CU&ftcLj£drsi dan in de Zon DONDERDAG 18 JULI 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - Nd. m Het Bezuinigingsontwerp. Buitenland Binnenland Belangrijkste Nieuws Staten-Generaal Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emerge" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchöque en Girorekening 41155. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingcn f 0.20. Losse nummers 5 cent. Advertcntiën 30 cent per regel. Ingezonden medcdeclingcn 00 cent per regel. Kleine Advertcntiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Het groote debat over het bezuinigings ontwerp en daarmee over het geheele re- geeringsbeleid is gisteren aangevangen. En het was al dadelijk belangrijk, door dat verschillende leidende figuren, w.o. de heeren De Geer en Aalberse aan 't woord kwamen. D'at de heer Albarda het wetsontwerp zonder meer zou afwijzen was te voor zien. Wel trok het de aandacht, dat hij zoo sterk op de verantwoordelijkheid van het parlement den nadruk legde. Blijkbaar was dit echter minder bedoeld voor eigen gebruik, maar meer voor de R. K. fractie welke werd voorgehouden, dat zij, die te gen het beleid van het Kabinet bezwaren hebben, verplicht zijn daaraan uiting te geven, maar om dan ook aan de vorming van een nieuw bewind mede te werken. Dit niet onduidelijke politieke huwe lijksaanzoek werd door Mr Aalberse vrij wel genegeerd. Hieruit volgt echter niet, dat zijn frac tie zonder meer achter het Kabinet staat. Wel werd met instemming van verschil lende tegemoetkomingen gewag gemaakt, maar tevreden is de R. K. fractie aller minst. De voorgestelde aanpassing in den vorm van verlaging der vaste lasten gaat lang niet ver genoeg. De Regeering moet veel forscher en resoluter optreden en als zij dat niet doet, dan is het heter te dova.lu- eeren. Maar dan moeten de voorgestelde bezunigingsmaatregelen achterwege blij ven, waarom er op werd aangedrongen mogelijk te maken, dat over de bezuini ging en de verlaging der vaste lasten ge lijktijdig kan worden 'beslist. Geheel anders oordeelde de heer De Geer. Wat de bezuinigingsmaatregelen betreft, staat de G. H. fractie achter de Regeering. Maar de verlaging der vaste lasten heeft in den vorm als werd voor gesteld, allerminst haar instemming. De aantasting juist van preferente schulden (hypothecaire vorderingen) is wel 't minst aannemelijke. Op deze wijze komt alles op losse schroeven te staan. Moet het tot operatief ingrijpen komen, dan verdient een goed geleide devaluatie de voorkeur boven consekwente deflatie (herwaardeering van de schulden). Het zijn vooral deze punten, die het verdere debat zullen beheerschen. Over 'het algemeen worden de kansen van het ontwerp niet ongunstig beoor deeld. DE BEZUINIGINGEN IN FRANKRIJK Hoe diep het snoeimes ingrijpt. In den loop van den avond beeft mi nister-president Laval in een radio-rede een korte toelichting op de decreet-wetten tot herstel van het begioo-tingsevenwicht gegeven. Laval wees er op, dat de regeering de zeer belangrijke besluiten genomen heeft, daar zij voor het welzijn des lands onver mijdelijk waren. In verband met het tekort op de staats- begrooting, de begrooting der spoorwe gen en den financieelen toestand der ge meenten, die veelal nog slechter is als die van 'den staat, alsmede in verband met de stijging der openbare schuld binnen vijf jaren van 260 op 340 milliard francs, als resultaat van de tot nu toe gevolgde leeningspolitiek verklaarde de minister president: Wanneer men meer uitgeeft dan men bezit, leidt dit onvermijdelijk tot een in eenstorting'. Wat voor particulieren geldt, is ook op den staat van toepassing. Als de reg'eering zich aan haar plicht had onttrokken, had zij Frankrijk de in eenstorting' tegemoet gevoerd. De verdedi gers der devaluatie vergeten, dat Frank rijk zijn valuta reeds met 4/5 ontwaard heeft en degenen, die pleiten voor verdere ontwaarding, zouden in den grond valsch geld willen uitgeven. Wij hebben andere wegen ingeslagen en verlangen van alle Franschen, me', uitzondering van de ondersteunden, do minder bedeelden, werklooz-en en trekkers van ouderdomspensioen, zware offers Door deze offers zal echter het evenwicht der begrooting worden hersteld. D'e krachtens de bezuinigingswetten in te voeren bezuinigingen zijn over de ver schillende ministeries verdeeld. D'e decreten van de regeering zullen overeenkomstig de wet van 8 Juni aan de kamer ter ratificatie worden voorgelegd; doch het schijnt, dat de kamer niet voor tijdig bijeen zal komen. D'e pers erkent over het algemeen de zwaarte van de offers, welke worden ver langd, doch men erkent ook, dat het on vermijdelijk is. De overstroom!noen In China. Door de overstrooming van de Hoangho in Sjantoeng worden omstreeks 500 dor pen met 200.000 inwoners bedreigd. Ook Tsjang Sjang wordt bedreigd. In de rivieren drijven vele lijken. Het aantal dakloozen bedraagt in de provincie Hopei 120.000. Uit Sjanghai wordt geseind: De Gele Rivier is in de provincie Sjan toeng de laatste dagen met lVs M. gewas sen. In een oproep aan de bevolking ver klaart de gouverneur, dat de toestand nog nooit zoo ernstig dreigend is geweest. Bijna 1000 plaatsen zijn volkomen over stroomd. Het aantal vluchtelingen be draagt twee millioen. Belgisch militair vliegtuig verongelukt. Dinsdag is een nieuw militair vliegtuig gebouwd door de firma Fairey en bestemd voor het Belgische leger, op het vliegveld te Evere bij Brussel door den Engelschen chef-piloot Staniland aan de Belgische militaire luchtvaart-autoriteiten gepre senteerd. Koning Leopold was daarbij te genwoordig. Gistermiddag voerde hetzelfde toestel, ditmaal bestuurd door den Engelschen luitenant Trower. eenige acrobatische fi guren uit toen het plotseling als een pijl naar beneden schoot en tegen den grond te pletter viel. Luitenant Trower werd op slag gedood. Het toestel was geheel ver brijzeld. De strijd tegen den Stahlhelm in Duitschland. De gouwleider van de gouw Maagden- burg-Anhalt heeft bevel gegeven tot on middellijke ontbinding van alle plaatse lijke Stahlhelm-groepen in de districten D'essau en Koethen wegens verzet tegen door hem getroffen maatregelen. De staatspolitie te Kiel deelt mede, dat de districtsleider van den Stahlhelm m Husun, advocaat en notaris Carstens, die onlangs wegens „kwaadsprekerij en hetze" tot 7 dagen ,,Schutzihaft" was ver oordeeld, heeft getracht een bericht uit de gevangenis te smokkelen, waarin hij verklaart nooit zelfmoord te zullen plegen en dus indien hij niet uit de „Schutzhaft" zou terugkeeren, moet zijn vermoord. Carstens zal naar een concontralie- kamp worden overgebracht. Een nieuw bewijs voor het misnoegen tegen den „Stahlhelm" is het verbod aan de afdeeling Keulen van deze „organisa tie, om op eenigerlei wijze officieel deel te nemen aan de ontvangst van het „Bri tish Legion". Nieuwe aardbeving op Formosa. Uit Taihoku op Foimosa wordt ge meld, dat bij een hevigen aardschok te Sjin Tsji Koe 35 personen werden ge dood en 10-8 gewond. Vele gebouwen zijn ernstig beschadigd, de telefonische en te legrafische verbindingen zijn verbroken. Deze aardbeving is de vierde sedert die van 21 April, waarbij, zooals men zicli zal herinneren, 3200 personen om het le ven kwamen. Naar thans wordt gemeld, zijn bij de aardbeving te Taihoku 47 personen om het leven gekomen, 52 ernstig en 92 licht gewond. Geen confessioneele splitsing! Het Ambtsgericht te Charlo-ttenburg heeft onlangs iemand vrijgesproken op grond van de overweging, dat het ge meenschappelijk doen van wandelingen en beoefening van sport do-or een r.-katholie ke vereeniging niet behoeft te warden beschouwd als een staatsgevaarlijke daad. Het openbaar ministerie ging in hooger beroep bij1 het Kammer- gericht en dit heeft het vrijsprekende vonnis vernietigd op grond van de over weging, dat daar handelingen als boven genoemd, de confessioneele splitsing des volles in het openbaar wordt gedemon streerd en de lcicm wordt gelegd van de ontbinding des volks, zo-odat er wel dege lijk een indirect gevaar voor den staat aanwezig was. Op dezen grondslag moet nu het Ambtsgericht opnieuw in deze zaak recht doen. Kcrto Berichten. Sedert 9 Juli is het aantal typhus- gevallen te Rome aanzienlijk gedaald. Op 10 Juli waren er nog 247 patiënten, doch volgens den gezondheidsdienst bedraagt hun aantal thans nog slechts bijna de helft. - In Vanleur is- in een steenkolenmijn een mijngasontploffing ontstaan, waarbij 9 arbeiders om het leven zijn gekomen. Aan het hoofd van zijn vloot, die groote manoeuvres houdt, heeft koning George van Engeland gisteren te Spithaed zee gekozen. Den avond tevoren had een verlichting der schepen plaats gevonden, welke door honderduizenden werd gade geslagen. De toestand in Belfast blijft nog steeds gespannen. De politie heeft ver sperringen opgeworpen, teneinde de strij denden in de verschillende wijken te scheiden. Sedert Vrijdag zijn zes perso nen bij de onlusten gedood. HET WERKFONDS. De reorganisatieplannen van minister Gelissen.. Naar „De Tijd" uit goede bron ver neemt, heeft minister Gelissen op de jongstleden Vrijdag gehouden vergade ring van het bestuur van het Werkfonds zijn reorganisatieplannen betreffende dit fonds in een breedvoerig betoog uiteenge zet en toegelicht. Deze plannen bevatten op de eerste plaats zijn benoeming tot voorzitter van het geheel en vervolgens een splitsing van het Werkfonds in een in-dustrieele en een civiele stichting. De eerste zal ressorteeren onder hel departement van oeconomische zaken en onder de directe leiding staan van minis ter Gelissen. Bij deze leiding zal hij wor den ter zijde gestaan door een directo rium, dat uitgebreide bevoegdheden krijgt om zelfstandig zonder toezicht van do vele instanties, die thans bij het Werk fonds mede beslissen - te handelen. De tweede stichting, voor de civiele werken, waaronder alle niet-industrieeie projecten vallen, zal onder Waterstaai komen te ressorteeren. Hierover blijft echter het geheele bestuursapparaat vol ledig toezicht houden. Een definitieve beslissing is- over deze reorganisatie nog niet gevallen. Minister Gelissen zal zijn plannen na der uitwerken om ze tenslotte ter defini tieve goedkeuring aan de ministerieele commissie voor te leggen. De bezuiniging en het verkeer. De Algemeene Nederlandsche Ver- keersfederatie, waarhij een aantal orga nisaties op agrarisch, handels-, in dustrieel- en verkeersgebied zijn aange sloten, heeft zich tot den Minister van Waterstaat en de leden van de Tweede Kamer gewend en daarbij haar 'bezwaren tegen den inhoud van den verkeerspara- :graaf uit het nader gewijzigd Ontwerp van Wet tot verlaging -der openbare uitgaven ter 'kennis gebracht. De federatie is -van -meening, dat de ge heele Paragraaf uit 'het Wetsontwerp ter veria-ging van openbare uitgaven behoort te worden gelicht en de voorstellen in zake regeling van de coördinatie van het verteer in den vorm van afzonderlijke wetsvoorstellen bij1 de Staten-Generaal he- ho-o-ren te worden voorgebracht. De ongelukken bij de K. L. M. Het Tweede Kamerlid van Braambeek heeft den minister van waterstaat de vol- g' nde vragen gesteld: Hebben de ernstige ongelukken, die het laatste half jaar aan vliegtuigen der K L. M. zijn overkomen, den minister van waterstaat de overtuiging doen behouden, dat de zorg van de K.L.M. voor de veilig heid op hetzelfde hooge peil is gebleven, ook bij het verlangen om de diensten snel uit te breiden en de vliegtijden te ver korten? Heeft de minister met name genoeg zame zekerheid, dat deze snelle uitbrei ding heeft plaats gevonden met vliegtui gen, omtrent welker kwaliteiten voldoen de gerustheid bestaat? Is met het oog daarop en mede met het oog op de veiliezen, die zulks onvermijde lijk zal oproepen, de omzetting van den wekelijkschen dienst op Indië in een dienst tweemaal per week in elk opzicht verantwoord te achten en overeen te bren gen met den eiscb eener maximale veilig heid, zooals de K.L.M. deze in het ver leden steeds liet zien? Is de wijziging in dezen dienst geschied met uitschakeling van eiken drang om nog niet geheel verzekerde vluchten te doen uitvoeren, mede met vliegtuigen, die hun doelmatigheid nog niet voldoende hebben bewezen? Vindt de minister in- de hierboven be deelde ongevallen geen aanleiding om een diepgaand onderzoek te do-en instellen naar de gestie der K.L.M. voornamelijk met het oog op de veiligheid? Indien vorenstaande vraag bevestigend wordt beantwoord, is de minister dan be reid het resultaat van dat onderzoek aan de Kamer over te leggen, opdat de zich thans openbarende ongerustheid zoo spoe dig mogelijk weer kan plaats maken voor de wetenschap dat het „safety first" bij de K.L.M. niet heeft geleden? De landsmiddelen in Nederl.-lndië. De voorloopige cijfers voor de ontvangst der landsmiddelen geven 't volgende aan: ilan belastingen werd in Mei 1935 f 19.60O.C0O ontvangen, tegenover in de zelfde maand van 1934 f 19.300.000; aan monopolies f 3.3CO.fOO over Mei '35, te genover f 3.600.000 o-ver Mei '34; aan pro ducten resp. f2.600.0 0 en f 4.100.000, dit laatste door de ontvangsten voor Banka- tin; atn bedrijven 5.100.C00 en 5.300.000 gulden; aan diversen f 2.40L000 en f 2.1C0.0"0. In totaal bedragen de ontvangsten voor ÜBw Mei '35 f33.100.000 tegenover f34.400.000 voor dezelf de maand in 1934. De vergelijkende cijfers over de eerste vijf maanden geven aan dat over die pe riode in 1935 de ontvangsten bedroegen f 147.100.000 tegenover f 153.300.000 in Mei 1934. J2 C-^L. -rist*. syi^Jr Ces*l 0 Geen executie-verbod van schepen. Van regeeringswege is een onderzoek ingesteld bij hypotheekbewaarders en hou ders van scheepsbewijzen naar het voor komen van executies van schepen. Aan leiding daartoe was een ingekomen ver zoek tot invoering van een executie-ver bod. Bij dit otderzoek is gebleken, dat exe cuties heel weinig voorkomen vijf ge vallen per 1000 schepen. Op dien grond is men ten departemente van oordeel, dat er geen aanleiding be staat tot invoering van een executie verbod. De schippersorganisaties denken daar geheel anders over. Zij stellen het feit, dat de hypotheekgevers formeel het recht hebben het overgroote deel der Neder landsche vloot van Rijn- en binnenschepen te executeeren, omdat de eigenaars dier schepen ten achter zijn met de aflos singen. Dat zij daartoe niet overgaan moet verklaard worden uit de omstandigheid, dat de schepen bij verkoop niet het be drag zullen opbrengen, waarmee zij zijn bezwaard. Daar volgt derhalve uit, dat zoodra er een situatie zou ontstaan, waarbij de geldgever het wenschelijk zou vinden het pand te gelde te maken, hij daartoe zou overgaan en dat alsdan vele schppers hun schip zouden kunnen verliezen. Veel zal dit argument in Den Haag wel niet uitwerken. Nu executie zoo goed als niet voorkomt zou een verbod alleen tengevolge hebben, dat de eigenaar, die niet alleen niet aflost, maar ook het onderhoud van zijn schip verwaarloost, niet meer van zijn vaartuig gezet zou 1 kunnen worden. Uitvoering van werken in werk verschaffing. In de te 's-Gravenhage gehouden ver gadering van den Nederlandschen Aan nemers- en Patroonsbond voor de Bouw bedrijven (N.A.P.B.) werd uitgesproken, dat een einde dient te komen aan de uit voering van werken in werkverschaffing door de Nederlandsche Heide-Maatschap- pij en dergelijke lichamen en in eigen beheer. Bij het bestuur werd er op aangedron gen, binnen drie maanden een speciaal daarvoor te beleggen protestvergadering bijeen te roepen, zoo mogelijk in samen werking met andere werkgeversbonden om aan dezen toestand een einde te maken. Verlaging vaste lasten en huren. De Vereeniging van Huis- en Grond eigenaren „Het Eigendom" te 's-Graven hage heeft zich gewend tot de Tweede Kamer, inzake het ontwerp van wet, hou dende bijzondere maatregelen ter verkrij ging van verlaging van sommige vaste lasten en van huren. Zij verzoekt de behandeling van dit ontwerp in de Kamer op te schorten tot nadat zal gehoord zijn het bestuur van den Ned. Bond van Huis- en Grondeige naren en Bouwondernemers, in welke organisatie zijn vereenigd bijna alle plaat selijke huiseigenarenvereenigingen, te zamen vertegenwoordigende vele duizen den eigenaren van onroerend goed, waar onder de grootste huizenmaatschappijen, met een gezamenlijk bezit tot een totale waarde van verscheidene honderden mil- lioenen guldens. Notariaat. Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris te Langweer, gemeente Doniawerstal. mr K. H. Mulder, candi-daat-notaris, advo caat en procureur te Sneek. Ondermijning van onzen uitvoer. Het Centraal Instituut ter bevordering van het normale handelsverkeer tusscheu Nederland en andere lan-den, heeft een grafiek doen vervaardigen, waaruit op zeer sprekende wij-ze blijkt, hoezeer de verschillende regeeringsmaatregelen ter beteugeling van het internationale goede renverkeer onzen uitvoer hebben onder mijnd. Het is -de bedoeling, dat Nederlandsche exporteurs deze grafiek aan ihunne b-ui- tenlandsche afnemers toezenden teneinde hun op deze manier duidelijk te maken, welke ge-volgen te verwachten zijn van een bestendiging van dezen internationalen economischen strijd. Binnenland. Het bezuinigingsontwerp d-o-or de Tweede Kamer in behandeling genomen. De ramp met de Maraboe. Reorganisatie van het werkfonds? Buitenland. De bezuiniging in Frankrijk. Het Italiaansch-Abessynisch geschil. Aardbeving op Formosa. De Stahlhelm in Duitschland. In doozen van 20ciaf, Het Nijverheidsonderwijs. De Minister van Onderwijs, K. en W. a.i. beeft aan verschillende schoolbesturen in verband met hun schriftelijke -opmer kingen en bezwaren ten aanzien van de nadere regeling van den cursusduur der ambachtsscholen (inkrimping tot twee jaar) een mededeeling van den volgenden inhoud gezonden: De regeering heeft tot invoering van den door U bedoelden maatregel beslater;, met de bedoeling dat voortaan de twee jarige cursus voor ambachtsscholen re0e is en een dergelijke cursus den grond slag zal leggen voor de verdere vakbekwa- ming. Voorts bedoelt de regeling te bevorderen dat er gelegenheid zal zijn voor de ge diplomeerden van deze ambachtsscholen, die een verdere bekwaming in hun vak met behulp van nijverheidsonderwijs wen- schen te zijner tijd voortgezet av-o-ndon- derwijis te ontvangen, en eventueel, waar de omstandigheden daartoe gunstig zijn en de patroons medewerking willen ver- leenen, ook partieel voortgezet dagonder wijs in de practijk van het vak. Het avondonderwijs, waarbij men zo-oveel mo gelijk van het bestaande gesubsidieerde avo-nd-nijverheidsonderwijs gebruik zal dienen te maken, kan uiteraard theo retisch- en teekenonderwijs omvatten en waar mogelijk en noodig ook verder on derwijs in de practijk van het vak. Het initiatief tot eventueele OTganisatie o-f reorganisatie van dergelijk aanvullend onderwijs zal in overeenstemming met art. 25 der Nijlverbeidso-nderwijswet van de daarbij betrokken schoolbesturen tijdig moeten uitgaan. TWEEDE KAMER. Verlaging van openbare uitga ven. Geen afbraak. De heer te Geer voor het ontwerp. Dof.alia of devaluatie. De Kamer heeft gisteren een begin ge maakt met de behandeling van het wets ontwerp tot verlaging -van openbare uit gaven. Na den heer Albarda, van wiens rede wij gisteren melding maakten, voer de heer Lingbeek (H.-G.-S.) 'bet woord. Als de Regeering geen maatregelen neemt inzake verlaging salarissen van klooster lingen zal het he-m moeilijk vallen voor het ontwerp te stemmen. De 'heer Westerman (N. H.) zal niet -te-gen het ontwerp stemmen, omdat hij' dit een te goedkoope -demonstratie van ontevredenheid vindt. Maar als men 'hem vraagt, of hij meent, dat -deze regeering onze moeilijkheden 'kan oplossen, moet spr. -met leedwezen antwoorden „neen". De heer Kersten (S.G.) zegt, dat er veel te lang is gewacht met ingrijpende bezuinigingen, jen -dat 'dit wetsontwerp niet brengit wat noodig is. Liet ons volk zic-h leiden door Go-ds Woord, wij zouden verlaging van uitgaven zien en -de be wijzen van liefde, waardoor in den nood wordt voorzien, -zouden zic'h vermeerde ren. De 'belastingen zijn te 'hoog en roepen om -verlaging, maar onze kleine hoo-p, dat zij zouden worden verminderd, is in rook en damp opgegaan, ofschoon de regeering 'zelve -belastingverlaging urgent had ge noemd. ■Spr. verwijt de regeering, dat zij de noodzakelijke aanpassing aan een lager levenspeil tegenhoudt, door haar steun aan de vakbonden, welke de loonen boog houden ten koste van ons volk. De vaste lasten moeten worden verlicht. Sedert jaar en dag vragen wij verminde ring van 'de lasten -der sociale verzekering en van grond- en polderlasten. Van inflatie verwacht spr. geen 'heil, maar reorganisatie -der rij-kshui&houding is onontkoombaar.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1