M'n verlanglijstje? WITKAM'S GESCHENKENHUIS Uei&a Uit de Provincie in zx>n 1 "mei In doozen van 20ctaf. Kerknieuws. Ge ontslag te moeten geren. Ook al een gevolg van het democratisch stelsel misschien? lie N.S.B. aldus de heer Dekker is vóór vrije veren. Even later wilde hij het veer A, J. PolderZijpe v e r p a o h- t e nl Wie biedt er wat? Het is één staal tje van de oppervlakkige wijze van zijn spreken. Hoe de liberalen (ieder weet, dat het grootste deel der stemmen op de N.S.B. uitgebracht, uit den liberalen hoek kwam) het zullen opnemen, dat hij met de Stk. Gereformeerden en één Anti-Revolutio nair stemde vóór geheele stopzetting van de diensten op genoemd veer op Zonda gen, moeten de heeren onderling maar uitmaken. Maar frappant was het wel. Opmerkelijk was, dat de andere N.S. B.'er, de heer Van Gorssel, wiens stem we alleen geboord hebben, als er vóór of te gen te zeggen viel, bij deze stemming af wezig was. Hij had er trouwens al gauw genoeg van, want al vroeg in den middag vertrok hij. Het optreden der N.S.B.'ers in de Sta tencolleges is dus wel geheel anders dan aanvankelijk is aangekondigd. Eerst heette het, dat ze er alleen zouden komen om voor de Eerste Kamer te stemmen. De rest was van te weinig waarde, om er zich mee in te laten. In een nat.-soc. Staat ver dwijnen toch colleges als Staten en Rei den. Het blijkt nu echter, dat de heeren rrecies als b.v. de S.D.A.P. zoo vaak deed, ter vergadering komen, om er politieke propaganda voor hun ideeën te maken. Natuurlijk op kosten van de gemeenschap. We hadden eerlijk gezegd ook niet anders verwacht. Die kans is te mooi. Al leen komen om te stemmen, daar is nu toch werkelijk „niks aan". Overigens gelooven wijl niet, dat de heer Dekker door zijn optreden het respect voor zijn beweging heeft vergroot. We denken alleen maar aan zijn beschuldiging van meineed aan 't adres zijner medeleden (volksgenooten, nroals we hem voortdu rend hoorden zeggen). Ook de heer Bouwens, de wilde R.-Ka- tho'iek, een eenling, legde op weinig be scheiden wjpe op een onevenredig deel van den tijd beslag. Als het waar is, dat deze in Zeeuwsch-Vlaanderen de water leiding bestrijdt, is het wat komisch, hem in de Staten te booren pleiten voor de wa tervoorziening van het platteland van Walcheren, waar de koeien zooveel meer waard zullen zijn, als ze het leidingwa ter drinken dan wanneer ze „dat vuile water z Over de behandelde punten willen we nog het volgende opmerken. Zooals gezegd, is er over den ponton knecht te Walzoorden heel veel gezegd. Eb tegelijk over de toestanden aan het veer. Gedep. Staten stonden hier ,naar het ons voorkwam, in hun verdediging niet aJtij'd even sterk. Er waren verschillende zwakke puntjes in. Het schijnt wel, dat het dringend gewensoht is, dat hier spoedig verandering komt en daarom al leen is het te hopen, dat het Perkpolder- plan binnen niet te langen tijld wordt uit gevoerd. Dan krijgen we, zooals op de an dere veren, een zuivere provinciale ex ploitatie. Als nu de pontonknecht inmid dels door zijn patroon maar niet wordt ontslagen, want dan krijgen we opnieuw de poppen aan het dansen. De door de regeering geëischte wijlzi- ging van het polderambtenaren-reglement was een geschikte aanleiding voor den heer Dekker om tegen de regeering uit te pakken. De S.D.A.P. had reeds vorig jaar haar bezwaren geuit en ging daarom niet op nieuw op de kwestie in. Broederlijk stem den V.D., N.S.B. en S.D.A.P. tegen de be paling inzake revolutionaire gezindheid. In de Staten van Utrecht stemden de N. S.B.'ers, al was het onder protest, vóór een dergelijke bepaling, zoodat hier aan de partij-discipline iets heeft gehaperd. We merken op, dat de S.D.A.P. geen be zwaar toonde te hebben tegen het verbod om andere vlaggen dan de nationale vlag uit te steken! (Slot volgt.) Zeeuwsche Bakkersbond. In verbanid mot de jaarvergadering van den Zeeuwsdhen Bakkersbond, hield de afdeeling Middelburg Woensdag en Don derdag vakwedstrijden op de bovenzaal van de St. Joris te Middelburg. Voor de mooiste inzendingen waren een groot aantal prijzen beschikbaar gesteld, die als volgt werden toegekend Klasse I, waterbusbrood (lang model): lo pr. J. Vleugel, Goes; 2e pt. D. Kloos- t rman, Goes; 3e pr. P. de Wolff, Mid delburg; 4e pr. D. van de Vrede, Ierseke; Dj pr. M. H. Dekker, Hoedekenskerke; 6e pr. A. J. Mogigré, Biervliet. Klasse II, watenbusbrood (kort model): le pr. M. de Graag, Arnemuiden; 2e pr. E. J. M. Spelier, 's-Heerenboek; 3e pr. P. de Wolff, Middelburg; 4e pr. J. van Paasschen, Kapelle; 5e pr. M. Steketee, Nicuwdorp; 6e pr. J. Smallegange, Bieze- linge; 7e pr. M. Luteijn, Gapinge. Klasse III, melkbrood (lang model) le pr. P. C. Filius, Ierseke; 2e pr. J. van Paasschen, Kapelle; 3e pr. D. van de Vrede, Ierseke; 4e pr. J. Smallegange, Biezelinge; 5e pr. G. J. de Graag, Veere; 6e pr. A. J. Eckhardt, Terneuzen. Klasse IV, Hallandsche beschuit: le pr. J. Smallegange, Biezelinge; 2e pr. N. G. Deurloo, Tholen; 3e pr. Joz. Remijnse, Kapelle; 4e pt. J. Vleugel Goes; 5e pr. M. J Brevet, 'Oostburg; 6e pr. G. J. de Graag, Veere; 7e pr. P. Dekker, Ierseke. Klasse V, krentenbrood (busbrood): le pr. G. J. de Looff, Wemeldinge; 2e pr. J. Smallegange, Biezelinge; 8e pt. A. van Damime, Oost-Souburg; 4e pr. W. M. van Wijngen, Ellewoutsdijk; 5e pr. J. Ver boom, Wolf aartsdijk; 6e pr. Joz. Remijnse, Kapelle. Klasse VI, tarwebrood (lang model): 1e pr. J. Smallegange, Biezelinge; 2e pr. M. Steketee, Nieuwdorp; 3e pr. P. G. Filius, Ierseke; 4e pr. G. Melse, Middelburg; 5e pr. P. de Wolff, 'Middelburg; 6e pr. D. M. van Halst, Groede; 7e pr. Adr. Jansen, Terneuzen. Klasse VII, kleinbrood: le pr. niet toe gekend; 2e pr. D. van de Vrede, Ierseke; 3e pr. I. A. Luteijn, Bredkens; 4e pr. E. J. M. Spelier, 's-Heerenboek; 5e pr. J. Vleu gel, Goes; 6e pr. A. A. Kavelaars, Ter neuzen. Klasse VTU, ter opluistering artikelen der broodbakkerij. Voor deze klasse was slechts één inzending, n.l. van den heer J. M. Deurwaarder te Oost-Souburg, waar voor een eervolle vermelding werd toe gekend. Klasse IX, ter opluistering artikelen der banketbakkerij: le pr. 1. A. Luteijn, Bres- kens (met lof); 2e pr. A. de Schipper, Wissekerke; 3e pr. firma A. L. van Melle, Goes; 4e pr. J. M. Deurwaarder, Oost- Souburg. Voor deze klasse was nog een inzending buiten mededinging van den beer J. Ph. Salomé te Middelburg. De jury was van oordeel, dat biervoor een eervolle vermelding op baar plaats was. Klasse X, waterbusbrood (lang model): le pr. W. Vleugel, Goes; 2e pr. M. Sul, Middelburg; 3e pr. A. Joosse, Arnemui den; 4e pr. W. P. van de Vrede, Ierseke; 5e pr. J. van Belzen, Vlissingen; 6e pr. M. C. Deurwaarder, Oost-Souburg. Klasse XI, melkbusbrood (lang model): le pr. P. H. Fillius, Ierseke; 2e pr. M. G. Deurwaarder, Oost-Souburg; 3e pr. W. P. van de Vrede, Ierseke. Klasse XII, Hollandscbe beschuit: le pr. H. G. Deurloo, Tholen; 2e W. P. v. d. Vrede, Ierseke; 3e pr. W. Vleugel, Goes; 4e pr. M. J. Huissoon, Ierseke. De wisselbeker van den Provincialen Zeeuwsöhen Bakkersbond werd toegekend aan den beer P. C. Filius te Ierseke. Woensdagavond bad een feestavond plaats, welke mede door goede declamatie en muziek uitstekend slaagde en tijdens welken de afdeeling Middelburg ter ge legenheid van bet 25-jarig bestaan van den Zeeuwsdhen Bakkersbond aan den voorzitter, den beer Gh. J. de Wolff een cadeau aanbood. In een stampvolle zaal werd Donder dagmorgen de Bondsvergadering gehou den. De waarnemend voorzitter van de af deeling Middelburg, de heer L. Corstanje, sprak een welkomstwoord. De Bondsvoorzitter, de heer Gh. J. de Wolff, wierp een historisdhen terugblik op hetgeen door den Bond in de afgeloo- pen kwart eeuw is verricht. De verschillende verslagen werden uit gebracht. Tot voorzitter werd herkozen de heer De Wolff. Na afloop der druk bezodhte vergade ring maakte men met een 6-tal autobussen een autotocht. Op de Oranjezon werd halt gehouden. Na terugkomst te Middelburg had in den tuin van 'St. Joris een receptie ter eere van het jubileum plaats, waarvan een 'druk gebruik werd gemaakt om het be stuur te complimenteeren, terwijl een ge meenschappelijke maaltijd den dag be sloot. Zeeuwsch Technisch Instituut. Aan het examen voor waterbouwkun dig opzichter wordt dit jaar deelgenomen door 20 candidaten. Het schriftelijk ge deelte wordt gehouden op 29 en 30 Juli, 1 en 2 Aug. in de Prins van Oranje ie Goes. Opsporing verzocht. De commissaris van politie 'in de 5e sectie te Amsterdam, verzoekt bericht aan het politiebureau Pieter Aertzstraat, van de verblijfplaats van Cornells Grijs, geboren te Poortvliet 17 Meti 1908, die sedert 8 dezer wordt vermist. Hij is van beroep kantoorbediende, lang p'lm. 1.75 M., blond haar, gezond uiterlijk, tenger postuur, glad gezicht, draagt donkere hoornbril, was gekleed met grijs gestreepte jas en broek, zonder vest, had donker blauwe regenjas bij 'zich, bruine schoenen en lidhtgrijzen slappen hoed op. Arbeidsgeschil op Schou- wen-Duiveland. Nadat de minis ter van oeconomische zaken aan de land bouwers op het eiland Scbouwen-Duive- laond verplicht overleg had opgelegd, heb ben tussöhen de werkgevers uit de ver schillende dorpen en de vertegenwoordi gers van de moderne en Cihr. landarbed- ders'bonden loonbesprekingen plaats ge vonden. Deze bebben echter niet töt een bepaald resultaat geleid. Op sommige dorpen was het meerendeel der werkgevers niet tot verder overleg be reid, in andere plaatsen bleek over de loomen geen overeenstemming mogelijk. De beide landarbeidersbonden hebben nu den minister verzocht aan de betrokken land bouwers in de navolgende dorpen: Burgb, Haamstede, Bruinisse, Brouwershaven, Eikerzee, Eülemeet, Duivendijke, Drei- schor, Kerkwerve, Noordigouwe, Noord- welle, Renes'se, Nieuwerkerk, Oosterland, Ouwerkerfc, iSerooskerke, Zierikzee en Zonneimaire, verplichte arbitrage op te leggen op grónd van art. 4 van de crisis- organisatie-besciM'kking 1934 II. ii De aardbeienteelt. Het aardbeienseizoen is achter den rug. De tijdsomstandigheden (in (aanmerking ge nomen, mag van redelijke prijzen gespro ken worden, al mag de droogte het aantal kilo's gedrukt hebben. Het is jammer dat men ten behoeve van de regeling der teeltbeporking deze teelt, die toch aan zooveel handen werk gaf, 'zoo sterk heeft moeten inkrimpen. Bij beschikking van den Minister van Financiën dis aan de gemeente Ril- iand-BatJh een voorschot uit 's Rijkskas verleend tot een maximum van f 12800, ter verstrekking aan de vereeniging, in die gemeente uitsluitend werkzaam ter bevor dering van de verkrijging van onroerend goed door landarbeiders, voor den aan koop van onroerend goed, om dit hetzij dadelijk, hetzij later, al» plaatsjes in eigendom uit te geven; is aan de gemeente 's-Gravenp older een voorschot uit 's Rijks kas verleend tot een maximum van f2640, ter verstrekking aan de vereeniging, in die 'gemeente uit sluitend werkzaam ter bevordering van de verkrijging van onroerend goed door land arbeiders, ter uitbetaling van het door een landarbeider benoodigd bedrag voor de verkrijging van een plaatsje. Benoeming. De heer J. v. d. P e ij 1, teekenaar bij de gasfabriek te Goes, oud-leerling der Goesche Ambachts school, is benoemd tot tijdelijk opzichter- teekenaar bij de waterleiding voor Ooste lijk Zeeuwsch-Vlaanderen te Terneuzen. Maar dan moet ik eerst even kijken in de étalages van Goes. Verdronken. Gisteravond had aan het Goesche Sas een droevig ongeluk plaats, waarvan de juiste toe dracht nog niet vast staat. De 16-jarige C. D. Kuijper uit de Korte Vorststraat was in gezelschap van een vriend aan het zwemmen in het diepe gedeelte, hoe wel hij de zwemkunst nog niet voldoen de meester was. Hij kon althans nog maar heel kort zwemmen. Volgens de eene lezing van het geval zou hij van den duiktoren afgesprongen en niet meer bovengekomen zijn, terwijl we van an dere zijde vernamen, dat hij tijdens het zwemmen gezonken is en nog de hand om hulp heeft uitgestoken. Het schijnt wat lang geduurd te hebben, eer de in de nabijheid zwemmende personen werden gewaarschuwd. Toen dit het geval was, is men direct gaan duiken en werd K. opgehaald. Dr Snoek heeft gedurende langen tijd getracht de levensgeesten weer op te wekken, maar tevergeefs. Kloetinge. Slot Raadsvergadering. Dhr Straub gelooft niet, dat de wachtgelden van hen, die tengevolge van de grenswij ziging worden ontslagen, benevens het sa laris van den gemeenteveldwachter door anderen zullen wiorden gedragen. Dit komt natuurlijk ten. laste van de gemeente Kloetinge. Het zoui spr. verheugen, wan neer men in Kloetinge zou zeggen: „we nemen niks en we geven niks". Hij zal zich tegen de grenswijziging blijven ver zetten. De voorz. zegt, dat we ons biji de plan nen van Ged. Staten kunnen neerleggen, mits later niet blijkt, dat dit nadeelig is voor de gemeente Kloetinge. Dhr Straub zegt, dat voor dit gedeelte Kloetinge door B. en W. verkocht is. De voorz. merkt op, dat er niets ver kocht is. De heer Strauab beweert, dat er een overeenkomst gesloten is, dus er is handel gedreven. De heer Kousemaker is er van over tuigd, dat B. en W. in het belang van Kloetinge gehandeld hebben. Dat Kloe tinge doior B. en W. is verkocht, kan hier niet gezegd worden. Ook de heer Hoog- strate betwist, dat zulks zou zijn geschied. De heer Straub drukt er zijn spijt over uit, dat deze plannen zoover doorgedreven zijn, dat Kattendijke moet worden opge offerd om de gemeente Goes te bevredigen. Weth. v. Liere zegt, dat geen aandrang van Kloetinge is uitgegaan tot opheffing van Kattendijke. Er zijn hoogere instan ties, die de plannen tot grenswijziging hebben ontworpen. Spr. pleit er voor, dat het thans beter is deze aannemelijke schikking aan te nemen, dan later daar toe verplicht te worden. Dhr Buitenhuis brengt evenals dhr Koiusemaker dank aan het college van B. en W. en aan den secretaris voor de uit voerige toelichting over de grenswijziging. Dit is een ingrijpend voorstel en van zeer veel belang. We willen in vrede met onze zustergemeente leven. Spr. gelooft, dat aan de kwestie omtrent een gemeente veldwachter te Kattendijke niet te ontko men is. De uitgaven worden echter mede gedragen door Kattendijke. We staan dus voor het feit, dat we uit twee kwaden, één moeten kiezen. Ook de gemeenten Kloe tinge en Kattendijke verschillen. Ze heb ben beide een anderen aanleg. 99 pet. van de bevolking van Kattendijke zal prijs stellen op eigen zelfstandigheid. Het col lege van B. en W. en inzonderheid de bur gemeester hebben voor eiken voet grond pal gestaan. De aandrang van hooger hand is echter sterk geworden; het is B. en W. moeilijk gemaakt. Nu zullen we ko men tot een toestand, die we niet begeerd hebben. De heer Kousemaker is er bevreesd voor, dat, wanneer er niet met de huidige plannen accoord gegaan wordt, de grens wijziging opgelegd zal worden. Dat de plannen zullen veranderen, ziet spr. nog niet in. Dhr Zweedijk gaat met het gesprokene van dhr Straub accoord. Hij zal zijn stem niet aan bet voorstel kunnen geven. De voorz. wijst er evenwel op, dat dit voorstel voor verbetering vatbaar is. Dhr Straub is bevreesd voor werkloos heid en armenzorg in Kattendijke, daar Kloetinge dan deze lasten voor het groot ste deel moet dragen. Tenslotte wordt het voorstel van B. en W„ zooals gemeld, met 4 tegen 8 stemmen verworpen. Tegen stemden de heeren Straub, Hoog- strate, Kousemaker en Zweedijk, Vóór stemden de beide wethouders (Eversdijk en v, Liere) en dhr Buitenhuis. Bij de rondvraag informeert dhr Straub of bij het bouwen van woningen aan den Heernisseweg ook voldoende rioleeringen gelegd worden, waarop de voorzitter be vestigend antwoordt. Daar dit de laatste raadsvergadering zal zijn die de heer Zweedijk zal bijwonen, aangezien hij zioh niet meer als raadslid herkiesbaar heeft gesteld, dankt de voor zitter hem voor hetgeen hij1 in zijn negen jarige zittingsperiode voor Kloetinge ge daan heeft. Dhr Zweedijk dankt den voorz. voor deze hem toegesproken woorden en den raad voor de prettige samenwerking, die hij steeds mocht 'ondervinden. Daarna sluiting. Ierseke. De heer van Stee had gisteren ■het ongeluk met zijn pols in een porce- leinen 'kan te slaan en zich zoo ernstig te kwetsen, dat hij heelkundige moest in roepen. De 'geneesheer constateerde een 'doorgesneden polsader. De hroedval van oesters onder Kat tendijke en aan 't Goesche Sas is zeer goed te noemen. Ook onder Wemeldinge vrij goed. Op de Ierseksche B'ank is een en ander zeer veel minder. Kruiningen. Door Ged. Staten is afwij zend beschikt op een adres van G. Dek Az. alhier, welke verzocht had om opening der pakketten stembiljetten der laatste gemeenteraadsverkiezing. Vrijdagmiddag maakten 104 ouden van dagen een autorit naar Burgers Die renpark te Tilburg. Bij de thuiskomst werd onder de vroolijke tonen van het muziekgezelschap E. M. M. de gemeente weer ingereden. Eén woord van dank is zeker op zijn plaats aan allen, welke door een gift of auto of op andere wijze hebben meege werkt om onze ouden van dagen een ge noeglijken dag te bezorgen; inzonderheid aan dhr A. G. A. Vermeulen van Kruinin gen, ambachtsheer, welke voor dit doel een belangrijke bijdrage schonk. (Belang loos bericht). Vrijdagavond vertoonde een langoor zioh in de Hoofdstraat. In een oogwenk trachtte ieder het beestje te bemachtigen. 'Oud en jong maakte jacht op den haas, die een paar keer de straat afrende, op de Snellemarkt de grootste staaltjes van behendigheid vertoonde en door een zij straat het vrije veld koos. Voor de vele teleurgestelde jachtovertreders was het een geluk, dat geen politie in de buurt was. Nisse. In de Donderdagavond gehouden raadsvergadering waren alle leden aan wezig. De geloofsbrieven der gekozen raadsleden werden onderzocht en tot toe lating 'besloten. Goedgekeurd werd de wijziging op de verordening der personeele belasting en eveneens de wijziging in de verordening Drankwet. Ovezand. De Raad vergaderde gisteren. Afwezig dhr Stok. De geloofsbrieven der nieuw gekozen raadsleden werden nagezien en in orde bevonden, zoodat tot toelating werd be sloten. Het verzoek van de Z. L. M. om te willen besluiten, dat het noodig wordt geoordeeld, dat in de gemeente Ovezand landbouwhuishoudonderwijs wordt gege ven, werd aangehouden tot een volgende vergadering, daar men eerst wil informee- ren hoeveel leerlingen uit de gemeente Ovezand zioh hiervoor hebben opgegeven. D'e rekening van den Vleeschkeurings- dienst over 1934 wordt vastgesteld in ont vang en uitgaaf op f 3007,03 en de be grooting 1936 voor dien dienst op f 3200. Souburg^ Uitbreiding door particulier initiatief. Waar vele gemeenteuitbreidingen tot stand ko men met subsidie van Rijk en Gemeente, mag zeker wel vermeld worden, dat een firma, bestaande uit de heeren H. G. van Dijk en A. Poelman het initiatief geno men heeft tot aankoop van een stuk grond dat plaats biedt voor een 26-tal wonin gen. In het midden daarvan is een straat gelegd van 4.50 M. 'breed, daarnaast aan iedere zijde een trottoir van basal tine-te- gels van 1.30 M. breed. De ruimte tus- schen straat en voorgevels is 15 M., zoo dat voor iedere woning een voortuintje komt. In de straat is reeds rioleering, gas- en waterleiding en een electrische kabel aangelegd. Het werk is uitgevoerd onder opzicht van den gemeente-opzichter. Na goedkeuring zal deze straat na 2de op levering door de gemeente overgenomen worden. Zij ligt in het verlengde van de De Deckerstraat en loopt uit in de Burg straat. Wij vernemen, dat reeds een 9-tal per- ceelen verkocht zijn, waarvan op 6 spoe dig een woning zal verrijzen. Vermeld zij nog, dat dit plan door Jhr. Ir de Rannitz, aan wien door het gemeen tebestuur hetm aken van een uitbreidings plan is opgedragen, was goedgekeurd als te zijn in overeenstemming met diens plannen. Aagtekerke, Alhier hield de Vrijw. Bur gerwacht een vriendschappelijken wed strijd met den plaatselijken B. V. L. Geschoten werd met K.S.O. max. 100 punten. Burgerwacht: 1. S. de Visser Pz. 97 pun ten; 2. C. Minderhoud Sz. 96 p.; 3. J. Koppejan 95 p.; 4. A. Bakker 94 p.; 5. J. Jobse 94 p.; 6. C. Jongepier 93 p.; 7. L. Hugense 93 p.; 8. S. Maljaars 93 p.; 9. A. Bosselaar 92 p.; 10. J. den Hollan der 92 p.; 11. N. Minderhoud 91 p.; 12. P. de Viseer Wz. 90 p.; 13. Jb, Dekker 86 p.; 14. H. Geertse 84 p.; 15. 7. Boogaard 82 p. B. V. L.: 1. P. de Visser ïr 97 punten; 2. L. Bosselaar 96 p.; 3. J. de Visser Cz. 93 p,; 4. J. Vos 92 p.; 5. C. Minderhoud Jz. 91 p.; 6. M. Overweg 91 p.; 7. A. Pro voost 91 p.; 8, J, de Visser Jz. 91 p.; 9. A. Verhage Jz. 90 p.; 10. Andrs Verhage 89 p.; 11. S. Blaas 89 p.; 12. A. Dekker 86 p.; 13. H. Peper 85 p.; 14. D. Hugense 84 p.; 15. W. Bimmel 70 p. Totaal aantal punten Burgerwacht 1373, B. V. L. 1341. De medaille hiervoor beschikbaar ge steld werd dus met 32 punten door de nog maar één jaar bestaande Burger wacht behaald. Terneuzen. De oliebollendag ten bate van heit crisis-comité bracht hieir f 227.29 op. Loononderhandelingen op Zuid-Beveland Zooals bekend, heeft de Minister van Economische Zaken aan de weigerachtige landbouwers in verschillende Zuid-Beve- landsche gemeenten verplicht overleg met de landarbeidersorganisaties opgelegd. Dientengevolge worden dezer dagen in al deze gemeenten conferenties gehouden. Naar wij vernemen is men in Kapelle- Biezelinge en Kloetinge door samenspre- king zoover gekomen, dat een collectief contract werd afgesloten en de verdere hulp van den Minister daar niet meer noodig ia. Ook in Wemeldinge, Nisse, Schore en Oudelande waren verschillende landbouwers bereid een contract aan te gaan. In andere gemeenten loopt het echter minder vlot. zooals in 's Gravenpolder, Wolfaartsdijk, enz. In Waarde zoo lezen we in de „Ghr. Landarbeider" ging het al bijzonder onvriendelijk toe. Was er, aldus het blad, andera geen enkele landbouwer, nu was er een 10-tal. En al hadden we ons van de besprekingen niet veel voorgesteld, het viel ons nog bitter tegen. Enkelen, die iets te laat kwamen, wa ren al aan bet tieren over die vakbonden en die politieke partijen, voor ze op 'hun stoel zaten. Wat fatsoen en orde is, schijnt door de meeaten van ben niet begrepen te worden. Maar.bet slot was, dat ze zelfs met een loonvoorstel kwamen van dezen in houd, dat het winterloon f 1.40 per dag zou zijn, alhoewel sommigen verklaarden, dat ze altijd f2 betaalden. Dat loonvoorstel had dus de bedoeling om verder overleg onmogelijk te maken. Nadat het afd.-(bestuur nog eens het mikpunt van hun haat tegen de organi saties was geweest, gingen we van el kander. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Goedereede, H. HL van Ameide te Groot-Ammers. Dr G. J. Weyland her dacht. Bijl de opening van de gisteren gehouden zitting van de Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk, heeft de voorzitter en kele woorden gewijd aan het overlijden van Dr Weyland. Ik zie hem, aldus Spr., voor me, den waardigen president met zijn fijnbesneden gelaat. Er was iets droefgeestigs in zijn oogopslag, wanneer hij' biji het luisteren naar de voorlezing van een wat al te lang rapport zat te staren; er was iets guitigs in zijn oogen, wanneer het geestige woord over zijn lippen kwam; koud was zijn blik, wanneer de discussie hem begon te ver drieten. Dr Weyland was een wijs man. Hij was ook een man van groote bezadigdheid. De voorzichtigheid ontbrak hem dan ook niet. Dr Weyland heeft aan onze Kerk ge wichtige diensten bewezen. Met groote toewijding heeft hij! zijn rijpe ervaring en zijin weigefundeerde kennis tot haar be schikking gesteld. Zijn naam zal bij ons allen in hooge eere blijven. Da ist ein guter Mann gestorben, aber uns war er mehr. Velen onder ons mochten hem hun vriend noemen. Wijl allen gevoelen ons ge noopt God te danken voor het vele, dat Deze ons en onze Kerk in dr Weyland heeft geschonken. Beroepbaar. Door de classis Groningen zijn beroepbaar verklaard in de Geref. Kerken de candidaten J. van Eerden, Steenstilstraat te Groningen en A. M. Spiering, Verl. Heereweg 125, Gro ningen, die gaarne een beroep in over weging nemen. Vacatures. In de Ned. Herv. Kerk waren op 1 Juli j.l. volgens opgave van het „Doet. Weekblad" 300 vacante plaatsen, waarvan 12 in Zeeland. Kerken en vrede. In de ver gadering van de Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk kwam o.m. aan de orde een verzoek van de kerkeraden van Neer bosch c.a. en Eist om bij den Volkenbond te protesteeren in zake het conflict Ita- lië-Abessiniö. Op voorstel van den president werd besloten zich te richten tot den Oecumeni- schen Raad in Nederland met het vol gende schrijven: „De Algemeene Synode van de Ned. Herv. Kerk, diep doordrongen van het gevaar, dat oorlog one toe te bre Evangelie geroepen e( de zusterke Oecumenlsc komst van lijk manife; loovigen, w der. zich v< zich aan t alle geesd: tusschen d< Go<« vm. u.«. ds Sf Hansweert, radio-uit Wissenkeri nm. ds Kortgene, Krabben i Aut De marecl op een bu tweetal jon waren het schilderen, te doen ha dingsgestic gens, die werden in Uit het dat de bei een auto een hoevee ze gereder auto, die dere, aan heerd was Bovendie men gesto in een slot hebben zij garage te houding v O v e Gistermidd Dortland, zijn met aan het rij schichtig e werd over bewusteloo geneesheer senschuddi het zieken Zijn toesta Con S o c i a 1 i N.S.B. in vergaderin als spreke: De ccrnn appèl vers smakelijke: woon zijn. bij Ihet za; derde d'ooc de naam De polit Later o; paar clhar Torrestraa 'Gro groot deel van 8.52 verstoken trisdhe ce: zaam 'gev buisje aai merkt mw geslopen, door (het raking ged zaaJkte koi den knal oorzaak vs zocht moe huisje von wijdering stel'd. B O '.rich uitgebroke van S. H onder Ma aangebouv de boerde een minim lichte laai de hitte waren de vonden zich in gr Ondank heeft imei ook het w< der Vlami Bijna treuren g ingrijpen die in de Zijn armi geschroeh avond met bad V e wi zijn nen Heerde. I dan een meters ve en had h< van ong waaruit 1 Op zijn

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 2