EEN BRON VAN GEZONDHEID MAANDAG 8 JULI 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - Ne. 23 i Verlaging sommige vaste lasten en huren. Hypotheekrenten beperkt tot 4, resp. 43/4 pet.erfpacht en huren tot 80 pet. van het niveau van 1931. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws Uit de Provincie EEN ZEGEN VOOR UW KIND Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergn" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchóque cn Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 10, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingcn f0.20. Losse nummers 5 cent Advcrtcntiön 30 cent per regel. Ingezonden mcdcdeelingcn 00 cent per regel. Kleine Advertcntlën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Bij de Staten-Generaal is ingediend een wetsontwerp Bijzondere maatregelen ter verlaging van sommige vaste Jasten en van huren. De rentevoet van alle vorderingen, ge dekt door hypotheek, wordt in overeen komsten, loopende op den dag der in wer- kingtreding dezer wet, teruggebracht tot 4% pet. 'a jaars. (Grediethypotheken val len er buiten). Overeenkomsten van door hypotheek gedekte leeningen, waarop de ze wet toepasselijk is, gesloten na de in werkingtreding dezer wet, mogen niet worden aangegaan tegen een rente, die hooger is dan 4Vi pet. 's jaars. Aan de memorie van toelichting wordt ontleend, dat in de memorie van toelich ting bij het wetsontwerp tot verlaging van de openbare uitgaven de regeering heeft uiteengezet, waarom het noodzakelijk is, dat de uitgaven der publieke huishouding in overeenstemming worden gebracht met het verminderd volksinkomen. De regeering heeft daarbij aanstonds doen uitkomen, dat het volstrekt niet vol doende zou zijn, indien deze aanpassing alleen plaats greep op het terrein van het overheidshuishouden. Ook daarbuiten is die toepassing volstrekt noodzakelijk. Dit moet vooral gelden inzake het pro bleem der vaste lasten. Men bedoelt bier mede vooral kapitaallasten, en door de overheid zelve opgelegde lasten, die vóór de crisis in overeenstemming waren met de rentabiliteit der bedrijven en de waar de der eigendommen, waarop deze las ten rusten. In de Memorie van Toelichting op het ontwerp Crisis-Landbouw-Hypotheekwet 1935 heeft de regeering er al op gewezen, dat zulk een ingrijpen in de tegenwoordige tijdsomstandigheden onvermijdelijk kan zijn, daar het gaat om opdrachten met een meer duurzame bestemming. Bij maatregelen als de onderhavige komt het er vooral op aan 't juiste oogen- blik te kiezen. Men kan hier niet één al- gemeenen maatregel nemen, uniform wer kende over de geheele linie. Men moet goed onderscheiden tusschen de verschil lende soorten rechtsverhoudingen, soms zelfs tusschen de individueele gevallen, en men moet voorts zijn maatregelen zoo kiezen, dat zij zooveel mogelijk aansluiten bij het bestaande rechtsstelsel. Van dit beginsel uitgaande, heeft de wetgever in de afgeloopen jaren al onder scheiden maatregelen getroffen. In dit verband wordt gewezen op de wettelijke regelen betreffende de obligatie- leeningen buiten trustverband en de mo gelijkheid van accoord buiten faillisse ment. Het is niet onmogelijk dat zij voor het beoogde doel nog niet voldoende zullen blijken, en de regeering zal niet aarzalen om, als dit het geval blijkt, verdere stap pen te doen. Een bijzondere plaats onder de vaste lasten nemen de lasten in, op onroerende goederen drukkende, die den eigenaar economisch verplichten, een deel der op brengst af te staan aan hem, die dezen eigenaar destijds het noodige geld heeft geleend om zich dit onroerende goed te kunnen verschaffen. Met betrekking tot deze hypothecaire lasten is er een niet onbelangrijk verschil in de positie der overheid tegenover de landelijke eigendommen en het overige onroerende bezit. Ten aanzien van de lan delijke eigendommen staat de zaak zoo, dat de overheid door haar steunmaatrege len bewerkt, dat wegens landelijke eigen dommen nog hypotheekrente of pacht kan worden betaald, in tal van gevallen, waar in dit hadde de overheid geen steun maatregelen genomen onmogelijk zou zijn. Dit rechtvaardigt, dat de overheid op dit terrein maatregelen treft, opdat de landbouwsteun, bedoeld om het landbouw bedrijf in stand te houden, zijn doel niet voorbijstreeft door een onevenredige bij drage te verzekeren aan personen, die dit bedrijf niet uitoefenen. Anders staat het met de hypothecaire lasten voor het overige onroerende bezit, kort samen te vatten als h u i z e n b e z i t. Een verlichting der lasten is ook hier onvermijdelijk. De Regeering meent deze te kunnen verkrijgen zonder wettelijke organen voor het hypothecair crediet in het leven te roepen, indien zij de rente, die de hypothecaire crediteur ontvangt, in het algemeen terugbrengt tot wat de ren te van onze staatspapieren is geworden. Die rente is volstrekt niet stabiel, zij gaat op en neer met den koers van onze staats schuld, welke laatste uiteraard afhanke lijk is van zekere flucuaties op de geld markt, doch de regeering meent niet zoo ver mis te tasten, indien zij het percen tage vein 4 neemt als het punt, waar om heen thans die rente schommelt. Wanneer zij dus de rente, die de be legger op hypothecair crediet ontvangt op 4 pet. stelt dan brengt zij dien beleg ger in het algemeen in dezelfde omstan digheid, waarin h ij verkeert, die in N&- derlandsche staatspapieren belegd heeft. Deze maatregel is zeker niet zoo ingrij pend, dat daarvan verstoring van het hy pothecair crediet behoeft te worden ge vreesd. In het algemeen is de toestand deze, dat de rente van de rechtstreeksche hypo thecaire leening eenigszins hooger ligt dan die van den pandbrief. Aan dit ver schil zal bij het treffen der bij dit ont werp beoogde maatregelen de hand moe ten worden gehouden, hetgeen beteekent, dat de rente der pandbrieven zal moeten worden gesteld op 4 pet., terwijl rente van de rechtstreeksche hypothecaire beleening iets hooger zal moeten worden bepaald, en wel zooveel hooger als het normale verschil tusschen de pandbriefrente en de rente van de hypothecaire leening dat onze hypotheekbanken in acht plegen te ne men, en welk verschil in het ontwerp op pet is gesteld. De regeering ziet niet voorbij, dat men voor z.g. tweede en verdere hy potheken, met het oog op het daar aan verbonden risico, een hoogere rente pleegt te bedingen. Het vastleggen van een dergelijke hoogere rente is echter in dit ontwerp niet geschied. Alle hypothe caire leeningen met uitzondering van de een geheel ander karakter dragende z.g. crediethypotheken - worden terugge bracht tot de rente van 4% pet. Voor wie de vraag mocht opwerpen, of de regeering meent te kunnen vol staan met de hier voorgeschreven rente- vermindering en of zij niet meent, dat nadere maatregelen moeten worden ge troffen om hen, die aldus minder rente zullen ontvangen, van de op hen rustende verplichtingen te ontheffen, merkte de re geering op, dat haar het treffen van maat regelen vooralsnog niet noodzakelijk voor komt. De hypothecaire debiteur kan, behalve door de verplichting tot rentebetaling, ook te zwaar worden gedrukt door de ver plichting totjaarlijksche aflos sing op de hoofdsom. Het ontwerp opent de gelegenheid om in de gevallen, waar in daaraan behoefte bestaat, de verplich te aflossing te verminderen tot 10 pet. van de hoofdsom per jaar. Het ontwerp laat die hoofdsom ongemoeid. De druk, dien de debiteur voelt, is toch die van de jaarlijksche rente en aflossing. Wordt deze druk verminderd, dan is voorshands verlichting verkregen. Dit is mede de reden, waarom aan dit wetsontwerp een t ij d e 1 ij k karakter wordt gegeven. Dezelfde motieven, die dringen tot een vermindering van de jaarlijksche lasten bij hypothecaire leeningen, dringen daar om tot vermindering van de erfpachtsom. Als maatstaf voor die vermindering kiest het ontwerp den canon, die zich 20 pet. beneden het niveau van 1931 bevindt. Ook deze maatregel is bedoeld als tijdelijke. De loop der omstandigheden zal moeten uit wijzen, hoe lang hij zal moeten blijven ge handhaafd. Het ontwerp betrekt in zijn regeling ook de materie der huren. Over het al gemeen zijn de huren reeds zeer belang rijk gedaald. Voor vele woningen ligt het huurniveau reeds aanzienlijk lager dan 80 pet. van het niveau van 1931. Niet voor alle woningen is dit echter het geval. Daarbij doet zich de omstandigheid voor, dat de huurdaling in een aantal ge meenten het minst ver heeft doorgewerkt in de woningen van lage huurprijzen, die worden bewoond door de minst draag krachtige groepen der bevolking. Dit heeft voor het aanpassingsproces een zeer nadeelig gevolg. De regeering heeft gemeend het proces van huurdaling te moeten 'bevorderen door voor te schrij ven, dat de huren niet zullen mogen lig gen boven 80 pet. van het niveau van '31. Deze maatregel zal alleen behoeven te worden toegepast in die gemeenten, waar daarvoor aanleiding bestaat. Ook wijdt het ontwerp zijn aandacht aan de publieke lasten. Tot deze lasten be- hooren vooral die, welke opgelegd wor den door de gemeentebesturen. De rijks- belastingheffer heeft in het algemeen de zakelijke lasten op het onroerend goed niet verzwaard. Veel zwaarder is de druk der gemeente lijke laaten in den vorm van verhoogde opcenten op de grondbelasting, straatgeld, assurantiebelasting, precario e.d. Verla ging van deze lasten hangt ten nauwste samen met de financielee positie der be trokken gemeente. De wetgever kan haar daarom niet dwingend over de geheele lijn gaan voorschrijven. Hier zal ieder geval afzonderlijk onder het oog kunnen worden gezien. Teneinde de gemeentebe sturen te verplichten aan dit vraagstuk hun aandacht te schenken, bepaalt het ontwerp, dat de desbetreffende verorde ningen met ingang van het eerstvolgende belastingjaar zullen komen te vervallen. De gemeenten zullen die verordeningen dus opnieuw moeten vaststellen. Zij zul len die vaststelling ongewijzigd doen plaats hebben, indien zij meenen, dat ver mindering dezer lasten in hun gemeente niet noodig is, of dat de financieele positie die belet. Het goedkeuringsrecht van de Kroon opent dan de gelegenheid, om, wanneer dit de regeering weuschelijk mocht voorkomen, met de betrokken ge meente in overleg te treden over de vraag of, en zoo ja, welke wijzigingen hier kun nen worden aangebracht. Mussolini vuurt de troepen aan. Mussolini heeft Zaterdag de divisie „Drie Januari" van de fascistische militie te Salerno geïnspecteerd. De divisie stond gereed naar Oost-Afri- ka te vertrekken. De Duce hield een korte rede tot de manschappen, waarin hij onder meer zeide: „Italië staat voor een strijd, welke re geering en volk voornemens eijn met suc ces te voeren, tegen eiken prijs. Steeds hebben de Italiaansche troepen den zege behaald op de negers, alleen Adcea was een uitzondering. Dit was te wijten aan de overweldigende meerder heid van de Abessyniërs, 400 Italianen stonden tegenover 100.000 Abessyniërs. Italië had toenmaals een regeering, die zich meer bekommerde om de politici dan om de soldaten. Thans staat Italië achter zijn zonen in Afrika. Op weg van Rome naar Salerno is het vliegtuig van Mussolini door den bliksem getroffen. De bliksem sloeg in de antenne, zonder evenwel schade aan te richten. Alleen de marconist werd bewusteloos geslagen. De kwestie van de Habsburgers. Drukte te Belgrado. In het ministerie van Buitenlandsche Zaken te Belgrado heerscht een drukke bezigheid, in verhand met de kwestie der Habsburgers. Zonder onderbreking staat men in tele fonische verbinding met Parijs, Boekarest en Praag. Naar verluidt zal een conferentie van de Kleine Entente bijeen geroepen wor den om over de kwestie te beraadslagen. Het antwoord van Washington aan Abessynië. In antwoord op Abessynië'a beroep op het Kellogg-pact en het verzoek van den negus om interventie van de zijde van Amerika, is door Minister Huil naar Ad dis Abebe geseind: De regeering der Vereenigde Staten, die belang heeft bij het behoud van den vre de in alle deelen van de wereld, heeft met genoegen vernomen, dat de volkenbond, teneinde een vreedzame oplossing tot stand te brengen, zijn aandacht heeft ge schonken aan de tegenstelling, welke he laas tusschen uw regeering en de Ita liaansche regeering is gerezen, en dat het geschil nu in een arbitrage-procedure wordt behandeld. De regeering der Vereenigde Staten hoopt dat, welke ook de aanleiding en omstandigheden van deze tegenstelling mogen zijn, het arbitrale hof, dat dit ge schil thans in behandeling heeft, tot een beslissing zal geraken, welke bevredigend is voor de beide onmiddellijk betrokken mogendheden. Overigens is mijn regeering niet geneigd te gelooven dat een van beide landen zijn toevlucht zal nemen tot andere dan vreed zame maatregelen als een methode om dit geschil te beslechten. Amerikanen geadviseerd Ethiopië te verlaten. De Amerikaansche zaakgelastigde te Addis Abeba heeft opdracht ontvangen, om een honderdtal Amerikaansche staats burgers in Abessynië, voor het meeren- deql zendelingen, te adviseeren het land te verlaten en de maatregelen te nemen, welke zij noodig achten ter bescherming van 'hun veiligheid. Engeland schijnt dit voorbeeld te wil len volgen. Beambten van het staatsdepartement bevestigen het bericht, volgens hetwelk de Amerikaansche onderdanen in Abessy nië officieel het advies hebben ontvangen, het land te verlaten. In totaal verblijven in Abessynië 125 Amerikaansche familiesi waaronder 115 zendelingen met hun gezinnen. Delhi door een orkaan geteisterd. Delhi is door een hevige orkaan geteis terd. In de voorsteden zijn talrijke hutten letterlijk weggeblazen. Onder de puinen van een der hutten zijn de lijken van een uit zeven personen bestaand gezin gevon den. Aardschokken In Britsch-lndië. In het Noordelijkste deel van Bengalen en in het aangrenzende district Dard- schilling zijn drie aardschokken waarge nomen, waarvan de sterkste 30 seconden duurde. Vooral de stad Silliguri werd hierdoor getroffen. KDrte Berichten. Te New-York is Vrijdag de tot nu toe hoogste temperatuur van dezen zo mer geregistreerd. De thermometer wees toen om 12 uur 87 graden. Te Uolumbus, in den staat Ohio, hebben wolkbreuken groote schade ver oorzaakt. Geheele wijken overstroomden. Naar Reuter meent te weten, heeft de Duitsche regeering de bizonderheden van het vlootbouw-programma voor 1935/'36, hierbij inbegrepen de eenheden, welke reeds op stapel staan, rechtstreeks medegedeeld aan de Britsche en Fran sche regeering, alsmede aan de andere onderteekenaars van het vlootverdrag van Washington. De Italiaansche radio-omroep „F.J.A.R." en de National Broadcasting hebben onlangs microfoons in den kra ter van den Vesuvius opgesteld en he' daardoor onlangs mogelijk gemaakt, dat men door de radio het angstig gerommel van den Vesuvius kon hooren. Niet slechts in Italië, doch ook in Frankrijk, Zwitserland, Oosterijk, Bel gië, Spanje, Portugal en Noord-Amerika werd de donderende stem van den vuur berg met groote belangstelling beluisterd. Het gerechtshof te Boekarest heeft de echtscheiding op verzoek der eischerea uitgesproken tusschen ex-koning George van Griekenland en zijn gemalin ex-ko ningin Elisabeth, een zuster van den ko ning van Roemenië. KONINGIN EN PRINSES NAAR DEN „RUIGENHOEK". H. M. de Koningin en H. K. H. de Prinses zijn voornemens om op 12 Juli e.k., naar den „Ruigenhoek" te gaan. Het is de wensch van de Koningin om gedurende de geheele maand Juli, den tijd van Haar verblijf op den Ruigenhoek, be schouwd te zien als den tijd, welken Hare Majesteit in het buitenland pleegt door te brengen voor het nemen van rust, met uitzondering van wat de Staatszaken be treft. PLOTSELINGE OPZEGGING HYPOTHECAIRE LEENINGEN. Op spoedige regeerlngsmaatregelen aangedrongen. In de Vrijdag gehouden vergadering van het bestuur van den Ned. Bond van huis- en grondeigenaren en bouwondernemers werden verscheidene mededeelingen ge daan inzake plotselinge opzegging van hypothecaire leeningen door particuliere hypothecaire crediteuren. Het bestuur heeft bij den minister van justitie telegrafisch ten sterkste aange drongen op spoedige regeeringsmaatrege- len. Nijverheidsonderwijs en bezuiniging. Zaterdag vergaderde in algemeene le denvergadering de Vereeniging van Di recties van Nijverheidsscholen. Üe eere-voorzitter, de heer Ellens, deed uitvoerige mededeelingen over het werk van de actie tegen de verslechtering van het nijverheidsonderwijs. Men is er van overtuigd, dat er bezuinigingen noodza kelijk zijn, maar isooral moeten toch de belangen van het onderwijs in 'toog ge houden worden. De actie wordt niet ge voerd tegen de bezuiniging als zoodanig, maar tegen de wijze, waarop men die tracht te bereiken. Inspecteur Groote Haar verheugde het, dat de vereeniging achter de regeering bleef staan in deze moeilijke tijden en ried aan zich in het verweer te bepalen tot zakelijke argumenten. Socialisten en Communisten. Naar aanleiding van een ingekomen verzoek van de communisten om in plaat sen als Amsterdam samen te werken to* bekoming van wethouderszetels, heeft het Partijbestuur van de S.D.A.P. besloten dat op dergelijke voorstellen niet kan worden ingegaan en dat ook onderhande lingen daarover uitgesloten moeten zijn. Binnenland. Wetsontwerp tot verlaging van sommige vaste lasten en huren ingediend. De economische depressie in ons land. De tarwe-knoeierijen te Eist. Rede van Minister Oud te Vlissingen. De stikstofconferentie te Scheveningen uiteengegaan. Buitenland. De Amerikanen verlaten Abessynië. Aardschokken in Britsch-lndië. Vereeniging voor Ziekenhuisverplejlny, Op verzoek vestigen wij de aandacl. op de advertentie in dit nr, waarin he. Bestuur van de Vereen, voor Ziekenhuis- verpleging op Zuid- en Noord-Beveland meedeelt, dat met ingang van Woensdag a.s. medische controle op de ziekenhuis opnamen wordt ingevoerd. Het steeds stijgend en abnormaal hooge ziekenhuis- cijfer noodzaakte daartoe. Voortaan wordt alieen vergoeding toe gekend: le. Als de controleerend geneesheer op name inderdaad noodzakelijk acht. Hier bij geldt alleen medische indicatie. Sociale indicatie is voortaan geen be wijs van noodzakelijkheid meer. 2e. Als de patiënt in het ziekenhuis door een specialist wordt behandeld. Nadere inlichtingen zijn bij de bestu ren der onder-afdeelingen en bij de boden te verkrijgen. Ingezonden Mededeeling. Is LIGA Kindervoeding voor Uw kleuters. Geel hun daarom de versterkende vol waardige LIGA Kin dervoeding. Ze vin den er de kracht en energie in voor hun verdere leven. Kon. Ned. Bond van Oud-onderofficieren. Nadat reeds Vrijdagavond een officieele ontvangst ten stadhuize te Vlissingen had plaats gehad en daarna in hotel Britannia een herdenking van het 45-jarig bestaan der afdeeljng Vlissingen, kon Zaterdag de eigenlijke vergadering van den Kon. Ned. Bond van oud-onderofficieren in hetzelfde hotel plaats vinden. Vooraf ging des morgens echter een bezoek aan de begraafplaats „Vredehof", waar op het deel, waar de in den oorlog gevallen militairen rusten, een tweetal palmtakken resp. met de Nederlandsche en met de Fransche, Engelsche en Belgi sche kleuren werd neergelegd, waarvoor de consulaire vertegenwoordigers van Frankrijk, België en Engeland dank brachten. In de vergadering heette de voorzitter, dhr Breuker, verschillende genoodigden, en daarbij vooral ook de Belgische en Fransche gasten welkom en herdacht hij de overleden kameraden. De eere-voorzitter, burgemeester Van Woelderen, wenschte allen aangename dagen toe en stélde een driewerf hoera in op de jubileerende afdeeling, op den Bond en op de Koningin. Ook een driewerf hoe ra op den president van de Fransche re publiek en op het Belgisch Koningspaar, wat warme instemming vond. De voorzitter van de Fransche delega tie noemde het een groote vreugde aan de Hollandsche vrienden de broederlijke groeten over te brengen van de F. N. S.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1