EERSTE BLAD NivE^r^ VRIJDAG 12 JULI 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 238 Wat gaat er om? (Een Kabinets-crisis op komst?) Buitenland. Belangrijkste Nieuw: Uitg.: KV. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergn" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postcheque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingcn f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertcntiën 30 cent per regel. Ingezonden mcdedoelingcn GO cent per regel. Kleine Advcrtcnticn Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De bekende Zeeuwsohe uitdrukking: „Wat gaat er om?", komt als vanzelf naar voren als men kennis neemt van den po litieleen toestand en van de beschouwin gen over de positie van het Kabinet- Golijn. Er is critiek op tal van door het Kabi net genomen of voorgestelde maatregelen en er zullen weinigen zijn, die deze cri tiek maar zonder meer als ongegrond willen afwijzen. Hoe kan het ook anders, nu de eene noodmaatregel na de andere ge nomen moet worden en voorsteilen moeten worden gedaan, Waaraan men in nor male tijden niet zou denken. Dat is hier echter niet het voornaam ste. De Regeering iheeft herhaaldelijk ge toond ernstige, opuouwende critiek op prijs te stellen, met gegronde bezwaren zooveel mogelijk rexening te willen hou den. Dat bieeit ook weer bij de schrifte lijke behandeling van het wetsontwerp tot verlaging van de openbare uitgaven en bij de voorstellen inzabe pachien en hypotue- ken. Waar eenigszins mogelijk werd een tegemoetkomende houding aangenomen. Daarmee is de oppositie echter niet te vreden. Zij wil en dat danken we in de eer ste plaats aan de oppositie uit den R. K. hoek, omdat die in dit verband van de meeste beteekenis is dat een geheel andere koers zal worden ingesla gen. Zij verlangt, dat dit Kabinet zal ver dwijnen om plaats te maken voor een mi nisterie, dat wil gaan in de richting van devaluatie, waarvan voor het algemeen herstel groote verwachtingen worden ge koesterd. En nu zegt men wel o.a. „De Tijd" sprak zich in dezen geest uit dat het niet te doen is om een ander Kabinet, maar om een andere kabinetspol i- t i e k, maar dat is slechts een doekje voor het bloeden. Men zal toch waarlijk niet meenen, dat Dr Colijn een van die man nen is, die terwille van zijn positie ook wel anders kan als dit meer profijtelijk schijnt? De oppositie gaat wel degelijk tegen het Kabinet. De bedoeling van een deel der R. K. pers is geen andere, dan het Ministerie-Colijn ten val te brengen. Het is nu eenmaal niet mogelijk de kabi netspoiitiek te veroordeelen, zonder de mannen, die van die politiek de dragers zijn, te treffen. Natuurlijk heeft een ieder het recht al dus te oordeelen en wanneer hij meent, dat 's lands belang dit vordert, mee te werken het kabinet ten val te brengen. Wij denken er niet aan 'dit recht te be twisten. Alleen mag hierbij de goede parlemen taire eisch worden gesteld, dat, als men aan den val van dit ministerie welbewust meewerkt, ook 'bereid is de gevolgen daar van te aanvaarden en het optreden van een nieuw kabinet mogelijk te maken. Maar daar zit nu de moeilijkheid. Wanneer een motie wordt voorgesteld, waarin de Kamer uitspreekt in dit Kabi net geen vertrouwen meer te stellen, dan zullen de Sociaal-democraten, de commu nisten, de Staatk. Geref., benevens de één lingen, de mannen van de H. G. S., de C. D. U., de R. S. P., de R. K. V., de plattelander en de nationaal-hersteller ze ker bereid zijn daaraan hun stem te ge ven. Maar daarmee is men niet klaar. Dan komt terstond aan de orde de de vraag: W a t nu? en: Hoe nu? D'e Sociaal-democraten zijn onmiddellijk bereid, om met de R. Katholieken in zee te gaan, maar in R. K. kring acht men het moment van de uiterste noodzaak nog volstrekt niet aangebroken. Maar wat dan? En zoo komen we tot de vraag, die we hierboven hebben gesteld: „Wat gaat e r o m?" Het spreekt toch vanzelf, dat zij, die zoo heftig tegen het Kabinet, wil men, tegen de kabinetspoiitiek, ageeren, de con- sefcwenties daarvan onder de oogen heb ben gezien. Wanneer we zoo het geheel overzien, dan koimt de vraag op: S t a a t ons misschien een herhaling van 1926 te wachten? Geheel onmogelijk schijnt dit niet. De Ghr. Historischen hebben voor een deel dezelfde critiek als de R. Katholieken en zij hebben zich niet als Minister Cc*- lijn en zijn medewerkers, zóó beslist tegen devaluatie uitgesproken, dat ze in die richting niet mee zouden kunnen gaan. In deze opvatting werden wij versterkt door wat gisteren het „Dagblad voor Zee land" schreef onder het kopje: „Als Colijn valteen val, die dit orgaan van harte zou toejuichen. Het feit, dat „De Standaard" verklaar de, dat op de Antirevolutionairen bij de vorming van een nieuw Kabinet niet ge rekend behoeft te worden, doet volgens het Dagblad niets ter zake. „Doen zij eventueel niet mede, dan kan men dit zeer levendig betreuren, maar liet land moet geregeerd worden ende karavaan vervolgt haar weg. Bij de Katholieke Kamerfractie speelt bij de vorming van een nieuw kabinet de partijpolitiek geen rol. De leider van deze fractie, Mr Aalberse, is trouwens bij voor baat reeds uitgeschakeld. Op de laatste bijeenkomst van de Internationale Ar- beidsconferentie te Genève heeft hij in een redevoering zich een dergelijk tegenstan der van devaluatie verklaard en zoodanige theorieën over aanpassing e.d. verkondigd dat hij getoond heeft, met zijn opvattingen in wezen niet te veel te verschillen met Dr Colijn. Het is duidelijk, dat Mr Aalberse deze rede niet zou gehouden hebben, als liet hem niet erom te doen geweest was, dui delijk te doen uitkomen, dat het bij hem niet erom gaat, de plaats van Dr Colijn in te nemen. Het is ook even duidelijk, dat hij niet de man kan zijn, die een kabinet kan vormen, dat zijn theorieën verwerpt en voP'ens de door hem afgewezen begin selen te werk zal gaan. Naar onze overtuiging zal allereerst voor eventueele kabinetsformatie in aan merking komen de leider van de Christe lijk historische Unie, die zich niet, zooals anderen, aan de eenzijdige defiatiepolitiek der regeering heeft gebonden, doch vol doende armslag heeft weten te behouden om zoo noodig een andere richting uit te kunnen gaan. Van den heer De Geer is overigens ook geen gevaarlijk vasthouden aan zuiver parlementaire kabinetsforma tie te duchten. Zoowel zijn partijpolitieke beginselen, als zijn persoonlijk verleden staan er borg voor, dat hij niet zal schro men met een z.g. „zaken"- of extra-par- leimentair kabinet het land te besturen en ook het economisch en monetair beleid der Regeering in de gewenschte richting te sturen". Deze uitspraken zijn zeker niet zonder beteekenis. Zij geven in elk geval grond voor de meening, dat er iets broeit in de politieke keuken. In hoeverre deze opvatting juist is, zal spoedig genoeg blijken. Bij de behandeling van het bezuini- gingsontwerp de volgende week, zal het niet alleen en niet in de eerste plaats gaan over 'de voorgestelde maatregelen, maar over 'de kabinetspoiitiek in het algemeen, over de vraag of al dan niet een andere koers moet worden ingeslagen. De komende dagen kunnen voor ons politieke leven van verstrekkende beteeke nis zijn. DE BUITENLANDSCHE POLITIEK VAN ENGELAND. Rede van minister Hoare. Gisteren hield in het Engelsche Lager huis Samuel Hoare, de minister van bui- tenlandsche zaken, een groote rede. Ten aanzien van het Britsch-Duitsche vlO'Otverdrag, zeide Hoare, dat dit verdrag niet egoistisch was. Afgezien van de juridische kwestie, schijnt het ons toe, dat er in het belang van den vrede ernstige redenen bestaan het verdrag aan te nemen. Uit de besprekingen bleek, dat de Duit sche regeering de volgende belangrijke verklaring 'had afgelegd, dat in het ver volg, voor zoover het Duitschland betreft, een van de kwesties welke een oorlog zoo versohik'kelijk maken, wordt geëlimineerd, n.l. het ongelimiteerde gebruik van onder zeeërs te-gen koopvaardijschepen. Wij dachten, dat er kans bestond voor een vlootverdrag met dg andere zee-mo- gendheden, o.a. Frankrijk. Het gesloten verdrag verleent Frank rijk een meerderheid van 43 pet. boven de Duitsche vloot, in vergelijking met een minderheid van 30 pet. voor den o-orlog. Ik geloof, wanneer de wereld kalmer zal denken over de resultaten, men zal zeggen dat 'de Britsehe regeering den juis- ten weg is gegaan, de eenige welke ha.ar in de gegeven omstandigheden openstond. Naar -de meening van de Britsehe re geering kan er geen enkele reden zijn dat er niet spoedig voortgang wordt gemaakt met het afsluiten van het Oost-pact, en zij heeft dit dan o-ok aan de Duitsche re geering te kennen gegeven. Het lint thans in de marht van Hitler oen werkelijke bijdrage tot de zaak van den vrede te leveren, die de gemoederen in Midden-, Oost- en West-Eurcpa veel zal kunnen kalmeeren. Ik neem de vrij heid hem dit aan te bevelen, hij zal er de eigen zaak mee dienen. Zelf heeft hij- zeer openhartig gespro- sproken op 21 Mei en ik ben er zeker van dat hij er geen bezwaar tegen heeft, dat ik thans even openhartig spreek. De wereld en wij werden verontrust, niet alleen door het Duitsche herbewapenings programma, doch ook door menig ander verschijnsel in het moderne Duitschland. Niettemin hebben wij Hitier op zijn wo-ord geloofd en er een practisch bewijs van gegeven door het afsluiten van het vlootverdrag met Duitschland. Wij meenen daarmede een slap in de richting der verzoening te hebben gedaan Laat Hitler thans den volgenden stap doen, die noodzakelijk is en zijn steun verleenen aan de onderhandelingen der Oostelijke en Donaupacten, en daardoor het sluiten van een luchtvaartverdrag na der tot zijn verwezenlijking brongen, het geen hij, naar mij bekend is, even zeer verlangt. Wat de afhankelijkheid van Oostenrijk betreft, wij hebben reedj herhaaldelijk te kennen gegeven, dat wij van meening zijn, dat Oostenrijk strategisch en economisch een sleutelpositie in Europa inneemt en dat een verandering in het statuut van Oostenrijk de grondslagen van den vrede in Europa aan het wankelen zou brengen. Laat ons alle kwesties gelijktijdig be spreken. Het luchtvaartpact kan niet tot stand komen zonder dat de vijf mogendheden het over dat verdrag eens zijn. Aangaande de Abessynische kwestie zeide Samuel Hoare: „Wij zijn bereid geweest een construc tief voorstel te doen, zelfs op gevaar af te worden becritiseerd en aldus een oorlog te voorkomen, die op de een of andere wijze een ernstigen terugslag moet hebben op het geheele Volkenbondssysteem. Dat is dan ook de eenige reden geweest van onze pogingen een basis t.ot regeling van het conflict te vinden. Een 'bijbedoe ling hadden wij niet. Alle verklaringen die zeggen, dat wij onze eigen koloniale belangen nastreven en tro\open verzamelen in de naburige ko loniën, zijn van eiken grond ontbloot. Wij hebben het Italiaansche verlangen tot gebiedsuitbreiding overzee altijd be grepen en zullen het ook altijd blijven be grijpen en hebben zeker in het verleden ons best gedaan onze sympathieën met deze Italiaansche wensohen op practische wijze tot uiting te brengen. Wij geven opnieuw toe, dat eenige der grieven tegen de Ethiopische regeering gerechtvaardigd zijn, maar wij vragen ons af, of deze feiten nu wel voldoende reden zijn zich in een oorlog te storten. Wij zijn voor vrede en zullen niets ver- waaiioozen om te trachten een noodlotti- gen oorlog te voorkomen. Gedurende vele jaren stonden wij aan de zijde van Frankrijk en wij hebben ja ren lang samengewerkt. Dit zullen wij ook in de toekomst blijven doen. Het is Engelands gewoonte niet oude vriendschappen o-p te geven voor nieuwe (applaus). Als wij nieuwe vriendschappen trach ten aan te 'knoopen zal dit niet gebeuren ten koste van de oude. Weer een hevige aardbeving in Japan. Gistermiddag te 5.25 uur (plaatselijke tijd) heeft in het district Sjisoeoka (Ja pan) een hevige aardbeving plaats gehad. In de stad Sjisoeoka stortten de mu ren van de residentie van den gouver neur in, terwijl verscheidene huizen wer den vernield. Tot Tokio is de aardbeving waarge nomen. Het radiostation te Sjisoeoka is buiten bedrijf geraakt, terwijl verschillende branden zijn uitgebroken. Korte Berichten. De leider van de Groenlandsche druk kerij te Godhavn, Hans Jensen, is overle den aan longontsteking. Jensen was niet i alleen de noordelijkste drukker ter wereld, doch ook de uitgever van de eenige krant J op Groenland, de „Avang-Naminck" (de man uit het noorden). De overstroomingen in China heb ben een geweldigen omvang aangenomen, In het Jangtse-gebied worden millioenen menschenlevens bedreigd. Alleen reeds in het plaatsje Jen-Tse zijn twee duizend slachtoffers te betreuren. Missouri, Oklahoma en Texas heb ben opnieuw van een hittegolf te lijden. De thermometer wees temperaturen van meer dan 40 graden Celsius aan. Tot nu toe heeft de hittegolf reeds vier-en-twintig dooden geëischt. Er heerscht in hot Zweedsche bouw bedrijf thans zulk een groote bedrijvig heid, dat er een tekort is ontstaan aan metselaars. Te Gothenburg wil men in dit tekort voorzien door 30 metselaars uit Noorwegen te laten komen. Er zijn hier voor reeds stappen gedaan met goedkeu ring van de betrokken vereenigingen van patroons en arbeiders. Volgens berichten in de bladen heeft de marineleiding in Japan voor de nieuwe begrooting het ongewoon hooge bedrag van 710 millioen yen (vorige begrooting 533 millioen yen) gevraagd. NEDERLAND EERT DE BEMANNING VAN DE K XVIII. Nu de K XVlll behouden te Soerabaja is aangekomen, is te Den Helder op een voudige wijze het nationale huldeblijk ont huld en overgedragen. De commandant der Marine, schout- bij'-nacht T. L. Kruys, heeft namens mi nister Deckers het huldeblijk aanvaard. Het bestaat uit vijf gebrandschilderde gedenkramen, welke zijn geplaatst in de gebouwen van de Onderzeedienstkazerne te Willemsoord. Met deze vijf ramen heeft het Comité meer bijzonderheden van de wereldreis der K XVIII tot uitbeelding kunnen bren gen dan het voor Indri bestemde raam Het eerste raam stelt het vertrek voor. De vuurtoren van Nieuwediep doet de K XVIII uitgeleide uit het Marsdiep. Het groote middelraam is symbolisch gehou den. Hier ziet men de bekende reisroute en de K XVIII afgebeeld. In het linkerge deelte van het raam is Nederland gesym boliseerd; de Nederlandsche maagd heft een krans ter huldiging omhoog. Het rechtergedeelte van het raam symboliseert Indië. De inlandsche vrouw begroet de K KVIII en biedt vruchten van het land aan. De wapens van Den Helder en Soe rabaja geven het begin en het einde van de reis aan. Het derde raam geeft de ontmoeting met de „Snip" weer; het vierde raam is speciaal gewijd aan het onderzoek der cosmische bestraling, slingerproeven en zwaartekrachtmetingen alsmede diepzee- onderzoek. Het vijfde raam heeft betrek king op de aankomst te Soerabaja. Ook hier is het huldigend karakter sober ge houden in de woorden: „Het Nederland sche volk aan zijn Marine". De drie bovenramen hebben een geza menlijke afmeting van 140X88 c.M. De beide onderste ramen van 107X26 c.M. elk. De ramen werden vervaardigd door de fa. Willem Mengelberg te Zeist. Zonnegloren, Onder een stralonden hemel waren vele honderden Woensdag 10 Juli bijeengeko men op het uitgestrekte terrein van hot Sanatorium Zonnegloren te Soestduinen, om voor de achtste maal de stichting van deze inrichting te herdenken. Nadat de voorzitter, jhr mr J. W. H. Rutgers van Rozenburg, met bijbellezing en gebed de samenkomst geopend had, zong het zusterkoor onder leiding van Mevr. Tholen van Hoogenhuijze eenige liederen. D's R. Dijkstra, Ned. Herv. predikant te Amsterdam, sprak daarna de herden kingsrede uit naar aanleiding van de vraag, die Jezus aan den lamme te Be thes da deed: Wilt gij gezond worden? Vervolgens werd het woord gevoerd door de predikanten Luteyn te Nijkerk, de Bel te Schiedam, Tonnon te Vlaardingen, van Schaick te Soest en Schoneveld te Ai- fen a. d. Rijn. Zij brachten de gelukwen- schen hunner afdeelingen over en boden geschenken voor Zonnegloren aan. Dit werd ook gedaan door den heer Stinis voor Feyenoord en den heer Achterberg namens de oud-patiënten, terwijl de heer Sterkenburg namens de patiënten lampen schonk. Behalve de geschenken, die deze spre kers overhandigden, brachten zij zulke belangrijke giften mee, dat deze te samen het bedrag vormden van f 12.700. Zonnegloren heeft wel vele vrienden. De veiligheid der Spoorwegen. Uit het onlangs verschenen jaarverslag der Ned. Spoorwegen blijkt, dat in 1934, zoowel als in 1933 en 1932 (om maar niet verder terug te gaan), geen enkele reiziger door een spoorwegongeval om liet leven is gekomen. D'aar nu het verslag ons leert, dat in 1934 behalve de abon' né's, 48.148.395 reizigers zich aan de zor gen van de spoorwegen hebben toever trouwd. en het aantal afgelegde kilome ters der reizigerstreinen 41.619.332 be droeg, kunnen we de veiligheid gevoeglijk stellen op 100 pet. Opmerking verdient nog het feit, dat een zoo groot aantal treinkilometers nim mer tevoren werd afgelegd. Aan alle stations te Amsterdam werden in 1934 uitgegeven 5.648.656 biljetten (waarbij de retourbiljetten voor twee zijn geteld); het aantal aangekomen reizigers kan worden gesteld op 4.490.185, waarbij (in beide gevallen) de abonné's nog bui ten beschouwing blijven. Voor Dén Haag bedroegen -deze getallen Binnenland. Minister de Wilde in Zeeland. Het tarwe-schandaal in Gelderland. Steun voor koolzaad in 1936. De Rekenkamer over het beleid der crisis organisaties. Buitenland. Rede van den Engelschen minister Hoare. Aardbeving in Japan. Ingezonden Mededeeling. Reeds vanaf /U «s bij vertrek 4.C42.642 en bij aankomst 3.070.697. Voor Rotterdam bij vertrek 4.044.291 en bij aankomst 2.840.021. De brug over den Moerdijk. Gisterenmiddag is na een gehoudei conferentie tusschen de betrokken instan ties de definitieve beslissing gevallen ter zake van het overbrengen en plaatsen van de derde overspanning van de nieuwe Moerdijkbrug. Het overbrengen van dit gevaarte van 930 ton van Dordrecht naar het Hol- landsch Diep zal geschieden op Vrijdag 19 Juli a.s. D'es morgens om 4 uur zal van Dordrecht worden weggevaren. In anderhalf uur hoopt men 'het Hollandsch Diep te bereiken. Aldaar is het wachten op hoog water, maar vóór 12 uur al dus is de berekening moet de over spanning' ter bestemder plaatse zijn ge bracht. Deze derde overspanning komt tus schen het landhoofd en den eersten pijler, zoodat dit bruggedeelte dan met de an dere twee één geheel zal vormen. Burgemeesters. Bij Kon. besluit is aan mr E. H. J. ba ron van Voorst tot Voorst, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Ubbergen. Notariaat. Bij Kon. besluit is benoemd tot nota ris ter standplaats Heerenveen, H. II. Kiewiet de Jonge, thans notaris te 01- 'deberkoop. Staatsraad Cort van der Linden ernstig ziek. Naar men verneemt, heeft mr P. W, A. Cort van der Linden, minister van Staat, oud-minister-president en oud- Staatsraad, in het Roode-Kruis-zieken- huis te 's-Gravenhage een operatie onder gaan, Dé toestand 'van den patiënt is zor gelijk. Industrie en regeeringspolitiek. In verschillende bladen verscheen een bericht, dat de firma Ten Cate te Almelo, tezamen met Philips, Van Heek e.a. be hoorde tot de onderteekenaars van een adres aan de Regeering c.q. aan het Ver bond van Nederlandsche werkgevers, waarin de huidige regeeringspolitiek wordt veroordeeld. Naar de „M aas b." echter vernam, heeft de firma Ten Gate een dergelijk adres, hetzij aan de regeering of aan het Verbond van Nederlandsche Werkgevers, niet onderteekend. Ir Mussert naar Indië. Naar gemeld wordt, heeft een gro-ot aantal N.S.B.'ers meer dan duizend te kennen gege- en, 17 dezer 's morgens vroeg 'cp Schiphol aanwezig te willen zijn wanneer ir. Mussert aan boord van het Doug^svliegtuig „Sperwer" naar Indië vertrekt. Aangezien deze belangstelling al licht door sommigen beschouwd zou kun nen worden als een politieke demonstra tie, die op het terrein van de gemeente lijke luchthaven niet toelaatbaar is, heeft men in deze het advies van B. en W. van Amsterdam ingewonnen, teneinde te ver nemen hoe het met deze aanvrage zal handelen. Met groote zekerheid kan reeds worden gezegd, dat er een sterke politiemacht op den morgen van vertrek op Schiphol zal zijn, omdat in ieder geval het voornemen schijnt te zijn N.S.B.-ers in groote ge tale naar Schiphol te doen optrekken, ook indien toegang tot de eigenlijke luchtha ven zou worden geweigerd. De vrees be staat bovendien, dat andersdenkenden,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1