HET KABINET-COLIJN VRAAGT ONTSLAG. Mr. Aalberse krijgt opdracht tot Kabinetsformatie. De Koningin heeft het verzoek in overweging genomen. Wat nu? VRIJDAG 26 JULI 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG No. 250 Dit nummer bestaat uit 2 bladen - Eerste Blad. Parlementair Kabinet. Buitenland Belangrijkste Nieuws Binnenland Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergn" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiön 30 cont per regel. Ingezonden mcdcdcelingcn 60 cent per regel. Kleine Advertcntiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto 10.85. Bij contract belangrijke korting. H. M. de Koningin heeft in overweging genomen de op 25 Juli 1935 ingediende aanvrage om eervol ontslag van de Heeren Ministers en hen uitgenoodigd om zich inmiddels niet alléén te willen blijven belasten met de behandeling en afdoening zoo mogelijk van de loopende zaken, maar óók al datgene te verrichten wat 's Lands belang in verband met de moei lijke tijdsomstandigheden vereischt. DE REGEERING BLIJFT VAN HAAR BEVOEGDHEDEN TEN VOLLE GEBRUIK MAKEN. Hoewel de Ministers hun ontslag aan H. M. hebben gevraagd en het Kabinet dus demissionair is, wordt nadrukkelijk medegedeeld, dat het Ministerie met het oog op de zich eiken dag voordoende moeilijkheden ten volle gebruik zal maken van de bevoegdheden, die de Regeering bezit met name ter bescherming van onze munt. H. M. de Koningin heeft na gisteren in den loop van den dag besprekin gen te hebben gehouden met de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer der Staten Generaal en den vice-president van den Raad van State, heden morgen Prof. Mr. P. J. M. Aalberse, Minister van Staat, ontvangen en hem opdracht verleend tot vorming van een Parlementair Kabinet op zoo breed mogelijke basis. Prof. Aalberse heeft verzocht de opdracht in beraad te mogen houden, waarop H. M. den wensch heeft uitgesproken, de beslissing binnen enkele dagen te mogen vernemen. Het Kabinet-Colijn heeft aan Hare Ma jesteit de Koningin ontslag gevraagd. Dit was aangezien een Kameront binding in de gegeven omstandigheden geen zin zou hebben te verwachten. Het eerste doel van de overigens zeer heterogene oppositie is dus bereikt. Nog gisteren schreef een der R. K. bla den (de Limb. Koerier): „Met een zucht van verlichting kan Ne derland afscheid nemen van een staat kundig beleid, dat ons volk ten verderve dreigde te voeren. Twee jaren werden er verloren. De moeilijkheden zijn toegenomen. De opvolger van Colijin wacht een bijna bovenmenschelijike taak. Moge het zittend kabinet spoedig de baan vrij maken voor nieuwe mannen, die hun beste krachten aan die taak moeten beproeven." Welnu, de baan is vrijgemaakt. Zij, die den val van dit Kabient hebben bewerkt dit geldt dus in de eerste plaats van Mr Aalberse en zijn politieke vrienden hebben nu de gelegenheid te toonen dat zij beter dan het tegenwoordige Kabinet de landsbelangen kunnen behar tigen. Het ligt voor de hand dat aan den heer Aalberse opdracht tot Kabinetsformatie zal worden gegeven. Immers, de crisis trad in, omdat de R.- katholieke fractie haar vertrouwen in het Kabinet heeft opgezegd. Had het Kabinet kunnen blijven rekenen op het vertrou wen van die fractie, dan ware het aange bleven, hoe ook de houding van de andere oppositioneele fracties zou geweest zijn. Een andere vraag is echter of het zoo gemakkelijk zal gaan een nieuw Ministe rie samen te stellen. Immers, de heeren van de oppositie zijn het wel hierover eens, dat het huidige Kabinet behoort te verdwijtaen, maar daaruit volgt niet, dat zijl nu ook tot ge- zamenlijken positieven arbeid in staat zijtn. Onwillekeurig denken we hierbij aan het bekende rijmpje: Jantje had een glas gebroken Voor aan de straat, Schoon hij de stukken had verstoken Hij wist geen raad. Wij hebben den indruk, dat dit ook eenigermate geldt van de R.K. ruitenbre kers. Met het aanheffen van mooie leuzen als gezondmaking van het bedrijfsleven, ac tieve welvaartspolitiek, wegneming van de werkloosheid en dergelijke komt men niet verder. Er micieten nu daden gesteld worden. Maar hoe? Het R.K. orgaan „De Tijd." begint nu al met te erkennen, dat de R.K. fractie over belangrijke punten volstrekt niet een stemmig is. Er zijn in het Roomsche kamp vurige voorstanders van devaluatie. Mr Aalberse daarentegen heeft duidelijk uitgesproken, dat hij niet van devaluatie, maar van con sequente deflatie heil verwacht. Eenzelfde verschil doet zich ook voor bij de S.D.A.P. Ook daar is men vol strekt niet eenstemmig lüiver het nut van devaluatie. De verlegenheid, waarin men verkeert, blijkt mede hieruit, dat in de Roomsche pers stemmen opgaan voor de vorming van een nationaal Kabinet op zoo breed mogelijke basis en dat daarbij een drin gend beroep wordt gedaan op de Antire volutionairen om zich niet te onttrekken. Zoo schreef „De Tijd": „In en buiten de Kamer zijn genoeg mannen in alle partijlen of öp de grens der partijen aan te wijzen, die in een con centratie der nationale krachten, gelijk reeds door ons werd uiteengezet, een sterk crisis-Kabinet voor de noodzakelijke be zuinigingen en evenwichtige aanpassin gen kunnen vormen. Nog tijdens de re plieken vóór de schorsing der jongste be raadslagingen had de heer Joekes begre pen, dat de R.-Katholieken niet zoo ver stonden van de wenschen, die bij vele par tijen, en zelfs in den boezem der regeering leefden. En bij ons weten is in R.-Katho- lieke kringen over sommige, ook niet-R.- Katheiieke leden van het Kabinet nooit dan goeds gezegd, men denke maar aan b.v. minister Van Lidth de Jeude. Wij aanvaarden 't trouwens als iets van zelfsprekends, dat de Chr.-Historischen, wier critiek op de economische visie van het Kabinet-Colijn niet zoo veel van die der R.-Katholieken verschilde, of mr Bie- rema die haast dezelfde argumenten als mr Aalberse gebruikte het even- tueele nieuwe Kabinet en zijn voorstellen Pp hun verdiensten zullen beoordeelen. De eenigen, die tot dusver door hun hoofdorgaan buiten de nationale gemeen schap werden geplaatst, zijn de anti-revo lutionairen." Het blad doet ten slotte een beroep op de anti-revolutionairen geen rancuneuze politiek te beginnen, indien een R.-Katho liek formateur op hen een beroep mocht doen. Dit is al zeer merkwaardigi Aan Dr Colijn is het kwalijk genomen dat hij bij de vorming van zijn Kabinet in 1933 ook een beroep deed op de libe ralen. Dit was voor Mr Aalberse zelfs een reden om alle medewerking aan de vor ming van 'n parlementair Kabinet te wei geren. En nu heet plotseling concentratie van nationale krachten noodig. Het bovenstaande was reeds geschreven toen het bericht kwam, dat H. M. de Ko ningin opdracht heeft verleend aan Mr Aalberse tot Kabinetsformatie. Mr Aalberse kan dus nu aan het werk gaan. Hij heeft groote verwachtingen gewekt. Aan hem thans de taak de gewekte ver wachtingen in feiten om te zetten. In 1933 werd door H. M. de Koningin aan Dr H. Colijn opdracht verleend tot de vorming van een parlementair Kabinet op breede basis. Het pogen van den heer Colijn in die richting is toen afgestuit op de weigering van Mr Aalberse, die geen samenwerking wenschte met de liberalen. Thans is aan Mr Aalberse, die het Ka binet ten val bracht, eenzelfde opdracht verleend. De kans, dat hij in het volbrengen daar van zal slagen moet uiterst gering worden geacht. HET CONFLICT ITALIë-ABESSYNlë. Ingrijpen van den Volkenbondsraad? Op grond van diplomatieke besprekin gen wist men te Londen met zekerheid mee te deelen, dat de Sovjet-regeering Engeland zal steunen bij zijn pogingen, het geheele Italiaansoh-A'bessynische con flict in den Volkenbondsraad aan de orde te brengen, teneinde een gewapend conflict te vermijden. Rusland zou er bij Enge land zelfs op aangedrongen hebben, ook de medewerking van de Vereenigde Sta ten te verkrijgen. Sovjet-Rusland heeft aangekondigd, dat het 'zich zal verzetten tegen elk voorstel, om den volkenbondsraad niet de volle ver antwoordelijkheid in het Oost-Afrikaan- sche conflict te doen aanvaarden. Van wel ingelichte zijde wordt ver klaard, dat het Britsche kabinet in zijn jongste 'zitting definitief besloten heeft, dat de volkenbondsraad het conflict en het dreigend oorlogsgevaar in zijn vollen omvang moet 'behandelen, ondanks de weigering van Italië, den raad een dis cussie toe te staan, die verder gaat dan de onderhandelingen der verzoeningscom missie te Scheveningen. De „Echo de Paris" meent te weten, dat de Fransche regeering tracht tijd te win nen en Italië en Abessynië wil overhalen het werk der verzoeningscommissie te doen hervatten. De bewapening van 't Abessynische leger. In een onderhoud met de pers verklaar de Dr Martin, de gezant van Abessynië te Londen, dat hij vooreerst wil trachten, een leening van twee millioen pond te sluiten en later een leening van vijf millioen. De gezant hoopt, dat de Britsche regee ring credieten zal toestaan voor den aan koop van wapenen. In Ethiopië is een oorlogsbelasting in gesteld, wleke ongeveer vijf millioen pond zal opbrengen. Op de eerste plaats is munitie noodig voor de Mausergeweren, veel munitie, want misschien zal de oorlog lang duren. Abessynië heeft 100.000200.000 Mauser geweren, een aantal nieuwe en een aantal, dat in 1896 bij Adoea van de Italianen is afgenomen. Bovendien heeft Ethiopië een aantal mitrailleurs en 510 vliegtuigen. Over de sterkte van het leger liet Dr Martin zich niet duidelijk uit. Hij zeide, dat alle mannen hun best zouden doen en dat de vrouwen hen zouden begeleiden en voor hen koken en wasschen. FRANKRIJK GAAT BEZUINIGEN. De begroeting van 51 tot 36 milliardi francs teruggebracht. In den 'gisteren gehouden ministerraad heeft Laval verslag uitgebracht over den büitenlandschen politieken toestand. Hij 'zette voorts in groote trekken de maatregelen uiteen, die de regeering bin nenkort 'zal nemen om bepaalde lasten van de eerste weiedecreten doelmatiger te ver doelen en daarmede een teruggang van de prijsstijging te bewerkstelligen. De minister van handel Bonnet heeft een wetsdecneet laten onderteekenen, dat de garantie der staats-creddetverzekering voor den Franjschen exporthandel ver hoogt. De minister van openbare werken Lau rent Eynac beeft een decreet laten onder teekenen, dat de instelling beoogt van een generaal-commissariaat voor 't vreemde lingenverkeer, van een consultatieve com missie en een centraal bureau voor bevor dering van bet vreemdelingen en bad- .gasten verkeer. De minister van financiën deelde mede, dat bij dank zij die bezuinigingen de be groeting van 51 milliard In 1931/32 heeft teruggebracht op 36 milliard francs. Geen Britsche wapenuitvoer naar Italië of Abessynië. In antwoord op een vraag van Lansbury verklaarde de minister van buitenland- sche Zaken Hoare in heit Lagerhuis, dat de regeering, niets wenschende te doen dat den betreurenswaardigen toestand ten aanzien van het Italiaanech-Afoessynisch conflict zou kunnen prejudicieeren, gee nerlei vergunning zou worden gegeven voor den uitvoer van wapens uit Groob- Brittannië naar Italië of Abessynië. De doorvoer van wapens, 'bestemd voor de regeering van Ethiopië door Britsch gebied of gebied onder Britsche bescherming, 'grenzende aan Ethiopië, zal worden toegestaan in overeenstemming met art. 9 van het verdrag van 21 Aug. 1930. Be minister meende te weten, dat de Fransche regeering haar verplichtin gen uit hoofde van 'dit verdrag op dezelfde wij'ze uitlegt. Amerika wil de Zuidzee-eilanden versterken. Van officieele zijde wordt aan United Press medegedeeld, dat de Vereenigde Staten overwegen na het afloopen van het vlO'Otverdrag van Washington, de Aleoe- ten, Guam en andere Amerikaansche eilanden in de Stille Zuidzee te verster ken. Amerika is hiertoe overgegaan o.a. om dat het negenmogendhedenverdrag, dat China's onafhankelijkheid garandeert, door het optreden van Japan in Noord- Ghina is geschonden. Er bestaat thans natuurlijk alle kans op een bewapenings wedloop, doch Amerika rekent daarbij op den steun van Engeland. In dat geval zou de mogelijkheid van een accoord met Ja pan toenemen, daar dit land misschien tegenover Engelsch-Ameri'kaansche sa menwerking zijn standpunt zal wijzigen en alsnog bereid zijn voor einde 1936 een nieuwe Vloot-overeenkomst te teekenen. Japansche actie tegen Italië. D'e extreem-nationalistische „Zwarte Draak", het genootschap dat in het poli tieke leven in Japan een machtige rol speelt, heeft zich in het Italiaansch-Abes- synistih geschil gemengd. D'e leiders van het genootschap hebben besloten aan Mussolini een telegram te zenden, waarin geprotesteerd wordt tegen den gewapenden druk, die Italië op Abes synië uitoefent, en die in strijd is met bet internationale recht, en waarin er bij den Duce op wordt aangedrongen, zijn troe pen uit Abessynië te houden en de agres sieve politiek te laten varen. D'e leiders hebben vervolgens een be roep gedaan op den minister-presidenten de ministers van Buitenlandsche Zaken, Marine en Oorlog met verzoek „afdoende maatregelen" te nemen tot beslechting van het Italiaansch-Abessynisch geschil. Aantal dooden in China op 75.000 geschat. Chineezen en buitenlanders, die hebben deelgenomen aan het reddingswerk in de uitgebreide gebieden van Midden-Ghina, welke door de overstroomingen zijn ge teisterd, schatten het aantal dooden op 75.000. Volgens hen zijn ongeveer 8 mil lioen menschen dakloos, terwijl zij de schade begroeten op 25 millioen dollar. De loop der bevolking in Duitschland. In ihet eerste halfjaar 1935 zijn in Duitschland 172,800 kinderen geboren te gen 180.000 in hetzelfde jaar van 1934 en 112.000 in 1933. Het geboortecijfer is nu weer gestegen tot 16,2, wat evenwel nog niet de helft is van de cijfers van 18721I88O. Het aantal huwelijken is in dezelfde periode van 113.000 in 1934 tot 107.700 dit jaar gedaald. Duitsch communist ter dood veroordeeld. Het Volksgericht te Berlijn beeft den communist Glaus, een der vroegere me dewerkers van Max Hölz, wegens hoog verraad overeenkomstig den eisch, tot de ■doodstraf veroordeeld. Vier andere beklaagden werden tot zware tuchthuisstraf veroordeeld. Korte Berichten. Uit Berlijn wordt gemeld: Göbbels heeft Binnenland. De Kabinetscrisis. Het ontslag van het Kabinet door de Koningin in overwe ging genomen. Prof. Aalberse met de Kabinetsvorming belast. Vergadering van de Prov. Staten van Zeeland. De Eerste Kamer-verkiezingen. Verdere disconto-verhooging. Buitenland. De bezuinigingen in Frankrijk. Het conflict Italië-Abessynië. Ingezonden Mededeeling. NWEA, N1^-Ar?an DSVtFAB RIAT MÊDEP-1-"' Reeds van af ccs Hans Hinkel benoemd tot specialen com missaris, die tot taak zal hebben controle te oefenen op de intellectueele en artis tieke werkzaamheid van alle niet-ariërs, die in Duitschland wonen. Hinkel staat bekend om zijn buitenge woon felle aanvallen op de Joden. De minister van Verkeerswezen te Tokio heeft voorstellen ingediend inzake de opleiding van 1700 burgervliegers in den tijd van 10 jaar. Bijl een nachtelijke razzia onder de communisten zijn te Warschau 26 com munisten gearresteerd. Een groote hoe veelheid opruiende geschriften en ander materiaal is in beslag genomen. Volgens het nieuwe Duitsche Artsen- boek zijin er op het oogenblik in Duitsch land 52.342 artsen. Op elke 15 mannelijke artsen wordt één vrouwelijke geneeskun dige geteld. De Spaansche regeering heeft be sloten tot verlenging van den oorlogstoe stand in de provincie Barcelona. Te Selatar, een dorp nabiji de vlöot- basis te Singapore, heeft een ontploffing plaats gehad in een inlandsche hut. Vier Chineezen, die hard weg liepen, zijn door de dorpsbewoners gegrepen en aan de politie overgeleverd. De politieke politie stelt een nauwkeurig onderzoek in. Officieel wordt te Rome bet gerucht tegengesproken volgens hetwelk Italië het besluit zou hebben genomen den Volken bond te verlaten. ZWAARDERE STRAF OP VERLEIDING VAN MINDERJARIGEN. In een wetsontwerp, gedateerd 24 Juli 1935, stelt de minister van Justitie een uitbreiding voor van de bepalingen van het Wetboek van Strafrecht betreffende de zeden, ter betere bescherming van min derjarigen. Het strafmaximum voor verleiding van minderjarigen van onbesproken gedrag zal van twee jaren gevangenisstraf wor den gebracht op vier. Onder de werking van het artikel wordt gebracht verleiding van minderjarigen van hetzelfde geslacht en misbruik van uit feitelijke verhoudingen voortvloeiend overwicht op minderjarigen, b.v. op min derjarige dienstboden. Door een ruimere formuleering zullen onder de bescherming van minderjarigen, die onder iemands gezag staan, vallen: stiefkinderen, pleegkinderen, aan de waakzaamheid van gezinsvoogden toever trouwde kinderen, voogdijkinderen, ter beschikking van de regeering gestelde kinderen en minderjarig personeel. De bepalingen omtrent bescherming van de jeugd tegen voor de eerbaarheid aan- stootelijke zinnenprikkelende geschriften enz. wordt uitgebreid, o.m. tot het ten ge- hoore brengen van dergelijke „geschrif ten" waarmee b.v. gramofoonplaten wor den bedoeld. De overtreding, bestaande in het open baar aanbieden enz. van dergelijke ge schriften wordt overeenkomstig gewijzigd en uitgebreid met een bepaling om het euvel tegen te gaan, dat dergelijke lectuur in handen van minderjarigen beneden IQ jaar wordt aangetroffen. Ambtenaren in stembureaux. De Regeering heeft beslist dat voortaan aan ambtenaren en arbeidscontractanten voor het zitting nemen in een stembureau buitengewoon verlof kan worden verleend met behoud van bezoldiging of loon.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1