Verkiezing van Gedeputeerden. Buitenland Binnenland Belangrijkste Nieuws DONDERDAG 4 JULI 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - Nor m Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel. Ingczoivlon mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. a De werking van de Kieswet. Het feit dat sommige partijen en met name de S. D. A. P. in de groote gemeen ten niet weinig hebben geprofiteerd van de nieuwe methode van zeteltGewijzing, heeft hier en daar ontstemming gewekt. Door de toepassing van het stelsel van de grootste gemiddelden bij1 de verdeeling van de overschotzetels is het voorgeko men, dat partijen met een zeer belangrijk stemmen-overschot daarvoor geen zetel ontvingen, terwijl grootere partijen met een veel kleiner overschot zich daarvoor meerdere zetels zagen toegekend. Wie de zaken objectief beziet zal echter moeten toestemmen, dat er voor deze ont stemming geen reden is, al is ze in som mige gevallen dan ook zeer goed verklaar baar. Het is natuurlijk niet prettig als men een groot stemmenoversohot heeft en daardoor op een extra-zetel meent te mo gen rekenen en het blijkt dan, dat een an dere partij1 die geen overschot heeft, mis schien beslag legt op meer dan één rest zetel. Dit neemt echter niet weg, dat door dit stelsel meer de billijkheid wordt betracht en meer de evenredigheid benaderd, dan bij het toekennen van zetels aan de groot ste overschotten. Men moet niet vergeten dat ook dit laatste stelsel onaangename gevolgen kan hebben. Het maakt het mogelijk, dat een partij die met honderden stemmen ach teruit ging, toch hetzelfde voordeel geniet als een partij1 die haar stemmental zeer sterk zag stijgen. De toepassing van het stelsel der grootste gemiddelden is ongetwijfeld in het voordeel van de grootste partijen, maar het is uit evenredigheidsoogpunt 't meest billijke; het geeft de zetels aan de meest betalende partijen. Door de „Nederlander" werd in ver band hiermede opgemerkt, dat er toch ook nog andere waarden zijn dan die der vol komen evenredigheid, welke trouwens op dit gebied toch niet te bereiken is. Van belang is ook, dat elke eerbiedwaardige overtuiging gelegenheid heeft zich uit te spreken. Erkend wordt, dat in theorie voor beide stelsels veel te zeggen is, mis schien wel het meeste voor het stelsel der grootste gemiddelden. Maar zoo ver volgt dit orgaan het lijkt zuiver ge voeld, beter bij' twijfel, den zwakke te sterken dan den sterke nog sterker te ma ken. Hiertegenover kan echter worden opge merkt, dat het voor de vorming van een bestuurskrachtige meerderheid aanbeve ling verdient, dat de kleine partijen niet ten koste van de groote worden bevoor deeld. Groote moeilijkheden. Er was reden om te verwachten dat de Sociaal-Democraten over den uitslag van de raadsverkiezingen in de groote steden meer dan tevreden zouden zijn. Zij hebben de kiezers allerlei moois voorgespiegeld en in de meest scherpe be woordingen is het beleid van de Regee ring en de huidige colleges van B. en W. te Amsterdam en Rotterdam gehekeld. En de uitslag van de stemming was dat de S.D.A.P. dank zij mede de voor haar voordeelige verdeeling van de restzetels, een veel sterkere positie heeft gekregen dan ze had kunnen hopen. Het gejuich daarover is echter al heel gauw verstomd. Inplaats dat nu aan de kiezers wordt meegedeeld dat ze „waar voor hun geld" zullen krijgen en dat de mooie beloften zi llen worden vervuld, begint men terug te krabbelen, en wordt den kiezers voor gehouden dat „de tijden die,voor ons lig gen groote moeilijkheden zullen brengen". Dat is natuurlijk niets nieuws. Dat hebben de rechtsche partijen even eens aan de kiezers voorgehouden. Alleen: zij deden 'tvóór de stemming. Zij weigerden ook al zou dat stemmen verlies brengen de kiezers te misleiden. De Socialisten 'hadden daar geen hin der van. Zij beloofden gouden bergen. Maar nu het op het inlossen van de beloften aankomt, nu ziet men ineens de moeilijkheden, die inderdaad zóó groot zijn, dat het niet onmogelijk is dat de S.D.A.P. opnieuw zal trachten zich aan hare verantwoordelijkheid te onttrekken. Steeds grooter verwijdering tusschen Engeland en Italië. Het Britsche kabinet heeft gisteren de aangekondigde bijeenkomst gehouden. De besprekingen liepen over het Abessyni- sche vraagstuk. De regeering zal haar definitieve ge dragslijn eerst vaststellen na overleg met de Fransche regeering. Men ziet in regeerings- kringen den toestand! ern stig in. Ten aanzien van de Abessynië-debatten in het Lagerhuis schrijft de „Popoio d'Ita- lia", dat het Britsche voorstel voor Italië niet aanvaardbaar was, noch uit econo misch oogpunt, noch uit het oogpunt van veiligheid voor de Italiaansche koloniën. Italië betreurt het, dat men in Britsche kringen de kwestie niet schijnt te be grijpen. De „Stampa" noemt het Britsche voor stel waardeloos. Het is niet in het belang van Italië en het streelt de eerzucht van den negus. De „Corriere della Sera" schrijft, dat het Italië aangeboden gebied Ogaden een stuk woestijn is, dat zeer onvruchtbaar is en dat geen economische waarde heeft.. Italië heeft uitbreiding van vruchtbaar gebied noodig, waar het werk kan geven aan zijn zonen. Inmiddels wordt gemeld, dat de ver scheping van Italiaansche troepen naar Afrika in versneld tempo wordt voortge zet. Wat gebeurt er in Dantzig? Volgens berichten uit Danzig zijn al daar 26 hooge ambtenaren gearresteerd. De arrestaties staan in verband met de oppositie in den boezem der N. S. D. A. P. tegen senaatspresident Greiser. D'e Poolsche pers noemt den binnen- landschen politieken toestand in D'anzig uitermate ernstig. Habsburgwetten in Oostenrijk opgeheven. De regeering te Weenen heeft besloten tot intrekking van de wet inzake de ver banning der Habsburgers. Uit wel ingelichte bron wordt verno men, dat Karwinsky, staatssecretaris van justitie, zich op het oogenblik in Steen- ockerzeel (België) bevindt, om daar met de ex-keizerlijke familie te onderhande len over een basis voor de opheffing der wet van 1919, waarbij de Habsburgers verbannen werden verklaard. Karwinsky zou aartshertog Otto tevens ervan in ken nis stellen, dat zijn terugkeer naar Oos tenrijk op het oogenblik echter nog niet wenschelijk is. Er doen geruchten de ronde, omtrent een verloving van aartshertog Otto van Habsburg met Prinses Maria, jongste dochter van koning Victor Emanuël van Italië. Poolsch minister te Berlijn gearriveerd. De Poolsche minister van buitenland sche zaken, Beck, is met zijn gevolg in Berlijn aangekomen. De „Deutsche Diplomatische Politische Korrespondenz" schrijft naar aanleiding van dit bezoek: Nadat de bezoeken van vooraanstaande leden der Duitsche re geering aan Polen reeds het persoonlijk oontact met de Poolsche staatslieden had- dtn ingeleid, geeft dit bezoek van den Poolschen minister van buitenlandsche zaken opnieuw gelegenheid de weder- zijdsche betrekkingen te verdiepen. De Duitsche openbare meening juicht dit eerste Poolsche staatsbezoek aan Ber lin te meer toe, daar zij daarin een nieuw bewijs ziet voor het resultaat en de duurzaamheid van de vredespolitiek en de politiek van toenadering, welke de D'uitsch-Poolsche verhouding sedert Ja nuari 1934 kenmerkt. Het onderhoud, dat de Poolsche mi nister van buitenlandsche zaken, Beek, met Hitier heeft gehad, duurde twee uur en werd gekenmerkt door groote harte lijkheid. Moei de school in Duitschland Duitsch of Christelijk zijn? In het hoofdorgaan van de nationaal- socialistische jeugd „Wille und Macht" treedt Wilhelm Utermann in polemiek met een herderlijken brief van een Zuid- Duitschen bisschop. In den herderlijken brief wordt betoogd: „De ouders hebben het heilige recht en den zwaren plicht, te eischen, dat de geest van de school beant woordt aan den geest van het Christelijk gezin, d.i. de geest van het r.-katholieke geloof. Voor zijn r.-katholieke kinderen de r.-katholieke school en r.-katholieke op voeders. Dit onderrecht is nog niet vol doende gewaarborgd door het instellen van enkele uren godsdienstonderwijs, wanneer tijdens het andere onderwijs een heel andere geest op de kinderen zou in werken en datgene, wat even te voren werd 'opgebouwd, zou belemmeren en ver nielen. De confessioneele school is en blijft ideaal en eisch van kerk en Chris telijk ouderhuis." Tegenover dit standpunt in den herder lijken brief zegt de man van de Hitier Jugend, dat „onderrecht" en „ouder plicht" weer eens middel moeten zijn om de jeugd in een nieuw conflict te brengen. D'e nationaal-socialistische staat heeft waarborgen gegeven voior de kerkelijk- godsdienstige opvoeding van de jeugd in het godsdienstonderwijs; het verdere deel vctn het onderwies moet Duitsch en alleen Dwitsch aijn. Hetzelfde geluid dus, dat ook hier te lande zoo dikwijls is gehoord: als op de openbare school maar gelegenheid is voor godsdienstonderwijs, is er geen behoefte aan een Christelijke school. De andere andere vakken mogen desnoods onderwe zen worden door een socialistischen (in Duitschland door een nationaal-socialis- tischen) onderwijzer. Korte Berichten. i De Pruisische en Rijksminister van binnenlandsche zaken Frick heeft een al gemeen verbod van vergaderingen uitge vaardigd voor den tijd van 1 Juli tot 30 September. Gisteravond is het wederom tot straatonlusten te Belfast gekomen. Toen een protestantsche vereeniging door de straten trok, vuurde een voorbijganger plotseling op de groep en loste zes scho ten, waardoor drie personen gewond werden. De rechtbank te Klagenfurt heeft de 33-jarige ziekenverpleegster Maria Bauer wegens hoogverraad tot een jaar zware kerkerstraf veroordeeld, daar zij steun gelden had verdeeld onder nationaal- socialisten, tegen wie, in verband met hun gezindheid, maatregelen waren ge nomen. Volgens de officieele statistieken zijn in de omgeving van Madras in de laatste drie maanden 160 Europeanen en Inlan ders verscheurd door tijgers, die een ware terreur onder de bevolking uitoefe nen. De Vesuvius bevindt eich weer in een perode van werkzaamheid. Er be staat echter geen gevaar. DE HANDELSBETREKKINGEN MET ITALIË. Naar men verneemt, hebben de te Rome tusschen de Nederlandsche en Italiaan sche delegaties gevoerde besprekingen over de wederzijdsche handelsbetrekkin gen tot een resultaat geleid. "Weken heeft men onderhandeld met weinig hoop op succes. In het midden der vorige week zelfs scheen het, dat de conferentie zou mislukken en werd ge meld, dat de Nederlandsche delegatie, daar overeenstemming om tot een accoord te komen onbereikbaar scheen, de terug reis zou aanvaarden, maar thans komt als een verrassing het bericht, dat men resultaten heeft bereikt. D'e Regeeringspersdienst meldt: De onderhandelingen over regeling der handelsbetrekkingen tusschen Nederland en Italië, die sinds meer dan 6 weken te Rome zijn gevoerd, hebben geleid tot de parafeering van een handels-accoord en van een clearing-overeenkomst. Nadere mededeelingen over de gepara feerde overeenkomst zuUen binnenkort worden gepubliceerd. De overeenkomst betreft ook den han del van Italië met Nederlandsch-Indië. Verlaging vaste lasten. De „T e 1 e g r." vernam nog, dat het Kabinet, in zijn verlangen om tegemoet te komen aan den wensch dat de vaste lasten worden verlaagd, ook rechtstreek- sohen druk zal uitoefenen op de huren van de woningen. Men doelt daarbij voor al op de woningen van arbeiders en daarmee gelijk te stellen huurders, waar van de huren lang niet in die mate zijn gedaald als bij het duurdere woning type. De vorm, waarin het een en ander zal geschieden, zal blijken uit het wetsont werp inzake de rentebeperking, waarvan reeds in een vorig bericht sprake was. Van dit wetsontwerp maakt ook deze huurverlaging een deel uit. D'e indiening van de regeeringsvoor- stellen zou waarschijnlijk nog deze week plaats hebben. Passagiersvervoer op de Indië-luchtlijn. Aneta informeerde bij den heer Nieu- wenhuis van de K.N.I.L.M. naar de re sultaten van het passagiersvervoer op do IndiëNederland-route sedert de instel ling van den tweemaal weekschen dienst met ingang van 12 Juni j.l. De heer Nieuwenhuis verklaarde, dat alle acht toestellen, welke tusschen 12 Juni en 6 Juli vertrokken, volgeboekt zijn, en voor elk toestel passagiers moes ten worden geweigerd, behalve voor de overigens volgeboekte „Lijster", zoodat het passagiersverkeer is verdubbeld. Over de eerste maand werd voor de nieuwe toestellen slechts de capaciteit van de vroegere Fokkermachines benut, n.l. vier passagiers per toestel, doch van he den af is dit aantal gebracht op zes, hetgeen ook blijkt uit het feit, dat voor de geheele maand Juli voor de drukste trajecten op de lijn Indië'Nederland al vier passagiers zijn geboekt voor elk toe stel, dat in die periode vertrekt, en voor die op 24 Juli en 31 Juli reeds drie, welke vóór-boekingen nog dateeren uit de periode, dat slechts vier passagiers werden geboekt. Het bezuinigings-ontwerp in de Tweede Kamer. In de vergadering der Tweede Kamer van 9 Juli zal de voorzitter voorstellen aan de lijst der aan de orde gestelde wets ontwerpen toe te voegen een groot aan tal contingenteeringen en andere kleine wetsontwerpen en conclusies, benevens de begrooting 1935 van het Werkloos heids-subsidiefonds, intrekking van de wet tot voorziening in het bestuur der gemeente Beerta enz. De voorzitter is verder voornemens om, indien vóór 9 Juli het verslag is ver schenen omtrent het wetsontwerp be treffende verlaging van de openbare uit geven, in deze vergadering omtrent het aan de orde stellen van dat ontwerp een voorstel te doen, maar alvorens daartoe over te gaan, aan de Kamer het voor stel te doen de stemming aan de orde te stellen over de motie van orde van den heer Vliegen betreffende het tijdstip van indiening van bij de regeering in overweging zijnde wettelijke maatregelen tot verlaging van de z.g. vaste lasten. De tocht van de K XVIII. De K XVIII is uit Fremantle vertrok ken; de onderzeeër zal 10 Juli in Ban- joewangi aanloopen voor het afhalen van de mail, zoodat de opvarenden deze voor hun aankomst te Soerabaja kunnen lezen. De K XVHI wordt op den llden Juli te 7 uur in den morgen aan het licht schip te Soerabaja verwacht. Dé Minister van Defensie zal waar schijnlijk op 11 Juli te 19.40 uur een kruisgesprek houden met den comman dant van de K XVIII, welk gesprek in heel Indië en Nederland te hooren zal zijn, daar de N.I.R.O.M. en de Phohi het zuHen broadcasten. Eventueel zal ook de aankomst van de K XVIH des avonds naar HoHand wor den geher-broadcast. Pensionbedrijf door militairen. De minister van D'efensie is regelend opgetreden betreffende het uitoefenen van het pensionbedrijf door beroeps militairen en heeft ter kennis van de landmacht gebracht, dat het door be roepsmilitairen tegen vergoeding verlee- nen van huisvesting met of zonder pen sion aan militairen van het beroeps- of verlofspersoneel, schadelijk kan zijn voor de dienstbelangen. In den vervolge zal do nevenwerkzaamheid aan eerstbedoelde militairen slechts worden vergund na voor elk zich voordoend geval afzon derlijk verkregen toestemming van den garnizoenscommandant. De Kamers van Koophandel. Bij' een nieuwe nota van wijzigingen op het bezuinigingsontwerp neemt de re geering haar voorstel tot verlaging der jaarlijksche bijdragen voor het handels register terug. Het voornemen hiertoe werd reeds in de memorie van antwoord medegedeeld. RENTEVERLAGING HYPOTHEKEN EN PANDBRIEVEN. Een maatregel, die toejuichting verdient. Naar aanleiding van het bericht, dat de regeering voornemens is een wetsontwerp in te dienen, strekkende tot verlaging van de hypotheekrente tot 4% pet. en van de pandbriefrente tot 4 pet, heeft de finan- cieele redacteur van het Algemeen Neder- landsch Persbureau te Amsterdam zich gewend tot eenige personen, die in het hypotheekbedrijf een leidende positie in nemen. De genoemde renteverlaging achten de zegslieden van het A. N. P. zeer gunstig en alleen wordt het betreurd, dat een der gelijke maatregel niet eenige jaren eer der is genomen, aangezien daardoor veel ellende zou zijn voorkomen. Door de tijdsomstandigheden zijn zeer veel verhuurders-eigenaren leelijk in de verdrukking geraakt, voornamelijk omdat zij aan de huurders hunner woningen herhaaldelijk concessies hebben moeten doen en aldus hun inkomsten aanmerke lijk hebben zien slinken, terwijl zij daar tegenover de zeer hooge en veelvuldig verhoogde overheidslasten moesten blijven opbrengen. De huiseigenaar, die zijn huizen-bezit als bedrijf exploiteert, is dus in een hoogst ongunstige positie geraakt, temeer daar de kosten van onderhoud van zijn percee- len ook zijn gestegen. Te Amsterdam b.v. staan ongeveer 14000 woningen leeg en dit woningensur- plus drukt de normale huur naar bene den; hoe grooter de gelegenheid tot ver huizen voor den huurder, hoe meer ver huisd wordt, en hoe meer de verhuurder eigenaar moet betalen voor vernieuwing, opknappen enz. De regeering beoogt nu deze eigenaars tegemoet te komen door een verlaging van de hypotheekrente want de bedragen die daarvoor moesten wor den betaald, vormden vaak voor de eige naren ook een drukkende post, die zeer vaak slechts met de grootste moeite waa op te brengen. Binnenland. Handelsovereenkomst met Italië. D'e regeering en de huurverlaging. Het bezuinigingsontwerp in de Tweede Kamer. De renteverlaging voor hypotheken en pandbrieven. Buitenland. Verwijdering tusschen Italië en Enge land. De Habsburgwetten in Oostenrijk opge heven. Poolsch bezoek aan Berlijn. Door deze lastenverlichting komen de eigenaren in een gunstiger positie te ver- keeren en de hypotheekbanken achten dit niet anders dan gunstig, want hoe min der een debiteur aan lasten behoeft op te brengen, hoe hooger zijn solvabiliteit kan worden aangeslagen. Een verlaging van de hypotheekrente moet natuurlijk ge paard gaan met een verlaging van de pandbriefrente, want als een hypotheek bank voor zijn pandbrieven 5 pet. moet vergoeden, dan moet deze bank van den huizenbezitter ten minste een hypotheek rente van 5% pet. vragen en eon dergelijk percentage kunnen de huizenbezitters meerendeels niet opbrengen. Het is dus zeer logisch, dat de regee ring de hypotheekrente tot 4% pet. ver laagt. De verlaging van de pandbriefrente is noodzakelijk, omdat, gezien de koersen van de pandbrieven, een vrijwillige con versie op het oogenblik uitgesloten is. Wel hebben tal van hypotheekbanken tijdens de daling van den rentevoet van de gele genheid gebruik gemaakt om pandbrie ven van het hoogere rentetype om te zet ten in lager rentende pandbrieven, doch in doorsnee is nog lang niet genoeg ge converteerd. Van de 52 hypotheekbanken, welke in Nederland hun bedrijf uitoefenen, stond volgens de mededeelingen van het Cen traal Bureau voor de Statistiek per ultimo 1934 uit aan pandbrieven f 975 millioen, waarvan f 718 millioen pandbrieven, die meer dan 4 pet. rente droegen. Deze f 718 millioen hooger rentende pandbrieven worden door de regeering teruggebracht tot een rente van 4 pet en dit geeft voor de hypotheekbanken een rente-besparing van circa f 4.5 millioen, welk bedrag dus automatisch ten goede komt aan de eige naren. D'e hypotheekbanken achten zich hier door niet benadeeld, omdat het bedrijf nog behoorlijk rendabel blijft, hoewel overdre ven winsten natuurlijk zijn uitgesloten. Hierbij dient in aanmerking te worden genomen, dat de hypotheekrente wordt vastgesteld op maximaal 4% pet., maar in vele gevallen zullen de banken uit di verse overwegingen mindere rentevergoe ding eiscben. AHes bijeen genomen dient, meende men, de opvatting te worden gehuldigd, dat de verlaging van de hypotheekrente en de pandbriefrente een maatregel is, die voor een groote catagorie van belangheb benden ten zeerste moet worden toege juicht. Bij de gisteren gehouden verkiezing van leden van Gedeputeerde Staten, is betrek kelijk weinig veranderd. De wijziging in de samenstelling van de verschillende Statencolleges is, dank zij onderling ge maakte afspraken, niet of zeer weinig tot uitdrukking gekomen bij de verkiezing van Gedeputeerden. In Zeeland, Zuid-Holland, Noord-Hol land, Groningen, Overijssel, Utrecht, N. Brabant en Limburg is de toestand on veranderd gebleven. In Friesland werd een S. D. vervangen door een V. D.; in Drente heeft een libe raal plaats moeten maken voor een Ghr. Hist, lid, terwijl in Gelderland in plaats van een liberaal een R. K. gekozen is. Van Christelijk-Historische zijde is in Zeeland een poging gedaan om in de va cature Van de Putte een Ghr. Historisch candidatat gekozen te krijgen, maar dit streven vond bij geen der andere partijen instemming. Wat te verstaan ia Wianneer we rekening houden met het feit, dat de Commissaris der Koningin mede tot de 'Ghr. Historische richting be hoort en dat het verlies van de Antirevo lutionaire partij geen verband houdt met een verminderd aantal stemmen, dan is er zeker voor de Ghr. Historischen geen reden om zich bij de huidige samenstel ling van het college verongelijkt te gevoe len. D'e plaats van den heer Van de Putte is nu ingenomen door den heer Vogelaar, een bekende figuur in Zeeland, zoowel op het gebied van den tuinbouw als in het

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1