Uit de Provincie Kerknieuws. Onderwijs. Populaire les over deflatie, devaluatie enz. Zoeklichtjes. Land- en Tuinbouw wordt genoten krachtens de Ziektewet of C n .ovallenwet, tijdens de wachtdagen cn tijuens noodgedwongen werkonderbreking. in de met redenen omkleede beslissin- I on inuet de beroepstermijn en bij wien men in beroep moet komen vermeld wor den. lfcoger beroep tegen uitspraken van eon scheidsgerecht of Raad van Beroep zijn voortaan altijd mogelijk, behalve over de vraag of men wegens ziekte al of niet ge schikt is voor zijn werk. Statuten der Bedrijfsvereenigingen moe ten ten minste éénmaal per boekjaar ge legenheid geven om met inachtneming van een opzeggingstermijn van ten hoog ste drie maanden uit de Bedrijfsvereni ging te treden. Risico-overdracht kan al leen geschieden met ingang van de le van een maand. Iedere werkgever moet een kaart op hangen, waarop moet vermeld staan: naam en adres van het uitvoeringsorgaan, waarbij hij is aangesloten; welk percen tage de werkgever eventueel van het loon afhoudt (maximum 1 pet.) en de termijn binnen welken de ziektemelding moet geschieden. De uitvoeringsorganen zijn verplicht na het einde der verplichte verzekering in de vrijwillige verzekering op te nemen de personen, die weer in loondienst willen gaan treden of een zelfstandig bedrijf of beroep gaan uitoefenen; 65-jarigen kun nen uitgesloten worden. Men moet zich aanmelden binnen één maand na het ein de der verzekering, of binnen 8 dagen na herstel eener ziekte, waarvoor uitkeering is genoten. VREES ELIJK MOTOR-ONGELUK LNDER AAGTEKERKE. Twee dooden. Hedenmorgen passeerde de vrachtrijder Verhuist uit Westkapelle op den Kluosterweg onder Aagtekerke met zijn met zand geladen vrachtauto, in een der gevaarlijke bochten van dezen smallen weg, den veehandelaar J. L e y n s e uit Middelburg, die met zijn nieuw, breed motorrijwiel in de richting Aagte kerke reed. Niettegenstaande volgens de sporen de auto tot in het gras haar rechts moet hebben uitgeweken, is toch de motorrij1- der vermoedelijk door een uitstekende stang gegrepen, waarschijnlijk nog een eind meegesleurd en toen tegen den weg geslingerd. Le 26 jarige Leynse was onmiddellijk dood. Hij' was onherkenbaar verminkt. J.chter hem zat op de duo de ongeveer 3">-jarige knecht Maas, eveneens uit Middelburg. Leze sloeg met den geheel vernielden motor om, maar was nog niet onmiddellijk dood. Toen echter de ontbo den ziekenauto uit Middelburg ter plaatse kwam, moest dr Vaandrager uit Domburg die spoedig aanwezig was, reeds den dood constateeren. Spoedig waren in de omgc: ing werk zame landbouwers, alsmede burgemees ter Bosselaar en rijks- en gemeentepo litie op de plaats van het ongeluk. Hedenmiddag heeft de j istitie uit Mid- dc'burg, met den deskundige ir. Yijge- Lujm een onderzoek ter plaatse ingesteld. Prettigs bespreking. Wa lezen in de „Ghr. Landarbeider'' liet volgende bericht uit Haamstede: Op 14 Juni hadden we hier een bespre king met die boeren, waarmede we, we gens hun wegblijven van de conferentie, geen contract konden afsluiten. Hen 17-tal was aanwezig. Een 3-tal was niet gekomen om overleg te plegen, maar om ons met een stroom van scheld woorden te overbluffen. Nadat ze dit op straatjongensachtige wijze hadden beëin digd, vertrokken ze, onder aanvoering van iemand die zichzelf als een humaan en liefhebbend mensch had voorgesteld. De andere 14 werkgevers waren bereid het pas afgesloten contract voor hun reke ning te nemen. Besmettelijke ziekten. In de week van 16 tot en met 22 Mei zijn in onze provincie voorgekomen 3 ge vallen van roodvonk, n.l. 1 in ieder der gemeenten Goes. Middelburg en Tholen. In vrijheid gesteld. Zekere G., wonende te Hoofdplaat, die dezer dagen ter beschikking van de Justi tie te Middelburg werd gesteld als ver dacht van verduistering van een auto, is wederom in vrijheid gesteld. Middelburg. Men verzoekt ons te mel den dat Prof. G. Wisse, hoogleeraar aan de Theol. School te Apeldoorn, op 17 Juli a.s. wederom alhier een nieuwe tijdrede hoopt te houden. Nadere aankondiging volgt per advertentie. Chr. Middenstandsver- ecniging. Woensdagavond hield deze vc.ceniging in het Gebouw der C. J. M. V. oen ledenvergadering, waartoe ook vele chri-'.e'ijke middenstanders, die nog geen lid der vereeniging zijn, door het bestuur uilgenoodigd waren. In deze vergadering heeft de heer C. J. Bcoster, directeur van de kantoren Mid- dc'burg en Ylissingen der Nederlandsche Middenstandsbank, tevens secretaris der vereeniging, een korte populaire uiteen zetting gegeven over devaluatie. Spr. ging achtereenvolgens na, wat verstaan moet worden onder „het loslaten van den gou den standaard", onder devaluatie en wat er practisch gebeuren zal, indien voor ons land besloten zou worden tot devaluatie van den gulden; verder wat verstaan woidt onder „aanvallen op den gulden", waarover men den laatsten tijd nogal eens heeft hooren spreken en hoe die aanvallen op den gulden „worden afgeslagen". Ten slotte ging de heer Booster na, wat de gevolgen van devaluatie zouden zijn voor Nederland als a. belangrijk geld- en kapitaalcentrum, b. als groot importeur; c. als exporteur; d. als producent voor eigen markt; e. als scheepvaartland. üp deze rede volgde een prettige dis cussie. Na deze rede hield de heer D. Huinink, burgemeester van Veere, een opwekkende rede, getiteld: De laatste man in de vuurlinie, waarna de voorzitter, no taris Terpstra, de vergadering sloot met een opwekking aan de aanwezigen, voor zoo.er zij nog geen lid der vereeniging zij'n, zich alsnog als lid bij het bestuur op te geven. i Rattenverdelging. Heden is men begonnen van wege den reinigingsdienst met de ratten verdelging op groote schaal. Men heeft daarvoor noodig gehad 30 groote broo- den, 40 bokkingen en 20 liter crepa. De dooreen gemengde massa is of wordt verspreid langs de kanten van kanaal, kaden, balkengat, grachten en vesten en bij ongeveer 50 personen, die kennis gaven last te hebben van ratten. Men komt dan later informeeren naar het resultaat. Ook zij, die alsnog kennis geven, zullen gratis van hun rattenplaag worden be vrijd. Alhier is opgericht een kring Wal cheren van Succulenta met de bedoeling om door lezingen en filmvertoonin- gen meer wetenschappelijke bekendheid te geven aan het leven der planten. Reeds gaven zich 14 personen als lid op en is als bestuur gekozen: J. H. Koers, voorzitter; Mevr. Terweer, 2de voorzit ster; Marinissen^ secretaris; A. Mindér- houd, 2de secretaris en Mevr. Voorthuij- sen, penningmeesteresse. i De speldjesverkoop voor „Herwon nen Levenskracht" heeft gisteren f 226,50 opgebracht. Wafeltjesdag. Morgen zul len wafeltjes aan den man worden ge bracht, die verdocht worden ten bate van de Middelburgsche vacantieschool. Vlissingen. Voor den Scheldebekerwed- strijd, die op Zaterdag 6 Juli met het oog op het tij te 5 uur aanvangt, zijn 17 heeren en 9 dames aangegeven, o.w. twee Engelschen en een Belg. Goes. Ongewoon bezoek. Woens dagnacht arriveerden op de Groote Markt.... vier ossen, die waarschijnlijk uit angst voor het uitgebarsten onweer, uit een weiland waren gebroken om zon der geleide naar de stad te tippelen. Het ongewoon bezoek trok nogal bekijks. Ten slotte heeft een slagersjongen 'de dolende beesten opgejaagd naar een stal aan het Noordeinde, waar ze op hun eigenaar konden wachten. Geref. Gemeenten. Bedankt vooro Bruinisse, J. Fraanje te Uarneveld. Emeritaat. Ds H. Limpers, Ned. Ilorv. predikant te Engelen, is na 46-jari- gen dienst voornemens zijn eervol emeri taat aan te vragen. Zendingsdag. Onder buitengewoon groote belangstel ling is Woensdag te Vlissingen in den tuin der voormalige Willem III kazerne de achtste Zeeuwsche Zendingsdag ge houden, ten bate der Christelijke Geref. Zending, op Midden-Gelebes. Db K 1 e i 8 e n van Vlissingen opende de samenkomst en bepaalde de aanwezigen, na dezen een hartelijk wel kom te hebben toegeroepen, bij Matth. 13 vers 4458. Juist in dezen tegenwoordigen donke ren tijd hebben we een geweldige taak te vervullen: het verbreiden van het Evan gelie. Op ons ligt dezelfde taak, welke lag op de eerste christengemeente. We hebben daarin niet te vertsagen, want het woord van onzen Koning heeft haast. Aan de hand van de gelijkenis van het sleepnet werd de taak van de Zending nader be licht. Als tweede spreker trad op Ds H o o- gendoorn van Zierikzee. Deze stelde de vraag: „Hebt ge zelf den Heere Jezus gezocht?" Dan hebt ge ook een hart vol liefde voor de Zending. En dat is een vrucht van Zijn zoeken naar u. Hij be paalde de aanwezigen bij: „Hoe Jezus het verlorene zoekt" aan de hand van Matth. 15, waarin behandeld wordt het komen van de Kananeesche vrouw tot Jezus. De derde spreker was dhr G. v. d. Zaal, lid van de Tweede Kamer, welke sprak over: „Mijn bezoek aan ons Zen- dingsveld". Uitvoerig bleef spreker stilstaan bij het geen hij gezien had op Midden-Gelebes, het land waarnaar hij zoo buitengewoon verlangd had om daar te zijn. In het kort behandelde hij verschillende gewoonten der bevolking, waarbij van de zendeling heel wat tact en kennis van zaken ver- eischt wordt en zijn taak dan ook een heel uitgebreide is. God geeft ons hierin een roeping en wij hebben hierin te doen wat onze hand vindt om te doen. Des middags sprak Ds D u b o i s van Oud-Beyerland. Deze sprak over Psalm 87: „Zeer heerlijke dingen worden van u gesproken, o stad Gods". Spr. be paalde de aanwezigen bij den hechten grondslag en de inwoners van dat gees telijk Jeruzalem. De tweede spreker was D's L a m a n van Middelharnis. Deze sprak over: „Twee Koninklijke Edicten". Twee edicten vaardigde Ahasveros uit; het eer ste het edict van den dood en daarna het edict van vrijspraak. Wat moeten wij nu den heiden brengen? De beleving van het Christendom? Neenl Maar wèl de twee Koninklijke edicten, en wel het eene edict van „den armen zondaar" en het tweede van „den rijken Christus". De boden, die het tweede edict van Ahasveros uitdroe gen waren rijdende op snelle kemelen. Welgelukzalig zij, die in getrouwheid het Koninklijk edict van verlossing mogen uitdragen. De slotrede werd uitgesproken door Ds H. J a n s e n, Leger- en Viootpredikant te D e n Haag. Deze herinnerde aan de vorige zendingsdag toen Ds Bikker, de Zendeling en Goeroe Sima Bastiaan in in ons midden waren. Hij vertelde ook van zijn ontmoetingen in Indië met de zendelingen van de Rijnsche Zending. Wat betreft de achteruitgang der in komsten vroeg spreker: „Hebben we geld of geloof noodig?" Wat hebben we voor de Zending noodig? Van wien is het geld? „Mijne is het goud en zilver en het vee op duizend bergen", zegt God. Het is niet uitgesloten dat Zendingsdagen bidstonden zullen worden. Het geloof voor de Zen ding en het vertrouwen op den Koning zal zoodanig beproefd worden, opdat we het met Hem zullen wagen. Deze Zendingsdag is weer bijzonder ge slaagd. Alles werkte mede. Allen keerden dankbaar en voldaan huiswaarts. Het orgel, dat bespeeld werd door dhr Fey, was uit het Piano- en Orgelmagazijn van Gebr. v. Damme, Paul Krugerstraat. Geslaagd voor de beide gedeelten van het examen voor adjunct-commies bij de directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, de heer G. R. Romijn, vroe ger te Domburg. In de examencommissie land- en tuinbouwkunde 1935, werden o.m. be noemd tot leden, de heeren Ir B. Bosnia te Goes en C. Zwagerman te Middelburg. Deze examens zullen te Wageningen wor den afgenomen. Staatsexamens onderwij- z e r. Geslaagd dhr T. van der Struijs te Vlissingen. Geslaagd voor het cand. examen werktuigkundig ingenieur de heeren J. C. Jonker te Goes en J. S. Wemelsfelder te Kloetinge. - Acte-examen L. O. Aan do Rijkskweekschool te Middelburg slaagden Donderdag de dames G. H. de Pree te Ar- nemuiden; S. L. van Splunter te Kamper land; W. L. Swart te Vlissingen en J. W. J. Vermeulen te Middelburg. Afgewezeu één candidate. Schore. De heer P. Baurdoux, vroeger onderwijzer alhier, is benoemd tot tijde lijk hoofd eener openbare lagere school te Voorburg. Terneuzen. Geslaagd voor het examen onderwijzeres Mej. G. Huizinga, leerlin ge van de Chr. Ulo-school alhier. Verklaringen in een notedop. Herhaaldelijk wordt ons de vraag ge steld, zegt de Maasbode: Wat is deflatie, wat is devaluatie, wat is inflatie, reflatie; wat betee'kent 'het als men zegt: wij' moe ten onzen gulden laten vallen of wij' moe ten hem handhaven; wij moeten den gou den standaard afschaffen of wij' moeten den gulden op de huidige pariteit hand haven. Wij kunnen ons voorstellen, dat het menigeen, die zich vroeger niet met hét „probleem van den gulden" heeft be ziggehouden en dat was in meer rus tige tijden dan de tegenwoordige geluk kig meer dan 99 pet. van de bevolking 'begint te duizelen, als hij in conranit, radio, tijdschrift, redevoering, debat en dagelijksch gesprek telkens op termen stoot, die hem vreemd zijn, termen, die iets meit de monetaire politiek of het geldwezen uitstaande hebben, dat steeds het domein was van enlkele meer of min der deskundig geachte vakmenschen. Het is uiteraard onmogelijk om in een enkel en beknopt courantenartikel een volledig antwoord op al deze vragen te geven. Omdat echter een steeds grooter wordende behoefte naar elementaire en populaire 'voorlichting op dit gebied be vrediging zoekt, en bet ons met het oog op den steeds onzekerder en ingewikkel der wordenden toestand van het geld-, crediet-, en kapitaalverkeer wenschelijik voorkomt, dat daaraan wordt voldaan, hebben wij op menigvuldig verzoek, ge tracht voor enkele der meest gebruikte en dikwijls misbruikte termen, korte, zoo eenvoudig mogelijke en voor den grootsten leek in het vak 'begrijpelijke verklaringen te geven. Mede daarom dur ven wij nieit op de hoogst mogelijke vol komenheid der formuleering bogen. Een van de allervoornaamste eigen schappen van een gezond geldwezen is, dat de koopkracht van de munteenheid van het ruilmiddel, zoo stabiel mogelijk blijve, met andere woorden, dat men in den loop der jaren voor hetzelfde aantal guldens als geheel genomen, steeds vrij wel evenveel goederen en diensten kan koopen. Verschillende oorzaken hebben er toe geleid, dat aan dezen eiseh, met name in de laatste jaren veel 'heeft ontbroken. Ieder weet, dat hij thans voor bijv. 100 gulden heel wat meer goederen 'kan koo pen, dan hij vijf jaar geleden meit het zelfde bedrag zou hebben kunnen koopen, hetgeen hetzelfde wil zeggen als; het prijsniveau der goederen is in goudgul dens uitgedrukt gedaald; niet alleen geldt dit voor kleeren, levensmiddelen etc., doch ook voor onroerend goed, huizen, lande rijen etc. Het eigenaardige is nu eöhiter bij de huidige verhoudingen, dat het aantal gul dens, dat als hoofdsom en rente in hypo theekcontracten en andere schuldbewij zen, zooals staatsfondsen, gemeentelee- ningen, pandbrieven, verzekeringspolis sen, spaarbanklagen enz., is vastgelegd onveranderd blijft. De bezitters van goe deren zijn dus ten opzichte van gulden vorderingen in het nadeel gekomen ver geleken met eenige jaren geleden. In deze ontwikkeling kan men door allerlei maatregelen ingrijpen. Men kan deze tendenz bevorderen, zooals onze regeering momenteel heet te doen, en dat is dan het voornaamste bestanddeel van wat men noemt de deflatie-politiek, het streven dus naar verlaging van het algemeene prijsniveau van goederen, diensten, huren, loonen etc. Kortom: een verlaging van alle in goudguldens uitge drukte prijzen. Om deze daardoor aan te passen aan het in guldens uitgedrukt zeer sterk gedaalde prijsniveau van landen als En geland, Amerika, Zweden, België, etc., waarvan de wisselkoersen sterk gedaald zijn. Het is duidelijk, dat deze verlaging tel kens en telkens weerstanden ontmoet, en dat er ten slotte zelfs grenzen zijn. Velen in Nederland zijn van meening, dat deze grens in Nederland thans vrijwel bereikt is. Zoo kan men dagelijks om zich heen constateeren, dat het thans onmogelijk is, het prijsniveau, in veie gevallen, nog ver der te verlagen, zonder moeilijkheden te veroorzaken. Om slechts één voorbeeld te noemen: een verdere daling van de prij zen der onroerende goederen, zooals hui zen, landerijen, etc., welke thans nog in de bedoeling der regeering ligt, zou voor vele hypothecaire schuldenaren tot moei lijkheden leiden, doordat vele hypotheken niet meer door de waarde van het onder pand gedekt zouden blijken 'te zijn, resp. door de steeds verder dalende huren, en pachten hun verplichtingen nit hoofde van rente en aflossing niet meer na zul len kunnen komen. De onontkoombare consequentie van de politiek van verdere verlaging van het geheele kosten en prijzenniveau zal dan ook zijn, dat de rente op hypotheken en in eenigszins gewijzigden vorm geldt dit ook, voor pandbrieven en diverse soor ten obligaties zal moeten worden ver laagd; waarschijnlijk gedwongen, daar de huidige ontwikkeling er niet op wijst, dat een en ander zich vrijwillig zal voltrekken. Zooals uit diverse uitlatingen blijkt, schijnen er momenteel inderdaad bij de regeering min of meer vér gaande plannen in 'die richting in overweging te zijn. Minder haast schijnt men nog 'te hebben met de verdere consequentie, die uit de boven uiteengezette prijsverschui- ving voortvloeit, n.l. afschrijving van een gedeelte op de hoofdsom van al deze en andere hier niet genoemde schulden, welke aarzeling 'begrijpelijk is als men be denkt, welke groote moeilijkheden er aan een „juiste" doorvoering van deze zeer ingrijpende maatregelen verbonden zijn. Zijn van de tot nu toe door de regeering met vele en verregaande uitzonderingen, zooals de boerensteun gevolgde en algemeen als deflatie betitelde politiek, de gevolgen dus in geenen deele te overzien, evenzeer 'geldt dit voor het door steeds meerderen als geheel of als 'gedeeltelijk of althans als tijdelijk hulp 'brengend aange prezen geneesmiddel: de devaluatie van den gulden. De devaluïsten willen de aan passing niet vinden in het naar beneden drukken van het prijzen- en 'kostenpeil in guldens uitgedrukt, doch in een aanpas sing van den gulden zelf, dus van de maat waarmede de prijzen van goederen, ar beid, kapitaal etc. als het ware gemeten worden of anders gezegd van het middel, dat eigenlijk mede moet 'dienen tot hand having van een zoo constant mogelijk prijsniveau. Volgens deze dokters zou die aanpas sing dan bestaan in een vermindering van den goudinhoud van het gouden tientje met bijv. 25 of 30 pet., zooals bijv. in België, Amerika en Tsjedho-Slowakije is geschied. 'Daardoor zou de internatio nale ruilwaarde van onze munteenheid met dat percentage dalen, dan zou daar door in 'het buitenland een „aanpassing" aan de dalingen van de valuta's der vele ons reeds voorgegane landen zijn verkre gen. In hoeverre de devaluatie in het bin nenland „aanpassing", d.w.z. een betere verhouding van den druk van den schul denlast ten opzichte van het bezit en op leving onzer welvaart zal veroorzaken is van velerlei factoren afhankelijk. Zullen de weduwen en weezen die hier zoo graag als slachtoffer ten tooneele worden ge voerd er wel bij varen? Welke zullen de gevolgen voor het groote publiek en voor den loontrekker zijn? Veel zal bier afhangen van de wijze, waarop het prijsniveau in het binnenland op de devaluatie zal reageeren. De mee ningen daaromtrent nu loopen sterk uit een. Theoretisch is het buiten kijf, dat devaluatie van een munt na korter of langer tijd een ongeveer evenredige prijs stijging in het 'binnenland, dus ook van de kostten van levensonderhoud mede brengt. Het doorwerken van de wetten der theorie is in den laatsten tijd op dit gebied echter voor een kleine 100 pet. on mogelijk gemaakt, en zal zulks nog lan gen tijd blijven, door de zeer vele maat regelen van 'diverse landen tot belem mering, contingenteering en verboden van den invoer en uitvoer van vederlei goede ren, kapitaal, diensten enz. Bovendien was het evenwicht van te voren reeds ver breken door de koersdaling van vrijwel alle valuta's ter wereld ten opzichte van den gulden. Een en ander neemt echter niet weg, De vorige week vestigde ik de aandacht op een politiek advies van de „Middelb. Crt." waarin de kiezers werden opgewekt in elk geval links te stemmen. De „Middelburgsche Crt." merkt in verband met wat ik schreef op, dat de scheidslijn reohts-links niet de eenige is tegenwoordig, maar dat er een lijn is con servatief- radicaali marxistisch-fascistisch enz., om er dan aan toe te voegen: „E'n nu is er, dunkt ons, op degenen die rechts of links van de door ons dit maal op den voorgrond gestelde scheids lijn staan, aan beide zijden voldoen de keus om hun oordeel ten aanzien van al die andere politieke twistpunten door middel van hun stembiljet uit te spre ken." Verder vraagt het blad, of men „ter rechterzijde durft beweren, dat iemand, die zijn stem op een candidaat van den Vrijheidsbond uitbrengt, daarmede, be halve links, niet óók stemt voor hand having van het gezag, voor behoud onzer vrijheden, voor gezond financiëel beheer, etc?" 't Kan aan mij liggen, maar het is mij niet duidelijk wat dit alles te maken heeft met de door mij gemaakte opmerkingen. Een aanhanger van den Vrijheidsbond is óók voor handhaving van het gezag, voor behoud onzer vrijheden, voor gezond financieel beheer. Accoord. Maar hoe ter wereld kan dan een liberaal orgaan, juist in dezen tijd de leuze aanheffen: in e 1 k geval links; alles beter dan rechts. OPMERKER. dat de prijzen hier zullen stijgen. Over het percentage waarmede idit zal ge schieden, zijn de meeningen der geleer den zeer verdeeld. Voorbeelden ontbreken ten deze. Misschien zal België ons ten deze over eenigen tijd iets 'kunnen leeren, als er meer betrouwbaar statistisch ma teriaal beschikbaar is. Dat het prijsniveau in Engeland na een muntdepreciatie na bijna vier jaar slechts weinig verandering toont, wil niet zeggen, dat zulks ook in Nederland het geval zou zijn. Vast staat alleen, dat onze import uit het huiten- land duurder zou worden, zij het dan ook niet met het percentage der devaluatie. Moge dit voor grondstoffen en andere materialen een nadeel zijn, voor vele fa brikanten en luxe-artikelen etc. is het een nationaal voordeel voor eigen industrie. In hoeverre de export van ons land van devaluatie zou profiteeren, daaromtrent loopen de meeningen sterk uiteen. Wat hiervan zij, die populaire misvat ting als zou met de devaluatie 25 of 30 pet. van de inkomens en vermogens van weduwen, weezen, loontrekkenden enz. afgeknipt worden, moet ten stelligste be streden worden. Voor „populair gebruik" meenen wij tenslotte de volgende zoo kort mogelijk gehouden verklaringen, welke niet als wetenschappelijke handleiding dienst kun nen doen, in den wirwar van begrippen op 'd'it gebied, te kunnen ge ven Devaluatie is de vermindering van den goudinhoud der munteenheid, in ca- su den gulden, of eigenlijk het gouden tientje, zoodat de ruilwaarde of koop kracht 'in het buitenland onmiddellijk met dat percentage vermindert, zonder dat zulks in de gegeven omstandigheden in het binnenland 'het geval behoeft te zijn, of zonder dat zulks tot inflatie 'behoeft te lei'den. Bij devaluatie wordt de gouden standaard dus niet verlaten, doch enkel de goudpariteit 4.0.v. 'het buitenland op een lager niveau gebracht zooals in België. Deflatie is beïnvloeding van de waarde van een ruilmiddel 'b.v. den gul den, zóó 'dat de koopkracht der munteen heid grooter wordt, m.a.w. het geheele prijsniveau daalt, zooals op het oogenblik in Nederland geschiedt. Inflatie is beïnvloeding van de waarde van een ruilmiddel, zoodat de •koopkracht 'der munteenheid kleiner wordt met a.w. alle goederenprijzen stij gen; het meest krasse voorbeeld van in flatie in de geschiedenis is de Duitsche mark na den oorlog geweest, 'doordat er telkens meer marken in bet verkeer wer den gebracht. Stamboek van hei Ned. Trekpaard. Gisteren is te 's Hertogenbosch de 11e Nat. Fokpaardententoonstelling van het Stamboek voor het Ned. Trekpaard ge houden. Er waren niet minder dan 400 dieren ingeschreven, die in vier ringen tegelijk werden gekeurd. We vermelden de vol gende bekroningen uit Zeeland (alleen le en 2e prijzen); Merries van 9 jaar en ouder, kleine maat, 2e pr. Excellente d'Ahea, fokker Gebr. Aernaudts, Sluis, eig. Ten Bos, Waarden Grij'pskerk. Merries van 58 jaar, kleine maat: le Joubertine de Laboureur, fokker en eig. A. H. Dekker te Zaamslag. Merries van 4 jaar en ouder met zui gend veulen, kleine maat: le Henriëtte d'Ahea, fokker en eig. Gebr. Aernaudts, veulen Napoleon d'Ahea. Merries van 3 jaar groote maat: le Lady d'Ahea, fokker en eig. Gebr. Aer naudts, Sluis; 2e Mieky, fokker I. A. Haartsen-Bouwens, Schoondijke; eig. J. A. Nortier-Becu, Oostburg. Merriën van 5 tot en met 8 jaar, groote maat; le Fairella, fokker en eig. F. B. Brooymans, Breskens; 2e Stella, fokker P. Luteijn, Zuidzande (Z.), eig. Gebr. Aernaudts, Sluis.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 2