PUROL Buitenland Binnenland Uit de Provincie Belangrijkste Nieuws WOENSDAG 26 JUNI 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 224 Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et EmergiV' ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiön 30 cent per regel. Ingezonden mcdcdcelingcn 00 cent per regel. Kleino Advertentiön Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. A Tholen. Te Tholen heeft de zucht om te verbrok kelen en persoonlijk belang te stellen bo ven het beginsel, voor de Antirevolutio naire partij wel zeer droeve gevolgen ge had. Een oud-raadslid, die zich bij het op maken van de candidatenlijst in de Kies- vereeniging terugtrok is gaan vrijbuiteren en kreeg daarbij den steun van enkele vooraanstaande personen, die niet sche nen te begrijpen, dat ze dus doende speel den in de kaart van de tegenstanders. Het aantal stemmen dat op de afwij kende lijst verkregen werd was niet groot, maar het was juist groot genoeg om on zen officieelen Antirevolutionairen candi- daat te doen vallen. Hij' kreeg evenveel stemmen als de Soc.-Dem. lijst en viel daarna bij loting uit. Het is alle opzichten ongemotiveerde optreden van de dissidenten is dus oor zaak geweest dat de man van de S.D.A.P. gekozen werd en dat in de komende vier jarige periode geen enkel Antirevolutio nair lid in den Thoolschen raad zitting zal hebben. Geen onbeperkte duikbootoorlog? In het Engelsche Lagerhuis heeft giste ren de minister van marine de belangrijke mededeeling gedaan, dat Duitschland heeft verklaard nimmer meer een onbe- perkten duikbootenoorlog te zullen voeren. Deze verklaring werd door den minis ter gegeven in antwoord op een vraag van adminraal Campbell. Diens vraag was, of tijdens de besprekingen de Duit- sche vertegenwoordigers hadden te ken nen gegeven wat de politiek van de Düit- sche regeering was ten opzichte van het gebruik van onderzeebooten in den oor log. De minister antwoordde: de Duitsche vertegenwoordigers verklaarden dat Duitschland bereid is zich ten aanzien van duikbootenoorlog te houden aan de regelen neergelegd in Deel 4 van het Lon- densche vlootverdrag en die regelen voor zichzelf te aanvaarden, ongeacht of zij door andere mogendheden worden ge volgd. In dat deel van het verdrag van Lon den wordt gezegd, dat volgens interna tionaal recht lo. duikbooten zich ten op zichte van koopvaardijschepen moeten houden aan dezelfde regels van interna tionaal recht als andere oorlogsbodems; 2o. dat een oorlogsschip geen koopvaar dijschip tot zinken mag brengen zonder eerst de passagiers, de bemanning en de scheepspapieren in veiligheid te hebben gebracht, en dat de sloepen niet als veilige plaats worden beschouwd, tenzij de weers gesteldheid die veiligheid verzekert of er andere schepen in de nabijheid zijn. Dit beteekent dat Duitschland zich heeft bereid verklaard nimmer meer een onbe- perkten duikbootenoorlog te voeren. Dit deel 4 is onderteekend door Groot- Brittannië, de Yereenigde Staten, Japan, Frankrijk en Italië, maar de eenige ge bonden mogendheden zijn de Vereenigde Staten en Japan, daar Frankrijk en Ita lië het verdrag niet hebben geratificeerd. Thorne (Labour) vroeg daarop of Duitschland niet keer op keer had gezegd dat het duikbooten algeheel zou willen af schaffen. Was dat op de conferentie be sproken? De minister: Ja, dat is zoo. Duitschland en wij zijn beide voor het afschaffen vao duikbooten, maar ongelukkig zijn andere landen er nog niet voor te vinden. De afgevaardigde Cocks (Labour) vroeg daarna of er een plan bestond ver tegenwoordigers van de Fransche, Ita- liaansche en Sowjetregeering uit te noo- digen Londen te bezoeken voor vlootbe- sprekingen. Balwin antwoordde hierop, dat dit juist was, maar dat hij daarover op het oogenblik nog geen verdere inlich tingen kon geven, Edens tweede gesprek met Mussolini. Eden had gistermorgen een onderhoud met onderminister Suvich en om 5 uur zijn tweede bespreking met Mussolini, die ruim IV2 uur duurde, en in hoofdzaak liep over de Fransch-Britsche verklaring van 3 Februari. De twee staatslieden zetten vervolgens hun opvatting inzake Abessynië uiteen. Eden deed geen enkel voorstel en er werd geen besluit genomen. Bijna ongelooflijk. Op het oogenblik telt Zweden 50.000 in geschreven werkloozen, tegen 100.000 op denzelfden datum van het vorig jaar. Het aantal werkloozen is sedert September 1931 niet zoo laag geweest. In bijna alle branches valt op het oogen blik een verruiming van de werkgelegen heid waar te nemen, en in 'den landbouw ia er zelfs een tekort aan arbeidskrach ten. Korte Berichten. j Bij het zwemmen en baden zijn do laatste dagen in Zweden 30 menschen verdronken. Een bizonder tragisch geval deed zich voor bij Kalmar, waar een roei boot met vier meisjes omsloeg. Alle vier verdronken. Naar de bekende Fransche schrijver en onderzoekingsreiziger, Henry de Mon- freid mededeelt, is de „onttroonde negus van Abessynië", Ligg Yasu, reeds een half jaar geleden gestorven. Dit bericht was tot dusver door de Abessynische autoriteiten angstvallig geheim gehouden. Met ingang van 15 Juli wordt in België het Koninklijk besluit van kracht, waarbij in alle hotels, restaurants, pensi ons enz. de prijzen per dag en per per soon, alsmede het bedrag van de verblijfs- belasting, in het Nederlandsch, 't Fransch, het Duitsch en het Engelsch op een voor ieder zichtbare plaats moeten worden aan geplakt. Voor de restaurants dienen zij bij den ingang te worden aangeplakt. Voor de groote Fransche vlootma^- noeuvres liggen op de rede van Brest on geveer 100 oorlogsschepen bijeen. De Mi nister van Marine zeil er heden een vloot- parade bijwonen. ONZE HANDEL MET ITALIë. Onderhandelingen hebben ongunstige wending genomen. De Regeeringspersdienst meldt: De on derhandelingen over een regeling inzake de handelsbetrekkingen tusschen het Ko ninkrijk der Nederlanden en Italië, welke sinds vijf weken te Rome door de Neder- landsche delegatie worden gevoerd, heb ben een ongunstige wending, genomen. Naar alle waarschijnlijkheid zal de de legatie terugkeeren, zonder dat een over eenkomst tot stand zal worden gebracht. De Haagsche correspondent van het „Hdbl" meldt hieromtrent nog: In aansluiting aan het officieels com muniqué omtrent het ongunstige verloop der Italiaansch-Nederlandsche besprekin gen vernemen wij nog, dat deze zoowel het Nederlandsch-Italiaansche handelsver keer als dat tusschen Italië en Neder landsch Indië betreft. Bovendien is het betalingsverkeer tusschen Nederland en Italië ter sprake gekomen. Gistermiddag zouden de beide delega ties nog eens bijeenkomen. Nadien zal worden beslist of de Neder- landsche delegatie naar Den Haag terug keert. Opening Julianakanaal. Naar de „Volkskrant" verneemt, ligt het in het voornemen het Julianakanaal in September op feestelijke wijze voor het verkeer officieel open te stellen, hetgeen reeds voor de nationale scheepvaart een feit was, en dan ook voor de internatio nale verbindingen wordt mogelijk ge maakt. Het ligt volgens het blad in het voor nemen van de Koningin en de Prinses deze officieele ingebruikstelling met Hare tegenwoordigheid te vereeren. De marechaussee uit Oss bij de Koningin. Op Vrijdag 28 Juni des middags om twaalf uur zal de voltallige brigade van de Kon. Marechaussee te Oss met inbe grip van de detachementen, welke zijn ge- stationneerd op de hoeve de Elzenburg en te Lithoyen, op het depot van de Kon. Marechaussee te Apeldoorn (Het Loo) de- fileeren voor de Koningin. De Koningin heeft den wensch te ken nen gegeven, de brigade Oss toe te spre ken. De districtscommandant der Ko ninklijke Marechaussee, kapitein jhr G. Bowier, uit Nijmegen, zal de manschap pen ten paleize het Loo aan H. M. voor stellen. Voor deze gelegenheid zullen bij de bri gade worden ingedeeld opperwachtmees ter v. d. Beek uit Uden en opperwacht meester Gurfs uit Vlodorp, die beiden eveneens zulk een werkzaam aandeel heb ben gehad in de zuivering van Oss en omstreken. Opheffing van het station Zaltbommei. In de jongste raadsvergadering van Zaltbommei heeft de burgemeester mede gedeeld, dat er bij de directie van de Ned. Spoorwegen ernstige plannen bestaan het station Zaltbommei voor het reizigersver- voer op te heffen. In verband daarmede heeft het gemeen tebestuur een onderhoud gehad met de di rectie der spoorwegen. Deze deelde mede, dat opheffing werd overwogen, daar er bij de spoorwegen ernstig bezuinigd moet worden om het tekort van 30 millioen weg te werken. De aangrenzende stations van Zaltbommei, n.l. Hedel en Waardenburg zijn reeds opgeheven. Namens B. en W, vroeg de voorzitter aan den raad machtiging alle gewensch- te maatregelen te nemen en stappen te doen teneinde de opheffing te voorkomen. De raad was unaniem van oordeel, dat opheffing van het station voor Zaltbom mei zeer nadeelig zou zijn, zoodat de ge vraagde machtiging werd verleend. Verlaagde tarieven bij de Spoorwegen. Met ingang van 1 Juli a.s. zal le. aac een kind van 410 jaar een vacantie- kaart tegen den halven prijs worden afge geven (tot dusver mochten twee kinderen tezamen op één vacantiekaart reizen) 2e. De prijs der rijwiel-abonnementen wordt verlaagd tot: f 15 voor 1 kalender maand; f40 voor 3 kalendermaanden, f 70 voor 6 kalendermaanden en f 120 voor 12 kalendermaanden. Zonnebrand Doorzitten bij Wielrijden REGELING INVOER SCHROEFBOUTEN Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot regeling van den in voer van schroefbouten. Aan de memorie van toelichting wordt ontleend, dat bij Kon. Besluit van 11 Mei 1935, aangevuld bij Kon. besl. van 7 Juni 1935, de invoer van schroefbouten, schroe ven, moeren en steunmateriaal voor vrij- leidingen aan contingenteering werd on derworpen. De toestand dezer industrie is uiter mate zorgwekkend. De Nederlandsche schroefboutenfabri kanten hebben met de buitenlandsche fa brikanten een overeenkomst gesloten. De contingenteering zal tevens als ruggesteun voor de Nederlandsche industrie kunnen dienen bij haar streven tot behoud en uit breiding der internationale samenwerking De belangen der verwerkende industrieën zullen zooveel mogelijk worden behartigd. De noodige maatregelen zijn getroffen tot voorkoming van stagnatie in deze bedrij ven. De contingenteering van steunmateri aal voor vrijleidingen is bedoeld als sluit stuk op de contingenteering van schroef bouten. Daarom werd het percentage op 100 gesteld. Bij de uitvoering dezer laatste contingenteering zal zoo noodig bijzondere soepelheid worden betracht. De Minister van Economische Zaken zal scherp toezicht op de prijzen en le veringstijden houden. N.V. „P.Z.E.M." In de Dinsdagmiddag gehouden aan deelhoudersvergadering van de N. V. „Prov. Zeeuwsche Electriciteits-Maat- schappij", is het jaarverslag over het 16e boekjaar 1934 uitgebracht. Herinnerd wordt aan de ziekte en het overlijden van den heer B. K. Kraaijeveld, accoun tant. De jaarstukken zijn onderzocht en in orde bevonden door het Accountants bureau Kraaijeveld en Luijendijk. De stroomverkoop nam in het afgeloo- pen jaar sterk toe. Deze steeg, in ver gelijking met het voorafgaande, met rond 17 Ook in financieel opzicht zijn de resultaten van het afgeloopen jaar bevredigend. Ditmaal wordt een versterkte afschrij ving alleen op de goodwill, waarmede de van de Société Anonyme overgeno men activa van het trambedrijf belast zijn, voorgesteld, daar de resultaten van dit bedrijf een zoo krachtig mogelijke ver mindering van de vaste lasten, welke daarop drukken, noodzakelijk maken. Daarnaast laten de resultaten wederom, behalve de gewone, eenige extra-afschrij vingen op verschillende activa toe. Uit het overblijvende winst-saldo stelt de Raad van Bestuur voor een dividend van 3% aan aandeelhouders uit te keeren en een bedrag van f 5000 te reser veeren tot vorming tan een fonds voor afschrijving van oude meters uit het net te Vlissingen. Het resteerende bedrag ad f 4277,82 stelt de Raad van Bestuur voor, toe te voegen aan de reserve voor af schrijvingen. Het lid van den Raad van Bestuur, de heer Mr R. M. van Dusseldorp, meen de als zoodanig te moeten bedanken wegens zijn benoeming tot Burgemeester van Goes en zijn aftreden als lid van Ged. Staten in verband hiermede. De Raad is den heer Van Dusseldorp erkentelijk voor hetgeen hij in het be lang van de vennootschap heeft verricht. De tarieven van stroomlevering aan kleinverbruikers ondergingen in den loop van het jaar een belangrijke verlaging; de stroomprijzen van het vastrechttarief werden verminderd, terwijl ook het nacht- stroomtarief en het kleinkrachttarief wer den verlaagd. Bovendien werden de licht- uren voor het vastrechttarief in de Noord- groep belangrijk ingekort. De. financiëele resultaten van het jaar 1933 stonden toe, aan gemeenten, die heb ben bijgedragen in de kosten van onder- grondsche netten, een derde terugbetaling van 5 dier bijdragen in uitzicht te •tellen. Overgenomen werd het laagspannings net der gemeente Zaamslag, zoodat thans alleen nog aan de gemeenten Hengst dijk, Hontenisse, Oostburg en Sas van Gent stroom in het groot wordt verkocht, terwijl te St.-Maartensdijk nog een plaat selijke centrale in bedrijf is. Met uit zondering van Zuidzande en St.-Kruis worden thans alle gemeenten van stroom voorzien. Ingekocht werden voor de Noordgroep van de P.N.E.M. 1.284.603 (1.107.534) kwu terwijl in totaal werden verkocht 810.770 kwu aan détailverbruikers en 107.993 aan grootverbruikers. Het gemiddeld verbruik per jaar per' vastrechtklant bedroeg 400 kwu (369). Voor de Middengroep werd in de cen trale 12.165.460 kwu stroom opgewekt (v.j. 10.237.474). Het totaal aantal in de Middengroep verkochte kwu, inbegrepen de levering aan de tram, bedroeg 9.295.575 (7.678.068). In 39 kommen van gemeenten geschied de de straatverlichting electrisch tegen v.j. 37. Inzake de exploitatie van den tram weg lieten in 1934 de economische om standigheden zich nog geducht voelen. Het vervoer liep steeds achteruit, zoodat de ontvangsten dientengevolge niet on belangrijk minder waren. In 1934 werden 1.033.148 reizigers ver voerd tegen 1.158.328 in 1933. Het aantal door de tram verbruikte kwu bedroeg 394.719 (v.j. 415.347), inbegre pen 110.534 kwu (114.283) voor omvorm- verliezen en bedrijfsdiensten. Het verbruik in de Zuidgroep heeft als volgt plaats gehad: gemeenten 435.805 (501.208); grootverbruikers 861.655(829.879) détailverbruikers 1.775.648 (1.542.122) en eigen verbruik 328.680 (248.150). Na boeking der normale en der noo dig geoordeelde extra-afschrijvingen voor wat de Middengroep betreft bovendien na dekking van het nadeelig saldo van het trambedrijf en na boeking van een extra-afschrijving van f 110.000 op de voor dit bedrijf betaalde goodwill, laten de drie groepen de volgende voordeelige sal di: Noordgroep f 1.664,92; Middengroep f42.052,04 en Zuidgroep f560,86, totaal f 44.277,82, waarvan bestemd voor een uit- keering van 3y2 over het aandeelen kapitaal dus f35.000 en voor een te vor men fonds voor afschrijving van zeer oude meters te Vlissingen, resp. voor om bouw van een aantal muntmeters tot ge wone meters f 5000, rest dan nog f 4277,82, welk bedrag gevoegd wordt bij de reserve voor afschrijvingen, die reeds f72.264,46 groot is. Een luchtballon, In den nacht van Zondag op Maandag, omstreeks half een, heeft in een koren veld nabij de hoeve der kinderen Leen- houts in den Ameliapolder te Biervliet een luchtballon een goed geslaagde nood landing gemaakt. De bemanning bestond uit een fabrikant, een koopman en inge nieur uit Bremen. Zij waren Zondagmor gen met nog negen andere ballons in de nabijheid van Essen opgestegen, tot het maken van een sportieve tocht. De ballonvaarders zijn tot het aanbre ken van den dag in hun gondel geble ven en hebben daarna met medewerking en tevens onder groote belangstelling van de Bewoners uit den omtrek hun ballon gedemonteerd. Zij zijn Maandagmiddag per tram naar Breskens vertrokken om via Vlissingen naar Bremen terug te kee ren. Zij waren vol lof over de behulp zaamheid en voorkomendheid der bevol king. In den handel brengen en vervoeren van mosselen. Bij Kon. Besluit is bepaald, dat art. 3 van het Grisis-mosselbesluit 1934 I ge wijzigd wordt en zal luiden als volgt: „1. Het in den handel brengen van mos selen is slechts toegestaan aan hen, die als georganiseerden zijn aangesloten bij een door onzen Minister aan te wijzen crisis-organisatie en die voor elke partij mosselen, welke zij in den handel bren gen, in het bezit zijn van een schriftelijke vergunning, afgegeven door de stichting „Centraal Verkoopkantoor van Mosselen", gevestigd te Bergen op Zoom. 2. De Stichting, genoemd in het vorig lid van dit artikel, zal de aldaar bedoelde vergunningen slechts afgeven, indien te haren genoegen is aangetoond, dat voor mosselen, waarvoor de vergunning wordt gevraagd, ten minste een door onzen Mi nister te bepalen minimumprijs is betaald, welke prijs verschillend kan worden vast gesteld voor verschillende soorten mosse len. 3. De aanvrager eener vergunning, als genoemd in het eerste lid van dit artikel, is gehouden de door de aldaar genoemde Stichting voor het afgeven van een zoo genaamde vergunning gestelde voorwaar den na te komen". Artikel 4 van het Crisis-Mosselbesluit 1934 I wordt gewijzigd als volgt: „Het vervoeren en uitvoeren van mos selen is slechts toegestaan aan hen, die als Binnenland. Het bezuinigingsontwerp. Verdere verla ging van vaste lasten. De marechaussee uit Oss bij de Koningin. Handelsbesprekingen met Italië vastge- loopen? Het onweer van gisteren. Buitenland. Duitschland en de duikbootenoorlog. georganiseerden zijn aangesloten bij een door Unzen Minister aan te wijzen crisis organisatie, als zoodanig zijn toegelaten in de groep „mosselvisschers en mossel- handelaren" en in het bezit zijn van een door of vanwege onzen Minister af te ge ven vervoer en (of) uitvoervergunning". „Het vervoeren en uitvoeren van mos selen van een afmeting kleiner dan een door onzen Minister vast te stellen afme ting, is verboden". „Dit besluit treedt in werking met in gang van den tweeden dag na dien van zijn afkondiging en is geldig tot 1 Mei 1936". Het Kon. besluit is gegeven 21 Juni 1935. De Commissaris der Koningin heeft benoemd tot bezoldigd veldwachter in de gemeente O o s t b u r g, H. J. Schout, thans marechaussée te Neuzen. Benoemd tot gezworene van den Stadspolder J. Vogelaar te Kortgene. Middelburg. A.s. Zaterdagmiddag te 2 uur vergadert de gemeenteraad. 1—-Rekening gemeentebe- d r ij v e n enz. B. en W. stellen aan den Gemeenteraad voor verschillende re keningen over 1934 voorloopig vast te stellen. Ten eerste die van gemeentewerken, die na opvoering van de verschillende op slagpercentages een nadeelig saido aan wijst van f 52,49, welk bedrag iJ. en U. voorstellen over te brengen op re*emug 1935. Ten tweede die van den reinigings- en ontsmettingsdienst met een tekort van f 49.542,15, terwijl dit geraamd was op f 50.895,87. Ten derde die van het Wa terleidingbedrijf, die een netto winst aan wijst van f 5964,57, wat de raming met f 2556,27 overschrijdt. Waar het water leidingbedrijf thans nog geen enkele re serve bezit, stellen B. en W. voor deze winst wederom geheel aan het bedrijf uit te keeren tot vorming eener reserve. Op de rekening van het gasbedrijf komt een netto-winst voor van f 15.832,30 of f 4977,79 meer dan is geraamd. Waar bij de vaststelling van de gemeentebegrooting 1934 er op is gerekend, dat de volledige nettowinst van het Gasbedrijf in de ge meentekas zou worden gestort, hoewel de reserve nog niet is gestegen tot het in de verordening aangegeven maximum, stel len B. en W. voor thans dienovereenkom stig te besluiten. Ten slotte wijst de rekening van het Electrisch bedrijf een winst aan van f 72.572,60 of f 3841,12 meer dan de ra ming. Waar de bij het bedrijf aanwezige reserve het gestelde maximum van 5 pet. van het in het bedrijf vastgelegde kapitaal nog overschrijdt, stellen B. en W. voor de volledige nettowinst in de gemeentekas te storten. B. en W. stellen voor de pacht voor gronden nabij „Be Griffioen" over het pachtjaar 25 November 1933 tot 24 No vember 1934 voor J. Lorier nader te be palen op f 125, nadat reeds eerder do pacht van f 185 op f 135 was gebracht. 'In verband met den 'bouw van drie wo ningen op den hoek van de Spuistraat en bet Suikerplein wil D. de Rijke te Kou-„ dekerke, die de woningen bouwt, gaarne eigenaar worden van 2.50 M2. grond aan bet Suikerplein, waartegenover bij bereid is tot afstand van 2 grondstrooken, resp. groot ongeveer 8 en 10 M2. B. en W. stellen voor de kosten der rui ling en van bestrating der aan de gemeente af te stane en voor openbaren weg te be stemmen, grondstrooken voor rekening der gemeente te nemen. B. en W. hebben zich te beraden of niet voor enkele objecten in Middelburg een beroep op medewerking van het werk fonds zou kunnen worden gedaan. Zij kwamen tot de slotsom, dat zoowel aanleg van een rioleering voor het Zuid- Westelijk deel der gemeente met bijbehoo- rend pompgemaal als verbetering van de Dokhavon wel zeer geschikte objecten zou den zijn. Het plan voor rioleering omvat bouw van een pompgemaal aan den Vlissing- schen singel, aanleg van riolen in Teer- pakhuizenstraat, Winterstraat, Wagen plein, Schoorsteenvegerssingel, Potten- IB

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1