PUROL Zonnebrand EERSTE BLAD ZATERDAG 20 JULI 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 40e JAARGANG - Ne. m VOLKSINVLOED. De politieke toestand. Buitenland Binnenland Belangrijkste Nieuws Staten-Generaal Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergn" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 2)eZeeum Abonnementsprijs 12.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes ei Vlissingen f 0.20. Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingcn 00 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De beteekenis van een behoorlijke re geling van den volksinvloed op het staats bestuur kan niet licht worden overschat. Dat blijkt het best in landen waar, als in ons land, de volksinvloed op behoor lijke wijze tot uiting komt. Het is voor een regeering van zeer groot belang als zij zich gedragen weet door een belangrijk deel van het volk. En voor de bevolking is het van veel beteekenis, dat zij door mid del van haar vertegenwoordigers kan wa ken voor haar rechten en vrijheden, die zoo gemakkelijk, ook door een goedbedoe lende Overheid worden aangetast. Maar het blijkt niet minder in landen, waar de volksinvloed niet tot ontwikke ling kwam of verdween' en waar nu alle levenskringen gebukt gaan onder de heer schappij van een dictator, die telkens blijk geeft voor de rechten en vrijheden van het volk geen oog te hebben. Volksinvloed beteekent volkskracht en is van verstrekkende beteekenis. Het is echter niet gemakkelijk die in vloed op de juiste wijze tot gelding te bren gen. Dit is een vraagstuk waarmee ook de A. R. partij nog niet klaar is en als God ons het voorrecht schenkt, dat we weer eens rustiger tijden mogen beleven, waar in niet van den morgen tot den avond de crisiszorgen de aandacht opeischen, dan zal het kiesrecht een van de vraagstukken zijn, die grondig moeten worden bekeken. Opgepast moet worden, dat we ook hier den schijn niet aanzien voor het wezen. Want er dreigen hier gevaren van de zijde van hen, die er openlijk voor uitko komen, dat zij allen volksinvloed zoeken te vernietigen zooals de Nat. Socialisten, die het uit Duitsohland geïmporteerde lei dersysteem huldigen, maar er dreigt even eens gevaar van de zijde van hen, die gaarne als democraten van het zuiverste water bekend staan. Hun bedoelen is fèitelijk niet volksin vloed, maar volksregeering. En zij mee- nen, dat de stem van het volk het best wordt gehoord, door het volksreferendum mogelijk te maken. En omdat in ons land het volks referendum niet bestaat, tracht men, door zoo nu en dan een petitionne ment te organiseeren, een soort volks stemming uit te lokken. Voorzichtigheid is hier eisch. Het klinkt wel zeer democratisch, als gezegd wordt, dat heel het volk in de ge legenheid moet worden gesteld zich over bepaalde maatregelen uit te spreken, maar de ervaring leert, hoe hier de schijn met het wezen in strijd is. De volksmassa is nu eenmaal niet in staat, zich welbewust en zelfstandig uit te spreken over de zaken waarover haar oordeel gevraagd wordt. En omdat zij de daarvoor noodige kennis mist, wordt zij licht een speelbal van demagogen, die met groote handigheid, maar toch ook op gewetenlooze wijze de schare misleiden. Wij hebben daarvan iets gezien in 1913 toen de kiezers zich niet uitspraken te gen het ontwerp-tariefwet, maar tegen de caricatuur, die daarvan door handige volksmenners was geteekend. Bij het anti-revolutiewetje hebben we indertijd hetzelfde kunnen waarnemen. Er was tegen dat ontwerp, waardoor de vrij heid der burgers in geen enkel opzicht aan banden werd gelegd, een hevige agi tatie ontketend. Was toen een volksstem ming uitgelokt, dan zou een groot deel van de kiezers zich hebben verklaard niet tegen 't werkelijke voorstel, maar tegen het verwrongen en in niets gelijkende beeld, dat aan de massa was voorgehou den. Maar we behoeven niet zoover terug te gaan. Bij de onlangs gehouden verkiezingen hebben verschillende partijen op gewe tenlooze wijze misbruik gemaakt van de zorgen, waaronder velen gebukt gaan. Duizenden kiezers hebben zich uitgespro ken voor een d e n k b e e 1 d i g e oplossing van het crisisvraagstuk en tegen de Re geering, niet zooals zij in werkelijkheid is, maar tegen de caricatuur, die de stem busspeculanten daarvan gemaakt hadden. De volksinvloed, mits zuiver toegepast, is voor het welzijn van de geheele bevol king van niet geringe beteekenis en van anti-revolutionaire zijde is dan ook altijd voor versterking van dien invloed het pleit gevoerd. Over de r i c h t i n g waarin zal wor den gestuurd en de beginselen naar welke men zich bij het staatsbestuur zal hebben te richten kan het volk zich uit spreken. Omtrent de vraag of al dan niet met de Christelijke beginselen moet worden rekening gehouden, kan het volk zich re kenschap geven. Zoo kan ook het volk zich uitspreken over de vraag of wij onze vrijheid en zelf standigheid zullen trachten te verdedi gen, dan wel of wij onze grenzen voor iederen aanvaller zullen openstellen en ons land zullen maken tot een speelbal van de ons omringende landen. Maar over de technische kwesties kan de massa niet oordeelen. Daardoor is het onmogelijk over allerlei concrete vraag stukken een uitspraak van het volk uit te lokken, waaraan men houvast heeft. Het betreft hieT een zaak van veel meer belang dan het oppervlakkig misschien wel schijnt. Het gevaar is zoo groot, dat de wer kelijke volksinvloed door op partijbuit be luste en het volk vleiende volksmenners wordt geschaad en misschien zelfs voor goed gebroken. Monumentale rede van Dr Colijn. De vertrouwenskwestie gesteld. Over de gisteren door Minister Colijn gehouden vede schrijft de N. R. C r t.: Als prof Aa'berse verwacht mocht heb ben, dat de prunier naar zijn pi,pon zou dansen, heeft hij zich deerlijk vergist. De roomsche critiek heeft minister Colijn geen duimbreed doen wijken. Eu de in wezen onwelwillende en klei nee rem ie vraag, waarop prof. Aalberse antwoord verlangd had, vond haar bescheit goed deels in een wedervraag, die ten duidelijk ste bewees, dat het Kabinet niet met zich laat spelen. Het Handelsblad zegt o m.: De politieke situatie is duidelijker ge worden. Dat wil niet zeggen, dat de poli tieke hemel na de monumentale rede van dr Colijn plotseling helder en vol zonne schijn, geworden is. Maar de minister president heeft er met de stoere oprecht heid die hem eigen is, voor gezorgd dat in plaats van een opgedrongen keuze te doen tusschen kunstmatig geconstrueerde di lemma's, de partij, die altijd weer gedu rende het laatste jaar nieuwe moeilijkhe den naar voren geschoven heeft, eindelijk tot duidelijker kleur bekennen gedwongen wordt. „Ondermijnende critiek" op het Rsegeeringsbeleid, zonder daarvoor een doeltreffend programma in de plaats te stellen, dat practisch dus ook parie- mentair-practisch voor verwezenlijking vatbaar is, zij is thans waarlijk voldoende uitgeoefend Dr Colijn heeft in zijn forsch en in drukwekkend betoog o.i. den eenigen juis- ten weg gekozen, de Katholieke fractie te plaatsen voor haar eigen verantwoor delijkheid. Maar zij, die het geenszins pralend maar toch zoo zelfbewuste ex posé over het in dezen crisisnood ver pletterend-zware regeerbeleid in span ning hebben aangehoord, konden slechts tot één conclusie komen: het goed vader- landsche spreekwoord van de stuurlui en de wal blijft nog steeds van kracht." Uit het overzicht van de Telegraaf: „Het eerste bezuinigingstreffen is ge ëindigd en beide partijen hebben zich in haar stellingen teruggetrokken. Dr Co lijn heeft in een magistrale rede, welke zichtbaar indruk op de Kamer maakte, klaar en krachtig het regeeringsbeleid verdedigd en aan het slot de vertrou wenskwestie gesteld. Voorspellingen omtrent het lot van het ontwerp zouden voorbarig zijn, maar in ieder geval is de politieke situatie thans voor een ieder duidelijk. Het kabinet- Colijn twijfelt niet aan zich zelf, acht zich, voor zoover Nederlands opleving niet afhankelijk is van het buitenland, nog steeds volkomen in staat, de op zich genomen taak zoo goed mogelijk te vol voeren. Maar daarvoor eischt Dr Colijn dan ook het vertrouwen der Kamer: „Wij hebben er genoeg van langer voor on willig of onkundig te worden uitgemaakt; wie dergelijk soort critiek wil blijven voeren, moet dan zelf maar toonen, dat hij het beter kan." Volkenbondsraad op 29 Juli bijeen? In Volkenbondskringen verluidt, dat de secretaris-generaal van den Volkenbond Avenol, den leden van den Volkenbonds raad een telegram heeft gezonden, waar in officieel wordt medegedeeld, dat de ver zoeningepogingen in 't Italiaansch-Etbio- pisoh conflict zijn mislukt en dat overeen komstig het raadsbesluit van 25 Mei, de Raad thans bijeen moet komen voor het benoemen van een vijfden scheidsrechter. Verder zou het telegram voorstellen deze zitting van den Raad 29 Juli as. te doen plaats hebben. Deze stap van Avenol is vermoedelijk 't resultaat van de besprekingen te Londen en Parijs. In Volkenbondskringen heeft men den indruk, dat, indien de Volkenbondsraad werkelijk einde Juli bijeenkomt, de zitting slechts kort zal zijn en dat de raad zich zal beperken tot het benoemen van een vijfden scheidsrechter, vermoedelijk een van de leden van den Raad. Een bespreking van het conflict zal ver moedelijk niet plaats 'hebben, aangezien momenteel niemand daarbij belang heeft. Op ihet Volkenbonds-secretariaat wordt het zenden van een telegram door Avenol aan de leden van den Volkenbondsraad ontkend noch bevestigd. Geestdrift in AbessyniB. De in Abessynië onder de bevolking bestaande spanning is sinds de redevoe ring van den negus veranderd in een groöte geestdrift, die o.m. uiting heeft ge vonden in de oprichting van een bond onder den naam: „Vereeniging van het Ethiopische volk, uit liefde voor 't land". Deze bond is gisteren opgericht en heeft reeds 173 afdeelingen in het geheele land. Voorzitter is een der leidende Ethiopi sche priesters. Alle Abessyniërs kunnen lid worden. De leden dragen een uniform, bestaan de voorloopig nog slechts uit een khaki- pet met een groenen band, waarop de woorden „liefde voor het land" gebor duurd zijn. Het doel van den bond is de eenheid en verdediging van Abessynië. Gisteren en vandaag zijn grooite massa- betoogingen gehouden, waarhij vader landslievende redevoeringen werden uit gesproken. Orde te Parijs gehandhaafd. Tegen zes uur gisteravond was het in de omgeving van de Place de l'Opéra te Parijs, waar de linksche elementen on danks het verbod der regeering toch een betooging tegen de financiëele decreten op touw wilden zetten, ongewoon druk. Een sterke politiemacht hield de mani festanten ver van de plaats, waar zij wil den demonstreeren. Toen de betoogers waren verdreven, trachtten zij zich in de omliggende stra ten te verzamelen, maar de bereden Na tionale Garde verstrooide ze. De meeste winkels in het afgesloten stadsgedeelte sloten hun deuren en lieten de rolluiken neer. Een groote menigte nieuwsgierigen stroomde samen en wachtte de gebeur tenissen af. Intusschen trokken kleine groepen door de straten onder het zingen der Interna tionale. Hier en daar hoorde men kreten als: „Laval moet aftredenl Daladier a&n de macht!"... De politie kon evenwel zon der moeite elke samenscholing uiteen drijven. De prefectuur van politie schat het aantal betoogers op 20.000. Er werden nog eenige charges verricht, waarbij enkele personen licht werden gekwetst. Onge veer 500 betoogers werden gearresteerd, doch later weer vrijgelaten. Hongermarsch van werkloozen. Na een tocht van 36 mijl van Johannes burg naar Pretorina zijn aldaar gisteren ongeveer 400 werkloozen aangekomen, die onder leiding van het parlementslid ma joor Frank Roberts willen protesteeren tegen de „hongerloonen" in de staats- werkverschaffingen en die een minimum loon eischen van tien shilling per dag. Majoor Roberts zei den werkloozen dat zij maar moesten zien in het regeerings- paleis nachtverblijf te vinden, met het gevolg, dat de bijna 400 man het regee- ringsgebouw binnendrongen. De meesten waren oververmoeid en hadden pijnlijke voeten. Het was een merkwaardig gezicht, in gangen en wachtkamers werkloozen op banken en op den grond te zien liggen slapen. Enkelen hunner waren zelfs de kamer van minister Stuttaford binnenge drongen en hadden zich daar ter ruste ge legd. Een politiemacht van 60 man werd georganiseerd om het regeeringsgebouw te ontruimen. De werkloozen weigerden het gebouw te verlaten. Zij pleegden lijde lijk verzet, zoodat velen hunner naar bui ten moesten worden gedragen. Er werden hun nachtverblijven aange boden die zij' weigerden, evenals een aan bod van den minister van arbeid om hen per trein naar Johannesburg terug te brengen. De minister van arbeid, Fourie, die mo menteel niet te Pretoria vertoeft, heeft telegrafisch medegedeeld, dat van verhoo ging der werkverschaffingsloonen geen sprake kan zijn aangezien deze zijn vast gesteld in de laatste parlementszitting. De werkloozen verklaren in Pretoria te zullen blijven tot 29 Juli, den datum waarop minister Furie zou terugkeeren. Korte Berichten. Naar Reuter in evangelische kerke lijke kringen te Berlijn verneemt, vreest men daar dat Kerrl, die een vriend is van Goering, dictatoriale volmachten zal krij gen om de oppositie in de evangelische kerk met name dus de Belijdenisbewe ging te breken. Volgens een te Parijs gepubliceerd rapport hebben de 'ongelukken in de Al pen vorig jaar aan 146 menschen het le ven gekost, hetgeen het grootste aantal is in de afgeloopen 13 jaren. Krachtens een regeeringsbesluit wordt aan Italiaansche echtparen op hun huwelijksreis en aan zilveren en gouden bruidsparen een speciale tariefsverlaging op de spoorwegen verleend, welke 80 pet. bedraagt op een reis naar en van Rome. Deze reductie is van toepassing voor hen, die in Italië getrouwd zijn. De in het buitenland getrouwde echtparen krijgen een reductie van 70 pet. De politieke staatspolitie heeft te Philippopel (Zuid-Bulgarij'e) een spion- nage-organisatie ontdekt, welke gewerkt zou hebben voor rekening van een zuide lijken buurstaat. Verkiezing Eerste Kamer. Naar het Hdbl. vernam heeft Mr A. G. A. Ridder van Rappard zijn benoe ming tot l»d der Eerste Kamer aange nomen. In de Tweede Kamer zal Mr van Rappard worden opgevolgd door Mr J. A. H. Coops, wethouder van Apeldoorn. De Pensioenwet. In een nota naar aanleiding van het verslag der Tweede Kamer nopens het wetsontwerp Itot wijziging en aanvulling van enkele artikelen van de Pensioenwet 1922 deelt de regeering mede, dat aan de wenschen van verscheidene leden om bet maximum voor het gezinspensioen te veihoogen, 'de mogelijkheid te scheppen om tijd op arbeidscontract doorgebracht in dienst van lagere organen te kunnen inkoopen en te schrappen den datum van 1 September 1931 in de wet van 6 April 1933 niet tegemoet kan worden gekomen. Voorts wordlt 'bij nota van wijziging voorgesteld, dat de wet geacht zal worden in werking te zijn getreden met ingang van 1 Juli 1935. De handelsbetrekkingen met de Vereenigde Staten. Naar gemeld wordt zal de heer A. Th. Lamping, directeur der Handelsaccoor- den aan het departement van oeconomi- sche zaiken zich in het begin der volgende week naar Washington begeven om met de Amerikaansche regeering besprekin gen ite voeren, de 'handelsbetrekkingen tusschen beide landen rakende. De heer Lamping zal hierhij1 vergezeld zijn van Dr W. M. F. Mansvelt, Oost-Indisoh hoofdambtenaar met verlof hier te lande. Overleg werkgevers en werknemers. De heer Kersten, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den minister van oeco- nomische zaken de volgende vragen ge steld Is het den minislter bekend, dat vele Zeeuwscbe landbouwers bezwaren heb ben met de besturen van arbeidersbonden overleg te plegen inzake vaststelling van loon Is de minister 'bexeid althans hen, die zelf niet in eenige organisatie zijn en wier arbeiders ook niet georganiseerd zijn, van de opgelegde verplichting, bovenbedoeld, te ontheffen? Steun voor tomaten en komkommers. De minister van Economische Zaken heeft vastgesteld de Crisis-Gteunbesohik- king 1935 (fruit en warmoezerijgewas- sen IX). Blijkens deze beschikking wordt uit het Landbouwcrisisfonds aan de erkende te lers van tuin'bouwgewassen steun ver leend over de navolgende producten, ver kocht op een erkende veiling, tot een totaal bedrag van ten hoogste f 775.000. Tomaten 1 Januari80 Juni f2 per 100 kg. Kaskomkommers 1 Jan.30 Juni f 1.50 per 100 kg. Platglaskomkoinmers 1 Jan.—30 Juni f 0.75 per 100 kg. Capitulantenstelsel en Soc.-Democraten. Minister-president Dr H. Colijn heeft gisteren in de Tweede Kamer verklaard, dat de regeering de uitsluiting van Soc.- democraten uit betrekkingen, ressortee- rend onder 't departement van Defensie, n i e t zal intrekken, maar dat zij zal zien, hoe zij de moeilijkheden kan ondervan gen, die met betrekking tot deze kwestie uit het Capitulantenstelsel voortvloeien. AMBTENAREN NA ONTSLAG HERBENOEMD. Ontoelaatbare handelwijze van waterschappen. Gedep. Staten van Noord-Holland schrijven aan de waterschapsbesturen in hun provincie, dat zich in enkele Noord- Hollandsche waterschappen het geval heeft voorgedaan, dat een ambtenaar op aandrang van het bestuur ontslag heeft genomen, waarna 'hij weder in dienst van het waterschap is aangesteld tegen een wedde, gelijk aan zijn vroegere bezoldi ging, verminderd met het pensioen, dat Binnenland. De Ministers Colijn en Oud verdedigen het bezuinigingsontwerp. Steun voor tomaten en komkommers. Buitenland. Hongermarsch naar Pretoria. Betoogingen te Parijs. Binnenkort zitting van den Volkenbonds raad? Stukloopen van Huid en Voeten en Doorzitten bij Wlelrljden verzacht en geneeet Dooi 30. Tub, 80 ct. Bij Apoth. 6 DrqoWf deze ambtenaar thans trok. Het doel daarvan is een bedrag ten beloope van het pensioen in de waterschapakas te doen vloeien. De geschetste handelwijze, welke er toe leidt, dat gelden aan het pensioenfonds worden onttrokken voor doeleinden, waar voor dit fonds niet is bestemd, is volstrekt ontoelaatbaar te noemen. Een zoodanig besluit zal door Gedeputeerde Staten wor den vernietigd wegens strijd met het al gemeen belang. Uiteraard is zulks evenzeer bet geval, indien met de herbenoeming bevoordee ling van den ambtenaar wordt beoogd, in dier voege, dat deze met behoud van zijn jaarwedde tevens in het genot van pen sioen wordt gesteld. TWEEDE KAMER. Het bezuinigingsontwerp. Een kloeke rede van Minister Colijn. Blijken moet nu of men nog ver trouwen heeft in het Kabinet. Gisteren is de behandeling van het be zuinigingsontwerp voortgezet. Het was de dag van de Regeering. Minister Colijn behandelde eerst enkele ondergeschikte punten om dan te komen tot de vraag: Welke doeleinden streeft de regeering na? Zij zijn bekend en niet veranderd. Aanpassing aan de gewij zigde omstandigheden bij de verschuivin gen op het terrein der productie en aan passing in den zin van gunstiger ver houdingen tusschen goederenprijzen en productiekosten. Deze doelstelling is een zich voortdu rend bezig houden met de volkshuishou ding. Men zegt dat de regeering alleen oog heeft voor de staats- niet voor volkshuis houding. Als er iets onjuist is. is het deze bewering. Wie uwer kan bij benadering slechts gissen hoe de regeering worstelt, eiken dag en groote deelen van den nacht er bij, om te zorgen, dat er van de volkshuis houding gered wordt wa*t te redden valt? Wie Uwer beseft de moeilijkheden met de onderhandelingen met het buitenland en met het internationale betalingsver keer? Men moet elk oogenblik rekening houden met de repercussie van deze maatregelen in het buitenland. Wat een moeite om aanpassing te ver krijgen met zoo weinig mogelijk maat schappelijke ellende? Dit is anders bij hen die de grondslagen van het maat schappelijk leven willen veranderen, maar de regeering wil die juist behouden. De omstandigheden wijzigen zich eiken dag. Er zijn nog belangrijke mogelijkhe den tot uitvoer voor onzen tuinbouw als men let op den uitvoer alleen, maar voor wat men zendt heeft men gaarne betaling. (Gelach.) Vandaar de uitvoerbeperking Maar weet men, of dit blijven zal, of het niet verbeteren zal? De contingenteering is een zeer belang rijke steun voor de industrie gebleken. Zij leidt tot een zeer groote verstarring. Daarom is de regeering op voorstel van minister Steenberghe gaan onderzoeken, voor welke industrieën de contingentee ring wellicht vervangen kan worden door een heffing aan de grens. Dit is iels an ders dan wijziging over de geheele linie. Die heer Albarda zei, dat spr. te Maas tricht een koude douche heeft gegeven. Ja, men denke niet, dat tusschen heden en 31 December het land overdekt zal worden met fabrieksschoorsteenen, men denke aan de moeilijkheden met de on-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1