EERSTE BLAD HET ADRES A. WILKING ZATERDAG 8 JULI 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No, S3* Domme boeren toch! Buitenland. Buitenland Uit de Provincie Belangrijkste Nieuws Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes, Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. ïïeZee, Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertcntiön 30 cent per regel, Ingezo"don mededeelingon GO cent per regel, Kleine Advertentiön Dinsdags en Vrijdags f0.7f>, bi. vooruitbetaling. Onder letter of motto 10.85 Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. In de liberale N. R. Gt. schreef Dr Jo hannes Goedkoop de Jongh een stukje over den hooioogst op het Rampereiland. De boeren van dat eiland zijn in deze dagen wel sterk afhankelijk van het weer. „Warmte van zon, droogte van wind, het is alles noodig voor den arbeid van den mensch. Geen oogst kan goed zijn als de sneê verregent, als het hooi gaat rot ten en gaat broeien. In zijn afhankelijkheid vraagt de mensch op den Biddag, vroeg in het voor jaar, den zegen voor alles wat groeit en groeien zal en op den Dankdag, in den herfst als de geheele oogst is binnenge haald, dankt hij1 voor dien zegen Deze menschen, die niets anders willen weten dan wat zij geleerd hebben, zouden onmogelijk kunnen vermoeden, „op geen velden en wegen", dat zij, ondanks het christelijk uiterlijk van hun bid- en dank dagen niet anders doen dan de sacrale handeling, die de heele menschheid, van haar eerste bewust-worden af, heeft ver richt: de communie met de Natuur, met de Moeder-Aarde, met de Baar-Moeder aller dingen." Domme boeren tochl Zij' willen niets anders weten dan wat zij geleerd hebben. Zij hebben geen oog voor de „wijsheid" van hen die misschien veel waarde hechten aan religieuze aan doeningen, die een open oog heeten te hebben voor de waarde van de religie, maar die in der waarheid God en Zijn Woord verachten. Die domme boeren van Rampereiland gelooven nog in God en Zijn Woord. Zij gelooven nog dat zij ook in bun bedrijfs leven afhankelijk zijn van den Schepper van hemel en aarde. Zij: stemmen nog in met de belijdenis dat voorspoed en tegen spoed, rijkdom en armoede! regen en droogte, vruchtbare en onvruchtbare jaren ons uit Gods Vaderlijke hand geworden. En daarom roepen zij nog den Naam des Heeren aan, over het werk hunner handen. Zij! meenen te bidden tot God, die dom me boeren, en zij hebben er volgens deze geleerde schrijfster geen besef van, dat zij in werkelijkheid gemeenschap oefenen met de Natuur, met de Moeder-Aar de. De mensch heeft veel kunnen leeren de laatste jaren. Ook dit, dat de menschelijke wijsheid in vele opzichten dwaasheid is, dat de mensch die meende van deze aarde een paradijs te kunnen maken het niet verder gebracht heeft dan het scheppen van een chaos, dat de menschheid, die meende het zonder God te kunnen stellen, steeds die per wegzinkt. Gelukkig, dat er ook in ons land nog gevonden worden die dit humanisme als heidendom en niets anders onderkennen. Dat er nog zijn de „domme boeren" en met hen de mannen en vrouwen uit alle rangen en standen, voortreffelijke staats lieden niet uitgezonderd, die geleerd heb ben hun hoop op God te stellen en die uit de benauwdheid van deze tijden roepen tot den Heere wiens paden gerichten zijn en die machtig is te vernederen degenen die in hoogmoed wandelen. Parlementair overleg. Aan de Tweede Kamer is terecht hulde gebracht voor derwijze waarop zij het wetsontwerp inzake de verlaging van de openbare uitgaven in de afdeelingen heeft behandeld, De diverse voorstellen zijn met grooto nauwkeurigheid onderzocht en met veel ijver is daarna gewerkt aan de samenstelling van het zeer uitvoerige voorloopig verslag. De Regeering heeft getoond dit te ap- piecieeren door niet minder nauwkeurig de in de afdeelingen gemaakte opmerkin gen te beantwoorden en in den kortst mo gelijken tijd een zeer uitvoerige memorie van antwoord te doen verschijnen. Wij weten niet, wat tenslotte het lot van het bezuinigingsontwerp zal zijn. Maar wel is nu reeds gebleken dat het overleg tusschen Kabinet en Parlement niet zonder vrucht is gebleven. De Regeering heeft getoond met de in de afdeelingen gemaakte opmerkingen terdege rekening te willen houden en om gekeerd zal de nadere toelichting door de Regeering bij hare voorstellen gegeven van invloed zijn op het oordeel van de volksvertegenwoordigers. Wij moeten het zien als een groot voor recht dat een dergelijk belangrijk en in grijpend ontwerp op deze wijze kan wor den behandeld; dat daarbij het parlemen tair overleg tot zijn volle recht komt. Er zijn helaas weinig landen waar dit nog mogelijk is. Hier is het optreden van het parlement van dien aard, dat van een vruchtdragend overleg niet kan worden gesproken en daar komt het alleen nog bijeen om te hooren wat door de macht hebbers besloten is, omdat aan de verte genwoordigers van het volk voor goed den mond is gesnoerd. In ons land is het gelukkig nog anders. Hier is nog parlementair overleg in den goeden zin mogelijk. Of het op den duur zoo blijven zal? Erkend moet worden dat de voorui- zichten niet gunstig zijn. Zoowel de z.g. democratische partijen die voor de gezonde democratie een ern stig gevaar beteekenen als de partijen die openlijk verklaren dat hun ideaal is een dictator zooals in Rusland en Duitsch- land, winnen aan macht en invloed. Bij de gehouden verkiezingen is gebleken dat vele kiezers niet in staat waren waarheid van leugen te onderscheiden; dat zij niet inzagen hoe heillooze machten van links en rechts ons vrije volksleven bedreigen. De groote vraag waarop het hier aan komt is of er in ons volk een sterke kern' zal blijven die durft opkomen voor het door God geordende gezag zoowel als voor de door God geschonken vrijheden. Toen socialisten en communisten in ons land hun stormloop begonnen hebben ze veel bereikt, maar ze zijn vastgeloopen op den tegenstand van hen die vasthiel den aan de eischen van Gods Woord. En zoo zal het, als ons Christenvolk en met name ons Antirevolutionaire volk trouw blijft aan zijn beginselen, ook de nationaal-socialisten vergaan. Moge het parlementair overleg, nu bij de behandeling van het bezuinigingsont werp en ook in verre toekomst, rijke vruchten dragen. Ingezonden Mededeeling. Abessynië doet een beroep op Washington In de nota, die door de Abessynische regeering aan den Amerikaanschen zaak gelastigde is overhandigd, doet zij1 een beroep op het Amerikaansche aide-mè- moire van 1934. In het vijf pagina's beslaande document worden de verschillende punten van het Italiaansch-Ethiophisch conflict opge somd en verder erop gewezen, dat de voortdurende Italiaansche troepentrans porten en de weigering van Italië, om een vredelievende oplossing te aanvaarden, de Ethiopische regeering dwingen zich te beroepen op het Kellogg-pact, tenein de op het laatste oogenblik nog met wet tige middelen de onafhankelijkheid en integriteit van Ethiopië te verdedigen. Naar uit welingelichte kringen wordt vernomen, is de regeering der Vereenig- de Staten besloten zich geheel buiten het Ethiopisch conflict te houden. Het is waarschijnlijk, dat de regeering der Vereenigde Staten den Negus zal ant woorden, dat het Italiaansch-Ethopisch conflict tot het ressort van den Volken bond behoort. De Parijsche correspondent van de „Daily Express" beweert uit uitstekende bron te hebben vernomen, dat militaire accoorden van verstrekkende beteekenis tusschen Frankrijk en Italië reeds geslo ten zijn. Deze accoorden hebben een verdedi gingslinie tot stand gebracht, die zich uit strekt van Rheims tot aan den Brenner, en laten de Fransch-Italiaansche grens voor een groot deel van troepen ontbloot. Zij zijn de laatste weken in alle stilte te Rome afgesloten. Laval heeft thans na lang aarzelen defi nitief de zijde van Italië gekozen. Beide zoons van Mussolini hebben zich laten inlijven bij de troepen, die bestemd zijn om naar Oost-Afrika te vertrekken. Belangrijke wei door Roosevelt onderteekend. President Roosevelt heeft het Wagner- voorstel onderteekend, dat hiermede kracht van wet krijgt. De Wagner-Bill werd door de vakver- eenigingen dringend verlangd. Even vu rig echter als de arbeiders voor deze wet opkwamen, verzetten de werkgevers zich er tegen. De Wagner-wet kent den arbeiders het recht toe, om loon-onderhandelingen te voeren door middel van door hen zelf gekozen vertegenwoordigers en daar waar de vakvereenigingen een meerderheid vor men, krijgen zij dus het monopolie op de onderhandelingen over de regeling van de bonen, werktijd ens. voor Manufacturen. Dames- en Kinderconfectle Tapijten - Gordijnen Bedden Ledikanten en aanverwante artikelen Is GOES HULST De Wagner-wet verbiedt voorts een reeks van unfaire handelspraktijken. Zoo is het den werkgevers verboden, op arbei dersvertegenwoordigers bij loononderhan delingen onbetamelijke pressie uit te oefenen. Van den kant der werkgevers is ver schillende malen beweerd, dat de wet in strijd is met de constitutie. Het is daar om niet uitgesloten, dat het Opperste Ge rechtshof zich in de komende maanden met deze zaak zal hebben bezig te hou den. Eiland in de Roede Zee aan Italië afgestaan. Een Engelsch blad had gemeld, dat Frankrijk het in de Roode Zee gelegen eilandje Dumetrah aan Italië had afge staan, als resultaat der te Rome gevoerde besprekingen door generaal Gamelin, chef van den Franschen generalen staf. Van bevoegde Fransche zijde wordt er echter op gewezen, dat de afstand van dit eiland reeds een feit is geworden bij het op 7 Januari j.l. te Rome gesloten accoord. Korte Berichten. Bij Alzenberg zijn Donderdagmiddag eenige smokkelaars, die uit de richting Tsjecho-Slowakije komende, de Saksisch- Boheemsche grens wilden oversteken door Saksische grensbeambten gesom meerd te blijven staan. De smokkelaars vluchtten evenwel, waarbij zij op de hen achtervolgende be ambten vuurden. Bij het vuurgevecht wer den drie smokkelaars neergeschoten, ter wijl twee beambten gewond werden. i Een Italiaansche commissie is te Boedapest aangekomen, met opdracht van de Italiaansche regeering Hongaarsche paarden te koopen. Op Amerika's nationalen feestdag zijn wederom tal van ongelukken gebeurd E'r zijn 77 dooden te betreuren en meer dam 1000 menschen werden gewond. Maandag a.s. wordt in de parlemen taire commissie der V. St. een aanvang ge maakt met de behandeling van de belas tingplannen van Roosevelt, H. M. DE KONINGIN. De „Tijd" meldde, dat H. M. de Konin gin zou hebben afgezien van het voorne men om deze maand naar het buitenland te gaan. Van andere zijde wordt echter gemeld, dat een dergelijk voornemen niet heeft be staan, zoodat er van een afzien er van ook niet gesproken kan worden. Of H. M. in een der volgende maanden nog een buitenlandsche reis zal onder nemen, is nog niet bekend. Wel schijnt het in de bedoeling van H M. te liggen dezen zomer gedurende eeni gen tijd op het landgoed Ruigenhoek ie verblijven. EERSTE KAMERVERKIEZING. Candidaten van de N.S.B. Naar de Maasbode vernam, zal voor de verkiezing van leden van de Eer ste Kamer door de N.S.B. in Groep III (Noord-Holland, Friesland) de volgende candidatenlijst worden ingediend. 1. Mr A. J. v. Vessem te Utrecht; 2. C. van Geelkerken te Utrecht; 3. Mr W. de Rijke te Haarlem en 4. G. Vlekke te Haarlem. In Groep I (Noord-Brabant, Zeeland, Utrecht en Limburg) de volgende lijst: 1. graaf de Merchant et d'Ansenbourg te Amstenrade; 2. C. van Geelkerken te Utrecht; 3. J. J. Boddé te Eindhoven; 4. G. baron van Lynden van Horstwaerde te Soestdijk. STICHTING VAN EEN ENERGIE-RAAD Bezuiniging door betere taakverdeeling. Eén der vele instituten, waarvan de stichting in de Memorie van Antwoord op het Bezuinigings-ontwerp wordt aange kondigd, is een „Energie-Raad" Naar wij thans vernemen, zegt 't Hbld., is het niet de bedoeling door zulk een Raad op gedwongen wijze verschillende electrioiteits-voorzieningen te doen sa menwerken. Veeleer denkt men bij zulk een Energie-Raad aan bezuiniging door betere taakverdeeling van elkaar thans beconcurreerende gas- en electriciteitsbe- drijven. Daar de kostprijs van dergelijke bedrijven vooral wordt verlaagd door in- tensiveering der productie, neemt men aan, dat genomen over bet geheele land aanmerkelijke bezuiniging kan worden bereikt, wanneer men het juiste gebruik weet te maken van die bedrijven, welke voor een bepaalde plaats onder be paalde omstandigheden 't meest geschikt zijn. Het Nederlandsch Paviljoen te Brussel. Donderdag heeft de Koning van België een bezoek gebracht aan de Nederland sche afdeeling van de wereldtentoonstel ling te Brussel. De koning, die omstreeks vier uur ar riveerde, was vergezeld van den commis saris-generaal der tentoonstelling en werd rondgeleid door den consul-generaal van Nederland te Brussel, mr H. van Romburgh. In het bijzonder betoonde Ko ning Leopold belangstelling voor de Ne derlandsche zuivel-afdeeling. Later werden nog verschillende andere afdeelingen bezichtigd, o.a. de Luxem- burgsche. Burgemeesters. Bij K. B. is aan jhr K. W. L. de Mu- ralt op zijn verzoek met ingang van 1 Augustus a.s. eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Ter Aar. Sterk toenemend luchtverkeer. De sterke toeneming van de intensivi teit van het luchtverkeer, waarin de IC. L. M., mede door de invoering van vele nieuwe verbindingen aandeel heeft, moge blijken uit het feit, dat in deze maand da gen zijn voorgekomen, waarop meer dan zeshonderd uitgaande en inkomende pas sagiers Schiphol passeerden. Dit getal geeft, in vergelijking met de cijfers over dezelfde maand van het vo rige jaar, bijna een verdubbeling tè zien. CEMENTSPRIJS EN CONTINGEN- TEERING. Wie profiteert van de verhooging en wat zijn de voordeelen? Verschenen is het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot regeling van den invoer van cement. In dit verslag stelden eenige leden aan den Minister de volgende vragen: le. Welk bedrag moet het Nederland- sche volk direct meer betalen ten gevolge van de hoogere prijzen, welke na het in grijpen van de regeering op de vrije ce- ment-markt zijn ontstaan? 2e. Welk gedeelte van dit bedrag gaat door de prijsstijging ook van het geïmpor teerd cement naar het buitenland? Se. Welke directe voordeelen aan werk verschaffing staan tegenover het offer door het Nederlandsche volk voor dit en kele artikel gebracht? 4e. Is de Minister bereid afzonderlijk te doen onderzoeken, welke extra-belas ting op het Nederlandsche volk wordt gelegd als gevolg van de prijsstijgingen ten gevolge van de genomen contingentee- rings- of andere regeeringsmaatregelen? Andere leden drongen er op aan, dat vooral worde zorg gedragen, dat de bin- nenlandsche prijs van cement niet te hoog wordt. Immers een lage prijs van cement stimuleert de bedrijvigheidin de bouw vakken en het belang van de cement- industrie in Nederland is niet zóó groot, dat daardoor een verhooging van het bin- nenlandsche prijspeil zou worden gewet tigd. Zeeuwsche Prov. Brandweerbond. (Slot.) Nu volgt bespreking agenda algemeeno vergadering der Kon. bied. Brandweer vereniging. Dhr Mr v. d. H a r s t deelt mede, dat door de statutenwijziging het geheele be stuur moet aftreden. Er zijn inzake de samenstelling van het nieuwe bestuur verschillende stroomingen. Namen kan hij echter niet noemen, omdat de besprekin gen daarover vertrouwelijk waren. Verschillende heeren vragen toch nade re inlichtingen. Devoorzitter zegt, dat de kans bestaat, dat een bestuur tot stand komt, waarin de provinciale bonden niet zijn vertegenwoordigd, met daarnaast 'n tech nische commissie. Na eenige bespreking wordt besloten de afgevaardigden vrij mandaat te geven en te trachten voor de prov. Bonden zoo veel mogelijk te bereiken. Dhr Gunning (Ierseke) wil hier voor samenwerking met andere provinci ale Bonden. De voorzitter zegt, dat een der gelijke poging ie ondernomen. Binnenland. De Koningin niet naar het buitenland. Loontoeslag in de Zeeuwsche landbouw bedrijven. Vergadering van den Zeeuwschen Prov. Brandweerbond. Cementsprijs en contingenteering. Buitenland. Het Abessynisch conflict. De houding van Amerika. Belangrijke wet door Roosevelt onder teekend. Ook dhr v. d. H a r s t doet hierover nadere mededeelingen. Spr. heeft gepleit voor nauwer contact met de provinciale Bonden, maar vond weinig steun. Dhr Kodde (Zoutelande) vraagt, wat we op den duur aan de Ron. Ned. Brand weervereniging hebben. We hebben ge noeg aan den Prov. Bond. Dhr v. d. Harst merkt op, dat de Minister "an Bmnenl an dscbs Zaken zich destijds toch de Frov. Bonden heeft ge dacht als afdeelingen van de Kon. Ned. Brandweervereniging. Uittreding zou dus niet zonder voorkennis van den Com missaris der Koningin en den Minister dienen te geschieden. De voorzitter ziet het na de Sta- stutenwijziging niet meer als een wet van Meden en Perzen, dat we lid zijn van de Kon. Ned. vereeniging. Dhr Kodde wijst op het groote nut van deprovinciale technische com missie boven een algemeene. In de toe komst wil Spr. afscheiding van de Kon. Ned. vereeniging. De v o o r z i t t e r zegt, dat de mee ning van den Commissaris der Koningin hierover zal gevraagd worden. Dhr v. d. H a r s t vraagt zich af, of de gemeenten na een eventueele afscheiding bereid zullen zijn de contributie aan Kon. Vereen, en Prov. Bond voortaan te blij ven betalen alleen aan den Prov. Bond. De heeren Dregmans (Seroos- kerke) en Gunning gelooven, dat de gemeentebesturen daartegen zeker geen bezwaar zullen maken. De toestand zal er eerder beter dan slechter door worden. Als afgevaardigde naar de vergadering der Koninklijke te Nijmegen wordt be noemd de heer Erasmus (Oostburg), se cundus dhr Huizinga (Terneuzen). Rondvraag. Besproken wordt de 'plaats, waar de cursus voor brandmees ters zal worden gehouden. Besloten wordt eerst de beurt te geven aan Oostelijk Z. Vlaanderen en indien dit hier niet lukt, dan Schouwen-Duiveland de kans te ge ven. De kosten bedragen ongeveer f 10 per gemeente plus de vervoerkosten der brandmeesters. De heer Agterberg zet de redenen» uiteen, waarom de brandweer van Vlis singen niet meedeed aan den wedstrijd op Walcheren. Deze wedstrijd stond te veel onder Middelburgsche leiding. De voorzitter zegt, nu hij het voorzitterschap neerlegt, dank voor de medewerking, steeds ondervonden. Met genoegen heeft hij1 deze functie bekleed Speciaal dankt hij zijn mede-bestuursle den, in het bijzonder den secretaris-pen ningmeester voor den krachtigen steun, steeds ondervonden. Dhr Huizinga dankt den voorzitter voor het vele, wat hij voor den Prov, Prov. Brandweerbond deed. Hij wenscht hem nog vele jaren van goede gezondheid toe. Hierna houdt dhr H. B i e r m a n een lezing over het onderwerp: „Brand gevaar bij filmvertooningen". Hoe langer zoo meer aldus Spr. worden de burgemeesters bij dit vraag stuk betrokken. In vele plaatsen heeft men biosoope-zalen. Verder worden door rond reizende operateurs voorstellingen gege ven met kino-koffers, terwijl zelfs in de huizen en scholen smalfilmvertooningen worden gegeven. Waar de films meestal uiterst brand baar zijn, i de onbrandbare worden, voor zoover Spr. bekend, alleen voor we tenschappelijke films bestemd zijn er strenge bepalingen met het oog op brand gevaar noodig. Voor bisoscoopzalen zijn deze vrij alge meen aanwezig. Het publiek moet niet bij de cabine mogen komen. Ze moet geheel afgesloten zijn. Ook in kleine plaatsen doet men verstandig een of twee zalen voor filmvoorstellingen geschikt te ma ken. Voor de kino-koffers geeft Spr. in overweging een, liefst afzonderlijk, d.w.z. buiten opgestelde ijzeren cabine. De ope rateur dient een deskundige te zijn. Met de kino-koffers moet men nog voorzichti ger zijn dan met de filmvoorstellingen in de bioscoopzalen, omdat hier soms het gevaar nog grooter is. Voor de smalfilm acht Spr. weinig of geen maatregelen noodig. Ze is meestal

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1