BIBTILS Werkloosheid en werkverruiming EERSTE BLAD HET ADRES A. WILKING Buitenland Binnenland Belangrijkste Nieuws Uit de Provincie. ZATERDAG 13 JULI 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49b JAARGANG - No. 233 Een verstandig boer voedert Berteis' Voer Let op ons ongeschonden loodje aan iederen zak Uitg.: N-V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergn" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL j. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Ve Zeeuw Abonnementsprijs 12.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededcelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto 10.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Dit onderwerp is helaas nog altijd ac tueel. En alles wijst er op, dat het nog lange jaren actueel zal blijven. Vandaar dat een bijdrage als van den heer P. A. Golijn over dit onderwerp in „Antirevolutionaire Staatkunde" als van zelf de aandacht trekt. De bedoeling van den heer Golijn is ons niet in alles duidelijk. Zijn artikel bevat echter meerdere be langrijke gegevens die wel waard zijn ei de aandacht op te vestigen. Na eerst met een enkel woord op de oorzaken en den omvang van de werk loosheid te hebben gewezen, zegt de schrij ver: In het algemeen ontmoet het geen te genspraak dat als regel aan het ver sohaffen van arbeid de voorkeur moei worden gegeven boven het verstrekken van een geldelijke tegemoetkoming. Maar al te zelden wordt echter de vraag vernomen „hoelang" de uit werkverschaffing voort vloeiende financieele last door de publie ke kassen zal kunnen worden gedragen, een vraag, die sterker gaat klemmen naar mate de duur der werkloosheid toeneemt en de weerstand der kassen belangrijk af neemt, om nu nog niet te spreken van de besliste noodzakelijkheid door het ver mijden van kapitaalsuitgaven geleidelijk verlaging van den schuldenlast en langs dien weg tot besparing op de uitgaven te komen". Productieve werkverschaffing is ook voor den schrijver het ideaal, maar hij acht zulks tooh alleen toelaatbaar, indien het doen van belangrijke kapitaalsuitga ven voor de gemeenten voorkomen wordt, en in elk geval het bedrag der nieuwe lee ningen dat der jaarlijksche aflossingen niet overschrijdt. Welke afmetingen de uitgaven aanne men waarvoor de publieke kassen zich ge steld zien, wordt met de volgende cijfers aangetoond: Over de jaren 1932, 1933 en 1934 wer den door Rijk en gemeenten aan werkver schaffing, steunverleening en werkloos heidsverzekering de volgende bedragen uitgekeerd: Werkverschaffing f 110.636.600 Steunverleening - 237.666.200 Werkloosheidsverzekering - 47.373.500 Totaal f 395.676.300 Voor hen, die niet ophouden te bewe ren dat de Overheid niets doet tot leni ging van den nood, zijn dit toch wel spre kende cijfers. Deze getallen zijn echter niet volledig. Zij spreken niet van de be dragen, welke door Rijk en Gemeenten als kapitaalsuitgaven in verband met de werkverschaffing beschikbaar zijn ge steld. De schrijver betreurt het, dat hierom trent volledige gegevens ontbreken. Eerstens zou dan de beoordeeling van wat de Overheid ten aanzien van het werkloosheidsvraagstuk doet gunstiger zijn, maar verder zou ook stijgen de kans dat velen zich met bezorgdheid af gaan vragen of op deze wijze kan worden door gegaan. In verband hiermede wordt dan stilge staan bij het ook naar onze meening veel te weinig gewaardeerde systeem Werken voor steun, ook wel contraprestatie ge noemd, het geven van loonbeslag, waar mede thans op meer uitgebreide schaal proeven worden genomen, en het vraag stuk der mechanisatie. De heer Colijn bespreekt verder wat door de Regeering gedaan werd en wordt voor werkverruiming door het doen uit voeren van groote openbare werken en dan niet onder werkverschaffingsvoor- waarden, maar op geheel normale wijze. Aanvankelijk gaat het daarbij om een vervroegde uitvoering van roeds voorge nomen werken, maar spoedig zal, daar de voorraad niet groot meer is, tot beschik baarstelling van gelden voor andere wer ken moeten worden overgegaan, waarvan de totstandkoming weliswaar niet overbo dig is, maar met het achterwege blijven waarvan toch geen werkelijke volksbelan gen zouden zijn geschaad, zeker niet in een tijd waarin vermindering van schul denlast als een der onmisbare factoren voor het economisch herstel moet worden aangemerkt." De schrijver voelt hierbij als een be zwaar dat het geen wezenlijke werkver- ruiming is, maar in wezen -werkverschaf fing, en dat veel van wat als werkverrui ming bedoeld is, uiteindelijk zal leiden tot een niet onbelangrijke werkvermindering. Na dan gewezen te hebben op wat ten dezen reeds tot stand werd gebracht of nog onderhanden is en op de moeilijkheid om voor deze werken, gezien uit een oog punt van werkverruiming, een sluitende rekening op te zetten, betoogt de schrij ver dat men bezwaarlijk zal kunnen vol houden, dat door Rijks- en Gemeentelijke Overheid niet zéér veel gedaan wordt, zoo wel tot leniging van den nood als tot ver ruiming van de werkgelegenheid. Dat nog zooveel critiek vernomen wordt ook uit Christelijke volkskringen, is hier aan toe te schrijven, dat het óf aan de juiste voorlichting ontbreekt, óf dat, wat erger is, men weigert de dingen in hun juiste verhoudingen te zien en geen reke ning wordt gehouden met wat mogelijk en wat niet mogelijk is. !,,Dit laatste dan in 't bijzonder met betrekking tot het vraagstuk der werkver ruiming. Men kan toch moeilijk verwachten, dat nog meer werken tegelijkertijd onderhan den worden genomen of dat in nog sneller tempo hetgeen onder handen is wordt af gewerkt. Ook zonder dat komt het einde spoedig genoeg in 't zicht en raakt de voorraad uitgeput. Reeds nu, bij1 het thans gevolgde tempo, zien we niet zonder zorg den tijd komen dat al deze kunstmatig geschapen werk gelegenheden weer tot het verleden zal behooren, en dat de terugslag zich dub bel zal doen gevoelen, zoowel omdat wat af is, niet opnieuw behoeft te worden ge daan, en in vele gevallen, als gevolg van de moderne constructiewijze en materiaal toepassing, bestaande werkgelegenheid zal zijn weggevallen. Hoe de toestand zich dan zal ontwik kelen, kan slechts worden gegist, maar rooskleurig zijn de vooruitzichten niet, waarmede reeds nu, vóór het te laat is, rekening dient te worden gehouden, door een ieder, die iets van de verantwoorde lijkheid mee draagt." Dit is een vrij sombere teekening. Misschien dat de industrialisatieplan nen van Minister Gelissen althans eenige verbetering kunnen brengen. Ingezonden Mededeeling. voor Manufacturen. Dames- en Klnderoonfeotle Tapijten - Gordijnen Bedden Ledikanten en aanverwante artikelen Is GOES HULST Brussel erkent Moskou. De tot standkoming van diplomatieke betrekkingen tusschen België en Sovjet- Rusland is verwezenlijkt door een brief wisseling tusschen de ambassadeurs van België en Sovjet-Rusland te Parijs, waar de onderhandelingen over deze kwestie zijn gevoerd. De Belgische en de Sovjet- Russische ambassade te Parijs blijven thans ook nog verder in contact met het doel een snellen voortgang voor te berei den bij de onderhandelingen over econo mische kwesties, daar gewenscht wordt, dat de ontwikkeling van de economische betrekkingen tusschen België en Sovjet- Rusland verzekerd wordt. De typhus^epidemie In Italië. In de periode van 39 Juli zijn in Ita lië 1992 personen ernstig ongesteld ge worden, tengevolge van typheuse koort sen. 72 personen zijn dientengevolge over leden. Van 1 Juni tot 19 Juli zijn 3144 per sonen ziek geworden, waarvan 23 met doodelijken afloop. Volgens een mededeeling van het mi nisterie voor volksgezondheid heeft 'het er allen schijn van, dat de epidemie thans haar hoogtepunt heeft bereikt. Wrijving tusschen Weenen en Belgrado. D'e wrijving, die tusschen Oostenrijk en Zuid-Slavië bestaat ten aanzien van het toeristenverkeer, heeft zich zeer toege spitst. Volgens de bladen is de Oostenrijk sche grens thans gesloten voor toeristen, die Zuid-Slavië willen bezoeken. Aan Oostenrijksche zijde moet het motief voor het geschil gezocht worden in de on gunstige handelsbalans ten opzichte van Zuid-Slavië. De Oostenrijksche regeering weigert passen voor Joego Slavië aan Oostenrij kers te verstrekken. Korte Berichten. In 45 Badensche gemeenten is de Staalhelm ontbonden. Het vermogen der plaatselijke organisaties werd in beslag genomen. De Albaneesche minister van open bare werken Saraci, is na 'n persoonlijke interventie van den koning van zijn post ontheven en gearresteerd. Hij wordt ervan verdacht aan bet hoofd van een smokke laarsbende te staan. Henderson, de bekende voorzitter van de ontwapeningsconferentie, is plot seling onwel geworden gedurende een autotocht in Staffordshire. Hij werd naar een hotel in Tamwordth gebracht, waar hij door een dokter werd onderzocht, die hem absolute rust voorschreef. Het hoogwater in China breidt zich nog steeds uit en bedreigt thans Han kow. Donderdag stierven in Amerika 63 'personen aan de gevolgen der hitte. De Fransche officier Dreyfus, welbe kend uit de D'reyfus-af faire, is overleden. BUSGROENTE NAAR ITALIë? Aanvrage aan de markt voor het leger. Er is een groote aanvraag voor levering van busgroente naar Italië in ons land aan de markt. De leveranties heeten be stemd te zijn voor de troepen, die naar Abessynië worden gezonden, hoewel dit niet uitdrukkelijk kan worden vastgesteld. Of het tot zaken komt valt op het oogen- blik moeilijk te zeggen. Wegens moeilijk heden met het betalingsverkeer is de Ne- derlandsche uitvoer naar Italië eerder in gekrompen dan uitgebreid. Zoo is bijv., om op het gebied der voedingsmiddelen te blijven, de uitvoer van erwten en boo- nen voor menschelijke consumptie, die Italië geregeld betrekt van Nederland, thans geringer geweest dan het vorig jaar. Landen, die in de gelegenheid zijn bet compensatieverkeer te beoefenen, hebben de beste kansen bij den handel met Italië. Duitschland heeft een contingent to maten betrokken, dat moet strekken ter betaling van de verbandmiddelen ten dienste van bet leger, die Italië gekocht heeft. Koriingln en Prinses op den Rulgenhoek. H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana zijn gistermiddag per auto van Het Loo op het landhuis De Ruigenhoek te Scheveningen aangekomen. Het ijs van de varkenscentrale. Van zeer geachte zijde maakt men ons er op attent, zegt het Hbld., dat er in het verslag van de Alg. Rekenkamer ter Landsdrukkerij een zetfout moet zijn ge slopen, waar gesproken wordt van de sterk uiteenloopende prijzen (f 8 tot f 14 per 100 k.g.) van het ijs, door de fabri kanten aan de Varkenscentrale in reke ning gebracht; achter „100" is n.l. een nul weggevallenl De f 53.000 welke, als gevolg van het ingrijpen der Rekenkamer door de bacon- fabrikanten werd teruggestort, vertegen woordigde dus niet een hoeveelheid ijs van ongeveer twee derde millioen kilo, doch van zes en twee derde millioen kilo, berekend naar een prijs van f 8. Voorwaar geen kleinigheidje. Duitschers naar Nederland. Naar het Vaderl. vernam is de rege ling volgens welke Duitsohe toeristen een bedrag van R.M. 500 mogen meenemen op een reis naar Nederland, reeds sedert 4 Juli j.l. in werking getreden. Hoe groot de belangstelling voor reizen naar Nederland is, moge blijken uit het feit, dat gisteren reeds voor een bedrag van 300.000 Hollandsche 'guldens aan reischeques was aangevraagd. Dat is dus ongeveer één derde van het totaal toege stane bedrag. Bij, 'het Bureau van de Nederlandsche Spoorwegen te Berlijn 'komen iederen dag 50 a 60 telefoongesprekken binnen, waar bij informaties worden ingewonnen over reizen naar en in Nederland. Bij dat Bu reau zijn inmiddels reeds 100 reiscrediet- brieven aangevraagd, waarvan er gisteren reeds 70 waren afgegeven. De bedragen van de reischeques en credietbrieven beloopen een gemiddelde van R.M. 300. Wat bij! terugkomst over is, wordt terug gestort in bet potje en komt weer ton goede aan bet vastgestelde contingent. Men is in Nederlandsche kringen te Berlijn, welke in relatie staan tot bet toe risme, over de regeling zeer tevreden. Het wetsontwerp tot verlaging van sommige vaste lasten. In de op 11 Juli gehouden ledenverga dering van de Vereeniging van Directeu ren van Hypotheekbanken is het door de regeering bij de Tweede Kamer ingedien de wetsontwerp tot verlaging van som mige vaste lasten en huren besproken De vergadering bleek van oordeel, dat tegen het p r i n o i p e aan dit ontwerp ten grondslag liggende, zeker ernstige be zwaren bestaan. Over het algemeen genomen werd de uitwerking van de bepalingen van het wetsontwerp voor het hypotheekbe- drijf niet ongunstig geacht, daar dit ge baat is bij krachtiger debiteuren en min der zwaar belaste onderpanden, hetgeen aan de intrinsieke waarde der pandbrie ven ten goede zal komen. HERZIENING VAN DEN WETTE- LIJKEN TIJD. De bezwaren van de Eerste Kamer. Verschenen is de Memorie van Ant woord op het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot herziening van den wettelijken tijd. Toen den Minister bleek, dat er een ver heugende eenstemmigheid in de Tweede Kamer heerschte ten opzichte van het be ëindigen van de tijdsplitsing en dat vrij wel algemeen het aanvaarden van den Midden-Europeeschen tijd daartoe als middel werd aanbevolen, meende hij ter bevordering van het intreden van de ge- wenschte rust op dit punt, goed te doen, het ook hem aanvankelijk juist voorko mende voorstel tot aanvaarding van Greenwichtijd met zomertijdregeling los te laten en dit te wijzigen in een ontwerp van wet, waarbij de Midden-Europeesche tijd algemeen wordt gesteld. De kennisneming van het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer was voor den Minister in zooverre een teleurstelling, dat daarin minder aandacht wordt ge schonken aan de groote voordeelen van eenheid en de critiek zich bepaalt tot de vraag, welke tijd moet warden aanvaard met behoud van den Zomertijd, alsof niet de probleemstelling na de behandeling in de Tweede Kamer een andere ware ge worden. Met het oog op het internationaal ver keer is aansluiting gezocht aan de wereld- tijdsindeeling, onder in achtneming van den wensch van eenheid van tijd gedu rende het geheele jaar. Dit voert tot aan sluiting hij den Midden-Europeeschen tijd, met overeenstemming tevens ten opzichte van België, Frankrijk en Engeland in de periode van zomertijd in die landen. De Minister wijst er op, dat eenmaal aange nomen het verlangen naar eenheid in tijd gedurende het geheele jaar alleen het aanvaarden van aansluiting naar het Oosten mogelijk was, aangezien men bij meer Westelijken tijd op den loop der zon ten achter raakt, hetgeen de beschikbare ruimte aan daglicht aanmerkelijk zou be korten. De vraag, of de regeering alvorens van stelsel te veranderen, voeling heeft ge houden met de landbouw- en bedrijfsver- eenigingen, moet de minister ontkennend beantwoorden. Hij achtte zulks niet noo- dig, in de veronderstelling, dat de duide lijke taal in het andere deel der Volksver tegenwoordiging, waarvan tal van agrari sche en bedrijfsspecialisten deel uitmaken, niet zou zijn gesproken, wanneer het landbouw- en bedrijfsbelang zich tegen de aanvaarding van den Midden-Europee schen tijd zoude verzetten. De Minister wil hierbij niet onvermeld laten, en dit geldt voor de bezwaren van andere zijde eveneens, dat men in een materie als deze niet kan wachten op eenstemmigheid van de onderscheiden kringen der bevolking. VERDERE VERLAGING VAN ACCIJNS? Voor gedistilleerd en bier In nader8 overweging. In een nota naar aanleiding van het verslag der Tweede Kamer over het wets ontwerp tot verlaging van den wijnaccijns deelt de Minister van Financiën mede, dat hij de wenschelijkheid om de in uit zicht gestelde verlaging van den gedistil leerd-accijns en van den bieraccijns voor te stellen, thans mede bezien in het licht van de voorgestelde verlaging van den wijnaccijns, nader zal overwegen. De minister meent, dat op den duur niet kan worden berust in het in con sumptie brengen van belangrijke hoeveel heden smokkelgoederen. De minister is voornemens, de verdere behandeling van het wetsontwerp, hou dende verbod van de bereiding van alco holhoudende likeuren uit wijn te bevor deren, zoodra hij zijn standpunt met be trekking tot de verlaging van den gedis tilleerd-accijns zal hebben bepaald. Aangezien de le Juli, de datum waar op deze verlaging aan Frankrijk was toe gezegd, inmiddels is verstreken, wordt nog voorgesteld, dat de wet geacht zal worden met dien datum in werking getre den te zijn. Aangezien bepaald is, dat verschillende personen, die elk wijn voorhanden hebben in een kleinere hoeveelheid dan 5 H.L., den wijn in één opslagplaats bijeen mo gen voegen, meent de minister dat aldus voldoende tegemoet is gekomen aan de bezwaren van den handel. Binnenland. Duitschers naar Nederland. Verdere verlaging van accijns? De Eerste Kamer over de herziening van den wettelijken tijd. Buitenland. Brussel erkent Moscou. Wrijving tusschen Weenen en Belgrado. Ingezonden Mededeeling. De van OUDS BEKENDE naam B E R T E L S waarborgt gehalte, kwa liteit en zuiverheid van Uw veekoek jes, varkens- en pluimveevoeder. Bestelt bi; Uw plaatsslijken voederhandelaar ol coöperatie, Oliefabrieken N.V. - Amsterdam Stoomtram Breskens—Maldeghem. In de gisterenmiddag in hotel de Nieu we Doelen te Middelburg gehouden ver gadering van aandeelhouders der N.V. Stoomtram Walcheren zijn tot commis sarissen herkozen de heeren mr J. J. Heijse en G. A. Waller en is besloten om het verlies af te schrijven ten laste van de reserve en bet vernieuwingsfonds. Minister De Wilde In Zeeland. De Minister van Binnenlandsche Za ken, mr J. A. de Wilde, die Vrijdag in gezelschap van den Commissaris der Ko ningin, leden van Ged. Staten en den grif fier der Staten een tocht door Tholen maakte, is heden (Zaterdag) morgen om 9 uur met de Provinciale Boot van Vlis singen naar Breskens overgestoken, we derom in gezelschap van genoemde hee ren voor een bezoek aan een deel van Zeeuwsch-Vlaanderen. De „Dirago"-tentoonstelling. In en rondom bet Thaliagebouw te Bergen op Zoom hangt nu reeds een sfeer van de Middenstands en Nijver- heidstentüonstell'in'g „DIR A G O", welke aldaar op 20 Juli geopend zal worden. In het gebouw zelf begint al aardig tee kening te komen, evenals in bet plateau, waarop te zijner tijd de attracties worden gegeven. Dze week zijn de doorloopende toe gangskaarten verkrijgbaar gesteld en wel voor de niet-leden aan het secretariaat van de Dirago-tentoonstelling, Zuivel- plein 6. (Het uitstekend verzorgde programma boekje is eveneens reeds versobenen. Voor verdere 'bijzonderheden verwijzen we naar de in dit blad voorkomende ad vertentie. De minister van Economische Zaken heeft tot leden van het bestuur der Stich ting Landbouw-Crisis Organisatie in Zee land, herbenoemd met ingang van 26 April 1935, de navolgende op dien datum periodiek aftredende bestuursleden J. Bosselaar te Aagtekerke; G. M. de Bruyne Pcissonnier te Cadzand; P. J. J. Dek ker te Wemeldinge; G. Fransse te Kle- verskerke, A. Haak te Zaamslag. Sacharine smokkelen. Twee inwoners van ZuidZande M. de V. en G. de S., werden dezer dagen in België aangehouden, waarbij bleek, dat beiden op frauduleuze wijze sacharine vervoer den, afkomstig uit Nederland en wel in totaal 177 doosjes ten gewichte van 1400 gram. De rechtbank van Gent veroordeel de beiden voor dit feit tot 4 maanden ge vangenisstraf en bet gezamenlijk betalen eener boete van 6000 francs. Benoemd met ingang van 1 Augus tus 1935 tot gezworene van het water schap: a. Oud-Wolf aartsdijk A. Koert te Wolfaartsdijk; b. van den Elisabetspolder (Biervliet) J. W. Leenhouts te Biervliet, uiterlijk tot het einde van het zittings jaar waarin hij 70 jaar zal zijn geworden; o. van den Nieuwe annex Stavenissepol- der A. van der Slikke te Stavenisse; d. van den Oudepolder van St, Philipsland A, M. van Dijke, te St. Philipsland; e. van het waterschap Groote St. Anna en Nieu-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1