É0SB De democratie bedreigd. BERTELS IVOROL EERSTE BLAD ZATERDAG 29 JUNI 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No- 227 Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws cMooóz unite faridea, Verzachting van de Crisisgevolgen. BERTELS' Kunstkorrel Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergn" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw".' Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44155. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 2leleeu Abonnementsprijs i2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertontiön 30 cent per regel. Ingezonden mcdcdoelingcn 00 cent per regel. Kleine Advertcntiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Er zijn weinig woorden, waarmede de laatste jaren zooveel geschermd wordt als met het woord democratie. Wie niet de mocratisch is of doet, telt niet mee en eer ste voorwaarde om iets te hereiken is in vele kringen, den democraat uit te han gen. „Een partij', zoo schreef zelfs enkele ja ren geleden een liberaal blad zal demo cratisch zijn of ze zal niet zijn," zoodat men uit het feit, dat sindsdien het libera lisme op politiek gebied weggevaagd werd, tot gebrek aan democratie bij de liberale staatspartij! zou kunnen concludeeren. Nu is dat op zichzelf nog geen schande. Democratie beteekent toch overheer- sching door de volksmassa of als men het wat zachter wil uitdrukken, volksre- geering. Maar volksregeering is een absolute on gerijmdheid. Het volk kan niet zichzelf regeeren. Men kan de staatshoofden ver jagen om zelf leiders te kiezen, die als een soort directie worden beschouwd en aan het volk verantwoording schuldig zijn, maar tenlotte zal er toch geregeerd moe ten worden en zal een regeering noodig zijn die een dwingende macht heeft om het volk te noodzaken te doen en te la ten wat tot handhaving van recht en orde noodig is. De bij uitstek democratische partijen streven als regel dan ook niet naar een volksregeering, maar hun doel is het ver plaatsen van het gezag en het brengen van de macht in handen van andere (par tijen. Men wil andere machthebbers, maar toch en misschien veel meer dan anderen: machthebbers. De practijk heeft afdoende geleerd, dat in verschillende landen waar de laatste ja ren een revolutionaire ommekeer tot stand kwam, alles zoo ongeveer bijl het oude is gebleven. De personen zijn verwisseld en men ge bruikt andere titels, maar dat de invloed van het volk op de regeering is versterkt, kan moeilijk worden volgehouden. Het eenige resultaat was meestal dat vroegere volksmenners tot dictators werden ge maakt. Is een democratie in den zin van volks regeering theoretisch een dwaasheid en practisch niet mogelijk, het behoeft geen betoog dat zij mede in strijd is met Gods Woord, dat met groote stelligheid tegen over elkaar stelt een volk, dat geregeerd wordt en een Overheid, die bijl de gratie Gods gezag oefent en van de onderdanen gehoorzaamheid heeft te eischen. Nu kan men ook in anderen zin van democratie spreken, n.l. in den zin van volksinvloed, en zoo gezien kan de democratie ook van Christelijk standpunt worden verdedigd en zelfs toegejuicht. In dien zin heeft de Antirevolutionaire partij altijd voor handhaving van de de mocratie het pleit gevoerd. Een goede volksvertegenwoordiging, die waakt voor de rechten en de vrijheden van het volk en waarmee door de Overheid regelmatig overleg wordt gepleegd, kan voor volk en Overheid beide van groote beteekenis zijn. Maar nu is het parlementarisme lang zamerhand ontaai d. De valsche democra tie heeft aan invloed gewonnen. Het is zoo geworden, dat de parlementen de macht aan zich trachten te trek ken en dat dat de Overheden beschouwd worden als uitvoerders van den volkswil. Geheel in dezen democratisch en stijl sprak een Amerikaansch senator het uit: wij doen onze zaken af door middel van onze agenten, de Overheid. Het gevolg van dit revolutionaire sy steem is geweest dat het parlementaire stelsel is verbasterd en het gezag van de Overheid verzwakt. Het behoeft dan ook niet al te zeer te verwonderen dat schier overal een reactie tegen dit systeem opgekomen is en dat er een wat men noemt fascistische geest over Europa waait. De democratie is bezig zichzelf te ver teren. Terwijl men overal roept om verster king van de democratie, worden in de practijk de gezond democratische begin selen al meer verloochend en de volks invloed tot nul gereduceerd. Ook in ons land. Het is een in-droevig verschijnsel als de leiding van een sterke zich noemende na tionale beweging de kiezers opwekt, zóó te stemmen, dat verwacht kan worden dat daardoor de verwarring op politiek ge bied zal toenemen en als in steden als Amsterdam en Rotterdam partijen in den Raad een meerderheid krijgen die een ge vaar zijn voor de handhaving van het Overheidsgezag en die daardoor meehel pen ons land rijp te maken voor de dicta tuur, d.w.z. voor de vernietiging van de rechten en dr vrijheden van het volk. Op hen die de Antirevolutionaire en in 't algemeen de Christelijke beginselen liefhebben rust hier een ernstige taak. De gezonde democratie, de zegenrijke volksinvloed dreigt verloren te gaan. Het monster van de revolutionaire val sche democratie dreigt verzwolgen te wor den door 't niet minder revolutionaire monster van de dictatuur naar fascistisch model. Daarom is het noodig de gelederen te sluiten, pal te staan voor de doorwerking van de gezond democratische beginselen en den strijd te blijiven voeren voor vrij heid en gezag gezag en vrijheid. De stemmen van de N. S. B. De N.S.B. heeft bij de Statenverkiezin gen in totaal een kleine 3ÜO.UOO stemmen. Waar zijn bij' de raadsverkiezingen deze stemmen gebleven? Door den leider was geadviseerd en een advies staat hier op een lijn met een bevel om geen rekening te 'houden me' de gemeentebelangen maar te stemmen op de kleine partijen waarvan verwacht wordt dat zij niet tot opbouwenden ar beid bereid zullen zijn. Wanneer we nu den uitslag van de stemmingen nagaan, dan blijkt, dat aan dit bevel van den leider nergens is vol daan. Men vergelijke maar eens den uitslag in de groote steden. In geen van deze plaat sen hebben de begunstigde partijen van den ongeviaagden steun geprofiteerd. Me1 de leiding van den leider is eenvoudig geen rekening gehouden. Ook blijkt uit de cijfers, dat de stem men van de N.S.B.ers niet aan de Antire volutionairen of de Chr.-Hislorischen ten goede zijn gekomen. Men kijke de cijfers er maar op na. De liberalen hebben, enkele kleiner'1 plaatsen uitgezonderd al evenmin gepro fiteerd van de stemmen door de volgelin gen van Mussert uitgebracht. En zoo blijft maar één mogelijkheid over, dat de Na'tionaal-Socialisten, al thans de kiezers die bij de Statenverkie zingen op de N. S. B. hebben gestemd, bij de raadsverkiezingen aan de linksohe re volutionaire partijen hun stem hebben ge geven. Opstand te Peking. Onder de te Peking liggende troepen is een opstand uitgebroken. De militaire op standelingen drongen de binnenstad bin nen en geraakten daar slaags met een zeer aanzienlijke politiemacht. D'e muiters bleven in de minderheid en tiokken zich op het 20 K.M. van de spoorweglinie PekingTientsin gelegen Fenghai terug. Door het terugtrekken der rebellen heeft de strijd zioh verplaatst buiten Peking, waar nog hardnekkig, zelfs met inzet van artillerie, gevochten wordt. In Peking hoort men het dreunen der kanonschoten. Van de bevolking heeft zich een paniek meester gemaakt. Win kels en kantoren zijn gesloten. Reeds is een groote menigte menschen de stad ont vlucht. De oorzaak van dezen militairen op stand is nog niet bekend. Tterwijl de Chineesche troepenrebellie thans in Peking zelf geheel onderdrukt is, hebben ten Noorden en ten Oosten van de stad weder nieuwe botsingen plaats ge had. Een aantal muiters is naar de gede militariseerde zone gevlucht en wordt daar achtervolgd. Staat en kerk in Duitschland. Gepubliceerd is een kabinetsbesluit, 't welk den minister van binnenlandsche zaken bevoegd verklaart, aan beslissingen omtrent rechtsaangelegenheden der Evan gelische kerk mede te werken. Tot dusver lagen dergelijke beslissin gen, doorgaans uitgelokt door den strijd in de Evangelische kerk, bij' den gewonen rechter en een officieele toelichting op het kabinetsbesluit zegt dat de rechtban ken overladen werden met zaken, die er in werkelijkheid niet thuis hoorden. Daar om is thans aan het rijksministerie van binnenlandsche zaken een Beschluss- Stelle voor kerkelijke zaken toegevoegd. Het nieuwe departement is bevoegd be slissingen te nemen over constitutionoele kerkelijke zaken en de officieele tor-lich ting verzekert dat de beslissingen van de Beschluss-Stelle, welke in nauw overleg met den rijksminister zal handelen, zul len „strooken met den bestaanden consti- tutioneelen toestand in de evangelische kerk". Men mag benieuwd zijn naar de samen stelling van de Beschluss-Stelle, wanf daarvan zullen voortaan de betrekkingen tusechen staat en kerk vrijwel geheel af hangen. Na de Venlzelos-rebellte tn Griekenland. D'e daartoe ingestelde commissie heeft thans de lijst gepubliceerd van Grieksche officieren, die wegens veroordeeling door den krijgsraad of vrijspraak wegens ge brek aan bewijs, waarbij echter twijfel omtrent hun gezindheid is blijven bestaan, uit het leger zullen worden verwijderd. Er worden 377 officieren gepension- neerd, 479 ontslagen en 43 geschorst. Noodweer boven West-Japan. Boven West-Japan hebben zware on- weders, gepaard gaande met hevigen re genval, gewoed, waardoor vooral de ste den Zoeroeme, Nagasaki, Foekoeoka, Nodsji en Sjimonoseki kijn getroffen. Talrijke tramlijnen enlbruggen zijn ver nield. Tot nu toe heeft het noodweer ze ven dooden geëischt, terwijl talrijke perso nen gewond werden. Voorts worden nog tal van personen vermist. Meer dan 20.000 huizen kwamen onder water te staan, waardoor er ongeveer 200 volkomen verwoest werden. Staat van beleg in Barcelona. In Barcelona en in de gelijknamige pro vincie is de staat van beleg afgekondigd. Waarom zulks geschied is, is nog niet bekend. Hoogstwaarschijnlijk houden de maat regelen die de Spaansche regeering te Bar celona heeft genomen, verband met de hernieuwde revolutionaire activiteit, wel ke vooral de laatste weken weder door de linksohe Catalaansche partij, wier kop stukken, zooals men zich zal herinneren, onlangs tot dertig jaar gevangenisstraf zijn veroordeeld, werd ontwikkeld. De minister van oorlog en de minister van binnenlandsche zaken zullen zich per vliegtuig naar Barcelona begeven, om de noodige maatregelen te nemen tot herstel van de openbare orde. De lievige opwinding die daar 'heerscht, uit zich vooral in het in brand steken van tramwagens. De aardschokken In Duitschland. Naar eerst thans bekend wordt, heeft de aardbeving van Donderdag 1.1. in ge heel Opper-Schwaben ernstige schade aangericht. Uit Riedlingen wordt gemeld, dat de Stationstraat aldaar een troosteloozen aanblik biedt. In vele dorpen is geen buis onbeschadigd gebleven. Bijzonder zwaar hebben ook de kerken onder de beving geleden, terwijl vele schoorsteenen naar beneden kwamen. Uit enkele plaatsen warden bovendien persoonlijke ongevallen gemeld. In het Federsee-gebied, dat bijzonder zwaar getroffen is, maakte zich van de bevolking een paniek meester. In het Beiersche en Wurtembergsche Oberland is vooral in de hooger gelegen huizen een zwakke aardbeving waargeno men. Het betreft hier, volgens het Meteorolo gische Instituut, een zwakke nabeving van den Donderdag plaats gehad hebbenden hevigen aardschok. Nog gedurende weken en maanden kun nen deze steeds zwakker wordende nabe- vingen aanhouden. Gunstiger budget In België. In den Woensdag gehouden Belgischen kabinetsraad heeft de minister van finan ciën een uiteenzetting gegeven over den toestand van de begrooting voor 1935. Hij deelde mede, dat de vooruitzichten wat de ontvangsten en de uitgaven be treft, in vergelijking met de eerste maan den van het jaar „aanzienlijk zijn verbe terd." 'Meer bijzonderheden hieromtrent kreeg men uit den mond des ministers te hooren in de zitting van den senaat. De heer M. L. Gerard herinnerde er aan, d'at de door de regeering-Theunis ingediende begrooting voor 1935 met een deficit van fres 60.000.000 sloot. Ten ge volge van allerlei omstandigheden moest men echter op 1 Januari j.l. rekening houden met een tekort van fr 240.000.000, en einde Maart van dit jaar k'on worden voorzien dat het begrootingsjaar zou sluiten mét een tekort van van fres 860.000.000. Toch nog een angstwekkend bedrag I Na het aan het bewind komen van het kabinet-Van Zeeland en de afkondiging van de devaluatie is er een verandering ten goede ingetreden. Dank zij het feit, dat de werkloosheid sterk is verminderd, en de opbrengst der belastingen zich gunstig ontwikkelt, voor de eerste maal sedert jaren heeft ze in de afgeloopen maand de raming overtroffen gelooft de minister, dait het tekort niet meer dan fres 450.000.000 zal bedragen. 'Hij heeft daarbij rekening ge houden met een verhooging der loo- nen, salarissen en pensioenen van 'het staaitspersoneel met 5 pet. voor het laat ste kwartaal van het jaar, in verband van de geleidelijke stijging van het i n d e x c ij' f e r, en er tevens rekening mede gehouden, dat als gevolg van de devaluatie de renteverpliohtlngen aan het buitenland naar verhouding zijn ge stegen. Korte Berichten. Naar de „Morning Post" meldt, zou Italië voornemens zijn, op grond van ar tikel 22 van het volkenbondsverdrag het mandaat over Abessynië op te eischen. G. VAN DE PUTTE. De heer G. van de Putte, lid van Ge deputeerde Staten van Zeeland, geniet vandaag het voorrecht, dat hij met de zij nen zijn 75-sten verjaardag mag vieren. De heer van de Putte is een bekende figuur in Zeeland en meer speciaal in de Antirevolutionaire partij, die bij een lan ge reeks van jaren heeft mogen dienen als eenvoudig lid en als voorzitter van de plaatselijke kiesvereeniging, als voorzitter van de Centrale-Vlisingen, als bestuurslid van het Provinciaal Comité, als bestuurs lid van de Dr Kuyperstichting enz. Hij schroomde niet het „gewone" werk te doen en zijn tijd en kracht te geven voor de propaganda, maar hij onthield zich ook niet toen op hem een beroep werd ge daan voor h»t lidmaatschap van besturen de colleges. Sinds 1906 is hij' lid van de Provinciale Staten en sinds 1924 maakt hij deel uit van het Gallege van Gedep. Staten. Ook diende hij de gemeente Vlissingen als Raadslid en Wethouder. Tot de kenmerkende eigenschappen van den heer van de Putte die zich ook op kerkelijk en philantropisch gebied heeft bewogen behooren zijn eenvoud en trouw. Het is biji hem niet zóó, dat de kleeren den man maken, maar de kleeren toenen den man. Ondanks het feit dat hij als Gedeputeer de met tal van hooggeplaatste personen in aanraking kwam en ook meermalen aan H. M. de Koningin werd voorgesteld, is hij trouw gebleven aan zijn eenvoudige Zeeuwscbe kleeding. Trouw was hij ook in de zaken die hem op velerlei terrein ter behartiging werden toevertrouwd, trouw ook in het uitkomen voor de Antirevolu tionaire beginselen, die de liefde hebben van zijn hart. Geen wonder dat zijn optreden ook bui ten de A.R. partijl steeds groote waar deering vond. De 75ste verjaardag van den heer v. d. Putte valt samen met zijn afscheid als lid van Gedeputeerde Staten, nu hij zich in verband met zijn hoogen leeftijd niet meer voor het lidmaatschap van de Provinciale Staten beschikbaar stelde. H]et zal vandaag dezen voortrekker en zijn echtgenoote aan blijken van liefde en belangstelling niet ontbreken. Bij de vele gelukwenschen die hem geworden voegen wij' gaarne de onze. God de Heere, Wien te dienen zijn le ven was, heeft hem groote voorrechten geschonken. Hij heeft genade en eere wil len geven. Moge het God behagen den jubilaris nog lang te sparen. Schenke Hij' hem in Zijn gunst een rijken levensavond, overglansd door het licht van Gods genade. Commissie van overleg van de Neder- landsche middenstandsbonden. Te 's-Gravenhage heeft onder leiding van den heer W. G. Scheeres, de commis sie van overleg uit de drie Nederl. Mid denstandsbonden vergaderd. Mededeeling werd gedaan van een door de commissie van overleg met de lande lijke installateursbonden enz. gehouden bijeenkomst tot ondersteuning van het door den Middenstandsraad uitgebrachte advies inzake den gemeentelijken verkoop van gas- en electrische apparaten. Besloten werd bij de regeering aan te dringen op schrapping van de mogelijk heid tot heffing der zakelijke bedrijfsbe lasting. Aan de aangesloten plaatselijke mid- denstandsvereenigingen zal worden gead viseerd personen, die als filiaalhouder of bedrijfsleider of anderszins in loondienst zijn van groote ondernemingen in den de tailhandel of van verbruikscoöperaties, in met Binnenland. Dte nood der tuinders. D'e provinciale watervoorziening. Buitenland. Rebellie in Peking. Staat van beleg inBaroelona. Dé aardbeving in Duitschland. Doos 20 ct Tube 40 en 60 ct. de toekomst niet meer als lid op te ne men en maatregelen te nemen, opdat het lidmaatschap van zittende leden van dien aard zoo spoedig als mogelijk is, worde beëindigd. In verband met bet feit, dat door enkele Kamers van Koophandel af en toe verga deringen worden gehouden mot de bestu ren der middenstandsvereeni gingen in haar rayon, stelde de commissie als haar oordeel vast, dat het arrangeeren van dergelijke vergaderingen niet op den we der Kamers van Koophandel kan worde. geacht te liggen. In verband met het herhaald passeeren der middenstandsbonden speciaal van de zijde van het ministerie van sociale zaken - thans wederom bij de samenstelling van de commissie inzake de jeugdwerk loosheid werd besloten opnieuw onder aandacht van den raad van ministers te brengen: de functie en beteekenis van de middenstandsbonden als centrale organi saties der werkgevers in het kleinbedrijf. Christelijk Nationaal Vakverbond. Het 'Christelijk Nationaal Vakverbond heeft te Utrecht zijn 17de algemeene ver gadering géhouden. De heer K. Kruithof, voorzitter, deelde in zijn openingsrede mede, dat hij over vier maanden zestig jaar wordt en dan als gesalarieerd bestuurder met pensioen gaat. Hij herdacht vervolgens de heeren A. Karsdorp en J. S. Ruppert Jr., over leden voortrekkers der beweging, en her innerde voonts aan het zilveren jubileum van het verhond. 'Spr. zeide verder, dat het ledental van het G. N. V. op 1 April 1.1. 112.122 was, verdeeld over 22 organisaties. In twee jaren tijds is er een achteruitgang van 5.6 pet. tegen 8,3 pot. bij het R.K. Werk liedenverbond en 13.8 pet. bij het N.V.V. Hij wees er verder op, dat de werkloos heidscijfers wel langzaam terugloopen, maar dat het verschijnsel nog zeer groot is. Verschillende gasten vertegenwoor digers van bevriende colleges en organi saties hebben vervolgens 'toespraken gehouden. Ingezonden Mededeeling. Pluimveehouders voederen met het meest economisch en onder vinden het minst de nadeelen van de ongunstige tijdsomstandigheden. Zij verkrijgen bij lagere voeder- kosten een hoogere eierproductle, dan door voedering met ochtend voeder en gemengd graan of ge mengd graan alleen. Vraagt offerte bi] Uw leverancier of direct aan de fabriek. Oliefabrieken N.V. - Amsterdam Tijdelijke afwijking van art. 1 der Zegelwet. Ingediend is een wetsontwerp tot tij delijke afwijking van art. 1 lid 1, letter c der Zegelwet 1917, waarvan de memorie van toelichting als volgt luidt: In de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer, betreffende hoofdstuk VII B der Rijksbegrooting voor 1996, ls de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1