h In den mist. Buitenland Staten-Generaal. Belangrijkste Nieuws Binnenland ]°S WOENSDAG 24 JULI 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. m f terwijl langs rubriek 75 cent u. - vd t^n ti"* 765. üitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De ZeeiL Abonnementsprijs 12.50 per kwartaal weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Eet conflict tusschen Kabinet en Ka mer door velen gevreesd en door de ex tremisten van allerlei gading met vreugde begroet, is een feit geworden. De Sociaal-Democraten en andere revo lutionaire partijen en groepen hebben zich steeds tegen het Kabinet-Colijn uitgespro ken. Eb nu heeft gisteren ook de R.K. frac tie bijl monde van haar leider Mr Aal- berse verklaard, in het algemeen regeer- beleid van dit Kabinet geen vertrouwen te stellen. Minister Colijn had in de vergadering van Vrijdag een klaar antwoord gevraagd op de vraag of men nog vertrouwen stelt in het algemeen beleid van de Regeering: ja dan neen. Daarop' heeft de R.K. fractie hoewel volmondig moest worden erkend dat het Kabinet op meerdere belangrijke punten aan haar wenschen was tegemoet geko men, met een ondubbelzinnig NEEN geantwoord. Het vertrouwen is opgezegd! En daarmee is uitgesproken dat het huidige Kabinet niet meer steunt op een meerderheid in het parlement. Het gevolg zal wel zijn, dat het Ka binet aan H. M. de Koningin zal advisee- ren tot ontslag van het Kabinet of tot ont binding van de Kamer. En aangezien het laatste in de gegeven verwarde omstandigheden wel zeer on waarschijnlijk moet worden geacht, zal een Kabinetscrisis wel ionvermijdelijk zijn. Dtormee zijn we gekomen in den mist. En dat is in dezen tijd een zeer ge vaarlijke situatie. De politieke toestand is nu hoogst ver ward geworden. Het is wel duidelijk wie voor deze situ atie verantwoordelijk zijn. Maar een andere vraag is of zij de oplossing kunnen brengen. Minister Colijn heeft daarop gewezen in zijn gisteren afgelegde verklaring, toen hij zeide, dat namens de R.-K. fractie een soortgelijke verklaring was afgelegd als door de sociaal-democratische en communistische Kamerfracties, benevens door eenige op zichzelf staande leden was gedaan. Daarmee is de nieuwe meerderheid duidelijk aangegeven. Maar nu doen zich hierbij allerlei moeilijkheden voor. Terecht schreef De Maasbode aan den vooravond van de stemming, dat „het wegstemmen van het kabinet-Colijn door een heterogene meerder heid, noch in staat, noch bereid de regeeringsvreantwoordelijkheid over te nemen, allerverderfelijkst zou zijn". Te meer wanneer „niet slechts tus schen de partijen onderling, die geza menlijk een regeering ten val brengen, maar zelfs in den boezem van die partijen zelf verschil van meening zou heerschen over de politiek die in de plaats zou moeten worden gesteld van de afgestemde". Een heterogene, in zichzelf verdeelde meerderheid alzoo. Minister Colijn heeft Vrijdag gevraagd klaren wijn te schenken ook wat betreft de preciese punten waarop men uiteen gaat. Daartoe is het echter niet gekomen. Mr Aalberse heeft wel gesproken van „gezondmaking van het bedrijfsleven" van „een complex van sluitende maat regelen" en meer van dat fraais, maar met dergelijke algemeene leuzen komt men niet verder. Concrete plannen zijn noodzakelijk. En die ontbreken bij de nieuwe meer derheid, tenzij men zich op devalua- t i e zou vereenigen. Het heeft weinig zin hierover lange beschouwingen te geven. We moeten nu eerst afwachten het resultaat van het overleg tusschen H. M. de Koningin en het Kabinet. Maar dit staat wel vast: we zitten in den mist. De toestand is précair. Geve God aan Koningin en Kabinet de wijsheid, die noodig is, om besluiten te nemen, die zijn in het belang van land en volk. DE AANSTAANDE ZITTING VAN DEN VOLKENBONDSRAAD. AbessynIB wil wapeninvoer. iD'e uitnoodigingen aan de leden van den Volkenbondsraad voor de bijzondere raads zitting voor het Italiaansch-Abessynisch geschil, zullen 25 Juli worden verzonden. Over den datum van bijeenkomst wordt nog onderhandeld, doch men acht het zeer waarschijnlijk, dat het den 29sten Juli zal zijn. De eenige wijze, waarop een oorlog kan worden voorkomen, is Abessynië toe te staan wapens en munitie in te voeren, zeide de Abessynische gezant te Frank rijk in een interview met Reuter. Het is verderfelijk, dat Abessynië geen wapens kan invoeren, terwijl Italië zijn koloniën met een gewapende macht over stroomt. Na te hebben gesproken over de Japan- sche katoenaankoopen en de groote eco nomische belangen van Japan in Ethio pië, zeide de gezant: Abessynië verwelkomt ieder contact met een buitenlandsche mogendheid en er is geen vreemdelingenhaat. Indien er oorlog komt, zal de strijd door de Abessyniërs met fanatistische woede worden gevoerd. Na heftige aanvallen, die Maandag te gen Japan werden gericht, richt de Ita- liaansche polemiek zich thans met her nieuwde scherpte tegen Engeland. De géheele pers keert zich tegen het mogelijke voornemen van Engeland, wa pens naar Abessynië te leveren. Van welingelichte zijde wordt echter verklaard, dat er door de Britsche regee ring nog geen enkele beslissing is geno men betreffende den uitvoer van munitie naar Abessynië door particuliere firma's in Groot-Brittannië. Een verklaring die gevolgen zal hebben. In de R. K. kerk in Stralsund is Zon dag door pater Krauss S. J. een mede- deeling voorgelezen van den vicaris-gene raal van Berlijn, waarin op scherpe wijze tegen de verordening van den Pruisiscben minister-president Goering wordt stelling genomen. De pater voegde aan die mededeeling nog eenige bemerkingen toe, waarbij hij voornamelijk critiek oefende op de sterili- satiewet. „Geen katholiek behoeft met deze wet in te stemmen", verklaarde hij, „dat is het onveranderlijk standpunt der kerk". Hierbij teekent het nazi-blad „Angriff" aan: „We hebben dus hier te doen met een openlijk verzet van een geestelijke te gen den staat. De verklaring van pater Krauss, dat geen katholiek verplicht is, de sterilisatie- wet te erkennen, staat in de meest schril le tegenstelling tot de verklaringen van den rijksminister van binnenlandsche za ken, Frick, 'die kort geleden op ondubbel zinnige wijze heeft te verstaan gegeven, dat de staatswetten óók voor de katholie ken geldien. Deze weerbarstigheid zal wel gevolgen •hebben". De anti-Joodsche hetze in Duitschland. Dé anti-semitische agitatie duurt nog voort. In den afgeloopen nacht zijn bij ver scheidene joodsche zaken de ruiten inge slagen en beleedigende opschriften op de deuren en muren geschreven. Te Leipzig is aan joden verboden, in de stedelijke badinrichting te komen. Te Keulen en Nordhausen zijn eenige leden gearresteerd, die beschuldigd wor den betrekkingen te onderhouden met niet-Joodsche meisjes. De kerkelijke aangelegenheden in Duitschland. Te Bochum hebben alle stedelijke amb tenaren en gemeentearbeiders aanschrij ving gekregen, dat zij onmiddellijk moes ten bedanken voor de confessioneele amb- tenaren-vereenigingen, beroepsverenigin gen en er voor moesten zorgen dat hun kinderen zouden bedanken voor ooufes- sioneele jeugdorganisaties. De regeeringspresident van Oldenburg dreigt alle predikanten en priesters met strenge straffen, die betrapt worden op laksheid in het bevlaggen van de kerken op de feestdagen van den nationaal-socia- listischen staat. Van de evangelische kerk hoort men in den laatsten tijd weinig meer, doch dat is slechts schijnbare rust. De nieuwe kerk- minister Kerrl gaat weliswaar met verlof, doch dit verlof is, naar het schijnt, een werkverlof ter voorbereiding van de in richting van het ministerie. Als dat kant en klaar is, zoo is de verwachting, dan is het einde van de belijdeniskerk wat betreft haar organisatie en haar vrijheid tot agi tatie niet ver meer. Duitschland Is zuinig met koper. Reedis eeni'gen tijd 'geleden ihad de Duit- sc'he regeering orders uitgevaardigd in zake het gebruik van ikoper, waarmee de 'grootste zuinigheid moest worden be tracht. Thans zijn deze maatregelen uitgebreid en is het gebruik van koper ook verboden voor bepaalde soorten boogspanning- kabels, radio-antennes, bliksemafleiders en tal van andere electriodhe onderdeelen. 'Ook lood mag niet meer voor alle doel einden gebruikt worden. Korte Berichten. De Duitsche rijksminister van bin nenlandsche zaken, Dr Frick, heeft een verordening uitgevaardigd, waarin den landsregeeringen opdracht wordt gegeven, den confessioneelen jeugdbonden het dra gen van uniformen en insignes te ver bieden. Te Genève wordt vernamen, dat Ja pan in allerijl groot hoeveelheden wapens en munitie naar Abessynië zendt. De aanhoudende stijging van de le- vensmiddelenprijzen in Hongarije en in het bijzonder in Boedapest hebben het ministerie van handel aanleiding gegeven maatregelen te overwegen om de stijging tegen te gaan. Geheel Argentinië wordt door een gevoelige koude geteisterd welke nog steeds aanhoudt. Zelfs in het subtropische Noorden van Argentinië zijn temperatu ren geregistreerd van 7 graden onder nul. In Zuid-Argentinië is zelfs veel sneeuw gevallen. TWEEDE KAMER. Do conclusie van Mr Aalberse. Geen ver trouwen in het Kabipet. Schorsing van de beraadslaging. Er was voor de 'gisteren gehouden Ka merzitting uit den aard der zaak enorme belangstelling. Wat zou de R.K. fractie doen? 'Zou het tot een breuk kooien of zou de R.K. fractie, hare geweldige verant woordelijkheid beseffend, in deze benarde tijden de regeering blijven steunen? Dat waren de vragen waarop een ant woord verwacht werd. Geen wonder, dat de Kamerbanken dicht bezet waren en dat buiten de me nigte 'zich verdrong om op een der tribu nes een plaatsje machtig te worden. In de vergaderig van Vrijdag had 'Minister Colijtn een Maar antwoord go edacht op de vraag: stelt men nog vertrou wen in het algemeen beleid van de Regee ring: ja dan neen? Welnu, het antwoord 'gisteren door Mr Aalberse namens de R.K. fractie gege ven, liet aan duidelijkheid niets te wen schen over. Aan het slot van zijn rede kwam hij tot de volgende verklaring Het eenstemmig antwoord van de Katholieke Kamerfractie, in enkele stel lingen samengevat, luidt als volgt 1. Evenwicht in de Rijkshegrooting kan alleen dan werkelijk worden bereikt, wan neer voor het bedrijfsleven door maat regelen van wetgeving en bestuur de weg, zoover als maar mogelijk is, wordt 'vrij gemaakt, om op rendabele basis aan het economisch verkeer deel 'te nemen. 2. Alleen door aldus de mogelijkheid te scheppen tot gezondmaking van het be drijfsleven kan ook de toenemende werke loosheid worden gestuit, en werkbehoud en werkverruiming wezenlijk worden bevor derd, waarbij1 niet slechts economische, maar vooral ook groote zedelijke goederen van het volk op het spel staan. 3. In een krachtdadig streven om het aldus omschreven doel te bereiken, zou doelmatig passen een complex van slui tende maatregelen, waardoor over de ge heel© lijtn kosten en prijzen, zoover en zoo spoedig als mogelijk is, worden gebracht op een niveau, waarop de mogelijkheid tot deelneming aan het economisch verkeer nationaal en internationaal, kan worden behouden, en die deelneming daadwerke lijk wordt gestimuleerd. 4. Het Kabinet heeft de tot standko- ming van zulk een complex van maat regelen tot dusver niet bevorderd, wijst het ook thans af, en gaat voort op den weg van reguleerend ingrijpen in het aan passingsproces, deels remmend, deels sti- muleerend. 5. Door deze houding van het Kabinet wordt eenerzij'ds de mogelijkheid steeds kleiner om door middel van een complex van sluitende maatregelen verlichting te brengen voor staats- en volkshuishouding, terwijl anderzijds de drang steeds krach tiger zal worden naar maatregelen op monetair gebied als hulpmiddel in het noodzakelijk aanpassingsproces. 6. Daarom kunnen noch het streven van het kabinet om door op zichzelf on ontbeerlijk© verlaging van de openbare uitgaven ©venwicht in de Rijkshegrooting te bereiken, noch de voornemens ten aan zien van verder doorgevoerd© industriali satie, hoe noodzakelijk deze op zichzelf ook zij, gedragen worden door een ge loof en vertrouwen, als thans door 'het Kabinet van on!s 'gevraagd. De pracllsche conclusie hieruit Is deze: dat wanneer de door de Regeering ge vraagde motie van vertrouwen In het algemeen regeerbeleld waarvan dat op sociaal en economisch gebied thans het voornaamste onderdeel wordt voorgo- steld en In stemming gebracht, wij daar aan onze steun niet zullen kunnen geven. Deze verklaring is niet voor tweeërlei uitlegging vatbaar. De R.-K. fractie heeft het vertrouwen in het Kabinet-Colijn opgezegd. Ondanks de tegemoetkomende houding van de Regeering, waarvan Mr Aalberse in zijn eerste rede gewaagde, heeft toch de R.-K. fractie eenstemmig ver klaard, aan een eventueele motie van ver trouwen in het algemeen regeerbeleid haar stem niet te zullen geven. Deze ondubbelzinnige verklaring ver wekte groote deining. Zij kwam niet geheel onverwacht, maar toch is het voor velen ook onverklaar baar, dat de R.-K. fractie den moed heeft zoo welbewust te spelen in de kaart van de revolutionaire groepen. Het antwoord van de Regeering. Zij zal zich nader beraden. Verwacht kon worden, dat het Kabinet met een niet minder duidelijke verkla ring zou antwoorden. En zoo is het ook gebeurd. Voor de avondvergadering was de be langstelling zoo mogelijk nog grooter. Onder doodsche stilte aam de Minister president Dr H. Colijn het woord. Met vaste stem rustig ook temidden van deze politieke stormen, legde hij de volgende verklaring af: „In de hedenmiddag door den heer Aalberse gehouden rede heeft hij aan het slot, sprekende namens de eenstemmige katholieke fractie, de verklaring afgelegd, dat, indien een motie van vertrouwen in het algemeen regeerbeleid waarvan dat op sociaal- en economisch gebied thans het voornaamste onderdeel is zou wor den voorgesteld en in stemming gebracht, zijn fractie daaraan haar stem zou ont houden. Hoewel zulk een motie niet is ingediend en daarover dus niet gestemd kan wor den, houdt deze verklaring een ondub belzinnige veroordeeling in van het alge meene regeerbeleid, met name op sociaal en oeconomisch beleid. Een soortgelijke verMaring is afgelegd door de sociaal-democratische en commu nistische Kamerfracties, benevens door eenige op zichzelf staande leden der Ka mer. Waar aldus de meerderheid der Kamer haar afkeuring te kennen gegeven heeft over het regeerbeleid, waarvan het bezui- nigingsontwerp slechts een onderdeel is, is het Kabinet tot het besluit gekomen, dat het thans gewenscht is, schorsing van de behandeling van dit ontwerp te ver zoeken, teneinde zioh te beraden en de Kroon van advies te dienen. De Kamer besloot daarna tot schorsing der beraadslaging. De korte, emotievolle zitting, duurde nog geen tien minuten. Het kabinet, dat zich nog niet als demissionair beschouwt, hand haaft onverzwakt het tot dusver gevolgde monetaire beleid. De regeerings-persdienst zendt ons het volgende communiqué: Naar aanleiding van de verklaring, door minister Colijn hedenavond namens het kabinet in de Tweede Kamer afge legd, wordt er, ter voorkoming van allo misverstand, de aandacht op gevestigd, dat het kabinet niet als demissionair be schouwd mag worden. Het kabinet kan peis demissionair wor den genoemd, wanneer het beraad, tot hel houden waarvan het op grond van de po litieke situatie aanleiding vindt, er toe leidt, dat het, kiezende tusschen aftreden en Kamerontbinding, aan de Koningin zijn ontslag aanbiedt. Het kabinet blijft in functie en er ver andert zoolang het zijn verantwoordelijk heid draagt niets aan het regeeringsbe leid. Dit betreft ook het regeeringsbeleid ten opzichte van onze munt. Ook te dezen aanzien blijft het kabinet-Colijn op zijn post en met betrekking tot het vraagstuk der devaluatie huldigt het onveranderd zijn afwijzende standpunt, door den voor zitter van den ministerraad en den minis ter van financiën Vrijdag j.l. uiteengezet. Hieruit kan tevens worden Etfgeleid, dat het kabinet zoo noodig zonder verwijl de krachtigste maatregelen zal nemen om den gulden tegen directe of indirecte aan vallen, in welken vorm dan ook, te be schermen. Minister Colijn door de menigte toegejuicht. De belangstelling op het Binnenhof was gisteravond nog grooter dan gistermid dag het geval was, waar men den afloop der bespreMngen volgde. Toen de minister-president, dr Colijn, na zijn afgelegde verklaring het Tweede Kamergebouw verliet, om in zijn auto plaats te nemen, is hij door de menigte toegejuicht. Het „Leve Colijn" was niet van de lucht. Men verdrong zich om den auto, zoodat deze zelfs hier en daar niet verder kon rijden. Binnenland. Conflict tusschen Kabinet en Parlement. Minister Colijn bij H. M. de Koningin. Dó opheffing van Kattendijke. Discontoverhooging Nederl. Bank. Buitenland. Het Italiaansch-Abessynisch conflict. Be kerkstrijd in Duitschland. De „Telegr." vertelt hiervan: Een figuur komt uit het parlements gebouw. D'e menigte herkent hem. Men begint te applaudiseeren. Men gaat door met applaudisseeren. Men begint te jui chen, de kreet plant zich voort. Een begroetingskreet van warme sym pathie, van aanhankelijkheid, een uiting van dank aan de figuur, die daar na emo tievolle uren trad uit het gebouw, waar binnen hij zijn werk deed in het belang van het volk, zooals hij dat belang zag. De figuur richtte dankbaar het hoofd op, glimlachte verrast en ontroerd, groette dankbaar, honderden stemmen namen den kreet over van die eene stem, die hem aanhief, luid en warm: „leve...." De figuur was die van een leider. Niet van een leider der fractie, die het kabinet voor de onmogelijkheid stelde door te werken zooals het deed. Niet de leider der fractie, die het regeeringsbe leid ondubbelzinnig afkeurde, niet den leider, die het volk van dit kabinet „ver lossen" zou. De stem riep „leve Colijn". Honderden stemmen riepen het „leve Colijn". Binnen het parlementsgebouw hadden katholieken, sociaal-democraten en com munisten het regeeringsbeleid van dr Go- lijn en zijn medewerkers afgekeurd en ge hekeld. Binnen had een stem geMonken: „Weg met Colijn". Buiten jubelden hon derden stemmen: „Leve Colijn". Buiten stormde men op den auto toe, waarmeda dr Colijn het Binnenhof verliet, omstuw de men den wagen, die soms nauwelijks verder kon. Binnen was er geweest een toon van geïrriteerdheid, was er geweest koele af keuring, bitter beklag, een sfeer van on aangename geprikkeldheid, dezen mid dag. Buiten was er de hartelijke toon van erkentelijkheid, was er uiting van dank baarheid, een sfeer van warme sympa thie, dezen avond. Buiten sprak de stem van het volk, dat misschien niet al de groote problemen waar het daar binnen om ging in hun vollen omvang begreep en omvatte maar dat één ding intuïtief heeft aangevoeld: daarbinnen sloeg men, terwijl de storm raasde en nieuwe don derwolken zich samenpakken, den kapi tein het roer uit handen. Op een mo ment, dat het sdhip van staat niet stuur loos zijn mag, geen dag, geen uur, geen minuut. Want de kapers loeren op het goud, dat wij nog aan boord hebben, zij zijn gereed het schip te enteren. Daarbui ten begreep men dat. Een kleine advertentie in de rubriek „Vraag en Aanbod" kost slechts 75 cent bij vooruitbetaling. Mechanisatie sigarenindustrie. Naar de „Maasbode" vernam, maakt de voorbereiding van bet wetsontwerp om een te snelle verdere uitbreiding van de mechaniseering in de sigaren-industrie tegen te gaan, goede vorderingen. Men kan 'zeggen, dat aan dit wetsontwerp, waarbij' drie departementen betrokken zijn, n.l. Economische Zaken, Financiën en Sociale Zaken, thans de laatste hand wordt gelegd. Zooals reeds is aangekondigd, zal deze wet 'die den toestand in het bedrijf op 15 Mei 1.1. over het algemeen als norm neemt, slechts voor een 'bepaalden 'tijd gelden. De reis van Ir Mussert naar IndiS. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Roestam Effendi, in verhand met een reis van den heer Mussert naar Ned.-Indië, heeft de minister van Koloniën, den voor zitter van de Tweede Kamer geantwoord: Naar aanleiding van uw brief, waarbij mij een viertal door het li'd der Kamer den heer Roestam Effendi gestelde vtel- gen zijn gezonden, in verband met de reis naar Nederlandsch-Indië van den leider der Nationaal Socialistische Beweging hier ite lande, den heer Ir A. A. Mussert, heb ik de eer Uwer Excellentie mede te doelen, dat ik mij om inlichtingen ter zake wend tot den Gouverneur-Generaal. Na aankomst 'daarvan zal ik op deze aangelegenheid terugkomen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1