fTI H EE LnYSENDYK MVA l KARAY tNEN DE ZEEUW Uit de Provincie goed eri leel f[jn joeclkoop TWEEDE BLAD Staten-Generaal. Johanna Coninghame. j Goes. De commissie uit de in gezetenen over de grenswijzi- g i n g. Gisteravond vergaderde in de Raadzaal ten Stadhuize, onder voorzitter schap van den burgemeester de commis sie uit de ingezetenen, ter beoordeeling van het plan tot grenswijziging. Aan wezig 12 leden. Afwezig de heer W. G. Koning. men dal doze menschen meerendoels groote gezinnen hebben, dan ie nader be toog hier overbodig. De visscher wil echter zelfstandig blijven en is met een verdien ste van f 10 per week tevreden. Zijn er middelen om deze menschen te helpen? Volgens insiders zeer zeker. Als de voor naamste noemt men opheffing der tolmu ren, alsmede het niet meer rangschikken van garnalen onder schelpdieren, waar door uitvoer naar Frankrijk mogelijk zou zijn. De vraag in Frankrijk naar garnalen overtreft verre hot aanbod. Daar zijn de prijzen zeer hoog en wordt zelfs tot f 2.40 per k.g. betaald. De bespreking met de Fransche regeering zou hier dus uitkomst kunnen brengen. Wat doet intusschen het buitenland? Wanneer, om een voorbeeld te noemen in Frankrijk of Duitschland en ook andere landen een schip door de scheepvaartin spectie wordt afgekeurd, wordt dit schip gesloopt en krijgt de schipper een nieuw schip, met subsidie van de regeering. Het buitenland, dat wel met zijn vloot is bij gebleven, tracht de markt te veroveren ten koste van onze visschers. Zoo vaart Frankrijk met moderne vaartuigen, be mand met Belgische en zoo mogelijk Ne- derlandsche schippers aan boord om het bedrijf te leeren. Grijpt onze regeering niet in, bijvoorbeeld door het geven van bedrijfssteun, dan zal de tijd niet ver meer zijn, dat voor onze garnalen geen afzet meer is te vinden. Ook een flinke propaganda in de groote steden van ons land voor dit zeer voed zame en gezonde zeebanket, zou resultaten kunnen opleveren. De veerdiensten op de Zuid-Holiandsehe en Zeeuwsche eilanden. De N.V. Reederij Van der Schuyt te Rotterdam heeft aan de Provinciale Sta ten van Zuid-Holland, Noord-Brabant en Zeeland een adres gericht inzake de ver- keersvoorziening in het gebied der Zuid- Bjo-llandsche en Zeeuwsche Eilanden. Daaraan is het volgende ontleend: Nadat met instemming der betrokken provinciale en gemeentelijke overheidsin stanties de inrichting van den nieuwen veerdienst FlakkeeBrabant aan onze maatschappij was toevertrouwd, werd de exploitatie medio Mei j.l. aangevangen. De betreffende autoriteiten hebben geconsta teerd: a. dat een uitstekende veerverbin- ding tot stand gebracht werd; b. dat onze maatschappij zich voor de inrichting be langrijke kapitaalsuitgaven heeft getroost; c. dat aan onze maatschappij1 geen subsi die wordt verstrekt; d. dat meer vervoers capaciteit en meer afvaarten per dag ge boden worden dan door onze opdrachtge vers verlangd werden. Verschillende autoriteiten hebben adr. gevraagd, of ook bij! de andere oude veer diensten een betere exploitatie mogelijk zou zijn, zonder financieele bijdragen van het rijk, de provinciën of de gemeenten. Dit is inderdaad mogelijk. Voor het Rijk, en voor de provincies Z.- Holland, N.-Brabant en Zeeland kan het van belang zijn te weten, dat de exploita tie van het geheele complex van veerdien sten Numansdorp—Willemstad, Anna Ja- oobaZijpe, Hellevoetsluis-Middelharnis, OoltgensplaatDintelsas en bloc kan worden uitbesteed met besparing van de subsidies, mits de betrokken explodtatie- maatschappiji vrijheid verkrijge lagere veertarieven te berekenen en mits den exploitant vergund worde meer vervoers capaciteit en meer afvaarten te bieden, dan tot dusver geschiedt. Voor de betrokken streek zal daarvan het effect zijn dat de veerdienst-exploita- tiepolitiek dan niet langer, zooals de com- missie-v. Boeijen ten aanzien van Goeree- Overflakkee schrijft: „de normale ontwik keling van het autoverkeer belet". Inte gendeel: van en naar Schouwen-Duive- land en Goeree-Overflakkee en op de eilanden zelf, zal het autoverkeer zich dau ontwikkelen, zonder twijfel ten voordeele van de economische positie van dit ge west; zonder twijfel echter tevens ten na- deele van het stoomtrambedrijf der R.T.M. Op welke wijze die stoomtramdiensten door autobus en vrachtautodiensten ver- Iv.gezor.don Mededoeling.. K. #fc V vangen kunnen worden, werd voor Goe ree-Overflakkee nader uitgewerkt in bot rapport van de commissie-v. Boeijen. Door moderniseering van haar bedrijf in deze richting zou de R.T.M. ook in de toekomst op de eilanden nog een belangrijke rol kunnen blijven vervullen. Wanneer even wel de R.T.M. zelve daartoe niet geneigd of in staat mocht blijken, dan zal men ook dat gedeelte der verkeersverzorging aan andere ondernemingen moeten opdragen. Algemeene vergadering Zeeuwsche I Polder- en Waterschapsbond. Op Zaterdag 27 Juli hoopt de Z.P.W.B. zijn algemeene vergadering te houden. Dit jaar is hiervoor Sluis uitgekozen. Na af loop hiervan begeeft men zich met een extra tram naar Knocke om daar in het Palace Hotel een gemeenschappelijk noen maal te houden. Hierna gaat men per extra tram naar Breskens. Onderweg 1 wordt 50 minuten gestopt bij het Café „Mère Siska", opdat de deelnemers van de beroemde wafels en cramiek kunnen genieten. De voorzitter opent de vergade ring. Het secretariaat wordt met goed vinden der vergadering opgedragen aan den gemeente-secretaris, den heer Van Ballegoijen de Jong. De voorzitter stelt nu het plan tot grenswijziging aan de orde. Dhr W. L. B. J. Dekker (A.-R.) ziet in het voorstel iets zeer antipatielcs. Hier wordt n.l. door G. S. aangetast de auto nomie eener gemeente. De Raad van Goes is daartegen altijd in 't krijt getre den. Dan moeten wij ons nu daaraan ook niet mede schuldig maken. Men wil een derde gemeente, die met Goes en Kloetinge niets te maken heeft, het loodje laten leggen. Het Prov. bestuur doet hier een stap in de verkeerde richting, een rich- I ting, die tot zeer eigenaardige consekwen- ties leidt. Dhr Karhof (R.-K.) vraagt, als zich bij de inlaag aan het Sas een kolonie ontwikkelt, of dat geen financiëele ge volgen kan hebben voor de gemeente (politie, brandweer, reiniging, onderwijs, enz.) Dhr de Kruijter (C.-H.) zegt, dat Goes wel zeer bescheiden is geweest. Het wordt van het plan weinig beter. Is hot niet mogelijk, dat Ged. Staten een groo- tere strook grond om do inlaag (het toe komstig zwembassin) aan Goes toestaan? Spr. acht dit wenscheiijk. De tegenstelling tuschen Goes on liet platteland, die Ged. Staten zien, erkent spr. niet. Daarbij merkt spr. op, dat vele ingezetenen van Kloetinge in Goes hun brood verdienen. Verder vraagt spr.: Hoe gaat het met de brug te Wilhelminadorp? (verlich ting, bediening, onderhoud). Thans is dat voor rekening van den Wilhelminapol- der, naar spr. meent. De voorzitter antwoordt, dat de vraag over de aantasting van de autono mie van een naburige gemeente allereerst Ged. Staten en den Minister raakt. Het algemeen belang praevaleert nog altijd VAN VRIJDAG 19 JULI 1935, Nr 244. TWEEDE KAMER. Steun zeescheepvaart en verlaging loodsgelden. De Kamer heeft gisteren de wetsont werpen inzake steun aan de zeescheep vaart en verlaging van de loodsgelden z. !h. st. goedgekeurd. Het bezuinigingsontwerp. Daarna werd de 'behandeling van het wetsontwerp verlaging openbare uitgaven voortgezet. Nadat eerst de heer Sneevliet (Rev. Soc.) enkele critische opmerkingen had gemaakt, was het woord aan den heer Schouten (A.R.). Spr. verklaarde het niet eens te zijn met de leden, die volgens het voorloopig verslag meenden, dat 's Rijks inkomsten moeten worden verhoogd. De financieele toestand is van dien aard, dat wij er mef de aanneming van dit wetsontwerp niet zijn. Verdere maat regelen zullen met spoed noodig zijn, wamt het niet-slüiten van het budget brengt oeconomische, financieele, sociale en an dere gevaren met zich. Spr. kan de critiek op het financieele regeeringsbeleid niet deelen. Hef is niet eenzijdig en houdt rekening met de draag kracht -der bevolking. De 'heer Alharda kan de koopkrachttheorie niet tegen de regeerin-g uitspelen, want het is- de regee ring er juisit om te doen, een kleiner deel van de koopkracht des volks voor de openbare uitgaven o-p te eischen en dus een grooter deel der koopkracht te reser veeren voor het algemeene oeconomische leven. De handelspolitiek der regeering heeft ten doe-1, zooveel -mogelijk van onze volkshuisvesting in stand te houden. Dat ze wel eens teleurstelt, is een gevolg van wereldtoestanden. Spr. heeft in de critiek geen aanwijzingen voor verbetering van den export aangetroffen. 'De bui'ten- landsche dienst van den oeconomischen voorlichtingsdienst 'behoeft intusschen we'l eenige verbetering. Aan concrete gegevens voor werkver ruiming zal spr. gaarne medewerking verleenen. Vergelijkingen met andere landen vallen niet in ons nadeel ui't. Waar mogelijk meer gebeurt, is dat met een wissel op -de toekomst, met een methode, -die wij plegén te noemen wisselruiterij. 'Ook voor de uitvoering van belangrijke o:penbare werken zal spr. gaarne mede werking verleenen. De regeering 'heeft 'zich echter ook het oeconomisch nut van zulke werken voor oogen te stellen, en er moet ook rekening worden gehouden met de leeningscapaciteit. Een andere vraag is of er met ver korting van den arbeidsduur veel is te verwerven voor 'het tegengaan van werkloosheid. In 't algemeen heeft de vermindering van arbeidstijd geen ge lijken tred gehouden met verbetering van techniek en vermeerdering van productie. Daar werken ook andere factoren. Het geldt hier een internationaal probleem. De mogelijkheden om in Nederland de werkgelegenheid in dit opzicht te vergroo- ten, schijnen spr. vooralsnog niet groot. Uitbreiding der industrie is een levensbelang voor ons volk, en wel licht de eenige mogelijkheid, thans, voor ons gelukkig nog -groeiend volk. Waf de regeering met inachtneming van juiste beginselen en op oeconomische basis kan doen voor bevordering van industria lisatie, mo-et ze -doen. We-lke voorstelling echter hebben velen, -die daarover spre ken, hiervan? Wat moet er niet geschie den om tienduizend arbeiders werk te ver schaffen. Gemakkelijke leuzen dienaan gaande zijn in 'strijd met de werkelijk heid. Wat verstaat men onder actieve constructieve welvaartspolitiek? FEUILLETON. (Vrij naar het Engelsch.) 61) -o- Nog een ander paar oogen volgden het paar, Oswald Prendergast, door het struikgewas voor de scherpe oogen van de oude oude dames verborgen, staarde naar Johanna met ernstigen blik. „Ik wilde, dat je me een arm gaf", zei Claude. „Ik geloof, dat je je eigenlijk wel bezeerd hebt, maar dat je het niet wilt zeggen." „Ik heb me geen echte pijn gedaan", gaf ze op zachten, vriendelijken toon ten antwoord. „Die val was toch werkelijk niet de moeite waard. Gertrude zou er om gelachen hebben." „Je maakte een tamelijk harden smak, dat kan ik je wel zeggen. Ik heb nog nooit zoo'n'wonderlijk trapje gezien om over een hek te komen die afschuwe lijke steenen liggen meèr in den weg, dan dat je er nut van hebt. Maar Jo hanna, het spijt me, dat ik je ontstemd heb en nog meer spijt het me, dat onze verwantschap je zoo onaangenaam is." De jonge man spr£.k op een toon van beleedigde trots en voegde er bitter aan toe: „Het is hard, dat de zonden van Do rogeering kan negatief veel doen, door afwending van zwaardere lasten: positief door vertrouwen te wekken in -de Neder- landsche volkshuishouding. Men beroe-pt zich dikwijls op anderelanden, Amerika, Scandinavië, Engeland, (België. Maar naar verhouding heeft Amerika veel meer werkloosheid dan wij; en gaat men de loonen na, dan blijkt, hoe gunstig de toch ernstige toestand in Nederland nog is. Het vraagstuk -der vaste lasten is een netelig vraagstuk. Een deel er van is een gevolg van door -de overheid genomen maatregelen of overheidslasten. Alleen door aanpassing is hier wat te bereiken. Wat deflatie te beteekenen heeft in verbinding mef politiek, is spr. niet goed duidelijk. Regeering en volk hebben te accepteeren, wat helaas onafwendbaar is; er is geen -keuze. Hetzelfde -geldt voor zgn. consequente -deflatie-politiek. Tegen aantasting van hoofd sommen heeft spr. overwegend be zwaar; er vloeit meer schade dan voor deel uit voort en het beoogde -doel wordt niet bereikt. Die aantasting zou op één dag moeten -gebeuren tegen een bepaald percentage. De -grondwet verbiedt dit voor rijks-gelden. Voor--de provincie -dan? En op het terrein der particuliere schulden, zoo verschillend, vraagt -spr., voor welke feiten -komt men dan te staan? Spr. betoogt mef -voorbeelden, -dat schuldverlaging in het eene -geval betee- kent winst, in het andere verlies, onder dezelfde oeconomische omstandigheden. De tegenstelling tusschen consequente deflatie en devaluatie aanvaardt spr. niet. Gewoonlijik wil men -het een èn het ander. Dë heer Aalberse had juister gedaan door te zeggen -dalt bij een deel zijner fractie het dilemna nog aanwezig is, en dat -een ander -deel devaluatie wenscht. De heer Steenberghe staat in de r.k. pers niet alleen; hij- 'heeft vele medestanders. Men -gaat er van uit dat devaluatie helpt, maar men moet dat bewijzen. In Amerika heeft ze niet geholpen; in Engeland is verhoudingsgewijs de werkloosheid niet minder dan hier; het beroep o-p Tsjecho- slowakije is evenmin juist. S-pr. zal niet medewerken tot uitstel be treffende dit wetsontwerp 'tot over andere wetsontwerpen zal zijn beslist. -Spr. boopt dat de heer De Geer deva luatie afwijst. Een redevoering als die van den heer Aalberse -doet de verwarring toenemen. Temeer klemt 'dit, om-dat ons land zeer -kwetsbaar is en we hier leven op een hoo-ger niveau dan in de meeste landen. Regeering en vertegenwoordiging moeten ons volk sterken voor den strijd; nieuwe hoop en energie zijn noodig. Het best en het edelst -gaat 'die strijd, waar Gods leiding erkend wo-rdt, maar gepaard met aanpakken en daden. In nog donkerder tijden 'heeft ons volk aan die leiding de kracht -ontleend tot 'heroïsche daden. We moeten in geloof aan God met de re geering worstelen om herstel; spr. en do zijnen zijn bereid, de regeering te steunen, met behoud van politieke -zelfstandigheid en reöht tot critiek op ondergeschikte punten. In de 'groote lijnen -zullen spr. en de zijnen -de regeerin-g blijven steunen, zoo lang ze getrouw blijft aan haar eigen richtlijnen. De heer De Visser (Comm.) heeft niets 'dan critiek en dient een motie in om -de regeering te verzoeken, maatrege len te treffen voor een heffing in eens. De motie wordt niet voldoende onder steund en komt dus niet in 'behandeling. 'De heer Bier erna (lib.) 'betoogt, dat zeer terecht gewezen is op -het internatio naal karakter -der crisis, terwijl juist Ne derland in de eerste plaats is aangewezen op het internationaal -verkeer. De pogingen om industrialisatie te be vorderen, moeten worden toegejuicht. Spr. heeft echter bij' -de regeering nog -geen nieuwe richting ten deze waargenomen, wat ook blijkt uit -de resultaten van het Werkfonds. Men doet -goed, -zijn verwach tingen niet te hoog te spannen. We -moeten welbewust een keuze -doen tusschen devaluatie en -deflatie. Spr. kan de regeerin-g vol-gen, -doch -de aanpassing moet op hortenen termijn tot s-tan-d wor den gebracht. Het -gemis aan rentabiliteit van het bedrijfsleven doodt alle energie-. Niet dat de regeerin-g met ge-kruiste de vaderen op die manier op de kinderen verhaald worden." „Dat is het niet, je weet heel goed, dat het daarom niet is; maar dokter Prendergast is zoo goed voor me geweest, dat ik wel moet doen, wat hij van me verlangt." Morgen komt hij hier", voegde ze er aan toe. „O, gelukkig, daar ben ik blij om. Ik zou hem wel eens willen spreken. Hij zal me natuurlijk wel afsnauwen; maar dat kan ik verdragen als ik wil." Claude scheen dien avond als door een kwaden geest bezeten. Hij was trot- scher dan hij zelf wel wist; en als zoo- velen van ons vermoedde hij niet, hoe sterk de vijand wel was, dien hij te be strijden had. Was het mogelijk, vroeg hij zichzelf af, dat Johanna meende, dat hij haar uit materiëele overweging trouwen wilde, terwilie van Ashton Court, ter wille vali de daarbij behoorende duizenden, die, zoo als zijn vader gezegd had, de Beauclercs zoo goed te pas zouden komen om het hoofd weer boven water te brengen? En terwijl hij wandelde naast de slanke ten gere meisjesfiguur, voelde hij zich on tevreden over zichzelf en over Johanna. Hoe ver was hij de plank misl In haar eenvoudig trouw hartje was geen plaats voor zulke gedachten. Het was, zooals ze zei; ze voelde zich gebon den evenzeer, neen meer nog dan Dr armen over elkaar zit en al niet voel heeft bereikt. Maar dat is niet voldoende. M.eit grooter kracht moet de aanpassing ter 'hand worden -genomen. Dan zullen spr. -en zijn -geestverwanten dit wetsont werp aanvaarden. Met het -door den heer Aalberse bedoelde uitstel kunnen zij' zich niet vereenigen. Verder voerden nog het woord 'de beu ren Van Houten (C.D.U.), van den Tempel (-Soc. Dem.), die een motie indiende om van verdere salarisverlaging af te zien, Thijssen (Soc. D-em.) en Arts (R.K. volksp.). Van-daag komen de Ministers Colijn en Oud aan het woord. DE NOOD DER GARNALENVISSCHERS In 12 uur per man 1(75 verdiend A.N.P. Het gaat met -o-nze garnalenvis- schers niet naar wenscli. Deze eertijds bloeiende tak van bedrijf verkeert de laat ste jaren in zulke moeilijke omstandig heden, dat ingrijpen meer dan noodzake lijk is ge-bleken. De-ze visschers zijn een apart volkje. Men kan het beschouwen als een groote familie, een volk dat met zeer weinig ge noegen neemt. Zij zijn nooit veeleischend geweest: een schamel stukje brood was en is vo-or hen voldoende. De laatste jaren kan echter ook dat schamel stukje brood niet meer worden verdiend, zoo groot is de bittere armoede, die onder deze men schen geleden wordt. Als gevolg daarvan is men in Januari van dit jaar overge gaan tot organisatie. De aandacht van de regeering is -c-p den bedrijfstak gevestigd, met het gevolg, dat er voor -de garnalen een minimumprijs "is vastgesteld van 15 ct. per K.G. Dit besluit is 1 Juli j.l. in werking getreden. Het gevolg daarvan was, dat reeds de eerste dagen ho-nderden kilogrammen garnalen vernietigd mo-esten worden, omdat -deze minimumprijs niet werd gehaald. Een kleine verbetering is o-ntstaan door de openstelling van de Bel gische grens-, doch o-ok daarmede zijn de visschers n-o-g niet voldoende geholpen, aangezien de vangsten niet groot genoeg zil-n. Wij zijn ter overtuiging dezer dagen mee ter vischvangst gegaan. Des nachts verlieten wij de haven van Ylissingen met de Vii 34 en vischten kort daarna o-nder de kust van Westkapelle. De terugkeer geschiedde 's middags te 12 uur. In deze 12 uren bedroeg de vangst 4-0 K.G. garnalen en wat visch. Daarvoor werd ontvangen 40 maal 15 ct. is f 6 plus f 7 vo-or de visch, of in totaal f 13. Daar van gaat af circa f 6 voor olie, kolen enz., zo-odat er o-verbleef, circa f7. Deze f7 moesten in vieren worden verdeeld, zo-odat per man f 1.75) was verdiend. Daarbij kwam dat deze vangst niet een van de minste was. Integendeel. Er.zijn verschil lende visschers die niet meer dan 45 gulden per week verdienen. Daar komt bij, dat het schip mo-et onderhouden worden, netten mo-eten wo-rden vernieuwd enz. Het risico van het verloren gaan van netten is zeer gro-ot. Zo-o had o-nze schipper pas 4 weken geleden zijn netten verspeeld, wat hem f 250 ko-stte. Het is natuurlijk onmo gelijk voor deze menschen een dergelijke uitgave te do-en, zoodat nieuwe netten op cre-diet m-o-eten worden gekocht. De schip per heeft in het algemeen momenteel een schuld van 4 tot 5000 gulden, waarvan hij' minstens 5 pet. rente moet betalen. Acht schepen van de vloot te Vlissingen, welke 21 schepen telt, zijn niet meer vol doende zeewaardig. Feitelijk zijn deze scheepjes gedoemd om gesloopt te worden, doch door de moeilijke omstandigheden m-c-gen zij nog varen, mits zij- binnen de riviergrens blijven. Vabzelfsprekend is het risico van deze visschers zeer groot en is de kans op ongelukken lang niet denkbeel dig. De toestand waarin deze menschen ver- keeren is dan ook meer dan droevig. Wo-rden deze menschen dan niet ge steund? zal men vragen. Zeer zeker wordt hier gesteund. Hierbij- is de gemeente Vlissingen, vergeleken bijvoorbeeld met Arnemui-den en Breskens, niet de minste. Als per week f 6 is verdiend, krijgt de visscher van Maatschappelijk Hulpbetoon voor de waarde van f 4 steun in bonnen v-o-or levensmiddelen. Ho-oger dan dit be drag kan men echter niet gaan. Bedenkt Prendergast eigen kinderen om aan zijn wenschen gevolg te geven; en de ge dachte hem verdriet te kunnen doen, woog als een zware last. Johanna liet zich dien avond niet meer zien. Gertrude vond haar te bed liggen met een bleek gezichtje. Ze vertelde op Gertrudes ongeruste vragen, dat ze van een muur was gevallen en dat ze erg moe was. De slag had haar ook een beetje duizelig gemaakt. Gertrude was maar half tevreden met -dat antwoord en vermoed de, dat er wel iets meer achter stak; maar ze bracht haar een kopje thee, dekte haar toe met een doek en betoonde haar d-e kleine attenties-, die zonder woorden uiting geven aan sympathie. Toen ze de kamer wilde verlaten, riep Johanna haar terug. „Ga eens een o-ogenblik zitten, Gertrude, ik heb je iets te vertellen." Gertrudes hart klopte met versnelde slagen en plots- herinnerde ze zich weer, 'hoe Charlio met zijn kruk naar die twee menschenkin-deren had gewezen, die als zwarte silhouetten afstaken tegen den hel deren hemel. f,Je zag me met Claude Coninghame loo-pen vanmiddag.. Ik kon er niets aan -doen; hij vroeg me met hem mee te gaan en zei, dat hij zich niet kon begrijpen, waarom ik niet tegen hem wilde spreken. Toen vertelde hij me van al zijn zorgen, van -den droeven toestand, waarin zijn va der verkeert, zijn thuis, zoo droef en een zaam. Hij vertelde het me, omdat ik, als zijn eenige familielid in de wereld, naar hij meende, wel wat sympathie kon be- toonen." „Dat vind ik ook", zei Gertrude wat kort. ,,Nu, morgen komt je vader hier, dan zal ik 'het hem vertellen en hem om raad vragen. Zie je, niet zoo eens of tweemaal, maar verscheidene keeren, als je vader met me sprak, heeft hij me verteld van mijn grootmoeders testament en de be sliste wenschen, die het inhield en ik vind, dat Glau-de die wel een beetje meer mocht respecteeren." „Kom, Johanna, dat is nu werkelijk onredelijk; ik vind, dat je wel eens wat al te principieel bent; ik bedoel, jë staart je zoo blind op plicht en recht, dat je vervelend en saai wordt. Het is jou schuld toch niet, dat de Fenella hier binnen gevallen is. Ik zou het veel ge woner opnemen, als ik jou was; het is verkeerd je zoo opzichtig op een afstand te houden, omdat..." „Nu, Trade ga voort." „Het zou wel eens den indruk kunnen wekken, dat je bang bent voor je neef." „Bang!" „Johanna, je bent toch wel het on schuldigste wezentje, dat ik ooit gezien heb. Zie je dan niet in, dat hij wel eens zou kunnen denken, dat jij meent, dat hij' met je wil trouwen om Ashton Court en je geld?" „Met me trouwen!" riep Johanna uit; dan vervolgde ze op zachten, droeven toon: „O, ik begrijp, wat je bedoelt." Johanna wendde het hoofd af, maar Gertrude boog zich over haar heen, kuste haar en zei vroolijk: „Het zal best in orde komen, hoor. Kom Johanna, kop hups, zooals ik je altijd voorhield in den tijd, dat plagen mijn liefste werk was. Je schijnt net ais Witje- Witje gevallen te zijn, al is je nekje ge lukkig heel gebleven, en mijnheer Boe kenwurm is er boos om en meent, dat alle timmerlui in den vorm van dokters, uit de buurt, een, twee, drie opgetrom meld moeten worden om je weer te maken. Maar nu in ernst, heb je je ern stig bezeerd?" „Neen, ik voel me alleen maar een beetje door elkaar geschud en wat blau- wo-plek-achtig. Het was dwaas van me te vallen, terwijl jij en ik al zoo vaak over dat ding zijn geklauterd je weet wel, die soort borstwering tusschen de heuvels." „O ja. Arme tante Helen heeft er eens op gezeten, dat ze voor nog achteruit durfde en door de vereende krachten van Cissy en mij weer naar beneden gehol pen moest worden." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 5