dan in de Zon DINSDAG 2 JULI 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 229 1 De Memorie van Antwoord betreffende het Bezuinigingsplan. Buitenland. Belangrijkste Nieuws Binnenland verlamming ral zoolang onderzocht uderzoek is s niet te on- ig der Jonge lijk van het dekten goed dnspeeld op n daarmede op den kop ien echte bo- zij eenmaal ms een jaar .rdoor is de ait te roeien, van cocci- s enkele ja- >pen loopen otaal besmet rieven waar haar ouder- rrhee zich tal kuikens k heden zijn r de koppel mplaren be- m van diar- blaasachtige as de koppel 1 en hadden onwikkeld. erschijnselen ikens gevoe- ji voor dien ekte met het dit wordt ituurlijk een eene voer op ok in de in- iaardoor ge- ïetting maar al aanwezig re kuikens de >n op thans groeiden ze of vier min- •nder dat nu aan haper- weken trad e groei lang- raag, terwijl ag gedragen en bruingeel ,1 een weinig vertuigd zijn king bij onze lel is om de lirect opzen ding te Rot- :k. iertjes in de vermenigvul- vand, veroor- soms met oms met de de zenuwen ïg). Gelukkig irect bij aan- ioccidiën leg- ch in de bui- men houden, n der para ten minstens xmgeving lig- sn en weer ismetten. Ba- ziek worden opeet, maar aeele bestrij- iederen dag het strooisel ch zand iede- n krijgen dan kunnen dus metten. Zeer hoewel met rar er aan de est met smet- is om de kui- lat de rennen worden. HENNEPE. effende, kun- den gezonden rgaardesingel ;el voor ant- ■melden. IBERICHT. i van 2 Juli: 1. tot Zuidel. ig, aanvanke- ende kans op ag 3 u. 5r'S Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergn" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Ylissingen f0.20. Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingcn 00 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags i 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. a 10 u.: 771. tsen: De Regeering verdedigt haar beleid. Vóór allesi orde op de Staatsfinanciën. Belangrijke wijzigingen. Verschenen! is de memorie van ant woord betreffende het wetsontwerp tot verlaging der openbare uitgaven. Hier aan is het volgende ontleend: Met instemming vernam de regeering, dat de gezondmaking van 's Rijks finan ciën algemeen dringend noodzakelijk werd geacht. Dat verschil van inzicht met betrek king tot de objecten van Overheidszorg, waarop bezuinigd kan en moet worden, niet is te vermijden is de regeering reeds bij verschillende gelegenheden gebleken en is eigenlijk een vanzelfsprekend verschijnsel. "Wanneer dit verschil er maar niet toe leidt, dat de vereischte bezuiniging ach terwege blijft, doch de daaruit voortvloei ende gedachtenwisseling ten gevolge heeft, dat het juiste evenwicht bij de beperking van uitgaven van verschillenden aard zoo veel mogelijk wordt benaderd, dan behoeft het geen noodlottige uitwerking te heb ben en kan het integendeel tot een nuttig gevolg leiden. Het is dan ook met volkomen instem ming, dat de regeering kennis nam van de uitspraak dat de bezuinigingsarbeid alleen kan slagen, als ieder zonder uitzondering bereid is iets prijs te geven. Zij gelooft ook, dat het brengen der gevraagde offers minder moeilijk zal vallen, naar mate het doel, dat wordt beoogd, duidelijker voor oogen wordt gesteld. Harerzijds zal zij zich daarom gaarne beijveren het volle licht te laten vallen op het bezuinigings- vraagstuk als onderdeel van het geheele regeeringsbeleid. Wie streven wil naar een juist mzicht in den toestand, waarin we verkeeren, om daarop te doen rusten de maatregelen, die tot bezuiniging kunnen leiden, moet vasthouden aan de ook in het V. V. on derschreven stelling, dat onze economi sche en financieele toestand uitvloeisel is van tal van omstandigheden, die wij al leen niet kunnen beheerschen. De Nederlandsche volkshuishouding was sinds de laatste halve eeuw sterk gericht op den uitvoer van onze nationale pro ducten en op het vervoeren en verhande len van goederen naar het buitenland. Af gezien van tal van andere factoren, waar op reeds meermalen schriftelijk en mon deling gewezen werd, is het vooral sinds 1925 sterk opgekomen agrarisch protec tionisme in de voornaamste industrielan den, dat er toe geleid heeft, dat eerst onze gespecialiseerde bodemproductie in het gedrang is gekomen. Onze agrarische uitvoermogelijkheden liepen zienderoogen terug; dientengevolge moest onze invoer wel inkrimpen en om dat wij1 niet meer van anderen als voor heen in denzelfde'n omvang konden blijven koopen, kwam onze industrieele uitvoer eveneens in het gedrang, met het gevolg, dat onze export van 1929 tot 1934 terug liep van ongeveer 2000 millioen gulden tot rond 700 millioen gulden, een daling van ongeveer 65 pet. Gelijk trouwens niet anders te verwach ten was, valt een gelijk verschijnsel bij den invoer waar te nemen, daar deze van ongeveer 2700 milltoen tot 1000 millioen gulden, dus eveneens met ongeveer 65 pet. achteruitging. Het zal voor ieder duidelijk zijn, dat het wegvallen van zoo groote bedragen aan uitvoer, dus aan koopkracht, een gewel digen invloed moest uitoefenen op de al gemeens volkswelvaart en niet minder op de werkloosheid bij onze bodemcultuur, in einze industrie zoomede bij handel en scheepvaart. Maar al te zeer wordt uit het oog ver loren, dat de kern onzer moeilijkheden ligt in het verminderde goederenverkeer en dat herstel van onzen in- en uitvoer, zelfs tegen belangrijk lagere prijzen, dan voor eenige jaren golden, den toestand onmid dellijk zeer belangrijk verbeteren zou en met name aan de ernstige werkloosheid een gunstige wending zou geven. De regeering is vast overtuigd, dat op het stuk der onderhandelingen met het buitenland alles bereikt is wat bereikt kon worden en dat op dit punt althans haar geen enkel verwijt kan treffen. Daarnaast staat de vraag of er met vol doende energie naar gestreefd is om de conjunctuur in het binnenland te verle- vendigen, nu de relatie tot het buitenland zulke diep ingrijpende wijzigingen onder ging. Met name dan de vraag of nog niet veel, dat thans aan afgewerkte producten wordt ingevoerd hier te lande kan worden vervaardigd. In het afgetrokkens kan zulks zeker worden staande gehouden, maar practisch zal men daarbij hebben te bedenken, dat vermindering van onzen invoer, bij de huidige gezindheid van andere staten, in bijna alle gevallen onvermijdelijk voert tot vermindering van onzen uitvoer. En waar uitbreiding van onze industrieele produc tie een grooteren invoer van grondstoffen vordert, daar zal men ook hebben te letten op de mogelijkheid van betaling van die vergroote hoeveelheid grondstoffen. Dit wordt niet gezegd om de handen over el kaar te kunnen vouwen en op dit gebied niets te doen, maar wel om te doen uit komen dat ook hier zekere grenzen zijn, die men niet straffeloos overschrijden kan. Constructieve politiek. Onjuist is de vaak gemaakte tegen stelling, dat de regeering alleen maar oog zou hebben voor de Staatshuishouding en de z.g. Volkshuishouding zou hebben ver waarloosd. Materieel kan dit in het licht van de getroffen maatregelen niet worden staande gehouden, en formeel moet de regeering deze tegenstelling zelfs geheel van de hand wijzen. Men kan geen politiek voeren die geld kost, als men dat geld niet heeft en zeker niet als men reeds boven zijn krachten leeft. Om een gulden te kunnen uitgeven, moet men hem eerst hebben. In het on eindige schuld op schuld stapelen is bankroetierspolitiek of een politiek van „potverteren". Aan zulk een politiek wenscht het ka binet zich niet schuldig te maken. Het mag niet alleen denken aan hetgeen voor het heden het gemakkelijkst en aange naamst zou zijn een paar jaar zou men dit misschien wel kunnen volhouden maar er moet ook gerekend worden met de gevolgen voor de toekomst. De regeering ontkent, dat zij bij haar aanpassingspolitiek het kapitaal zou ont zien en den last alleen op den loontrek- kenden arbeid doet drukken. In verband hiermede wordt gewezen op genomen maatregelen tot huurverla- ging, betrekking hebbende op plm. 95.000 woningen, met een totale huurverlaging van rond 2,5 millioen gulden per jaar, waarbij te bedenken valt, dat het hier alleen gaat over woningen, die met rijks- voorschot gebouwd zijn; op de wet hou dende voorschriften voor de vergadering van houders van reeds uitgegeven schuld brieven aan toonder, betrekking hebben de op obligatiehouders niet onder trust- verband, op het ingevoerde dwangaccoord buiten faillissement, op het ontwerp van wet inzake loopende landbouwhypotheek- en pachtovereenkomsten en op het ont- werp-Pachtwet, welke beide laatste ont werpen der Kamer reeds bereikten, terwijl de indiening van een ontwerp tot verlich ting van vaste lasten zeer binnenkort kan worden tegemoet gezien. De regeering is ten deze zoover gegaan als zij meent dat thans kan worden ge gaan. Biovendien mag niet uit het oog worden verloren, dat bij een groot aantal bedrijf ven n.l. bij alle die gefinancierd wor den met een aandeelenkapitaal de sa neering vanzelf plaats grijpt, buiten de bemoeiing der overheid om. De last van een bedrijf op aandeelen dat slecht gaat en daarom geen dividend uitkeert, drukt wel den aandeelhouder, maar niet het be drijf. De werkloosheid. Dat de werkloosheid een ernstig euvel is, dat onze volkskracht moreel en mate rieel ondergraaft, wordt door de regeering ten volle beaamd. Dat de regeering niet schroomt, om ten aanzien van de bestrijding van de werk loosheid onder de jeugd met krachtige hand in te grijpen, moge blijken uit het vele wérk, dat reeds op verschillende wijze op dit gebied wordt verricht. Ten volle wordt erkend, dat het probleem van de jeugdwerkloosheid, ook met het oog op de toekomst, de allerernstigste aandacht moet hebben. Tenslotte worden nog eens de vergelij kende cijfers gegeven van den stand der werkloosheid begin Januari en einde Mei van dit jaar: Werkloos 422.520 12 Januari 355.987 25 Mei In beide cijfers zijn begrepen rond 55.000 personen te werk gesteld in de werkver schaffing, die ten onzent evenwel als werkloos meetellen. SalarlMen an pensioenen. In weerwil van de bezwaren, door verscheidene leden tegen de ondoiwer- pelijke verlaging van de salarissen van het Rijkspersoneel met een bedrag van 10 millioen aangevoerd, meent de Regee ring haar standpunt ter zake te moeten handhaven. De Regeering is van meening, dat de billijkheid bet best zal worden betracht indien het offer, hetwelk het Rijksperso neel moet brengen, zal bestaan in een procentische salarisverlaging van pl.m. 5 pet. over de geheele lijn. Zij wil de mo gelijkheid van het brengen van eenige dif ferentiatie in de korting niet geheel uil sluiten, doch zij zou deze zooveel mogelijk willen beperken. In elk geval kan de Ru- geering het denkbeeld van een progres sieve vermindering van de hoogere sala rissen niet aanvaarden. Want het is een onloochenbaar feit, dat door het streven naar nivelleering, vooral in de eerste ja ren na den oorlog, de salarissen voor do hoogere rangen niet meer in een juiste ver houding staau tot die der middelbare en lagere functiën. Inkrimping Rijkspersoneel. De Regeering gaat bij voortduring na, of bet aantal ambtenaren niet nog verder kan worden verminderd. Blijkt Zulks mo gelijk te zijn zonder ernstige schade voor den dienst, dan wordt biertoe steeds on middellijk overgegaan. Herberekening pensioenen terugge nomen. Moet de Regeering op grond van vo renstaande overwegingen vasthouden aaa haar voornemen voor 1936 een bezuini ging van 10 millioen te verkrijgen door een nieuwe salarisverlaging op 1 Januaii a.s. van pl.m. 5 pet. voor bet Rijksperso neel, zij is bereid de in par. 16 van Let ontwerp van wet voorgestelde herbereke ning der pensioenen terug te nemen. Opheffing Armenraden. Bij het ontwerpen der bezuinigingen, het departement van Binnenlandsche Zaken regardeerend, heeft in den aan vang de bedoeling voorgezeten, allo Armenraden op te heffen. Bij nadere overweging is gebleken, dat deze gedachte niet kon worden verwezenlijkt, zonder in sommige gemeenten ernstige schade toe te brengen aan de belangen der armen zorg. Enkele Armenraden kunnen niet worden opgeheven, zonder het maat schappelijke steunwezen en het gemeente bestuur in moeilijkheden te brengen, zoo groot, dat bet voordeel, door de bezuini ging verkregen, zou worden teniet gedaan en zelfs overtroffen door de nadeelen uit de opheffing voortvloeiend. Daarom is een mildere vorm gekozen, in bet ontwerp be lichaamd. Werkloosheidsverzekering. De regeering stelt zich voor de regelen, voor 1935 vastgesteld, wat betreft de werkloosheidsverzekering, in 1936 te handhaven. Slechts waar technische her zieningen mogelijk zijn, zou zij de gelden de regelen willen veranderen. Met riame is dat bier en daar mogelijk, wat betreft enkele in de reglementen der werklozen kassen voorkomende bepalingen, b.v. op het stuk van uitkeering bij inkrimping van den normalen wekelijkschen werktijd. Voorts maakt de daling van de ledental len der werkloozenkassen, welke zich nog steeds voortzet, een verlaging van bet totaal bedrag der subsidies voor de werk loozenkassen mogelijk. Beide tezamen voeren tot het eerder genoemde resultaat. EDEN BRENGT RAPPORT UIT OVER ZIJN JONGSTE REIZEN. Wat de Britsche minister den Duee voorstelde. De minister voor volkenbondsaangele genheden, Eden, heeft in het Lagerhuis een verklaring afgelegd over zijn diplo matieke reizen naar Parijs en Rome. Eden zeide o.a.: Mijn reis naar Parijs had een tweevoudig doel. De Britsche re geering wilde in de eerste plaats de eerste de beste gelegenheid benutten, om de Franscbe regeering een volledige en open hartige uiteenzetting te geven over bet Duitscb-Britsche vlootverdrag. D'aarna overgaande tot een bespreking van bet Italiaanscb-Abessyniscb conflict, zeide Eden: Ik heb Mussolini in kennis gesteld van de ernstige bezorgdheid van de Engelsche regeering over de wending van bet con flict tusschen Italië en Abessynië. Ik heb hem erop gewezen, dat de Brit sche buitenlandsche politiek zich op den volkenbond baseert en dat dientengevolge de Britsche regeering tegenover gebeur tenissen, die een verregaanden invloed zouden kunnen hebben op_.de toekomst van den volkenbond, niet" onverschillig kan blijven. De Engelsche regeering heeft daarom in haar bezorgdheid nagegaan, of zij soms op een of andere wijze een constructieve bijdrage tot een oplossing zou kunnen doen. Daarop heb ik Mussolini den aard van de door Engeland overwogen bijdrage, die ik hem als provisorisch wilde voorleggen, geschetst. Dit voorstel kwam, in het algemeen hierop neer: Ten gunste van een definitieve regeling van het Italiaansch-Abessynische geschil zou de Britsche regeering bereid zijn, Abessynië een strook grondgebied in bet Britsch-Somaliland aan te bieden, om daarmee Abessynië een toegang tot de zee te verschaffen. Dit voorstel moest eventueele territo riale en economische concessies van Abes synië aan Italië vergemakkelijken, die dan mogelijk in het kader van een overeen komst hadden kunnen worden opgenomen De Britsche regeering zou voor deze ge biedsoverdracht geen enkele tegenpres tatie verlangen, met uitzondering van het recht der stammen in de gebieden, die aan Italië zouden worden afgestaan, om daar hun vee te laten grazen. Ik betreur het ten zeer ste, dat Mussolini niet in staat was dit voorstel als basis voor de oplossing van bet geschil te aan- d e n. Na mijn terugkeer naar Parijs heb ik Laval verslag uitgebracht over mijn be sprekingen met Mussolini. Op de vraag van den Labourafgevaar- digde, Tinkir, of Mussolini zijn voorwaar den had meegedeeld, werd geantwoord, dat de regeering thans geen verdere me- dedeelingen kon doen. De regeerings-liberale Dickie wenschte, dat het Lagerhuis de Abessynische kwes tie zou kunnen bespreken, voordat Britsch gebied aan Abessynië of onverschillig welk ander land zou worden afgestaan. Hoare antwoordde hierop: „Het Lager huis moet de regeering in deze aangele genheid vertrouwen. Als het dit niet wil, dan gaat de heele basis van ons werk ver loren. Het Britsche voorstel was, zooals reeds gezegd, in gevaar van een zeer kri- tieke situatie te geraken, die overal cata strofale gevolgen zou kunnen hebben wan neer zij niet juist behandeld wordt. Het provisorische voorstel van Engeland was niet aanneembaar en ik geloof daarom, dat bet vervalt". Hiermede waren de debatten beëindigd. „Zwarte brand" bedreigt tarwe-oogst in Amerika. De tarwe-voorziening in de Vereenigde Staten wordt momenteel door een nieuw gevaar bedreigd, n.l. den „zwarte brand", een graanziekte, welke bijna overal in de graangebieden tusschen Texas en Noord- Dakota voorkomt. Reeds is men genoodzaakt geweest, de oogstraming voor tarwe in het Midden- Westen met dertig millioen bushel te ver lagen. Ook de tarweaanvoeren op de markt wijzen erop, dat op een slechten oogst wordt gerekend. Het hevigste woedt de ziekte in Ne braska, waar naar verluidt 90 pet. der tarwe er door is aangetast. Britsch vliegtuig neergestort. Op het vliegveld Ronaldsay op het eiland Man is een vliegtuig vlak na den start omlaag gestort. Het toestel, dat bestemd was voor Liverpool en Manchester, vatte vlam, doch geen van de passagiers werd gedood, wel werden eenigen gewond, doch slechts licht. Ook de piloot liep kneu zingen en brandwonden op. Doodvonnissen in Rusland. Het militair college van bet hoogge rechtshof van Nisjni-Tagil in het Oeral- gebied heeft zes personen ter dood ver oordeeld, waaronder de instructeur van stadsovjets van Nisjni-Tagil. De veroordeelden worden er van be schuldigd, twee z.g. Orfker, dorpscorres pondenten, wier taak het is, in den geest van bet regime over de verhoudingen op het land te rapporteeren, te hebben ge dood. Het conflict ItaliëAbessynië. De correspondent te Rome van de „Daily Telegraph" verneemt, dat bet Ita- liaansch-Abessynisch geschil nog geen stap nader tot een bevredigende regeling is gekomen dan op 5 December, ten tijde van het incident te Oeal-Oeal. Het is hoogst waarschijnlijk, dat de vij andelijkheden gedurende de huidige maand zullen beginnen. September wordt evenwel aangenomen als de tijdgrens, welke de Abessynische regeering is ge steld om Italië's eischen in te willigen. De politieke toestand in Bulgarije. In politieke kringen te Sofia vreest men voor een nieuwe dreigende crisis, aange zien in verband met de moeilijkheden, die zijn ontstaan door het nieuwe wetsontwerp inzake de illegaliteit der oude politieke partijen, de mogelijkheid zeer groot is, dat het kabinet zal aftreden. Mijnontplofflng In Britsch-IndiS. Bij een ongeluk in een steenkoolmijn, in de provincie Bilhar zijn 22 mijnwerkers omgekomen en 25 gewond, allen inlan ders. Zes werden er op slag gedood door een ontploffing in de mijn, de anderen vluchtten, doch een felle steekvlam trof I hen op het oogenblik, dat zij d; mijn wil- Binnenland. De Regeering over het bezuinigingsont- werp. Rentebeperking pandbrieven en hypothe ken. Wordt het crisis-comité opgeheven? De regeering en de schrijfwijze der Ne derlandsche taal. Buitenland. Het conflict ItaliëAbessynië. De tarwe-oogst bedreigd. Eden over zijn reizen. den verlaten, zoodat er nog tien omkwa men. De adjunct-directeur van de mijn werd bijna 100 M. ver weggeslingerd en was op slag dood. Korte Berichten. In de internationale nederzetting te Shanghai heeft gisteren een hevige ont ploffing in een speelgoedfabriek plaats ge had. Vijftien arbeiders werden gedood en 75 gewond. De fabriek werd geheel ver nield. Door een tweetal aardschokken zijn op Sicilië een groot aantal buizen ver nield. Er wordt geen melding gemaakt van slachtoffers. Op den Dachstein heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. Bij' het beklimmen van de Scheibling-wand zijn twee jonge Oostenrijkers ongeveer 100 M. omlaag gestort en om bet leven gekomen. De „Graf Zeppelin" is vertrokken voor de zevende reis dit jaar naar Zuid- Amerika. Te Wilkesbarre (Pennsylvania, Ver. Staten) is een vloer ingestort van een danszaal, waar een schoonheidsconcours voor babies werd gehouden. De moeders en de babies vielen tien meter lager in een zwembasin. Eén honderdtal personen werd gewond, van wie eenigen ernstig. Op het vliegveld Ronaldsay op het eiland Man is een vliegtuig gevallen. Zes passagiers zijn levend verbrand. RENTEBEPERKING VAN PAND BRIEVEN EN HYPOTHEKEN. Wetsontwerp nog deze week te wachten. In verband met den in het voorloopig verslag over het bezuinigingsontwerp ge- oefenden aandrang om te komen tot ver laging van vaste lasten, is de regeering voornemens na de maatregelen inzake de landbouwhypotheken nu ook de lasten van de hypotheken op bet bebouwd te verminderen. De „Stand." weet in dit verband te melden dat een wetsontwerp in voorberei ding is en reeds den Raad van State ge passeerd, waarbij de rente van pandbrie ven zal worden beperkt tot 4 pet. en de rente van vorderingen onder hypothecair verband op 4% pet. Naar men vernomen heeft, zou dit wetsontwerp nog deze week bij de Kamer worden ingediend. De brug bij Moerdijk. Onvoorziene omstandigheden voorbe houden, zal de derde spanning van de brug bij Moerdijk op 19 Juli a.s. getrans porteerd worden. Ver. tot bevordering van de belangen van slechthoorenden. Zaterdag is te Lunteren de Vereeniging tot bevordering der belangen van slecht hoorenden in algemeene vergadering bij eengekomen. Bsproken is een doeltreffend door de regeering in overleg met den A.N.W.B. vast te stellen schild op het achterspat bord van rijwielen. Als vertegenwoordiger van de A. V. O. getuigde de heer Pauwe van de prettige samenwerking tusscnen beide vereenigingen. Tot leden van bet hoofdbestuur werden herkozen de heeren A. A. Hillebrand en H. Walrave. Inplaats van mej. Tine Mar cus, die niet meer in aanmerking wensch te te komen, werd gekozen mevrouw G. S. TrollHoek te Middelburg. Candidaten voor de Eerste Kamer. In de te Utrecht gehouden vergadering ven de Vrijz.-Dem. Statenleden in Neder land en het hoofdbestuur van den Vrijz.- Democratischen Bond, is besloten, mot de volgende lijsten van candidaten bij de a.s. Eerste Kamerverkiezing uit te ko men: A. groep Noord-Holland en Friesland: I. prof, dr D. van Embden (aftr.); 2, prof. mr R. Kranenburg; 3. J. J. G. S, Falkeua

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1