Onderwijs. Gemengd Nieuws Land- en Tuinbouw Rechtszaken Laatste Berichten. Telegrammen. Ned. Zendeling Genoot schap. Gisteren is de 138ste jaarlijksche vergadering van het Ned. Zendel. Ge nootschap gehouden, onder leiding van Ds G. H. Wagenaar. Het verslag over de Ned. Zend. School, opgesteld door prof. Van Nes, werd uit gebracht door ds Rauws. De eerste klas telde in den vorigen cursus 5 leerlingen, de tweede klas B. Deze laatslen zijn bij de examens ge-laagd. Een deel van de leerlingen der Se klas wordt in dezen zo mer naar Indië uitgezonden, 4 hunner als hulpprediker in dienst der Indische Kerk. 't Volgend jaar zal als eisch van toelating worden gesteld het eindexamen gymna sium, H.B.S. of kweekschool. Tot leden van het hoofdbestuur werden herbenoemd de heeren mr N. J. van Aalst te Rotterdam, dr G. Royer en prof. dr W. A. F. Schüifner te Amsterdam, prof. dr A. van Veldhuizen te Groningen, lo heer W. Naudin ten Gate te 's Gravenhage had zich niet voor herbenoeming beschikbaar gesteld. Benoemd werdea ds A. Adriani te Rotterdam, prof. mr F. baron van Es- beck te Scheveningen, prof. dr F. W. A. Korff en prof. dr G. Sevenster te Leiden. i Te 's-Hertogenbosch zijn geslaagd voor het eindexamen Midd. Techn. School, voor electrotechniek de heeren D. A. Jongenelen te Vlissingen en D. J. A. van Ballegoyen de Jong te Goes. Kloetinge. Aan de Rijks-Universiteit te Utrecht slaagde voor het candidaats-exa- men medicijnen dhr J. J. Dagevos Czn., alhier. Eindexamen R.H.B.S. te Middelburg. Voor het eindexamen af deeling B slaag den heden: Mej. I. Koens te Souburg; en de heeren M. Boreel te Koudekerke; H. W. G hij sen, G. A. T. van Giezen, H. A. van Heel te Goes; A. L. Janse de Jonge, I. Lamain, A. E. van der Lely, G. Or- baan, J. W,. van Pienbroek, J. Simonse, J. W. Snijders te Koudekerke; en J. G. Wisse te St. Laurens. Afgewezen zes. Chr. Volksonderwijs en de bezuiniging. Door de Vereen, van Chr. Volksonder wijs werd op 10 Juli in het gebouw van de G.J.V., Singelstr. te Middelburg een provinciale vergadering gehouden, waar voor en door de besturen en het personeel der aangesloten scholen gesproken werd over de Bezuinigingsvoorstellen der Re geering met betrekking tot het onderwijs. Na de opening heette de voorz., d s P. J. S t e i n z van Goes de talrijke aanwe zigen, benevens den spreker, den heer Ligtvoet, hoofdbestuurslid van G.V.O., van harte welkom. In 'tkort zette de voorz. het doel der vergadering nader uiteen en gaf daarna het woord aan den spreker, die tot onderwerp had: Bezuiniging vooruitzichten en gevaren". De heer Ligtvoet stond stil bij de groote veranderingen, die in het bezuiniging'» ontwerp worden aangekondigd. Hij zou daarbij willen uitschakelen, wat de re geering reeds nu had teruggenomen. Met betrekking tot de algemeene sa larisverlaging, achtte spreker de moge lijkheid niet uitgesloten, dat bij de komen de herziening rekening gehouden zal wor den met de draagkracht. Wat de overige maatregelen aangaat, niet alle bezuiniging levert nadeel op. Dat bewijst b.v. het geval met de toelating tot het U.L.O. Door beperkende bepalin gen, hierin bestaande, dat tot het u.l.o. slechts mogen toegelaten worden leerlin gen, die het zesde leerjaar eener L.S. met goeden uitslag hebben doorloopen en wier aanleg en oniwB k-:!ing zoo zijn, dat met grond mag worden verwacht, dat zij het u.l.o. zonder bezwaar kunnen volgen, is een bezuiniging aangebracht, waarvan het u.l.o. als zoodanig geen nadeel kan ondervinden. Eenigszins anders staat het met de leerlingenschalen. De kweekeling met acte is losgelaten. Niemand zal daar een traan om laten. De nieuwe schalen zijn iets ongunstiger dan die van de wet-Terpstra, maar wie erkent, dat op elk terrein van ons openbaar le ven moet worden bezuinigd, zal toegeven, dat het mes der bezuiniging hier met de noodige voorzichtigheid wordt gehan teerd. Wanneer deze schalen zullen gaan werken, is niet met zekerheid te zeggen. Vermoedelijk in 1936. In nauw verband met de schalen staat de wachtgeldregeling, die wordt ingetrok ken voor boventalligen. Van grioot belang voor onze scholen is de hepaling betreffende het onthouden van de rijksvergoeding aan bijzondere scholen met resp. 60, 90, 120 en 150 leer lingen. in gemeenten met 25.000, 25.000 en meer, met 50.000 en meer of met 100.000 en meer leerlingen. Soortgelijke uitslui ting is niet voorgesteld voor openbare la gere scholen. Ter verdediging van dezen maatregel wijst de regeering op het ver schil in positie. Spr. noemt deze eischen voor bijzondere scholen onredelijk hoog. De regeering heeft trouwens bij nader in zien de getallen teruggebracht tot 50, 75, 100 en 125. Naar de gegevens in het jaarverslag van G.V.O. zouden in Zeeland door dezen maatregel slechts twee scholen worden ge troffen. Een zeer groote verdienste van den Mi nister van O., K. en W. ad interim, den heer Slotemaker de Druïne, acht spr. het, dat thans niet in een speciale wet wordt vastgelegd welke scholen voor rijksvergoe ding in aanmerking komen, zooals in het oorspronkelijke bezuinigingsontwerp was voorgesteld, maar dat de uitsluitingsbepa lingen zullen worden opgenomen in de wet op 'tL. O. zelf. Zoodoende blijven alle gunstige uitzonderingsbepalingen gehand haafd, b.v. voor groeiende scholen en blijft ook de overgangstermijn van drie jaar, gesteld in het thans vigeerend le lid onder a van art. 96 der L.O. wet. Over de verdere bezuinigingsvoorstellen kan spreker kort zijn. Het uitstervingssy- steem van de kweekscholen werd niet ge handhaafd. Uit hetgeen gezegd werd, trekt spr. de conclusie dat de vooruitzichten voor het bijzonder onderwijs niet rooskleurig zijn. Vooral de hoogere eischen wat betreft het aantal leerlingen sporen tot waakzaam heid. Naast die aansporing tot waak zaamheid wekt spr. op zoo noodig het of fer te brengen van de plaatselijke school, wanneer dit kan leiden tot vorming van een grootere, meer krachtige schooleen- heid. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd een ruim gebruik gemaakt en vooral in de beantwoording daarvan kwam het uit, dat Ghr. Volksonderwijs er heel goed aangedaan had deze vergade ring uit te schrijven en daar te doen op treden een zoo bij uitstek deskundig man als den heer Ligtvoet. Ook uit de vergadering werd nog eens onderstreept de onrechtvaardigheid der ongelijksoortige behandeling van het bij zonder en het openbaar lager onderwijs inzake mogelijke opheffing van scholen. Met zeer hartelijken dank aan de spre kers en de aanwezigen voor het welslagen der vergadering, sloot de voorzitter, waarna Ds van Voorst Vader van Middel burg het dankgebed uitsprak. Ontploffing te Rotterdam. Gistermiddag was een ploeg arbeiders bezig met slooperswerk op een terrein van de Honingerdijk te Rotterdam. Hier stond de rijstpellerij van de firma Ravenzwaay, welke fabriek reeds grootendeels is af gebroken. De betonnen fundeering en de betonnen vloer moest nog gesloopt wor den en daarmee was men met behulp van dynamietpatronen bezig. Het werk ge schiedde onder leiding vaq den voorman J. H. van Gennep. Twee explosies waren met goed gevolg geschied, bij de derde liep het echter mis. Op het oogenblik, dat de patroon in het gat werd gestopt, volgde reeds een explosie. Groote brokstukken vlogen door de lucht. De 28-jarige van Gennep werd door een stuk getroffen, evenals zijn vader. Ook de 23-jarige arbeider W. van Wel uit Duivendrecht werd door een stuk beton geraakt. Het ergst er aan toe was de 23-jarige van Wel, die zware stukken beton op het hoofd had gekregen. Zijn toestand is zorgwekkend. Een officier van de Genie te Utrecht is naar Rotterdam gekomen om een onderzoek in te stellen. Jeugdige dieveggen. De po litie te Geleen heeft een viertal meisjes van 13 tot 15 jaar, waarvan er twee nog op de schoolbanken zitten, aangehouden, die zich den laatsten tijd aan verschei dene diefstallen schuldig gemaakt heb ben. Uit marktkramen en winkels had den zij hemden, lappen goed, handtasch- jes, oorringen en dergelijke weggenomen. De gestolen goederen zijn in beslag ge nomen. Opnieuw onrust te Amster dam. Op verschillende punten van Am sterdam was het gisteravond weer tame lijk rumoerig. In de Kinker- en ~:rger- buurt waren roode doeken opgehangen met opschriften, waarbij de vrijlating van Immink en Schutte, die voor de recht bank terecht hadden gestaan, verdacht van mishandeling van een N.S.B.-er, wordt geëischt. De politie en de brandweer verwijder den de doeken, doch het publiek weigerde door te loopen. Om ruim baan te maken, meest de politie van sabel en gummi stok gebruik maken. Er werd met stee- nen naar de politie gegooid, doch nie mand werd getroffen. Het geheimzinnige drama te Rotterdam. Gisteren is de sectie op het lijk van den heer S., die Zondag in een pand aan het Ungerplein te Rot- terterdam werd gevonden, voortgezet. Het onderzoek heeft zich meer speciaal uitge strekt tot de ingewanden, daar in ver band met het gerucht dat de heer S. van plan zou zijn zich door het innemen van cyaan-natrium van het leven te berooven. De reactie is inderdaad positief ge weest en heeft de aanwezigheid van het vergif aangetoond. Het onderzoek is nog niet beëindigd, maar vast staat thans wel dat de iheer S. zelfmoord heeft ge pleegd. .Overreden en ge dood. De on gehuwde A. v. d. Pluym te Dussen, is toen hij voor een personenauto met zijn fiets den weg wilde oversteken, door deze auto gegrepen. In zorgwekkenden toe stand werd (hij naar het ziekenhuis over gebracht. Bij aankomst bleek hij echter reeds te zijn overleden. Arsenaal van gestolen a u t o's ontdekt. Den laatsten tijd zijn er zoowel in de hoofdstad als in Den Haag en Rotterdam herhaaldelijk auto's van het merk Chevrolet ontvreemd. De dief of die ven schenen speciale voorkeur voor dit merk te hebben. Door min of meer toeval lige omstandigheden heeft de Amsterdam- sche politie thans eenig licht in deze duis tere zaak kunnen brengen. Gisternacht surveilleerden namelijk twee agenten op den Baarsjesweg. Er staan daar verschillende loodsen. Toeval lig kwam een van de agenten op het denk beeld door de ruitjes in den muur van een loods een blik naar binnen te werpen. Eenigszins tot zijn verbazing zag hij, dat zich drie auto's in de schuur bevonden, hoewel deze toch in 't geheel niet als ga rage was ingericht. Wat den argwaan van den agent nog meer opwekte, was echter het feit, dat geen van de drie auto's een nummerbord droeg. De twee agenten die 't zaakje niet vertrouwden, wisten de loods binnen te dringen en onderzochten de drie wagens, Spoedig kwam vast te staan, dat zij drie gestolen auto's gevon den hadden. De eerste bleek afkomstig te zijn uit Rotterdam, de tweede was in Den Haag ontvreemd, terwijl de plaats van herkomst van nummer drie niet aan stonds viel vast te stellen. De wagens wer den in beslag genomen en een politie agent werd voor de loods geposteerd. De autodief kwam echter des morgens niet opdagen. De reden van zijn uitblijven werd duidelijk, toen de politie uit Diemen be richt kreeg, dat daar een man was gear resteerd, die er met een andersmans Che vrolet van door wilde gaan. De arrestant is te Diemen ingesloten. Het onderzoek der politie wordt met kracht voortgezet. De brand op de wereld tentoonstelling. In het Luna park van de Brusselsche wereldtentoon stelling is, zooals reeds gemeld, gister nacht brand uitgebroken. De brand ontstond in het atelier van een Nederlandschen fotograaf, gelegen in de onmiddellijke nabijheid van het Pla netarium. Ondanks het feit, dat de brandweer on middellijk ingreep, kon zij niet verhin deren, dat er 22 stalletjes en kramen, als mede een groot restauarant, tezamen be slaande een totale oppervlakte van 600 vierkante meter, in vlammen opgingen. Gelukkig was het volkomen windstil, anders ware een catastrofe onvermijdelijk geweest, omdat het vuur dan bijna zeker de belendende groote paviljoens zou heb ben aangetast. De schade wordt op millioen francs geschat. Bijt het onderzoek der politie in het fotografisch atelier ontdekte men twee petroleumlampen, die de fotograaf, on danks het strenge verbod, had gebruikt. De fotograaf, die afkomstig is uit Am sterdam, maar doorgaans in een woon wagen woont, heet Philip de Winter. Hij beweerde op grond van zijn verzekerings polis het recht te hebben, zich van petro leumlampen te bedienen. De man ver klaarde dat deze polis bij' den brand is vernield. Tarwefraude in de buurt van Breda. Naar wij vernemen, zijn de ambtenaren van den Crisis-opsporings dienst een uitgebreide tarwefraude op het spoor gekomen, welke fraude zich uit strekt over de dorpen Princenhage, Beek, Effen, Ginneken, Bavel en Ulvenhout. Een groot aantal hoeren in deze plaat sen heeft door bemiddeling van een graanhandelaar te Breda z.g, gekleurde (gedenatureerde) tarwe gekocht onder de verzekering, dat de te leveren tarwe af komstig was van een partij gedenatureer de aomerzaaitarwe. Waar het denatureeren het graan wel voor menschelijk voedsel ongeschikt maakt, doch niet de kiemkracht doodt, was de bedoeling deze tarwe, die in prijs de helft goedkooper is dan de niet gede natureerde uit te zaaien en later de oogst bij de regeering in te leveren en aldus van de tarwesteun te profiteeren. Deze opzet mislukte echter ten deele, aangezien de geleverde tarwe een meng sel bleek van zomer- en wintertarwe en bovendien nog van een dusdanige kwali teit, dat het gezaaide zeer onregelmatig opkwam en bijna geen aren vormde. Verschillende boeren zijn er dan ook toe overgegaan, het zaaisel om te ploegen, doch anderen lieten het op hoop van ze gen staan. Nu de crisis-opsporingsdienst echter van een en ander de lucht heeft gekregen en een uitgebreid onderzoek instelt, heb ben de betrokken boeren dubbele schade, daar zij niet alleen geen oogst binnenha len, dóch bovendien nog strafrechterlijk zullen worden vervolgd. Verdronken. In een onbewaakt oogenblik is het U/2-jarig dochtertje van den heer H. Delleman te Wijk aan Duin in een waschketel gevallen en verdronken. In den Otterlooschen vijver ibij Otter- loo is de 28-jarige G. uit Arnhem ver dronken. G. is waarschijnlijk in een diepe plek gekomen. Chr. Boeren- en Tuindersbond. Dinsdag vergaderde het bestuur van de Zeeuwsche afdeeling van den Ghr. Boe ren- en Tuindersbond te Goes. De voorzitter, de heer Vogelaar, opent deze vergadering met gebed. Na lezing der notulen wenscht de Secretarie, de heer Dominicus, den voor zitter van harte geluk met zijn benoe ming tot lid der Gedep. Staten en hoopt, dat hij als zoodanig nog veel voor Zee land zal kunnen verrichten. Hierna volgt behandeling van de na volgende punten: Tengevolge van de hagelslag zijn meerdere bedrijven zwaar getroffen, de teeltpremie zal echter volgens ontvangen schrijven van de Akkerbouwcentrale niet kunnen worden uitgekeerd over dat wat totaal vernietigd is. Als reden wordt op gegeven, dat men zdch tegen hagelschado verzekeren kan. Een schrijven betreffende de inkrim ping van den pluimveestapel zal waar schijnlijk niet veel resultaat opleveren. De verhouding van de organisatie tct het Centraal Bureau van aankoopvereeni- gingen wordt nader onder de oogen ge zien. Besproken wordt de nota van de geza menlijke Zeeuwsche landbouworganisatie# aan den Regeeringscommissaris voor de Akkerbouw en Veehouderij betreffende de toewijzing van meerdere varkens, big- gtnmerken en de verpliohte castratie van toegewezen niet-geregistreerde stieren. Verder wordt in den breede gesproken over de meerdere werkverruiming waar aan zooveel mogelijk zal worden medege werkt. De daarvoor benoemde commissie zal zoo spoedig mogelijk met voorstellen dienen te komen. Ook wordt nog gesproken over de huis- houdcursussen, de melkbroodactie en eenige zaken betreffende het Boekhoud- bureau. - Cassatie. Door L. J. D., 31 j., molenaar, wonende te Nieuwer kerk is cassatie aangeteekend tegen het vonnis van de Arrondissements-Rechtbank te Middelburg van 3 Juli 1935, waarbij hij met vernietiging van het vonnis van den Kantonrechter te Zierikzee ter zake van overtreding van de Tarwewet is veroor deeld tot twee geldboeten van vijftig gul den of tweemaal 10 d. h. Wemeidinge. Woensdagmiddag verga derde de Raad dezer gemeente onder voorzitterschap van burgemeester Keyzer. Afwezig wegens ziekte dhr Bruinooge. Een schrijven betreffende de voorgeno men grenswijziging zal in de volgende vergadering worden behandeld. Een schrijven van Ged. Staten inzake het reglement van 't Burg. Armbestuur wordt aangehouden. Naar aanleiding van de re kening 1934 van den keuringsdienst van vee en vleesch in de keuringskring Krui- ningen, informeert dhr Lindenbergh naar de resultaten van den -dienst. De voorzit ter zegt, dat het verlies minder bedraagt dan over vo-rige jaren. De gemeentebe- grooting, dienst 1935, ondergaat eenige wijziging in verband met een ontvangen schrijven van Ged. Staten. Aangeboden wordt de rekening 1934 van het Burg. Armbestuur. Ais leden der commissie voor het nazien dezer rekening zullen fun- geeren dhrn Wabeke, Cyso-uw en de Jon ge. De commissie voor het nazien der ge meenterekening, dienst 1934, die thans wordt aangeboden, zal bestaan uit dhrn Lindenbergh, Cijsouw en de Jonge. Besloten wordt bij de Goöp. Boeren leenbank een leening aan te gaan, tot dek king van het restant van 'het kapitaal, be- noodigd voor het bekostigen van het on der grondsche laagspanningsnet. Vervol gens worden onderzocht de geloofsbrieven van de leden der commissie bedoeld in artikel 158 der gemeentewet en die der nieuw 'benoemde leden van den Raad. In behandeling komt een voorstel van B. en W. tot wijziging van het in 1925 genomen raadsbesluit tot vaststelling van een bouwverbod. B. en W. stellen voor uit dit plan den geprojecteerden weg van de Daniëlstraat naar den Westelijken ka naaldijk te scheppen, aangezien deze weg in verband met de opheffing van de tram diensten in de toekomst geen zin heeft. Bovendien is een behoorlijke ontwikke ling van de bebouwing van het bouwplan niet meer mogelijk, nu door de oprichting van woningen aan den Bo-nzyweg en aan de Dorpsstraat de gelegenheid tot het aanleggen van een nieuwen weg is afge sneden. De voorzitter doet in verband hier mede voorlezing van een schrijven van den inspecteur der Volksgezondheid, die mede tot deze schrapping adviseert. D'hr Lindenbergh merkt op, dat de aan leg van den spoorweg niet de directe aan leiding is geweest tot het vaststellen van een bouwverbod, doch het feit, dat het in de naaste toekomst wensohelijk zal zijn de Wilhelminastraat te ontlasten door een parallelweg, aan te leggen naar den ka- naalweg. Dit zou ook in het 'belang zijn van de bouwondernemers van het bouw plan. Spr. ziet veel grooter belang in het opheffen van het bouwverbod op de per- ceelen voor een weg van het kruispunt Oranjeboomstraat-Bonzyweg naar Zwaak. De voorzitter zegt, dat juist door de af sluiting van geprojecteerde wegen naar de Bonzyweg en de Wilhelminastraat de bouwondernemers zijn teleurgesteld in hun plannen. Een bouwverbod 'beoogt in hoofdzaak het belang van de gemeenschap en dat van de belanghebbenden. Vein des kundige en tevens belanghebbende zijde vernam spr., dat het bouwverbod op de hierbedoelde perceelen onpractisch is. Dihr Lindenbergh zegt, dat het bouw verbod juist op advies van den Inspecteur van de Volksgezondheid is vastgesteld en dat op de noodige aansluiting aan ge meentewegen of straten is gelet. Dihr J. A. Dominicus deelt mede, aan vankelijk voorstander te zijn geweest van dit bouwverbod. Nu de Inspecteur tot wij ziging adviseert op grond van de omstan digheid, dat de uitbreiding in die rich ting niet van dien aard is, dat de hand having van het besluit gewenscht is, kan spr. zich met het advies van den Inspec teur vereenigen, temeer waar Ged. Staten zich mogelijk zullen gedragen naar de op vatting van den Inspecteur. Dhr Wabeke stelt de vraag of de ge meente belang 'heeft bij opheffing van dit bouwverbod. Spr. meent, dat zulks niet het geval is. Het particulier belang is hier overheerachend. Men kan in de toe komst nog voor allerlei mogelijkheden ten opzichte van dit bouwverbod komen te staan. De voorzitter handhaaft zijn meening, d&t een juiste ontwikkeling van de bebou wing in het bouwland is belemmerd door den bouw aan den Bonzyweg en de Wil helminastraat welke destijds is toegestaan door het gemeentebestuur. Het voorstel van B. e n "W. in stemming gebraoht, wordt verworpen met vier tegen twee stemmen; tegen dhrn Wabeke, Lindenbergh, Cysouw en De Jonge; voor dhrn Adr. Dominicus en J. A. Dominicus. ■Be voorzitter deelt mede, dat bij Ged. Staten in bewerking is een plan tot ver breeding van den Wemeldingschen Zand weg. In de kosten van dit ontwerp zal de gemeente voor 25 pet. hebben bij te dra gen. Dhr Wabeke vraagt hieromtrent na der inlichtingen, die door den voorzitter worden verstrekt. Krulsgesprek tusschen Minister Deckers en de bemanning van ds K 18. Hedenmiddag van half 2 tot 2 uur had tusschen den Minister van Defensie te Den Haag en den commandant van de K 18 te Soerabaja een kruisgesprek plaats, dat aan weerszijden goed is overgekomen. In antwoord op de vragen van den Mi nister werd gezegd, dat de geestdrift te Soerabaja hedenmorgen groot was. Vele particuliere en oorlogsvaartuigen voeren de K 18 bij aankomst tegemoet. Het is aldus de minister een uitstekende dag voor de marine geweest. Terwijl in Soerabaja de geheele beman ning van de K 18 was opgesteld, hield de Minister vervolgens een toespraak. Spr. richtte op dezen voor de marine zoo gedenkwaardigen dag 'n gelukwensch tot den vice-admiraal Van Duim, com mandant der zeemacht in Indië en tot allen, die onder zijn bevelen staan. Vanaf 14 November 1934 tot heden hebben we in gedachten de K 18 op haar vijf-werelddeelen-reis gevolgd. Het was ons een vreugde de behouden aankomst in Soerabaja te vernemen. In het bijzonder wenschte Spr. com mandant, officieren, onder-officieren en manschappen van de K 18 geluk. De regeeriag verheugt zich over het ge lukkig voltooien van deze belangwekkende reis. Dank brengt de Minister aan God, Die de zeeën beval, U te dienen, en die U zegende bij dag en nacht. Aan uw groote tocht, de grootste ooit door een onderzeeboot van welke zeeva rende mogendheid ook, gemaakt, is alom aandacht geschonken. Door groote plichts betrachting is deze reis gelukkig vol bracht. Moge prof. Vening Meinesz zijn wetenschappelijk arsenaal er door hebben versterkt. De Minister wees daarna op de betee- kenis van het vlagvertoon in vele vreem de landen. Vele landgenooten in den vreemde hebben de bemanning met geest drift ontvangen. Daardoor zijn weer ban den nauwer aangehaald. Dank brengt Spr. aan de autoriteiten in de verschillende landen voor de gastvrij^ ontvangst. Door het bezoek van de K 18 en de gehouden lezingen is aan ons land weer grootere bekendheid gegeven. In de weken, die ge verbleeft met uw kleine onderzeeboot op den eindeloozen Oceaan kwamen uw zeemanseigenschap pen vooral tot uiting. Er was meer noodig, dan viel af te leiden uit de stereotiepe radio-telegrammen: „Geen bijzonderheden. Alles wel aanboord." Deze deugd van plichtsbetrachting bly- ve u en de andere mannen van de marine leiden en sterken. Een belangrijk hoofdstuk is aan de ge schiedenis onzer marine toegevoegd. H. M. de Koningin heeft blijk gegeven van Haar hooge waardeering door de vol gende onderscheidingen toe te kennen: Onderscheidingen. De commandant, de heer Hetterschy, ridder in de Orde van Oranje Nassau, is bevorderd tot Officier in die Orde. De luitenant ter zee 2e kl. Wytema en de officier machinist bijl den stoomvaart dienst 2e kl. Leeuwenburg zijtn benoemd tot ridder in diezelfde orde. De eere-medaille van die orde in goud werd toegekend aan den opper-schippei Boskamp, in zilver aan den majoor-ma chinist Valkier, in brons aan den kwar tiermeester Ter Berg, aan den korporaal- telegrafist Bau, aan den korporaal-ma chinist Koningstem, aan den korporaal- kok v. d. Linde en aan den matroos le kl. Koldenhof. De versierselen aan deze on derscheidingen verbonden zullen worden gedragen met de zwaarden. Spr. wenschte allen geluk met deze on derscheidingen en verzocht in te stem men met een „Leve de Koningin". Of hieraan voldaan werd, kon hier te lande niet worden gehoord. Nadat te Den Haag twee coupletten van het Wilhelmus waren gespeeld, kwam de commandant van de K 18 te Soerabaja voor de microfoon. Deze meldde, dat de rede van den Minister goed was overge komen en dat overal bijzonder veel be langstelling was ondervonden. Ook hij hechtte aan vlagvertoon met goed mate- riëel groote waarde. Hartelijk dankt hij voor de ontvangen onderscheidingen. Het is een mooie dag, aldus ver telde de commandant. Aardig was het binnenkomen met al de vele vaartuigen, De bemanning gaat nu 14 dagen naar Malang om op verhaal te komen. De manschappen zijn nu netjes geknipt en geschoren. De Minister vertelde, dat hij zich vroolijk had gemaakt over een foto uit Afrika, waarop de manschappen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 3