^Doorzitten EERSTE BLAD Het nieuwe Kabinet Colijn. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws WOENSDAG 31 JULI 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 254 Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergn" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postclièque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent Advertentiön 30 cent per regel. Ingezonden mcdcdcelingen CO cent per regel. Kleine Advertentiön Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto 10.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. DE MIST IS OPGETROKKEN. Schreef een paar dagen geleden „Het Volk", dat een schok van schrik en ver ontwaardiging door de breede massa van ons volk was gegaan toen aan Dr Galijn opdracht tot Kabinetsformatie was ver leend, wiji meenen reden te hebben om te gelooven dat een golf van blijdschap door het land is gegaan nu bekend werd dat Dr Colijn in zijn pogen om een Kabinet samen te stellen, geslaagd is. Er was de laatste dagen een verrassend medeleven van alle lagen der bevolking. De afkeer van het onverantwoordelijk streven van de R.K. Kamerfractie kwam overal tot uiting. In breede kringen van ons volk leefde de vurige hoop, dat Minister Colijn het roer van staat in handen zou mogen hou den. E'en oogenblik kwam gisteren bij ons de vrees Op, dat Dr Colijn in zijn opdracht niet zou slagen. Toen na de gehouden conferenties na dere berichten uitbleven, kreeg het den schijn, dat het niet mogelijk was gebleken de moeilijkheden op te lossen. En het „Dagblad voor Zeeland" wist dan ook al te vertellen en het deed het met groote vreugde! dat spoedig genoeg zou blijken dat Dr Colijn zijn ver eerders zou moeten teleurstellen. Maar nu is aan de spanning een einde gekomen. Dr Colijn is geslaagd! De opdracht tot vorming van een extra parlementair Kabinet op breede basis kou worden uitgevoerd. Vergelijken wiji het nieuwe Kabinet met het pas afgetredene, dan blijkt, dat er althans wat de personen betreft, weinig verandering is gekomen. Alleen de heer Slingenberg, partijgenoot van oud-minister Marchant, is als nieuw lid opgenomen, terwijl voor Defensie nog een nieuwe functionaris moet worden ge zocht. De heer Slotemaker de Bruine gaat van Sociale Zaken naar Onderwijs en de heer Deckers, die tot nu toe de Defensie-aan gelegenheden behartigde, krijgt een nieuw departement, dat van Landbouw en Vis- scherij' voor zijn rekening. Het nieuwe Kabinet is er. Maar is daarmee nu ook de politieke crisis opgelost? Zal dit Kabinet op een meerderheid in de Tweede Kamer kunnen rekenen? Op deze vraag zal pas een definitief antwoord gegeven kunnen worden als het ministerie zijn program heeft gepubli ceerd. Intusschen ligt het voor de hand dat Dr Colijn en de andere ministers in de gege ven omstandigheden niet maar „op hoop van zegen" de reis zullen voortzetten. Er zullen ongetwijfeld zekere aanwijzingen zijn dat de tocht zonder al te groote ge varen en bezwaren kan worden vervolgd, In verband hiermede is misschien niet zonder beteekenis dat het departement van Economische Zaken is gesplitst. Een van de desiderata van de R.K. Ka merfractie was, dat door maatregelen van wetgeving en bestuur, de weg voor het be drijfsleven, zooveel als maar mogelijk is, zal worden vrijgemaakt. Gevraagd werd de mogelijkheid te scheppen tot gezond making van het bedrijfsleven, waardoor de toenemende werkloosheid kan worden gestuit en werkbehoud en werkverruiming wezenlijk worden bevorderd. Door de splitsing van Economische Za ken krijgt Minister Gelissen nu de handen vrij om meer speciaal aan deze zaken zijn aandacht te schenken, wat ongetwijfeld in R.K. kringen toejuiching zal vinden. Dat Minister Slotemaker de Bruine naar Onderwijs verhuist, achten wij een vooruitgang. De heer Slingenberg is op het gebied van Sociale Zaken volkomen competent en wij meenen dat de onderwijsbelangen bij Dr Slotemaker de Bruine veiliger zijn dan bij een geestverwant van oud-minister Marchant. Door de vorming van een nieuw de partement van Landbouw en Visscherij is aan een lang gekoesterde wensch van lei dende landbouwkringen voldaan. En van Dr Deckers geen vreemdeling op dit terrein kunnen goede verwachtingen worden gekoesterd. De politieke storm, die zoo groote scha de dreigde aan te riohten, is achter den rug. En de mist is opgetrokken. Wijl wenschen het nieuwe Kabinet on der de bekwame en beproefde leiding van Dr Oolijto, een voorspoedige reis. Stelle God het Kabinet in zijn nieuwe samenstelling voor land en volk tot een rijken zegen. De Volkenbondsraad. Vandaag komt de Volkenbondsraad bij een ter bespreking van het Italiaansch- Abessynisch conflict. Men verwacht, dat talrijke gedachten- wisselingen tusschen de verschillende de legaties aan de zitting van den Volken- bondsraad zullen voorafgaan. Men gelooft, dat 'bijna alle zittingen ge heim of van vertrouwelijken aard zullen zijn. Uit Genève wordt vernomen, dat aldaar gisteravond een meer optimistische stem ming heersohte. Men heeft hoop, dat een formule zal worden gevonden, om een onmiddellijke crisis te bezweren en een uitstel van vier weken te geven, teneinde inmiddels te trachten het Italiaansch-Abessynisch vraagstuk op vreedzame wijze op te lossen. Het Incident met de Bremen. De Duitsche gezant te Washington heeft in opdracht van zijn regeering een pro testnota ingediend bij het departement van staat naar aanleiding van het incident bij het vertrek van de Bremen. Men meent te weten, dat Duitschland geen verontschul diging verzocht heeft voor de gebeurtenis, waaromtrent het departement van staat reeds zijn leedwezen had uitgedrukt. De Duitsche regeering dringt er echter wel op aan, dat de voor de demonstratie verantwoordelijke personen gestraft wor den. In een gehouden perconferentie, deelde onderstaats-secretaris Philips mede, dat een DuitsCh protest was ontvangen over het incident met de „Bremen". Hij1 deelde verder mede, dat men officieel zijn hou ding eerst zou bepalen, wanneer de nota vertaald en de inhoud bestudeerd zou zijn. Men meent echter, dat de zaak door het. spontane communique van den plaatsver- vangenden staatssecretaris, waarin deze Zaterdagmorgen direct officieel het leed wezen van de Amerikaansche regeering met het gebeurde te kennen gaf, beëindigd had kunnen zijn, en dat een Duitsoh pro test niet noodig ware geweest. De godsdienststrijd in Sovjet-Rusland. Het „Journal de Genève" maakt mel ding van nieuwe doodvonnissen tegen Evangelische geestelijken in Sovjet-Rus land. De predikant Johann Göring, die sedert verscheidene maanden te Kiew gevangen gehouden wordt, is ter dood veroordeeld. Het vonnis is bevestigd, doch men weet nog niet, of het reeds voltrokken is. In dezelfde positie bevindt zich de pre dikant Kleudt. die ook in de Oekraine ge vangen gehouden wordt. Fransche schatkist voor 150 mlllioen frs. benadeeld. Uit Le Havre wordt bericht ontvangen omtrent een geval van systematische ont duiking van invoerrechten op groote schaal, waardoor de Fransche schatkist voor een bedrag van meer dan 150 mil- lioen francs is benadeeld. Reeds meer dan twee jaar heeft een over geheel Frankrijk vertakte organisa tie het klaar kunnen spelen, van Le Havre uit fototoestellen, electrische apparaten, radiolampen en onderdeelen bij tonnen tegelijk in te voeren, zonder een cent be lasting te betalen en deze artikelen over het geheele land te plaatsen. Pas de laatste dagen is het de politic gelukt de smokkelaars op het spoor le komen. België's Eerste-Mlnister an het groote gezin. In het gezin van den Eersten minister van België is een zoon, het vierde kind, geboren. Dit feit ontging niet aan de aandacht van den actieven „Bond der Kroostrijke gezinnen". Zoodra nu „De Bond der Kroostrijke gezinnen" de ge boorte van dit vierde kind van Mr van Zeeland vernam, zond zijn vorzitter hein het volgend telegram: Bond der Groote Gezinnen drukt eerbiedig vurige wenschen uit aan den heer Eerste-Minister en Mevrouw Van Zeeland, voor gelukkige geboorte van hun vierde kind, wat ze in de gelede ren doet treden van de groote gezin nen, waarborg van 's Lands toekomst. De Voorzitter: Generaal LOUIS LEMERCIER. Dit telegram bleek een brief van den Eerste-Minister te kruisen, luidend als volgt: Brussel, 20 Juni 1935. Mijnheer de Voorzitter, Het is mij een genoegen U te ver zoeken mij te willen inschrijven als lid van den bond der groote gezinnen. Ik zend U die aanvraag den dag zelf, waarop mijn echtgenoote het leven aan een zoon, ons vierde kind, schonk. Door mijn haast om onder de uwen opgenomen te worden, wensch ik te doen blijken de zedelijke waarde, die ik aan uw bond hecht en de diepe sympathie, die ik voor zijn beweging koester. Aanvaard, Heer Voorzitter, de ver zekering mijner hoogachting. (Get.) P. VAN ZEELAND. Het orgaan „De Bond" schrijft hierbij als volgt: „De bond rekende wel op de toetre ding van Mr Van Zeeland. Wij hadden echter niet durven hopen, dat een der eerste bekommeringen van den Eerste- Minister zou zijn, den dag zelf van de gebeurtenis, welke hem aanspraak gaf op burgerrecht bij den bond, spontaan zijn toetreding toe te zenden. Hij deed dit in bewoordingen, die in het hart zullen gaan van al de leden. De Eerste-Minister is voortaan ge heel de onze, wat ons een kostbare waarborg te meer is, dat hij de ver zoeken en de suggesties van den bond zal onderzoeken met het oprecht ver langen de moeilijkheden op te lossen en de betrokken belangen met elkaar overeen te brengen, er voor wakende, dat de wettige eischen van de groote gezinnen niet opgeofferd worden." Hittegolf In Amerika. De hittegolf, die de laatste dagen in de centrale Amerikaansche staten heeft geheerscht, heeft aan 33 menschen het leven gekost. Socialistische demonstraties te Weenen. Tijdens de begrafenis van het vroegere sociaal-democratische gemeenteraadslid, Otto Gloeckel, op het kerkhof van Meid- ling, is het herhaaldelijk tot demonstraties gekomen tegen de regeering. Er hadden zich ongeveer achtduizend personen verzameld, onder wie bijna allo vroegere socialistische raadsleden. De demonstraties op het kerkhof wer den later op straat voortgezet. De politie liet versterkingen aanrukken en arresteer de 70 a 80 personen. De graanoogst In Europa. Volgens de inlichtingen, waarover het internationeel landbouwinstituut te Rome beschikt, belooft de oogst van alle gra nen in Europa dit jaar grooter te zijn dan verleden jaar. De tarwe-oogst zal vermoe delijk ongeveer 44 millioen ton bedragen Wat de Sow jet-unie betreft, zal de tarwe-oogst zeer overvloedig zijn met een overschot voor uitvoer. Ook de Ver. Staten zullen waarschijn lijk een belangrijk overschot voor uitvoer beschikbaar hebben, dat wel naar Canada zal gaan, waar een tekort zal heerschen. Op het Zuidelijk 'halfrond zijn vooral de oogsten in Australië en Argentinië door droogte getroffen en daardoor aan zienlijk minder dan normaal. Bandieten overvallen nacht-express. Een bende van 200 bandieten heeft op 70 K.M. ten Oosten van Hsinking de nacht-express van Hsinking naar Korea overvallen. D'oor de rails op te breken brachten zij den trein tot ontsporing en deze stortte den spoordijk af. D'e bandieten beschoten daarop den in puin liggenden trein. Een Europeaan, vijf Japanners en een Chinees werden ge dood; vijf Japanners en drie Ghineezen werden gewond. Verder werden 5 Japan ners en 20 Ghineezen door de bandieten ontvoerd. Toen Clemenceau Wilson In het gelaat spuwde. Sir J. Basil Thompson, 'gewezen chef van den Britschen geheimen inlichtingen dienst, die verschillende staatslieden on der 'zijn bewaking had tijdens de vredes conferenties, geeft in zijn mémoires, die, naverteld door Maurice Verne, in de In- transigeant verschijnen, een opzienbarend ■taaltje van de onparlementaire wijze, waarop Clemenceau op zekeren dag tegen over Wilson is opgetreden. De verhouding tussChen Wilson en Cle menceau was toch al niet 'bijzonder goed, maar hij de besprekingen over het Saar- gebied, 'kwam het tot een 'heftige uitbars ting toen in een gesprek op 28 Maart 1918 de Amerikaansche president met 'klem verklaarde, dat hij niets wilde weten van Clemenceau's plannen met 'het Saarge- foied. Wit van woede sprong de „Tijger" op Wilson af, greep hem bij de keel, spuw de hem in het gelaat en riep„Bochel Bochel" Wilson vluchtte naar de deur. Daar bedacht hij zich. Hij' keerde naar zijn plaats terug en schikte zijn losgeraakte das, boord en verfomfaaide kleeding te recht. Clemenceau, die op zijn stoel was teruggevallen, kéék bleek en zwijgend toe. Lloyd George, eveneens zwijgend, 'bekeek het potlood -dat hij in zijn hand hield. Hij deed alsof hij; niets had gezien. Er beersch- te een pijnlijk zwijgen. Toen ging Wi'lson weer naar de deur en verliet -het vertrek. Dit was, aldus sir Basil, het meest dra matische moment van de geheele vredes conferentie. Verboersching der Duitsche natie noodzakelijk geacht. Dr Kramer, de secretaris van den rijksbond van Duitsche gediplomeerde boeren wijst er in een principieel betoog over „Plattelandsjeugd en hoogeschool" op, dat tegenover alles wat wij versteed- sching plegen te noemen, een (in de gun stige beteekenis van het woord) „verboer sching der natie" behoort te worden ge plaatst. In den nationaal-socialistischen staat dient 'de hoogeschool zich niet uitsluitend toe te leggen op de vermeerderng der vak wetenschap, doch zij moet tevens men schen en leiders vormen. Niet slechts bij, de jongelieden, die op de landbouwhoogesdholen willen studee- ren, doch bij alle studenten moet men bij de ontwikkeling van hun fcijik op de weten schap uitgaan van den boer en van het boerenbedrijf. Derhalve zullen voortaan speciaal tot de landbouwihoogeschoien slechts die Duit sche staatsburgers worden toegelaten, die in den zin van de Erfhoevenwet als hier voor geschikt kunnen worden beschouwd en die o.m. twee jaar in de practijk den landbouw hebben beoefend. Korte Berichten. De organisatie van den Stalen Helm is verboden in geheel Saksen. Dit volgt op het verbod in Baden, Mecklenburg, Oost-Pruisen en elders. De Stuermer, het blad van Streicher, doet thans een aanval op Prins Rup- precht den voormaligen Kroonprins van Beieren. Het anti-semietische orgaan wijst erop, dat Prins Rupprecht bij stemmin gen afwezig blijft en dat hij van zijn paleis, als er gevlagd moet worden, geen swastika vlag laat waaien. Streicher trekt hieruit de conclusie, dat de voormalige Kroonprins van Beieren zich niet met het bewind van de nationaal-socialisten heeft verzoend. Het aantal werkloozen bedroeg in de Yereenigde Staten in Juni 9.804.000 tegen 9.709.000 in Mei en 9.252.000 in Juni 1934. DE EERSTE STROOMLIJN- LOCOMOTIEF. De Diesel-misère verholpen. Naar wij vernemen, zegt de Tele gr., hebben de Ned. Spoorwegen besloten een stoomlocomotief van de serie 3700 te deen verbouwen tot het z.g. stroomlijnlype. De proeven, welke de Spoorwegen met het houten model van een locomotief in stroomlijn-type hebben laten nemen in don windtunnel van den njkssludiedienst voor de luchtvaart te Amsterdam, zijn geëin digd. Ofschoon de results ten var. deze proefnemingen niet zijn, zooels de Spoor wegen verwacht hadden, zullen, naar ir. W. Hupkes ons mededeelde, de proeven nu in de practijk worden voortgezet. De Spoorwegen hebben n.l. besloten één locomotief, welke tot het 2 G-type behoort, te verbauwen. Door deze verbouwing hoopt men een aanzienlijke besparing op de brandstoffen mogelijk te maken en tevens, door belangrijke vermindering van den luchtweerstand, de gemiddelde snel heid te kunnen opvoeren. Daarom is ook de keuze gevallen op de machine van de serie 3700, want de zware locomotieven zijn voor het hier beoogde doel niet ge schikt. Omtrent de Dieseltreinen vernemen we nog, dat meer dan één derde van het wa genpark dezer treinen thans weer op de lijn rijdt. Er wordt geen stagnatie meer in het bedrijf van deze treinstellen onder vonden en men vertrouwt dan ook, dat het voorgekomen euvel geheel verholpen is. Er zouden nog verschillende Diesel treinstellen in revisie zijn, maar geleide- Binnenland. Dr kabinetscrisisi opgelost. Dr Colijn aan vaardt de opdracht. Een vierde R.K. minister? De 2'50ste retourvlucht naar Indië. Bi andstoffenhandel vraagt ordening. Buitenland. Vandaag Volkenbondsraad. De graanoogst in Europa. „Verboersching" der Duitsche natie. Stuk/oopen, Zonnebrand Doos30en 60ct. Bij Apoth.en Drogisten t\I) lijk worden de E. M.-diensten voor zoover dit reeds thans mogelijk is, door de Die sels gereden. Burgemeesters. Bij Kon. besluit ia aan W. B. Oort, op zijn verzoek met ingang van 1 October eer vol ontslag verleend als 'burgemeester der gemeente Texel. Bij Kon 'besluit zijn met ingang van 15 Augustus benoemd tot burgemeester der gemeente Schoonebeek H. van Ek en tot burgemeester der gemeente De Lier G. J. van der Hoeven. Brandstoffenhandel vraagt ordening. De „Bond van Nederlandsdhe Hande laren in Brandstoffen", te Amsterdam, beeft een adres gericht aan de leden van den Ministerraad en die der Eerste en Tweede Kamer der Staten Generaal in zake de ordening van den brandstoffen- handel. De Bond meent, dat ongemotiveerde en onredelijke critiék is uitgeoefend op de saneering, die orde brengt, en daarom van groot belang is voor den brandstoffenhan del en de Nederlandsche mijnindustrie. In Amsterdam zijn de prijzen vastge steld in overleg met de vertegenwoordigers der consumenten, die in den Gemeente lijken Levensmiddelenraad zitting hebben. Deze Levensmiddelenraad moet krachtens plaatselijke verordening, oök de prijzen voor de brandstoffen goedkeuren. Een vergelijking van de prijzen in ons land met die van de 'hoofdstad zal leeren, dat nergens de belangen der consumenten in het gedrang zijn gekomen, aangezien de prijzen of gelijk met de Amsterdamische zijn, of in kleine steden en op ihet plat teland daar zeer ver beneden zijn, ge bleven. Niet toegelaten raadsleden. De gemeenteraad van Groesbeek heeft met 10 tegen 2 stemmen besloten de nieuw gekozen raadsleden niet toe te laten. De commissie van onderzoek naar de geloofs brieven had deze in orde bevonden, doch adviseerde tot niet toelating, omdat bij de samenstelling der candidatenlijsten voor de verkiezing een vergissing was begaan. Opgemerkt werd dat deze vergissing geen invloed op den uitslag heeft gehad, maar niettemin nam de raad het besluit tot niét toelating. Opnemen van telefoongesprekken op gramofoonplaten. Met ingang van 1 Augustus a.s. kan, op dezelfde wijze als in bet radio'telefoonver- keer met Ned.-Imdië reeds mogelijk is, op verzoek van den aanvrager van een inter nationaal telefoongesprek, de inhoud van dat gesprek op een gramofoonplaat wor den vastgelegd. In verband met de noodige voorberei ding verdient het aanbeveling bet verzoek daartoe zoo tijdig mogelijk te doen. Boven de gewone gesprékkosten is ver schuldigd: een vast recht van f 2.50 bene vens een bedrag van f2.50 per 'gesprek van 3 minuten of gedeelte daarvan. In voorkomende gevallen verstrekken de rijkstelefoonkantoren nadere inlichtingen. De 250ste retourvlucht naar Indië. Gezagvoerder J. J. E. Duimelaar, inet als tweede piloot van Montfoort, de mar conist Hoogland en de werktuigkundige Biesheuvel, kwamen 'gistermorgen op Schiphol uit Indië aan, na het volbrengen van een merkwaardige vlucht, n.l. de 250- ste K.L.M.-wluoht van Amsterdam naar Batavia en terug. Gezagvoerder Duimelaar had in zijn toe stel, de Perkoetoet, een 'groote krans, die de moeder van de onlangs om het leven gékomen piloot van der Feyst hem had toevertrouwd, om op het 'graf van haar zoon te leggen. Sociaaldemocraten en Communisten. Naar de „Tribune" meldt, heeft het die- trietabestuur Noord-Holland van da Gom-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1