AKKERTJES DINSDAG 9 JULI 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 235 Naar een Italiaansch-Abes- synische oorlog Buitenland Het Bezuinigingsontwerp. Hoe kom ik van die hoofdpijn af? Binnenland Belangrijkste Nieuws Uitg.: IVV. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emerge" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèquc en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingcn f 0.20. Losse nummers 5 cent. Advcrtcntiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 00 cent per regel. Kleine Advertentien Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. De 'waarschijnlijkheid, dat het tot een gewapende botsing tusschen Italië en Abessynië zal komen wordt met den dag grooter. Dë berichten van de laatste dagen wer den voor hen, die nog steeds op een be vredigende oplossing van het dreigende conflict hoopten, steeds somberder. Op een bemiddeling waardoor een oor log kan worden voorkomen valt steeds minder te rekenen. In de eerste plaats, omdat Italië daar van niet wil weten. Terecht is opgemerkt, dat het voor Italië een kwestie is van expansie en prestige. Van expansie. Italië heeft kolo niale landhonger. 'Het weet met zijn bevolkingsoverschot geen weg. En daarbij komt, dat het gebrek heeft aan grondstoffen. Nu is 't klimaat van Abessynië Van dien aard, dat het voor kolonisatie geen be letsel vormt en de grondstoffen die men noodig heeft worden daar gevonden. Dë noodzakelijk© expansie eischt dus, dat Abessynië als het niet goedschiks wil geven wat verlangd wordt, onder den voet wordt geloopen en dat men dan eenvou dig neemt wat men noodig meent te hebben. Daarbij is het een zaak van prestige Mussolini heeft zooveel en zóó groote woorden gesproken, dat hij moeilijk, zon der zijn prestige te schaden, kan retiree- ren. Hij wil niet terug. Tegen eiken prijs, zoo heeft hij gezegd, zal Italië met succes den oorlog voeren. Tegen eiken p r ij s. En het zal een hooge prijs zijn. Ontzaglijke offers van geld en men- schenlevens zullen gebracht moeten wor den. Maar dat doet niets ter zake. Van meer belang is, dat de gewenschte expan sie-mogelijkheid verkregen wordt en dat het prestige van den dictator niet wordt geschaad. Mussolinie wil niet alleen dictator zijn, maar ook triomfator. Maar de andere volken dan? zoo zal men vragen. Er is toch zooveel en zoolang over be perking van 'bewapening gedelibereerd! Alle volken zijn toch even vredelievendl En er is toch ook een Volkenbond waar van Abessynië lid is en waarop het een beroep heeft gedaan? Kan Amerika nu niet een oorlog verhinderen, of Engeland, of Frankrijk? Als de negus van Abessynië al een oogenblik op een van deze machten zijn hoop heeft gevestigd, dan zal hij diep te leurgesteld uitkomen. De kans, dat de groote mogendheden, die in den Volkenbond den toon aange ven, een poging zullen doen om Italië tot rede te brengen, is al zeer gering. A m e r. i k a heeft laten weten, dat het zich met dit conflict niet bemoeien kan. Van Frankrijk wordt beweerd, dat het terwille van de samenwerking met Italië in Europa, aan dit land in Abes synië de vrije hand zal laten. Dat hier het eigenbelang een niet ge ringe rol speelt, blijkt wel uit het feit, dat, toen bekend werd, dat Engeland be reid was aan Abessynië een uitweg naar de zee over Britsch Somaliland te ver- leenen, Frankrijk direct in het geweer kwam, omdat daardoor de Fransche ha- venbelangen van Dzjiboubi zouden wor den geschaad. Van Duitschland heeft Italië al evenmin iets te vreezen. Duitschland heeft er wel eenig belang bij, dat Italië zich in Afrika de handen gaat binden, omdat het dan zelf meer de vrije hand krijgt in Oostenrijk. Engeland heeft inderdaad zijn best gedaan om een oorlog te voorkomen. Wat trouwens niet te verwonderen is, ge zien de belangen die dit land in het Nijl- gebied heeft. Hoe ,meer men de zaak bekijkt, hoe grooter de vrees wordt, dat het tot een oorlog zal komen en hoe meer men onder den indruk komt, dat b e 1 a n g en macht hier den groetsten invloed heb ben. De vraag of het recht geschonden wordt, of Italië misbruik maakt van zijn macht, legt blijkbaar geen gewicht in de schaal. Het is een droeve waarheid. Maar, helaas, waarheid. Het conflict Italië—Abessynië. Mussolini's rede te Salerno, voor een divisie zwarthemden, die naar Afrika ver trokken, waaruit Reuter ons reeds een ge deelte heeft geseind, schijnt ditmaal zeer duidelijk te zijn geweest. Reuter meldt hieromtrent nader: Geen enkel Italiaansch blad heeft toe stemming gekregen, de rede te publicee- ren. Ook is er geen officiëele tekst gepu bliceerd van de door den Duce uitgespro ken rede. „Wij zijn vastbesloten tot den strijd", aldus moet de Duce echter gezegd hebben, „en komen daar niet op terug. Ons besluit is genomen en het as onherroepelijk." Keizer Haile Selassi van Abessynië heeft als antwoord op de redevoering, die Mussolini te Salerno heeft gehouden, een nieuwe oproep gericht tot het Abessijn- sche volk, om de wapens op te nemen. Het resultaat is een nieuwe toevloed van strijdbare mannen, uit de binnenlan den, die het strijdbedrijf kennen, doch zich thans komen scharen onder de leiding der Belgische en Zweedsche officieren, die als instructeurs van het Abessijnsche le ger bun de beginselen van de moderne oorlogvoering zullen trachten bij' te bren gen. Uit Londen wordt gemeld: De mogelijkheid van een beroep op art. 16 van het Vclkenbondsstatuut tegen Ita lië voor het geval, dat Mussolini zijn woorden in daden zou omzetten, wordt niet langer overwogen in Engelsche diplo matieke kringen. Men is van meening, dat het Italiaansch-Abessijnsche geschil slechts kan worden opgelost door een toe nadering tusschen Rome en Addis Abeba, en men wenscht, dat Frankrijk er het initiatief toe zal nemen. Het kan bij voorbaat van de Engelsche medewerking verzekerd zijn. Sir Samuel Hoare zal Donderdag een verklaring over de buitenlandsche politiek afleggen in het Lagerhuis. De Jour spreekt de hoop uit, da't een fair play de tijdelijke wolken tusschen Parijs en Londen zal verdrijven. Zij worden veroorzaakt door het feit, dat Frankrijk, ondanks zijn uitgestrekt rijk, voelt, dat al zijn wezenlijke belangen zijn samengetrokken in de verdediging van Parijs, terwijl de Engelschen voor al les koloniale zeevaarders blijven. De communistische Humanité schrijft: Niet aan het covenant denken de Engel schen, maar aan de bronnen van den blauwen Nijl, aan Soedan, aan den weg naar Indië. Het Dultsche vlootplan voor dit Jaar. Uit Berlijn wordt gemeld: Voor den opbouw der oorlogsvloot op giond van den in de overeenkomst met Engeland vastgelegden stand van 35 pet. der Engelsche tonnemaat, zijn de volgen de nieuwe schepen op stapel gezet, of zul len in den loop van 1935 op stapel gezet worden: 1. Twee slagschepen van 26.000 ton elk, met geschut van 26 c.M.; 2. Twee krui sers van 10.000 ton elk, met kanonnen van 20 c.M.; 3. 16 torpedojagers van 1625 ton met geschut van 12,7 c.M. (gedeelte lijk reeds in 1934 op stapel gezet, voor de rest in 1935); 4. a. 20 duikbooten van 250 ton; de eerste van deze duikbooten is op 29 Juni in gebruik genomen, twee anderen zijn te water gelaten; b. Zes duik booten van 500 ton; c. Twee duikbooten van 750 ton. De bouw van het eerste moederschip voor vliegtuigen, evenals de plannen der in 1936 en volgende jaren volgens het be ginsel der kwalitatieve rechtsgelijkheid op stapel te zetten verdere slagschepen wor den voorbereid. Stakingen in Duitschland? Een speciale correspondent van de „Daily Herald" meent te weten, dat de traditie en de geest van de oude vakver- eenigingen nog niet dood zijn onder de Duitsche arbeiders. Alleen het Deutsche Arbeitsfront is toegelaten. Het lidmaat schap van deze nationaal-socialistische organisatie is onvermijdelijk. Maar de groote meerderheid van de vroegere le den der vakvereenigingen is in het ge heim trouw gebleven aan haar oude ideaal. Op het oogenblik doen pamfletten de ronde, die eenvoudig tegenover elkan der stellen de cijfers van de. loonen en de kosten van levensonderhoud van 1929 onder kanselier Hermann Mueller, in 1932 onder kanselier Brüning en van 1935 in het derde jaar van het Derde Rijk. Voor het eerst sinds 2V2 jaar zijn er stakingen uitgebroken in verschillende plaats-en van Duitschland, ofschoon sta kingen voor de nieuwe wetten gelijk staan met hoogverraad. Dë belangrijkste ar beidsconflicten van den laatsten tijd heb ben plaats gehad in Chemnitz in de Wan derer Autofabrieken, die voor het leger werken, in de A.E.G.-fabrieken te Berlijn en in glasfabrieken in Beieren. Overstrooming In den staat New-York. In bet Oosten en midden van den staat New-York, ten Noord-Oosten van deu staat New Jersey, waarin New-York ligt, verwoesten groote overstroomingen den oogst, en worden bruggen, wegen en hui zen vernield en de verbindingen verbro ken. Het verkeer op de wegen en spoorlij nen is op diverse plaatsen verbroken. De telefoon- en lichtleidingen naar vele plaatsen zijn gestoord. Volgens huidige schatting' bedraagt de materiale schade reeds vele millioenen dollars. Dë stad Ithaca is bijzonder zwaar getroffen en voor het grootste gedeelte overstroomd. Op vele plaatsen staat het water meer dan een meter hoog, in sommige dorpen in het Mohawk-dal zelfs drie tot vier me ter. Vele bewoners moesten uit de tweede verdieping der buizen met bootjes wor den gered. Dit is de grootste ramp, die dezen Staat ooit getroffen heeft. Er vallen 30 menscbenlevens te betreuren. Duizenden K.M. bouwland en bosch staan onder wa ter en 30 a 40 bruggen zijn weggerukt, terwijl honderden villa's zijn vernield. De watervoorziening van vele steden wordt bedreigd. Van verschillende spoorwegen zijn de rails weggespoeld. Vele plaatsen zijn zonder verbinding met de buiten wereld. Korte Berichten. Aan het douanekantoor Steinebruck (Belgisch-Duitsche grens) heeft men in een autobus, waarin 20 Belgen zaten op een g'roote hoeveelheid bankbiljetten be slag gelegd. Dë inzittenden, 9 vrouwen en 11 mannen, werden gearresteerd; de auto bestuurder wist over de grens te ontko men. Deze is een bekende deviezensmok- kelaar die reeds lang gezocht werd. John D. Rockefeller viert heden zijn 96sten verjaardag. Hoewel de grijze magnaat zich niet vlug meer beweegt, speelt hij nog regelmatig zijn geliefd golfspel. Uit het zakenleven heeft hij zich echter reeds vele jaren ge leden teruggetrokken. HET ONDERWIJS EN DE WIJZIGING WARENWET UIT HET ONTWERP GELICHT. Na van de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer te hebben kennis ge nomen, heeft de commissie van voorbe reiding omtrent een aantal punten van het gewijzigde bezuinigingsontwerp met de regeering schriftelijk en 'mondeling overleg gepleegd. Van de resultaten van dat overleg wordt thans aan de Kamer mededeeling gedaan. Het onderwijs. Het mondelinge overleg is aldus ver- loopen: Dë commissie vestigde er de aandacht op, dat afdeeling 3 van het ontwerp, het departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen betreffende, bij de eerste nota van wijzigingen zulke ingrijpende veranderingen heeft ondergaan, dat bij kans van een nieuwe regeling zou kunnen worden gesproken. In verband daarmede gaf zij den wensch te kennen, dat deze afdeeling uit het ontwerp zou worden ge licht en in den vorm van een afzonderlijk wetsontwerp bij de Staten-Generaal aan hangig zou worden gemaakt. De regeering verklaarde het in dit op zicht door de commissie ingenomen stand punt te kunnen billijken. Zij toonde zich bereid de gmoem.de afdeeling uit het ont werp terug te nemen. Zij voegde daaraan toe, dat het haar bedoeling was, de maatregelen waartoe zii zonder medewerking: van den wet gever kan overgaan, zoo spoedig moge lijk te treffen. De overige maatregelen zouden dan in een afzonderlijk wetsont werp zijn te vervatten, dat, naar zij ver trouwde, nog in den aanvang van het volgende zittingsjaar zou kunnen wor den afgedaan. Het capitulantenstelsel. De commissie vroeg: Kan de regeering niet een globaal overzicht geven van de burgerlijke betrekkingen, welke voor ca- pitulanten beschikbaar zullen zijn? Het 'antwoord luidde: Het ligt in het aanvankelijk voornemen der regeering om 1 behalve een candidatenlijst voor poli tiepersoneel, waarop uiteraard in de eer ste plaats zullen worden ingeschreven de daarvoor in aanmerking komende mare chaussees en korporaals der politietroe- pen de capitulanten te splitsen naar den aard der betrekkingen. Wijziging Warenwet. Dë commissie verklaarde tegen de voor gestelde machtiging overwegende bezwa ren te hebben, welke door de veranderin gen, in den tekst aangebracht naar aan leiding van het schriftelijk overleg, eer waren versterkt dan verminderd. Volgens den nieuwen tekst zouden immers bij Ko ninklijk besluit niet alleen een aantal ar tikelen van de Warenwet buiten werking gesteld kunnen worden, doch bovendien andere, niet aangeduide artikelen dier wet kunnen worden gewijzigd. De com missie drong er dan ook bij de regeering op aan, het in deze paragraaf neergeleg de voorstel uit het wetsontwerp te lichten, en, zoo het niet geheel zou kunnen wor den teruggenomen, het in een afzonder lijk, volledig uitgewerkt wetsontwerp te belichamen. Wanneer Uw hoofdpijn (migraine) U over valt bij he: opstaan, vóór of na den maal tijd, koop dan even bij Uw drogist of apotheker een doosje "AKKERTJES". Deze nieuwe vinding van Apotheker Dumont wordt overal en door iederen gebruiker geroemd om haar wonderlijke resultaten bij Hoofdpijn, Migraine, Kies pijn, Zenuwpijn, Kou, Influenza, Spierpijn, Neuralgisohe pijnen, Rheumatische pijnen. Het is niet noodig U te laten plagen door Uw pijn. Want bijna onmiddellijk zullen "AKKERTJES" U helpen en Uw pijnen snel tot bedaren brengen. Ook Gij zult opge togen zijn over de resultaten. Probeert zei Overal verkrijgbaar. Per 12 stuks 52 cent. Volgens recept /an Apotheker Dumont Dë Regeering erkende den ernst van de aangevoerde bezwaren. Zij verklaarde zich daarom bereid, deze paragraaf terug te nemen, Daaraan voegde zij' ech ter toe, dat zij het daarin vervatte voorstel zelf niet kon prijsgeven en dat zij dit dan ook in den vorm van een afzonderlijk wetsontwerp tot wijziging van de Waren wet zou handhaven; daarbij zou zij dan tevens de vraag van de doorwerking der te verwachten bezuiniging nader onder het oog zien. De Regeering voegde daar aan verder toe, dat zij zich voorstelde dit ontwerp met den meesten spoed gereed te maken. Zij' meende het vertrouwen te mogen uitspreken, dat de Staten-Gene raal hunnerzijds dan een zoodanige be handeling zouden willen bevorderen, dat het vóór 1 Januari 1936 wet zou kunnen zijn. Op deze wijze zou toch de uit dezen hoofde voor de begroeting voor het dienst jaar 1936 verwachte bezuiniging alsnog in haar geheel kunnen worden verkregen. De commissie van voorbereiding is van oordeel, dat de openbare behandeling van het wetsontwerp thans genoegzaam is voorbereid. Kunstzijde en dumping. De Twentsche kunstzijde-fabrikanten hebben naar het A. N. P. meldt, gisteren te Enschede een vergadering gehouden, als resultaat waarvan besloten is, den mi nister van Economische Zaken een tele gram te zenden, waarin wordt gezegd, dat de kunstzijde-industrie door dumping van buitenlandsche, speciaal Duitsche, kunstzijde in een wanhopigen toestand dreigt te gaan verkeeren. Den minister worden met het oog daarop maatregelen verzocht. Belangrijke opdracht voor de Nederl. industrie. Een Fransche dochtermaatschappij van de Belgische firma Akkerman van Ha ren heeft opdracht gegeven aan de werf te Gastel tot het bouwen van een bagger molen. Het electrische gedeelte van hef werk wordt uitgevoerd door de Heemaf te Hengelo. De Nederlandsche Industrif is er in gesla.agd deze opdracht te krij gen, niettegenstaande een scherpe con currentie van een aantal buitenlandschu ondernemingen. De zaak-Van 't Sant. Op vragen van het Tweede Kamerlid de Visser betreffende de vanwege de justi tie genomen maatregelen in verband mei tegen den gewezen hoofdcommissaris van politie te 's-Gravenhage gerezen vermoe dens van onrechtmatige handelingen, heeft de minister van justitie geant woord: Toen de heer van 'tSant, die in 1934 een zware operatie had ondergaan, uit eigen beweging in November van dat jaar Binnenland. Onderwijs- en warenwet-paragTaaf uit bet bezuinigingsontwerp gelicht. Drie kinderen te Oostelbeers verbrand. De regeling van uitverkoopen. Buitenland. Overstroomingen in Amerika. Het conflict ItaliëAbessynië. Engeland trekt zich terug. Stakingen in Duitschland? Het Duitsche vlootplan. ontslag uit zijn ambt verzocht in aanslui ting aan een beslissing van den pensioen raad, waarbij hij uit hoofde van ziekten of gebreken voor de verdere waarneming van zijn functie ongeschikt was verklaard, heeft de ondergeteekende, wien de be schuldiging, tegen den hoofdcommissaris geuit, bekend was, gelet op de beschik bare gegevens, geen vrijheid kunnen vin den een ander dan eervol ontslag te be vorderen. Door den ondergeteekende is, nadat de beschuldiging betreffende feiten, welke reeds in .1927 zouden zijn gepleegd, tegen den heer van 't Sant bij hem was inge bracht, aan den waarnemen don procu reur-generaal bij' bet gerechtshof op dracht verleend om naast de civielrechte lijke procedure, welke werd gevoerd voor buiten medewerking der regeering doo: partijen benoemde arbiters, een zelfstan dig onderzoek in te stellen naar de straf rechtelijke zijde van de zaak. Nadat hem de voorloopige resultaten van dit onder zoek waren medegedeeld, is het door den procureur-generaal bij het gerechtshof, tevens fungeerend directeur van politie, en den reeds bedoelden advocaat-generaal verder voortgezet. Het strafrechtelijk onderzoek wordt ook na de arbitrale uitspraak voortgezet. Tegenover den gewezen hoofdcommis saris zal, indien op grond van het onder zoek, door den rechter-commissaris in tö stellen, een gegronde verdenking van schuld aan eenig strafbaar feit moet wor den aangenomen, evenzeer worden opge treden als tegen andere verdachten. De candidaatstelling voor de Eerste Kamer. Voor de candidaatstelling van leden der Eerste Kamer is de A.-R. lijst in de groep Noord-HollandFriesland, naar de „Stand." meldt, als volgt samenge steld: 1. Dr W. de Vlugt, Amsterdam; 2. T. Nauta, Dantumawoude; 3. prof, dr P. S. Gerbrandy, Amsterdam; 4. H. W. v. Mar ie, Amsterdam; 5. S-, Sytsma, Dëkkum; 6. prof. dr H. Woltjer, Amsterdam; 7. P. Eringu, Buitenpost en 8. mr A. Brucb, Haarlem. Verkoop Nederlandsche schepen. Dë verkoop van Nederlandsche schepen naar het buitenland is nog niet tot staan gekomen. Thans weer vernemen wij, dat het Nederlandsche stoomschip „Gaaster- land", dat deel uitmaakte van de vloot van den Kon. Hollandsehen Lloyd te Am sterdam verkocht is. Nieuwe eigenaresse werd de Gompania Garbonifera te Rio de Janeiro. Zaterdag j.l. reeds is het schip in bal last van Amsterdam daarheen vertrok ken. Het s.s. Gaasterland (ex Gastell Pe- leseh) meet 3464 bruto en 2128 netto tons. In 1912 is het in Rostock gebouwd. Productiebeperking van magere kaas. Onlangs heeft de regeering besloten, om een invoerrecht te leggen op dier- en vischmeel ten bedrage van f 1 per 100 K.G. De opbrengst hiervan wordt besteed om 5 millioen K.G. magere melkpoeder voor gemiddeld 7 cent per K.G. uit -de markt te nemen en na denaturatie met beenderen- of lijnmeel te verkoopen als veevoeder voor een prijs van 5.701 5.85 cent per K.G. Wij vernemen thans, dat de regeering van plan is om deze hoeveelheid o-p te voeren tot 25 millioen K.G. per jaar, ten einde op deze wijze de productie van ma gere kaas ('bereid uit ondermelk) te be perken. Regeling van uitverkoopen. Het Ttveede-Kamerlid dr Korten- horst (r.k.) heeft een amendement in gediend op het wetsontwerp tot regeling van het uitverkoopen en opruimen in het winkelbedrijf, waarbij wordt voorgesteld het derde lid van artikel 13 te doen ver vallen. Dit lid verbiedt in een seizoenoprui ming goederen te betrekken, die bij don aanvang van het daartoe aangewezen tijdvak niet tot de handelsvoorraad van de betreffende winkelnering behoorden. In zijn toelichting op dit amendement betoogt de heer Kortenhorst, dat dit ver-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1