f Kerknieuws. Onderwijs Gemengd Nieuws Rechtszaken Laatste Berichten. Uit de Statenzaal. ige weken Dit komt de laatste den tekort Es de oude werk vast 9 door do rouwen en werkloos- ind in zeer ziet soxos h van dijk lderhreedle deelte van veland (en A) is met komt ten lijktijdig is het warme tijdig heeft ie door het tractors is ushts wordt rijdt dan oonmaaiers ebeurt, dat i een groot s nachts om m anderen >m de scho- i het graan de schuur ;st in zoo'n schiedt, zal 00 het weer denkt dan lies van het g zien, dal rerd, m.a.w., den oogst Maar deze d. ran de wed- lakkersbond m, verzoekt dat de bak- een 17-tal strijden kon et onder de sn Interloka- het post- en .p haar ver tot en met ld. e Singel- irdagmiddag eorganiseerd g „E.M.M." art was nu en het einde was 3700 M. :ven, doch er wie er nog ■oote belang- 9 het eind- et clublokaal Landbouw", 1.", de heer iet bijzonder oopte, dat de maal aantal t tiende jaar dat de beker 1 B. G. Moer- 134 behaalde, van Zuijen, m. 2/5 sec.; Rust Roest, tiij kreeg een Turnvereeni- id. Kambier, 5.6 sec., me- on; vierde C. gissingen, 11 I „Middelburg- lervoets, Rust Jee.; zesde W. Jelburg, ieder door de fa Sorge, A.V. L Bijsterveld, Ide A. Tabak, roorzitter van 1 KNAU, heeft let het goede Zwemwedstrij- ind met het van Vrijdag- /aarschijnlijk |uden worden. Raadsverga- lag was afwe- lisgeving. De Joor B. en W. gedurende de olhoofd is he le Nooijer te besluit tot de |an den pasto- len dorpsweg. Ispoed worden ft werk aan te de gemeente |ieuw gekozen cht en tot toe- Jieenterekening |,30, in uitgaaf en batig saldo en De Jonge rekening na (ld de rekenin- ting voor 1936 der algemeene armbesturen en wel: reke ning 1934 's-Heer Abtskerke: ontvang f 5350,52, uitgaaf f 3503,95Vs, batig slot f 1840,56 VéSinoutskerke: ontvangster, f 5971,54, uitgaaf f 4098,93, batig slo f 1872,61. Baarsdorp: ontvang f 2125,31Vj uitgaaf f 2125,31^. De begroetingen voor 1936: 's-Heer Abtskerke: ontvang en uitgaaf f 5281,llVi Sinoutskerke: ontv. en uitgaaf f 5338,45; Baarsdorp: ontvang en uitgaaf f 1968,64. 'De rondvraag levert niets op, waarna sluiting. Biezelinge. Zooals wij reeds meldden, behaalde op de Donderdag te Middelburg gehouden Bakkerijwedstrijden dhr J. Smallegange alhier de volgdende bekro ningen, klasse waterbrood 5e pr., melk- brood 4e pr., krentenbrood 2e pr„ tarwe brood le pr., beschuit le pr., waardoor hij, het hoogst aantal punten behaalde voor den wisselbeker in de prov. Zeeland, en zoodoende Zeelands kampioen-bakker voor 19351936 we;-/- (Belangeloos be richt.) Kruiningen. De afd. Zeeland der Ver. van Land- en Tuinbouwonderwijzers maakte Zaterdagmiddag een excursie per autobus in Oost-Zuid-Beveland. Bij het station Kruiningen kwam men samen, waarna een bezoek gebracht werd aan het maispnolefveld van den heer Mol te Krui ningen. Daarna werd gereden naar de Bath-Polders waar de tarweproefvelden van prof. Broekema, onder leiding van dhr Nieuwenhuize werden bezichtigd. Tot slot werd een kijkje genomen in den fruittuin van den heer P. G. Vogelaar te Krabbendijke, een groot-bedrijf, dat zeker wel op het duidelijkst demonstreert wat in Zeeland iojp het gebied van fruitteelt wordt gepresteerd. Hansweert. Zaterdagavond hield de Gbr. Meisjes- en Jongemannenvereen. in O. Zuid-Beveland een openlucht-vergade ring in den tuin van Scheldegalm aldaar. De leiding berustte bij' Dr van Selms, die na de opening sprak over „De afgoden van onzen tijd". Na de pauze, waarin thee werd gepresenteerd, sprak Ds Mortier over: „De eeuwige God". Beide sprekers werden door de vele opgekoimenen met onverdeelde aandacht gevolgd. Ter afwis seling traden op de mondorgelclub ..Inter Nob" van Kloetinge en de Chr. Zangver. „Crescendo" van Kruiningen, welke tel kens een dankbaar applaus oogstten. Hoedekenskerke. In de Raadsvergade ring van Vrijdagnamiddag was afwezig de heer Beulens met kennisgeving. De voorzitter deelt mede, dat door Ge deputeerde Staten niet is goedgekeurd het besluit tot het aangaan eener tijdelijke geldleening van f 4000 a 5 pet., zijnde het restant van een leening van f 6000, die de gemeente nog niet in staat is terug te betalen. Dit college vindt de rentestan daard te hoog. B. en W. zullen er hunne aandacht aan wijden. Het onderzoek van de geloofsbrieven der nieuw gekozen leden vindt nu plaats De Raad besluit tot toelating van alle ge kozenen. Op verlangen van het Ministerie van Onderwijs wordt nogmaals gewijzigd het tarief opgenomen in de nieuwe school geldverordening. D'e drie laagste klassen blijven onveranderd, het maximum door de regeering geëischt ad f 3.90 per kind en per maand wordt nu bereikt bij een inkomen van f 4600. Op verzoek der regeering wordt do veldwachtersverordening gewijzigd in dien zin, dat ihet kleedgeld wordt terug gebracht van f 125 tot f 100 per jaar. Aangeboden wordt de gemeentereke ning over 1934 in ontvang op f43.769,31. in uitgaaf op A~- 2V-Ü 06, dus met een na- deelig saldo "VcbJJ. 8,75 op den gewo nen dienst, de kapitaaldienst in ontvang en uitgaaf op f 6387,49. De voorzitter zegt, dat per saldo de cijfers nog niet te genvallen. Een paar maanden terug wa ren B. en W. berekend op een nadeelig saldo van pl.m. f 3500. De oorzaken zijn mindere opbrengst der havengelden en do kosten voor werkverschaffing en steun- verleening. De heeren Steijn en Louisse worden aangewezen de rekening na te zien. Na langdurige onderhandelingen met Gedep. Staten kan nu de begrooting voor 1935 nogmaals behandeld worden, voor zoover het betreft veranderingen die Ge deputeerde Staten daarin wenschen. Be sloten wordt te antwoorden, dat de Raad in dezen accoord gaat met de meening van B. en W., dat de belooning voor het klokluiden niet te hoog is. en dat de Raad niet bereid is de door Gedep. Staten ge- wenschte bezuiniging ad f 65 op de jaar wedden der ambtenaren te vinden als zijnde die toch al niet te hoog. Bij de rondvraag vraagt dhr Hoek van Dijie eenige inlichtingen inzake den steun B, die de voorzitter geeft, waaxna slui ting. Domburg. Weer Duitsche bad gasten. De verbeterde deviezenregeling is oorzaak geworden van een vrij belang rijk bezoek van Duitsche families aan dezo badplaats. En nog steeds komen aanvra gen en informaties binnen van «over de oostergrenzen. Over een paar dagen wordt een transport van Duitsche kinderen, dio in Domburg de genoegens van een zee badplaats komen smaken verwacht. (M.G.) Kortgene. Tijdens 'het concert van het muziekgezelschap „Eendracht maakt Macht" deed zich Zaterdagavond een klein incident voor De verlichting van de tent wordt aangebracht door een draad, welke loopt vanaf den winkel van den heer De Die over de straat naar de tent. Er kwam een bus aanrijden, die geladen was met voetballers van Kolijnsplaat. Op de bus lagen fietsen. Toen de bus onder den draad reed kwam één der fietsen met den draad in aanraking. De fiets viel van de auto en was gehavend. De chauffeur stelde het muziekgezelschap aansprakelijk voor de schade. De zaak kwam in handen van de politie, doch is later op vriend schappelijke wijze geregeld. Stavenisse. Zaterdagmiddag j.l. kwa men de ingelanden van den polder Oud- Kempenshofstede, onder voorzitterschap van den dijkgraaf J. C. Droogendijk, in vergadering bijeen. Na vaststelling der notulen, werd de rekening over 1934 1935 behandeld. Conform de voorgedra gen cijfers werd de rekening in ontvang sten vastgesteld op f 10939.85% en in uit gaven op f 10.629,86%, een goed slot alzoo van f309,99. De begrooting voor het dienstjaar 1935 '36 werd in ontvangsten en uitgaven vast gesteld op f 10.870,98 K. Voor het binnenbeheer zal het navol gende dijkgeschot geheven worden n.l. voor de dijkerslanden f 7 per H.A. en voor de vroonen en vrijlanden f2,50 per H.A. Ten behoeve van het buitenbeheer zal van de dijkerslanden en vroonen een dijkge schot van f34,9663 per H.A. geheven worden. De heer H. Smits Hz., die per 1 Aug. a.s. als gezworene moest aftreden, werd als zoodanig herbenoemd. In de vacature van dijkraadslid in de waterkeering der calamiteuze polders Oud-Kempenshofstede en Moggershil werd benoemd de heer B. M. Suurland, alhier. Hierna sluiting. Voetbal. Chr. Ned. Voetbalbond. Afd XIII. Tournooi om den tandarts v. d. Velde- beker: 3 Aug. UnitasRohda; D'.O.S. S.D.O. I. Uitslag van de Zaterdag gespeelde voetbalwedstrijd tussc'hen Waarde en We- meldinge met 22. Ruststand 20. Goes, Zaterdagavond speelden alhier Goes 4 tegen Hansweertsche Boys 2, wel ke wedstrijd eindigde met 32 overwin ning voor Goes 4. Zaterdagmiddag speelden alhier Goes1 Juno-res tegen Wemeldinge Juniores. Eerstgenoemde wist dezen wedstrijd met 7-I te winnen. lerseke. Eergisteravond speelden Ierse- ke II tegen Kapelle 1 een voetbalmatch alhier. Deze match had als uitslag: 3—3. Souburg. Zaterdagavond werd een com petitiewedstrijd gespeeld voor den Wal- cherschen Voetbalbond door S. V. S. II en Nieuwland I. D'e uitslag was 0<6 voor Nieuwland. Oostkapelle. Zaterdagavond werd een bekercompetitiewedstrijd gespeeld tus- schen Oostkapelle I en L. V. V. uit Vlis singen. Ruststand 20. Eindstand 60 in het voordeel van Oostkapelle. L. V. V. is hiermede van dezen wedstrijd uitgeval len en winnaar van den 3en prijs. Cclijnsplaat. Alhier had Zaterdagavond een voetbalwedstrijd plaats tusschen Co- lijnsplaat en Kapelle II. Eerstgenoemde club wist met niet minder dan 9-1 te win nen. (Slot.) Verschillende voorstellen lokten weinig of geen discussie uit. Tal van wegen of gedeelten van wegen werden weer door de provincie overgenomen. De Prov. Schoonheidscommissie wordt gereorganiseerd. In het vervolg zullen de gemeentebesturen voor haar adviezen moeten 'betalen (wat er toe I 'fiden, dat ze nog minder dan tot dusvm «orden gevraagd), maar men krijgt dan ook meer waar voor zijn geld. Het aantal ingenieurs bij den Prov. Waterstaat zal met éen worden uitgebreid. Met den heer Kodde kan men vragen, of het nu de geschikte tijd is om een nieuwe, vaste functie te scheppen. Gelden voor restauratie van een hotel te Renesse - een particulier gebouw dus werden niet toegestaan (alleen de N. S. B.'ers waren vóór), maar voor de res tauratie van het Gotisch Huis te Goes en de Lange Jan te Middelburg wel. Betref fende het Gothisch Huis weerlegden de heeren Dominicus en Van der Wart de bewering, alsof Goes hier „niets doet". Integendeel, de gemeente Goes heeft voor dit gebouw reeds veel uitgegeven. Een belangrijk besluit namen de Staten, toen ze medewerking verleenden aan de oprichting van de N. V. Waterleiding Mij Midden-Zeeland. Zooals in het Raads- overzicht van Middelburg is opgemerkt, heeft de W. M. Z. voorloopig alleen be- teekenis voor Vlissingen en het platteland van Walcheren; later wellicht ook voor Noord-Beveland. De heer Kodde was bang, dat het plat teland v. Walcheren zal worden opgeknapt met het minder goede water, dat in Big- gekerke wordt opgepompt. Geheel onge motiveerd leek ons dm angst niet. D'e heer Van der Feltz maakte zich eenigszins ongerust over do financieele positie van enkele gemeenten, speciaal Vlissingen, wat hem kwalijk werd geno men door den Vlissingschen wethouder, de heer Laernoes, die meende, dat Middel burg er niets 'beter voor stond dan Vlis singen. De heer D'ieleman gaf echter toe, dat voor enkele gemeenten, o.a. Arnemui- den, eerst overleg gepleegd zal moeten worden met het Departement van Bin— nenlandsche Zaken. Het voorstel werd intusschen aangeno men. Daarmee is nu de provincie, behal ve bij de electriciteits- en gas-, ook ge ïnteresseerd bij de watervoorziening. Bij de 'bespreking van de Noord-Beve- landsohe brug een plan, dat door ver scheidene leden warm werd toegejuicht maakte de heer Van der Feltz wederom enkele bezwaren. Volgens hem gaat de Provincie bij het verleenen van haar me dewerking wel wat ver. In een krachtig, overtuigend betoog heeft de heer Van Bommel van Vloten dit voorstel verdedigd. Mocht het niet luk ken tegen 3,5 pet. te leenen en daarvan valt op ihet oogenblik wel beel weinig te zeggen dan zal óf van de belangheb bende gemeenten en polders een hoogere bijdrage gevraagd moeten worden óf de brugtarieven zullen verhoogd dienen te worden. Royaal werd erkend, dat de provincie een groot risico op zich neemt. Maar de Noord-Bevelanders hebben jarenlang door middel van dit veer (met ai zijn bezwa ren) geld in bet laadje van de provincie gebracht. Dit mag wel eens worden be dacht. En verder zullen Ged. Staten, als de brug er eenmaal is, er naar streven de bijdrage van de provincie zoo laag moge lijk te krijgen of te doen vervallen, m. a w., de tarieven zullen zoo hoog mogelijk moeten zijn. Natuurlijk is hier wel het een en an der op aan te merken. D'e algemeene er varing we denken ook aan Tholen is, dat het publiek, als het de ellende van een veer goed en wel is vergeten, gaal mopperen over de bruggelden, omdat er ook 'bruggen zijn, die men gratis mag pas- seeren. Noord-Beveland zal op dien regel wel geen uitzondering maken, zoodat het de vraag is, of het in de toekomst moge lijk zal zijn, de 'bijdrage der provincie ver minderd te krijgen. Intusschen mogen we Gedep. en Prov. Staten dankbaar zijn, dat in deze kwestie, die toch nog maar kort aan de orde is, reeds zoo spoedig een beslissing in prin cipe is genomen. Hier is werkelijk spoed gemaakt. Hetzelfde kan niet gezegd van de brug bij Zijpe. Het is daar nog steeds met dat R. T. M.-veer dezelfde treurige geschie denis, al zijn er nu enkele kleine verbete ringen aangebracht. Helaas zit men voor lange jaren vast aan de concessie, die de R. T. M. vrijwel heer en meester laat. Als we bet goed begrepen hebben zijn er maai twee mogelijkheden, die afdoende verbe tering kunnen brengen: het faillissement van de R. T. M., dat aan de concessie na tuurlijk practisch een eind maakt, maai dat Schouwen-Duiveland, waar men de tram niet kan missen, in de moeilijk heid zou brengen, of een brug. Maar uit het werkfonds is biervoor geen bijdrage te wachten, dan alleen ten koste van an dere werken in Zeeland. Het onderzoek naar de mogelijkheid van een brug is ec li te nog niet 'beëindigd. De Staten 'besloten echter voor een jaar nog de subsidie aan de R. T. M. te verlee nen. In dien tijd zal er wel meer bekend worden en is er zeker gelegenheid met de beide andere betrokken provincies te on derhandelen. D'e heer Kodde wilde de R. T. M. alleen subsidie geven voor diensten op werkda gen en dus den Zondagsdienst practisch stopzetten. De C. H. en de A. R. fractie (de laatste met uitzondering van den heer Sonke) wilden zoover niet gaan. Gaat het in de Staten om beperking van Zondags diensten tot het strikt noodige, dan valt er meestal een eensgezind oplieden dm drie Prot. 'Chr. fracties te constateeren. Maar om op een veer - de eenige ver binding tusschen een paar eilanden des Zondags alle diensten stil te leggen, da! gaat te ver. Alleen de Staatk. Geref. en de heer Dekker durfden dit te verant woorden. Een kleine advertentie in de rubriek „Vraag en Aanbod" kost slechts 7b cent bij vooruitbetaling Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Oosterzee en Echten, G van Veldhuizen te Hantum. Bedankt voor Barneveld, J. Lekkerker- ker te Oldebroek. Geslaagd voor akte Fransch M.0. A mej. G. J. Leenhouts te Schoondijke, voor de hoofdakte dhr J. Luteyn te Zaamslag, voor Nijverheidsonderwijis, akte N III (bouwkunde) dhr N. Keersemaker te Middelburg, voor akte Nf (meubelmaken), dhr G. Antheunisse te St. Laurens. Motor verongelukt. Zater dagmiddag is op den Almeloschen weg te Delden een motorongeluk gebeurd, dat den heer N. J. Bolschers uit Tubbergen het leven heeft gekost. Zijn broer kreeg een ernstige hoofdwonde. De gebroeders Bolscher reden per motor, de een als berijder, de ander als duo passagier en wilden een in de zelfde rich ting rijdende auto in de binnenbocht passeeren. Hierdoor zagen zij te laat, dat van den anderen kant een personenauto naderde. Een aanrijding was het gevolg. De bestuurder van het motorrijwiel was er zoo erg aan toe, dat hij van de laatste sacramenten is voorzien. In het Zieken huis te Delden is het slachtoffer overleden. Zijn broer is eveneens naar het zieken huis overgebracht. De inzittenden van de auto kregen snijwonden aan gelaat en handen. Ernstige aanrijding. Zater dagmiddag heeft op den Wouwschen straatweg nabij Bergen op Zoom een ern stig ongeluk plaats gehad. De 67-jarige O. keerde per rijwiel naar Bergen op Zoom terug. Toen een achter op rijdende auto den wielrijder was ge passeerd, stak deze plotseling den straat weg over. O. had niet bemerkt, dat van uit de richting der stad een auto kwam gereden, bestuurd door den heer W. uit Rotterdam. Ofschoon deze laatste krach tig remde kon een aanrijding niet voor komen worden. De wielrijder bekwam ernstige verwon dingen. De doodelijke stroom. Za terdagavond is de 19-jarige Z. te D'irks- land, die bezig was met een electrische looplamp door den stroom getroffen en gedood. Een geneesheer heeft nog ge tracht de levensgeesten van den jongen, die dadelijk ineengezonken was, op te wekken, doch deze poging bleef zonder resultaat. Motorband gesprongen. Op den Rijksweg Weert—Roermond heeft Zondagmiddag een ernstig motor-ongeluk plaats gehad, waarbij één persoon werd gedood en een ander ernstig gewond. Doordat een band van zijn motorrijwiel sprong, is de motorrijder C. Weller uit Wijk aan Duin, over den kop geslagen. Ernstig gewond werd hij opgenomen en naar het ziekenhuis te Roermond ver voerd. Zijn vrouw, die op de duo was gezeten, werd zoodanig gewond, dat zij kort na het ongeluk overleed. Chinees te Amsterdam doodgeschoten. Op het Oudekerks- plein te Amsterdam, heeft Zaterdagavond een Chineesche schepeling een landge noot een boekhouder met vier revol verschoten gedood. De politie heeft den dader op de Leliegracht weten te grij pen. Oorzaak van het misdrijf is vermoe delijk een geldkwestie. Dief gepakt. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is ingebroken in een villa onder Baarn. De dief heeft waar schijnlijk den nacht in de villa doorge bracht, want toen ihet dienstmeisje des morgens het huis binnenkwam de fa milie is tijdelijk afwezig zag zij een fiets in den gang staan. Het meisje trof den man in een der kamers aan. Deze wilde op de vlucht slaan, doch het meisje probeerde hem tegen te houden, waarop de inbreker haar met een revolver be dreigde en zoo kans zag te ontvluchten. Bij een naastgelegen villa was de heer V. aan het werk, en hoorde het meisje roepen „Houdt den dief", waarop deze den man achterna ging en er in slaagde hem te pakken. Hij leverde den man aan de politie over, die hem naar het bureau overbracht. Bij fouilleering bleek, dat de dief een goeden slag had geslagen. Een belangrijk bedrag aan geld, eenige zilveren vulpot- looden en nog eenige artikelen van min der waarde, werden op hem bevonden. Tevens droeg hij bij zich een revolver, met acht scherpe patronen geladen. De man heeft zich waarschijnlijk nog aan meerdere diefstallen schuldig gemaakt. De aangehoudene is Duitscher, afkomstig uit Berlijn, die naar eigen beweringen sinds 14 dagen hier vertoeft. Vierhuizen afgebrand. Ver moedelijk tengevolge van het omvallen van een met benzine gestookt kooktoestel is Zaterdagavond brand ontstaan in de woning van den heer Kox te Veldhoven. Het vuur greep zeer snel om zich heen en spoedig tastten de vlammen de krui denierszaak aan, die voor de woonver trekken was gelegen. In allerijl vluchtten de bewoners en waarschuwden de brand weer, die spoedig ter plaatse verscheen, doch niets kon uitrichten ter blussching van het vuur, aangezien er in den ge- heelen omtrek geen water te vinden was. Lijdelijk moest men het aanzien, hoe het verterend element een rij van vier hui zen verwoestte. Veel kon niet gered wor den, vrijwel alle inboedels werden een prooi der vlammen, hetgeen te tragischer is, daar het gezin Rooimans in het ge heel niet verzekerd was en de andere drie gezinnen slechts een lage verzeke ring hadden loopen. Doodelijk ongeval. Zaterdag middag wilde de 75-jarige J. Poot uit Overschie den nieuwen Rijksweg over steken. Poot was stokdoof. Hij werd door een uit de richting van Den Haag ko mende personenauto, welke met een vaart reed van ongeveer 80 K.M., gegrepen en op slag gedood. Den bestuurder, mr van D., uit Wasse naar, die juist op weg was naar een be grafenis, treft geen schuld. DE TOESTAND IN HET KUST- VISSC HER IJ BEDRIJF. Zaterdag heeft de Bond van Nederland- sche visscheriji-vereenigingen wederom een algemeene vergadering gehouden te 's Gravenhage, 'Onder presidium van den Bondsvoorzitter den heer Joh. W. Steven- sou uit Den Helder. Het doel dezer bij eenkomst was een bespreking van den toestand in het kustvisscherijbedrijf. Namens den minister van economische zaken werd de vergadering bijgewoond door den heer A. B. Brouwer, chef van de afd. visscherijen. Mede waren aanwezig de heer G. J. van Sierenberg de Boer, van de Visscherij'-Gentrale, en verschillende burgemeesters en wethouders van kust plaatsen. De voorzitter gaf een overzicht van den totesta.nd in het kustvisscherijbedrijf, welke nog verre van rooskleurig is. De Visscherij'-Centrale heeft al haar best gedaan om verbetering in dien toestand te brengen; maatregelen ten aanzien van de garnalenvisscherij zijn genomen, doch ten spijlt daarvan komen deze visschers nog lang niet aan een redelijk bestaan toe. De visschers willen graag werken en zij trotseeren de aan hun bedrijf verbonden gevaren. Desondanks worden velen hun ner gedwongen, zich tot de werkloozen- steun-instanties te wenden, zoodat bij: di versen reeds de wanhoops-uiting over hun lippen is gekomen, dat zij voortaan niet meer de zee op gaan, want de hard wer kende visschers hebben éen lager loon dan het bedrag dat aan werklooze arbeiders voor niets-doen wordt uitbetaald. Spr. wenscht met nadruk, dat men den legalen weg blijft bewandelen, maar dat neemt niet weg, dat er iets moet gebeu ren om den visschers een redelijk bestaan mogelijk te maken. Bij de hierop gevolgde gedachten wisse ling vroeg de heer Bakker (Schevenin- gen), waarvoor de aftrek van 1 pet. voor de centrale dient. De heer v. Belzen uit Arnemuiden wees erop, dat besommingen van f 2 en f3 geen uitzonderingen zijn. Als 't zoo door gaat, dan ligt over drie maanden de vis- schersvloot geheel stil. Hierop werd geantwoord, dat de Raad van Arnemuiden inmiddels een adres tot de regeering heeft gericht. De heer van Eek, uit Stellendam, be toogde, dat de afzet veel te klein is in bet binnenland. Bedrijfssteun is onvermijde lijk. De voorzitter bevestigde de juistheid van een en ander. Er zijn 518 kustvis- schers vaartuigen; terwijJL 918 gezinnen, waarvan er diverse zijn met 10 kinderen, daarvan moeten leven. De beer Gastel, wethouder van Veere, achtte een steunregeling voor de arme visschers dringend noodig. De heer van Zuyen, burgemeester van Breskens, was van meening, dat de orga nisatie der visschers veel sterker behoor de te worden. Met het uiten van klach ten alleen komen we er niet. De voorzitter zeide, dat in de gegeven omstandigheden geen middel mag worden verzuimd, vooral niet dat der publiciteit. Spr. weet, dat er gaarne garnalen war den gegeten, doch het aantal dergenen, die dit smakelijke volksvoedsel nuttigen is toch nog veel te klein. De heer Laernoes, weth. van Vlissingen, bracht hulde aan den voorzitter voor de opofferingen welke hij' zich reeds zoo lan gen tijd heeft getroost. De heer Parlevliet, weth. van Texel, zeide, dat de visschers en handelaren in bepaalde gevallen bezwaar hebben tegen de exportheffing van 15 cent per k.g. voor de Centrale. Kan die heffing niet geschie den, nadat de garnalen zijn verkocht, in plaats van vóór dien? Wellicht brengen ze dan méér op. De voorz. antwoordde, dat de heffingen die thans niet hcloger zijn dan 10 ct. aan het bedrijf zelve ten goede komen. De heer Brouwer, chef van de afd. vis scherijen, wees erop, dat de heffing alleen voor die landen geschiedt, waar de prijzen kunnen worden betaald, zooals Frankrijk. Naar spr.'s meening is de heffing van 10 cent per k.g. gekookte, ongepelde garnalen voor export naar Frankrijk niet te hoog. De heffing is aanvankelijk 20 cent ge weest, daarna 15 ct. en tegenwoordig is zij niet h'oioger dan 10 ct. Inderdaad komt zij aan het bedrijf weder ten goede. De heer van Belzen, Arnemuiden, be toogde, dat voor de boeren wel zoo veel millioenen worden betaald, terwijl de vis schers worden vergeten. Te Arnemuiden zijn in de eerste dagen van de minimum- prijsregeling 1000 k.g. uitmuntende ver- sohe garnalen naar de mestvaalt gebracht. De heer Priester, secr. van den Bond van Nederlandsehe kleinhandelaren in het visscherij'bedrij'f, zei-de, geheel aan de zeide van de visschers te staan. De men- schen snakken naar visch, maar bepaalde belangengroepen zijin er alleen op uit om hun eigen winst veilig te stellen, waarvan de visschersman en de kleinhandel de dupe wordt. De heer Brotuwer zeide, dat de regee ring totnutoe het standpunt heeft gehul digd, dat de vischpropaganda door het bedrijf zelf moest worden gevoerd. Niette min steunt de regeering deze propaganda zooveel mogelijk. Tot zijn voldoening zag spr. te Stellen dam alle schepen in de vaart. Ook te Veere was bedrijvigheid, maar daar gin gen de garnalen helaas naar de droge rijen voor de vervaardiging van visch- meel e.d. Spr. gaf de verzekering, dat de nood in het kustvisschersbedrij'f zijn volle aan dacht heeft en dat hij aan de regeering van een en ander verslag zal uitbrengen. Men onderscheide echter wel dat de af zet-, distributie-aangelegenheden bij oeco- nomische zaken, de persoonlijke steunre gelingen echter bij1 sociale zaken zijn on dergebracht. Faillissementen. Het fail lissement van P. Lagendijk, hotelhouder, wonende te Groede, curator mr W. Le Mair te Sluis, is geëindigd door de ver bindend geworden eenige uitdeelingslijst met een uitkeering van 6,6987 pet. aan de concurrente sehuldeischers. Kattendijke. In de hedenmiddag ge houden Raadsvergadering werd met alg st. besloten een uitvoerig verweerschrift aan Gedep. Staten te zenden tegen de voorgenomen opheffing dezer gemeente. De Raad verklaarde aan dit onzalige plan van Gedep. Staten niet te kunnen en te zullen medewerken. Morgen hopen wij uitvoeriger verslag te geven.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 3