EERSTE BLAD WOENSDAG 10 JULI 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 236 Verlaging sommige vaste lasten en huren. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws Uitg.: IN.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergn" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 4-4-455, Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertcnticn 30 cont per regel. Ingezonden mededcelingcn 00 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f.0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Wat de bladen er van zeggen. Een belangrijke beslissing. Cri- tiek van verschillende zijden. Het „Handelsblad" (Lib.) herinnert aan de verschillende uitlatingen, mondelinge en schriftelijke, van de regeering, waar uit een groote terughouding bleek om ten aanzien van he't vraagstuk van de vaste lasten in te grijpen, om dan te vervolgen: Het het jongste wetsontwerp wordt nu niettemin een groote sprong gewaagd, er wordt 'diep ingegrepen in privaatrech telijke verhoudingen, en het daaraan ver bonden risico wordt nu blijkbaar aan vaardbaar geacht. Wijkt de regeering hier meer dan economisch verantwoord ware, voor politieken druk van het Room- sche front? Wat 't rente-maximum aangaat, schrijft het blad: De hypotheekrente, ook -die voor tweede en volgende hypotheken (de Memorie van Toelichting erkent wel, dat deze een ge heel andere positie hebben, maar wil de rente dezer hypotheken, aangezien zij- veel al een zwaarderen druk oefenen dan de eerste hypotheken, toch ook terugbrengen) komt. op 4% pet. Ook voor den vervol- g e in vrije nieuwe overeenkomst dusl Hoe de regeering 'dit mogelijk acht is niet duidelijk. Rente voor de toe komst laat zich niet wet tel ij' k vaststellen! Men kan wel een contract verbieden, waarbij meer dan 4 X pet. bedongen wordt, maar dit zal slechts ten gevolge hebben, dat men dan dergelijke contracten niet meer sluit, maar middelen zoekt om hen te ontgaan (men denke aan het beruchte sleutelgeld uit den tijd der huurwetten!) Wij zien in de thans voorgestelde maat regelen daarom een zeer gevaarlijk afglij den. Indertijd heeft Dr Golijn in de Eer ste Kamer met nadruk gewezen op het onjuiste en onbillijke van devaluatie, die geen onderscheid maakt tusschen de po sities en behoeften der beneficianten, en dus ook onbillijke en onnoodige bevoor- deeling zou kunnen opleveren. Dit argu ment is ook volkomen op de thans voor gestelde regeling van toepassing, maar zulke generalisatie van dwang kan bo vendien het vertrouwen in het hy pothecair crediet zeer ernstig schaden, zóó ernstig, dat een verdere „aanpassing" ten zeerste zou worden bemoeilijkt. Im mers, al zijn de debiteur en het onder pand nog zoo goed, men zal huiverig zijn om geld te leenen, omdat de regeering ook dien goeden debiteur een deel van zijn verplichtingen kwijtscheldt, en misschien in de toekomst (de wet zal gelden tot 1 Januari 1938), nog in ruimer mate zal kwijtschelden. Dit ondermijnt het vertrou wen in onze staatsverhoudingen en kan daarom gevaarlijk zijn voor het crediet in den ruimsten zin. Het blad meent, dat het ingrijpen van de overheid op hypothecair gebied eerder ten gunste van een verhooging van den rentevoet (immers een daling der obligatiekoersen) dan tot 'n verdere nood zakelijke rente daling werkt. De „N. R. Crt" (Lib.) heeft het oordeel gevraagd van Mr M. J. Bos, directeur van de Nederlandsche Hypotheekbank, (opgericht te Yeendam in 1890) die o.m. mededeelde: „Ek kan mij niet voorstellen, dat eenig persoon, die in "het hypotheekbedrijf een leidende positie inneemt, zich zou kun nen vereenigen met een zóóver gaand en zoo willekeurig ingrijpen in privaatrech telijke overeenkomsten als thans in het desbetreffend ontwerp is neergelegd. Ik vindt het in hooge mate te betreuren, dat de regeering juist thans de rente bij de wet wil gaan verlagen. Emmers, daar mede zal zonder twijfel het vertrouwen van het beleggende publiek, niet alleen in pandbrieven, doch ook in andere obliga tion ten zeerste worden geschokt. Past men gedwongen renteverlaging toe, dan zal men voor bestaande hypothe ken ©enige verlichting krijgen, doch het groote nadeel, dat hiertegenover staat is, dat in de toekomst niemand er meer aan zal denken nieuw geld op hypotheken te verstrekken. Men blijft er immers voort durend aan blootgesteld, dat de regeering, op grond van hetzelfde motief als bij de landbouwhypotheken, namelijk, dat bij' het sluiten van de desbetreffende contracten een zich verbindend schuldenaar onmoge lijk alle omstandigheden, die van invloed zijn op de nakoming van de aanvaarde verplichtingen, zal kunnen voorzien, tel kens weer opnieuw gaat ingrijpen. Op de zen weg voortgaande komt men echter onherroepelijk terecht bij een executiever bod en daarmede bij een algemeen mora torium". De „Maasbode" (R. K.) wijst er op, dat uit dit ontwerp blijkt, dat het der regee ring ernst is met haar voornemen den druk der vaste lasten te verlichten, al gaat zij hierbij niet zoo ver als sommigen wenschen. Uit de klare toelichting blijkt, dat de regeering oog heeft voor de nadeelen, die een dergelijk ingrijpen met zich zich mee brengt en dat zij haar maatregelen zóó tracht in te richten, dat deze nadeelen tot een minimum worden gereduceerd. ,,'tls toe 'te juichen, dat de indiening van 'dit wetsontwerp aan de onzekerheid over de plannen der regeering, waarvan een ongewenschte invloed uitging, een einde maakt. Het is daarom ook te hopen, dat de behandeling in de Staten-Generaal met bekwamen spoed wordt doorgezet". De „Residentiebode" (R. K.) zegt o.m.: „De regeering heeft met dit ontwerp de uiterste consekwentie aanvaard van haar deflatiepolitiek, die gericht is op versobe ring en aanpassing van een lager levens niveau. Verwerpt de Kamer het bezuinigings- ontwerp'en het voorstel der vaste lasten, dan zal o.i. slechts als uiterste redmiddel overblijven de devaluatie, een gevaarlijk experiment, omdat niemand kan voorzien waar het einde zal zijn. Alvorens echter tot verdere „aanpassing" over te gaan, dienen regeering en parlement zich ter dege te beraden of devaluatie op den duur te vermijden zal zijn. Is men iiii rvan nitt ten volle overtuigd, dan kieze men liever aanstonds dit laatste. Want de ellende zou niet te overzien zijn, als wij, na de pijnlijke operatie van de aanpassing, la.ter tóch nog de waardevermindering van den gulden zouden moeten ondergaan. Het is wèl een belangrijke be slissing waarvoor het parlement zich aanstonds ziet geplaatst. De regee ring, de Kamer en het Nederlandsche volk moeten thans weten wat zij aan elkaar hebben". D© „Telegraaf" (Vrijz.) wijst er op, dat 'het ontwerp geheel in overeenstemming met den geest van den tijd, eenzijdig aan de bezittende klasse offers oplegt. Men decreteert tegen welk percentage zij geld moet uitleenen en belemmert haar in de vrije beschikking over haar bezit. Het blad acht dit verderfelijk, want het is een illu sie, dat men aldus betere economische verhoudiugen kan scheppen. Na dan verder o.m. gewezen te hebben op het onrecht dal begaan wordt door de rente voor eersle en tweede hypotheken gelijk te stellen, vervolgt het blad: „Gezien de machtsverhoudingen, die in het parlemient bestaan, is het te verwach ten dat 'dit ontwerp ten slotte wet zal worden. Het zou ons echter verwonderen indien het geen scherpe oppositie ontke tende. Wordt het tot wet verheven dan kan het misschien den stoot zijn tot een algemeene verlaging van het inderdaad te hooge prijsniveau in. ons land. Mocht dit nevenverschijnsel zich voordoen, dan zou dat van meer nut zijn dan alle bepa lingen die het ontwerp overigens bevat". HET CONFLICT ITALIË—ABESSYINE Niet vóór September militaire operaties. Officieel wordt medegedeeld, dat de ar bitrage-onderhandelingen te Schevenin- gen tusschen Italië en Abessynië afgebro ken zijn. De Italiaansche delegatie keert naar Rome terug. Men is te Rome van meening, dat hei mislukken van de Italiaansch-Ethiopi- sche commissie weinig wijziging brengt in den toestand, aangezien de commissie geen fundamenteele problemen behan delde. Welingelichte kringen verklaarden, dat de Italiaansche regeering vermoedelijk niet zal toestemmen in het benoemen van een arbiter vóór 25 Juli. Men acht de onderhandelingen verbro ken door de schuld van Ethiopië en Ita lië zal nu met zijn eigen directe midde len het geschil verder regelen. In verband met den in sommige Ita liaansche kringen geuiten wensch, om do krijgsoperaties tegen Abessynië nog vóór den 25en Augustus, d.w.z. vóór het Ita- liaansoh-Abessynisch conflict voor den volkenbond komt, te beginnen, wijst Reu ter op de onwaarschijnlijkheid, dat Ita lië een veldtocht tegen het ongeveer een millioen manschappen tellende Abessyni- sche leger zal beginnen, vóór het min stens 250.000 man in zijn koloniën heeft. Uit Rome wordt nog gemeld: De ge ruchten over een reeds begonnen of een op handen zijnde opening der militaire operaties tegen Abessynië worden door gezaghebbende Italiaansche kringen be slist tegengesproken. De behandeling van het Italiaansch- Abessynisch conflict geeft volgens ver antwoordelijke Italiaansche kringen geen aanleiding tot een plotselinge beslissing in dien geest, terwijl verder de regenpe riode in de betreffende Afrikaansche ge bieden niet vóór September ten einde loopt en er verder Italië veel aan gelegen is, de thans in gang zijnde voorbereidin gen voor een militaire operatie, die even tueel noodzakelijk mocht zijn, verder te voltooien. Verzoeningsvoorstel der mogendheden? Door de regeeringen van „zekere Euro- peesche mogendheden" zou naar Uni ted Press uit niet-officieele bron ver neemt de tekst zijn opgesteld van een inofficieel vredesvoorstel ter bezwering van het oorlogsgevaar in Oost-Arfika. Het ontwerp zou reeds aan de regeerin gen van Italië en Abessynië zijn voor gelegd. Engeland treft voorzorgsmaatregelen. In de Roode Zee worden momenteel Britsche oorlogsbodems samengetrokken. Men spreekt te Cairo van een aantal van dertig schepen. Tevens wordt opgemerkt, dat de Engelschen hun luchtstrijdkrach ten rondom de Roode Zee versterken. Het gerucht gaat, dat aan de Abes- cynsch-Soedaneesche grens ernstige bot singen hebben plaats gehad tusschen Abessyniërs en Ango-Soedaneesche stam men. DE WATERCATASTROPHE IN NOORD-AMERIKA. Het aantal dooden reeds tot 70 gestegen. Het aantal slachtoffers van de over stromingsramp in den staat New-York is volgens de laatste berichten tot veertig gestegen. Men vreest evenwel dat nog meer dooden te betreuren zijn. Tot dusver was het onmogelijk uit het omvangrijke overstroomingsgebied be trouwbare mededeelingen te verkrijgen, daar de verbindingen verbroken zijn en het geheele gebied grootendeels van de buitenwereld is afgesloten. Niet alleen zijn de telefoon- en tele graafverbindingen verbroken, doch ook talrijke straten en de rails van verschil lende spoorwegen zijn overstroomd en vernield. De schade wordt momenteel op twintig millioen dollar geschat. Het water is thans zóó hoog gestegen als men nog nooit in den staat New-York heeft mee gemaakt. In de periode van Zaterdag tot Maandag bedroeg de neerslag in de on middellijke omgeving van Ithaka, zetel der Gornell-universiteit, meer dan 25 centimeter. Duizenden kilometers bouwland en bosch staan onder water. Veertig bruggen zijn weggerukt of ingestort en honderden villa's zijn vernield. Door de oplettendheid van het spoor wegpersoneel werd een ernstig spoorweg ongeluk voorkomen, toen de Black Dia mond Express nog juist bijtijds door waarschuwingssignalen eenige honder den meters voor het overstroomde ge deelte van de lijn tot staan kon worden gebracht. Uit Albany en andere steden aan den bovenloop van de Hudson-rivier, wordt aanzienlijke schade gemeld. Talrijke hui zen zijn daar ingestort, het verkeer is ge heel gestremd, het lichtnet is verstoord, terwijl de watervoorziening van vele ste den wordt bedreigd. Tal van ziekenhuizen zijn zonder licht, doordat de electriciteitsfabrieken buiten bedrijf zijn gesteld. Nader wordt nog gemeld: Er moet helaas rekening mee gehou den worden, dat alleen in den staat New York zeventig personen bij de overstroo mingen om het leven gekomen zijn. Van twee en veertig personen konden de lijken geborgen en geïdentificeerd wor den; maar er worden nog 28 menschen vermist en ook dezen moeten wel onder de slachtoffers gerekend worden. Het water trekt thans weliswaar terug, maar nog steeds zijn 40 plaatsen in het staatsgebied geheel overstroomd en men vreest dan ook, dat de schade grooter zal zijn dan de 30 millioen dollars, waarop zij werd geschat. Groot gevaar dreigt op het oogenblik voor de stad Ithaca, tengevolge van een dijkdoorbraak. Noodweer In Oosi-Tirol. In Oost-Tirol heeft boven het Inn- en Villgratter-dal een hevig onweer gewoed, gepaard met hagelslag en een wolkbreuk. D'e hagel heeft ernstige schade veroor zaakt en talrijke bruggen werden door het hooge water vernield. In het Prustertal spoelden groote hoe veelheden steenen en hout langs de ber gen omlaag. In het Zillertal veroorzaakte de regen aardverschuivingen, waardoor de wegen werden versperd, zoodat men hier en daar de hindernissen met springstoffen uit den weg moest ruimen. Te Ried in het boven Inn-dal staan do meeste kelders onder water, De Japansche actie in Mongolië. Van officieele zijde werd gisteren nog maals verklaard, dat de sovjet-regeering geen enkele poging van Japan zou dul den, om economischen of militairen in vloed te gaan uitoefenen in Buiten-Mon- golië. Met de grootste aandacht volgde men de eischen, die Mandsjoekwo aan de regeering van Urga te Ulan Bator had gesteld en hoewel men in afwachting van bet antwoord der Mongolen zelf, zich van elke directe actie zou onthouden, zou men niet dulden dat Japan vasten voet kreeg in Buiten-Mongolië. Strijd tegen cumulatie in Frankrijk. Laval en de minister van Financiën, Regnier, hebben gisteren de leden van de ondercommissies ontvangen, die van daag de hoofdstad verlaten en zich naar de provincie begeven, ten einde daar ge vallen van dubbele verdiensten en onge rechtvaardigd trekken van rente op te sporen. De commissies zullen in de verschil lende departementale hoofdsteden in de prefectuur haar bureau hebben, en ter plaatse alle aangelegenheden behandelen en de afrekeningen controleeren. België en Rusland. Na afloop van de officieuze besprekin gen van den Belgischen minister Emile Vandervelde namens de Belgische regee- I ring met den Sowjet-ambassadeur te Parijs, Potemkin, over hervatting der af gebroken diplomatieke betrekkingen en i erkenning van de Sowjet-Unie door Bel gië, zijn thans te Parijs officiëele bespre kingen over deze zaak begonnen. In dit verband heeft de Belgische ambassadeur te Parijs voor de eerste maal den am bassadeur der Sowjet-Unie Potemkin ont vangen. Pest in den OranjeVrijstaat. Dë pest, die eind Maart 45 slachtoffers had geëischt, is in den Oranje Vrijstaat opnieuw uitgebroken. 14 Inboorlingen en een Europeaan zijn door de ziekte aan getast en overleden. Men had gehoopt, dat de komst van eenigszins koeler weer uitbreiding van de ziekte zou tegengaan, doordat de ratten den grond in werden gedreven, doch hier in is men teleurgesteld. Op een boerdrrij in het Senekal-district zijn alleen reeds 7 gevallen voorgekomen, en deze waren alle met doo'delijken afloop. Anti-fascisten veroordeeld. Gisteren is te Hamburg uitspraak ge daan in het proces tegen de daders van een overval op een nat.-soc. fakkeloptocht in den avond van 6 Maart 1933. De beide hoofdbeklaagden werden veroordeeld tot levenslang tuchthuis, 18 anderen kregen straffen, die varieerden tusschen lVs en 15 jaar tuchthuis. Alle beklaagden verlie zen hun burgerlijke eererechten. Twee vrouwelijke beklaagden werden vrijge sproken. Korte Berichten. Op het schiereiland Koppel, nabij Reval, heeft een enorme brand een hout opslagplaats en een fabrieksgebouw, ter waarde van 500.000 kronen, verwoest. Nabij Wheeler in Montana zijn ten gevolge van de hevige regens 24 ^personen om het leven gekomen en 400' gewond. Uit Bengazi wordt gemeld, dat het Italiaansche stoomschip Attilio, geladen met graan, op vijftien mijlen uit de kust gezonken is. Een deel van de bemanning en van de passagiers is verdronken. De rest is te Bengazi geland. DE BEHANDELING VAN HET BEZUININGINGSONTWERP. De Tweede Kamer heeft gisteren be sloten de openbare behandeling van het wetsontwerp tot verlaging der openbare uitgaven aan te vangen op Woensdag 17 Juli, n.m. 1 uur. Op voorstel van den voorzitter werd besloten den spreektijd in eerste instan tie te bepalen voor de R.K. en de S.D. op 1 u. 45 min., A.R. en C.H. 1 u. 15 min. Lib. en V.D. een uur, S.G. en C.P. 40 min. en de andere partijen 30 minuten. Verder werd besloten Woensdag 17 Juli ook des avonds te vergaderen. Het Kamerlid de heer J. J. C. van Dijk naar Indië? Naar het „Vaderland" vernam, zal de vice-president van de Tweede Kamer, dt> oud-Minister J. J. G. van Dijk, zich bin nenkort naar Ned.-Indië begeven. In verband met de belangrijke wetsont werpen, welke de volgende weken de aan dacht der Kamer zullen vragen, is de da turn van vertrek nog niet bepaald. Aanleiding tot deze reis zijn gezond heidsredenen, welke den heer Van Dijk tot een zeereis hebben doen besluiten. Hij zal de gelegenheid echter benutten om zich te oriënteeren in verschillende be langrijke vraagstukken, welke Ned.-Indië betreffen. Binnenland. De Tweede Kamer over de regeling van de uitverkoopen. De vergaderingen der Z. L. M. te Axel. Scherpe critiek op het pac'htwetje. Het bezuinigingsontwerp komt op 17 Juli in de Tweede Kamer aan de orde. De crisis-landbouw'hypotheekwet 1935. Buitenland. Het conflict Italië-Abessynië. De overèitrooming in Amerika. Uitkeeringen aan zuivelproducenten. Ingediend is een suppletoire begroo ting van Economische Zaken voor 1934 betreffende uitkeeringen aan producenten van goederen krachtens art. 3 der Crisis- invoerwet. Ter toelichting van art. 35 wordt opge merkt: Behalve eenige kleinere uitkeeringen worden ten laste van dit artikel uit de opbrengst der exportheffingen op boter en kaas beschikbaar gesteld bedragen van: a. f 1.000.000 aan producenten, die deze goederen onder controle van een on der Rijkstoezicht gestelde instelling heb ben vervaardigd; b. f 100.000 aan de commissie voor den uitvoer naar België en Luxemburg ten einde dit bedrag onder bepaalde voor waarden aan te wenden voor een Neder landsche zuivelexpositie tijdens en op bet terrein van de in 1935 te Brussel te hou den wereldtentoonstelling. DE TWEEDE KAMER OVER DE „CR IS IS-LANDBOUW HYPOTHEEK- WET 1935". Landbouwcrediet in gevaar? Verschenen is het Voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp houdende bijzondere maatregelen ten aan zien van loopende landbouwhypotheek- en pachtovereenkomsten. Hieraan ontleenen wij het volgende; Met tijdelijke maatregelen aldus ver scheidene leden bestrijdt men tijdelijke verschijnselen. De moeilijkheden welke zich thans voordoen, zijn echter niet van voorbij gaanden aard. Alleen een blijvende vermindering van de op den bodem drukkende vaste lasten kan hier een oplossing brengen. Ook andere leden waren van oordeel, dat bij' handhaving van de door de re geering gevolgde politiek meer maatrege len van dezen aard noodig zijn. Zou men niet slagen in den opzet, de zwaar drukkende lasten te verlichten, dan zou naar hun meening de tot dusver door de regeering gevolgde politiek niet te handhaven en zou aan devaluatie niet te ontkomen zijn. Andere leden verklaarden in dit ver band, dat het hun sinds de behandeling in de afdeelingen van het wetsontwerp tot verlaging der openbare uitgaven steeds klaarder was geworden, dat hun vrees, dat het bedrijfsleven de tot dusver ge volgde deflatiepolitiek niet langer kan dragen, maar al te zeer gegrond was. Weer andere leden gaven te kennen, dat devaluatie waarvan zij met de regee ring in het algemeen tegenstanders waren in het bijzonder op het gebied van het landbouwhypotheekwezen geen redding kan brengen. Bij een aantal leden die de aanpassings politiek der regeering als juist aanvaard den, bestond tegen de voorgestelde rege ling geen bezwaar, omdat zij het karakter heeft van een uitzonderingsmaatregel. Verscheidene leden verklaarden do zienswijze der regeering, dat de voorge stelde regeling een saneerende werking op bet terrein van den landbouw zal heb ben, niet te kunnen deel en. Wil men tot een wezenlijke saneering van het land bouwbedrijf geraken, 'dan behoort een op te richten staatshypotheekbank daaraan baar medewerking te verleenen. Verscheiden andere leden sloten zich bij dit betoog aan. Ook zij waren van mee ning, dat aan crediethulp door den staat in een of anderen vorm niet zal zijn te ontkomen. Tegenover de zienswijze van deze beide groepen van leden werd van andere zijde het in achtnemen van groote voorzichtig heid bepleit. Met name meenden deze le den ernstig te moeten waarschuwen tegen het doen vervangen van het karakter van slechts in noodgevallen werkenden bijzon deren maatregel, welke de voorgestelde regeling thans heeft. Verscheiden leden wezen op het gevaar, in de voorgestelde regeling gelegen voor het landbouwcrediet. Verscheidene andere leden, die erken den dat hier een gevaar aanwezig is, meenden dat daarnaast ook van een on billijkheid moet worden gesproken. Te-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1