De opdracht aan Dr. Colijn. DE KABINETSCRISIS. Buitenland Binnenland Uit de Provincie Belangrijkste Nieuv/3 DINSDAG 30 JULI 1935 DAGBLAD Y00R DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 253 Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44155. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent Advertcntiön 30 cent per regel. Ingezonden mcdcdcelingcn 60 cent per regel. Kleine Advertcntiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Zal de poging van Dr Colijn om de Ka binetscrisis op te lossen slagen? En zal het hem gelukken voor een vast te stellen program in het parlement een meerder heid te vinden? Dat zij'n de vragen die de pers in ster ke mate bezig houden. Terecht schrijft onze Rotterdam mer: „Colijn, als hij slaagt, blijft; de oppo sitie blijft ook. En de roomsch-kath. frac tie behoudt haar sleutelpositie. Er zal dus iets moeten gebeuren. Er is een breuk, en deze dient althans verzacht te worden, zal parlementaire politiek mo gelijk blijven." Het Handelsblad merkt hier over op: „De r.-katholieken k u n n e n de nieuwe poging van dr Colijn in ruime mate blok- keeren. Zullen zij' die verantwoordelijk heid op zich durven laden, na al hetgeen vooraf gegaan is? Zullen ziji zich willens en wetens onttrekken aan de breede natio nale samenwerking, zooals die in de afge- loopen twee jaren zij het dan natuur lijk niet zonder verklaarbare moeilijkhe den, zooals die in elke v r ij e samenwer king van gelijkwaardige partners in cri sis-omstandigheden zullen voorkomen m o g e 1 ij k is gebleken? Zullen ziji blijven mokken nu ziji bewezen hebben, dat de tijd nog niet rijp voor hen is om de leiding in eigen handen te nemen? Of zullen zij hun loyale medewerking (die natuurlijk ook loyale critiek kan inhouden) willen verleenen aan een nieuwe regeering Co lijn? De r.-katholieke fractie heeft in de af- geloopen week getoond wat zij1 niet kan. Het staat aan haar thans om te toonen wat zij w e 1 kan. Het gaat daarbij om veel meer dan „voor of tegen den volwaardigen gulden". Er zijn veel diepere waarden bij betrokken: de zelf-discipline van een vrij volk, dat zich in vrijheid moet kunnen regeeren, ook wanneer het den wind te gen heeft." De Maasbode is door de opdracht aan Dr Colijn in d i t stadium verrast. „Een tegemoetkomende houding ten op zichte van de r.-katholieke fractie èn bij het formuleeren van het program èn bij de keuze van zijn medewerkers, aldus dit blad, mag dan ook van dr Colijn worden verwacht, nu hij bereid bleek de opdracht in beraad te nemen. Anders ware dit be raad slechts noodelooze stagnatie. Deze opdracht blijft in ieder geval een zeer verrassende. En toch dringen de omstandigheden On vermijdelijk de klemmende vraag naar vo ren, of deze opdracht niet slagen moe t." Hiet Vaderland zegt, dat de heer Colijn zich niet zal ontveinzen, thans in verband met de gebeurtenissen in de Tweede Kamer voor een nog moeilijker taak te staan dan in 1933. Men mag het daarom in hooge mate waardeeren, dat hij zich bereid heeft verklaard de mogelijk heid van deze oplossing te peilen. Het Dagblad voor Zeeland zegt dat geen van de bladen oog heeft ge had voor de fijne trek in het boricht dat aan Jhr. de Geer geen, d.w.z. nog geen opdracht tot kabinetsformatie is gegeven. Spoedig genoeg zal blijken, zegt dit blad, dat dr Colijn zijn vereerders zal moeten teleurstellen, zelfs al zou hij de euvelen moed hebben (ja, zoo staat het er!) om met een extra-parlementair kabinet tegen de meerderheid der Twee de Kamer op te treden. De dag van Jhr. de Geer kan niet uitblijven. De ronde pers is hevig ontstemd over de opdracht aan Dr Colijn. „Keert Colijn terug?" vraagt H e t V o lk. „Een schok van schrik en verontwaar diging gaat door de breede massa van het Nederlandsche volk, (bedoeld is het r o o- d e deel van het volk), dat rekende en na het parlementair conflict van Dinsdag mócht rekenen op het einde van de Colijniaansche aanpassing." „Colijn is thans aan het onderhandelen. Het groeiend deel van ons volk, dat haakt naar een bewind van economischen op- bomw wacht in angstige spanning." Dit laatste is juist. Alleen, in anderen zin dan hier bedoeld. Een zeer groot deel van ons volk, ten hoogste verbaasd en ontstemd over het onverantwoordelijk optreden van de R.K. fractie, hoopt vurig, dat het aan den heer Colijn gelukken zal den wagen weer in het goede spoor te brengen. Vreedzame oplossing van het Oost-Afrika- conflict steeds minder waarschijnlijk geacht. In politieke kringen te Genève krijgt men steeds meer den indruk, dat nadat Abessynië gisteren geweigerd neeft ac- coord te gaan met de voorgestelde hervat ting der arbitrage-onderhandelingen in zake het incident van Oeal-Oeal, een vreedzame regehng van het conflict steeds minder waarschijnlijk wordt. Naar verluidt, is er verder in het Brit- sche standpunt door de jongste nota's van Italië en Abessynië aan den volkenbond geen wijziging gekomen. Men blijft de meening toegedaan, dat het de taak van den raad zijn zal, 'het conflict in zijn geheelen omvang te be handelen. Men hoopt, dat Italië, wanneer de drie zijdige onderhandelingen te Genève be ginnen, zich zal verbinden of althans de vroeger gedane belofte bevestigen zal, niet zijn toevlucht te nemen tot geweld, zoolang de besprekingen zullen duren. Duitsch geestelijke veroordeeld. Voor de rechtbank te Hanau is de 48- jarige Duitsche geestelijke van de gemeen te D'ietges tot acht maanden gevangenis straf veroordeeld. Volgens de aanklacht zou hij in een preek staatsaangelegenheden ter sprake hebben gebracht, op een wijze, die do openbare orde in gevaar bracht. Bij de overwegingen van het vonnis werd hem nog ten laste gelegd, dat de be klaagde in een godsdienstoefening gezegd had, dat menschenlevens van geen waarde bleken te zijn in den nieuwen Staat. Veertig Italianen en twintig Abessyniërs gedood. In het Noordwesten van Abessynië heeft een botsing plaats gehad tusschen een Italiaansche en een Abessynische troepenafdeeling, waarbij veertig Italia nen en twintig Abessyniërs werden ge dood. Een Italiaansch detachement had zijn bivak opgeslagen op een terrein bij een riviertje en werd daar ontdekt door een Abessynische troepenafdeeling, welker bevelhebber van oordeel was, dat de Ita lianen de grens hadden ovei schreden. Hij leidde de rivier af, waardoor de Italianen gebrek aan water kregen. Van den nacht maakten de Abessyniërs gebruik om een aanval te ondernemen, met bovengenoemd gevolg. De Italianen werden ten slotte ontzet en met vrachtauto's weggevoerd. De Abessyniërs vreezen, dat de Italia nen niet tot een plotselingen aanval zul len overgaan doch geleidelijk het land zullen binnendringen. Dit bericht wordt te Rome niet ontkend. In bevoegde kringen gelooft men echter, dat het aantal dooden overdreven is. Duitsche Roomsch-Katholieken bidden om de vrijheid. In alle R.K. Kerken te Berlijn is Zon dag een verklaring voorgelezen, die onder teekend is door den vicaris-generaal van het bisdom Berlijn. In deze verklaring wordt gezegd, dat de R.-Kath. Kerk in den loop der geschiedenis herhaalde ma len vervolgd is. Den huidigen toestand der R.-Kath. Kerk kenschetsend als een „toestand van beproeving", gelast de vi caris-generaal dat in eiken dienst gebeden moet worden „dat God de vrijheid moge geven aan de R.-Katholieke Kerk in Duitschland". De Deensche boeren protesteeren. Te Kopenhagen is gisteren vóór het Kon. Paleis een massale boerenbetooging gehouden, die niettegenstaande het slech te weer een indrukwekkend verloop had. Er waren ongeveer 40,000 boeren bijeen. D'e koninklijke familie verscheen op het balkon. Zij werd door de menigte met het zingen van het volkslied en hoera-geroep begroet. De koning hield daarop een toe spraak, die hij besloot met een „Leve De nemarken". Onmiddellijk daarop begaf zich een uit 12 personen bestaande delegatie naar den koning. Den koning werd een lange resolutie overhandigd, waarin met een beroep op den noodtoestand in het landbouwbedrijf voor dezen bedrijfstak dezelfde arbeids voorwaarden als voor de andere deelen van het bedrijfsleven alsmede de sanee ring door een aantal nader aangeduide maatregelen werden verlangd. In zijn antwoord verklaarde de koning, dat hij op grond van zijn constitutioneels positie zich niet over het adres kon uit spreken. Hij moest zich daarentegen hou den aan de rechtmatig gekozen vertegen woordigers van de bevolking en gaf de de legatie in overweging, zich tot den minis ter-president te wenden en hem haar wen- sohen kenbaar te maken. Eenige opwinding veroorzaakte daarop een bericht, dat de bijeenkomst thans moest worden ontbonden. Als antwoord hierop werd besloten, dat de betoogers zoolang op het slotplein zouden blijven, tot de minister-president zich bereid zou hebben verklaard een delegatie te ont vangen. Aan dit verlangen gaf de minister-pre sident gevolg. Het onderhoud duurde ongeveer een half uur. Na terugkeer der delegatie werd me degedeeld, dat de minister-president een onbevredigend antwoord had gegeven. Tyfoon teistert Formosa. Formosa is door een tyfoon geteisterd. Over groote afstanden ligt het verkeer stil. Naar tot dusver werd gemeld, is de ma terieels schade, vooral aan de huizen, zeer aanzienlijk. Door uitloopers van dezen typhoon werd op de Philippijinen aanzienlijke schade aangericht. Talrijke huizen werden door den storm vernield. Eenige gedeelten van de stad Manilla werden onder water gezet. De scheepvaart tusschen de eilan den werd onderbroken. Korte Berichten. Het geboortecijfer te Leningrad is dit jaar in vergelijking met het vorige jaar, met 10 pet. gestegen. De kindersterf te is vergeleken met 1913, met 30 pet. gedaald. Een dienstmeisje te Weissenburg in Noord-Beieren is naar het plaatselijk con centratiekamp gezonden omdat zij „her haaldelijk haar betrekkingen in den steek heeft gelaten zonder op te zeggen en haar werkgeefsters kwaadwillig, zonder hulp in de huishouding, heeft gelaten." De rechtbank te Weenen heeft een communistisch leider, Friedrioh Hex- mann, wegens illegale actie tot een jaar zware kerkerstraf veroordeeld. Hij was de aanstichter van de staking in de Oosten- rijksche munitiefabrieken in 1918. Zondag zijn uit Napels naar Oost- Afrika vertrokken de beide Italiaansche s.s. „Urania" en „Principessa Giovanna" met 200 man van den gezondheidsdienst en 40O man genietroepen met kader en ziekendragers en muilezels De stad Lychen aan het meer van Lychen heeft naar aanleiding van hin derlijk optreden van Joden tegen badgas ten en leden van de Hitlerjeugd den Jo den te kennen gegeven, dat zij binnen een bepaalden termijn Lychen moeten verla ten. Aan dit bevel is door de Joden ge volg gegeven. Vergadering van de s.-d. Kamerfracties. De Eerste- en Tweede Kamerfracties der S. D. A. P. hebben gisteren een ge zamenlijke vergadering gehouden ter be spreking van de politieke situatie van het oogenblik. Opbrengst der P. T. T. in het eerste halfjaar. De opbrengst van de diensten der P. T. T. over de eerste zes maanden van het jaar bedroeg: Posterijen: f 17.042.956 (f 813.057 min der dan vorig jaar en f 591.244 minder dan de begrooting). Telegrafie: f 1.872.331 (f290.287 min der dan vorig jaar en f 179.169 minder dan de begrooting). Telefonie: f 11.370.537 (f893.665 min der dan vorig jaar en f 67.863 minder dan de begrooting). Postchèque en girodiest f3.685.918 (f288.740 meer dan vorig jaar en f 321.868 meer dan de begrooting). Totaal: f33.971.742 (f 1.708.269 minder dan vorig jaar en f 516.408 minder dan de begrooting). Groote belangstelling van het publiek. Reconstructie van het Kabinet? Men meldde gisteravond uit Den Haag aan de „N. R. Ct.": Was enkele dagen geleden de om geving van het huis van prof. Aal- berse bestrooid met sinaasappelschil len, werd het huis zelf belegerd door persfotografen, veel grooter nog was Maandagavond de belangstelling voor het statige huis aan de Stadhouderslaan, waar dr Colijn en mr Aalberse een lang durig onderhoud hebben gehad. Nog lang na dit gesprek, dat twee en een half uur geduurd heeft, bleef men samendrommen rondom Colijn's huis. En toen de staats man, die thans met de formatie belast is, uitreed, viel hem een ovatie ten deel, die ten duidelijkste bewijst, hoezeer velen me deleven. Dit immers was geen gejuich op commando: dit was spontaan uit de volks ziel opgeweld. Veel meer houdt de tegenwoordige ka binetscrisis de geesten bezig dan bijv. het conflict van 1933. Dit bleek ook later op den dag. Hoe wist men zoo gauw, dat de (demissionaire) ministers ditmaal op het departement van koloniën zouden ve-ga- deren? Zal het Dinsdagochtend ook weer even vol zijn, voor het ministerie van jus titie, waar ten elf uur de gebruikelijke vergadering van den ministerraad zal plaats hebben? Deze Maandagmiddag althans zat er spanning in de luicht. Men wachtte zon der een zweem van ongeduld en het plein werd voller en voller. Passonrende ge- neesheeren roken ongevallen maar dit maal moest hun beroepsflair zwichten voor de politieke flair der volksmenigte. Fdndelijk. omstreeks half zes, zag men de ministers Dëckers en van Scha i k het de partement van koloniën verlaten. Twee af zonderlijk vertrekkende ministers, dal is bedenkelijk zuchte een pessimist. Maar onmiddellijk daarna zag men den derden katholieken minister ir Gelissen, zich met de heeren Oud en van Luditih de Jeude naar (of althans in de richting van) de Witte begeven en geen minuut later begaf ook minister Deckers zich naar dezelfde sociëteit. Men herademde, maar had mi nister van Lidth de Jeude niet heel ern stig, schier bedenkelijk gekeken? Inder daad, maar daar passeerde minister Slo- temaker de Bruine, bijkans hardop den kend met typeerende mond- en baard- beweging, maar volstrekt niet zwartgallig van uiterlijk. En weer even later kwam minister de Wilde voorbij, die er zoo waar bijna glunder uitzag. Een gunstig teeken? Wij zijn geen physionomisten. Dr Colijn vertoonde zich vooralsnog niet. Als hij een ovatie had willen provo- ceeren (wat echter allerminst in zijn lijn ligt) zou hij ook den zelfden weg in do richting van de Witte gekozen hebben. Hij zoekt deze uitingen van sympathie niet. Toch zal het hem goed doen, dat zoovelen in hem blijven gelooven. Naar de „Telegraaf" vernam schijnt er een zeer redelijke kans te be staan. dat dr Colijn er in zal slagen, het gestrande regeeringsschip vlot te brengen, al zal men goed doen, zich niet te vroeg te verheugen over gunstig schijnende vooruitzichten. Gisteravond heeft dr Colijn te zijnen huize met den minister van Financiën, mr P. J. Oud, een nadere, waarschijnlijk meer financieel-technische bespreking ge had. In politieke kringen is men ten opzichte van de kans van slagen van de krachtige poging van dr Colijn om land en volk, in dien maar even mogelijk, voor de kwade kansen van een monetair avontuur te be waren, thans optimistisch gestemd. Alleen vraagt men zich hier en daar af, of het feit, dat H. M. de Koningin gistermorgen aan dr Colijn niet verzocht heeft, op de ontslagaanvrage van het ka binet terug te komen, doch hem opdracht heeft verleend tot vorming van een extra parlementair kabinet van breede samen stelling, wellicht wijst op de mogelijkheid van een reconstructie van het kabinet. In dit verband denkt men dan aan een even tueel uittreden van met name de ministers Deckers en Van Schaik. Gemeenteraad van Kattendljke. Gistermiddag vergaderde de Gemeen teraad van Kattendijke. De voorzitter, burgemeester de Graaff, deelt mede, dat hij opnieuw is benoemd tot burgemeester dezer ge meente. Dhr v. Kleunen feliciteert den bur gemeester met zijn herbenoeming en hoopt, dat hij de nieuwe periode weer mag volbrengen. Dë voorzitter dankt voor deze woorden en hoopt, dat Kattendijke niet zal worden opgeheven, zoodat hij als bur gemeester van Kattendijke mag werkzaam blijven, Hij dankt den Raad voor de be toonde medewerking en spreekt het ver houwen uit, dat dit zoo zal blijven. Dë geloofsbrieven der nieuw gekozen Raadsleden worden onderzocht en in orde bevonden. De voorzitter dankt de aftredende leden de heeren Felius en Meijer, die voor de laatste maal in de vergadering tegenwoordig zijn, voor hetgeen ze als Raadslid hebben gedaan in 't belang der gemeente. Dë ouder-commissie der O.L. school te Kattendijke verzoekt den wachtgelder Pieterse, die als kweekeling optreedt, een belooning te geven boven zijn met 1 Juli verminderd wachtgeld, gezien zijn gere gelde werkzaamheid in de school. De inspecteur van het L.O. heeft hier tegen geen bezwaar, maar wijst er op, dat Gedep. Staten dat moeten goedkeuren. De Raad besluit, den heeT Pieterse zoolang hij als kweekeling werkzaam is, maandelijks vanaf 1 Juli f 35 als beloo ning uit de gemeentekas toe te kennen. Dhr Lindenbergh merkt op, dat het niet uitgesloten is. dat met 1 April weer een onderwijzer aan die school kan worden benoemd. Binnenland. De kabinetscrisis. Verdere besprekingen. Ernstig auto-ongeluk bij Ede. Twee doo den. Buitenland. De Deensche boeren protesteeren. Het Italiaansch-Abessynisdh conflict. Botsing tusschen Italianen en Abessyniërs. De grenswijziging. Nu volgt behandeling van de grens wijziging. Voorgelezen wordt het volgend con cept schrijven. De Raad der gemeente Kattendijke; gezien het schrijven van Gedep. Staten van Zeeland van 3 Mei en 6 Juni j.l., waarin medegedeeld wordt dat door hen, in verband met een door dat college te bevorderen wijziging van de grenzen van enkele gemeenten op Zuid-Bevèland, op heffing van deze gemeente wensohelijk wordt geacht, waarom het gevoelen van den Raad schriftelijk wordt ingewacht; overwegende, dat door den Raad dezer gemeente in zijn openbare vergadering van 13 Nov. 1934 een besluit is genomen, waarbij' ernstig stelling wordt genomen tegen opheffing van deze gemeente, op gronden als in dat besluit genoemd; dat het den Raad bevreemdt, dat heerer Gedep. Staten alsnog met verdere planne: thans aankomen en wel plannen, die het verzoek van de gemeentenaren van We- meldinge en Kapelle omverwerpen, daar die verzoeken slechts inhielden uitwassen van Kattendijke aan die gemeenten af te staan, doch dat door aan Goes toe te wij zen de haven met de daarbij; behoorende boorden alsmede de inlaag aan het Goe- sche Sas met de woningen liggende aan dat Sas een grillig loopende grens zal vormen, die heusch niet te verantwoorden is en alzoo vervalt het doel van opheffing van de gewraakte grillige gren3 van Ka pelle en een klein stukje, niet noemens waard, van Wemeldinge; dat de heer Commissaris der Koningin in Zeeland bijl het eerste bezoek van bur gemeester en wethouders dezer gemeente heeft verklaard, dat de opheffing van Kattendijke gedacht is om Goes een deel van Kloetinge af te staan en om Kloetinge te bevredigen met zijn verlies aan gronden en huizen aan Goes; en Goes in hoofdzaak te helpen. dat het uit alles blijkt, dat Kattendijke opgeofferd moet worden om Kloetinge en Goes tevreden te stellen, vooral Kloetinge, daar die gemeente anders ernstige bezwa ren naar voren zou brengen. dat ook door den heer Commissaris der Koningin is gezegd, dat Kattendijke c.a. Wilhelminadorp landelijk moest blijven, ook Kloetinge; dat de financieele toestand van Kat tendijke zeer gunstig is. Deze gemeente behoort tot de weinige in Nederland die het hoofd boven water kunnen houden en zoo geen verdere offers van het Rijk in de financieele verhouding geëischt worden, dan kunnen met 1 Mei 1936 de Opcenten op de gemeentefondsbelasting geheel op geheven worden. Schulden heeft deze ge meente niet, integendeel wordt beschikt over ruime geldmiddelen, en is zelfs nog nooit bij de Regeering aangeklopt om bij drage voor de werkloozenzorg, iets wat in Nederland wel tot de zeldzaamheden be hoort; dat door de ingezetenen van Kattendijke en Wilhelminadorp als één man verzocht is aan Gedep. Staten deze gemeente niet te verbrokkelen of op te heffen; dat zelfs andere gemeenten aan wie en kel gegeven wordt, dus er voordeel bij zou den hebben, de opheffing van Kattendijke als nu niet bepaald moreel te verant woorden vinden; Voor wat betreft het maken van een zwembassin in de inlaag aan het Goessche Sas stelt de Raad zich op het standpunt, dat zoodanig project nimmer ter plaatse mag worden gemaakt, daar in het jaar 1856 die inlaagdijk is aangelegd om den onderzeeschen oever in dusdanigen staat van ondergang te vrijlwaren daar op den zeedijk niet alleen kan worden vertrouwd en de Wilhelminapolder dus gevaar van inloopen had; Welke Waterstaat-technicus zal, met deze feiten voor oogen zijn medewerking geven tot het in bedoelde inlaag doen gra ven als noodig zou zijn tot het maken van een zwembassin met als gevolg een buisleiding door den Zeedijk? Dat zou men nooit aandurven. Daartegen kwam een macht van protesten. Dat door de door Gedep. Staten voorge stelde opheffing en verdeeling van de. e gemeente aan andere gemeenten heusch

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1