WOENSDAG 3 JULI 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - Nn m Buitenland Binnenland Uit de Provincie Belangrijkste Nieuws Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 10, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal weekabonnementen voor Middelburg, Goes er Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiön 30 cent per regel, Ingezonden mededcelingcn 60 cent per regel. Kleine Advertentiön Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Samenstelling Eerste Kamer. Onder het kopje „Rare combinaties" schreef het „Fr. Dagbl.": ,.In een vergadering te Leeuwarden is laatst de opmerking gemaakt, dat het toch eigenlijk een wonderlijk geval is, dat Frie- sche Statenleden een margarine-fabrikant afvaardigen naar de Eerste Kamer. Deze opmerking is den spreker nogal kwalijk genomen. Toch had hij niet heele- maal ongelijk. Omdat men ook voor de Eerste Kamer het stelsel van evenredige vertegenwoor diging wilde toepassen, heeft men ver schillende provinciën tot groepen ver- eenigd. En de wonderlijkste combinatie is daarbij die van Noord-Holland en Fries land. Twee gewesten met zeer uiteen loopend karakter. En zoozeer verschil lend in bevolking, dat het Noord-Hol- landsche stemcijfer het Friesche geheel overheerscht. Van Friesche invloed in de Eerste Kamer is dan natuurlijk ook nau welijks sprake. De Friesche A.R. helpen er den Amsterdamschen burgemeester in kiezen; de socialisten 4 Amsterdammers, n.l. "Wibaut, Polak, Oudegeest en mevr Pothuis-Smit; de Vrijzinnig-Democraten prof. Van Embden te Amsterdam; de Li beralen den Rotterdamschen margarine fabrikant S. v. d. Bergh Jr. Alleen de G.-H. zijn gelukkiger. Zij brengen naast den Amsterdammer Ter Haar, ook den Fries mr Pollema in de Eerste Kamer. Vroeger brachten de Friesche A.-R. er naast den Amsterdamschen burgemeester, ook den Fries, n.l. Dr CroleS', in. Maar dat hield op, toen de A.R. partij in Noord-Holland was afgebrokkeld, hoe wel zij in Friesland op de oude sterkte was gebleven. Tot dergelijke dingen lei den de onnatuurlijke combinaties van de z.g. evenredige vertegenwoordiging." Friesland staat wat dit betreft niet alleen. Ook het Zeeuwsche element wordt in de Eerste Kamer tevergeefs gezocht even als trouwens in de Tweede Kamer. Natuurlijk staat hier het lands belang op den voorgrond. Maar dit be hoeft o.i. geen reden te zijn om in een col lege als de Eerste Kamer onze provincie geheel uit te schakelen. En het zou zeker toejuiching verdie nen, wanneer straks bij de periodieke ver kiezingen van den Senaat de plaats van wijlen Mr de Veer, opnieuw door een Zeeuw kon worden bezet. Italië antwoordt Eden. De verklaring van Eden en de debatten in het Lagerhuis worden in een hoofd artikel van de „Giomale d'Italia" be sproken. Het blad schrijft, dat de spijt, die door Eden tot uiting gebracht is met betrek king tot de weigering van Mussolini, ge lijk is aan de spijt van Italië wegens het onvoldoende begrip, dat Engeland toont voor de Italiaansche motieven. Het blad gaat dan over tot een syste matische ontleding van de practische waarde der voorstellen zelve, waarover Eden niet heeft gesproken. De Britsehe voorstellen bevatten niets, dat een duurzamen vrede aan de Ita- liaansch-Abessynische grenzen zou kun nen waarborgen en het conflict tusscheo beide landen zou daardoor niet worden bijgelegd, doch slechts verdaagd. De eenige, die er profijt van zou trekken, zou Abessynië zijn, dat met zijn agres sieve geestesgesteldheid, na alle gepleeg de en tot dusverre ongestrafte overtre dingen met een uitgang naar zee de mo gelijkheid zou verwerven, zich vrijelijk te voorzien van wapenen en zelfs een zee mogendheid zou worden naast Italië. Amerika's nieuwe slagschepen. De marine-medewerker van de „Daily Telegraph" verneemt van welingelichte Amerikaansche zijde, dat de ontworpen nieuwe slagschepen der Vereenigde Staten aan gevechtssterkte alle tot nog toe be staande oorlogsschepen zullen overtref fen. Terwijl de Nelson met 9 kanonnen van zwaar kaliber is uitgerust, zijn de Ame rikaansche slagschepen bewapend met 12 kanonnen van hetzelfde kaliber, doch van grootere draagwijdte. Bovendien zullen neg verscheidene lich tere kanonnen deel uitmaken van de be wapening der schepen. Terwijl de grootste tot dusver in ge bruik zijnde Amerikaansche oorlogssche pen een voorraad van 4550 ton brandstof kunnen innemen, zal het nieuwe model ruimten voor 7000 ton bezitten, hetgeen het mogelijk zou maken, een ononderbro ken reis om de geheele wereld te maken. De marine-medewerker van de „Daily Telegraph" verklaart, dat ook groot-Brit- tarmië voornemens is, in 1936 den bouw van slagschepen te hervatten. En in Frankrijk is reeds opdracht ge geven voor den bouw van twee slagsche pen, elk van 35.000 ton en twee slagsche pen, elk van 26.500 ton, terwijl Italië twee slagschepen, elk van 35.000 ton op sta pel heeft gezet. De geldnood van Duitschland. Dë Londensche correspondent van ,,L' Information" meldt, dat Duitschland in financieels kringen in Londen nieuwe en krachtige pogingen in het werk stelt om credieten op te nemen. Deze pogingen win zeer koel ontvangen, maar zekere Britsehe industrieelen zouden zich toch accuorü kunnen verklaren met een cre- dietverleening op langen termijn in den vorm van een grondstofcrediel, dat Duitschland in staat zou stellen zijn be wapening op te bouwen. De publieke opinie in Engeland staat echter zeer af- keerig tegenover een dergelijk crediet in verband met de opgedane ervaring. Men vraagt zich overigens zelfs in financieele kringen te Londen af, of Duitschland den huldigen financieelen toestand nog lang meester zal kunnen blij ven. Korte Berichten. Gistermorgen zijn 3000 bestuurders en conducteurs van autobuslijnen te Lon den niet aan het werk gegaan. De oorzaak van het conflict is de strenge disciplinairo bestraffing van een bestuurder en een conducteur die een ongeluk niet hebben aangegeven. Door de staking zijn ruim 600 bussen op verschillende lijnen niet uitgereden. Op de Japansche Zee zijn de stoom schepen Senzan Maru, groot 3123 ton en Midori Maru, groot 1725 ton, in botsing gekomen. Het laatste schip, dat aan pas sagiers en bemanning 253 koppen aan boord had, is gezonken. Men vreest, dat er honderdvijftig slachtoffers zijn. Te Assisi in Midden-Italië deed zich gistermorgen een krachtige aardbeving gevoelen. De bewoners maakten zich in hooge mate ongerust, doch tot nog toe is omtrent persoonlijke ongelukken niets bekend. Opnieuw is de Sovjet-luchtvaart door een ernstig ongeluk getroffen. Naar offi cieel wordt medegedeeld is het sovjet-Rus sische watervliegtuig „I840" verdwe nen. Aan boord van het vliegtuig bevon den zich 8 passagiers en een bemanning van 3 leden. Zeeschepen worden weer met de hand gelost. Als dertig jaar geleden, zoo meldt het „Vaderland", worden in de haven van Rotterdam nu weer zeeschepen met graan met de hand gelost. Heeft Rotterdam dan geen graan-elevators meer? Ettelijke lig gen er in de havens aan den overkant te roesten in een stil hoekje. De oorzaak is dus iets anders. „Tijd is geld", zegt het spreekwoord, maar voor de scheepvaart loont het waarlijk de moeite niet meer, om geld uit te geven, teneinde tijd te win nen. Natuurlijk moeten lijnbooten, die samen met een andere lading ook een partij graan vervoeren, in enkele uren gelost kunnen worden. Daar zijn dan ook de ele vatoren voor, die in een derde of een kwart van een etmaal een heel zeeschip leegzuigen. De schepen in de wilde vaart echter, die een volle lading graan uit Zuid Amerika aanvoeren, hebben den tijd; het havengeld staat een lang verblijf in de haven toe en al den tijd, dat het schip hier ligt, kan besteed worden aan het zoeken van een nieuwe bevrachting voor het zeeschip. Daarbij spaart de reederij een aardig sommetje op de lossingskosten uit. Voor een schip met een volle lading graan is dat zelfs een bedrag, dat met vier cijfers geschreven wordt. Natuurlijk zijn er bij deze lossing veel meer handen noodig. Geen vijf of zes man meer voor een halven dag, maar vijf ploegen van twintig man, samen dus honderd man, die vier tot vijf dagen werk hebben. Hon derd bootwerkers hebben onlangs in vier en een halven dag een schip leeggedragen. Werkgelegenheid geeft deze methode dus in overvloed. Aanvragen voor lossing van zeeschepen op deze wijze loopen er ver schillende. Het schijnt, dat behalve de Vereenigde Rotterdamsche Stuwadoors-onderneming die met deze wijze van lossing begonnen is, ook andere ondernemingen belang stelling kobsteren voor deze wijze van lossing en overwegen haar ter hand te nemen. Natuurlijk is moeilijk denkbaar, dat de handenarbeid hier de machine weer grootendeels zal verdringen. Een ta riefsverlaging door de Graanelevator-Mij. behoort dan ook geenszins tot de ondenk bare mogelijkheden, nu de handenarbeid der machine concurrentie aandoet. Twse ministers op Texel. Met een marine-vaartuig uit Den Hel der arriveerden Maandagavond de Minis ters van Defensie en Binnenlandsche Za ken op Texel, met het doel kennis te ma ken met het interne leven van een der af deelingen van den Bijzonderen Vrij- willigen Landstorm, waarvoor de afdee- ling Texel aangewezen was. 's Middags was in Den Burg een schiet wedstrijd gehouden voor de leden van den B. V. L., welke o.a. Werd bijgewoond door generaal Duymaer van Twist, De burgemeester van Texel, de heer B. W. Oort, sprak de bezoekers toe, waarna minister De Wilde een toespraak hield tot de leden van den B. V. L., waarin de minister wees op de groote kracht voor de regeering, die uitgaat van den Land storm, vooral in deze moeilijke tijden. De Nederlandsche Bank. Blijkens den bankstaat per 1 Juli is de goudvoorraad van De Nederlandsche Bank in de afgeloopen week toegenomen met f30.966.699 tot f658.029.009, tegen f 627.062,310 op 24 Juni j.l. De Internationale Stikstofconferentie. In den loop van den middag bleek gis teren, dat de moeilijkheden, welke zich bij de internationale sükstofconferentie voordeden, zoo groot en nog zoo talrijk waren, dat het vrijwel uitgesloten geacht werd, dat men nog gisteren tot een resul taat zou komen. Het schijnt dat de moei lijkheden vooral gelegen zijn in de ver deeling der markten en de toewijzing der contingenten. Deze contingenten moeten in verband met de gewijzigde omstandig heden, over de geheele linie verlaagd worden en het schijnen vooral de kleine landen te zijn, welke tegen deze vermin dering bezwaren maken. Toen bleek, dat het toch niet moge lijk was tot een nieuwe conventie te ko men, heeft men besloten de besprekingen te schorsen en de conferentie te verda gen. De delegaties zijn naar hun land te ruggekeerd. Zij zullen Zaterdag a.s. weer in Sche- veningen bijeenkomen ter hervatting van de besprekingen. Crisis-comité werkt door. Omtrent de voorgenomen opheffing van het Nationaal Crisis Comité wordt nader gemeld, dat het in de bedoeling ligt, dat het comité nog tót 1 Mei 1936 zijn werk zaamheden zal blijven verrichten. Verlaging van overheidslasten. Mede naar aanleiding van het adres van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers aan de Tweede Kamer heeft -het bestuur van den Nederl. Bond var Huis- en Grondeigenaren en bouwonder nemers zich met een adres tot die Kamer gewend, waarin vooral warme instem ming wordt betuigd met dat gedeelte van eerstgenoemd adres, waarin de wensche- lijkheid wordt betoogd van -de verlaging -der z.g. overheidslasten. Adr. verzoekt de Kamer, al het moge lijke te doen, dat spoedig de vaste lasten, in al hun vormen op het onroerend goed drukkende, worden verlaagd, teneinde te voorkomen, -dat bijkans de geheele thans bestaande stand van huis- en grond eigenaren te gronde gaat. DE MEMORIE VAN ANTWOORD OVER HET BEZUINIGINGSPLAN. In verband met de vrij scherpe cri- tiek uit den Roomschen hoek op het wets ontwerp tot verlaging van de openbare uitgaven, trekt vooral het oordeel van de Roomsche pers over de memorie van ant woord de aandacht. De „Maasbode" toont zich nogal vol daan; „Alles bijeen genomen vonden wij in dit regeeringsstuk een zoo duidelijke sterke tendenz in de door de katholieke Kamer fractie gewenschte algemeens richting, dat ongetwijfeld een basis tot verdere samen werking met deze regeering aanwezig mo ge worden geacht. Alleen het feit, dat de regeering niet geheel consekwent de vaste lasten aantast, mag naar onze meening niet de aanleiding worden om haar de ge legenheid te ontnemen tot het voeren van de aangekondigde constructieve welvaarts politiek, waarop zoo lang werd aange drongen. Vooral nu deze politiek zal ge voerd worden onder de energieke leiding van een man als minister Gelissen, die juist wat er op dit punt onder de katho lieken leeft steeds zoo scherp naar voren bracht, ook in deze memorie van ant woord. Vergissen wij ons, wanneer wij in de passage tegen de devaluatie een iets min der stelligen toon meenen te beluisteren dan vroeger? De regeering verklaart „dat zij de waardevermindering onzer munt eenheid voor het volk als geheel zeer schadelijk beschouwt en daarom het uiter ste zal doen om haar te voorkomen". Twijfelt zij of dit werkelijk zal geluk ken? „Dë Tijd", die onlangs betoogde, dat het conflict niet zal zijn te ontgaan, noemt het antwoord van de Regeering onbevredigend. „Ongetwijfeld moet men om meer dan één reden, het krachtig ingrijpen waar- deeren door een op economisch gebied in ternationale figuur als Minister Colijn in onze nationale economie, deplorabel zinkende onder buitenlandsche lasten en domheden. Maar de Tweede Kamer zal niet kunnen berusten in een politiek, die opnieuw de raadgevingen in den wind slaat voor de noodzakelijke koersverande ring. In de memorie van antwoord blijft deze politiek uitgaan van het waan-denk- beeld, dat „gestreefd zal worden naar vermindering van den druk der vaste las ten", omdat „dan vanzelf de saneering dier lasten op den duur volgt". Het blijft de oude naieviteit van de economie, die blind in het moeras rijdt. De -druk heet verminderd te worden, maar aan de hoofdsommen wordt niet ge raakt, en desondanks komt „op den duur" alles „vanzelf" in orde. Opnieuw volgt een verouderde herha ling van de anti-devaluatie-leer, alsof se dert het Pond niet ware afgebrokkeld, de Belga niet gedevalueerd enminister Steenberghe afgetreden op een verklaring, die in de memorie van antwoord gelijk al deze gebeurtenissen verzwegen wordt omdat ze dan niet weerlegd behoeven te worden. Het blad meent, dat de memorie de kansen van 't bezuinigingsontwerp hach- chelijk maakt". Het „Huisgezin" stelt vast, dat de par tijen geen stap nader tot elkaar zijn ge komen. Haar slotsom is: „Men kan overtuigd zijn, dat een kabi net Colijn op economisch terrein van krachtig aanpakken nooit iets zal weten. Dat is de positie, waarin de Kamer de regeering vindt; op haar rust de keuze te volgen óf een anderen weg te gaan; laat rijp beraad in 's lands belang beslissen". „De Gelderlander" zegt o. m.: „Zooals de zaken thans staan, lijkt ons de positie van het kabinet nog allerminst veilig gesteld. Daarvoor stelt op verschil lende punten het antwoord te veel te leur". Aangehouden. Dëor de politie te Serooskerke (W.) is aangehouden ze kere H., 18 j., wonende aldaar, die er van verdacht wordt te Middelburg en Serooskerke diverse oplichtingen en ver duisteringen te hebben gepleegd. H. zal ter beschikking van de Justitie te Mid delburg worden gesteld. Goedkooper vervoer op de Nederlandsche Spoorwegen. De Ned. Spoorwegen stellen vanaf 1 Juli jl. 1-daagsche retourkaarten beschik baar tegen den prijs van buurtverkeer. Zoowel de heen- als terugreis mogen eenmaal onderbroken worden. Dë spoorwegen doen dus wel ernstige pogingen om de concurrentie van de auto busdiensten zooveel mogelijk tegen te gaan De Keuringsdienst van Waren. Het Bureau van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor de Zeeuwsche Eilanden te Middelburg, wendde zich tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal in verband met het in par. 58 van het wets ontwerp ter verlaging van de Openbare uitgaven bepaalde nl. dat bij Algemeenen Maatregel van Bestuur de Warenwet ge heel of gedeeltelijk buiten werking zal kunnen worden gesteld. Hoewel men ook dezerzijds uiteraard er ten volle van doordrongen is, dat bezui niging op de Staatsuitgaven dringend noodzakelijk is en het derhalve een eisch is, dat op verschillend gebied offers wor den gebracht, zoude men het toch ten zeerste betreuren, indien door de ophef fing van de Warenwet de volksgezondheid zoude worden geschaad. Het behoeft toch zeker geen betoog, dat een goede keuringsdienst van waren een dringende eisch des tijds is. Het Bureau is dan ook van oordeel, dat aan de Regeering, indien zij meent par. 50 in haar algemeen bezuinigingsontwerp niet te kunnen missen, de in deze para graaf gevraagde machtiging alleen dan moet worden verleend, indien de regee ring de verzekering kan geven, dat in trekking van de warenwet harerzijds niet zal geschieden zonder dat maatregelen ge troffen zijn, dat, zij het op andere wijze, een keuring van waren in het belang van de volksgezondheid verplichtend worde gesteld. De sluis In Terneuzen. Men herinnert zich dat een groep le den van het Belgische parlement eenige weken geleden op uitnoodiging van het Gentsche college van B. en W. een bezoek bracht aan de haven van Gent, en de bestaande zeesluis te Terneuzen. Doel van deze reis was het Belgische parlement te overtuigen van de noodzakelijkheid on verwijld een accoord te treffen met Ne derland teneinde ten spoedigste tot den bouw van een nieuwe groote zeesluis in Terneuzen te kunnen overgaan. De bur- Binnenland. Vergadering der Prov. Staten van Zee land. Verkiezing leden Gedep. Staten in de ver schillende provincies. De bezuiniging op onderwijs. Het Crisis-Comité blijft tot 1 Mei 1936. De bankfraude te Wormerveer. Vergadering van den Bond van Oud-leer lingen van Landbouw-wintercursussen. Buitenland. Vlootbouw in Amerika, Engeland en Frankrijk. Italië en Engeland. gemeester van Gent deelde toen aan de pers mede, dat de Belgische regeering niet ongeneigd was toe te stemmen in het wegnemen van de stop te Ternaeyen in ruil voor de noodige formaliteiten voor den bouw van de te Gent zoo sterk ge wenschte sluis in Terneuzen. Eenige dagen later werd dit berich" echter door het Belgische departement van buitenlandsche zaken tegengespro ken. Thans beeft het Gentsche stadsbe stuur een nieuwe motie aan het parle ment doen geworden, waarin het feit van het sluisvraagstuk nogmaals wordt uit eengezet, en de vraag wordt gesteld welke redenen er wel moge zijn om nog langer te talmen met het formuleeren van duidelijke voorstellen. Goedkoope trein. Zooals in dit nummer wordt aange kondigd, rijdt eiken Woensdag, te begin nen Woensdag 10 Juli tot en met 11 Sept. a.s. van de Zeeuwsche stations een goed koope trein naar Rotterdam, Den Haag en Amsterdam. Men zie voor tarieven en dienstregeling de aanplak- en strooibil jetten. Middelburg. Gisteren had op de alg. begraafplaats alhier de ter aardebestel- ling plaats van de beide slachtoffers van het motor-ongeluk onder Aagtekerke, n.l. de heeren A. Maas en L. Leijnse. De kis ten waren door bloemstukken en kran sen bedekt. Er was groote belangstelling. Aan de groeve van den heer Maas werd het woord gevoerd door Ds M. van Empel, Ned. Herv. predikant, den heer Bosselaar, burgemeester van Aagtekerke en den heer P. de Pagter namens den Nederlandschen Slagershond. Aan het graf van den heer Leijnse wekte Ds J. W. Dippel vooral de jon geren op te denken aan den Schepper. Ook nu spraken burgemeester Bosselaar en de heer Pagter, en verder nog een fa milielid, terwijl de bedroefde vader woor den van dank sprak. Vlissingen. Onder voorzitterschap van Dr Staverman hield het Ziekenfonds „Walcheren" zijn jaarvergadering. Aan het jaarverslag van den secretaris, dhr A. J. van Ockenburg, ontleenen wij het volgende; Op het einde van het jaar besloot het gemeentebestuur, naast de korting die door ons werd toegepast, eveneens een ge deelte van de premie voor de werkloozen voor zijn rekening te nemen, doch uitslui tend voor de dubbel uitgetrokkenen. De wijze van werken is nu zoo, dat zoowel gemeentebestuur als fonds ieder zelfstan dig bepalen, wie al of niet in de crisisre geling zal worden opgenomen. De samenwerking met het gemeentebe stuur was van den meest aangenamen aard. Dë tweejarige ervaring, die we nu hebben van de verzekering der vaste* be deelden van Maatschappelijk Hulpbetoon bij ons fonds stemt tot tevredenheid. Ondanks de zeer moeilijke tijdsomstan digheden is ook in 1934 ons ledental in alle afdeelingen weer gestegen, hier en daar zelfs belangrijk. Het aantal volwas sen leden steeg van 13.789 tot 14.125. Het aantal betalende kinderen van 5409 tot 5510. Het aantal niet-betalende kinderen is in dit verslag belangrijk lager aangege ven dan in vorige verslagen. Bij een uit gebreid onderzoek is ons gebleken, dat in den loop der jaren de gezinnen met meer kinderen dan drie beneden de 16 jaar met ongeveer de helft is verminderd. De leden zijn verspreid over de volgen de plaatsen op Walcheren: Arnemuiden, Gapinge, St Laurens, Ritthem, Seroos kerke, Souburg, Veere, Vlissingen, Vrou- wepolder en N.- en St Joosland. Het aantal verlossingen dat voor onze rekening werd verricht, bedroeg te Vlis singen, Souburg en Veere resp. 228, 80 en 8. Voor buitengewoon verloskundige hulp werd te Vlissingen 27 maal de hulp inge roepen van een arts, in 1933 geschiedde dit 28 maal. Ook in 1934 was het aantal voorge schreven recepten weer groot en vertoon de een belangrijke stijging met 't voor gaande jaar. Het totale aantal steeg voor wat Vlissingen betreft, van 88.990 op

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1