De les van de verkiezingen. EERSTE BLAD MAANDAG 1 JULI 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 228 Buitenland Binnenland Belangrijkste Nieuws Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergn" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchöque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. ÏÏe Zeeu Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Viissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertontiön 30 cent per regel. Ingezonden mcdedeeiingcn 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 10.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De situatie steeds moeilijker. Onze N. Fr. Gron, Grt, na er op gewezen te hebben dat er reden tot groote dankbaarheid is, nu bij de gehouden ver kiezingen bleek dat de kern van ons anti revolutionaire' volk is staande gebleven, vervolgt: „Maar nu ons volk buiten de christelijke partijen? De uitslag van deze week doet zien hoe het overgroote deel kiest voor de roeke loosheid, voor de verleiding, voor de dwaasheid. Daar is uit het wereldgebeuren geen en kele les getrokken. Men luistert naar de meest dwaze beloften, ziet den ernst van den toestand niet in, volgt blindelings den revolutionair, inzonderheid thans weer den sociaal democraat. Want de sociaal democratie won zooveel, dat zij er zelve stellig van geschrokken is. Het wordt voor haar, die geen verantwoordelijkheid dra gen kan, een lastig ding. Duizenden hebben in lichtzinnigheid gestemd. Daar zijin er ook duizenden geweest, die juist, omdat zij de omverwerping be- geeren, aan rood de voorkeur gaven. Waar zijn de nationaal-socialistische stemmen heengegaan? Hlet lijdt geen twijfel, of de nationaal socialisten hebben voor een deel kleine re volutionaire groepen gesteund, maar men moet aannemen dat zij zelfs de soc.-demo- craten hebben gestemd. Waarom? Omdat zij1 weten, dat, indien deze heeren aan het werk moeten, het spoedig hun tijd wordt. Duitschlands voorbeeld bewijst het. En als zij zoo geredeneerd hebben, is dat waarlijk niet onjuist. Het gevolg, dat zij begeeren, de bestuur- loosheid der groote steden, is er reeds. Zij die het stemrecht en de publieke lichamen willen doen verdwijnen kunnen juichen. Dit alles loopt op zijn laatste beenen. Zooals de Duitsche kiezers door hun domheid en lichtzinnigheid zelve hun best hebben gedaan voor de verdwijning van alle zelfbestuur en van alle „democratie" zoo geschiedde het ook hier deze week in ons land. En dat is het kwaad in het gebeuren. Ik weet wel, dat de ernstige scc.-demo- craten dit ook wel zien, en dat zij nu, na een teugellooze propaganda te hebben toe gelaten, zullen trachten zich te dekken met de hulp van de Christelijke groepen. Of zij zullen rekenen op de rijksregeering, die wel zal vernietigen, wat zij nu niet meer kunnen keeren. Maar dan wordt de machteloosheid van de stedelijke be sturen en van vele dorpsbesturen eiken dag duidelijker. En die daarin juicht is de nationaal-socialist. Het ging bij deze stemming inzonder heid om het behoud van het zelfbestuur, om het behoud van onze staatkundige rechten. Die staan vast zoolang het volk er een goed gebruik van weet te maken. Maar als het, zooals thans bleek, vat baar is voor een roode propaganda van allerlei slag, als het zoo weinig verweer heeft tegen de revolutionaire verleiding, het resultaat staat van te voren vast. Ook Nederland valt straks in de revolutionaire dictatuur. Het zal den antirevolutionair waarlijk moeilijk vallen om, als tot nu het geval was, met sociaal-democraten te overleg gen. Hij kan met een lichtzinnige politiek, als dezen nu hebben gewaagd, niets aan vangen. Hij kan ook geen dienst willen doen om deze partij het mogelijk te ma ken hare verantwoordelijkheid deels van zich af te schuiven. Er is reden om nu te zeggen: als er een revolutionaire meerderheid is, wel, laat die dan maar aan het werk gaan. Met het bekende gevolgd van ernstige onder mijning onzer publieke lichamen en onzer volksrechten en vrijheden. Aan de andere zijde meet er natuurlijk met de eigen verantwoordelijkheid voor een goeden gang van zaken gerekend wor den. De situatie wordt in ons land hoe lan ger hoe moeilijker." Hierbij is niet alleen gedacht aan moei lijkheden van politieken aard: „Daar is een tendenz merkbaar in het wereldgebeuren, die zeer beslist voert niet slechts tot het ondergaan van de staat kundige vrijheden der volkeren, die deze thans nog bezitten, maar evenzeer tot het opnieuw aantasten van de geestelijke vrijheid, en dan allereerst van de vrijheid der kerke Gods. Dit is geen vage theorie. Wij zien de werkelijkheid er van vlak naast onze grens. Dat de groote massa dit niet ziet en er zich niet om bekommert spreekt van zelf. Het zeer ernstig verschijnsel is er ech ter, dat er in de getrouwe kerk des Heeren zoovelen zijn, die daar niets van zien. Die er zelfs zoo weinig van zien, dat zij met groote brutaliteit het program der re volutie, hetzij van den socialist hetzij van den nationaal-socialist overnemen, er voor strijden, met liefde afbreken wat ons in de antirevolutionaire partij gegeven werd, zich in den afval verheugen, er zelfs trotsch op gaan dat zij mogen afbre ken, en dat alles met een beroep op de Schrift en met de leus van alle valsche profeten: de Heere heeft gesproken. Dat is een oud verschijnsel en wij be hoeven er ons niet over te verwonderen. De Bijbel spreekt er van op haast elke bladzijde. De historie van het volk Gods kent bijna geen bladzijde die daarvan niet gewaagt. Maar het blijft toch altijd pijnlijk. En het doet te meer de vraag rijzen: zou het zoo zijn, dat de periode van vrede en recht voor de Kerk des Heeren voorbijgaat, en allerwege druk en vervolging weer nade ren?" Baldwin somber gestemd. In een nabij Leeds gehouden rede zeide de Ehgelsohe minister Baldwin o.a. het volgende: „Ik geloof niet dat wij ooit een moei lijker tijd beleefd hebben dan den tegen woordige, moeilijk in zekere opzichten in het binnenland, maar oneindig veel moei- li.ker in het buitenland. Sedert 1931 is ons doel, groot-Brittan- nië weder op te bouwen en mijns inziens, beteekent dit veiligheid en geluk voor de bewoners van ons land." Vervolgens de kwesties der buitenland- sche politiek en vooral het Britsch-Duit sche vlootaccoord aanroerend, zeide de premier: „Wij zullen, zonder daarvan af te wijken, de paden ven vrede en verzoe ning in Europa en elders blijven bewan delen. De landbouwsteun in Amerika in gevaar. Het geheele landbouw-ondersteunings- systeem in de Vereenigde Staten, hetwelk het belangrijkste gedeelte van de New- Dealpolitiek van Roosevelt uitmaakt, is op het oogenblik in gevaar geraakt ten gevolge van de felle protesten der brou werijen en der voedingsmiddellen-indus- trieën tegen de bedrijfsbelasting, die van genoemde industrieën wordt geheven, teneinde de subsidies aan den landbouw te kunnen uitkeeren. D'e „General Mills Incorporated", naar men beweert de grootste maalderij ter we reld, heeft aangekondigd, dat ze het recht van de regeering tot heffing van graanbe- drijfsbelasting langs gerechtelijken weg zal bestrijden, omdat deze belasting vol gens haar in strijd is met de grondwet. Op grond van de betreffende belasting wet zijn namelijk aan den minister van landbouw volmachten verleend, die alleen het congres toekomen. Ook de suiker-, vleesch- en tabaksin dustrie dreigen met processen. Hevige cycloon en aardbeving op Formosa. Volgens berichten uit Formosa woedt daar een hevige cycloon, terwijl bovendien een aardbeving plaats heeft. In de steden Kagi en Toche werden eenige honderden huizen vernield. Naar tot nu toe werd gemeld, worden drie Japansche stoomschepen met een totale bemanning van 90 personen ver mist. De gouverneur van Formosa berichtte, dat tot nu toe 51 lijken zijn geborgen. De Keizer van Abessynië aan het hoofd van zijn troepen. De speciale correspondent van de „News Chronicle" te Addis Abeba heeft een onderhoud gehad met Haile Selassie, die volgens de Ethiopiërs afstamt van ko ning Salomo en de koningin van Scheba. Als het oorlog wordt, zoo verklaarde de keizer aan den correspondent, zal ik zelf mijn troepen aanvoeren met de arke des verbonds, gedragen door het hoofd der Ethiopische kerk, den Aboena, in mijn nabijheid, juist zooals de oude ko ningen van Juda ten strijde trokken. Er zal geen sprake van zijn, zoo deelde de keizer hem mede, dat ik in de hoofd stad blijf en het bevel aan een van mijn generaals overlaat. Maar ik verwacht niet den man te ont moeten op wiens bevelen de Italiaan sche tioepen tegen mij zouden optrekken. Sprekende over de mogelijkheid van den oorlog zeide de keizer, dat hij nog steeds vertrouwde dat de Volkenbond en de groote mogendheden een oorlog zon den voorkomen. Buitengewoon crediet voor het Fransche leger. Het wetsontwerp betreffende het bui tengewone crediet van 297 millioen franc, bestemd voor onderhoud en uitrusting van het legereffeotief ia zoowel door de Fransche Kamer als den Senaat aange nomen. Een tweede ontwerp, dat voor een crediet van 1106 millioen bestemd voor militaire installaties en legermaterieel werd daar na in behandeling genomen. Om het mogelijk te maken, dat deze do- batten spoediger ten einde zouden loopen, verklaarde Laval, dat de Regeering het vorengenoemde wetsontwerp betreffende buitengewone militaire credieten intrext, 1 zoodat de discussie daarover onderbro ken kon worden. Naar verluidt is het besluit van Laval om van dringende behandeling der sup plementaire credieten in de Kamer af te zien, een gevolg hiervan, dat Caillaux in den Senaat als voorzitter van de finan cieels commissie beslist zou hebben ge weigerd, in den loop van zulk een late nachtzitting een dergelijke belangrijke aangelegenheid te bespreken. Autobustrein verongelukt. 6 kinderen gedood, 120 gewond. Bij Moncalve in Piemont is een buiten gewoon ernstig autobusongeluk gebeurd, dat 6 kinderen het leven kostte en vele gewonden tengevolge had. Reuter meldt omtrent dit ongeluk, dat een gezelschap van 180 leerlingen van een instituut te Turijn in een autobus met aanhangwagens een uitstapje maakte. Tij dens den rit sprongen twee banden, doch de chauffeur achtte het niet noodig de schade te herstellen. Op een hellenden weg kreeg de wagentrein een snelle vaart en toen de chauffeur de remmen aantrok sloeg de aanhangwagen met een schok te gen den motorwagen op en schoot los, zoodat de wagen van den weg afviel. Hierbij kwamen 6 kinderen om het le ven en 120 werden gewond, waarvan ve len ernstig. Hittegolf In ItallB. De hittegolf, welke ook Zaterdag Italië heeft geteisterd en zich nog uitbreidde, heeft een aantal dooden tengevolge van zonnesteken geëischt. In Milaan zijn vijf personen om het le ven gekomen, in de omgeving van Pia- cenza drie en te Vercelli één. A. N. P. meldt, dat in de laatste 24 uur 21 personen bezweken zijn tengevolge van de hitte. Duizenden hulzen overstroomd In Japan. Enorme wolkbreuken hebben in ver schillende deelen van Japan overstroo mingen veroorzaakt en naar men vreest tot het verlies van talrijke menschenle- vena geleid. Te Foekoeoka werden 25000 huizen overstroomd, te Kioto 20000 en te Osaka 30000. Tot dusver zijn bij de autoriteiten dezer steden 200 personen als vermist opgege ven; men hoopt echter, -dat velen zich hebben kunnen redden. Volgens de officieele rapporten hebben de overstroomingen, welke het Oosten van Kioesjoe en het district Kwansai teister den, 2 dooden geëischt en 68 gewonden, terwijl 12 personen nog worden vermist te Kioto. Dreigt er revolutie in Spanje? Zooals reeds gemeld is, was in Barce lona de staat van beleg afgekondigd, aan gezien ernstige ongeregeldheden werden gevreesd. De toestand is thans zoodanig verscherpt, dat de staat van oorlog is af gekondigd. Volgens niet geheel te controleeren be richten zou men vreezen voor het uitbre ken van een revolutie. In ieder geval staat vast, dat de toestand gespannen is. Op verschillende plaatsen zijn bommen ont ploft. Zwaar weer boven Oost-Pruisen. Boven Oost-Pruisen hebben zware on- weders gewoed, waarbij zes personen om het leven zijn gekomen. Een groot aantal personen werd ver der door den bliksem verlamd. Bijzonder talrijk is ditmaal het aantal koeien en paarden, dat door den bliksem getroffen is. Ook het aantal branden, dat door blikseminslag ontstond is buitenge woon groot. Veel vee en gewassen, voorts landbouw machines en huisraad zijn ten offer aan de vlammen gevallen. Korte Berichten. Het begrootingsjaar in Amerika is afgesloten met een tekort van bijna 3.5 milliard dollar. De staatsschuld bedraagt in totaal ongeveer 28.7 milliard dollar. Tusschen Rabat en Meknes in Ma rokko is een autobus verongelukt en in brand geraakt. Acht personen werden ernstig gewond, 13 zijn verdwenen; men vreest, dat zij levend zijn verbrand. i De tegen vandaag geproclameerde mijnwerkersstaking in Amerika is op ver zoek van Roosevelt voorloopig voor den duur van Juli uitgesteld. De mijneigena ren- en de mijnwerkers-organisaties zijn overeengekomen voor Juli de oude arbeids voorwaarden te handhaven. Bij het con flict zouden ongeveer 450000 mijnwerkers betrokken zijn. De nood der Nederlandsche havens. In de te Groningen gehouden vergade ring van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel werd op voorstel van het depar tement Den Haag bij acclamatie de vol gende motie aangenomen; De vergadering enz., kennisnemende van de crisis-omstandigheden, waarin dc Nederlandsche havens door de bui te n- landsche politiek de laatste jaren verkee- ren, wenscht de aandacht van de regee ring er op te vestigen, dat de binnenkort verwachte verlaging van de loodsgelden nog slechts voor een deel het groote ver schil in kosten tusschen de Nederlandsche en de havenplaatsen van naburige landen opheft en dat het dringende noodzaak blijft, zoo spoedig mogelijk te beslissen over bet nemen van verdere maatregelen, welke de Nederlandsche havens in staat stellen de concurrentie met buitenland- sche zeehavens het hoofd te bieden. De vergadering verzoekt het hoofdbestuur terzake diligent te willen zijn. Christelijk Nationaal Vakverbond. In de voortgezette algemeens vergade ring van het Christelijk Nationaal Vak verbond zijn besprekingen gevoerd in zake den arbeid van het Verbond naar aanleiding van door afgevaardigden ge stelde vragen. D'e heer Schipper sprak over het jeugd werk en de moreele werkloozenzorg. waarbij hij ter sprake bracht het vraag stuk van de oprichting van jeugdclubs voor vakopleiding. De samenwerking tus schen de redacties van de jeugdorganen kon, zeide spr., niet verwezenlijkt worden. D'e crisis is een belemmering voor het jeugdwerk en de vakopleiding. De heeren J. Hofman en L. Vermeulen werden als bestuursleden herkozen, ter wijl in de plaats van den heer F. Eiker bout als bestuurslid werd gekozen de heer G. Hordijk te Rotterdam. De vergadering vereenigde zich met een voorstel van den Ned. Ghr. Bond in de kledingindustrie om hij de regeering aan te dringen op maatregelen, dat 't vervan gen van mannelijke arbeidskrachten door vrouwen en meisjes zooveel mogelijk wordt tegengegaan. D'e heer K. Kruithof, Verbondsvoorzit ter, sprak over de uitvoering van de On gevallenwet door overheidsorganen of be- drijfsvereenigingen. Hij kwam tot de conclusie, dat de uitvoering van de Onge vallenwet door bedrijfsverenigingen een experiment is, dat niet dient te worden den gevolgd. De vergadering vereenigde zich met al- gemeene stemmen met deze conclusie. Landbouw en middenstand. Dezer dagen is te Meppel een confe rentie gehouden van vertegenwoordigers van den Nationalen Boerenbond Land bouw en Maatschappij met bestuursleden van het district III (Drente) van den Kon. Ned. Middenstandsbond. Van de zijde van Landbouw en 'Maat schappij werd betoogd, dat de boerenbond een organisatie is voor bet platteland en dat ook de middenstander ten plattelands moreel verplicht is, lid van dien bond te worden. De middenstandsvertegenwoordigers namen daartegenover het standpunt in, dat geen pressie op de middenstanders modht worden uitgeoefend, dat geen en kele boycot tegen middenstanders te dier zake of uit anderen hoofde toelaatbaar werd geacht, doch 'dat het leden van den K.N.M.B. vrij staat lid van L. en M. te worden. Van de zijde van den Boerenbond bad men geen boycot geadviseerd en zou men dit onderzoeken, omdat dit onjuist werd geacht. De besprekingen kenmerkten zich door den wil tot samenwerking en waardee ring. De boycot-actie, waarop de midden standers hier doelen, is die tegen winke liers, die margarne verkoopen; deze actie is speciaal voorgekomen in Drente. Anderen in die provincie, b.v. de direc teur der zuivelfabriek te Coevorden, wil len geen maatregelen nemen tegen de winkeliers, die margarine verkoo pen, maar tegen de b o e r e n, die marga rine kóópen. Kamgarensplnnerlj te Tilburg opgericht. Het was ons bekend, dat er reeds ge- ruimen tijd pogingen werden aangewend, om te komen tot de oprichting van een groote kamgarenspinnerij te Tilburg. Dit is een industrie, die feitelijk in Nederland onbekend is, zoodat de Til- burgsche wollenstoffenfabrikanten, die vooral deze grondstoffen, welke van veler lei aard en kleurschakeering zijn, het geen juist de outillage zoo kostbaar maakt in groote heveelheden verwer ken, practised steeds van het buitenland afhankelijk waren. Thans verneemt men uit goede bron, dat het benoodigde kapitaal bereids ie Binnenland. Rapport der commissie-Beumer zal spoe dig worden gepubliceerd. D'e „Prinses Juliana" in botsing met een ander schip. De zender van Kootwijk in gebruik ge steld. Buitenland. Groot extra-crediet voor het Fransche leger. D'reigende revolutie in Spanje? Aardbeving op Formosa. Baldwin somber gestemd. Overstroomingen in Japan. bijeengebracht, zoodat eerlang tot de op richting van een fabriek te Tilburg kan worden overgegaan. Het Economisch-technologisch Instituut, te Tilburg beeft een belangrijk aandeel in de voorbereiding gehad. Het rapport van de commissie-Beumer. Naar men verneemt, is het tweede deel van bet rapport der commissie van on derzosk betreffende crisismaatregelen, ingesteld bij Kon. besluit van 19 Januari 1934 (commissie-Beumer) bij de Alge meen© Landsdrukkerij ter perse, teneinde gepubliceerd te worden. Het bezuinigingsontwerp. Het bestuur van den R.K. Ned. Doeren en Tuindersbond heeft aan de Tweede Kamer een adres gezonden naar aanlei ding van de indiening van het wetsont werp tot verlaging van de openbare uit gaven. In het adres wordt de noodzakelijkheid betoogd van spoedige verlaging van de zware lasten, waaronder het bedrijfslef ven gebukt gaat en van opleving en acti- veering ervan, opdat de werkloosheid ai- neme. Het bestuur meent, dat zonder een spoedige en ingrijpende verlaging van de vaste lasten het bedrijfsleven zich onmo gelijk zal kunnen herstellen en dat daar om de politiek van deflatie, welke de re geering voert, schipbreuk lijden moet, ook al gaan de openbare uitgaven sterk naar beneden. Daarnaast is een constructieve wel- vaartspolitiek noodig. Invoer van metaaldraadgloeilampen Volgens het Verslag der Tweede Kamer over dit wetsontwerp meenden sommige leden te weten, dat sommige soorten vein deze lampen in Nederland tweemaal of zelfs driemaal zoo duur zijn als in het buitenland. Weliswaar deelt de Regeering in de Memorie van Toelichting mee, dat per 1 Mei 1935 een verdere reductie der prijzen is doorgevoerd, doch deze leden betwijfelden, of het streven der Regeering naar prijsverlaging wel voldoende resul- laten heeft gehad. Enkele leden stelden nog de vraag, of de hooge prijzen in het binnenland wellicht mede een gevolg zijn van een al te kostbaar distributieappa raat. VORDERINGEN WEGENS UITVOER NAAR DUITSCHLAND. De Directie van bet Ned. Clearing In stituut deelt mede, dat vorderingen, ont staan uit een overeenkomst, welke mede brengt invoer in Duitschland van Neder landsche goederen, wanneer deze invoer plaats heeft op of na 1 Juli 1935 mits zij voor bet overige zullen blijken te vol doen aan de bij of krachtens Verdrag of Wet gestelde eiscben, geldende op den dag, waarop zij voor uitbetaling in aan merking zouden komen alleen tot be taling over de Nederlandscb-Duitsche Clearing zullen kunnen worden toegelaten tegen overlegging van een vereffenings certificaat, af te geven door of namens het Crisis Uitvoer Bureau, Mauritskade 55 in Den Haag. Door deze regeling is dus een veref feningscertificaat voorgeschreven voor de vereffening over de Nederlandsch-Duit- sche Clearing van alle vorderingen wegens levering naar Duitschland van alle Ne derlandsche goederen in den zin van het Ned.-Duitsche Clearingsverdrag d.d. 5 De cember 1934. De reeds door het Ned. Clearing Insti tuut en het Crisis Uitvoer Bureau gepu bliceerde regelingen, mede voor zoover het betreft den datum van in werking tre ding, blijven van kracht en worden door den thans getroffen maatregel aangevuld. De leiding van het Crisis Uitvoer Bu reau deelt, in aansluiting op bovenstaan de mede, dat vereffeningscertificaten al leen geldigheid zullen hebben, wanneer ten genoege van dit Bureau wordt bewe zen, dat de uitvoer van de daarin ver melde goederen naar Duitschland daad werkelijk plaats heeft. Voor zoover ten aanzien van de, in de reeds verschenen publicaties van het Ned. Clearing Instituut en het Crisis Uitvoer Bureau genoemde goederen de uitreiking van vereffeningscertificaten door het Crl-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1