Een nieuwe behandeling van „verstopping" neem: Laxcer-Akkertjes De politieke situatie. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws WOENSDAG 17 JULI 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49s JAARGM - No, m Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergn" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 11455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 2)e Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingcn f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertcnticn 30 cent per regel. Ingezonden mcdcdeelingcn CO cent per regel. Kleine Advertcnticn Dinsdags en Vrijdags 10.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Politieke verantwoordelijkheid. Tegenover de R.K. bladen, die op boo- gen toon eischen het aftreden van het Kabinet-Golijn, om plaats te maken voor een ministerie dat voor devaluatie niet bevreesd is, maakt de Maasbode de volgende nuchtere opmerkingen: „Zooi er op zeker moment een meerder heid vóór devaluatie in de Tweede Kamer aanwezig zijn, dan ware wegstemmen van dit kabinet geheel rationeel en dan lag de oplossing van de dan ontstane crisis ook onmiddellijk voor de hand: de meerder heid van voorstanders van devaluatie had eenvoudig de verantwoordelijkheid over te nemen. De politieke oplossing van een politiek conflict was dan als het ware ge geven. Een wegstemmen van dit kabinet door een heterogene meerderheid, niet bereid of niet in staat de regeermg te aanvaar den, zou echter een onoplosbare, politieke situatie scheppen: zoo iets ware in de tegenwoordige omstandigheden verderfe lijker dan ooit. Men zou den laatsten tijd haast den in druk krijgen, dat men in sommige kringen een eventueel conflict met dit kabinet alleen van economisch standpunt bekijkt en geheel vergeet, dat dergelijk conflict toch ook wel een politiek karakter draagt, en daarmede raakt aan allerlei, ook hoo- gere belangen." Het schijnt inderdaad niet overbodig op deze zijde van de zaak de aandacht te vestigen. Vooral nu de Kamer een 13-tal leden van kleinere groepen telt die niet gewoon zijn aan hun politieke verantwoordelijk heid veel aandacht te schenken, waarbij dan nog komen 22 Sociaal-democraten, die onder alle omstandigheden bereid zul len zijn aan den val van dit Kabinet mee te werken, is het tenslotte een kleine kunst een Kabinetscrisis te forceeren. Door dit Kabinet ten val te brengen is echter nog niet bereikt dat een „meer con structieve welvaartspolitiek" wordt ge voerd. Er is integendeel een zeer groote kans, dat tengevolge van de dan ontstane politieke verwarring ook de economische belangen in niet geringe mate zullen wor den geschaad. De behandeling van hei bezulnlglngs- ontwerp. Onder het kopje „Aan den vooravond" schreef gisteren de Nederlander o.m.: „Morgen neemt de behandeling van het bezuinigingsontwerp een aanvang en het is begrijpelijk, dat thans de belangstel ling van allen, die ook maar eenigermate het politieke leven meeleven, zich naar het Binnenhof richt. Wij wezen er reeds eerder op, dat het zwaartepunt bij de behandeling van het wetsontwerp niet zoozeer zal liggen bij de eigenlijke bezuinigingsmaatregelen, maar veeleer bij het debat over het alge- meene regeerlngsbeleid en, indien dat juist blijkt, mag verwacht worden, dat na afloop van de algemeens beschouwingen het lot van het wetsontwerp beslist is. In het bijzonder richt de publieke be langstelling zich naar de Rootosch-Katho- lieke Kamerfractie. Blijkt deze niet lan ger bereid de regeering te steunen, dan is de strijd ten nadeele van de regeering beslist, daar deze dan niet meer kan steunen op een meerderheid in de Twee de Kamer. Immers men behoeft er niet aan te twijfelen, dat de S.D.A.P. in de oppositie zal blijven. Wanneer naast de sociaal-democraten ook de Roomsch-Ka- tholieken der regeering hun vertrouwen zullen onthouden, kan zelfs de eensge zinde steun van alle overige partijen haar niet meer redden." „He t Huisgezin" (rad. R.-K.) waarschuwt de oppositie niet te wijken. Naar aanleiding van de waarschuwen de opmerkingen van „De Maasbode" schrijft dit orgaan: Het zou nu toch de grootste dwaasheid zijn, terwijl men met absolute zekerheid erkent, dat de politiek der regeering heeft gefaald, deze kalmweg te laten zitten, omdat een parlementaire meerderheid met een positief program ontbreekt! Als het niet ging „om het naakte be staan van breede kringen der bevolking" zooals Prof. Kaag schrijft, zou men kun nen wachten tot die meerderheid zich had gevormd: ieder uur uitstel van de crisis, die toch komen moet, beteekent echter schade, groote schade voor land en volk. Hoe zal men die verantwoorden? Bovendien kan men de vraag stellen, of de meerderheid, die „De Maasbode" verlangt, wel in afzienbaren tijd zal te vormen zijn. Overeenstemming in oeconomisch be leid tusschen de S.D.A.P. en ons, is on getwijfeld op zich zelf nog geen voldoen de reden om met deze in levenshou ding zoo ver van ons afstaande groep een parlementair accoord aan te gaan. De meerderheid zal dus uit de vijf po litieke groepen moeten worden gevormd, waaruit de heer Colijn zijn medewerkers koos. Wie, als de R.K. Kamerfractie met rustigen aandrang eerst, met meer klem later, maar in elk geval met groote, door het verloop der feiten bevestigde overtui ging, tegenover het kabinet Colijn een anders gerichte oeconomische politiek heeft verdedigd, moet op het kritieke moment, als 's lands hoogste belang moed eischt, niet in zijn schulp kruipen. Wij vertrouwen, dat als een op reëele basis rustend, door waarheid treffend oeconomisch beleid, zooals door onze Ka merfractie wordt verdedigd, zijn stempel drukt op een kabinet, dit sterker zal staan dan het tegenwoordige, zelfs al zou het laatste in de Kamer slechts een min derheid van overtuigende aanhangers vinden. „De Maasbode" (R.K.) tracht daartegenover olie op de politieke golven te storten. Het blad hoopt, dat het kabinet bij de komende discussies van Katholieke zijde wel de noodige opbouwende en stuwen de critiek niet zal worden gespaard, maar dat er over het algemeen wederzijds van zooveel toenadering zal blijken, dat een, als 't moet critische, samenwerking tus schen katholieke fractie en kabinet zal blijven voortbestaan. „Alles te zamen genomen bestaat de kans, dat de middenweg als we het zoo zouden mogen noemen door de regeering thans bewandeld, voor het oogenblik zooal niet een gulden dan toch de minst nadeelige en gevaarlijke is. Hij biedt volstrekt geen directe, of zekere uit komst, maar van de twee andere moge lijkheden: devaluatie of consequente de flatie staat dit evenmin vast, en de schaduwzijden zijn hier wellicht sterker. We zouden het wegdringen van de regeering van haren weg in ieder geval alleen gerechtvaardigd achten dit zij nog eens ten overvloede getuigd door een homogene meerderheid, die weet wat zij wil en bereid en in staat is, dat met vereende krachten door te voeren. Een zoodanige meerderheid achten wij we wezen er gisteren reeds op voor het oogenblik niet aanwezig." „Het Volk" (S.D.) wijst er op, dat de Kamer in een netelig parket verkeert. Men zij er zich ter dege van bewust, zegt dit blad, dat de Kamer voor be slissingen staat, die niet alleen de volks welvaart ten nauwste raken, maar niet minder ook van beteekenis zijn voor het vertrouwen van de openbare meening in het parlementaire stelsel. Wij zijn het met „De Maasbode" eens, dat, wanneer een Kamermeerderheid een votum tegen deze regeering uitbrengt, reeds op den achtergrond de omtrekken van het nieuwe kabinet duidelijk zicht baar moeten zijn. Een weken lang voort slepende regeerings-crisis zou onder de zeer bijzondere omstandigheden, waarin wij nu verkeeren, inderdaad rampspoe dige gevolgen kunnen hebben. De Kamer verkeert dan ook in een netelig parket. Dit schept een gevaar, n.l. dat men, uit beduchtheid voor verwarde situaties, ten slotte de zaken maar op haar beloop zal laten, d.w.z. dat men den heer Colijn nog wat zal laten voortsuk kelen, in de overtuiging, dat het toch moet spaak loopen en dat de oplossing dan vanzelf wel zal rijpen. Daartegen zouden wij een ernstig woord van waarschuwing willen laten hooren. Het Nederlandsche volk en ten slotte ook het zittend kabinet heeft recht op een klare uitspraak van de Kamer. Die kan worden verkregen, indien men van alle kanten de kaarten open op tafel legt. Een moedig debat, dat diepe peilingen aandurft, zou ongetwijfeld in den politie- ken toestand de verheldering kunnen brengen, die thans nog ontbreekt en die toch onmisbaar is voor een constructieve oplossing in deze of gene richting. Anderzijds mag van den belangstellen den burger begrip worden geëischt voor de groote verantwoordelijkheid en ook voor de moeilijkheden, waarvoor zij, wier stem in deze beslissend is, zich gesteld zien. Hopen wij in het belang van onze volkswelvaart, dat de besprekingen, die morgen aanvangen, inderdaad de klaar heid zullen brengen, waarvan wij ge waagden en de behoefte zich steeds klem mender doet gevoelen. De Italiaansche krijgstoerustingen. In toenemende mate gaan de krijgstoe rustingen van Italië voort. Na de gisteren gemelde mobilisatie van twee divisies, wordt thans weer bekend, dat in den loop van Dinsdag een gToot vliegtuigtransport naar Zuid-Afrika vertrokken is. Van Na pels uit worden 24 militaire vliegtuigen met 80 vliegers naar de koloniën getrans porteerd. In de haven van Napels liggen 6 groote passagiersstoomschepen gereed tot de afvaart om in den loop van de komen de dagen met manschappen en oorlogs materiaal naar de koloniën te gaan. Ondertusschen is men in Gaiabrië na het bevel van Mussolini met koortsachtige haast bezig met de mobilisatie van de di visie Sila. Men meent te weten, dat Mus- solini zich dezer dagen persoonlijk naar Galabrisohe schiereiland zal begeven om de gemobiliseerde divisie te inspecteeren. De schepen moeten de reis naar Oost- Afrika in den kortst mogelijken tijd afleg gen en den tijd voor het in- en uitschepen is zeer kort toegemeten. Nader wordt gemeld, dat in de komen de dagen 300 bommenwerpers naar Oost- Afrika zullen worden vervoerd. Schoolplicht In België verlengd. Het Belgische kabinet heeft in zijn gis termiddag gehouden vergadering een wetsontwerp betreffende de verlenging van den schoolplicht voor jongelui, die geen werk kunnen vinden, goedgekeurd. Dit wetsontwerp zal voorloopig alleen gel den voor de groote centra. De schoolplich tige leeftijd wordt voor jongens verlengd van veertien tot zestien jaar. Zij zullen in deze beide jaren vooral technisch- en vakonderwijs krijgen. De kosten voor deze verlenging wor den voor het eerste jaar op frs. 20 mil lioen geraamd. Indien, zooals meestal ge schiedde, de schoolplicht voor de geheele Belgische jeugd wordt verlengd, zouden de kosten ten minste frs 50 millioen be dragen. Het voorstel van dezen nieuwen maatregel is, dat tal van jongelui voor eenige jaren van de arbeidsmarkt worden weggehouden, terwijl tal van onderwij zers en ingenieurs, die op het oogenblik werkloos zijn, aangeworven zullen worden om als leerkrachten dienst te doen. Landbouwpolitiek der Vereen. Staten bedreigd. Het Gerechtshof te Boston heeft een beslissing genomen, die opnieuw een slag beteekent voor het prestige van Roose- velts herstelpolitiek. Het hof besliste na melijk, dat de processing-Max in strijd is met de grondwet. Men vreest, dat hier door de geheele landbouwpolitiek der Amerikaansche regeering op losse schroe ven komt te staan. De oogst komt In Rusland niet binnen. De „Prawda" veroordeelt in een scherp artikel de wijze, waarop de oogst-arbeid in Rusland wordt verricht. Hbewel le staats-commissie voor den oogst heeft geconstateerd, dat overal de oogst gunstig stond, ontstaan thans overal moeilijkheden en reeds nu is merkbaar, dat ook dit jaar een strijd tegen de boeren zal moeten worden gevoerd, die den oogst niet aan de staats-instellingen willen af staan. Het blad schrijft, dat thans weer overal dezelfde fouten van vorige jaren aan hot licht komen. Het werk wordt zoo lang zaam gedaan, dat er gevaar bestaat de oogst niet op tijd binnen te krijgen. Men stelt zich tevreden met het graan te maaien, dan blijft het echter op het veld liggen ten prooi aan weer en wind en aan de dieren des velds. Het gevaar dat het verloren zal gaan wordt steeds grooter. Er bestaat weinig hoop, dat de collec tieve boerderijen zullen bewijzen in staat te zijn, het land van voedsel te voorzien. Economische wrijving tusschen Spanje en Frankrijk. Uit Perpignan wordt gemeld, dat do Spaansche regeering gisteren wegens het afbreken der Fransoh-Spaansche onder handelingen over een handelsverdrag do Fransch-Spaansche grens geheel heeft gesloten. Behalve in tij'den van revolutie is dit nog nooit voorgekomen en sedert men- schenheugenis is het niet voorgekomen, dat men de grens zelfs gesloten had voor grensbewoners, wat gisteren het geval bleek. Korte Berichten. De Londensche graafschapsraad heeft gisteren met 76 tegen 37 st. het ver bod van de gehuwde onderwijzeres op de gemeentescholen opgeheven. Er zijn ech ter eenige beperkende voorzieningen ge troffen. Met het nieuwe schooljaar zal de gehuwde onderwijzeres weer worden toe gelaten en de huwende niet meer worden ontslagen. De berichten uit Italië betreffende den gezondheidstoestand van koningin Elisabeth van België blijven gunstig lui den. Werd geruimen tijd, tengevolge van den zwaren slag haar door den verschrik- kelijken dood van koning Albert toege bracht, voor haar verstand gevreesd, thans blijkt, van dien kant alle gevaar ge weken te zijn. OPBRENGST DER RIJKSMIDDELEN. Weer beneden de raming. Blijkens het jongste overzicht van den stand der Rijksmiddelen hebben de directe belastingen thans tot en met Juni f 47.805.245,50 opgebracht. De raming voor 't geheele jaar bedraagt f 116.425.000 d. w. z. voor een half jaar f 58.222.500, zoodat de directe belastingen althans in het eerste half jaar onder de raming zijn gebleven. De inkomstenbelasting heeft tot nu toe f 1.039.474,02 minder opgeleverd dan in hetzelfde tijdvak van het vorige jaar. De belasting van de doode hand bracht f 642.405,op. Van de overige middelen liep de op brengst van de Omzetbelasting wederom terug. Zij' leverde f222.483,87 minder op dan Mei 1935. In Juni 1934 was de op brengst dezer belasting vrijwel hetzelfde n.l. f 4.898.7C3,De raming heeft deze bate nog steeds niet kunnen bereiken. In totaal brengt de Omzetbelasting dit jaar f 11.198.498,52 minder op dan de raming. Toch heeft zij' zich in zooverre hersteld, dat zij: f 6.703.571,60 meer heeft opge bracht dan in hetzelfde tijdvak van het vorige jaar. De accijnzen op gedistilleerd en bier zet ten hun daling voort en brachten tot en met Juni ieder al ruim een millioen min der op dan in het vorige jaar. De accijnzen op suiker en tabak bleven wel is waar met resp. f 324.000 en f 572.000 beneden de raming, doch brach ten toch resp. ca. 1,5 millioen en 3 mil lioen meer op dan in het zelfde tijdvak van het vorige jaar. De overige middelen bleven gezamenlijk ruim 19 millioien gulden onder de ra ming, hoewel de opbrengst 18 millioen hooger was dan in het vorige jaar. DE BRUG BIJ MOERDIJK. Derde spanning Vrijdag ter plaatse. Naar de directie van de firma Penn en Bauduin mededeelt, is thans definitief be paald, dat de derde spanning voor de nieuwe verkeersbrug over het Hollandsch Diep nabiji Moerdijk Vrijdagmorgen a.s. om 4 uur van de werf te Dordrecht zal vertrekken. Hoewel het tijdstip van de afvaart dus bekend is, staat nog geenszins vast wan neer de spanning zal worden opgelegd. Men zal n.l. bij' deze plaatsing groote moeilijkheden ondervinden, omdat het brugdeel moet worden opgelegd tusschen den eersten pijler en het Zuidelijke land- hoofd, op welke plaats het water zeer on diep is. Het groote bezwaar is nu, dat in het weinige water dat daar vlak onder den wal staat de bakken, waarop de spanning rust, niet voldoende zullen kunnen zakken als het getij1 niet zeer gunstig is. De eeni ge omstandigheid, die het mogelijk zal maken, de spanning zonder gevaar of ex tra moeite op haar rustpunt te krijgen is, wanneer er een springtij' komt en dit hangt af van den wind, die het water hoo ger dan onder normale omstandigheden moet stuwen. Inmiddels zijn reeds tal van voorberei dende maatregelen getroffen om de kans van slagen zoo groot mogelijk te maken. Zoo zijn groote keien op den bodem van de rivier zooveel mogelijk weggeruimd, omdat deze uitstekende punten vormen, die niet alleen gevaar zouden opleveren, doch het zakken van de bakken nog meer zouden belemmeren. Bij aankomst Vrijdagochtend zal men bij hoog water direct een poging onderne men. Gaat het niet, dan zal men 's mid dags nog eens probeeren en zoo vervol gens. Kan de spanning direct niet genoeg zakken dan overweegt men haar voorloo pig op te stoppen. De leiding van het werk rekent er op, verschillende pogingen te moeten ondernemen. IN DIENST NEMEN VAN PERSONEEL BIJ CRISIS-INSTELLINGEN. Het Inschakelen van de arbeidsbeurzen Naar aanleiding van schriftelijke vra gen van het Tweede Kamerlid Amelink zegt de Minister van Sociale Zaken zich reeds in 1933 tot zijn ambtgenoot van Eco nomische Zaken gewend te hebben in zake arbeidsbemiddeling voor personeel van crisisinstellingen en het daarbij1 inschake len van de arbeidsbeurzen. In verband daarmede heeft de toenmalige Minister van Economische Zaken tot de betrokken crisisinstellingen een aanschrijven gericht om bij' de vervulling van vacatures ge bruik te maken van de gemeentelijke ar beidsbeurzen, wanneer daarin niet kon worden voorzien door wachtgelders en geen rechtstreeksche sollicitanten beschik baar waren. Vertrouwd wordt, dat de leiders der crisisinstellingen met deze aanschrijving nauwgezet zullen rekening houden. Van het geven van dwingende voorschriften tot Binnenland. De opbrengst der rijksmiddelen. Het K. L. M.-vliegtuig de Maraboe door brand vernield. Geen persoonlijke on gelukken. Ir Mussert naar Indië vertrokken. De malversaties te Wormerveer. Buitenland. D'e Italiaansühe krijgstoerustingen. Schoolplicht in België verlengd. Roosevelts landbouwpolitiek in gevaar. Men bemerkt het soms zelf niet, dat de stoelgang in de war is. Wat ge wel consta teert 'n Loom opgeblazen gevoel, duizelig heid, beslagen tong, hoofdpijn en meer van die ongemakken. Maak eens „Schoon Schip" met de nieuwste vinding van Apotheker Dumont: Laxeer-Akkertjes. Ge proeft niets I Geen paardenmiddel, dat Uw gestel in de war brengt, dat U buikloop en hernieuwde constipatie bezorgt, maar een prettig zacht werkend laxeermiddel, hetwelk Uw inge wanden schoon maakt en de normale wer king daarvan herstelt. De bestanddeelen i plantaardige stoften, gal-exlracten, melk zuur-fermenten en chlorophylls werken gezamenlijk op Uw geheele gestel. Laxeer- Akkerljes geven voldoende, doch niet over dreven ontlasting en regelen op natuurlijke wijze de meest natuurlijke menschelijke verrichting. Probeert ze eens I Ge zult verbaasd en verrukt zijn over de blijvende gunstige werking. Per 12 stuks 60 cent. het uitsluitend plaatsen door tusschen- komst van de arbeidsbeurzen bestaat daarom vooralsnog geen reden. De Min. van Economische Zaken voegt hieraan toe, dat, indien uit den brief van den directeur der gemeentelijke arbeids beurs te 's Gravenhage zou worden afge leid, dat andere dan zakelijke motieven bij het aanstellen van personeel bij de cri sisdiensten een rol spelen, dat afleiden uiteraard geheel ten onrechte geschiedt Steun aan aardbeienteelt. D'e minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat steun wordt verleend aan hen, die als teler van gewassen van den tuinbouw in het jaar 1934 waren aangesloten bij de Stichting Ned. Groen ten- en Fruitcentrale te 's Gravenhage. en hun aardbeien over de veilingen te Be verwijk, Gastricum, Heilo en Alkmaar hebben geveild in het tijdvak 25 Juni 1934—22 Juli 1934. D'e steun is bepaald op 1 cent per kilo gram tot een totaal bedrag van ten hoog ste f 26000. Burgemeesters. Bij Kon. bes!, is aan J. Knoppers, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Meppel. Reischèques voor Duitschland. Het Nederlandsch Clearinginstituut vestigt nogmaals de aandacht op de tus schen de Nederlandsche en Duitsche re geeringen getroffen regeling betreffende verkoop van reischèques en hetgeen daar mede is gelijk gesteld. Het is aan in Ne derland gevestigde personen onder straffe verboden zich ter betaling van hun reis- en verblijfkosten in Duitschland bij bui ten Nederland gevestigde banken of reis- bureaux te voorzien van reischèques, ten zij de geheele koopprijs bij het Clearing instituut wordt gestort. Evenzeer zijn strafbaar zij, die reischèques, waarvoor de voorgeschreven storting van 20 pet. bij het Clearinginstituut niet plaats vindt, aan in Nederland gevestigde personen verkoopen of afleveren. Collectieve contracten In de bouwbedrijven. In een te 's Gravenhage gehouden le denvergadering van den Nederlandschen Aannemers- en Patroonsbond voor de Bouwbedrijven kwam aan de orde de be spreking van het in te nemen standpunt t.a.v. het instituut der collectieve arbeids overeenkomsten. Een aantal afdeelingen achtte een nieuw collectief contract ondoenlijk; indien, zoo meende men, er wel een overeenkomst tot stand zou komen, dan zou dit slechts op beperkte schaal en niet voor alle ge meenten kunnen geschieden. Anderzijds werd een groot maatschappelijk nut ge zien in 'het collectief contract als zooda nig. D'e voorzitter, ir W. M. T. Gijaen, ant woordde bevestigend op de vraag of het collectief contract in het verleden nuttige diensten heeft bewezen. Voor spreker is

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1