BERTELS DE POLITIEKE TOESTAND. EERSTE BLAD ZATERDAG 27 JULI 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 251 Buitenland. Nog geen 3 C6flt per kost een abonnement op „De Zeeuw" Abonnementsprijs p. kwartaal f 2.50 Weekabonnementenf 0.20 Verzachting van de Crisisgevolgen. BERTELS' Kunstkorrel Binnenland Belangrijkste Nieuws Uit de Statenzaal. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie'van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 7)e ZeeUi Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Een ernstige waarschuwing. Niet gering is 'het aantal van hen, die in devaluatie een middel zien, dat ons uit 'die huidige moelykheden kan helpen. Met naime in R.K. 'kringen wint, naar het schijnt, de devaluatie-idee s'teedls meer veld. Men ontkent niet de bezwaren, maar de vwndeelen worden toch grooter ge acht. In België, waar men in de gelegenheid ia de theorie aan de practijk te toetsen, schijnt men er echter anders over te den ken. De zegeningen van de devaluatie wor den daar volstrekt niet algemeen gewaar deerd. 'Zoo schreef b.v. deze week de Belgische (IR.K.) „Standaard": 'Het is begrijpelijk, dat de belangstelling in het land voor het verdere verloop van de ontstane crisis zeer groot is. Ook in het buitenland volgt men met 'gespannen aandaclht de gebeurtenissen. Nederland staat voor beslissingen, die van ver strek- kenden invloed zullen zijn op het econo misch en financieel leven van het land. Wij mogen verwachten, dat de katho lieke partij' bij het bepalen van haar hou ding zich zal laten leiden door het alge meen helanig. Wij, 'die in België tot twee maal toe de nadoelen van de devaluatie hebben gekend en de gevolgen van de laat ste devaluatie thans aan don lyve gevoelen en die nog meer zullen voelen binnen af- zienbaren tijd, „wanneer 'de lichten van de tentoonstelling zullen gedoofd zijn", wij zien met zorg een beslissing der Neder- landselhe regeering ten gunste van een waardevermindering van den gulden tege moet. Al zou dit slechts de eerste deva luatie zijn, België is reeds aan de tweede. Er kan aan minister Golyn verweten wonden, dal hij de deflatie-politiek niet in al haar consequenties doorgevoerd heeft. Devaluatie is echter een ont zaglijk kwaad. Ook de premier van Zeeland moet dit by ons toegeven. Hü voegt er evenwel aan toe, dat er niet aan te onltfcomen was. Wy deelen rijn meening niet. Zou werkeiyk ook Nederland het bewyis leveren, dat er aan devaluatie niet te ontkomen is? Men denke by onze Noorder-broeders en vooral aan katholieke rijde nog eens ernstig na, alvorens een definitieve stap zal worden gedaan in de een of andere richting." Devaluatie is een ontzaglijk kwaad, zegt dit Belgische blad, dat uit ervaring kan spreken. 'En wie rich aan een ander spiegelt, ispiegelt rich zacht. Enkele persstemmen. „Deze kabinetscrisis, zegt de N. R. Crt (lib.), zal niet licht op bevredigende wyze zyn op te lossen. Op het eerste oog zou men van zuiver zakeiyk standpunt zeggen, dat het zeer ge- miakkeiyk zou kunnen gaan. Want de heer Albarda, de leider van de R. Kath. Staatsparty, moet toch wel branden van verlangen om de hem toevallende taak ter hand te nemen, indien een meerderheid in de Tweede Hamer en hierover be hoeft weinig twy'fel te bestaan hem daartoe de noodige parlementaire basis zou verschaffen. Hy kan nu alle groote dingen volbrengen, welke hy tevergeefs van het Kabinet-Coiyn heeft gevraagd. Want het was niet mis, wat hy in den loop van de laatste twee jaren aan poli tieke eischen heeft geformuleerd. Er is echter een maar. En dat is de verdeeldheid in zyn eigen party, want die laat vooralsnog niet toe, dat de 28 man tellende R. K. fractie, om de meerderheid te halen, een bondgenootschap met de S. D. A. P. aangaat. Zooals men in 1033 zyn zegen niet kon geven aan het kabinet- Golyn, omdat een liberaal daarvan deel uitmaakte en dit den R. K, 'linkervleugel onwelgevallig was, zoo vreest men thans, dat een bondgenootschap met de S. D. A. P. velen van den rechtervleugel der R. K. Staatsparty zal doen drossen. Of zooals de R. K. Utrechtsche Crt het heeft uitge drukt: practisch is dat samengaan van R. K. en S. D. onaanvaardbaar, „omdat de katholieke staatspartij geen stap zeul doen, die haar by de eerstvolgende Ka merverkiezingen zonder eenigen twyfel op een gevoelige devaluatie der sterkte van haar eigen kiezerscorps zou te staan komen". De Maasbode (R. K.) is van oordeel, dat de tydsomstandigheden zeer zeker wettigen het ongewone, maar zeer stellige verzoek van de Kroon aan de demission- naire Ministers om niet alleen, zooals ge bruikelijk, zich te biyven belasten met de behandeling en afdoening van de loopen- de zaken, maar ook om „al datgene te verrichten, wat 's lands belang in verband met de moeilijke tydsomstandigheden ver- eischt". Het blad vrijst er verder op, hoe weer biykt, dat H. M. de Koningin Hare taak ten volle begrypt en inzag, dat snel handelen noodzakelyk is. Onze landsvrouwe wyst den weg, die thans moet worden gegaan: de medewer king moge algemeen zyn, met terzijde stelling van zelfs het meest verklaarbare sentiment. Zou het mogeiyk blüken een kabinet te formeeren, dat met recht den naam van nationaal zou kunnen voeren, dan ware dit wel by uitstek de oplossing, door hel landsbelang thans op de allereerste plaats geboden. Ten aanzien van de figuur van dr Co- ly'n zegt het blad o.a.: Wy erkennen, dat de wetenschap dat het roer rustte in de ongetwyfeld sterke, rustige en ervaren hand van dezen man, verre boven de gewone maat, van inzicht in de internationale economische verhou dingen. van breejje visie ondanks zijn vast ritten aan denkrichtingen en toestan den van een voorby verleden van diep- christeiyke overtuiging bovenal, ons een gevoel van gerustheid gaf, dat wy zeer noode missen. „Van de twee mogelykheden, welke er waren, zegt de Standaard, aftreden of Kamerontbinding, is dus de eerste geko zen. Wy gelooven, dat daarmee de juiste keus uit de oplossingen is gedaan. Aan Kamerontbinding zouden wel zeer ern stige bezwaren verbonden zyn geweest, terwijl niet mag worden aangenomen, dat langs dien weg een aannemelyke oplos sing voor de moeiiykheden zou zijn ge vonden. Niettemin gevoelen wij bet heengaan van dit Kabinet, dat naar onze overtui ging de juiste koers van het Schip van Staat had uitgezet, als een zware slag. En als vanzelf gaan daarby onze gedachten uit naar den man, die ondanks het klim men der jaren, zijn geheele persoonlyk- heid inzette in het belang van land en volk. Wy weten, dat ons volk hem ook juist daarom zoo byizonder hoogachtte en waar deerde. Het is onze overtuiging, dat die hoogachting en waardeering er niet min der om wordt, integendeel: groeit, nu ge brek aan vertrouwen 'by de meerderheid der volksvertegenwoordiging hem en zyn trouwe medewerkers dwong tot dezen stap". Het Vaderland (Lib.) wyst er op, dat het kabinet aanstond in een officieuze verklaring geantwoord heeft op de uit- noodiging van de Koningin om al datge ne te verrichten wat 's lands belang in de moeilyke omstandigheden vereiseht, een uitnoodiging zooals de Kroon er, zoover de herinnering van het blad strekt, nim mer tot een ontslag vragend ministerie heeft gericht. Verder doei liet blad op merken, dat Minister Colyn en de zynen het niet by woorden hebben gelaten. Even voor het kabinetsbericht was im mers op onze redactietafel de mededee- ling gekomen, dat de Nederlandsche Bank haar rentetarieven opnieuw met een vel percent verhoogde, zoodat het wisseldis conto thans op 6 pet. is gekomen. Natuur- lyk is dit een maatregel van de Bank en niet van de Regeering, maar het spreekt evenzeer vanzelf, dat daaraan overleg tusschen beide instanties vooraf is ge gaan. Het tydstip, waarop deze maatregel bekend werd gemaakt, bewyst dit reeds. Men kan thans ook gemakkelyk bevroe den, welke de „byzondere omstandighe den" zyn geweest, welke tot een uitstel van de aanvankelyk op gisterochtend ge stelde beslissing van het kabinet hebben geleid. Het heeft blykbaar geen middel onbeproefd willen laten, ten einde een eventueel ongunstigen terugslag van zyn onvermiydelijke demissie te voorkomen. Uiteraard was hiertoe mede overleg met de directie van onze circulatiebank nood- zakelyk, en evenzeer 'kan men als vast staand aannemen, dat het bezoek van mi nister Colyn aan de Koningin er toe strekte het oordeel van onze hooge Lands vrouwe over dit uiterst belangrijke vraag stuk te vernemen. HetNederlandechevolkmag dit ministerie dank weten voor de omzichtigheid, waarmee het, ondanks een diep gevoel van teleur stelling, over den gang van zaken in de Tweede Kamer de belangen van land en volk behartigt. Hoe staan de kansen van Mr Aalberse? Op deze vraag antwoordt het Handelsblad (Lib.): „Er is reden om aan te nemen, dat zy niet byster gunstig zyn. De anti-rev. „Standaard" heeft eergisteren nog ge schreven, dat de anti-revolutionnairen niet kunnen ritting nemen in een kabinet geformeerd door den leider van de groep die het Kabinet-Golyn tot heengaan noop te. Eh wy meenen te weten, dat dit ge voelen in liberalen en vryrinnig-democra- tisohen kring ten aanzien van deze groe pen wordt gedeeld. In geval dientenge volge prof. Aalberse tot de conclusie zou komen, dat hy aan de opdracht niet zou kunnen voldoen, zou de mogelykheid van een extra-parlementair kabinet opnieuw in aanmerking kunnen komen. Wy hebben gisteren reeds uiteengezet waarom onder die omstandigheden de op dracht tenslotte wederom aan dr Golyn zou kunnen toevallen. En waarom dit o.i. niet de slechtste oplossing zou kunnen blyken te zyn." Ingezonden Mededeellng. Versterking van het Japansche leger. De Japansche legerautoriteiten hebben by het kabinet voorstellen ingediend tot versterking en tot verbetering der beweeg- lykheid van het leger. Het program loopt over een tydvak van vyf jaar; met de uitvoering zou dan reeds in 1936 een aanvang worden gemaakt. Het leger heeft voor deze vyf jaren buiten het kader van de gewone begroo ting 900 millioen yen, dus 180 millioen yen per jaar, voor zich opgeëischt. Daar de begrooting tot dusver 420 mil lioen yen bedroeg, komt men op deze wyze tot een totale legerbegrooting van gemid deld 600 millioen yen. D'e luchtstrijdkrachten zouden in vyf jaren worden verdubbeld. De Volkenbondsraad bijeengeroepen. Het Volkenbondssecretariaat heeft het reedis gemelde verzoek van Ethiopië tot onmiddellyke byeenroeping van den Vol kenbondsraad gepubliceerd. In een zitting by den secretaris-gene raal van den Volkenbond is gistermiddag de tekst van bet convocatie-telegram van den Volkenbondsraad opgesteld. Naar verluidt is geen datum voorge steld, doch worden de leden uitgenoodigd mede te deelen, wanneer ben het best ge legen komt naar Genève te komen. Huwelijk tusschen Joden en niet-Joden. Het bureau van den Burgerlyken Stand in Landau in de Palts had eenigen tyd 'geleden geweigerd om een huwelijk af te kondigen tusschen een Jood en een niet- Joodsoh meisje. De rechtbank had 'den Burgerlyken Stand in het gelyk 'gesteld. De bruigom ging echter dn hooger beroep en het Gerechtshof verklaarde de weige ring van het bevolkingsregister om het huwelijk af te kondigen in strijd met de wet en gelastte alsnog de totstandkoming van het huwelijk. Nationaal-socialisten hielden daarop 'betoo'gingen voor de woningen van de beide 'betrokkenen; de politie nam ten slotte beiden in „Schutzhaft". 'Zooals men weet heeft Bürdkel, de nat. soc. leider van de Palts, eenige dagen ge leden een decreet uitgevaardigd, waarby ambtenaren van den Burgerlyken Stand op straffe van ontslag verboden wordt, huwelyken tusschen Joden en niet-Joden te sluiten. Groote brand bij: marine-basis In Turkije. De bladen maken melding van een groe ten brand in de meest bewaakte gedeelten van de verboden militaire zone, dicht by de marinebasis van Ismid aan de zee van Marmora. De brand gaat met 'groote ontploffingen gepaard. Groote hoeveelheden munitie loopen geVaar te ontbranden. De spoorbaan naar Anatolië is zoo ernstig beschadigd, dat het treinverkeer moest worden onderbroken. Byzonderhe- den over den omvang van de schade en over mogelijk verlies aan menschenlevens ontbreken nog. Korte Berichten. Naar de „Telegraaf" weet te melden kwam de Sowjet-Russische volkscommis saris voor Buitenlandsche Zaken, Litwi- nov. Vrijdag te Marienbad aan. Tegelijkertijd kwamen ook de Sovjet- Russische ambassadeur te Parys, Potem- kin en eenige andere Sowjet-Russische taatslieden in Marienbad aan. Officieel wordt uit Rome medege deeld, dat de typhusepidemie aldaar, waardoor de beter gesitueerde klassen werden getroffen, den laatsten tyd krach tig afneemt. Pluimveehouder* voederen met het meest economisch en onder vinden het minst de nadeelen van de ongunstige tijdsomstandigheden. Zij verkrijgen bij lagere voeder- kosten een hoogere eierproducUe, dan door voedering met ochtend voeder en gemengd graan oi ge mengd graan alleen. Vraagt offerte bij Uw leverancier of direct aan de fabriek. Oliefabrieken N.V. - Amsterdam DE KABINETSCRISIS. Mr Aalberse confereert. Nadat minister van Staat, prof mr P. J. M. Aalberse gistermorgen van H. M. de Koningin de opdracht had ontvangen tot vorming van een parlementair kabi net. op zoo breed mogelyken grondslag heeft de formateur terstond gistermiddag een aanvang gemaakt met het consultee ren van de voornaamste fractieleiders. Prof. Aalberse heeft allereerst gecon fereerd met den heer J. J. G. van Dijk, by aanvankelyke ontstentenis van den anti-revolutionnairen fractieleider, den heer J. Schouten, die zich echter eenigen tyd later ook by prof. Aalberse heeft ver voegd. Daarna heeft de leider der sociaal democratische Kamerfractie, de heer J. W. Albarda, prof. Aalberse bezocht; hun onderhoud heeft ongeveer anderhalf uur geduurd. Het wordt niet geheel uitgesloten ge acht, dat prof. Aalberse, gevolg gevend aan den door H. M. de Koningin uitge sproken wensoh de beslissing binnen en kele dagen te mogen vernemen, wellicht nog vandaag verslag zal kunnen uitbren gen van het resultaat rijner stappen. In ieder geval mag wel worden aangenomen, dat, onvoorziene omstandigheden voorbe houden, de formateur zich uiterlyk Maan dag naar H. M. de Koningin zal begeven. In parlementaire kringen wordt vrij algemeen verwacht, dat de formateur de opdracht, als onvervulbaar gebleken, zal moeten teruggeven. Samenstelling Eerste Kamer. Na de gisteren gehouden verkiezing van leden der Eerste Kamer in de sa menstelling van dit college aldus: Nieuw. Oud. R.K. Staatsparty 16 16 Anti-Hev. Panty6 6 Christ Hist. Unie 7 7 Vrijheidsbond 5 6 Vrij'z. Dem. Bond 3 4 S. D. A. 'P11 11 Nat. 'Soc. Biew2 0 In de Eerste Kamer keeren niet terug, hetzij doordat ze rich niet herkiesbaar stelden, hetzy' doordat ze niet herkozen werden, de volgende heerenMr J. N. E. Heerkens Thyssen, Haarlem ('R.K.); J. Oudegeest, Amsterdam (S.'D.A.P.); Dr F. M. Wibaut, Amsterdam (IS. D. A. P.)M. Visser, Maartensdylk '(R.K.); D. Fock, 's-Gravenbage (Vrijheidsbond); Prof. Mr. R. Kranenburg, Leiden (Vrijz. Dem.). Nieuw gekozen leden der Eerste Kamer zyn: A. N. F. Fleskens, 'Geldrop (R.K.); Mr. G. C. J. D. Kropman, Amsterdam (R.K,); J. J. Vorrink, Amsterdam (S.D. A.P.); 0. de la Bella, Amsterdam (0. D. A. P.); M. V. E. 'H, J. M. Graaf de Mar- chant et d'Ansembourg, Amstenrade (N.S. B.); en A. J. van Vessem (N.0.B.). De positie van den gulden. Naar ons ter oore komt, wordt in par lementaire kringen met stelligheid ver wacht, dat, indien Prof. Aalberse in zijn opdracht mocht slagen, een kabinet onder zijn leiding even krachtig voor het be houd van de waardevastheid van onzen gulden zal biyven waken als zulks tot dusver is geschied. Met name wordt dit afgeleid uit de door Prof. Aalberse als Nederlandsch regeeringsgedelegeerde op de jongste in ternationale arbeidsconferentie te Genève gehouden rede, waarin hij verklaard heeft, tegenstander te zijn van devalua tie en aan zoo ver mogeiyk gaande de flatie de voorkeur te geven. Binnenland. De kabinetsformatie. Prof. Aalberse is aan het confereeren. De positie van onzen gulden. Buitenland. De Volkehbondsraad bijeen geroepen. Versterking van het Japansche leger. De heer Lockefeer naar de Tweede Kamer. Indien de heer A. N. Fleskens zyn zetel in de Eerste Kamer aanvaardt is aan de beurt om hem op te volgen in de Tweede Kamer, de heer 'E. Th. Lockefeer te Hulst. Do vierdaagsche afstandsmarschen. Gisteren zyn de vierdaagsche afstands marschen geëindigd. Het aantal uitvallers bedroeg in totaal slechts 123 of 4 pet. van de 3030 die op Dinsdag zyn vertrokken. Overal in Ne derland zal men dezer dagen heeren en da mes zien loopen met het fonkelnieuwe kruis of het nieuwe cyfer. Ruim 40 burger en politiesportvereeni- gingen en korpsen hebben de zilveren me daille behaald, alsmede 50 militaire korp sen. Verder zyn uitgereikt 8 gouden krui zen, voor degenen, die voor de 10e maal de Afstandsmarschen met succes hebben beëindigd, acht gouden kroontjes voor hen, die dit voor de ellfde maal deden. Aan drie personen werd het gouden cyfer 12 uitgereikt, dus ze hadden vóór den twaafden keer de marschen beëindigd. Aan 7 personen het gouden cyfer 13, aan één deelnemer het gouden cyfer 14, aan één persoon een gouden 15, aan één deelnemer het gouden cyfer 16 en aan drie deelnemers, n.l. jhr A. van der Goer, ritm. Ie halfreg. huzaren, den heer A. G. L. Binkshuizen te Dén Haag en den heer G. J. van der Kay te Elden, het gouden cyfer 17. Het optreden der N.S.B.'ers Weinig sympathiek. De een ling Bouwens. De veelbespro ken pontonknecht Het pol- derambtenaren-reglement. Scheen het eerst, dat de zomerzitting der Staten heel lang zou duren (over den zoo (langzamerhand beroemd geworden pontonknecht te Walzaorden praatte men ongeveer IYj uur vol), 's middags kwam er schot in en behalve de verkiezing van leden der Eerste Kamer kon alles op één dag worden afgedaan. De vergadering zou zeker veel meer tyld in beslag ge nomen hebben, als de andere fracties op alle dwaze en veelal demagogische opmer kingen van den N.S.B.'er Dekker uitvoerig waren ingegaan. Maar gelukkig waren de andere leden zoo verstandig om dit niet te doen. Zoo nui en dan werd de N.S.B.'er door den woordvoerder van Ged. Staten recht gezet, maar dan zweeg hy:. Gaf Mr Dieleman naar beste weten een antwoord op de vraag, wat revolutionaire gezind heid was, dan heette het even later: „Ged. Staten hebben nog steeds niet gezegd, wat revolutionaire gezindheid is." Maar toen was ook het groote geduld van den voor zitter uitgeput. Mr Dieleman kreeg de ge legenheid niet meer, om he' nog eens te zeggen. Wy hebben groote waardeering voor de rustige, correcte, objectieve leiding der vergadering (de N.S.B.'ers mogen wel dankbaar zyn, dat ze niet met dezelfde methode gestraft worden, die ze zelf wil len toepassen, zoodra ze de kans krylgen) maar toch veroorloven we ons in alle be scheidenheid de opmerking en we we ten, dat ook meerdere Statenleden dien wensch koesteren of de voorzitter in volgende zittingen niet krachtiger wil te gengaan het bespreken van kwesties, die met aanhangige voorstellen niet te ma ken hebben. We kunnen niet altyd van niet-N.S.B.'ers vergen, dat ze alles maar over hun kant laten gaan en waar is dan het eind der debatten? Zoo vragen we ons af, of het niet bui ten de orde was, wat de N.S.B.'er over de Ministers Golyn en De Wilde en hun be oordeeling van N.S.B. en S.D.A.P. be weerde. Buiten de perken zeker, volgens de N.S.B. zelf, want men zou het eens in een Nat.-Soc. land moeten probeeren zoo iets over ministers te zeggen. Men ging een-twee-drie naar een concentratiekamp 1 Eh dan de 400.000 werkloozen als ge volg van het democratisch stelsel I Even onzinnig als te zeggen, dat het kapita lisme dat op zyn geweten heeft. Men spreekt op die wijze over de internatio nale kwestie der werkloosheid wel bylzon- der naief. De heer Dekker weet als werk gever ook, wat het zeggen wil, arbeiders

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1