AKKERTJES DINSDAG 16 JULI 1935 DAGBLAD VODR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. m Kentering in Rusland. Buitenland Binnenland Uit de Provincie. AKKER.CACHETS Belangrijkste Nieuws Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent» Advertcntiën 30 cent per regel. Ingezonden medcdcelingcn 00 cent per regel. Kleine Advertcntiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. In Rusland, waar na de vestiging van 't Communistische 'bewind de anti-Chris telijke actie hoogtij vierde, begint eenige kentering te komen. De echt revolutionaire bedoeling van de communistische machthebbers was om al les wat aan God en Zijn dienst herinner de, grondig uit te roeien. De Zondag werd afgeschaft, de kerkge bouwen werden gesloten of afgebroken, de geestelijken werden vervolgd en ver moord en alle godsdienstonderwijs onmo gelijk gemaakt. En daar bleef het niet bij. Nadat men eerst de menschen tot slaven had gemaakt door hen alle vrijheid op godsdienstig en staatkundig en economisch gebied te ont nemen, werd de grootste „vrijheid" op ze delijk gebied aangeprezen. Huwelijk en gezin, Christelijke instellin gen bij uitnemendheid werden totaal ka pot gemaakt. De menschen moesten vrij zijn. Los van alle hoogere moraal. Alle banden moesten worden verscheurd, alle touwen verbroken en als zoo de laatste resten van de Christelijke grondslagen van het leven waren verwijderd, dan zou een nieuwe en betere samenleving op bloeien. Dan zou de roode heilstaat wor den bereikt. De ontnuchtering is niet uitgebleven. De toepassing van de goddelooze revolu tionaire leerstellingen werd een bron van ellende, waarvan in 't bijzonder de zelf standig verklaarde vrouw en de buiten gezinsverband opgroeiende kinderen het slachtoffer werden. Ontroerende verhalen werden gedaan van geheele legers van stelende en moor dende, verwaarloosde, aan hun lot over gelaten jongens en meisjes, die vaak aan de vreeselijkste ziekten ten prooi werden. En niet minder vreeselijk was, wat ver haald werd omtrent de verschrikkelijke gevolgen, die de hooggeprezen „vrijheid" aan duizenden en tienduizenden vrouwen heeft gebracht. Daaraan werd echter geen aandacht ge schonken. Hoe verder de menschen kwa men af te staan van het Christelijk ide aal, hoe beter. Niet de mensch was trou wens de hoofdzaak, maar het „plan", vol gens hetwelk de nieuwe maatschappij zich zou hebben te ontwikkelen. Jarenlang is men in deze richting door gegaan. Maar nu blijkt er eenige kente ring te komen. Niet zonder schrik en ont zetting zien de volksleiders de giftige vruchten die aan den revolutieboom groeien. Stalin, de Russische dictator, is tot de ontdekking gekomen, dat alle plannen tenslotte schipbreuk zullen leiden als niet de waarde van den mensch wordt er kend. Enkele maanden geleden heeft hij een rede gehouden, waarin de eisch ge steld werd, dat alle maatregelen van be stuur en staatseconomie op de allereerste plaats met den mensch rekening zou den houden en op het welzijn van den mensch gericht zouden zijn. En tegelijker tijd ia in de toonaangevende Russische bladen een campagne begonnen voor de eer van de vrouw en de gaafheid van het gezin. Geheel in strijd met wat vroeger werd geleerd, schreef nu de „Prawda": „Slechts hopelooze warhoofden en links doeners kunnen beweren, dat het gezin en de zorg daarvoor iets kleinburgerlijks is. Een goed gezinsmensch te zijn betee- kent het vervullen van zijn plicht. Een slecht gezinsmensch kan ook geen goed sovjet-burger en maatschappelijk arbei der zijn". Wij behoeven aan deze verschijnselen niet te groote beteekenis toe te kennen. Er ia een kentering waar te nemen in Sovjet-Rusland, wat echter niet wil zeg gen dat men begint zijn revolutionaire beginselen los te laten. Maar het zegt wel dit, dat de commu nistische machthebbers huns ondanks moeten erkennen, dat consekwente toepas passing van de revolutiebeginselen voert tot den dood. Het beteekent wel dit, dat deze bestrijders van God en Zijn dienst, ongewild en onbedoeld erkennen de waardij en de onmisbaarheid van de door God gegeven ordinantiën. Het Fransche saneerlngsplan. Het staat thans vrijwel vast dat van avond het geheele saneeringsprogramma der Fransche regeering bekend zal zijn. De regeering, gebruik makende van de blanco volmachten die de kamer haar had gegeven, legt de laatste hand aan niet minder dan 23 decreten, waarvan 15 bezuinigingsmaatregelen betreffen en do laatste 8 vermindering van de levens duurte en economisch herstel. In den loop van den avond worden die decreten waarschijnlijk aan de pers mede gedeeld. Krijgstoerustingen in Oost-Afrika, Een vijfde divisie infanterie en een vijf de divisie zwarthemden zijn in Italië ge mobiliseerd, alsmede de specialisten van de genie van de lichtingen 1909, 1910 en 1912 en de specialisten van de luchtvaart. Verder is order gegeven onmiddellijk 10 duikbooten te bouwen, welke nog in het najaar van stapel moeten loepen. In 'n officieel communiqué wordt dien aangaande medegedeeld: „Het versnelde rhythme van de mili taire maatregelen in Abessynië dwingt tot nieuwe militaire maatregelen te ne men". Met de mobilisatie van bovengenoemde twee divisies heeft Italië zijn mobilisatie programma inzake de Afrikaansche expe ditie voltooid. Op het oogenblik bedraagt het aantal gemobiliseerde divisies 10, waarvan 5 infanterie-divisies, vertegen woordigend ongeveer 65.000 man en vijf ter gezamenlijke sterkte van ongeveer 50.000 man. Bovendien beschikt het Oost-Afrikaan- sc'he contingent over 35.000 man koloniale troepen. Het aantal werklieden, dat naar Oost- Afrika is gezonden voor het aanleggen van wegen, ligt tusschen de 20 en 30.000. Italië 'beschikt dus op het oogenblik voor de Afrikaansche expeditie over ten minste 180.000 man. Overstrooming en hitte in China. In het stroomgebied van de Li, welke uitmondt in het meer Töeng (China) heb ben meer dan 200 dijkbreuken plaats ge had, waardoor het geheele gebied is over stroomd. Driehonderdduizend hectaren land zijn overstroomd. Meer dan 10.000 soldaten en duizenden arbeiders werken dag en nacht aan de dijken; het is zeer warm. Op verscheidene plaatsen is groot gebrek aan levensmid delen. Behalve door de overstroomingen wordt China geteisterd door een hitte golf. temperaturen van meer dan 40 gra den Celsius zijn geconstateerd. Groot aantal molestaties van Joden te Berlijn. Er manifesteert zich thans in Duitsch- land een nieuwe golf van anti-semitisme. Schier dagelijks doen zich incidenten voor tusschen leden van nationaal-socialisti- sche organisaties en joden, die gewoonlijk naar een concentratiekamp worden over gebracht, „om hun veiligheid te verzeke ren". In het Westen van Berlijn, waar veel joden wonen, is gisteren een groot aantal molestaties van joden voorgekomen. Rui ten werden ingeworpen en verscheiden personen werden mishandeld. Te Breslau zijn 6 joden en 6 Arische vrouwen gearresteerd, die ervan beschul digd worden betrekkingen met elkaar te hebben onderhouden. Mijnontploffing te Dortmund. Maandag om 11.50 is er in de mijn „Adolf Hansemann" te Dortmund-Men- gede op 740 M. diepte door tot nu toe onbekende oorzaak een ontploffing ge schied. Door de ontploffing ontstond een mijnbrand. Daarbij werden 11 mijnwer kers gedood en 27 gewond. De toestand der gewonden is ernstig, doch niet le vensgevaarlijk. Korte Berichten. Op 31 Juni bedroeg het aantal werk- loozen in Italië 638.000, hetgeen 115.200 minder is dan op 31 Mei. Voor de derde maal in één maand is het gebied van Quetta door een aard beving geteisterd. Tot nog toe zijn geen slachtoffers te betreuren. Een bekende persoonlijkheid uit het Italiaansch oeconomisch leven, Eduard Agnelli, de directeur van de Fiat-fabrie ken, is bij een vlieg-ongeval om het leven gekomen. Hitier ontving Maandagmiddag de vijf vertegenwoordigers van de Britsche oud-strijders. De Engelsche gasten waren vergezeld van den ambassadeur Von Rib- bentrop. —i Te Sjoetsjau-foe (in China) is cho lera uitgebroken, waardoor de ellende van de overstroomingen, die zich blijven uit breiden, vergroot wordt. Uit verscheidene plaatsen in Spanje wordt melding gemaakt van hevige on- weders, waterhoozen, windhoozen en over stroomingen, welke aanzienlijke schade hebben aangericht, terwijl een aantal slachtoffers te betreuren zou zijn. Naar verluidt zou de verbanning ge- ëischt worden van mevrouw Loepescoe uit Roemenië, de vroegere vriendin van koning Carol, wegens haar intriges in pa leiszaken en dientengevolge haar ongeoor loofde inmenging in staatszaken. Vergadering Tweede Kamer. De voorzitter der Tweede Kamer zal in de vergadering van Woensdag 17 Juli o.m. het voorstel doen om aan de orde te stellen tegen Donderdag 18 Juli, te één uur, bij den aanvang der vergadering, de behandeling van eenige kleine en con- tingenteeringsontwerpen en de wetsont werpen tot verlaging der loodsgelden en in zake rentelooze voorschotten ten be hoeve van de zeescheepvaart. Samenwerking der regionale economische instituten. Naar men verneemt, is Zaterdag te Utrecht een vergadering gehouden van vertegenwoordigers van Gedeputeerde Staten en van Commissies, welke zich in verschillende provincies des lands met de voorbereiding van een regionaal Econo misch Technologisch Intituut of soortge lijk orgaan bezighouden. Aan deze vergadering werd mede deel genomen door vertegenwoordigers van het reeds eenige jaren werkende Econo misch Technologisch Instituut in Lim burg. Vertegenwoordigd waren Gedeputeerde Staten van Noord-Holland en Nooid- Brabant, de voorbereidingscommissies van de drie Noordelijke provincies (Gro ningen, Friesland en Drente), voor Overijssel en voor Gelderland. Het doel der bijeenkomst, die onder leiding stond van den Commissaris der Koningin in Limburg, was, om reeds nu van gedachten te wisselen over den vorm van samenwerking tusschen de regionale organen, die straks in verschillende dee- len des lands hun practisch werk op eco nomisch technologisch gebied zullen heb ben te verrichten. Besloten werd om den Minister van Economische Zaken ten spoedigste in kennis te stellen van het verloop der ver gadering en hem te verzoeken medewer king te willen verleenen aan het bevor deren van de noodzakelijke centrale oriën teering der regionale organen. Burgemeesters. Bij Kon. besluit is aan W. C. van Breda, op verzoek,, eervol ontslag ver leend als burgemeester der gemeente Bo- venkarspel. Steun aan telers van suikerbieten. In de Staatscourant van gisteravond is opgenomen de „Crisis Steunbescbikking 1935 Suikerbieten I". In deze beschikking heeft de Minister bepaald, dat uit het Landbouw Crisis- fonds aan de erkende telers van suiker bieten op een hoeveelheid suikerbieten van den oogst 1935 van ten hoogste 1540 millioen kilogram, steun (garantie) zal worden verleend, tot zoodanig bedrag, dat door de fabrieken aan de telers f 10 per 1000 Kg. netto zal kunnen worden uitbetaald. Bij deze beschikking is gevoegd een reglement voor den suikerbietensteun 1935, waarin de regelen voor deze steun- verleening zijn gegeven. BELGlE's VOORBEELD. In België was, vóór het optreden van het roomsch-rood kabinet een der heftig ste revolutionaire propagandisten de heer Spaak. Hij predikte de revolutie. Hij ver weet -zijn partijgenocten, dat zij veel te slap optraden. Hij wist door zijn heftige taal de jongeren vooral mee te sleepen. De oudere leiders waren er verlegen mee. Maar, zegt onze „N. Pr. Ct.", zij wis ten raad. Toen het nieuwe kabinet werd gevormd zette men den revolutionairen Spaak voor de patrijs. En de leeuw was aanstonds getemd. Hij kreeg sociale zaken en moest nu maar eens toonen wat hij kon. Welnu, door de devaluatie werden de levensmiddelen duurder en alle loonen en werkloozenuitkeeringen feitelijk ver laagd. Ging de minister die nu verhoogen? Weineen. Daar kwam niets van. Maar de socialistische critiek was na tuurlijk verstomd. Dë heer Spaak rumoer de niet meer. En nu is hij een van de kalmste regeer ders, die men maar kan wenschen. Hij zegt nu: menschen, gij moet ons tijd gunnen. Ik wil wel critiek, maar opbou wende critiek. Gij moet mij steunen. Eerst moet het budget van den staat in orde. Het tekort moet weg, dat moet gij begrij pen. En dan zullen wij ons best doen de werkloosheid te verminderen. Hij beweert, dat er al heel wat is ge beurd. De Belgen zien er niet veel van. Zij bemerken alleen het verschil tusschen woorden en daden. Er is niets ten goede veranderd. Wel ten kwade, Alleen de heer Spaak is nu minister. En hij heeft geen last van zich zelf. Wat is zulk een gang van zaken toch leerzaam. Als ons volk maar wil zien. Belastingverhooging. Zaterdag vergaderde de Raad van Nisse onder voorzitterschap van burgemees ter A. van der Poest Clement, voltallig Besloten werd de belastingen te ver hoogen, de opcenten op de gemeente fondsbelasting werden gebracht van 50 op 75, die op de vermogensbelasting op 40. Ook de Legesverordening werd ge wijzigd en voor 1936 werd de honden belasting vastgesteld van 'f3 op f5 per hond. Niet meer in staat nog iets te doen aan het vele werk, dal te wachten ligt? Dan zullen één of twee van die kleine "AKKERTJES" snel en zeker Uw Nederlandsch nare hoofdpijn verdrijven en Product Uw geest weer helder maken I Onsohadelijkl't Zijn ideale pijn» stillere bij Zenuwpijn, Kiespijn, enz. Per 12 stuks slechts 52 cent Volgens recept van Apotheker Dumont AUTO DOOR TREIN GEGREPEN TE RILLAND-BATH. Een dame gedood, een heer gewand. Op den onbewaakten overweg onder de gemeente Rilland-Bath is gisterenavond omstreeks zes uur een vreeselijk ongeval gebeurd, waarhij een ongeveer 50-jarige dame werd gedood, terwijl de 57-jarige heer W. S. uit Velsen naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom moest worden ver voerd. Op genoemd uur reed de heer S. met een luxe auto over den weg met de be doeling naar Bergen op Zoom te rijden. Zeer waarschijnlijk is de bestuurder ech ter een verkeerden weg ingeslagen, de oude weg, en kwam hij bij wachtpost 20, een onbewaakten overweg. Hij heeft ver moedelijk zijn vergissing bemerkt en reed toen achteruit om weer op den rijksweg te komen. Juist op het moment, toen de automo bilist den overweg had bereikt, naderde uit de richting Vlissingen een goederen trein en hoewel de machinist nog een fluitsignaal gaf, bleek do aanrijding on vermijdelijk. De auto werd door de loco motief gegrepen en ongeveer 250 M. mee gesleurd. Intusschen was de dame, wier identiteit nog niet bekend is en vermoe delijk te Amsterdam is gedomiciliëerd, uit de auto geslingerd. Ze bleef zeer ernstig gewond in bewusteloozen toestand langs de spoorlijn liggen. Zij is aanstonds naar 't Groene Kruis- gebouw te Rilland-Bath overgebracht, al waar zij omstreeks half acht aan de be komen verwondingen overleed. De heer S. kon, toen de trein tot stil stand was gebracht, zichzelf uit den wa gen bevrijden, doch spoedig daarna zakte hij bloedend in elkaar. Dr Morée en zuster Blok warén spoe dig ter plaatse en verleenden den man de eerste geneeskundige hulp, waarna hij naar het gasthuis te Bergen op Zoom. ■werd vervoerd. Wonder boven wonder bleken zijn verwondingen niet van ernsti- gen aard te zijn, zoodat voor zijn leven niet behoeft te worden gevreesd. Op de plaats van het ongeval waren o.m. aanwezig de 'burgemeester, de op zichter der Ned. Spoorwegen, dhr Busch- bach uit Bergen op Zoom, zoomede de rijks- en gemeentepolitie. Dë officier van Justitie en de betreffen de autoriteiten der Ned. Spoorwegen te Breda werden spoedig met bet gebeurde in kennis gesteld, De auto is totaal vernield. De locomo tief werd aan de voorzijde beschadigd, doch kon nadien don tocht vervolgen. Nader wordt gemeld, dat de omgeko men dame is M e j. v. d. Berg uit Am stelveen. N.V. Stoomtram-MIJ Breskens-Maldeghem Aan het in de jaarvergadering van de aandeelhouders van de N. V. Stoomtram- Mij BreskensiMaldeghem uitgebracht jaarverslag van den waarnemenden direc teur, den heer H. Sonneveld, ontleenen wij, dat de totale vervoeropbrengst on danks de groote concurrentie nog iets hooger was dan in 1933, zoodat het mo gelijk was, zoowel hierdoor als door ver dere bezuinigingen, het verlies terug te brengen tot f 10.873,37. Een naar omstan digheden gunstig resultaat, gezien dat in Binnenland. Bijzonderheden over de Kwikstaart-ramp. Weer een vliegongeluk. De steun aan de suikerbietenverbouwers. Wijziging in de tarwe-organisatie. Drievoudige moord te Amsterdam. Aanrijding op den onbewaakten overweg te Rilland. Buitenland. De saneering van de Fransche staatsfi nanciën. De militaire maatregelen van Italië in Afrika. dit verlies ook verwerkt is een bedrag van f 25.252,10 rentelasten. De regeeringssteun was over 1934 we derom belangrijk lager en bedroeg in to taal f 14.850 renteloos voorschot en f 6640 subsidie. Voor 1935 is deze steun nog veel lager, terwijl in 1936 geen gelden mee door de regeering verstrekt worden, ter zij de provincie Zeeland geneigd is de Maatschappij financieel te steunen. Da regeering zal in dat geval eenzelfde be drag verstrekken. Tegen inlevering der Juli-coupons werd in het afgeioopen boekjaar hierop nog 25 pet. 'betaald, waardoor met de voorloo- pige betaling van 25 pet. in 1933 een to- taal-uitkeering van 50 pet. plaats bad. De Januari-coupon 1934 werd tegen inleve ring eveneens met 50 pet. betaald. Voor het verleenen van rentelooze voorschotten werd door den minister van waterstaat als voorwaarde gesteld, dat zonder zijn voorafgaande machtiging geen betalingen op coupons der obligatieleening zullen plaats hebben. Gedenkteeken voor H. M. de Koningin-Moeder Emma. In Juni kwam bij den penningmeester in van school J te Middelburg, f 10,47; Gentr. 7de klas f 0,30; R. K. school f 3,20; R. H. B. S., Middelburg f 5; Ind. en Huis- houdsch. f 4; Rijkskweekschool f 1,65; Rijksleersch. f 5,80; school Bree f 3.24V2; Mr A. M. v. E. f 5. In totaal tot dusver f 96,7914. Middelburg. Zaterdagmiddag werd door de Middelburgsche Geref. Jeugdcentrale onder leiding van Dr K. Huizinga, Ds A. H. Oussoren en overige bestuursleden de jaarlijksche fietstocht door Walcheren ge- honden. Via Veere en Vrouwepolder ging het naar de Oranjezon, waar werd gepau zeerd. Vervolgens werd naar 't strand gewandel waar niet alleen van jonge, maar ook van oude spieren veel werd gevergd. Vervol gens werd de tocht voortgezet over Dom burg en langs de Seisweg weer terug naar Middelburg. De vroolijke troep van ruim 100 deelnemers trok de noodige belang stelling. B. en W. stellen den Raad voor aan dhr J. W. Adriaansen op verzoek eervol ontslag te verleenen als leeraar aan de Avondschool voor N. O., zulks met ingang van 1 October a.s. Een muziektent door jeugdige w e r k 1 o o z e n. In ver band met den nog steeds grooten omvang der werkloosheid in de gemeente, waar onder ook talrijke jeugdige personen ge bukt gaan, hebben B. en W. opnieuw ge zocht naar een object, dat door laatstge noemden bij wijze van werkverschaffing zou kunnen worden uitgevoerd. Zij heb ben dit gevonden in den vorm van het ver vaardigen van een uitneembare muziek tent, te gebruiken bij feestelijke gelegen- beden. 'De kosten daarvan zullen f 1050 beloopen, 'w.o. f 570 voor materialen e.d. en f 480 voor loonen. Het ligt in de be doeling het werk te doen uitvoeren onder leiding van een voorman en een opzichter van gemeentewerken, terwijl de vergoe ding voor de jeugdige werkloozen is be paald op f 2,50 per week en per werk- looze. De Minister van Sociale Zaken heeft zoowel in de loonkosten als in de helft van de materialenkosten een nader te be palen rijkssubsidie toegezegd. Als men dit aanneemt op 72- pet. dan beteekent dit totaal f 550,80 en blijft er zuiver ten laste der gemeente f 499,20. B. en W. stellen voor hen een ere diet van f 1050 te ver leenen. Aanbrengen afzetting d u i n t e r r e i n. B. en W. achten het ten zeerste noodzakelijk, dat spoedig wordt overgegaan tot het aanbrengen van een doelmatige afzetting van het duinter rein der waterleiding en zulks van den Duinweg te Oostkapelle af tot nabij het pompstation bij Oranjezon. De afzetting is bedoeld te loopen over een afstand van circa 4100 M. B. en W. merken op, dat de bestaande afzetting van den Duinweg af tot den weg van het pompstation naar zee in zeer slechten toestand verkeert en voorts 'langs beide wegen geen afzetting aanwezig ie. De kosten der afzetting, die in 10 jaren zullen dienen te zijn afgeschreven, worden op f 7500 begroot, terwijl bij uitvoering i

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1