Johanna Coninghame. Kerknieuws. Onderwijs Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw FEUILLETON 02.229; het aantal per ziel van 0.0 op 0.8; waar deze groote stijging der laatste ja ren voor onze financiën bedenkelijk werd, heeft ons bestuur in samenwerking met alle artsen maatregelen hiervoor getrof fen. Hoewel de voorschrijving van brillen en banden, vooral wat elastieke kousen en buikbanden betreft, nog altijd neiging tot stijging vertoont, kon dit jaar toch een belangrijke daling in de uitgaven voor deze artikelen worden geconstateerd. De oorzaak hiervan moet worden gezocht in de enorme prijsdaling. De penningmeester, Dr J. P. Vermaas, bracht verslag uit, waaraan wij het vol gende ontleenen: De contributie-ontvangst in alle onder- afdeelingen 'bedroeg f 187.445,46. Het re servefonds is nu groot f 20.547,40. Het pensioenfonds beambten f 16.621,44. Het fonds kon het geheele jaar normaal aan zijn financieele verplichtingen vol doen en boekte in alle onderafdeelingen te samen een batig saldo groot f 3380,99. 'ii Gravenpolder. Gisterenavond verga- dorde de commissie ter behartiging van de moreele belangen der jeugdige werk- loozen in de pastorie van Ds Van Hoog straten. Besloten werd dezen winter ver schillende cursussen te houden. Om do onvermijdelijke onkosten te dekken zal bij de ingezetenen een lijst aangeboden wor den. Dat bij allen nood nu blijke, dat ook de jeugdige werkloozen niet vergeten worden. Wemeldlrrii. Bij de gisteren gehouden candidaatstelling voor de verkiezing van leden der commissie, bedoeld in art. 158, le lid der Gem. Wet, is ingeleverd een lijst vermeldende de navolgende candi dates P. A. Schouwenaar, Jac. de Zeeuw, L. Dominicus, P. J. J. Dekker, P. Smit, J. Vleugel Cz„ J. Oele, J. de Mul, M. G. Lindenbergh, F. Dominicus Kz., L. W. van Liere, Chr. Kole. Stavenisse. Begunstigd door fraai zo merweer had Zaterdag j.l. alhier het festival plaats, dat door het fanfarecorps „0. B. K." georganiseerd was ter her denking van zijn vijftigjarig bestaan. Er werd door een zestal vereenigingen deel genomen. De besturen werden ontvangen in de bewaarschool, alwaar een begrce- tingsrede werd uitgesproken door dhr S. Stoel, voorzitter van „O.B.K." Hierna werd het woord gevoerd door burgemees ter Hanssens. Dhr Van der Graaf te Oud- ossemeer bracht de gelukwenschen over van den Bond van Muziekgezelschappen op het eiland. Op voorstel van dhr Blaas van Poortvliet werd besloten een protest te richten tot „Concordia" van Tholen dat uit den Bond was getreden. Wan neer „Concordia" haar houding niet wij zigt, dan zal de Eilandenbond een boycot o.erwegen. Nadat vervolgens een rondgang door het dorp was gemaakt, werd tot des avond tien uur onafgebroken op de kiosk in de oorstraat geconcerteerd. Een groote me nigte luisterde aandachtig naar de ver schillende prestaties. De prijzen aan het festival verbonden, werden als volgt behaald: „Accelerando" te St. Annaland le pr.; „Oud-Vossemeers Muziekvereen." te Oud-Vossemeer 2e pr.; „Kunst naar Kracht" te Poortvliet 3e pr.; „Met Vereende Krachten" te St. Maar tensdijk 4e pr. en „Oosterlands fanfare" te Oosterland 5e pr. Vrouwenpolder. De uitslag van de door de Burgerwacht in de afd. Vrouwenpolder gehouden jaarlijksche huishoudelijke schietwedstrijd is als volgt: Fersonee'e baan: le pr. Jac. Duvekot 96 p.; 2e pr. J. C. Sturm P5 p.; 3e pr. P. Melis 94 p.; 4e pr. Jac. Wondergem 93 p.; 5e pr. P. Schoe 91/7 p.; 6e pr. P. Brasser 91/5 p.; 7e pr. C. Vermeulen 91 p.; 8e pr. A. Mesu 90 p.; 9e pr. P. Polder man 88/8 p.; 10e pr. Jac. Louwerse 88 4 p.; lie pr. J. P. Polderman 88/3 p.; 12e pr. W. Vermeulen 86 p.; 13e pr. Jac. Flipse 84 p.; 14e pr. J. Frangoys 83/6 p.; 15e pr. J. de Bruyne 83/3 p.; 16e pr. J. Bakker 82 p.; 17e pr. J. J. Sturm 8U p.: 18e S. de Bruyn 78 p.; 19e A. Bakker 77 p., 20e pr. J. de Visser 76 p 21e pr. W. Duvekot 72 p.; 22e pr. C. de Visser 70 p.; 23e pr. J. Sinke 67 p. Eorebaan: le pr. P. Melis 49 p.; 2e T' Brasser 47/9, 3e Jac. Duvekot 47/7 p.; 4e C. Vermeulen 47/5 p. Rozenprijs: J. Duvekot. Hoogste serie J. C. Sturm 49. (Vrij naar het Engelsch.) 50) o— „Wat is er juf?" „Ze gelooven, dat er hoop is," zei juf en ze knielde voor het bed neer en begon te schreien. „Ze gelooven, dat hij; het ha len zal. Dat kwam ik je even vertellen. Juffrouw Cecil is naar bed gegaan. Ze is den geheelen nacht op geweest, maar ik denk, dat ze nu wel zal kunnen slapen. Je arme vader ziet eruit, of hij' in elkaar zal zakken en daar is me toch waarlijk een boodschap gekomen van die oude me vrouw Watson! En ze heeft toch niets dan ingebeelde kwalen; ik begrijp me niet, dat ze zich niet schaamt neen, dat snap ik niet." „Hoe ziet Charlie er uit?" vroeg Ger trude. „O, dat moet je niet vragen," zei juf, weer een beetje gekalmeerd, „als zijn le ven maar gespaard blijft .vragen we niet, hue hij er uit ziet. En nu ga ik even een warm kopje thee voor je halen, want je zit te rillen en te beven." Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Odoorn, H. v, Lunzen te Hoorn. Te Middelharnis, H. Bout te Ge- nemuiden. Geref. Gemeenten. Tweetal te Scheveningen, J. D. Barth te Borsselen en M. Heikoop te Utrecht. Kerk en echtscheiding. De kerkeraad der Ned. Herv. Gem. te Sche veningen heeft besloten geen huwelijken van personen die gescheiden zijn kerke lijk te bevestigen. Geslaagd voor examen gemeente-ad ministratie J. van Baren te Krabbendijke, en J. R. v. d. Bent te Terneuzen. Op proefschrift getiteld „Die Verdauungs-Enzyme bei einigen Ge- phalopoden" is aan de Universiteit te Utrecht bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde, de heer G. Romijn, geb. te Domburg. Handenarbeid. Aan de Rijks kweekschool te Middelburg slaag len voor het examen handenarbeid de dames. 4. Heijt, C. Kraak, J. W. J. Vermeu en, al len te Middelburg; C. J. Meijler, W. L. Swart, beiden te Vlissingen, M. Oom te Ierseke, G. H. de Pree te Arnemutden en S. L. van Splunter te Kamperland. i Aan de School met den Bijbel le Andijk is benoemd als kweekeling met akte de heer D. Schuitmaker te G o o s. Wemeldinge. Voor het diploma A, ge meente-administratie, slaagde heden te 's Gravenhage dhr F. M. Geluk, ambte naar ter gemeente-secretarie alhier. Rltthem. De heer P. Daniëlse, alhier, slaagde te Utrecht voor het diploma ge meente-secretaris. Te Wormerveer is 1.250.000 verduisterd Mr J. de Vrieze te Amsterdam heeft door bemiddeling van den procureur mr J. Deenik te Haarlem surséance van be taling voor de fa. J .Schaap Lzn. ie Wor- merveed aangevraagd bij de arrondis sementsrechtbank te Haarlem. Het doel van deze aanvrage schijnt te zijn, de zaak van genoemde firma verder te doen beheeren door de bewindvoerders, die de Haarlemsche rechtbank eventueel zal benoemen, terwijl dan tevens een nauwkeurige staat van activa en passiva zal kunnen worden opgemaakt. Intusscben zal waarschijnlijk een ac- coord aan de crediteuren worden aange boden. Dit accoord zal belangrijk lager zijn dan oorspronkelijk werd gedacht, daar het tekort niet f 300.000, maar uaar schatting ongeveer f 1.250.000 bedraagt. De Tel. meldt nog: Niet alleen heeft Schaap voor ruim f300.000 uit de safes van zijn bankiers kantoor gestolen, ook op zijn kantoor zelf zijn ernstige tekorten ontdekt. Zoo neemt de Wormerveersche kas siersaffaire groote vormen aan. Sinds de dagen van Lieberman heeft ons land ge lukkig niet een financieele catastrophe van dezen aard gekend. In Wormerveer, ja, in de geheele Zaan streek, maakt het diepen indruk. Het ver trouwen in den naam en soliditeit van de firma was rotsvast. Waardoor is het tekort ontstaan? In de eerste plaats doordat de heer Schaap op te ruime wijze credieten ver leende. Vooral in de goede tijden. Verder is hij niet bepaald een vernuft op finan cieel gebied. Hij begaf zich in allerlei transacties, waarbij' meer het goede hart dan verstand een rol speelde. Zoo heeft hij1 geld aan menschen gege ven die het beter niet konden bezitten. Id zaken gestoken die fout waren. Daarbij kwam dat hij als zelfstandig hoofd van een zelfstandige firma niemand verant woording schuldig was. Langzaam geraakte hij in moeilijkhe den. De ongunst der tijden kwam. Het eene tekort dekte bij1 door het andere. Ten slotte heeft hij zich aan het bezit van de safehouders vergrepen. „Breng je er Jo ook een, juf en ga het even aan Oswald vertellen." Toen juf weg was, boog Gertrude zich voorover om te zien, of Johanna sliep. „Jopie, ben je wakker? Heb je gehoord dat er weer hoop is vanmorgen hoop voor zijn leven? Maar o, ik moet er niet aan denken, wat het voor hem zijn zal." Johanna wendde zich om en sloeg de armen om Gertrudes hals. „Was dat de stem van juf?" vroeg ze. „Ik wist niet, of ik droomde of wakker was. Is hij werkelijk beter, Gertrude? O, ik ben zoo dankbaar." „Er is hoop, dat is alles, wat juf kon zeggen"; en terwijl ze die woorden uit sprak, begonnen de kerstklokken te lui den, vertellend van de groote Hoop, die de wereld geworden was en die in de harten der menschen scheen al9 de zon in duis tere plaatsen. En van dag tot dag werd het straaltje hoop sterker. Met het nieuwe jaar brak een tijd van betrekkelijke kalmte aan; en na enkele weken had het gezin in de dokterswoning zijn gewone werkzaamhe den hervat. Oswald keerde naar school terug; juf frouw Scales hernam haar plaats achter de tafel in het schoolvertrek; mijnheer Le Bras gaf weer tweemaal in de week De surséance van betaling is aange vraagd op grond van een rapport van den accountant De Rode, uit Amsterdam. Deze heeft op verzoek van de familie Albert Heyn een onderzoek ingesteld. De bankier Schaap was met een dochter van den heer Albert Heyn getrouwd. De familie Heyn was ook na de bekend wording van de daad geneigd de tekorten te dekken, hoewel zij vanzelfsprekend niets met de financieele gestes van den heer Schaap had uit te staan. Gisteravond had de Tel. een telefonisch onderhoud met den heer G. Heyn, die in Oosterbeek vertoeft. Hij zei: Nu het te kort geen drie ton is maar meer dan een millioen kan de familie Heyn het zeker niet geheel dekken. Wel overwegen wij het onze te doen, n.l. den schuldeischers een accoord aan te bieden. De accountant De Rode heeft thans het tekort op f 1.210.000 bepaald. Doch dit is het resultaat van een on derzoek dat zeer snel in zijn werk is ge gaan. Met name zijn de debiteurenposten misschien nog niet juist gewaardeerd. De een zei: er zijn nog heel wat goede vorderingen. De ander: de meeste debi teuren zijn insolvent. Er bestaat aanleiding te veronderstel len dat verschillende debiteurenposten in de boeken gefingeerd zijn, om zoodoende den stand van zaken gunstiger voor te stellen. Vast is komen te staan, dat de tekorten al over jaren loopen. Het spreekt vanzelf dat de stemming onder de gedupeerden bitter is. Er worden op het oogenblik wel heele droeve oogenblikken in Wormerveer mee gemaakt. Gehoopt wordt in de Zaanstreek dat althans de safebezitters het hunne terug krijgen, doch de banken bij wie de effecten wareD beleend denken er natuurlijk an ders over. De geheimen van Oss. Nog steeds worden te Oss misdrijven uit de laatste jaren aan het licht gebracht. Zoo vonden op St. Nioolaasavond 1925 eenige burgers, die van een surprise- avond huiswaarts keerden, in de Kazer nestraat te Oss een man tegen een boom liggen. Een bloedplas stak scherp af in de witte sneeuw. De politie, die terstond werd gewaarschuwd, herkende in den man den 23-jarigen J. Hartogs, bijge naamd v. d. Mast. Door verschillende mes steken, waarvan een een slagader in een dijbeen had geraakt, was het slachtoffer aan verbloeding overleden. De nasporingen van de politie stelden toen vast, dat de man in gezelschap van een vijftal personen het laatst een café op den Heuvel te Oss had bezocht. Daar de politie vermoedde, dat deze vijf wel meer van de zaak zouden weten, ging zij tot hun arrestatie over. Allen bleven evenwel hardnekkig ontkennen en moesten op twee na op vrije voeten worden gesteld. Deze twee stonden later voor de Bossche recht bank terecht, doch wegens gebrek aan be wijs werden zij vrijgesproken. Door de bekentenissen van de Ossche misdadigers kreeg de politie dezer dagen een nieuwe aanwijzing in deze zaak. Gistermiddag is zij overgegaan tot de arrestatie van P. W. In den loop van den middag werd nog een vijftal andere perso nen gearresteerd. Brand op 't s.s. „Baar n". Blijkens een Lloyds-telegram is er brand uitgebroken aan boord van het Neder- landsche stoomschip Baarn, dat op weg is van Chili naar Liverpool en Amsterdam. Gisteren is het schip in de haven van Horta op de Azoren binnengeloopen. De kapitein rapporteerde dat om vijf uur in den morgen brand was uitgebroken in ruim twee, dat balen katoen, suiker en erts bevat. Knoeierijen met tarwe. Gelijk gemeld zijn Vrijdag te Eist twee graanhandelaren gearresteerd, die wor den verdacht van ernstige knoeierijen met tarwe. Er zouden bij' deze overtredin gen van de tarwe-crisis-wetgeving belang rijke bedragen gemoeid zijn. Gistermiddag is men tot een nieuwe ar restatie overgegaan. In het naburige Oosterhout heeft de po litie aangehouden den landbouwer Th. K., een zwager van den graanhandelaar G. W. te Eist, die verleden week in hechtenis is genomen. Het wordt niet uitgesloten ge acht, dat nog meer arrestaties zullen vol gen. Fransche en Duitsche les; men hoorde weer haastige voetstappen op de trappen; jonge stemmen klonken vroolijk en blij'; maar in een kamer lag Charlie, een scha duw van wat hij vroeger was en keek naar de bladerlooze hoornen van de Priory Road met droeve oogen, weigerend zich te laten troosten. Al zijn jeugdige energie scheen hem ontnomen te zijn; hij klaagde niet, even min toonde hij zich prikkelbaar of onge duldig. Stil en onbewogen lag hij op zijn ziekbed dag na dag. Nooit zinspeelde hij op zijn ongeluk, op Weston of op Spiers, de inspanning van het praten scheen hem te groot; een steeds groeiende somberheid hing over hem als een donkere wolk. Toen hij wat sterker werd, vond dok ter Prendergast goed, dat zijn broer en zusters hem om beurten opzochten; maar voor Gertrude waren die bezoeken een ware kwelling. „Zal ik je wat voorlezen, Charlie?" vroeg ze dan. „Neen." „Vind je het prettig, als ik piraat." „Het kan me niet schelen." „Hindert het je, als ik voor mezelf ga zitten lezen?" „O neen." Én dan voegde hij er op hopeloozen, Militair te water. De dienstplichtige soldaat Verwijmeren, wo nende te Oud-Gastel en gedetacheerd bij de K. M. A,, was te Breda bij een ijsfa briek bezig met ijsladen. Toen hij met zijn zwaar beladen rijwiel wegreed, verloor hij de macht over zijn stuur en stortte van den kademuur in het water van de Prinsenkade. De hooge kademuur maakte de red dingspogingen moeilijk, maar het gelukte tenslotte den militair, die reeds het be wustzijn verloren had, op het droge te brengen. Hij werd binnengebracht in de woning van den heer L., waar het een spoedig ontboden geneesheer na langdu rige toepassing van kunstmatige ademha ling gelukte de levensgeesten weer op te wekken. 653 Uren inde 1 u c h t. De ge broeders Fred en Al Key hebben Maan dagnamiddag om 6 uur 5 hun duurrecord- vlucht beëindigd. Zij! zijn ononderbroken 653 uren en 35 minuten in de lucht geweest en hebben dus niet alleen het officieele duurrecord van 553 uur en 30 minuten, dat in 1930 door de gebr. Hunter werd behaald, ge slagen, doch ook het niet-officieele, wijl niet erkende, record van Jackson en O'Brien, eveneens uit 1930 dateerend, met zeven uur en zes en een halve minuut ver beterd. Dit record brengt den gebroeders, be halve dan de eer van een record op hun naam te hebben staan, het aardig dou ceurtje van 65.300 dollars. Een dagblad had n.l. 100 dollars per vlieguur voor de record-verbeteraars beschikbaar gesteld. Baders door haaien verrast. Aan het strand van Sussak, aan de grens van Joego-Slavië, bemerkten gisteren de baders tot hun ontzetting plot seling twee reusachtige haaien. De menschen probeerden zich zoo snel mogelijk op het strand in veiligheid te brengen. Een Tsjechisch meisje wist zich echter niet meer tijdig uit de voeten te maken. Zij' werd door de monsters gegre pen en verscheurd. Een briefkaart uit de loopgraven. Een familie te Wessel, aan den Rijn, heeft dezer dagen een brief kaart ontvangen, negentien jaar geleden door een Duitsch officier in de loopgraven nabij Doornik geschreven. De briefkaart is gedateerd 5 Juni 1916 en bevatte groeten en een bedankje voor een pakket. Eenige dagen later kwam de naam van den officier voor op de lijst van vermisten. 'Jongen verongelukt. Gis teravond is bij het inhalen van het hooi te Westenesch bij Emmen de 14-jarige R. W. om het leven gekomen. Hoe het on geval zich precies heeft toegedragen is niet bekend. Men vond den jongen, die met een leegen met een paard bespannen wagen naar 't hooiland onderweg was, in een sloot nabij het inrijhek der weide. Dr Hosper uit Emmen constateerde een schedelbreuk, waaraan de jongen inmid dels reeds was gestorven. Vermoedelijk heeft hij een slag van het paard gehad. De Echoput. Maandag is de Ebhoput te Apeldoorn definitief voor de publieke bezichtiging gesloten. Over eeni ge dagen zal met de afbraak van de wo ning om dezen put worden begonnen. Het staat thans vast dat de Echoput, die aan de Rijkswaterstaat behoort, zal blijven bestaan. Over den vorm van voort zetting van de exploitatie schijnt echter nog geen besluit te zijn genomen. Oud-leerlingen Land- en Tuinbouw-wintercursussen. Gistermorgen werd in de Stadswijn- kelder teKortgene onder voorzitter schap van den heer W. de Buck te Meliskerkede algemeene zomer vergadering van den Bond van Gediplo meerde oud-leerlingen van land- en tuin- houwwintercursussen gehouden. De voorzitter verwelkomt in het bijzon der Ir Bosma, den rijkstuinbouwconsu- lent, den heer Eversdijk, landbouwonder- wijzer, den heer Schuit, gemeente-secre taris en de heeren De Regt en v. d. Maas, voorzitter en secretaris van den kring der Z. L. M. Het verblijdt Spr., dat de B. v. G. weer eens op Noord-Beveland vergadert. We vermoeiden toon aan toe: „Maar laat me als je blieft met rust." Dan was Gertrude eenige minuten stil, tot de gedachte aan Charlie, zooals hij! vroeger was, altijd haantje de voorste, vol levensblijheid en overmoed, haar te machtig werd; dan stond ze plotseling op, greep zijn ma gere witte hand, drukte haar, of ze ver brijzeld moest worden en verliet schreiend de kamer. „We moeten geduld hebben," zei dok ter Prendergast steeds maar. „Het duurt bij een dergelijke operatie altijd geruimen tijd, voor het bloed zijn gewonen loop her vat." „Hoe lang lig ik hier al?" vroeg Char lie plotseling op zekeren dag toen me vrouw Stuart bij hem zat. „Bijna drie maanden, mijin jongen," luidde het antwoord. „Het is bijna Pa- schen." „En ik kan hier nog wel drie j'aar lig gen ook, als ik blijf leven; maar ik hoop, dat het niet lang meer zal duren." „O neen, Charlie, je zult nu gauw zoo ver zijin, dat je op kunt zitten en dan komt het bewegen ook wel weer als we maar geduld hebben." „Nooit", zei Charlie, „nooit zal ik meer loopen." Hij sprak met meer beslistheid dan hij hebben daaraan aangename herinnerin gen. In 1413 is reeds Kortgene tot stad ver heven, nadat Philips van Borsselen het in staat van verdediging had gebracht. Helaas is veel van het vroegere verdwe nen en heeft Noord-Beveland een geheel einder beeld gekregen. Sinds 1530, toen de vloed Noord-Beve land teisterde, heeft de bevolking toch van dit eiland gemaakt, wat er van te maken was. Ook later had men den moed een polder stads polder te noemen. Graag willen wij in Noord-Beveland komen, dat zulk 'n belangrijk deel vein Zeeland is. Be kend is de gemoedelijkheid en ijver der Noord-Bevelanders. En vruchtbaar is de bodem er. Zwaar is de strijd, die de landbouw heeft te voeren. Voorspoed maakt teer en week, maar tegenspoed staalt en hardt. Spr. hoopt, dat dit ook van den tegen- woordigen strijd voor den landbouw geldt. Nadat mededeeling is gedaan van ver schillende berichten van verhindering en de notulen zijn gelezen en vastgesteld, houdt de heer Eversdijk, landbouw- onderwijzer te Kortgene, een lezing over; „Landbouwpractijk enland- bouwwetenscha p". Spr. wil niet de landbouwpractijk in de onderdeelen beschouwen, maar meer als geheel zien. De landbouw is sinds on heugelijke tijden beoefend, maar werd van meer beteekenis, toen de landbouwers ook gingen werken voor niet-landbouwers. Toen kwamen ook handel en winst maken een woordje meespreken. We weten weinig meer van die primi tieve landbouwers, die vaak geloof hecht ten aan allerlei fabeltjes enz., maar toch ook een goeden kijk hadden op het plan ten- en dierenleven. In de 19e eeuw vooral veranderde de landbouw van karakter en vonden de resultaten van de wetenschap meer toe passing in den landbouw. Theorie en practijk behooren samen te gaan en el kander te dienen. Wageningen is het centrum van de landbouwwetenschap. Van daar uit wor den haar resultaten het land ingedragen. De bestudeering van de verschijnselen, in de practijk voorgedaan, b.v. plantenziek ten, is voor den landbouw van het grootste belang. Daarvoor zijn noodig inlichting- dienst, proefvelden, proefboerderijen enz. Spr. vindt het niet juist, dat, zooais thans, steeds dezelfde personen in lichtingen aan Wageningen geven. Er moeten meer personen ingeschakeld wor den. Spr. noemt verschillende verschijn selen, die om een oplossing roepen. Spr. zou den geheelen boerenstand in het beoefenen der landbouwwetenschap- pen willen betrekken. Voor de eerste ronde is een kleine, goede kern, voor de tweede ronde b.v. een groote groep cud- cursisten en voor de derde ronde de rest van den boerenstand noodig. Zoo wordt er concentrisch gewerkt. In dit verband zegt Spr., dat goed kijken nog geen goed waarnemen is. Waarnemen is verband leggen tusschen de feiten en verschijnselen en de wetenschap dus in de practijk beoefenen. De zaak verklaren is de taak van Wageningen, maar dit wordt vergemak kelijkt door goed waarnemen in de prac tijk. In een streek moeten enkele energieke personen leiding geven. Ze stellen een vragenlijst samen en gaan er mee den boer op. De resultaten worden verzameld en besproken, b.v. in een vergadering van oud-cursisten. Deze gaan op hun beurt weer aan het werk, toetsen, bespreken en publiceeren de resultaten. Soms zal men 'n verschijnsel zelf kunnen oplossen, soms zal men Wageningen te hulp moeten roe pen. Excursies in eigen streek of omgeving zijn van groote beteekenis. Spr. dringt er echter op aan: begin niet met alles tege lijk. Pak één ding gelijk aan, maar doe het goed, werk het af. Spr. deelt nog mede, dat men in Noord- Beveland met een dergelijk systeem is begonnen. Een groep van vijf personen is gevormd, die het blauw worden der aardappelen in studie heeft geno men. Er is gezegd, dat dit tot oorzaak heeft: kaligebrek. Maar dit kan voor N.- Beveland over het algemeen niet gelden. Bevendien heeft men ontdekt, dat, hoe meer kali men geeft, hoe meer soms het blauw optreedt. Er moeten dus andere oorzaken zijn. Die wil men opsporen. Wie gedaan had, sinds het ongeluk hem ge troffen had en mevrouw Stuaxt achtte dit een goed teeken. „Charlie", vroeg ze, „heb je wel eens ooit gedacht aan de vele dappere, brave menschen, die het zelfde hebben geleden als jij en toch een nuttig en gelukkig leven hebben geleid? Op het oogenblik klinken die woorden je misschien zon der beteekenis, maar er zal een dag komen, dat je zult verstaan, dat God je niet verlaten heeft, dat Hij je dit on geluk in Zijn groote liefde gezonden heeft." Diefde?" Een ongeloovige trek kwam er op het gelaat van den lijder, terwijl hij aan zijn geschonden lichaam dacht. „Ik ben niet van plan me ooit aan iemand te vertoonen. Stel je toch voor, aangestaard te worden door iedereen, om dat men een been mist!" Charlie huiver de onwillekeurig. „Er zijn een heeleboel dingen", zei hij, „waar ik wel graag eens over zou willen spreken, maar ik kan het niet. Het is ook niet de moeite", voegde hij er vermoeid aan toe. „Dat komt wel weer", zei mevrouw Stuart. „Gauw genoeg komt weer de kracht om uitdrukking te geven aan je verlangens." CWardt vervolgd.) weet welke gegevi Dhr Israel: resultaten van d< in de aardappele gedaan: kali gev< enz., maar nog i Dhr Ir B o s m dat hij deze ver wijst op het groot werp, door den orde gesteld. Spj kwestie van de ging de weUnschi tijk met het resu schijnsel nu wel heeft. Omgekeerd contact zoeken n wordt in dezen ti, sinjr van practiscl voor medewerking I- Maici blauw worden der is gewerkt doord nen ze te weinig den winter. Dhr E v e r s d vaste meening te i anders dan gegevi hoopt, dat dit tc Men noemt o.a.: t zomer enz. Dhr De Regt landbouwers de weinig mogelijk blauw worden. Dhr V e r b u j omgeving in zwa heeft. Dhr E v e r s niet overal opga bedrijf op lichten matig blauw heel kunnen dit verscl ring niet oplosse aan op zooveel de practische lam Dhr Balken meer of minder d van de z.g. vast< invloed is. Naar aanleidin vergadering, zegt op Noord-Be vela:; stige mate meel voorkomt. Proeve sproeiing met 1 met een uitvloeie sproeien had be nog niet 100 pet. het desnoods drie er vroeg mee be nog jong zijn. Een der aanwe: met besproeiing r aardappelen ook Dhr 0 n d e r c van Ir Cleveringa tenziekten hun structuur van den Dhr E v e r s althans voor de i streden. Dhr Onder tuurkwestie niet zoekt daarin een de vele stuifbrand Dhr Eversi vermoedelijke oo c van 1934, besmetl Gesproken wore van m a n g a a Ir B o s m a di proeven te nemen, inderdaad noodig te werken. Verder bespreek het snoeien 1 e n, waarmee Men liet 3 of viei sultaat was: wu- groote aardappele De V o o r z i dat voor het prai landbouwwetenscl lenten en -onderw kenis zijn. Verde: Bond in deze rich het uitschrijven v Dhr Eversi dat de laatste dot keken moeten woi Rondvraa namens de Z. L. deze vergadering wel eens gedachi van oud-leerlinge Z. L. M. Maar S] dere gedachte gel Dhr Schuit, spreekt zijn blijd vergaderingen al worden. Spr. hc buiten in de toel eiland zullen kun del van de brug, Nadat nog enk delijken aard wi sluiting, waarna een gemeenschap nigden. Des middags h o.a. naar de paarc v. d. Linde te K< den heer Onderdij van den heer v. tenslotte werd be2 dijkval in 1934 h< De zwaar g De Nederlandse velerlei wijzen rei is, wordt thans o tie van het buiter „De Tuinderij" sterke staaltjes c king tot België e Door de waaix Belgische betaali voor België de n markten te conci genomen. De pril

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 2