Rechtszaken Laatste Berichten. Telegrammen. Land- en Tuinbouw trein naar Nederland. De voortvluchtige naar de aanbesteden en den aangewezen konden hierover nog geen nadere inlich tingen worden verstrekt. was, evenals vermoed werd, met f 5000 op reis gegaan. Bij zijn terugkeer had hij nog f 4400 op zak benevens eenig Fransch geld. Bovendien had hij de sleutels van de safeloketten nog in zijn bezit. De arrestant heeft eenige meden na drukkelijk verklaard, dat hij persoonlijk geen voordeel door het gebeurde had ge noten. Biji zijn vlucht is hij, zooals nu blijkt, eerst naar Den Kaag vertrokken, waar hij de auto heeft achtergelaten. Vervolgens is hij rechtstreeks per trein naar Parijs ge reisd. Bij de grens was blijkbaar zijn sig nalement en verzoek tot aanhouding nog niet binnengekomen, want anders had men hem te Roosendaal wel aangehouden. Vader doodt zijn zoon. Een verschrikkelijk drama heeft zich Zater dagmorgen afgespeeld ten huize van de familie R. te Deventer. De heer R., die een zenuwpatiënt is, greep in een vlaag van razernij een bijl en sloeg daarmee zijn 12-jarig zoontje c p het achterhoofd. Met een groote wond en hevig bloedend is het kind naar het ziekenhuis gebracht, waar het is overleden. De vader is vervoerd naar een psychia trische inrichting. R. had reeds enkele malen te kennen gegeven, dat hij er financiëel slecht voor stond en dat er maar een einde aan moest komen. De waanzinnige moet reeds dagen te voren met moordplannen hebben rond- geloopen en meldde zich na zijn daad zelf bij de politie aan. Bij het verhoor op het politiebureau bleek reeds direct uit de opmerkingen, die hij maakte, dat hij volslagen krank zinnig is. Men heeft hem dan ook on verwijld doen opnemen in een krankzin nigengesticht. Oogziekte onder rundvee. In de Maasweilanden in de omstreken van Roermond doet zich onder het rund vee sedert enkele dagen een ernstige oogziekte voor. Verscheidene dieren zijn aangetast, waarvan enkele exemplaren geheel blind zijn. Volgens den behandelenden dierenarts wordt deze oogziekte door vliegen over gebracht op de onbesmette dieren, zoodat groote uitbreiding der ziekte wordt ge vreesd. In overleg met den veeartsenijkundi- gen dienst worden middelen beraamd om uitbreiding der oogziekte te voorkomen. De ziekte openbaart zich door een tra nen der beide oogen van de aangetaste dieren, waarna zich een onooglijke korst om de oogen vormt. Al te goed van vertrouwen. Vrijdagmiddag vervoegde zich bij een inwoner van Maastricht een persoon, die voorgaf handelaar in juweelen en edele metalen te zijn. Deze wist den man te bewegen hem een aantal gouden ringen, broches bezet met diamanten, horloges ed. ter waarde van ongeveer 3400 gld, te geven, in ruil waarvoor hij een porte feuille gaf, welke, naar hij beweerde, een zelfde bedrag inhield aan Engelsch bankpapier. Bij nader onderzoek bleek de porte feuille echter voornamelijk gevuld te zijn met waardelooze 1000 Mark-biljetten uit den inflatie-tijd. De man, welke vermoedelijk van Duit- sche nationaliteit is en als zijn naam opgeeft Otto van Heel, wordt door de politie gezocht. De smokkelarij aan de Zuidgrens. De smokkelhandel aan de Nederlandsch-iBelgische grens duurt voort, neemt wellicht nog toe. In de aigeloopen week wisten de rijks ambtenaren menig partijtje aan te halen. Zoo in Bud kg. margarine en 3 rijwielen van Relmcnnsehe smokkelaars, 200 kg. margarine, 50 kilogram suiker en 4 rijwielen van Belgische smokkelaars, 250 'kg. margarine, 200 'kg. suiker, 400 sigaretten en 5 rijwielen, waarbij twee smokkelaars S. en A. uit Deurne konden worden aangehouden en geverbaliseerd. De marechaussees aldaar hielden nog aan zekeren N. uit Weert met 200 'kg. suiker. In Stramproy hielden de kommiezen twee personen aan, die een partij vet frauduleus uit België hadden ingevoerd. In Helden werden bij een tweetal win keliers resp. 400 en 100 kg. Belgische suiker door de rijksambtenaren in beslag genomen. In Weert werden door de rijksbeamb ten 7 rijwielen, 440 kg. Belgische marga rine en 300 kilogram Belgische suiker aangehouden. Tegen twee smokkelaars kon verbaal worden opgemaakt, de rest wist te ontkomen. Dit alles is de buit van slechts vier da gen en in een grensgebied van nauwelijks 25 km. lengte. Blindedarm-operatie t ij - dens een wandeltocht. Door buitengewone tegenwoordigheid van geest en groote bekwaamheid heeft een Weensoh chirurg, Dr Hainburger, het leven van een vriend, met wien hij in Stiermarken een wandeltocht maakte, kunnen redden. Zijn metgezel zakte op 15 kilometer af stand van het dichtstbijzijnde dorp wegens een blindedarmontsteking plotseling ineen. Dr Hainburger bedwelmde hem met behulp van een flesch whiskey en ver wijderde met een zakmes den blindedarm. Twee zakdoeken dienden als verband. De vriend werd daarna in eeït passee- rende auto gelegd en naar het dichtstbij zijnde ziekenhuis vervoerd, waar hij thans herstellende is. ']R elletje te Gorinchem. Schipper doodgebleven. Za terdagmiddag ontstond op de schippers- beurs te Gorinchem een relletje naar aan leiding van een geschil omtrent een be vrachting. Een aantal schippers drong sohipper op. Eén der opdringers, de 20- jarige G. Verhey is daarbij komen te val len. Toen men hem te hulp kwam bleek hij dood te zijn. De politie heeft het lijk in beslag genomen en stelt een onderzoek in. Explosie in Nijmegen. Zaterdagavond zijn in de kunstzijdespin nerij „Nijma" te Nijmegen een drietal ont ploffingen voorgevallen, die tot ver in den omtrek hoorbaar waren en duizenden menschen naar het fabrieksgebouw deden snellen. De brandweer rukte, daar tevens brand werd gemeld, met al het beschik bare materiaal uit. Intusschen bleek, dat bet geluid van de ontploffingen niet in overeenstemming was met de aangerichte schade. De explo sie is ontstaan in het riolen-complex on der het nieuwe gedeelte van de fabriek, waar zich gassen hadden verzameld, die door een nog niet opgehelderde chemische werking tot ontploffing kwamen. Gelukkig was er geen personeel aanwezig, zoodat er zich geen persoonlijke ongelukken voor deden: 'Bij het zwemmen ver dronken. Hier volgt weer een droeve lijst: Zondagmiddag is de 16-jarige jonge man v R. te Overschie bij het zwemmen in de Sohie verdronken. Bij het baden in een leemkuil tusschen Oldenzaal en Losser is Zondag verdron ken de 30-jarige ongehuwde Ter L. uit Hengelo (O.). Gisterenmiddag is in het zwembad te Vaassen bij het zwemmen verdronken de 18-jarige B. Zondagmorgen gingen eenige vrienden zwemmen in het nieuwe Eindhovensche kanaal. De 18-jarige F. T., die niet kon zwemmen, zou het toch eens wagen en sprong van den kant af in het waler. De jongen verdween onmiddellijk in de diep te en verdronk. Zondagmiddag is bij het zwemmen in het Zijlkerdiep te Beerta de 23-jarige ge huwde H., te Winschoten, verdronken. De man laat een vrouw en drie kinderen ach ter. Zondagmiddag is in de rivier de Maas bij Kerkdriel de 15-jarige K. bij 't zwem men verdronken. Zaterdagavond is te Drumpt in de ri vier de Waal verdronken de 23-jarige v. U. uit Tiel, toen hij met eenige vrienden aldaar aan het zwemmen was. Onder Warnsveld is Zondagmiddag de 45-jarige ongehuwde N. uit Zutfen, die niet zwemmen kon, in de IJssel verdron ken. In volle vaart tegen een boom. Zondagmorgen is op den Rijksstraatweg van Roermond naar Maas tricht nabij eerstgenoemde gemeente een auto verongelukt. De wagen werd be stuurd door den heer B. Engels uit Am sterdam. D'oor het springen van een band reed de auto met een vaart van 100 K.M. tegen een boom. Het voertuig werd totaal vernield. De heer Engels werd op slag gedood. In de auto zaten voorts de heer P. Min nen en zijn echtgenoote, Mej. E. Birke, de verloofde van den heer Engels, allen uit Amsterdam. De toestand van den heer Minne en van Mej. Birke was gisteravond zorgwekkend. Bosch brand onder Bre- d a. Onder de gemeente Breda te Teteriu- gen is Zondag een ernstige bosch- en hei debrand uitgebroken in een perceel heide en lage dennen. Paters, tezamen met een troep R. K. verkenners uit Bred?,, die daar kampeeiden, bestreden met p.ëi't aan tal toegesnelde boeren, het vuur. Ze ton den niet verhinderen, dat de vlammen ook een perceel mastbosch aantastten. Na zwaren arbeid wist men het vuur te bedwingen. Ruim 3 H.A. mastbosch werd een prooi der vlammen. Man door motortram overreden. Zaterdagmiddag is een naar schatting 35-jarige man te Blaricum gegrepen door een passeerende motor- tram. Een zijner beenen werd afgereden, terwijl hij ook overigens nog ernstige wonden opliep. Per ziekenauto is hij naar het ziekenhuis te Laren gebracht, waar hij is overleden. Den bestuurder van de motortram treft geen schuld. Ernstige trambotsing in Zuid-Limburg. Zes gewonden. Zondagochtend heeft bij het dorp Nyswil- ler in Zuid-Limburg (gemeente Wittem) een ernstige trambotsing plaats gehad. Een tram uit Maastricht kwam in botsing met een anderen trein van de Limburg- sche Tramweg-Maatschappij uit Vaals. Hoewel de beide trams geen al te groote snelheid hadden ongeveer 25 K.M. per uur was de botsing zeer hevig. Beide locomotieven werden grootendeels ver nield; van den trein uit Vaals werd het personenrijtuig ernstig beschadigd, terwijl het personenrijtuig van den trein uit Maastricht alleen een ingedrukt voorbal- con kreeg. In totaal werden zes personen gewond, van wie drie vrij ernstig. De oorzaak van het ongeval is waar schijnlijk, dat de tram uit Maastricht bij Nyswiller op de wisselplaats niet lang genoeg heeft gewacht. Hooger beroep: Door den Officier van Justitie te Middelburg is hooger beroep aangeteekend tegen 't von nis van de rechtbank van 9 Juli 1935, waarbij D. P., 37 jaar, oesterkweeker, te Ierseke, is vrijgesproken van de ten laste gelegde valschheid in geschrifte. Kantongerecht te Middelburg. De Kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens: Te Goes zonder vergunning als muzi kant zijn bedrijf op straat uitoefenen: A. J. de K. te Middelburg f 2 b. of 2 d. h. Idem te Wolf aartsdijk: A. J. de K. te Middelburg f2 b. of 2 d. h. Te Biggekerke imet een tot uitstalling van waren geschikt voorwerp op den openbaren weg blijven staan met het doel waren aan het voorbijgaand publiek te verkoopen: W. L. te Vlissingen f 5 b. of 5 d. h. De voortgezette overtreding: in de ge meente Krabbendijke in de haven de schroef van. een vaartuig in werking stellen: A. v. d. A. te Papendrecht f 10 b. of 10 d. h. RAPPORT OVER DE FRUITTEELT IN NEDERLAND. Vanwege de Ned. Pomologische Ver. Hoofdafd. Fruitteelt der Ned. Heidemaat schappij te Arnhem werd een rapport uit gebracht over de fruitteelt in Nederland. Het rapport, hetwelk een overzicht geeft over de fruitteelt in ons land, bevat bijzonderheden over de ontwikkeling van de fruitteelt voor en in de oorlogsjaren, de ontwikkeling na de oorlogsjaren, den invloed van de crisis op de fruitteelt, cri sismaatregelen en in welke richting de fruitteelt zich in ons land verder kan ont wikkelen. De verschillende fruitsoorten en de vooruitzichten voor deze worden uit voerig besproken. Ernstig wordt gewaar schuwd tegen de uitbreiding, van de fruit- cultuur door niet ter zake kundigen. Het Rapport besluit met de navolgende conclusies: 1. De Nederlandsche fruitteelt zal zich zooveel mogelijk vrij moeten ontwikkelen. 2. De omzetbelasting is onbillijk tegen over de telers van het fruit daar deze be lasting niet wordt betaald door den ver bruiker, doch komt ten laste van den teler. 3. het verplicht veilen kan goed zijn, mits de veilingen voldoen aan de eischen welke gesteld moeten worden aan een goede verkooporganisatie. 4. Het monopolierecht dient gehand haafd te blijven voor zoover dit noodig zal zijn om overmatige invoeren van fruit uit het buitenland tegen te gaan in tijden waarin de Nederlandsche teler in staat is aan de vraag te voldoen, terwijl het niet wenschelijk is dit recht als onderhande lingsobject te gebruiken bij het afsluiten van handelscontracten. 5. Uitbreiding van de teelt van klein fruit is niet gewenscht. 6. Uitbreiding van de teelt van steen vruchten is evenmin gewenscht. Er zal echter geen bezwaar bestaan op kalme wijze met den aanplant door te gaan, opdat de afgeleefde perceelen worden ver vangen. 7. Een matige uitbreiding van de teelt van pitvruchten, appels en peren, is toe laatbaar mits rekening gehouden wordt met het gebrek aan wintervruchten. Ster ke aanplant van vroegrijpend fruit moet worden ontraden. 8. Betere cultuurzorgen moeten meer algemeen worden toegepast. Krachtige propaganda daarvoor is gewenscht. Con trole op de ziektebestrijdingsmiddelen is noodzakelijk. 9. De bouw van bewaarplaatsen, zoo wel van natuurlijke als van koelhuizen moet worden bevorderd. Het onderzoek naar de betere bewaarmethoden enz. moet krachtig ter hand genomen worden en van Regeeringszijde worden gesteund. 10. De verwerking van fruit dient te worden aangemoedigd, ten einde een zekere hoeveelheid aan de directe con sumptie te onttrekken. 11. De teler zal er rekening mede die nen te houden, dat tegen een betrekke lijk lagen prijs een prima product geteeld moet worden, opdat het verbruik in het eigen land zal kunnen stijgen. 12. Het is niet gewenscht, dat door niet goed onderlegde telers fruitaanplantingen worden gemaakt, daar deze op een mis lukking moeten uitloopen. Het fruitteelt- bedrijf eischt naast groote werkkracht veel bedrijfskennis en bovendien een aan zienlijk kapitaal aleer het een bestaan kan opleveren. Diefstal met braak. Zondagmiddag j.l. is in een onder de gemeente Cadzand staande woning inge broken. De inbreker heeft zich toegang tot de woning verschaft door het open schuiven van een raam. Een hoeveelheid spek, een polohemd enz. werd vermist. Door de politie werd een onderzoek in gesteld en het mocht haar gelukken den dader, zekere H. uit Aalst (België) onder de gemeente Breskens aan te houden. Uit een nader ingesteld onderzoek bleek, dat genoemde persoon zich eveneens had schuldig gemaakt aan diefstal van een rijwiel onder de gemeente Groede, eeni- gen tijd geleden. De aangehoudene zal ter beschikking van de Justitie te Middel burg worden gesteld. Stand der werkloosheid. De stand der werkloosheid, in het dis trict der districts-arbeidsbeurs te Middel burg, per 29 Juni j.l., is als volgt: Middelburg 986; Vlissingen 1013; Aagte- kerke 9; Arnemuiden 171; Baarland 12; Biggekerke 4; Borssele 19; Colijnsplaat 12; Domburg 32; Driewegen 6; Ellewoutsdijk 3; Goes 191; 's-Gravenpolder 3; Grijps- kerke 1; 's-Heer Abtskerke 3; 's-Heer Arendskerke 48; 's Heerenhoek 51; Hein- kenszand 34; Hoedekenskerke 20; Ierseke 169; Kapelle Kats 7; Kattendijke Kloetinge 6; Kortgene 3; Koudekerke 31; Krabbendijke 15; Kruiningen 51; Melis- kerke Nieuwland 1; Nisse 7; Oost- kapelle 2; Oudelande 25; Ovezande 16; Rilland-Bath 2; Ritthem 20; Schore 10; Serooskerke 1; St.-Laurens 2; Souburg 293; Veere 5; Vrouwepolder Waarde 3; Wemeldinge 4; Westkapelle 168; Wisse- kerke 86; Wolphaartsdijk 11; Zoute- lande 15. Totaal stonden per 29 Juni 1935 3571 werkzoekenden in dit district inge schreven. Grijpskerke. Zaterdagmorgen had even buiten de kom dezer gemeente een aan rijding plaats, welke gezien de omstan digheden nog een gelukkigen afloop had. Dhr W. te Oostkapelle, in dienst van de crisisorganisatie, per rijwiel komende van de dreef van het Hof Ravestein, be merkte, toen hij de richting Grijpskerke in wilde slaan en daartoe den weg zou oversteken, plotseling een uit die richting komende geladen vrachtauto van dhr B. alhier, zoodat een aanrijding niet meer te voorkomen was. Alleen aan de tegen woordigheid van geest van W., welke vlug van zijn fiets zijwaarts sprong en het krachtig remmen en plotseling uit wijken van den bestuurder is het te dan ken, dat W. er met eenige schaafwon den aan het hoofd, veroorzaakt door het in aanraking komen met een der spatbor den van de auto, en den schrik afkwam. De fiets, welke onder de auto geraakte, was deerlijk gehavend. De oorzaak van dit ongeval moet ge weten worden aan het slechte uitzicht in de richting Grijpskerke door hoog op gaand hakhout. DE RAMP MET DE KWIKSTAART. Het opruimingswerk. AMSTERDAM. Vanmorgen wapperden op Schiphol de vlaggen halfstok. Overi gens herinnerde uiterlijk niets meer aan de vreeselijke ramp van gisteren. Morgen wordt de dienst naar Zweden weer uit gevoerd met een zelfde vliegtuig als de „Kwikstaart," n.l. de „Papegaai". Het aantal passagiers op de diensten is vandaag niet teruggeloopen. Het opruimingswerk van de wrakstuk ken, dat gisteren is aangevangen, is van daag met kracht voortgezet. Op boeren karren worden de resten van het eens zoo trotsche toestel weggebracht. Er is weinig van over. De vier zware motoren zijn niet meer dan brokken halfgesmolten metaal. Alleen de zware cylinders heb ben hun vorm behouden. Het skelet van de staart en van een gedeelte van de vleugels ligt nog tegen den dijk op. Van het passagiersgoed en de bagage is ook heel weinig over. Tusschen de ver brande resten werd nog wat geld gevon den, evenals een gedeelte van een ridder kruis. Hier en daar ligt nog een gedeelte van een kleedingstuk en een verkoolde koffer. Nauwkeurig wordt alles onder zocht. Tusschen de ruïnes is nog een gedeelte van de Engelsche post gevonden. De ter aarde bestelling van de stoffe lijke resten der slachtoffers zal waar schijnlijk Donderdag a.s. te Amsterdam plaats hebben. Eerste Kamer-verkiezing. DEN HAAG. Het Centraal Stembureau voor de verkiezing van de leden der Eer ste Kamer heeft beden een openbare zit ting gehouden, waarin de voor de a.s. Eerste Kamerverkiezing in de provincie- groepen I en III ingediende candidaten- lijsten als geldig zijn verklaard, terwijl mede alle daarop voorkomende candida- ten zijn gehandhaafd. Een adres aan de Tweede Kamer. DEN HAAG. Naar aanleiding van de Memorie van Antwoord betreffende bet bezuinigingsontwerp zond het comité ter behartiging van de algemeene belangen van Overheidspersoneel een adres aan de Tweede Kamer. Het comité betoogt dat na eventueele doorvoering der regeerings- plannen inzake salarisverlaging van het rijkspersoneel en de onderwijzers, het loonniveau van die groepen in bet alge meen beneden dat van 1914 zal liggen. Op grond van uitvoerige 'beschouwingen con cludeert het, dat bet beroep van de Re geering op de gedaalde indexcijfers voor de kosten van levensonderhoud de voor gestelde salarisverlaging niet kan moti- veeren of aannemelijk maken. Het adres geeft verder een overzicht van de verslechteringen welke na '20 naast de algemeene salarisverlaging in de posi tie van het Rijkspersoneel en de onderwij zers werden aangebracht en bestrijdt ver der de voorgenomen drastische verlaging van het aanvangssalaris van de onder wijzers tot f 500 per jaar, de nader voor gestelde bezniniging op de pensioenwetge ving en de invoering van het capitulan- tenstelsel. Kind uit den trein gevallen. ZWOLLE. Even voordat hedenmorgen trein 103, die, komende van de richting Utrecht om 8.54 te Zwolle arriveerde, bet station binnenliep, is de 4-jarige Klaas Pothof, wonende te Hilversum, met zijn ouders op weg naar Wildervank, door tot nog toe onbekende oorzaak uit de coupé gevallen. Met ernstige hoofdwonden is 't ventje in een nabije woning binnongedra- dragen, waar medische hulp werd ver leend. Nieuwe arrestatie te Oss. OSS. D'e marechaussee alhier is heden morgen overgegaan tot de arrestatie van A. v. W., bijgenaamd de Slappe Toon de Soep, als verdacht van medeplichtigheid aan een geruimen tijd geleden gepleegden inbraak te Oss. Hangende het onderzoek DoodelIJk ongeval. HELMOND, Gisteravond fietste de 8- jarige Boer, die in een woonwagen in Hel mond woont, ter hoogte van Sluis 9. Ach ter hem naderde een autobus, die moest uitwijken voor een viertal fietsers. Waar schijnlijk is de jongen, toen do bus hem passeerde in het losse grind geslipt. Hij kwam achter op het spatbord van de bus terecht. Met een schedelhasisfractuur werd hij naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij in den loop van den nacht is overleden. OIRSGHOT. Hedenmorgen is een per sonenauto, waarin een dame met 3 kin deren, benevens de chauffeur was geze ten, door onopgehelderde oorzaak in bot sing gekomen met een auto met aan hangwagen. De dame werd zoo ernstig gewond, dat zij naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. De kinderen en de chauffeur zijn tijdelijk bij omwonenden binnengebracht. Vermoedelijk zullen zij, met uitzondering van één van de kinde ren, na verbonden te zijn, naar huis kun nen gaan. DRACHTEN. In de omgeving van Beek bij Drachten heeft een vrij ernstige veen brand-gewoed. Gedurende geruimen tijd hebben zelfs twee woningen ernstig ge- vaargeloopen. De motorspuit kon niets uitrichten, doordat de zware wagen in den grond wegzakte. Men is er ten slotte in geslaagd den 'brand door het afgraven van den bovengrond te bedwingen. Doodelijk ongeval. LEIDEN. Toen Zondagavond de 53-ja- rige chef-controleur van de N.Z.H. Tram wegmaatschappij, H. M. van den Berg, na afloop van den dienst naar Oegstgeest te rugkeerde, is hij: bij1 bet oversteken van den Rhijngeesterstraatweg aldaar door een auto, bestuurd door den heer A. H. D. uit Den Haag, overreden en zoodanig ge wond, dat hij drie kwartier later in bet Academisch ziekenhuis is overleden. Verdronken. STEENDEREN. Te Baak is bij' het ba den in de Baaksche beek de 17-jarige J., wonende aldaar, verdronken. Chr. Jongeren Boeren- en Tuindersbond. Vrijdag werd te Zierikzee de provin ciale vergadering van den C. J. B. en T. B. gehouden. Ver over 't vastgestelde uur opende de voorzitter, dhr Louws, de vergadering met gebed. Behalve vele leden van alle afdeelingen, waren mede aanwezig dhr J. A. Domincus van Wemeldinge als af gevaardigde van 't Provinciaal Bestuur en Burgem. Padmos van Duivendijke, van 't bestuur der Afd. Schouwen-Duive- land van den C. B. en T. B. Ook was ter vergadering Ir C. Koopman van Zierik zee, die een lezing zou houden over „Het kweeken van nieuwe rassen". Allen werden door den voorz. verwel komd, vooral de dames, die voor 't eerst een dergelijke vergadering bijwoonden. Hierna sprak hij een openingswoord, getiteld: „Een zoeken naar vasten grond". Met tal van voorbeelden toonde spr. aan, dat een dergelijk zoeken overal gevon den wordt. Maar velen vinden geen vas ten grond. Die wordt alleen gevonden daar, waar men getrouw blijft aan Gods Woord. De secretaris, dhr Wattel, bracht ver slag uit over het afgeloopen vereenigings- jaar. Door de afdeelingen waren geregeld onderwerpen behandeld, die in betrekking staan tot land- en tuinbouw. Speciaal legt men zich toe op proefvelden. Getracht wordt cursussen te vormen op allerlei gebied. Ook is er een streven om een bibliotheek te vormen. Het ledental van den Bond bedraagt 1700 en dat der Zeeuwsche afd. 170, welk aantal veel te gering is. Allen worden opgewekt propaganda te maken voor den C. J. B. en T. B. Naar aanleiding van dit jaarverslag worden door Ir Koopman nog enkele goede wenken gegeven over het aanleg gen van proefvelden. Uit het verslag van den penningmeester blijkt, dat de afdeeling met een voordeelig saldo werkt. In de plaats van dhr Wattel, die be dankte als secretaris, werd met alg. stem men gekozen dhr de Vrieze. In verband daarmede spreekt dhr Wattel een af scheidswoord tot de vergadering. Na afdoening van enkele huishoude lijke zaken verkrijgt dhr Koopman het woord om zijn aangekondigde lezing te houden. Bij 't kweeken van nieuwe rassen moet men onderscheid maken tusschen selec tie en kruising. Nieuwe rassen worden verkregen door toepassing van selectie. Hoe verder ge selecteerd, hoe beter de rassen. Dit is de toepassing van stamselectie uit land- rassen, de meer oudere methode. De nieuwe methode is „de kruising". Hierbij moet men onderscheiden de zelf- bestuiving en de kruisbestuiving. Verder let men in 't bijzonder op het gewicht der productie, zuiverheid, ziekteverschijn selen en kwaliteitseigenschappen. Uitvoerig en met practische voorbeel den wordt dit aangetoond bij de volgen de drie rassen: tarwe-ras zelfbestui- ving; voeder bieten kruisbestuiving; grassoorten kruisbestuiving. Na deze theoretische uiteenzetting doet dhr Koopman de mededeeling, dat hij dit in de practijk zal laten zien bij het bezoek aan zijn eelsctiebedrijf.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 3