Verstopping? JjGXCjG&CUdcertjes TTloAe^ScAoofiScAip De Pers over het parlementaire conflict FEUILLETON Johanna Coninghame. Stukken voor de Piovinciale Staten van Zeeland. Uit de Provincie Wij laten hier enkele uitspraken van de pers ever het conflict tusschen Kabi net en Kamer vo.gen; De N, R. Crf (Lib.) segt o.m,: "Wat in de laatste dagen menigeen moet hebben gevreesd al leek bet tot op het laatste oogenulik een daad van bóó onge- loofelijike roekeloosheid, dat men nog steeds op bezinning bij de roomseh-katho- lieke fractie in de Tweede Kamer bleef hopen is een feit geworden. Door de verklaring, die Prof. Aalberse gistermiddag namens zijn geheele fractie heeft afgelegd, is een conflict tusschen het Kahinet-Colijn en de meerderheid der Tweede Kamer uitgebroken. Ondanks de ernstige waarschuwingen uit eigen kring, heeft de katholieke groep het land in een moeilijke situatie gebracht, die in het verleden nauwelijks haar weerga vindt. Wie ziet hier een uitweg? Kamerontbinding zou vermoedelijk sleohts verwarring in het kiezersoorps brengen en geen verbetering van den toe stond waarborgen. Vrijwel niemand wil bezuiniging en vrijwel niemand van de gruote massa begrijpt wat van conse- kv>ente deflatie of devaluatie. Wel netelig zijn de omstandigheden, waarin het politieke leven en het parle mentaire stelsel door het noodlottig op treden van den heer Aalberse en zijn par- tijgenooten zijn gestort I Ve Kamer-overzichtschrijver van het zelfde blad merkt nog op: Prof. Aalberse heeft den heer Albarda dus wel prompt bediend. Diens sommatie, de roomsohe politiek niet aan die van bet kabinet te binden, heeft hij heel wat in schikkelijker beantwoord dan de „somma tie" van Minister Colijn (stijl Aalberse). Maar tevens staat vast, dat vele katho lieken doodsbenauwd zijn voor een rood- roomsch kabinet, al azen tal van katholie ken nog gretiger op de door Jhr de Geer verfoeide aantasting van de vaste lasten dan de S. D. A. P. Wat willen de katho lieken in hemelsnaam dan wel? Het ban kroet van het parlementaire stelsel? Den chaos? Neen natuurlijk! Maar zien zij zelf een uitweg, als Golijn mocht heen gaan? En tot slot: „Wij tasten dus nu in den blinde. Hou den wij echter de hoofden koel en hoeden wij ons voor speculaties en wilde gissin gen, monetaire zoowel als andere! Wat uit dit alles zal voortkomen valt nog niet te voorspellen. Eén ding staat echter vast: tal van katholieken 'buiten het parlement zijn het met hun partijgenooten in de Ka mer niet eens; tal van anti-revolutionai ren staan nu met vertienvoudigde sym pathie achter den premier, in wien zij steeds hun leider blijven zien. De geest drift, waarmede de volksmenigte op het Linnenhof Minister Colijn en zijn echtge- noote hij hun heenrijden toejuichte, het goroep: „Leve Golijn! Niet aftreden!" was welsprekend. Het was meer dan dat: het was ontroerend". Het Handelsblad (lib.) wijst er op, dat de R.K. Kamerfractie thans op haar ge weten heeft het land in een crisis gestort te hebben, wel..er oplossing een onnoeme lijk aantal moeilijkheden met zich mede zal brengen. „Want twee dingen zijn zeker: niet al leen dat de afkeuring, welke de Kamer indirect heeft uitgesproken, niet terug te voeren is tot een meerderheid, welke in staat is een basis te leggen voor een ge meenschappelijk constructief program voor een toekomstig regeeringsbeleid, maar ook de fractie-zelf, waarvan drie partijgenooten-ministers in het Kabinet Golijn zitting hebben, is in zichzelf in gee- nen deele eensgezind over de eischen vein een waarlijk positieve welvaartspolitiek." Schijnbaar, zoo besluit dit blad, heeft het Kabinet verloren. Toch zijn anderen de verliezende partij Het Vaderland (lib.) geeft als alge meens indruk, dat de Roomsch-Katho- lieke fractie geesten heeft ontketend, die zij niet gemakkelijk zal meester worden. Wij gaan een zorgvollen tijd tegemoet. „Dé Roomsch-Katholieken hebben den grondslag, waarop het Kabinet rustte, verbroken en zij hebben zich in de oppo- (Vrij naar het Engelsch.) 64). -o~ Hij gaf geen antwoord; en ze zag dat zijn gelaat een ongewone ontroering uit drukte. „Ben je naar de kerk geweest?" vroeg se na een stilte. „Ja, alleen, niet met de anderen. Ik ga morgen weg, Johanna." „O, ik dacht Dinsdag pas. Dat spijt me." „Johanna," zei Oswald. Hij ging recht op zitten en zijn toon klonk niet langer aarzelend en onzeker. „Ik heb de laatste twee of drie dagen wat omtrent jou ont dekt." „Omtrent mij?" en ze wendde hem een gezicht toe, waarop haar verbazing dui delijk te lezen stond. „Omtrent mij, Os wald?" „Ja, Johanna, omtrent jou. En daar om," vervolgde Oswald „is 't beter, dat ik heenga. Ik weet niet, of ik wel het recht heb dat te zeggen; maar ik geloof, dat het het beste is altijd eerlijk te zijn. Zie Jo hanna, ik heb al jaren lang van je gehou den, eigenlijk al sinds den dag, dat je zoo ongelukkig met die gedichten van Words worth voor je zat. We lijn heel geluk- sitie geschaard. In de verklaring van mi nister Colijn wordt dit ook uitdrukkelijk vastgesteld. Eenigszins ironisch wordt daarin geconstateerd, dat de geheele Roomsch-Katholieke fractie zich met so ciaal-democraten, communisten en eenige alleenstaande leden tot een oppositioneele meerderheid heeft gevormd. Wij denken niet, dat deze identificatie de heeren gisteravond aangenaam in de ooren heeft geklonken, maar zij was vol maakt juist en hield in zekeren zin een gelijkschakeling van de holle critiek van de Roomsch-Katholieke fractie met de even inhoudslooze afkeuring der sociaal democraten in." De Maasbode (R.K.) zit merkbaar ver legen met de zaak, en constateert, dat een motie van vertrouwen in ons Staatsrecht niet bestaat; althans, er is geen antece dent. „En zoo is er ook geen voorbeeld van het feit, wat er gebeuren moet als een fractie verklaart, dat zij niet voor een motie van vertrouwen kan stemmen als zoo'n motie niet is ingediend. Er val' dan geen votum; staatsrechtelijk is er dus ook geen verantwoordelijkheid vast te stellen. Als de fractie straks voor het be- zuinigingsontwerp stemt en tegen de mo. tie-van den Tempel, zou het kabinet kun nen blijven zitten, alleen gewaarschuwd, hoe het zijn politiek heeft te voeren, als het op het vertrouwen der katholieke fractie wil rekenen." Het Volk (S.D.A.P.) juicht: „Het zullen ongetwijfeld kritieke dagen zijn die voor de deur staan. Maar, indien met kloekmoedigheid en breeden zin naar een oplossing wordt gestreefd, zal onge twijfeld een wending kunnen intreden in onze economische politiek, die voor de volkswelvaart rijke vruchten zal kunnen dragen." Het Dagbl. voor Zeeland (R.K.) is mede zeer tevreden. „Wat er ook gebeurt, óf de Kamer ont bonden wordt, óf het kabinet Golijn heen gaat, prof. Aalberse en de R.-Kath. frac tie hebben naar onze meening gedaan, wat zij moesten doen. De toekomst zal over hun houding oordeelen en wij houden ons er van overtuigd, dat dit oordeel niet al leen zeer mild zal zijn, maar den lof zal inhouden een nationale daad van groote beteekenis te hebben verricht." Het kan ziju. Als Mr Aalberse met zijn fractie het echter maar eerst zoover brengt dat in de naaste toekomst zijn daad wordt toe gejuicht I De pontonknecht te Walzoorden. Het feit, dat Ged. Staten bezwaar ma ken tegen het uitvoeren van hetgeen is neergelegd in de aangenomen motie de Pauw betreffende overname in dienst der Provincie van den pontonknecht te Walz oorden en wenschen te wachten met een regeling tot eventueel de provincie van de nieuw aan te leggen haven in den Ferk- polder zal kunnen gebruik maken, heeft in alle afdeelingen aanleiding gegeven tot langdurige besprekingen. Verschillende leden drongen er nog eens met klem op aan de motie direct uit te voeren vooral met het oog op eventueel ontslag of pensionneering van den knecht en omdat deze wel dood kan zijn als de haven in den Perkpolder er mocht ko men. Andere leden schaarden zich achter Ged. Staten en van de zijde van Ged. Sta ten werd in alle afdeelingen gezegd, dat de zaak wel eenigszins overdreven is voor gesteld, en dat Ged. Staten den betrok kene niet in den steek zullen laten, doch dat zij bezwaar hebben tegen een inciden- teele regeling. In hun antwoord op het algemeen ver slag deelen Ged. Staten mede nogmaals een onderzoek in te stellen naar de mo gelijkheid van uitvoering van de motie- de Pauw. Zij stellen zich voor omtrent den uitslag van dit onderzoek nadere mede- deelingen te doen in de openbare zitting. Polderambtenarenreglement Zee land 1931. Het voorstel om wijziging te brengen in het Polderambtenarenreglement Zeeland kig samen geweest, Johanna." „Ja," zei ze; haar stem klonk onzeker en haar donkere oogen glinsterden van ontroering toen zij ze neersloeg voor zijn ernstigen blik. „En nu moet er een eind aan komen. Ik houd meer van je dan van iemand anders ter wereld. Jij hebt me vooruit geholpen en me gesteund. En toch Johanna, moet ik je nu vaarwel zeggen. Ik kan geen broer voor je zijn; want voor jou voel ik de liefde, die men slechts eens in zijn le ven leert kennen en niet eens iedereen leert ze kennen", voegde hij er aan toe, „ik geloof, dat sommige menschen leven en sterven zonder ooit te weten, wat ik bedoel. Nu, Johanna je begrijpt me wel; en je zult niet meer denken, zooals naar ik meen, de laatste dagen wel eens ge beurd is, dat ik als een bruut jegens je handelde. Het is wel hard," vervolgde hij, „dat ik op hetzelfde oogenblik, dat ik heb leeren beseffen, dat ik je liefheb, ook inzie, dat ik je moet opgeven." Dikke tranen welden in Johanna's oogen op; en ondanks haar poging ze te rug te houden, vielen ze op haar handen, die gevouwen in haar schoot lagen. Oswald nam ze zachtjes en eerbiedig in de zijne en kuste te tranen weg. Drie korte woorden ontsnapten haar, toen hij herhaalde: „Het is hard je op te moeten geven...." „Waarom zou je?" 1931, zulks omdat de regeering overwe gende bedenkingen er tegen had, heeft in de afdeelingen tot verschillende opmer kingen aanleiding gegeven. Zoo werd op gemerkt, dat de Ambtenarenwet gebruikt wordt om de N.S.B, te weren. Op een vraag wordt van de zijde van Ged. Staten gezegd, dat het Ambtenarenreglement niet geldt voor ambtenaren van den Polder Walcheren en het waterschap Schouwen. Ook werd opgemerkt, dat niet geregeld is, wat een nationale vlag is en dat een omschrijving toch wel gewenscht zou zijn. Vanwege Ged. Staten wordt daarop geant woord, dat het aan het college niet be kend is, of de kleuren van de nationale vlag zijn vastgelegd. Eén lid zou tot in hoogste instantie toe willen doen uitmaf- ken, hoe die kleuren zijn, hetgeen een ander lid een te gewaagd experiment acht voor den betrokken ambtenaar. Een lid merkte op, dat de uitdrukking „revolu tionaire gezindheid" te vaag is en z.i. meer zou moeten worden gedefinieerd. Een ander lid vraagt of dit artikel niet in strijd is met de Grondwet, daar immers ieder Nederlander tot elke landsbediening benoembaar is. De voorz. van den Raad van Ministers is steeds een politiek per soon en willekeurig wordt b.v. de N.S.B. als revolutionair gestempeld, terwijl de S.D.A.P. naar de meening van den spre ker, dit is. Van de zijde van Ged. Staten werd geantwoord, dat de voorgeschiedenis van de opneming van deze artikelen be kend is. Deze wijzigingen zijn tegen den zin van het college van hoogerhand voor geschreven. Enkele leden hadden bezwaar tegen ontslag bij huwelijk of bij het in concubi naat gaan leven, daar dit een particuliere aangelegenheid betreft en de overheid buiten dit terrein moet blijven, doch een lid zeide het daarmede volstrekt niet eens te zijn. Vervallen van Steigerrechten. Bij de behandeling in de afdeelingen van het voorstel tot afwijzing van een verzoek van de Vereen, voor Vreemdelin genverkeer te Hontenisse oni de heffing van steigerrechten te doen vervallen, heb ben enkele leden voor verlaging gepleit. Zoo wilde een lid, wanneer het aantal ple- zierreizigers b.v. de 40 overtreft, een re ductie geven; een ander lid wilde een degressief tarief toepassen, naarmate het aantal passagiers toeneemt. Andere leden wezen er op, dat men in Vlissingen voor gebruik van den Rijkssteiger niet betaalt, en de tegenstelling met Walzoorden dan wel heel scherp afsteekt. Een dergelijke heffing acht een lid uit den tijd. Van de zijde van Ged. Staten is opge merkt, dat men de steigerrechten niet kan missen als bijdrage in de kosten van het onderhoud, doch ernstige overweging van de mogelijkheid van een gedifferentieerd tarief werd toegezegd. Hoewel men zich in de afdeelingen vrij algemeen met het voorstel van Ged. Sta ten kon vereenigen, is er toch een sterke strooming, die van oordeel is, dat verla ging der tarieven voor groote gezelschap pen niet ongewenscht zou zijn. Ged. Staten handhaven hun voorstel. Weg GoesKatsche Veer. Het voorstel om den weg GoesKat sche Veer in beheer en onderhoud over te nemen ven de Maatschappij „De Wil- helminapolder", heeft in de afdeelingen tot enkele vragen aanleiding gegeven. Zoo werd op een vraag waarom 5 als rentevoet is aangenomen, in tegen stelling met de lagere rente in de andere voorstellen, geantwoord, dat de overeen komst met het Hoofdbestuur der Maat schappij voorloopig reeds twee jaar ge leden tot stand kwam en de rentevoet in overeenstemming is met den rente standaard te dien tijde. Men heeft zich tweemaal naar Rotterdam moeten be geven, aangezien het Hoofdbestuur aldaar gevestigd is, wat een lid deed opmerken, dat het met de Maatschappij verkregen accoord aldus nog geld heeft gekost. Naar aanleiding van een vraag in een andere afdeeling werd van de zijde van Ged. Staten geantwoord, dat „De Wilhelmina- polder" de aanwezige spoorbaan niet kan missen. Weg KortgeneGeersdijk. Bij het voorstel tot het in beheer en onderhoud bij de provincie nemen van 1835 M. van den weg KortgeneGeersdijk, Slechts drie korte woorden; maar ze verrieden het geheim van haar jonge hart een geheim, dat haar zelf plotseling was geopenbaard; een geheim, dat verbor gen lag en waar niemand eenig vermoe den van had, maar dat heur hart nooit meer tot rust zou doen komen. „Waarom? 0, lieveling, hoe kan ik er aan denken de erfgename van Ashton Court te vragen mijn vrouw te worden? Hoe kan ik verdragen, dat er gezegd zal worden, dat ik je rijkdom en positie be geerde? Hoe heb ik verlangd en ge wenscht, dat we van plaats konden ver wisselen! Als ik maar iets van waarde had, dat ik aan je voeten kon leggenl Ik vrees zelfs te hooren, wat vader zal zeggen, want natuurlijk moet ik hem in vertrouwen nemen, hem alles vertellen. Ik heb gehoord, dat er een betrekking voor onderwijzer vacant is aan de school, die onlangs in Melbourne geopend is. Ik zal er onmiddellijk naar solliciteeren en ik verwacht, dat ik de plaats dan zal krij gen, ik heb veel slag van les geven en nog al wat ervaring ook. Lieveling, nu weet je alles, ik geloof, dat het me nu gemakkelijker zal vallen, te gaan, hoe hard het ook is." Johanna deed haar uiterste best om haar zelfbeheersching te herwinnen en met gedwongen kalmte zei ze: „Het spijt me zoo, Oswald en toch," voegde ze er aan toe, terwijl een droevige stelde In een der afdeelingen een lid de vraag, waarom bij dezen weg wordt aan genomen, dat na 10 jaar herbestrating zal moeten plaats hebben, terwijl bij andere wegen, met korteren levensduur dan de onderhavige, een termijn van 10 tot 15 jaren voor herbestrating wordt aange nomen. Een tweede lid sloot zich bij dezen spreker aan. Van de zijde van Ged. Staten werd geantwoord, dat de Prov. Waterstaat hiervoor wel gegronde redenen zal hebben. Nieuwe Vlissingsche weg. Bij het voorstel om in beheer en onder houd over te nemen het deel van den weg MiddelburgVlissingen van de tram halte Abeele tot de tramhalte Souburg zegden in een afdeeling Ged. Staten toe te overwegen om het voetpad van Mid delburg tot Abeele te verbeteren en het grindpad te veranderen in b.v. een tegel pad, evenals is aangelegd van Abeele naar Souburg. Provinciale rekening 1935. Het voorstel tot vaststelling der Provin ciale rekening 1933 in ontvang op f 9.430.251,59, in uitgaaf op f 9.550.903,82 alzoo met een kwaad slot van f 120.052,23, gaf in de afdeelingen geen aanleiding tot opmerkingen. Wijziging provinciale begrooting 1934. De toestand der veerbooten Bij de behandeling van het laatste voor stel, dat tot wijziging van de Provinciale begroeting 1934, vroeg een lid in een af deeling naar den toestand der veerbooten Prins Hendrik en Pr inses Juliana. Er ha pert dikwijls iets aan. Gevraagd werd of dit werd veroorzaakt door een construc tiefout of wel, dat de schepen ongeschikt zijn. Komen de kosten, welke er gedurig aan besteed moeten worden, ten laste van de Provincie? Vanwege Ged. Staten werd toegegeven, dat er herhaaldelijk repara- tiën noodig izijn, waarvan de kosten ech ter in hoofdzaak door de Assurantiemaat schappijen worden gedekt. PROTEST VAN KATTENDIJKE TEGEN ZIJN OPHEFFING. De commissie uit de ingezetenen vergadert Gisteravond vergaderde onder voorzit terschap van den burgemeester de com missie uit de ingezetenen van Kattendijke volgens art. 158 der gemeentewet, tenein de te oordeelen over de voorstellen van Ged. Staten ten aanzien van de grenswij ziging. Zooals bekend, houden deze voor stellen o.m. in opheffing der gemeente Kattendijke en verdeeling van het grond gebied ondor de naburige gemeenten. De voorzitter opent de vergadering. Af wezig dhrn Felius en Nijsse. De voorzitter herinnert aan de reeds gevoerde besprekingen, waarbij besloten is een adres samen te stellen. Dit adres is nu in concept gereed en wordt voorge lezen. In het adres wordt eerst herinnerd aan het in 1934 door 99 pet. der meerderjarige ingezetenen aan Ged. Staten gezonden adres, waarin werd geprotesteerd tegen de voorgenomen plannen van Ged. Staten. Toch is er een nieuw plan gekomen, dat ook inhoudt opheffing der gemeente, maar voor Kattendijke nog slechter is gewor den, omdat, komt dit plan ongewijzigd tot stand, eenige gezinnen bij Goes gevoegd zullen worden. Hoewel Ged. Staten het plattelandskarakter der gemeente niet willen aantasten, willen ze toch een aan tal buitenmenschen tot stedelingen mar ken. Het adres herinnert verder aan het eindeloos loven en bieden tusschen Goes en Kloetinge in 1932 en 1933. Toch sche nen ze over de kwestie van het grondge bied tot overeenstemming gekomen te zijn, maar dit accoord werd niet goedgekeurd door Ged. Staten. Deze kwamen met een geheel nieuw plan. Waarom moet echter Kattendijke worden opgeheven? Het behoort tot de vier grootste gemeenten van Zuid-Beve land. Steeds wordt er gerept van de be zuiniging, die te verkrijgen is door op heffing van kleine gemeenten. Maar hier zullen geen bezuinigingen verkregen wor den, wèl verzwaring van lasten voor de betrokken gemeenten. glimlach om haar mond speelde, „en toch ben ik trotsch en blij, dat je me liefbebt. Het lijkt zoo wonderbaarlijk. Ik weet heusoh niet, wat ik zonder jou zal moeten beginnen." Het was heerlijk, dit van haar lippen te hooren, maar het was bijna te veel voor zijn zelfbeheersching. Maar hij antwoord de slechts: „Ik zal, zooals ik al zei, alles aan vader vertellen. Ik weet van te voren, wat hij zal zeggen; maar niemand anders dan hij heeft het te weten; en Johanna, misschien zal ik nog eens een positie kunnen ver overen, waarin ik me niet behoef te scha men jou te vragen mijn vrouw te women; als die dag ooit mocht aanbreken, zal ik mijn best doen je te winnen, als. „Als wat?" „Als je nog te winnen bent, maar na tuurlijk is daar niet veel kans op. Maar toch zou1 ik je voor geen geld ter wereld willen vragen je op eenigerlei wijze aan mij gebonden te achten. Zoo laag zal ik niet zijn, en wat ik je gezegd heb, zul je voor ieder geheim houden, is het niet?" „Ik zal het aan niemand vertellen dan aan je vader, Oswald; misschien aan Tru- de; want haar vertel ik alles." „Aan vader natuurlijk, afschoon hij verschrikkelijk kwaad zal zijh." „Wel neen, waarom zon hij?" „Je zult het zien. Ik weet van te voren elk woord, dat hij zal zeggen. Maar ik ge- „Gmo Ink" Is Uw gelaatskleur bleek? Geen eetlust? Slechte spijs vertering? Vaek hoofdpijn? Maak aan „Schoon Scnip". Als de darmen traag werken, blijven daarin afvalstoffen die Uw bloed verontreinigen en Uw organen aantasten. Zorg er dus voor, dat Uw ingewanden zich dagelijks geheel ledigen. De vindin van Apotheker Dumonl zal 1 ZjMnrrf^rood, helpeni „Laxeer-Akkertjes". „Laxeer-Akkertjes" zullen Uw geheele gestel verbeteren en nebben 'n blijvend gunstige werking op Uw ingewanden. Z* b«T*It«n plantaardige laxaaranda ilofftn an bovandlam gal-exlraclan ▼oor da lavar, malkiuur-larmanian tagan da glititig, chlorophyll* tooi den bloeddruk en den bloedsomloop. Ze werken laohl, veroorzaken géén „Verjongd" krampen, géén overmatige ontieiting. Per 12 stuks 60 cent. Overal verkrijgbaar, NEDEDLANDSCH PRODUCT Goes breidt zich de laatste jaren naar het Oosten, in de richting van Kloetinge, uit. Het is te voorzien, dat de 52 H.A., die Goes nu van Kloetinge krijgt, binnen af- zienbaren tijd weer volgebouwd zal zijn. Waarom wordt Kloetinge dan maar niet bij Goes gevoegd? Goes veronderstelt 'behoefte te hebben aan industrieterrein. Ook een vliegveld zou wel aardig zijn, terwijl ook de zwem- sport geholpen dient te worden. Ook acht men het niet oorbaar, dat een gedeelte van de binnenhaven en de schutsluis in een andere gemeente gelegen zijn. Een zwembassin in de z. g. inlaag is echter nietinhet belang van de veiligheid in den Wilhelminapolder. Ook zal 't Dijkbestuur daar geen toestemming voor ge ven. De gemeente Kattendijke staat er finan cieel gunstig voor, dank zij het gevoerde zuinige beheer. De gemeente geniet vele voordeelen uit het grootbedrijf van den Wilhelminapolder. De belastingdruk is er matig. Dit wordt door de ingezetenen ge waardeerd. Zij willen het liefst alles zoo laten. Ook de kerkelijke belangen zouden bij opheffing worden geschaad. De Ned. Her vormde kerk te Wilhelminadorp wordt ge steund door de Maatsch. de Wilhelmina polder en die te Kattendijke door den am bachtsheer. Zonder dien steun zijn ze niet in staat een predikant te onderhouden. Dat bij het uiteenvallen der gemeente die steun onzeker zal worden, staat wel vast. Bereids is daarop van de zijde van den Wilhelminapolder gewezen. Verder wordt de vrees uitgesproken, dat de werkloosheid (nu in Wilhelminadorp onbekend) zal toenemen. De ambachtsheer heeft drie hofsteden, waarvan er éen zou komen te liggen in Kloetinge, één in Ka- pelle en één in Wemeldinge. Te verwach ten is, dat nu de menschen minder aan het werk zullen worden gehouden. Ook de Wilhelminapolder zal meer de zorg voor de werkloozen aan de gemeenschap over laten, als het bedrijf over meerdere ge meenten wordt verdeeld. De commissie schrijft verder getroffen te zijn door het feit, dat neven-gemeenten, die bij opheffing van Kattendijke groote gedeelten zouden ontvangen, toch om mo reels redenen die opheffing ontraden. Ten slotte wordt de hoop uitgesproken, dat geen verdere stappen meer zullen wor den gedaan tot opheffing der gemeente Kattendijke. Alle leden gaan accoord met dit adres. Niemand verlangt meer het woord. De vergadering wordt gesloten. loof, dat het beter is, als Trude er niets van te weten komt, het is nergens goed voor." „Het zal mij goed doen, denk ik", zei ze. Een poosje bleven ze stil zitten, alles vergetend behalve de groote liefde, die hun beiden zoo plotseling geopenbaard was. Maar eindelijk rukte Oswald zich los uit zijn droomerijen en zei: „We moeten naar huis. Je zult me niet vergeten, Johanna; het is heel hard je te moeten verlaten, maar het moet." „We moeten doen, wat we onzen plicht achten," zei Johanna. „Je weet, dat ik je vaders pupil ben en hem moet ik gehoor zamen en grootmoeder heeft zich in haar testament zoo beslist uitgesproken over mijn ik bedoelZe bloosde en aar zelde, ging toen voort: „Ik geloof, dat alles wel goed zal gaan, als we maar geloof en vertrou'Owen in God hebben en Hem alles vertellen je weet wat ik meen." Ja, hij wist, wat ze bedoelde. Hij zag, dat de bron van haar leven dat leven maakte tot een prachtige harmonie van woord en daad. Maar Oswald, hij mocht een hoog doel nastreven, een scherp ver stand hebben, had zelf nog niet dien gou den draad gegrepen, die ons gansche le ven ons richtsnoer moet zijn in deze don kere wereld. I (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 2