Gemengd Nieuws. Rechtszaken Land- en Tuinbouw heer v&n het plantsoen om en in het ron de putje. Met de bestuursleden, dhrn Fernhout en Van Woelderen sal een bespreking over dezen weg plaats hebben, Hierna volgde een bespreking over het tot stand brengen van het reeds eenige jaren sleependo plan tot uitgave van een boekwerk over de molens op Walcheren, waarvan met zorg en uitvoerigheid alle gegevens door Dr Vernhout zijn verza meld en waarvan reeds al te lang het concept in handen van Mr van Doornick is. Dr Unger stelde voor, bij wijze van ju bileum-uitgave dit werk de leden bij het 25-jarig bestaan aan te bieden. Besloten werd tot uitgifte van het boek bij het 25-jarig bestaan in Mei 1936. De vergadering herkoos tot bestuurs leden Dr Vernhout en Mr Meerkamp van Embden. Het volgend jaar zal het 25-jarig bestaan op bescheiden wijze worden herdacht. Over de wijze waarop dit gebeuren zal ontspon zich een levendige discussie, die leidde tot aanvaarding van het voorstel van dhr B. von Brucken Fock, om te trachten tot restauratie te komen van de bouwvallige pakhuisgevels in de Kuipers poort te Middelburg. Het ligt in de bedoeling de trapgevels weder aan te brengen. Verder zullen verzoeken om steun ge richt worden tot de Vereeniging tot in standhouding van oude gebouwen te Mid delburg, de Rijksmonumentencommissie, de Provincie, gemeente en Vreemdelingen verkeer. Dhr Barentsen stelde thans voor uit het oogpunt van meer bekendheid van het doel van Nehalennia en ter bereiking van een nog niet algemeen ontwakend besef, dat het uitwendig aanzien van een ge bouw, hetzij groot of klein, een algemeen belang is en gelet op de vele wanpresta ties van bouwende inwoners bij de steden en op het platteland van Walcheren, over te gaan tot het uitschrijven van een prijs vraag voor een landhuisje en deze prijs vraag voor ieder open te stellen, en drie geldprijen beschikbaar te stellen. Het ver kregen resultaat zou dan op den dag van het 25-jarig bestaan tentoongesteld kun nen worden. De vele werklooze bouwkun digen zouden hieraan hun krachten kun nen wijden en van elkaar leeren. Hoe Krachtig ook verdedigd, kon deze prijs vraag bij het bestuur geen directe instem ming vinden. Bij de rondvraag werd medegedeeld, dat de proefbeplanting langs den Duin weg te Zoutelande goed was aangeslagen, maar dat helaas eenige denneboompjes zijn verdwenen. Ten slotte werd op den volgens 't raads- verslag van 31 Januari j.l. genomen maat regel gewezen van de gemeente Aagte- kerke om hout en doorn als werkverschaf fing te laten hakken. De Meidoorns dragen ten zeerste bij1 tot de schoonheid van het Walchersche landschap, zoodat deze wij ze van werkverschaffing geen aanbeve ling verdient. De voorzitter sloot hierop de vergade ring. Nederlandsche Maatschappij tot bevor dering der tandheelkunde. Na het sluiten der vergadering te Vlis- singen spoedde men zich naar de wach tende autobussen die naar de Buitenha ven reden, waar de Prins Willem I van den Provincialen stoombootdienst op de Oosterschelde gereed lag. Met dit vaartuig ging het onder de prettige tonen van een strijktrio in de riohting van Westkapelle onder het genot van een flinken Zeeuwschen koffiemaal tijd. Bij Westkapelle werd gezwaaid en weder ging het langs de mooie Walcher sche kust, die schitterde in het zonne licht tot bij het roeiershoofd. Van hier werd gekoersd in de richting van de Zeeuwsch-Vlaamsche kust en konden de excursisten bij de vaart heen en weer tot ongeveer de Belgische grens genieten van het mooie uitzicht. Ook nu ging het nog niet op het punt van vertrek af, maar voer de boot de an dere kant nog op tot bij fort Rammekens. Toen ook hier gedraaid was, ging het te rug naar de poton, en stonden de bussen weer gereed om de dames en heeren naar Britannia terug te brengen. Hierna volgde als slot van het congres een gemeenschappelijke maaltijd. Polder Walcheren. Zaterdag vergaderde het Polderbestuur van Walcheren, onder voorzitterschap van Mr H. F. Lantsheer. Afwezig was de heer Van Woelderen met 'kennisgeving. Bij het voorstel om te Riitthem een ge maal te stichten, zeide de heer Franse, dat hij gaarne het voorstel van het dage- lijksch bestuur steunen wil, maar spr. vroeg: Bestaan er bij het dagelijiksoh be stuur reeds plannen, om in de toekomst ook het Oostelijk gedeelte van den Pol der te bemalen? Indien dak niet het geval is, en later modht blijken, dat, door hel steeds meer omleggen van weiland in bouwland en het als gevolg daarvan steeds hoogere eisöhen stellen aan den waterafvoer, deze onvoldoende is; zou dan het bestuur bereid zijn een voorstel te doen, op dat ook dit gedeelte van den Polder afdoende wordt geholpen? Voorts is thet spr. opgevallen, dat er in de toelichting van de stichting van een gemaal te Ritthem niets naders is medegedeeld over de kosten van de leve ring der machines en de prijs waarvoor de electrisohe stroom kan worden gele verd, zoo mogelijk zou 'hij gaarne daar over nadere inlichtingen ontvangen. De voorzitter zeide, dat er van het be doelde deel reeds veel verbeterd is wat betreft den prijs der machines, zeide spr. dat do raming nader blijkt wel wat krap te zijn geweest, mede omdat niet met de omzetbelasting is gerekend. De levering van den stroom voor bet gemaal te Middelburg stond in 'het tee- ken van de concurrentie tusschen de ge meente Middelburg en de P.Z.E.M. Nu is er één aanbieding van de laat ste, die niet medevalt. Maar nader over leg zal plaats bebben. De heer Groosman vroeg of het niet goed is het werk te splitsen in boven- en benedenbouw. De ingenieur, Jhr Boreel, achtte dit min der goed uitvoerbaar, en niet toelaatbaar. De heer Van Doorn vroeg of speciaal werkloozen moeten 'te werk worden ge steld. De voorzitter zeide, dat de eisoh van het werkfonds is, dat h et werklie den uit Ritthem moeiten zijn, en slechts bij hooge uitzondering van elders. Het ligt op den weg van Souburg, zich ten deze met het werkfonds te verstaan, mede omdat Ritthem b.v. geen beton werkers 'heeft. De heeren Jasperse en Wisse brachten dank namens de ingelanden van dit deel van den polder voor het bereikte. Het voorstel tot aanschaffing van een kleine baggermolen deed de heer Jero- nimus vragen, waarom slechts één of ferte is ontvangen. Er zijn toch meer fa brieken die de machine kunnen maken, o.a. een in de naaste omgeving. De voorzitter meende, dat men moest blijven bij de fabriek, die speciaal is in gericht voor den bouw van deze kleine machines De ingenieur zeide, dat 't geen copie is van een grooten molen, en er is slechts één fabriek, die deze kleine molens maakt. Het voorstel wordt z.h.s. aangenomen. Het voorstel inzake pensionneering 1 werd na eenige 'bespreking aangenomen. Hierna sluiting. Schee psbeslag. Door een deurwaarder te Middelburg is ten ver zoeke van de N.V. North Estern Railway Oompagnie Limited te Londen beslag ge legd op het in de buitenhaven te Vlissin- gen liggende motorschip Sandhamn van de Rederi Aktiebolaget Jamaica, gevestigd te Stockholm, Zweden, ter verzekering van en om betaling te erlangen van een vordering welke genoemde Engelsche ven nootschap op laatstgenoemde reederij heeft in verband met een aanvaring waar bij schade werd berokkend aan het s.s. „Malines" toebehoorende aan genoemde Engelscht Vennootschap. Goes. Vrijdag kwam V., die werkzaam was bij den bouw van huizen aan de Zon- nebloemstr. alhier met een emmer warme mastiek te vallen. V. kreeg een gedeelte van de vloeistof over hoofd en lichaam. Dr Dikkenberg verleende geneeskundige hulp. De verwondingen bleken niet van ern- stigen aard te zijn. Het comité van de Zuider-tentzen- ding deelt ons mede, dat de tentcampagne dit jaar zal gehouden worden van 15 tot 25 Augustus. Kruinincjen. Zaterdag meldden wij, dat j verschillende wielrenners bandenpech hadden, doordat punaises op den weg wa ren gestrooid. Het is de marechaussee en politie gelukt, de daderes, mej. M. geb. L., uit Hulst op te sporen. Zij heeft spoedig een bekentenis afgelegd. Sommige wiel renners hadden 10 punaises in hun ban den. Wolfaartsdijk. In de afgeloopen week hebben een 4-tal jongens tusschen 11 en 14 jaar zich door het openschuiven van een raam toegang verschaft tot de wo ning van de dames v. d. Linde welke tij delijk afwezig zijn. De indringers hebben in de verschillende kamers op een vieze ergerlijke manier huisgehouden. St Laurens. Inbraak. In den nacht van j.l. Zaterdag is ingebroken in het café Veldzicht van dhr C. aan den Veer- schen weg. De dief heeft zich toegang verschaft door het uitbreken van een glasruit. Een aantal doosjes sigaretten en sigaartjes, alsmede een karaf met ster ken drank, zijn ontvreemd. De gemeente- en rijksveldwachter van Serooskerke stellen een onderzoek in. Zoutelande. Zaterdagmiddag vergader de de Raad voltallig. Aan de orde kwam een voorstel van B. en W. tot het aangaan van een geldlee- ning groot in hoogte f 10.280, rentende ten hoogste 4Vs pet., af te lossen in 20 jaren. Aangezien Ged. Staten weigerden goed te keuren het raadsbesluit tot het aangaan van een geldleening met de Boerenleen bank alhier omdat in dit besluit aan de Boerenleenbank het opzeggingsrecht met een termijn van drie maanden werd toe gekend, moest een nieuw besluit worden genomen, waarin het recht van opzeg ging van de zijde van den geldschieter niet voorkomt. Verscheidene leden gaven hun ontevre denheid te kennen over de beslissing van Ged. Staten, waardoor de gemeente ge noodzaakt wordt duurder geld te leenen. Het voorstel van B. en W. wordt z.h.st. aangenomen. Op voorstel van B. en W. werd besloten f 220 te besteden aan de verharding van de zijkanten van den Duinweg. Hiermede zal de helft kunnen worden verhard. N.- en St. Joosland. Zaterdagmiddag hield de coöp weegbrug „Nieuwland" een buitengewone vergadering. Tot weger werd wegens het overlijden van dhr J. W. Fritz, uit de vijf sollicitanten (Jac. Fritz, H. Koppejan, D. Rijkse, J. de Vries en W. Moens) oer - oemd Jac. Fritz. ?>*iüagmargen had alhier een auto ongeval plaats. De heer S(chenk) uit Rot terdam slipte met zijn auto op den Rijks weg bij de plaats waar de straatweg wordt verlegd, toen hij met een snelheid van 70 80 K.M, reed. Hij botste tegen een paal van de electrische leiding. De auto was stuk. De heer S, bekwam een armfrac- tuur, terwijl zijn vrouw er met eenige schrammen afkwam. Politie, burgemees ter en geneesheer waren spoedig tei plaatse. Per particuliere auto zijn de heer S. en zijn vrouw naar Middelburg, naar familie, gebracht, terwijl de auto per ta kelwagen naar die plaats is gesleept. Meliskerke. Loop der bevolking over de maand Juni: Ingekomen: Jan de Voogd uit Zoutelande. Vertrokken: Maatje Komejan naar Mid delburg; Johanna van Keulen naar Aag- tekerke, Zoetje Wijkhuijs naar Aagteker- ke; Jannetje Meulenberg naar Scheve- ningen. Grijpskerke. Loop der bevolking over Juni. Ingekomen: Bartel Stroo uit Bigge- kerke; Lein Jacobus Gevaal uit Seroos kerke (W.). Vertrokken: Hendrik Pestman en gezin naar Rijswijk (Z.-H.); Pieternella Stroo naar Koudekerks. Bruinisse. D'e heer J. de Koene, kan toorhouder der posterijen alhier, is met ingang van 1 Juli 1935 in gelijke betrek king overgeplaatst naar het kantoor te El- burg (voormalig hoofdkantoor). D'e heer de Koene heeft het kantoor alhier acht ja ren gediend. Voorheen was hij als kan toorhouder werkzaam te Kloetinge. HUIZER-ZENDER OP 1 JULI BUITEN DIENST. Vanaf heden zal ook over dag de zen der van Kootwijk den dienst op onze 1870 M. golf gaan waarnemen. Oorspron kelijk zou dit reeds van 1 Januari j.l. af geschied zijn, maar er ontstond eenige vertraging in de afwikkeling van deze aangelegenheid en zoo heeft de Huizer- zender tot nu toe overdag, Kootwijk des avonds dienst gedaan. Nu wordt dan de naam van Huizen definitief van de Nederlandsche zenders- lijst geschrapt, er staat daar ter plaat se alleen nog de Indische Phohi-zender Toch zal de naam „Huizen" voorloopig wel niet uit den Nederlandschen omroep verdwijnen, want men pleegt immers nog altijd den omroep der C'hr. en R.K. ver- eenigingen als „Huizen" te betitelen. D'e Huizer-zender is inderdaad een stichting van deze groepen. De Nederl.-seintoestellenfabriek te Hil versum heeft den Huizer zender gebouwd en op 22 October 1927 in bedrijf gesteld voor den omroep op een golflengte vau 1071 Meter. De zender werd beheerd door de N.V. Nederlandsche D'raadlooze Om roep, waarvan aandeelhouders waren da Kath. Radio Omroep, de Ned. Christelijke Radio Ver. en de N.V. Nederl. Seintoe- stellenfabriek. En tot October 1929 verzorgde deze omroepzender alleen de uitzendingen van beide bovengenoemde organisaties. Daar na zonden ook de andere omroepvereeni- gingen om beurten volgens het bekende rouleeringssysteem over dezen zender uit. Het antennevermogen van den zender is slechts ongeveer 7 kw. Inderdaad werd het dus wel tijd om permanent wat krachtiger voor den dag te komen In 1929 werd de Huizer zender tijde lijk ook ingericht om de omroep-golfleng- te van 300 M. te kunnen uitzenden, maar korten tijd later werd hij definitief inge richt voor de golflengte van 1875 M.; veldsterkte-metingen hebben destijds uit gewezen dat het station Huizen voor den omroep op deze goflengte zeer gunstig was gelegen. Nu nemen we na nog geen acht jaren afscheid van den Huizer-zender. Hij heeft goed werk verricht en zich populai- weten te maken. Maar de voortschrijden de techniek en de internationale wedijver- in-den-aether stellen eischen, waaraan Huizen niet meer kan voldoen. Zelfs Kootwijk gaat van 50 naar 100 kw. en voor de nieuwe Nederlandsche zenders is een maximum van 150 kw. vastgesteld In zijn tijd was Huizen evenwel een heele baas en we zullen dezen zender in de Nederlandsche radio-historie altijd met eere blijven gedenken. Hij heeft zijn plicht tot het laatst toe ten volle gedaanl 'Tekort in vereenigings- kas. Bij den penningmeester der afdee- ling Bergen op Zoom van den R.K. me- taalbewerkersbond, zekeren F. A. B. is een belangrijk kastekort ontdekt. Boeken en kas zijn reeds in beslagg enomen, terwijl de penningmeester uit zijn functie is ge schorst. Het zou om een bedrag gaan van ongeveer f 2400. D'e heer B. is ook lid van den gemeenteraad. Na deze kascontrole had B. Bergen op Zoom verlaten, doch hij heeft zich later bij de politie te Breda aangemeld. Hij werd naar het commissariaat overge bracht en daar in verzekerde bewaring gesteld. 'Ernstige botsing te Noord- wijkerhout. Zaterdagmiddag heeft onder Noordwijfcerhout een aanrijding plaats gehad tusschen een auto en een motorrijwiel, dat aan den bestuurder van het motorrijwiel het leven heeft gekost, terwijl zijn duo-passagier er met eenige lichte verwondingen afkwam. D'e moterrijder was L. T. uit Haarlem. Inbraak in het stations- gebouwteDokkum. Vrijdagnacht is uit de brandkast van het stationsgebouw te Dokkum een bedrag van f 200 gestolen. De brandkast en de deuren van het ge bouw zijn met valsche sleutels geopend. Sporen van braak waren niet te zien. De bakjes, waarin het zilvergeld was gebor gen. zijn eveneens meegenomen, De ma rechaussee heeft tot dusver geen spoor kunnen ontdekken. Dit is de derde in braak binnen enkele dagen te Dokkum. C r i s is t ar w e v oor so h r i f- ten overtreden? Na geruimen tijd van onderzoek is op last van den officier van justitie de politie overgegaan tot de arrestatie van twee graanhandelaren, bel den te Eist, verdacht van overtredingen der crisistarwevoorschriften. Reeds ge- ruimen tijd liepen over deze zaak geruch ten. Ventverbod-kwestie. De Hooge Raad heeft dezer dagen, overeen komstig de conclusie van den advocaat- generaal, ontslagen van rechtsvervolging een houder van een handelszaak te Utrecht, die als reiziger in diverse plaat sen des lands zijn waren aanbiedende, te Enkhuizen was geverbaliseerd wegens overtreding van het plaatselijke ventver- bod en deswege door den kantonrechter te Hoorn was veroordeeld tot f 6 boete, welke in hooger beroep werd bevestigd. De betrokkene teekende cassatie aan bij den Hoogen Raad, daar de verorde ning te Enkhuizen niet van toepassing is op winkeliers en hij als koopman in het handelsregister te Utrecht is in geschreven, terwijl uit den tekst van de Enkhuizensche verordening niet blijkt, dat de uitzonderingsbepaling niet voor elders wonenden geldt. Het arrest van den Hoogen Raad strekte dan ook tot vernietiging van het vonnis en ontslag van rechtsvervolging. Steun voor de vlasteelt. Ten vervolge op de reeds eerder gepu bliceerde richtlijnen voor de steunrege ling voor vlas van den oogst 1935, deelt de Regeeringscommissaris voor den Ak kerbouw en de Veehouderij mede, dat de noteering van vlaslint in het tijdvak voor 13 Juni zoodanig is geweest, dat aan de telers, die met inachtneming van de in het vorige persbericht genoemde voor schriften, in dat tijdvak reeds vlas, oogst 1935 hebben verkocht, een teeltpremie zal worden uitgekeerd overeenkomende met een bedrag van gemiddeld f 87.50 p. H.A. De zomersterfte der kuikens. De coccidiosis. De vorige keer heb ik uit een paar brieven aangetoond dat de coccidiosis schijnbaar zeer onschuldig kan beginnen in een koppel kuikens. Men ziet wat ach terblijvers, wat bleeke dieren, anders niet. Geheel andere verschijnselen zien we in de volgende brieven: 1. Ik heb 500 kuikens. Zij hadden iets de snot, maar dat is nu weer over. Maar nu hebben ze weer iets anders. Zij eten hun krop vol en worden dan benauwd, slaperig en dan leggen ze zich neer en gaan zoo langzamerhand dood. Bij deze hrief wordt feitelijk alleen ter loops vermeld dat de kuikens snot gehad hebben en de eigenaar denkt er niet aan dat dit in verhand met de sterfte staat. Toch is het zoo, in verschillende gevallen kondigt de coccidiosis zich net aan als hier, n.l. onder snotverschijnselen. Men denkt aan kouvatten, sommigen zelfs aan diphtherie en de ware oorzaak woekert inmiddels verder zonder onderkend te zijn. 2. Gaarne vernam ik de oorzaak van de ziekte van bijgaand hennetje. Het is er een uit een koppel van 70. Ze groeiden tot nu toe vlot op, doch worden nu lam in de beenen, de veeren zijn dor en ze doen niets dan gapen. Er zijn er reeds drie gestorven. Hier zien we nu als het ware een over gang tot een andere groep van verschijn selen, n.l. gapen, schijnbare benauwdheid, snot en verlamming. Dit gapen is echter geen gevolg van benauwdheid doch be rust ovenals de verlamming op een zenuwaandoening. En met deze ze nuwaandoening zijn we nu bij een heel leelijk verschijnsel beland, dat zich bij coccidiosis vaak voordoet en dan groote verwarring geeft met een andere zenuw aandoening, die we bij' de z.g. Mareksche verlamming der jonge hennen ook aan treffen. Ik laat U daarvan nog een paar voor beelden lezen: 3. Er sterven van mijn oudere kuikens er ongeveer 2030 per dag. De dieren zijn oogenschijnlijk goed gezond en gaan plotseling dood, enkele onder verlam mingsverschijnselen, sommige wat diar- rhee. De kuikens zijn 4 weken oud. 4. Ik zend U een ziek henenetje op uit een koppel met het verzoek mij te willen melden waaraan dit dier lijdende is. Ik heb zoolang ik pluimvee houdt nog nooit een koppel zoo egaal en buitengewoon voorspoedig zien opgroeien als deze kop pel. Ongeveer een dag of tien geleden ging een hennetje in elkaar gedoken zitten en erg gapen en spoedig volgden er meerdere, terwijl de meer aangetaste diertjes als het ware verlamd op den grond liggen. Nu zijn er reeds enkele gestorven en zullen er wel meerdere volgen. Zoo op het oog zijln er nog wel twintig stuks die min of meer zijn aangetast. Van de één-jarige hennen zijn er in eenige maaden tijds 9 stuks gesneuveld. De verschijnselen waren ongeveer gelijk aan de bovengenoemde. Ik vraag mij af of hier ook bodembesmetting in het spel is, daar van dezelfde kuikens en bennen op andere bedrijven geleverd er geen zie ken gekomen zijn. Htter zitten we dus bij deze verlamming in groote moeilijkheden, vooral zoolang we geen dieren microscopisch onderzocht hebben. Zonder diepgaand onderzoek is de verlamming door coccidiosis niet te on derscheiden van de verlamming der jonge hennen en toch is het natuurlijk van het grootste belang dat de beide ziekten goed uit elkaar gehouden worden. In deze brief wordt al gezinspeeld op besmetting van den bodem en daarmede beeft de eigenaar den spijker op den kop geslagen, want coccidiosis is een echte bo- dembesmettingsziekte, die, als zij eenmaal in den grond zit, daar minstens een jaar lang kan blijven leven. Daardoor is de ziekte ook juist zeer moeilijk uit te roeien, haast geen kip is geheel vrij van cocci diosis en een terrein waar dus enkele ja ren achtereen volwassen kippen loopen wordt langzaam maar zeker totaal besmet en gevaarlijk voor kuikens. En nu tenslotte een paar brieven waar dan eindelijk de ziekte eens in haar ouder- wetschen vorm van bloeddiarrhee zich openbaart. 5. Wij zenden F een tweetal kuikens welke door onbekende oorzaak heden zijn gestorven, terwijl zich onder de koppel van 240 stuks meerdere exemplaren be vinden die thans verschijnselen van diar- rhee met bloed of dunne Waasachtige ontlasting hebben. Tevoren was de koppel op normale wijze opgegroeid en hadden de kuikens zich zeer flink onwikkeld. Daags voordat de diarrhee-verschijnselen zijn geconstateerd zijn de kuikens gevoe derd met opfokvoer B, terwijl voor dien opfekvoer A werd gevoederd. Hier wordt blijkbaar de ziekte met het voer in verband gebracht en dit wordt zeer veel gedaan. Nu kan natuurlijk een plotselinge overgang van het eene voer op het andere wel even een schok in de in gewanden veroorzaken en ze daardoor ge voeliger maken voor een besmetting maar natuurlijk moet de smetstof al aanwezig geweest zijn, anders zouden de kuikens de ziekte niet gekregen hebben. 6. Ik zend een paar hennen op thans 10 weken oud. Aanvankelijk groeiden ze best op tot ze me na een week of vier min der goed gingen bevallen, zonder dat nu bepaald te zeggen viel wat er aan haper de. Op den leeftijd van zes weken trad beenzwakte op, daarna ging de groei lang zaam en waren de kuikens traag, terwijl een enkel vleugeltje wat laag gedragen werd en de 'ontlasting dun en bruingeel was met een enkele maal een weinig bloed. Ziezoo, we zullen nu wel overtuigd zijn dat bij1 de een of andere afwijking bij onze kuikens er maar één middel is om de ziekte te leeren kennen n.l. direct opzen den naar de Rijksseruminrichting te Rot terdam voor gratis onderzoek. De microscopisch kleine diertjes in de darmen, de z.g. coccidiën, vermenigvul digen zich snel in den darmwand, veroor zaken een hevige ontsteking, soms met bloeding gepaard gaande, soms met de vorming van vergiften die de zenuwen aantasten (gapen, verlamming). Gelukkig zijn het geen bacteriën die direct bij aan raking besmettelijk zijn. De coccidiën leg gen als het ware eitjes om zich in de bui tenwereld in stand te kunnen houden. Deze eivormige levensvormen der para sieten, cysten genoemd, moeten minstens twee dagen in een vochtige omgeving lig gen om rijp te kunnen worden en weer andere kuikens te kunnen besmetten. Bo vendien kan een kuiken wel ziek worden als het éénmaal rijpe cysten opeet, maar dan herstelt het meestal. Hïerop berust nu de geheele bestrij dingswijze der ziekte: Zorg iederen dag voor vers strooisel en houdt het strooisel kurkdroog. Het beste is versch zand iede- rendag in het hok. De cysten krijgen dan geen kans rijp te worden en kunnen dus de kuikens niet verder besmetten. Zeer goed werkt ook de gaasbodem, hoewel niet voor 100 pet. betrouwbaar, daar er aan de ijzerdraden toch wel eens mest met smet stof blijft hangen. Het beste is om de kui kens direct op te hokken opdat de rennen niet verder besmet kunnen worden. Dr B. J. G. TE HENNEPE. (Nadruk verboden.) Vragen, deze rubriek betreffende, kun nen door onze abonné's worden gezonden aan Dr Te Hennepe, Diergaardesingel 96 a te Rotterdam. Postzegel voor ant woord insluiten en blad vermelden. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den avond van 2 Juli: Zwakke tot matige Oostel. tot Zuidel. wind, toenemende bewolking, aanvanke lijk nog droog, later toenemende kans op onweer, warm weer. Stand van hedenmiddag 3 u. Dinsdag 9 u. 50 min.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 6