Uit de Provincie Kerknieuws Predikbeurten. Onderwijs. Land- en Tuinbouw Zoeklichtjes. toezegging gedaan, om de conversie van pandbrieven van een hooger rentetype in die van een lager rentetype te vergemak kelijken. 'Ier voldoening aan die toezegging, wordt bij het onderhavige wetsontwerp voorgesteld het zegelrecht, dat bij derge lijke conversies geheven wordt, tot op een- \ijfde gedeelte van het normale tarief te rug te brengen. i e maatregel moet als tijdelijk worden beschouwd; als tijdstip van beëindiging is gekozen het tijdstip, waarop ook andere belastingwetten (wet op de omzetbelas ting, wet op de couponbelasting, wet op de lelasting van de doode hand) ophou den van kracht te zijn. Een rood eenheidsfront. Het bestuur van het district Noord- IIolland der Communistische Fartij Hol land heeft een schrijven gericht aan het bestuur van de Federatie Amsterdam der S. i). A. P. en aan den voorzitter der so ciaal-democratische Raadsfractie naar aanleiding van den uitslag der Raadsver kiezingen 1 De C. P. H. stelt de S, D. A, P. voor een bespreking te houden en onderhandelin gen te openen over een gemeenschappelijk optreden in den nieuwen Raad. Zij ver klaart zich bereid in de kwestie der werk verruiming het zoogenaamde plan-De Mi randa als uitgangspunt te nemen. Verder zal zij alle voorstellen, die van de zijde der S. D. A. P. worden gedaan, onderzoe ken en bespreken. In gelijken geest heeft de C. P. H. zich tot de Chr. Dem. Unie gewend. De zaak van 't Sant. Naar wij vernemen heeft de arbitrage commissie in de zaa'k tusschen de familie van V. en den heer van 't Sant, gewezen hoofdcommissaris van po.itie m Den Haag, gisteren uitspraak gedaan. De be slissing der commissie luidt geheel ten gunste van den heer van 't Sant. De tegen hem ingebrachte beschuldiging is volkomen onbewezen geoordeeld. De vor deringen, welke tegen hem waren inge- Sioid, zijn alle afgewezen en de familie van V. is in de kosten van het geding veroordeeld. Werkloozenkamp. Het Zeeuwsche werkkamp voor jeug dige werkloozen, dat dezer dagen te Der gen op Zoom gehouden is, is weer beëin digd. Met groote dankbaarheid hebben de jongens afscheid genomen van de leiders en van de Jeugdherbergouders waar ze 10 dagen gelogeerd waren. Aan allen was te merken, dat ze weer wat opgefleurd waren, en ook door de vele gesprekken werd het wel duidelijk, dat velen, die moreel en geestelijk ontzet tend veel geleden hadden onder de lang durige werkloosheid, op veel dingen weer een eenigszins anderen kijk gekregen had den. Des voormiddags werd steeds gewerkt; *8 middags werden uitstapjes georgani seerd, resp. naar de Steenfabriek en de „Wouwsche Plantage", naar het stations emplacement te Roosendaal, naar het kreeftenpark van de firma Van Dort, naar Tholen, naar het zwembad en naar de Ijzergieterij „Holland", waar de jongens bovendien nog getracteerd werden op li monade en sigaren. Ook werd een boot tocht over het verdronken land van Zuid- Beveland gemaakt. Des avonds werden lezingen gehouden, waar resp. spraken de heer Vingerling over: „Het werkloosheidsvraagstuk"; Da de Jonge over: „Esperanto"; de heer R. Zuidema over: „Hoe een krant tot stand komt"; Dr Grijns over: „De Zeeuwsche vis cherij"; de heer Van Zwet over: „De strijd in de natuur"; Ds Hietkamp over: „De Oxford'beweging"; Ds Burger over een boek van Ibsen, terwijl de laatste avond een gezellig karakter droeg. Er was dus veel meeleven met de jon gens. Dat het zoo blijven mag. Mogen vele jeugdige werkloozen, als ze in de ge legenheid zijn een kamp mee te maken, dit ook doen. N.V. Waterleidingmaatschappij „Midden-Zeeland". De eerste poging om te 'komen tot een drinkwatervoorziening voor het platte land van Walcheren is hijkans 25 jaren geleden aangevangen, aldus schrijven Ged. Staten aan de Prov. Staten. Deze en ook latere pogingen hebben geen ander resultaat gehad, dan dat enkele gemeen ten zelfstandig het vraagstuk van de drinkwatervoorz'ening tot oplossing heb ben gebracht. Zoo zijn zelfstandige distri butiebedrijfjes ontslaan te Oost- en West- Souburg, Domburg en Vrouwenpolder. Aangezien naar het oordeel van Gei. Sta ten dergelijke plaatselijke voorzieningen aan een rationeele voorziening van liet geheele eiland, waartoe het t.z.'t. zeker zal moeten komen, in den weg kunnen staan, hebben zij gemeend een gelegen heid te moeten aangrijpen, welke deze ra tioneele voorziening in de hand werken. Toen de gemeente Vlissingen met in gang van 1 Januari 1933 het geconces- sioneerde bedrijf van de N.V. Vlissïng- sdhe Duinwaterleidingmaatschappij o er- r.am, werd de kwestie van het ontbreken van een voldoende hoeveelheid drinkwa ter op Walcheren urgent. Aangezien de prise d'eau van 'het overgenomen bedrijf geen voldoende hoeveelheid water kon leveren, moest ten behoeve van de drink watervoorziening van Vlissingen water van elders worden aangevoerd. Ged. Sta ten hebben daarin aanleiding gevonden een commissie inzake de drinkwatervoor ziening van Walcheren in het leven te i roepen. Ged. Staten kunnen zich met de conclusies van het rapport vereenigen, al leen brachten zij een enkele wijziging aan iri de statuten der op te richten N.V. Waterleidingmaatschappij „Midden Zee land", De verdeeling van het maatschappelijk kapitaal en van de leden van den Raad van Commissarissen kon hen niet geheel bevredigen. De invloed welke daarin aan de provincie wordt toegekend is h.i. niet voldoende om de taak, welke de provin cie ito dezen aanzien heeft te vervullen, steeds te volvoeren. De taalk van de pro vincie is tweeledig. In de eerste plaats wordt door hare medewerking een vlotte samenwerking tussdhen alle belangheb bende partijen mogelijk gemaakt. In de tweede plaats wordt een waarborg ver kregen, dat, naar gelang de behoefte zich zal doen gevoelen en de economische om standigheden zulks mogelijk maken, ge leidelijk alle nog niet voorziene gebieden van Walcheren en Noord-Beveland aan de drinkwaterleiding zullen worden aan gesloten. Ingevolge art. 6 der statuten worden aan de na de oprichting tot de vennootschap toetredende gemeenten uit de provinciale deelneming aandeelen ver strekt. Uit het vorenstaande vloeit naar de meening van Ged. Staten voort, dat, wil de Provincie haar taalk van saambin ding van de uiteenloopende belangen en vertegenwoordigster van 'het platteland naar behooren kunnen vervullen, 'haar de meerderheid van bet maatschappelijk ka pitaal en in den Raad van Commissaris sen dient te worden verleend. Dit kan ge schieden door te 'bepalen, dat het Maat schappelijk kapitaal bedraagt f 10.000 in 100 aandeelen van f 100 en dat de pro vincie zal deelnemen voor 55 aandeelen en de N.V. Waterleidingmaatschappij „Zuid-Beveland" en de gemeente Vlissin gen en Middelburg ieder voor 15 aandee len en het minimum aantal commissaris sen te stellen op zeven, van wie de voor zitter en drie 'leden door Ged. Staten wor den aangewezen. Door de oprichting van de N.V. Water leidingmaatschappij „Midden Zeeland" wordt voorzien in 'het watertekort van de gem. Vlissingen is de voorziening van de ten oosten van het kanaal door Wal cheren gelegen gemeenten zeer nabij ge bracht en de mogelijkheid geschapen om in de toekomst de nog niet aan een drink waterleiding aangesloten gemeenten van Walcheren en Noord-Beveland aan drink water te helpen. Uit 'het rapport' Wijkt, dat hoezeer naar een volledige fusie van waterleidingbe drijven is gestreefd, de kans daarop mo menteel uitgesloten is te achten. De door de commissie voorgestelde vorm van sa menwerking is daarom toe te juichen, wijl hierbij met alle belangen is rekening gehouden en hierdoor een toestand ont staat, welke in de toekomst tot een nog nauwere samenwerking aanleiding kan geven. Ten slotte willen Ged. Staten nog een enkel woord wijden aan het voorstel der commissie om in de kapitaalbehoefte der op te richten N.V. te voorzien door voor schotten van de Provincie onder garan tie van de gemeenten. Op deze wijze zal inderdaad op de meest voordeelige wijze in kapitaalbehoefte kunnen worden voor zien. Op zich zelf hebben Ged. Staten hiertegen geen bezwaar, mits alle nor male maatregelen, welke in soortgelijke gevallen worden genomen tot voorkoming van kapitaalverlies, ook bier zullen gel den. Na bet vorenstaande is het duide lijk, dat in het bestuur geen grooteren in vloed behoefde te worden bedongen. Ged. Stalen hebben bij die maatregelen dan ook in de eerste plaats gedacht aan eeD igtoedkeuringsrecht voor hun college op alle handelingen, welke het vermogen der N.V. beïnvloeden, als aankoop, ver vreemden en bezwaren van onroerend goed, het aangaan van leeningen, anders dan met de Provincie als geïdgeefster, het vaststellen van tarieven, afschrijvin gen en van de balans en verlies- en winst rekening. De bevoegdheden, welke de „Drinkwaterleidingverordening voor Zee land" aan Ged. Staten verleent zijn vol doende om onrendabele uitbreiding van bet voorzieningsgebied te keeren. 'Ged. Staten stellen ten slotte voor te besluiten Ged. Staten te machtigen tot het oprichten der N.V., daarin deel te nemen met 55 aandeelen van f 100; aan Ged. Staten een crediet te ver'leenen van ten hoogste f 300.000 te verleenen ten behoe ve van kapitaalverstrekking aan de N.V. een leening aan te gaan van ten hoogste f 305.500, tegen ten hoogste 4V2 pet. rente berekend tegen parikoers en Ged. Staten te machtigen tot het verrichten van al datgene, wat in verband met het voren staande noodig zal zijn. Uitvoering Ambtenarenwet. Het besluit van de Staten van 28 Juni j.ï. 1931 tot vaststelling van het Polder ambtenarenreglement Zeeland heeft bij de Regeering overwegende bedenkingen ontmoet. Ged. Staten stellen thans enkele wijzigingen in dit reglement voor en na men in het ontwerp-'besluit thans ook op he't verbodsvoorschrift ten opzichte van het dragen van insignes en het uitsteken van andere dan nationale of oranjevlag gen, als mede de mogelijkheid van eervol ontslag op grond van revolutionnaire ge zindheid. Luchtpost voor Zeeland en Belgisch West-Vlaanderen. Gedurende het tijdvak van 1 Juli tot en met 9 Sept. zal de avondluchtdienst Amsterdam Haamstede Vlissingen Knocke op werkdagen worden gebezigd voor het vervoer van luchtpostcorrespon dentie. Consumptie-garnalenbeslult. Bij Kon. besluit zijn o.a. aangewezen als plaatsen, genoemd in art. 4, lid 1, on der d. van het Gonsumptie-garnalenbe- sluit 1935 I: Arnemuiden, Breskens, Brou wershaven, Veere, Vlissingen. Kruinlngen. Vrijdagmiddag had alhier de Wielerwedstrijd plaats „de ronde van Kruiningen" voor nieuwelingen over 65 K.M. Toen om 4 uur het startschot weer klonk op de Markt, stoven 87 renners vooruit om elkander de zege te bevech ten. Niet allen konden alle 18 ronden volbrengen door buitelingen, die even wel niet van ernstigen aard waren, ter wijl bandenpech veel voorkwam, daar kwaadwilligen punaises op den weg had den gestrooid. Om 8 uur werd in Hotel „Korenbeurs" de uitslag bekend gemaakt. 1. Ch. van de Voorde, Clinge, welke de f25, geschonken door Fa C. Aarden te Zevenbergen en den wisselbeker, ge steld voor den eerstaankomenden Zeeuw door LimonadefaJbriek V. G. Citron te Hulst, ontving; 2. Jac. de Coninck, Goes; 3. G. P. Gijzel te Biezelinge; 4. N. Huige, Nieuwdorp; 5. G. Bake, B. 0. Z.; 6. J. Meijer, Kruiningen; 7. J. Sandee, Kapelle; 8. P. van Huffel, B.o.Z.; 9. C. Flips, Hans- weert; 10. Th. Hagenaars, B.o.Z.; 11. M. Hoogesteger, Goes; 12. C. van Gent, B.o.Z.; 13. G. Dekker, Goes; 14. Bas Pols, Ier- seke; 15. C. A. Verboom, Ierseke; 16. P. Bras, B.o.Z.; 17. P. Koster, Middelburg; 18. L. 'Bernaarts, B. o. Z.; 19. P. G. van Caam, Oud-Gastel; 20. L. B. J. Kloeck, Rilland-Bath; 21. L. C. Koole, Ierseke; 22. M. J. Pluijmers, Middelburg; 23. Ant. Hopstakcr, Oud-Gastel; 24. C. Knuist, Goes; 25. H. Verstraeten, Hansweert; 26. K. J. Goedbloed, Middelburg; 27. J. Vol- mer, Middelburg; 28. C. Döringer, Hans- weert; 29. J. Jongepier, Middelburg; 30. P. Verhagen, B.o.Z.; 31. W. Willems, Mid delburg; 32. J. Komejan, Kruiningen; 33. J. Gerrits, Kruiningen; 34. P. J. Rotte, St.-Maartensdijk; 35. Arie van Driel, Ter- neuzen; 36. M. J. de Vries te Terneuzen. Hansweert. Schipper Grin wis van het schip „Spes Salutis bemerkte gisteravond dat zijn vijfjarig zoontje te water lag. Zonder zich te bedenken sprong hij: te water om zijn kind te redden, maar groot was zijn verbazing, want inplaats van één haalde hij er bovendien nog zijn driejarig zoontje uit. Laconiek zeide de oudste te gen zijn vader: „Ik heb hem maar onder mijn arm genomen, want hij' begon te zin ken". Met de schrik en een nat pak liep dat ongeval boven verwachting goed af. Rilland. Met ingang van 1 Juli wordt de openstelling van het hulppostkantoor alhier voor de telefoon op werkdagen als volgt gewijzigd: 816; 173420 V2. Veere. Dezer dagen zijn de drie laatste beelden der heeren en vrouwen van Veere, werk van O. Wenckebach, in den gevel van het gerestaureerde raadhuis aange bracht. Zij stellen voor Hendrik van Bors- sele, den zeevaarder, Anna van Borssele, gemalin van Philips van Bourgondië, en hun zoon Adolf, den voorlaatsten heer uit dat huis. Terneuzen. Vrijdagavond trad in de Geref. Kerk te Axel op voor den Christ. Scholenbond Ds P. van Dijk van Zaan dam, met het onderwerp: „Het verband tusschen kerk en school". Voor een aandachtig gehoor zette spr. dit onderwerp duidelijk uiteen. Zaamslag. Verdronken. Toen de bijna 30-jarige Jac. Hamelink, wonende te Reuzenhoek, alhier, die met zijn beide broers G. H. en P. H. en dhr G. v. d. W., in den Eendrachtpolder bezig was met het maaien van gras aan den zeedijk, zich aldaar Donderdagmiddag tijdens den schafttijd bij hoog water voor de aardig heid in een onder den wal liggende kano begaf, is hij, na te voren door den heer v. d. W. te zijn gewaarschuwd, met de kano omgeslagen en op jammerlijke wijze verdronken. Hij laat een vrouw en een kindje achter. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Tjerkgaast, D. Steenhuizen te Dinxperlo. Té Ridderkerk, G. J. van der Graaf te Nijkerk. Geref. Kerken. Beroepen te Winterswijk, F. G. Zwaai Jr. te Borger. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Gouda, A. Verhagen te Middelburg. 1 Emeritaat. Ds F. Kramer, pre dikant bij de gereformeerde kerk te Be verwijk, is voornemens binnen afzienba- ren tijd emeritaat aan te vragen. Wan neer de predikant het herderlijk ambt zal neerleggen, staat nog niet vast, aangezien ds Kramer eerst dan zal heengaan, in dien in de predikantsvacature zal zijn voorzien. Zondag 30 Juni. Ned. Herv. Kerk. Goes, vm. ds Homburg, av. ds de Beus van Rilland-Bath. 's Heer Hendrikskinderen, vm. ds v. Dijk. nm. ds Koopmans. Wilhelminadorp, vm. ds Koopmans, nm. geen dienst (veranderde opgaaf). Geref. Kerken. 1 Geersdijk, vm., nm. en av. da Meester van Brouwershaven. Geref. Gemeenten, 's Gravenpolder, 9, 1,30 en 5,30 u. ds Barth (vm. H.A.). In Dén Haag slaagde voor het no tarieel examen eerste deel de heer W. L. Schenk te Middelburg. Geslaagd voor het machinisten-exa men (voorloopig diploma) dhrn M. W. v. d. Linde, H. J. Veenink en H. Hozee, allen te Middelburg en A. H. Timmerman te Vlissingen. Te Tilburg slaagde voor eindexamen Kweekschool de heer A. Hogenkamp te Domburg. Centraal Zeeuwsch Pachtbureau. Aan het verslag over 1934 is het vol gende ontleend: Het is in het afgeloopen jaar weer niet druk geloopen met aanvragen van onze bemiddeling in pachtzaken. Slechts een tweetal schattingen zijn uitgevoerd. De eerste schatting vond plaats op 23 Maart 1934 voor de Ned. Herv. Gemeente te Zonnemaire en de tweede op 25 Maart 1934 voor de Ned. Herv. Gemeente te 's-Heer Hendrikskinderen. De eerste schatting betrof 6 perceelen, in totaal 11 H. A. De tweede betrof de herziening van de door ons Bureau in 1931 voor deze ge meente vastgestelde pachtprijzen voor 73 perceelen, ter grootte van 40 H.A. Voorts werd eind December door een eigenaar onze bemiddeling ingeroepen in zake het nemen van een beslissing in een kwestie ter zake van de door zijn pachter te betalen pachtsom. Beide partijen had den te voren verklaard zich bij de uit spraak van ons Bureau neer te leggen. D'it is één van de weinige gevallen waar in pachter en verpachter de naar onze meening juiste weg hebben ingeslagen en ter beslechting van deze pachtkwestie on ze onpartijdige voorlichting hebben inge wonnen. Van bijzonder groote beteekenis is wel, dat de goede verhouding, die zoo hoog noodig is tusschen eigenaar en pachter, in stand blijft. Nu zullen mogelijk meerdere pachters zeggen, maar liever van de mogelijkheid, die de crisispachtwet biedt, gebruik te maken.Vergeten wordt dan echter, dat men zich geheel tegenover de tegenpartij stelt. Mogelijk behaalt de pachter eenig voordeel, doch veelal ten koste van het teloor gaan van de goede verstandhou ding die men steeds met zijn eigenaar had. Het scheuren van grasland. Het Hoofdbestuur van de Z. L. M. heeft in October 1934 aan de afdeelingen het volgende vraagpunt gezonden: „Hoe staat men in Uwe afdeeling te genover het scheuren van grasland? Wordt dit in verband met de gewijzigde omstandigheden wenschelijk geacht? In hoeverre zal het in Uw afdeeling mogelijk zijn daartoe over te gaan?" Bijna alle afdeelingen gaven gevolg aan het verzoek van het Hoofdbestuur en be handelden het onderwerp op hun jaarver gadering. Door 36 afdeelingen werd een rapport uitgebracht. In de jaren 1923 tot en met 1932 was er in Zeeland 147.878 ha cultuurland, waar van 34.583 ha grasland. In die jaren werd een weinig grasland gescheurd. Uit de ingezonden rapporten blijkt, dat het scheuren van grasland in de jaren 19241934 onbeteekenend was. In den winter van 19341935 werd ech ter vrij veel grasland gescheurd. St Philipsland is een bouwstreek waar zeer weinig weiland voorkomt; vele land bouwers hebben weiland elders. De laat ste jaren is aldaar practisch geen weiland gescheurd. De afdeeling Tholen deelt mede, dat ter plaatse de laatste jaren geen grasland is gescheurd. Op Noord-Beveland is bij het minder loonend worden van de veehouderij, gere geld grasland gescheurd, vooral het laat ste jaar. Op Zuid-Beveland werd tot dusver geen grasland in bouwland omgelegd. In de afdeelingen Kloetinge en 's Heer Arends- kerke zijn echter in den afgeloopen win ter eenige perceelen weiland, gezien den slechten toestand der veehouderij, ge scheurd. Ook uit enkele andere afdeelin gen meldt men, dat gedurende het afge loopen seizoen eenig weiland werd omge ploegd. In Walcheren heeft men regelmatig eenig grasland gescheurd; het laatste jaar wel het meest. Uit Zeeuwsch-Vlaanderen zijn te wei nig rapporten ingekomen om een juist overzicht te kunnen geven. Gezien de land- bouwverslagen van de Directie van den Landbouw zal hier vermoedelijk weinig grasland in bouwland zijn omgelegd. De ervaringen met de „Scheurwet 1918" blijken zeer nauw verband te houden met de grondsoort. In verschillende rapporten wordt er op gewezen, dat de wet zeer aan lokkelijk was. In vele gevallen is men er echter toe overgegaan weiland te scheu ren, dat minder geschikt was voor bouw land. De ervaring daarmede opgedaan was dan ook ongunstig. a. Geschiktheid voor bouw land. Zeeland is een akkerprovincie met weinig weiland. Ongeveer een vierde van de oppervlakte bouwland is grasland. Het grasland bestaat voornamelijk uit dijken en laaggelegen stukken land, terwijl ook langs de kreeken grasland voorkomt. Waar de bodemkwaliteit te wenschen 't Is al heel wat jaren geleden, dat ik bij de opening van de Kamerzitting, in het gebouw van de Tweede Kamer, waar ik voor een der ramen een plaats had ge kregen, een paar menschen in Zeeuwsen costuum 'ontmoette. Zij trokken uit den aard der zaak in die omgeving nogal de aandacht. Maar nog meer viel het op, hoe zij door verschillende Kamerleden en andere voor aanstaande personen met onderscheiding werden bejegend. Later, toen ik den heer van de Putte want die was het, met zijn echtgc- noote nader leerde kennen, verwonder de ik mij daarover niet. Hij is een man wiens vriendschap door ieder op prijs wordt gesteld, een man mei een gaaf karakter, een van die stoere figu ren die voor zich zelf weinig eischen heb ben en die voor de sterking van de volks kracht van zoo groote beteekenis zijn. Vandaag viert de heer van de Putte zijn 75sten verjaardag. Nog „frisch en groen" mag hij terug zien op een welbesteed en in vele opzich ten rijk gezegend leven. Aan mijn hartelijke gelukwenschen ver bind ik de bede dat God hem mag schen ken de vervulling van de belofte: Ik zal hem met langheid der dagen verzadigen en Ik zal hem mijn heil doen zien! OPMERKER. overlaat, treft men eveneens weiland aan. Dergelijk land is ongeschikt voor bouw land. b. Ondergrond en laag teelaarde. De ondergrond wenscht men voor bouwland in het algemeen niet te zwaar. Zoo wijst de afdeeling Eikerzee er op, dat in den ondergrond niet te veel z.g. spier mag voorkomen, die de door- latendheid van den bodem belemmert. Over de laag teelaarde, die wenschelijk is voor bouwland, loopen de meeningen uiteen. Een dikte van 1520 cm wordt wel het uiterste minimum geacht. c. Kalk in bouwvoor. De rapporteurs achten een voldoende kalk- gehalte in den grond wenschelijk, wil het voor bouwland geschikt zijn. d. Onvoldoende bodem kwaliteit. Alle rapporteurs hebben niet dezelfde maatstaf doen gelden bij het vaststellen van het percentage grasland, dat door onvoldoende bodemkwaliteit niet scheurbaar is. Het is daarom moeilijk een gemiddelde aan te geven. Op Zuid-Beveland is ook in vele geval len 'de bodemkwaliteit onvoldoende. De afdeeling Kloetinge deelt mede, dat dit bij 55 pet. van het weiland het geval is; de afdeeling Wemeldinge schat dit zelfs op 80 pet. Op Walcheren is veel land door onvol doende kwaliteit van den bodem niet scheurbaar (variëert van 580 pet.). Ontwatering. Op vele plaatsen is de, nog te hooge, waterstand oorzaak, dat geen grasland kan worden gescheurd. De afdeelingen Koudekerke en Veere deelen mede, dat, door het bezit van een nieuw stoomgemaal, de waterstand is ver laagd. D'e mogelijkheid van scheuren ia daardoor grooter geworden. Eenige afdee lingen erkennen, dat een betere ontwate ring, verbetering zou geven, doch men ziet tegen de kosten op. Drainage en ligging bo ven water. Zonder uitzondering achten alle rapporteerende afdeelingen drainage voor 'bouwland gewenscht. Omtrent de ligging van het land is men het er vrijwel over eens, dat dit minstens 4-060 cm boven het zomerpeil moet zijn. In de gemeenten met overwegend akker bouw als b.v. Colijnsplaat en Wolf aarts dijk acht men een hoogteligging van 70 75 cm een minimumgrens. Ongunstige ligging van het weiland ten opzichte van de wegen speelt slechts een vrij onbeteekenende rol, daar de laat ste jaren de landwegen veel zijn verbe terd. Enkele uitzonderingen daargelaten. Onmisbaar voor het b e- d r ij f. De rapporteurs van alle afdee lingen koinen vrij algemeen tot de con clusie, dat 40 pet. van het weiland al niet gescheurd kan worden omdat het onmis baar is voor het bedrijf. Vermoedelijk kan aan dit cijfer niet al te groote waarde toe gekend worden. Invloed van het pacht- contract. Het was de meeste rap porteurs niet mogelijk na te gaan in hoe veel gevallen in het pachtcontract scheu ren van grasland wordt verboden. Een ruwe schatting, gemaakt naar aanleiding van de ingekomen rapporten, geeft den indruk, dat bij minstens 50 pet. der pacht- contracten scheuren van grasland wordt verboden. Eenige afdeelingen merken op, dat vermoedelijk vele eigenaren een ver zoek tot scheuren van grasland zullen toe staan. Oppervlakte scheurbaar grasland. De oppervlakte grasland, die tenslotte als scheurbaar kan worden beschouwd, werd door de meeste afdee lingen vrij nauwkeurig nagegaan. De gegeven cijfers doen veronderstellen dat 12—'13 pet. van het grasland in de provincie Zeeland voor scheuren in aan merking zou kunnen komen. Dit is waar schijnlijk te hoog. De factor „het pacht contract" was in vele gevallen een moei lijkheid. Voorts is er niet de zekerheid, dat alle afdeelingen voldoende rekening hebben gehouden met de bedrijfsbehoofle aan grasland. Deze omstandigheden leiden er toe, te concludeeren, dat li oogstens 10 pet. van het grasland in Zeeland kan worden ge scheurd. Ca. 30003500 ha gras-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 2