DE KABINETSCRISIS. MAANDAG 29 JULI 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 252 De opdracht aan Dr. Colijn. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44155. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur:' R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. PROF. AALBERSE ZIET GEEN KANS EEN KABINET TE VORMEN. Prof. Aalberse heeft aan H. M. de Ko- ninginverzocht hem te willen veroorloven de vorming van een parlementair Kabi net op de breedst mogelijke basis niet te aanvaarden, omdat hiji na bespreking met de voorzitters van de Kamerfracties de overtuiging had gekregen geen vol doende overeenstemming te zullen kunnen bereiken om te komen tot de vorming van een parlementair Kabinet op genoegzaam breede basis. Gecombineerde bespreking van fractieleiders. Omtrent de Kabinetscrisis vernemen wij nog, dat na de individueele besprekingen met de fractie-voorzitters, Zaterdagmid dag ten huize van prof. Aalberse een ge combineerde vergadering is gehouden, waar van twee uur tot half zes over de Kabinetscrisis van gedachten is gewisseld. Toen het besluit eenmaal gevallen was, waardoor prof. Aalberse niet aan de op dracht kon voldoen, heeft hiji zich om half zeven naar den Ruigenhoek begeven, om H. M. "de Koningin van een en ander op de hoogte te stellen en aan H. M. ontheffing van de hem gegeven opdracht te verzoeken. De loop der besprekingen. Nader vernemen wij' nog: Bij1 de gezamenlijke conferentie, waarop alleen de leider der Vrijz. Dem. niet was verschenen, en van liberale zijde in ver band daarmede al dadelijk voorbehoud werd gemaakt, moet de discussie tusschen aanhangers van zoo ver uiteenloopende politieke denkbeelden over het program, dat de heer Aalberse had ontworpen, een hopeloos beeld van gemis aan eenheid voor een Kabinet op de breedst mogelijke basis vertoond hebben. Dat program werd dan ook van ver schillende zijden bestreden. Ook de anti- rev. woordvoerder had slechts zakelijke bedenkingen en plaatste zich dus niet op het standpunt, dat zijn fractie niet bereid was steun te verleenen aan een formateur, die het Kabinet Colijn had doen vallen. Prof. Aalberse gaf een ontkennend antwoord op de vraag van den voorz. der soc.-dem. fractie, den heer Albarda, of de R.K. bereid waren alleen met de soc.- dem. een Kabinet te vormen. De R.K. heb ben een samenwerking uitsluitend met de Soe.-Dem. geen „genoegzaam breede ba sis" voor het nieuwe bewind geacht. Dhr Aalberse was derhalve wel genood zaakt, de Koningin te verzoeken aan de opdracht geen gevolg te mogen geven. Dr COLIJN KRIJGT OPDRACHT TOT KABINETSFORMATIE. Hare Majesteit de Koningin heeft Za terdagavond den Minister van Staat Jhr Mr D. J. de Geer ontvangen. Hedenochtend heeft Hare Majesteit Dr H. Golijn ontvangen en hem opdracht verleend tot vorming van een extra parlementair Kabinet van breede sa menstelling. Dr Golijn heeft verzocht de opdracht in beraad te mogen houden, waarop de Koningin den wensch iheeft uitgesproken de beslissing binnen enkele dagen te mo gen vernemen. Nader wordt ons uit Den Haag ge meld: Dr H. Golijn heeft hedenochtend reeds met verschillende vooraanstaande politieke personen besprekingen gevoerd. De uitkomst heeft bewezen, dat de R. K. Kamerfractie onder leiding van Mr Aalberse toch wel zeer onverantwoordelijk heeft gehandeld de vorige week. Zij had en dat in een uiterst critie- ken tijd als we thans beleven den moed te gaan afbreken zonder dat er een redelijke kans was, dat zij ook zou kun nen bouwen. Toen de heer Aalberse in de gelegenheid werd gesteld om een Kabinet te vormen, dat naar zijn inzicht beter dan het Ka binet-Colijn het landsbelang zou kunnen dienen, moest hij aan H. M. de Koningin berichten, dat hij daartoe niet in staat was. En zoo kwam hij dus in de noodza kelijkheid zélf het onverantwoordelijke van zijn optreden te demonstreeren. De tweede phase van deze crisis is, dal nu aan den heer Colijn opdracht is ver leend een extra-parlementair Kabinet op zoo breed mogelijke 'basis te vormen. Een gemakkelijke opdracht is dat zeker niet. Immers ook het huidige Kabinet is niet -parlementair, terwijl het tot nu toe een stemmig was wat betreft den weg die gevolgd moet worden. Maar het bleek toen het er op aankwam de vorige week, in de Kamer geen meerderheid te hebben. Is het nu mogelijk voor dit, of voor een eenigszins gereconstrueerd Kabinet met ongeveer hetzelfde wckprogram, wel een meerderheid te krijgen? Dat zou alleen mogelijk zijn als juist bleek, wat meer dan eens verluidde dat er in den boezem van de R. K. Ka merfractie volstrekt geen eenstemmigheid bestaat, en dat er in deze fractie een ster ke minderheid is, bereid, het algemeen belang te stellen boven de eenheid in de partij, en dus aan een Kabinet-Colijn de noodige steun te verleenen. Dus doende zou men aan het land en tenslotte ook aan de R. K. Staatspartij een niet geringe dienst bewijzen. Wij zullen intusschen den loop der za ken hebben af te wachten. Moge het aan Dr Golijn gelukken de Kabinetscrisis op te lossen, het geschokte vertrouwen te herstellen, en zoo het sterk bedreigde constitutioneel-parlementaire stelsel te redden. Geve God hem wijsheid en goed ver stand om ook in dézen Vorstin en Vader land te dienen. DE EERSTE POGING MISLUKT. Wat nu? Op de vraag: ,,Wat nu?" antwoordt het Handelsblad: „Denkbaar ware het, dat mr Aalberse nu nog een ander ingekleed verzoek zou krijgen b.v. om te trachten een extra-par lementair kabinet te vormen. D'och uit parlementairen kring vangen wij op, dal men vermoedt, dat het eerder een ande ren kant zal uitgaan. Men noemt b.v. jhr mr D'e Geer en ook wel jhr mr Ruys de Beerenhrouck als figuren, die thans mis schien ook een opdracht zouden krijgen. En ook wordt het nog heel wel moge lijk geacht, dat de Koningin ten slotte de ontslagaanvrage van het kabinet-Co- lijn niet zal inwilligen. De N. R. Crt. zegt: De eerste poging is dus mislukt. D' e aanrichters van de schade in ons staatkundig en econo misch leven bekennen, die niet te kunnen herstellen. Nadat de heer Aalberse en zijn frac tie, als sluitstuk van hun sloopingsarbeid aan het kabinet-Colijn den genadestool hadden toegebracht, hebben zij niet den moed gehad daaruit de eenige conse quentie te trekken en met de s.-d. het bewind over te nemen. Hiertoe liet de opdracht van de Koningin ook ruimte. Bij de fractie van den heer Albarda toch hadden zij steun kunnen krijgen voor hun inzichten op sociaal-eeconomisoh ge bied, welke hen genoopt hebben, hun ver trouwen aan het kabinet-Colijn te ont zeggen. De situatie is daardoor bij uitstek ver ward geworden. Vanzelf rijst de gedachte aan het aan blijven van het demissionnaire kabinet of aan een nieuwe opdracht aan den heer Colijn, nu de verwekkers van de crisis vrees voor verantwoordelijkheid aan den dag hebben gelegd. De taak van den heer Golijn zal dan echter weinig benij denswaardig zijn. De positie van de drie r.-k. ministers in zijn kabinet zou heel moeilijk worden, gesteld ziji zouden wer kelijk genegen zijn hun portefeuille te behouden. En boven zijn geheele kabinet zou het zwaard van Damocles der r k. oppositie met haar sleutelstelling in de Kamer blijven hangen. Waar de crisis echter niet op normale wijze kon wor den opgelost, zou men wel met een ab normale oplossing genoegen moeten ne men. waarvan het odium opnieuw op de R.K. Staatspartij komt te rusten. Aan het gezag van het onmachtig gebleken parle ment zal die partij dan in elk geval meer afbreuk hebben gedaan dan aan het gezag van het kabinet. Wij hebben echter af te wachten, of niet eerst nog een andere oplossing zal worden beproefd. De Maasbode is van meening, dat nu een Koninklijk beroep op minister van staat Jhr mr D. J. de Geer voor de hand ligt „In sommige bladen wordt een blijven zitten op Koninklijk verzoek van het ka binet-Colijn mogelijk geacht. Men maakt dan een vergelijking met het Kabinet- Ruys de Beerenhrouck, dat na een zeei lange kabinetscrisis, van 26 October 1923 tot 7 Jan. 1924. ontstaan door de ver werping van de Vlootwet op Koninklijk verzoek terugkeerde. Het fundamenteels verschil lijkt ons echter, dat het Kabi- net-Ruys over een sterke meerderheid in de Tweede Kamer beschikte en dat het niet terugkeerde met het wetsontwerp, waarover het struikelde. Het staat echter muurvast, dat het Kabinet-Colijn voor zijn sociaal econo misch beleid in deze kamer geen meer derheid vindt." De Telegraaf besluit een beschouwing alus: Gonstateeren wij voor 't oogenblik, da. de katholieke staatspartij Dr Colijn haar vertrouwen heeft opgezegd, zonder zich van te voren te hebben vergewist, of zij dezen eminenten staatsman kon vervan gen. In normale tijden keurt men een dergelijke politieke handelwijze af. Wat er van te zeggen onder de omstandighe den, waarin wij nu leven?" „Wat de heer Aalberse, aldus het Maandagochtendblad reeds voor de ont zegging van zijn vertrouwen aan het ka binet-Colijn had kunnen voorzien en wat hem dan ook door eenige R.K. bladen was voorspeld, is uitgekomen. De R.K. fractie is onmachtig gebleken zelf een kabinet te vormen, na de bestaande re geering ten val te hebben gebracht en prof. Aalberse moet zich met looden schoenen naar Ruigenhoek hebben bege ven. om H. M. te verzoeken, hem van de opdracht te ontheffen. Britsche pressie op Italië. De druk van Groot-Brittannië op Ita lië wordt steeds krachtiger. Zoo eischi Fngeland de onmiddellijke betaling van een rekening van ruim een millioen pond sterling voor een kolenlevering aan Iia- lië. Rome heeft een uitstel van betaling gevraagd, maar tot antwoord gekregen, dat in dit geval geen verdere steenkolen meer uit Engeland aan Italië zouden kun nen worden geleverd. Voorts zouden talrijke Britsche officie ren trachten als instructeurs te worden aangesteld in het Abessynische leger. Incident met de „Bremen" te New-York. Ongeveer duizend communisten heb ben te New-York deelgenomen aan rel letjes, die volgden op een anti-nationaal- socialistische betooging aan den steiger, vanwaar het D'uitsche schip „Bremen" vertrekt. Drie betoogers, die later konden wor den gearresteerd, slaagden er in, de „Bre men" te bereiken. Zij rukten de D'uitsche vlag af en wierpen deze in de rivier on der het gejuich van de menigte die zich op den steiger bevond. Tweehonderd po- litie-agenten en honderd rechercheurs hadden de grootste moeite om de betoo gers te verspreiden. Er werden twee scho ten gelost. Klaarblijkelijk is de demonstratie der communisten zorgvuldig voorbereid ge weest. Zij werd voorafgegaan door het zingen van de „Internationale" en kreten als: „Weg met Hitier". Dé Duitsche matrozen zetten onmid dellijk een boot uit en vischten de vlag weer op. Vervolgens hielden zij een tegen-demon stratie, heschen de Hakenkruisvlag, groet ten deze en hieven nationale liederen aan. Stijgend werkloosheidscijfer in de Ver. Staten. Het aantal werkloozen in de Ver. Sta ten bedroeg in Juni 9.804-.000 tegen 9.709.000 in Mei en 9.252.000 in Juni 1934, gelijk blijkt uit de door den Natio- nalen Industrieelen Raad gepubliceerde statistieken. Mond dichtl De Zwitsersche tenor Max Hirzel, dio gedurende 13 jaar aan de staatsopera te Dresden verbonden was, is na een lang durig arrest uit Duitschland gezet. Hirzel maakte in December j.l. op Zwit- sersch grondgebied eenige opmerkingeu over Duitschland tegen een trein- beambte. Bij zijn terugkeer naar Duitschland werd hij gearresteerd en geruimen tijd in arrest gehouden. De laatste vier dagen voor zijn invrijheidsistelling had hij alleen in een cel doorgebracht. Ontploffing in Italië. In een munitiefabriek te Taino (iri het district Varese) bij Milaan heeft een ontploffing plaats gehad, die aan vele arbeiders en arbeidsters het leven hoeft gekost. Een vleugel van de fabriek, waar uit sluitend hommen worden vervaardigd, is geheel verwoest. Men heeft reeds de lij ken geborgen van 25 arbeidsters en 7 ar beiders, doch men vreest, dat onder .ie puinhoopen nog 3040 dooden bedolven liggen. Bovendien zijn 20 personen ge wond. Zondag waren 38 lijken uit de puin hoopen geborgen, hiervan zijn 35 vrou wen. Het gevaar voor nieuwe ontploffing vertraagt het bergingswerk. Een groot aantal personen is gewond door wegge slingerde stukken metselwerk. Het aantal dooden is nog niet bekend. Engelands bewapening. De „Sunday Express" publiceert eenige bijzonderheden omtrent de plannen, die opgesteld zijn ten behoeve van een vol ledige reorganisatie van het Engelsche leger in den loop van het volgende jaar. Behalve deze reorganisatie staat een groo- te uitbreiding van de vloot op 't program. De kruiserssterkte zal worden opge voerd van 50 tot 60. De nieuwe kruisers zullen van het grootste en zwaarste ge pantserde type zijn. Voorts zullen vijf nieuwe slagschepen gebouwd worden, ter wijl de bouw van duikbooten zal worden versneld. Tegen te hooge prijzen. Een aantal huismoeders, wier aanhang in korten tijd gestegen is tot ongeveer 1000 huisvrouwen, hadden besloten over te gaan tot een boycot van alle slagers winkels in de voorsteden van Detroit, tot dat de vleeschprijzen weer eenigszins normaal zouden zijn geworden. Zater dag zijn de koene strijdsters tot den aan val overgegaan. Zij overvielen al dege nen die de Zaterdagsche inkoopen aan het doen waren en wierpen de aankoo- pen over straat. De opheffing' van het Nationale Crisis-comité. D'e Minister van Binnen'landsche Za ken heeft den volgenden brief gericht tot de burgemeesters: In verband met de in Mei 1936 te ver wachten opheffing van het Nationale Cri sis-Comité, zal ik het op prijs stellen te vernemen, of in uwe gemeente de behoef te wordt gevoeld den arbeid, welke ge durende de laatste vier jaren door het zoogenaamd A-comité werd verricht, in de naaste toekomst op eenigerlei wijze voort te zetten. Mocht zulks het geval we zen, dan verzoek ik u mij te melden hoe men zich de inrichting en werkwijze van zoodanige hulpverleening denkt, welke rol de verschillende instanties van Armen zorg daarbij zullen vervullen, en hoe, nu elke gemeente voortaan op eigen krach ten zal zijn aangewezen, men zich voor stelt de daartoe benoodigde middelen te verkrijgen. Tér voorkoming van misverstand meen ik goed te doen met hieraan toe te voe gen, dat op een bijdrage vanwege mijn departement, niet mag worden gerekend. Radiotelefoonverkeer met Ned.-lndië. Met ingang van 1 Aug. a.s. wordt de gelegenheid opengesteld om in het radio telefoonverkeer met Ned.-lndië goedkoope zakengesprekken te voeren, op dezelfde wijze als thans reeds voor familiege- sprekken mogelijk is. De afwikkeling van deze gesprekken geschiedt des Zater dags zooveel mogelijk in de morgenuren, na de volbetaalde gesprekken; de fami- liegesprekken worden als regel des mid dags afgewikkeld. Het verlaagd tarief voor gesprekken op Zaterdag bedraagt voor een gesprek van 3 minuten met Java en Madoera f 21 en met Noord-Sumatra en Makassar f24. De Rijkstelefoonkantoren verstrekken des- gewenscht nadere inlichtingen. Volkstuintjes. Naar aanleiding van een verzoek van den Ghr. Boeren- en Tuindersbond met betrekking tot de grootte van de volks tuintjes heeft de Minister van Econo mische Zaken aan het hoofdbestuur van genoemde organisatie medegedeeld, dat aan de gemeentebesturen is bericht, dat de uitgifte van volkstuinen niet ongelimi teerd mag worden uitgebreid en dat de maat der perceelen tot 3 are moet wor den beperkt. Verplichte tewerkstelling landarbeiders. Onder toezending van een schema hadden de moderne, chr. en r.k. landar beidersbonden onlangs den minister van oeconomische zaken verzocht, zoodanige maatregelen te willen nemen, dat aan de verstrekking van landbouwsteun de voor waarde wordt verbonden van de verplich te tewerkstelling van een bepaald aantal landarbeiders per bedrijf. De minister heeft thans den arbeiders organisaties bericht, dat uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat het vindeu van een billijk systeem op dit oogenblik niet mogelijk is en zeker niet, wanneer de gevraagde maatregel overal moet wor den toegepast. Hij kan daarom ook geen vrijheid vinden het nemen van een zoo- danigen maatregel te bevorderen. De op lossing zal meer gezocht moeten worden in de richting van het geven van looa bijslag, het systeem, dat door het Depar tement van Sociale Zaken reeds wordt toegepast en steeds verder wordt uitge breid. Notariaat. Bij Kon. Besluit is benoemd tot notaris te Amsterdam dhr W. W. Rutgers, cand.- notaris te Amsterdam (vac.-F. H. van den Helm); tot notaris te Weesp, Mr H. ten Oever, cand.-notaris te Amsterdam. Handel Nederland-Denemarken. Naar ons ter oore komt, zijn er ernstige moeilijkheden gerezen in verband met de handelsbetrekkingen tusschen Nederland en Denemarken. Deze moeilijkheden, wel ke niet van den jongsten tijd dateeren, Binnenland. Prof. Aalberse kon geen parlementair ka binet vormen. D'r Golijn ontving op dracht tot vorming van een extra-par lementair kabinet. De opheffing van het crisis-comité. Vergadering van den Zeeuwschen Polder en Waterschapsbond. Geen verplichte tewerkstelling van land arbeiders. Buitenland. Britsche pressie op Italië. Incident met een Duitsoh stoomschip te New York. doch reeds lang het handelsverkeer tus schen beide landen belemmeren, zijn in hoofdzaak het gevolg van een niet of niet voldoende beschikbaar stellen van devie zen voor Nederlandsche artikelen door de Deensche deviezen-instanties. De bestaande moeilijkheden zijn van dien aard, dat de Nederlandsche Regee ring er hoogstwaarschijnlijk toe zal over gaan de bestaande handelsovereenkomst met Denemarken op te zeggen. DE POSITIE DER KROON IN ONS STAATSRECHT. De huidige politieke crisis laat weer eens duidelijk zien, zegt de N e d e r 1., hoe een groote beteekenis de Kroon heeft voor het goed functionneeren van ons staatkundig leven. Is de samenwerking tusschen Regee ring en Parlement verbroken, dan treedt de Kroon «ip -om deze samenwerking weer te bewerkstelligen en ons parlementaire stelsel te handhaven. Zijl verleent niet slechts opdracht aan een bepaald persoon om als Kabinetsfor mateur op te treden, waarop deze het nieuwe Kabinet zal vormen. Staande boven de partijen, geeft Zij1 de richtlijnen, waarnaar de nieuwe minis terpresident vertegenwoordigers van par tijen of personen buiten partijen kan co- ordineeren tot een Regeering, steunende op de meerderheid van de Kamer. De Kroon is het rustpunt temidden van den politieken strijd, van onvergelijkelijke waarde voor een waarachtig democratisch bewind. Een ontstellend gemis aan inzicht ver tonnen dan ook zij1, die de taak der Kroon ten onzent een geringe achten, en minach tend over Haar spreken als over een „or nament". Bovenal blijkt de groote beteekenis van de positie der Kroon, indien ziji gedragen wordt op een zoo voorbeeldige wij'ze als onze Koningin dit doet, ten zegen van land en volk. ALGEMEENE VERGADERING ZEEUWSCHE POLDER- EN WATERSCHAPSBOND. Zaterdagmorgen hield de Zeeuwsche Polder- en Waterschapsbond zijn alge meens vergadering in Hotel de Koren beurs te Sluis. De voorzitter van den Bond, Mr P. Diel ernan uit Middelburg, heette de vele aanwezigen welkom en wel in het bij zonder de vier leden van Ged. Staten, do heeren Van Rompu, Stieger, Van Bommel van Vloten en Vogelaar en den griffier, uit wier aanwezigheid de groote belang stelling van het college voor het werken van den Bond blijkt. Het speet den com missaris der Koningin in verband met zijn spoedige vacantia niet aanwezig te kunnen zijn. Welkom ook heette spr. het gemeentebestuur van Sluis. Daarna verwelkomde spr de beide spre kers van den dag, D'r Ir E. J. Bosch, Rid der van Rosenthal te Eefde en den hee.r J. F. Magendans te Middelburg. De heffing op het gebouwd in de practijk. In verband met het feit, dat de heer Magendans spoedig weg moest, werd hem, in afwijking van de agenda, reeds direct het woord gegeven voor een voor dracht over: „De heffing op het gebouwd in de practijk". Spr. zeide zich te zullen beperken tot de thans in Zeeland op grond van de be palingen van het Algemeen Reglement, bestaande mogelijkheid om van de ge bouwde eigendommen een bijdrage te vra gen in de polderlasten en op de beteekenis dier bepalingen in de practijk. Spr. behandelde het eerst de geschie denis. In April 1915 nam 't waterschap De Breede Watering bewesten Ierseke, na dat reeds voordien sporadisch bij andere polders zulk een heffing van het gebouwd een punt van beraadslaging had uitge maakt, het besluit om Ged. Staten te ver zoeken een wijziging aan te brengen in art. 101 en daarmede verband houdende artikelen van het Algemeen Reglement om de gebouwde eigendommen naar de be-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1