eerste blad Consequente deflatie en devaluatie. io°/ VRIJDAG 19 JULI 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 498 JAARGANG - No, 244 Buitenland. 12.50; 15.-; 17,50 en dan nog GEBRs. STEUTEL Belangrijkste Nieuws Binnenland Uitg.: N V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postcheque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingcn f0.20. Losse nummers 5 cent Advcrtcnticn 30 cent per regel. Ingezonden mcdedeelingen 00 cent per regel. Kleine Advcrtcntiün Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Jhr de Geer over de aanpassing. Uit de in dagbladen gegeven versla gen bleek niet duidelijk wat Jhr de Geer, de leider van de Chr.-Hist. Kamerfractie, precies bedoelde toen hij sprak over het vraagstuk van de aanpassing. Daar het hier een hoogst belangrijke kwestie betreft, laten wij een gedeelte van de rede van den heer de Geer, zooals het officiëele Kamerverslag die geeft, hier volgen. Na betoogd te hebben, dat hij devalua tie onder zekere voorwaarden zou kun nen aanvaarden, vervolgde de spreker: „Het derde geval, waarin over de be zwaren tegen devaluatie zou moeten worden heengestapt, is helaas niet meer een loutere onderstelling. Het komt dicht bij en wij moeten het dus onder de oogen zien. Indien de Regeering meent, dat de na tuurlijke aanpassing der schulden, waar over zij tot dusver steeds gesproken heeft, moet worden opgegeven en dat operatief moet worden ingegrepen, dan behoort men er zich rekenschap van te geven, wat daarbij de beste methode is. Er wor den twee methoden aanbevolen. De eerste is die, welke haar adepten noemen „con sequente deflatie", een term, die mij eigenlijk niet juist lijkt, maar die ik ge makshalve nu maar zal aanhouden. Zij beduidt een herwaardeering van alle schulden zonder onderscheid. De tweede methode is devaluatie, een herwaardee ring van de geldmaat, waarin de schul den zijn vastgesteld. De Regeering is nu onlangs begonnen aan de eerste methode: herwaardeering der schulden. Zij heeft dit niet gedaan ik zeg dit om misverstand te voor komen bij de conversie der Staats schuld. Conversie beteekent integrale af lossing en het uitschrijven van een nieu we emissie tegen lagere rente. Zij ge schiedt telkens, wanneer de markt daar voor rijp is en wordt in dat geval te allen tijde toegepast, zoowel door het Rijk als door particuliere lichamen. Zij is dus niet een Overheidsdaad en heeft met „operatief ingrijpen" niets te maken. De Regeering is met de herwaardee ring der schulden begonnen op ander gebied; min of meer te hooi en te gras; een stoot hier en een ruk daar; terwijl zij zich de vrijheid voorbehoudt latei- verder te gaan. Ik acht de zoogenaamde „consequente deflatie" de slechtste der beide metho den. En ik zal zoo meteen zeggen waarom. Maar ik wil vooraf opmerken, dat de partiëele toepassing daarvan door de Re geering mij nog iets minder aanneme lijk lijkt. Bij die toepassing dringt zich reeds terstond de vraag op: waarom moet de preferentie van een schuldvordering een reden zijn om haar bij voorkeur boven alle andere aan te tasten? Dit is toch 'wel een zonderlinge preferentie! Op 15 November 1933 zei de Minister-President in deze Kamer: „Waarom alleen de hypotheekrente? Er zijn toch nog heel veel andere schul den, en daarbij schulden, die veel min der verzekerd zijn dan met het hypo theekverband werd verkregen?" De volgende vraag, die zich voordoet, is: Waarom moet met het feit, dat de crediteurs op hun beurt weer debiteurs zijn, alleen rekening gehouden, voor zoo ver het hypotheekbanken betreft? Heb ben ook spaarfondsen, levensverzekerings maatschappijen, pensioenfondsen en an dere instellingen hun geld niet in hypo theken belegd en daarbij niet hun be rekeningen gemaakt ter verzekering, dat zij te allen tijde aan hun verplichtingen zullen kunnen voldoen? Ja, sterker nog, hebben deze instellingen hun reserves niet ook in pandbrieven belegd, die juist ver laagd worden om de hypotheekbanken, die als crediteurs worden getroffen, in hun debiteurspositie te verlichten, zonder dat er verder naar omgezien wordt, dat daardoor weer andere crediteurs (n.l. de door mij genoemde instellingen) nu dub bel worden getroffen, terwijl deze instel lingen in hun obligo's geen verlichting ontvangen? Zou niet de noodzakelijke consequentie zijn, ook de lijfrente te verminderen, de particuliere pensioenen te korten, de rente der spaarbanken te besnoeien? Vooral als men straks in de verlaging der rente van hypotheken en pandbrieven nog verder gaat (waartoe de stukken alle gelegenheid laten), en als ook de hoofd sommen der hypotheken worden aange tast (wat op blz. 4 der Memorie van Toe lichting van ontwerp nr 455 slechts op zwakken grond voorloopig wordt afge zien)? De schok, die door deze partieele toe passing van het hypotheekkrediet wordt toegebracht, schatte men overigens niet gering. Zelfs de voorstanders van ontwerp nr 4',;6 (de landbouwhypotheekwet) wijzen daarop in het Voorloopig Verslag over dat ontwerp. Zij schrijven: „Van hetgeen thans wordt voorge steld, wordt een belangrijke beperking van 't landbouwkrediet gevreesd. Naar de meening dezer leden niet ten on rechte. Immers, als niet tegelijk ook op andere gebieden soortgelijke maatrege len worden getroffen, zal het krediet van den landbouw naar die andere ge bieden vloeien." Zij verzoeken daarom het terrein klein te maken, „waarop het krediet nog vrije lijk zal kunnen werken". Het is logisch. Zijl verlangen gelijkheid van concurrentie voorwaarden bij1 de kredietontwrichting! Terecht zeide de Minister-President in zijn rede van 15 November lu33: „Ik verbaas mij1 over de luchthartig heid, waarmede gedacht wordt over het ingrijpen in de civielrechtelijke verhou dingen. Men moet toch niet uit het oog verliezen, dat, als het vertrouwen op dat gebied eenmaal geschokt is door maatregelen van de zijde der Regeering, het misschien wel een generatie duurt, eer dat vertrouwen weer wordt her steld." Eit zijn juiste woorden. Men moet in dit verband goed beden ken, Mijnheer de Voorzitter, dat het hier niet gaat om de concrete renteverlaging, die thans wordt voorgesteld, maar om het feit, dat de Overheid zich. tot dit ingrij pen gerechtigd acht; dat daardoor voortaan alles op losse schroeven zal ko men te staan en men niet meer weet waar men bij1 de kredietverlening aan toe is. Indien uitsluitend een maximum percen tage werd gesteld voor nieuw te sluiten hypotheken, dan ware de situatie heel an ders. Er was dan een beperking der con tractvrijheid, zooals wij reeds zoovele heb ben. Men kon dan zelf beoordeelen, of men onder die voorwaarden een contract wilde aangaat. Wat het vertrouwen schokt, is, dat men nu de ervaring opdoet, dat een krediet niet meer verleend wordt onder de werking en de bescherming van een wet, die men kent, maar van een wet, die men niet kent, wat een flink stuk gaat in de richting van wetteloosheid en gemis van rechtsbescherming voor het krudiet. Dat is het fijne puntje, veel meer dan de concrete bepalingen, die voorloopig worden voorgesteld. Men leent geld uit; men doet zijn praes- tatm; en de contra-praestatie kan afhan kelijk zijn van den uitslag van de stem ming over een amendement! Mij1 is een kerkelijk pensioenfonds be kend, Mijnheer de Voorzitter, dat een groot deel van zijn premies in landelijke hypotheken placht te beteggen, en waar van het bestuur na het bekende Konink lijke besluit besloot, voortaan alle aanvra gen om landbouwhwotheken af te wijzen, hoewel dit Koninklijk besluit op zich zelf voor het fonds geen moeilijkheden bracht. Men achtte zich, als verzorger dei belan gen van derden, niet meer gerechtigd op zoo on7ekeren grondslag geld te beleggen. Opmerkelijk is ook, dat, naar sommiger meening, een spoedige behandeling van ontwerp 455 gewensebt is, omdat anders hynotheken zullen worden opgezegd en de debiteuren thans natuurlijk geen andere hypotheek zullen kunnen krijgen. Zóóver zijn wij dus gekomen, dat eerste hypothe ken, eenmaal de zekerste belegging, de toevlucht van personae miserabiles, thans door sommigen beschouwd worden als minderwaardig. Gelukkig dan voor de kredietnemers, dat er nog minderjarigen en onder curateele gestelden zijn, die op deze belegging zijn aangewezen!" S^r. eindigde met de verklaring: „Wanneer de Regeering er dus onver hoopt bij blijft, op haar vroegere uitlatin gen omtrent de natuurlijke aanpassing van schulden terug te komen, dan doe zij dit op andere wijze dan de thans door haar voorgenomene. Mijn geestverwanten en ik zijn aanvan- ke'ijik van meening, dat wij haar bij deze laatste methode niet zullen kunnen vol gen." DE OORLOG TUSSCHEN ITALIË EN ABESSYNIE STAAT VOOR DE DEUR; ABESSYNIE WIJST EEN ITALIAANSCH PROTECTORAAT VAN DE HAND. Reuter meldde gisteren uit Addis Abeba: Keizer Haile Selassie heeft de parade bijgewoond van 3000 man der keizerlijke garde en zich vervolgens naar het parle ment begeven, om zijn aangekondigde gToote redevoering te houden. Het parlement was omgeven door een enorme menschenmenigte. Ondanks de permanente betuiging van zijn liefde voor den vrede, aldus de kei zer. zet Italië zijn bewapening voor een veroveringsoorlog voort. Abessynië daar entegen heeft driemaal den Volkenbond aangeroepen om het geschil vreedzaam op te lossen. In dit verband wees de Keizer op do vriendschappelijke betrekkingen van Abessynië met Engeland en maakte mel ding van Engelands poging om door af stand van gebied den vrede te bewaren. Mussolini echter heeft alle vredesaanbie- dingen van de hand gewezen. ,,Nu staat de oorlog voor de deur. Trots den vredes wil dien wij betoond hebben, rukt de 'oorlog elk uur meer naderbij. Het is onze plicht ons land te verdedigen. Ook in het jaar 1896 heeft Abessynië den oorlog niet gewild. Toen hebben de Italia nen ons land overvallen met veroverings- doeleinden en thans willen zij dit herha len. Tér wille van het vaderland wijzen wij een Italiaansch protectoraat van de hand; wij zijn zuiver van geweten en dra gen geen schuld aan den oorlog. I „Abessynië is bereid en ge reed tot den laatsten man te strijden voor zijn onafhanke lijkheid. Abessynië zal tegenover de moderne wapenen van Italië de bereid willigheid stellen zijn land en zijn keizer te verdedigen. D'e keizer zal met zijn volk liever strijden en sterven dan de vrijheid verliezen." „Beter vrij te sterven, dan als slaven te leven! Soldaten, volgt het voorbeeld van uw voorouders-soldaten! Grijsaards en jongelieden, vereenigt u om het hoofd Le bieden aan den invaller! Uw vorst zal zich bij u voegen; hij zal niet aarzelen zoo noodig zijn bloed te .vergieten voor AbeS' synië en zijn onafhankelijkheid. De groote rede van den keizer heefl diepen indruk gemaakt op de bevolking In regeeringskringen heeft men nog steeds niet de hoop opgegeven op een vreedzame oplossing van het geschil. Hoe Abessynië den oorlog zal voeren. Een hoog staatsfunctionaris in Abes synië heeft het volgende aan een vertegen woordiger van Reuter verklaard: De Keizer zal zelf zijn troepen aanvoe ren, gezeten op een wit strijdros. De man nen 1 tenminste een millioen zullen strijden met lansen, ponjaards en de en kele moderne wapens die zij1 bezitten. De vrouwen zullen hun echtgenooten op het slagveld ter zijde staan en priesters zul len de krijgslieden vergezellen om hen aan te moedigen. Op) een vraag van den Reutercorres- pondent, wat Abessynië zou doen tegen de bommenwerpers, antwoordde de hooge functionaris: „Niets! Men kan Addis Abe ba bombardeeren, doch deze stad zal waarschijnlijk verlaten worden en de be volking zal zich verschuilen in de bergen en ravijnen." De Negus van Abessynië verklaarde, dat hij het als een „onvriendelijke daad" zou beschouwen, indien de Egyptische regeering toestond, dat Italiaansche mili taire vliegtuigen over Egyptisch gebied vlogen. De houding van Rome. Te Rome is men van meening, dat een bijeenkomst van den Volkenbond ondoel matig zou zijn. Verder erkent men, dat de politieke besprekingen van Londen en Parijs eeni- ge beteekenis hebben juist in het belang van deze besprekingen acht men het thans onjuist hals .over kop een zitting van den Volkenbondsraad bijeen te roe pen. Volgens de opvattingen te Rome, zou het de oplossing van het conflict geen stap nader brengen en zou het slechts het prestige van den Volkenbond schade doen. Alle maatregelen tot een militaire actie in Oost-Afrika zijn getroffen en Italië is militair en economisch tot oorlog bereid. De Italiaansche regeering is derhalve niet geneigd toe te stemmen in een compromis, waardoor binnen zes maanden of een jaar de kwestie opnieuw aan de orde zou ko men. Een gedenkteeken wordt verwijderd. Het gemeentebestuur van Weenen heeft besloten dat het gedenkteeken der repu bliek aan de Ringstrasse nabij de parle mentsgebouwen zal worden verwijderd. Op dit gedenkteeken, opgericht door het vroegere socialistische gemeentebe stuur, ziet men o.a. de groote in marmer gehouwen portretten van drie der voor naamste Oostenrijksche socialistische lei ders uit de revolutieperiode, n.l. den vroe- geren burgemeester Reumann, den secre taris der Oostenrijksche Transportarbei ders-organisatie Hanusch en wijlen Dr Victor Adler. Ingezonden Mededeellng. W O KLOKSTRAAT GOES. De economische toestand in Engeland Naar aanleiding van de indiening van de jaarlijksche begrooting voor het Brit- sche ministerie van Handel, nam minis ter Runciman bet woord om eenige ver klaringen af te leggen over den toestand van het Engelsche economische leven. De minister gaf met voldoening de economi sche statistieken, die jaar voor jaar, en maand voor maand een voortdurend stij gende conjunctuurcurve laten zien. Het zou echter nog langen tijd duren voor het peil van 1929 weer bereikt was. Runciman besprak vervolgens vrij openlijk de situatie in die takken van in dustrie die vooral aangewezen op export, nog het meest noodlijdend zijn. Hij noem de als oorzaak voor de aanhoudende moeilijkheden in de mijnbouw eenerzijds 't feit, dat 'tvoor de steenkoienexporteurs vrijwel onmogelijk is geworden uit een aantal landen betaling te verkrijgen. .anderzijds wordt de steenkool meer en meer door petroleum verdrongen. Een gunstige factor vcur het steenkoolbedrijf vormden de handelsverdragen met Scan dinavië en de steenkolenovereenkomst met 1 clen. In wezen zal de steenkoolindustrie echter haar toekomst moeten zceken in het hydreeren van steenkool, waaraan door de regeering aandacht wordt ge schonken. Voor de ijzer- en staalindustrie bestaat volgens den minister geen aanlei ding voor vrees voor een verminderde be- i drijvigheid. De overeenkomst met het in ternationale ruw staalexportkartel zal Engeland een grooter aandeel in den we reldhandel verschaffen. In de wclindustrie is de bedrijvigheid kleiner dan 18 maanden geleden. De afzet op de binnenlandsche markt is betrek kelijk levendig. In de katoenindustrie in Lancashire blijft de situatie slecht. Run ciman hoopte echter, dat voor het Lager huis op reces zal gaan, de wet voor het sloopen der spoelen in tweede lezing zou zijn behandeld. Hierdoor zou de zoo be langrijke organisatie van de katoenindu strie tot stand komen. Nadat de minister vervolgens op de stijgende welvaart van de binnenlandsche markt had gewezen, hetgeen mogelijk is geworden door de ta riefpolitiek behandelde bij daarna het herstel van den uitvoer in het afgeloopen jaar en het eerste halfjaar 1935. Het is te hopen, dat deze verbetering in den loop van het jaar zal aanhouden, waarbij dient voorop te worden gesteld, dat geen nieu we onverwachte financieele of economi sche verstoring in de wereld zal intreden. Men moet daarbij' wel in aanmerking ne men, dat Engeland de gelijke storende in vloeden veel sterker voelt als eenig ander land. Geen verbetering lmn vermacht werden, zoolang niet de moeilijke monetaire vraag stukken in verschillende landen zijn opge lost. Ik zie, aldus de minister, de toekomst in het komende jaar met getemperd opti misme tegemoet, maar toch in ieder geval met optimisme. De Nazi's en de kerk. In het Duitsche rijksblad, deel 1, no. 80, van 18 Juli wordt de volgende verorde ning gepubliceerd: „Op den rijksminister zonder porte feuille, Kerrl, gaan de tot nog toe in het rijks- en Pruisische ministerie van bin nenlandsche zaken en in het rijks- en Pruisische ministerie van wetenschap en opvoeding behandelde kerkelijke aange legenheden over." De depressie In de Engelsche mijn- gebieden. De bladen publiceeren het eerste rap port van den regeeringscommissaris voor de door de crisis getroffen gebieden van Engeland en Wales. Stewart stelt voor, regeerings-toestem- ming te eischen voor het vestigen van nieuwe industrieën, nationalisatie van de mijnbouwtantièmes, speciale pensioenen voor de arbeiders, die op 65-jarigen leef tijd met pensioen gaan, verbod van het tewerkstellen van personen beneden 16 jaar, emigratie naar andere deelen van het rijk, regeerings-toeslag voor korteren Binnenland. D'e Tweede Kamer over het bezuinigings- ontwerp. Vandaag Minister Colijn aan het woord. Maatregelen van de K. L. M. Het onderzoek naar de ramp van de Kwikstaart. Buiienland. De dreigende oorlog tusschen Italië en Abessynië. De economische toestand in Engeland werktijd in sommige industrieën en een jaarlijksche vacantie van een week met behoud van loon. De „Daily Herald", het blad van de La* bourpartij noemt de voorstellen schuch ter en teleurstellend. De liberale „News Chronicle" is even eens teleurgesteld en noemt het rapport neerdrukkend. De uitwerking der Fransche regeerings- decreten. De poging van de Fransche regeering, om de kosten van het levensonderhoud met 10 pet. omlaag te brengen, begint in het publiek reeds ondersteuning te vin den. Zoo heeft de associatie van Parijsche geneesheeren bekend gemaakt, dat zij het minimum honorarium, dat aan de eco nomisch zwakkere klasse berekend wordt, eveneens met 10 pet. zal verminderen. De associatie hoopt, dat ook de vertegen woordigers van andere beroepen op de zelfde wijze zullen medewerken tot ver laging van de uitgaven der bevolking. Korte Berichten. Te Bromberg zijn twee ambtenaren van de belastingen gearresteerd, die sedert een reeks van jaren steekpennin gen hebben aangenomen van belasting betalers, en de gelaste verkoopen bij exe cutie niet doorgevoerd. De staatspolitie te Sofia heeft den chef-redacteur en uitgever van het on langs verboden dagblad Kambana, Po- pofski, gearresteerd. Bij een huiszoeking in zijn woning zijn tal van documenten in beslag genomen. Het verluidt, dat Popofski van een vreemde mogendheid aanzienlijke bedra gen heeft ontvangen, De leider der S.A.-groep Berlijn-Bran- denburg heeft de verordening, uitgevaar digd naar aanleiding van de anti-Jood- sche relletjes op den Kurfürstendamm, om na diensttijd uniform te dragen, op geheven. In een bekendmaking aan de S.A. dankt hij zijn kameraden voor hun bereidwilligheid, en verklaart, dat de S.A. thans de duistere elementen kent en de S.A, steeds paraat zal zijn. HET BEZUINIGINGSONTWERP. De coördinatie van het verkeer. De Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland heeft aan de Tweede Kamer een brief geschreven waarin wordt ver zocht de regeering in overweging te ge ven paragraaf 47 uit het Bezuinigings- ontwerp te lichten en deze paragraaf als afzonderlijk wetsontwerp bij de Tweede Kamer in te dienen. Het voorstel zal voor het Nederland- sche bedrijfsleven de meest verstrekkende gevolgen hebben, van welke de omvang thans door geen instantie, ook niet door de regeering, kan worden overzien. Daarom zal het in paragraaf 47 be lichaamde voorstel, hetwelk naar de mee ning van adr. niet bij algemeenen maat regel van bestuur mag worden geregeld, van alle zijden moeten worden beschouwd en zijn consequenties ampel moeten wor den overwogen, wil men later de funeste gevolgen, waartoe het voorstel h.i. moet leiden, niet in booge mate betreuren. Begrafenis van Staatsraad Cort van dor Linden. Gisteren is in Den Haag ter aarde be steld het stoffelijk overschot van mr P. W. A. Cort van der Linden, oud-premier, oud-lid van den Raad van State, enz. enz. Zoowel van de zijde van het Koninklijk buis als van de regeering was er gewaar deerde belangstelling. Aan de groeve werd gesproken door minister-president H. Co- lijn door oud-minister dr Loudon, gezant te Parijs en mr Gort van der Linden, bur gemeester van Groningen, zoon van den overledene. Salarleerlng van Jonge onderwijzers. De Onderwijlscentrale heeft het volgende telegram gezonden aan den voorzitter der TVeede Kamer: De Onderwijscentrale, gelet op geschie denis der onderwijzers-salarieering, ver zoekt dringend om de medewerking der

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1