AKKERTJES Opruiming Confectie Pijn in de ledematen? s Uit de Provincie DINSDAG 25 JUNI 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 223 De economische toestand van de wereld. De toestand verergerd en nog geen enkel teeken van verbetering. Buitenland. Binnenland AKKER.CACHETS Belangrijkste Nieuws (ook Zomerjaponnen) fvüddelburg Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergn" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postcheque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertcntiön 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 00 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Twee vlaggen. Wij hebben onlangs melding gemaakt van een bezoek van Minister Slatemaker de Bruine aan het werkkamp der A.J.G. te Vierhouten, waar twee vlaggen waren geheschen, de roode vlag en de driekleur. Naar aanleiding daarvan schreef „Volk en Vaderland", het orgaan van de N.S.B.: Mogen wij Zijne Excellentie er op at tent maken, dat #de roode vlag der marxistische internationale een zonder ling embleem is om een minister der Kroon te ontvangen? Men is nationaal, of men is het niet. Indien de A.J.G. natioi- naal is, heeft zij genoeg aan de nationale vlag en heeft de vlag der roode interna tionale voor haar geen beteekenis. Maar als zij: aan deze roode vlag behoefte voelt, demonstreert zij: daarmede, dat zij zich één voelt met de internationale. De demonstratie met de heide vlaggen, typeert de halfslachtigheid der S.D.A.P. Zij is internationaal, maar doet zich na tionaal voor uit berekening. Haar devies is: „Hier sta ikik kan ook anders". Volkomen juist. Alleen, precies hetzelfde geldt ook van de N. S. B. Deze beweging heeft eveneens twee vlaggen. De nationale driekleur en daarnaast de zwart-roode vlag die uitdrukking bedoelt te geven aan de internationale fascistische gedachte: zwart uit eerbied voor den Ita liaan Mussolini, en rood de kleur van den opstand van het bloed. En nu zeggen wij met „V. en V.": men is nationaal of men is het niet. Indien de N. S. B. nationaal is heeft zij genoeg aan de nationale vlag. Maar als zij aan de zwart-roode vlag behoefte voelt, demon streert zij daarmee, dat zij, óók an ders kan. Wie werkelijk nationaal voelt zal van een zoo tweeslachtige beweging niets moe ten hebben. In de groote gehoorzaal van de Sar- bonne te Parijs is gisteren het achtste congres van de Intern. Kamer van Koop handel geopend, waarvoor meer dan 900 persoonlijkheden uit het groote zakenle ven en economisten uit de Nieuwe en uit de Oude wereld bijeen zijn gekomen. Ook ons land is op dat internationaal congres zeer ruim vertegenwoordigd: onze delega tie telt niet minder dan 52 leden. Het congres staat onder leiding van een landgenoot, de heer Fentenier van Vlis singen, voor deze periode voorzitter der Internationale Kamer. De openingsrede van den heer Fente nier van Vlissingen stond sterk in het tee ken van het pessimisme. Hij moest aan vangen met er op te wijzen dat er een enorm verschil is tusschen de huidige in de verschillende landen gevoerde econo mische politiek en die welke de Interna tionale Kamer van den aanvang van haar bestaan af heeft aanbevolen. De kamer vroeg een betere internationale distribu tie der waren, een betere verdeeling van den arbeid over de verschillende landen, stabiele munt, minder wisselend prijsni veau en 'n gaandeweg zich ontwikkelend vertrouwen. In plaats daarvan heeft men gekregen allerlei handelsbelemmeringen, muntonvastheid, en een grooter gebrek aan vertrouwen dan zich ooit vroeger heeft voorgedaan. Wanneer wij den economischen toe stand van de wereld van dit oogenblik vergelijken met dien van twee jaren gele den, dan zien wij dat die zeer verergerd is, en wat nog het ergste is, dat is dat wij heden geen enkel teeken van verbete ring kunnen waarnemen in den algemee- nén toestand. Wij kunnen wel in sommige landen een zekere ontspanning gadeslaan, maar in de meeste gevallen zijn die lokale verbeterin gen geen tegenwicht tegen de stijgende complexiteit van de muntstelsels en inter nationale regelingen. Alle volken strijden om hun welvaart te doen toenemen, en sommige zijn bezig daarvoor stoutmoedige proefnemingen te doen. Maar van een ge concentreerde internationale actie op dat gebied, is er nog steeds geen sprake. En het betreurenswaardige en onrustbarende feit blijft dat de maatregelen die ieder land afzonderlijk en in zijn eigen belang neemt, voortdurend in conflict treden met die door zijn buren genomen. Ten slotte zei de heer Fentenier van Vlissingen wat hij de taak acht der In ternationale kamer. De stabilisatie zal niet morgen aan den dag plaats hebben, noch de regeeringsmaatregelen plotseling te niet gedaan. Maar in de laatste jaren heeft de internationale handel zich aan zooveel aangepast. Spr. voorziet dat als ook dit congres practische aanwijzingen weet te geven, er groote kans is dat de re geeringen en de industrieën meer dien weg zullen opgaan, want het geloof in de deugden van de auatarchie is aan het af nemen en de volken schijnen thans wat meer geschikt dan voorheen om tot meer gezonde economische beginselen terug te keeren. Midzomerfeest in Duitschland. Overal in Duitschland is Zaterdag en Zondag naar oud-Duitsche overlevering het Midzomerfeest gevierd waaraan alle Duitsche schoolkinderen, ook die geen lid van de Hitler-jeugd waren, hebben deelge nomen. Een groote herdenking' vond o.a. plaats nabij Verden op de Thingplatz, waar de oude Saksenkoning Wittekind zijn strijd tegen Karei den Groote heeft gevoerd. Zondag heeft rijksminister Goering op den Hesselberg een rede gehouden tot on geveer 200.000 personen. Geneefsche discussie over 40-uren week. Te Genève heeft de internationale ar- beidsconferentie gisteren haar werk voort gezet met de bespreking van de mogelijk heid om het principe van de invoering der 40-urige-werkweek, dat, naar men zich herinneren zal, verleden week in een algemeene beginselconventie is aangeno men, door te voeren voor bijzondere tak ken van bedrijf n.l. de flesschenfabrieken, de openbare werken, het bouwbedrijf, de ijzer- en staalindustrie en de steenkolen mijnen. Het bleek opnieuw, dat de meeste landen slechts bereid zullen zijn tot een principieele aanvaarding van dit beginsel voor genoemde bijzondere bedrijven voor zoover de 40-urige werkweek er al niet practisch bestaat - en dat de prac tische uitvoering ervan wel op zich zal laten wachten. Verbod van kerkelijke demonstraties. Tot herstel van de rust en orde heeft de Württembergsche minister van bin- nenlandsche zaken, dr Schmid, tot nader order alle kerkelijke vergaderingen en de monstraties in het openbaar verboden. Van dit verbod zijn uitgezonderd betoo gingen binnen het kerkgebouw, oude, tra ditioneels processies en bedevaarten, Kerstviering in besloten kring en Kerst spelen. In de motiveering van het verbod heet het o.a., dat den laatsten tijd herhaalde lijk werd geconstateerd, dat kerkelijke de monstraties, om propagandistische rede nen werden belegd in lokalen, uitsluitend ingericht voor sport en amusement. Eden bij Mussolini. Zooals reeds gemeld, zijn gisteren de besprekingen tusschen Mussolini en den Britschen minister voor volkenbondsaan gelegenheden, Eden, aangevangen. De besprekingen, die twee uur duur den, zijn op hartelijken toon gevoerd. De woordvoerder van het departement van buitenlandsche zaken verklaarde in een interview met een vertegenwoordiger van Reuter, dat het hem ten zeerste zou verwonderen, indien Eden de Abessyni- sche kwestie ter sprake zou brengen. De Italiaansche regeering is hiervan althans niet van tevoren in kennis gesteld. De woordvoerder voegde hieraan toe, dat de commissie, die in Scheveningen bijeenkomt, niet in staat zal zijn de we zenlijke geschillen tusschen Italië en Abessynië op te lossen. Het is, zei hij, noodeloos territoriale of commercieele concessies voor te stellen Italië kan zijn troepen niet uit zijn kolo niën terugtrekken, voordat er iets ge schied is, waaruit blijkt, dat Abessyoië niet langer een bedreiging voor Italië zal wezen. Het tweede onderhoud tusschen Musso lini en Eden is uitgesteld tot vanmiddag vijf uur. De warmte. Het is Zondag ook in Engeland bijzon der warm geweest. In enkele plaatsen steeg de thermometer tot 84 gr. F. Zater dag en Zondag zijn zeven menschen ten gevolge van de warmte overleden. Ook gisteren zuchtte Engeland nog on der een groote hitte, doch te Glasgow is een ware wolbreuk neergekomen. Enkele huizen werden door den bliksem getrof fen, waardoor de bewoners dakloos wer den en vele straten zijn overstroomd, her schapen in bruisende beken. In een huis, dat door den bliksem werd getroffen, zijn drie menschen gewond. Duitsch moratorium afgekondigd. In Duitschland is een volledig morato rium afgekondigd gedurende een jaar, te beginnen met 1 Juli a.s. Het geldt voor alle schulden en buiten landsche verplichtingen op middelmatige lange en lange termijnen. Schacht heeft dit moratorium afgekondigd voor de Ver- eenigde Staten en voor alle andere lan den, die met Duitschland geen clearing of transfer-verdrag hebben. Overschot Deensche Staatsradio ruim 1 millioen kr. De Deensche staatsradiodiendt heeft, blijkens zijn jaarverslag, een overschot gehad van ruim 1 millioen kr. of Yt mil lioen meer dan het jaar tevoren. Het mil lioen is overgebracht op het uitbreidings- fonds, dat thans 8,6 millioen kr. groot is. Het aantal luisteraars was 583.000 tegen 551.000 het jaar tevoren of 16,4 pet. van de bevolking tegen 15,5. Het aantal zenduren was 4885 of ge middeld 13.4 per dag. De uitzendingen hebben ruim 2,5 mil lioen kr. gekost. Korte Berichten. Stojadinowitsj, tot dusver minister van financiën, heeft een nieuwe Joego slavische regeering gevormd. Het is een kabinet van breede concentratie, waarin vertegenwoordigd zijn de oude Servische radicale partij, de Sloweensche volkspar tij, de Bosnische Mohamedanen en de Kroatische Volksclub. PRINSES JULIANA. Naar gemeld wordt heeft de Prinses tot Haar leedwezen moeten afzien van Haar voornemen om de doopplechtigheid te Neuwied bij te wonen, aangezien de be handelende geneesheer naar aanleiding van de keelontsteking welke de Prinses gehad heeft, Haar groote vermoeienissen heeft moeten ontraden. GEEN OPHEFFING VAN KAMERS VAN KOOPHANDEL? Volgens de „Limb. Koer." zal het voor stel om de jaarlijksche bijdragen, ver schuldigd door de ingeschrevenen in het Handelsregister, aanzienlijk te verlagen, tengevolge waarvan een groot aantal Ka mers van Koophandel zou moeten worden opgeheven, uit het ontwerp van wet tot verlaging van de openbare uitgaven ge licht worden. Dé regeering blijkt audus het blad - bij' nader inzien van meening te zijn, dat de handels- en industrie-ondernemingen, welke de lasten van het Handelsregister en van de Kamers van Koophandel heb ben te dragen, zich hierover moeten kun nen uitspreken, voordat in dezen een de finitief voorstel kan worden gedaan. Bovendien dient men, vóórdat de reor ganisatie van de Kamers tot stand komt, er rekening mee te houden, dat de K. v. K. wellicht een belangrijke nieuwe func tie kunnen krijgen bij de corporatieve or dening, die ook in ons land komende is. DROOGLEGGING VAN DE IJSSEL- MEERPOLDERS. Verklaring van Minister van Lidth de Jeude. In een gisteren te Amsterdam gehou den vergadering van de Afdeeling Am sterdam van de liberale staatspartij, heeft Minister van Lidt'h de Jeude die daar als spreker optrad, eerst enkele opmerkin gen gemaakt over de drooglegging van de Zuidelijke IJsselmeerpolders. Reeds eerder, aldus de minister, heeft deze regeering verklaard de verdere drooglegging van de Zuiderzee een volks belang te achten. Dóch eerst dient het staatsbudget sluitend te zijn, aleer men de daarvoor noodige, zeer hooge credie- ten gerechtvaardigd acht. Is dit evenwichtspunt bereikt, dan zul len wij niet alleen spreken van bezuini ging, aldus de minister, doch wij- zullen ons dan ook overtuigde voorstanders van een constructieve welvaartspolitiek too- nen. Dit doel, de drooglegging, trekt niet al leen de aandacht der regeering als werk verruimingsobject, doch de beteekenis er van moet tevens zijn, dat de drooglegging vruchtdragend zal zijn en een blijvende werkverruiming, door vestiging, zal kun nen beteekenen. Zoodra het oogenblik gekomen is om dit groote werk, waarvan het moeilijkste deel reeds is volbracht, te voltooien, zal de regeering het belang en het heil van de volkshuisvesting toonen te begrijpen. Rijwielnijverheid in 1934. Het Centraal Bureau voor de Statistiek publiceert in de vijfde aflevering van het maandschrift de statistiek der rijwielnij verheid over 1934. Hieruit blijkt, dat de rijwielproductie die in 1931 en 1932 geleidelijk verminderd was, van 1932 op 1933 weer belangrijk is gestegen. Deze toeneming ging evenwel gepaard met een voortgezette daling van den gemiddelden prijs per rijwiel gemaakt door rijwielfabrieken; deze gemiddelde prijs bedroeg in 1930 f 47, in 1932 f 40, in 1933 f 32 en in 1934 f 30. In de statistiek wordt naar de opgaven der ondernemingen met een productie van Die scheuten in Uw schouder, in Uw arm of been, neem daarvoor nu eens wat van die wondervolle Volgers recept van Apotheker Dumorrt 200 of meer frames, zoo juist mogelijk be rekend het aantal in Nederland vervaar digde rijwielen, dat voor binnenlandsch en 'buitenlandsch verbruik ter beschikking is gekomen, t.w.: 1930, 396.700; 1932, 295.900; 1934, 416.200; 1931, 320.500; 1933, 415.100. Ook de productie der trans portdriewielers (z.g. carriers) is belang rijk gestegen. Loonen in de metaalnijverheid. D'e vijfde aflevering van het Maand schrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek bevat het overzicht van de ver diende loonen in de metaalnijverheid in het tweede halfjaar van 1934. In alle ge meenten te zamen is het gemiddeld uur inkomen der arbeiders bij de leden van den Metaalbond en van de R. K. Vereeni- ging van Werkgevers in de Metaalnijver heid te zamen, vergeleken met het voor afgaande halfjaar, voor de geschoolden' gelijk gebleven, voor de geoefenden en de ongeschoolden in zeer geringe mate ge daald. Het totaal aantal arbeiders, dat van 1930 tot 1933 geregelcl daalde, doch daarna weer eenige halfjaren iets geste gen was, is in het tweede halfjaar 1934 ten opzichte- van het voorgaande halfjaar opnieuw gedaald en wel met 8 pet. De Belgische koningskinderen in ons land. Gisterenmiddag met den Pullmantrein zijn te 17.58 aan het Hollandsche Spoor station te Den Haag aangekomen de beide Belgische Koningskinderen, prins Boude- wijn en prinses Josephine Charlotte, die zooals men weet, dezen zomer eenige maanden te Noord wijk ten huize van bur gemeester J. B. V. M. J. van de Mortel zullen doorbrengen. Op het perron, dat onder leiding van hoofdcommissaris v. d. Meij gedeeltelijk door de politie was afgezet waren de heer en mevrouw v. d. Mortel en hun beide kinderen ter begroeting aanwezig. Even over half zeven kwamen de auto's aan de villa ,,de Goovert" van burgemees ter J. v. d. Mortel te Noordwijk aan. De aldaar gestationneerde rijks- en gemeen tepolitie hield de vrij talrijke belangstel lenden op een behoorlijken afstand. Zes Ministers naar Maastricht. Naar de „Limb. Koerier" verneemt, zul len Maandag 1 Juli bij de overdracht en de officieele ingebruikneming van het nieuw gouvernementsgebouw te Maas tricht, niet minder dan zes Ministers aan wezig zijn. Verwacht worden de ministers Golijn, de Wilde, Oud, Deckers, Gelissen en van Lidth de Jeude. Christelijk-Hist. Eerste Kamerleden. De fracties van Chr.-Hist. Statenleden in Noord-Brabant, Utrecht en Zeeland, hebben, naar de „Nederl." meldt, op de candidatenlijst voor de verkiezing van le den der Eerste Kamer geplaatst: 1. Prof. Jhr Mr B. de Savornin Loh- man, Utrecht; 2. Mr W. F. E. baron van der Feltz, Middelburg; 3. Mr Dr W. J. E. Frowein, Eys Witten (L.); 4. C. Dane Gz.; Willemstad; 5. Jhr Mr K. J. Schorer te Utrecht. De burgemeester van Albury In ons land. Naar wij vernemen wordt de burge meester van Albury Zaterdag a.s. in ons land verwacht. De in ons land beroemd geworden burgemeester van het kleine Australische stadje, reist met een gezel schap Australische gemeente-bestuurders leden van de New South Wales Local Go vernment Association. Het gezelschap maakt op het oogenblik een studiereis door Europa en het zal een bezoek aan 's-Gravenhage brengen, ten einde kennis te maken met het gemeente lijk beheer van een groote Nederlandsche stad, haar inrichting en haar werken. Er zal o.a. ook een bezoek worden be- bracht aan Schiphof. GEEN RIJWIEL-DOUANEKAARTEN MEER VOOR BELG I E. De A.N.W.B. schrijft ons: Nadat wij kort geleden in de pers had den bericht, dat de rijwiel-douanekaarten, voor het meenemen van een gebruikt rijwiel naar België .door buiten België woonachtige personen, voorloopig tot 15 November waren afgeschaft, zijn er door enkele der vereenigingen, welke deze douanekaarten plegen te verkoopen, be richten gepubliceerd, welke ons aanlei ding hebben gegeven, zoowel aan de grens Binnenland. Drooglegging van den IJsselmeerpolder. Belgische Koningskinderen in ons land. Blijven de Kamers van Koophandel? Buitenland. De economische toestand van de wereld. Het conflict Italië-Abessynië. Ingezonden Mededeeling a a B a 2 s s als bij de Belgische Regeering, een onder zoek in te stellen. In deze berichten werd n.l. beweerd, dat men zonder douanekaart de grens alleen kon overschrijden ten koste van tijdroovende formaliteiten en alleen op bepaalde uren, zoodat men verstandig zou doen, toch zulk een kaart te koopen. Wij kunnen deze voorstelling van zaken, welke wij zeer betreuren, thans op grond van bovengenoemd hernieuwd onderzoek ten stelligste tegenspreken. Wie nu nog een rijwiel-douanekaart voor Bel gië koopt, schaft zich een volkomen oven bodig en dus waardeloos document aan. Zonder douanekaart kan men, voor loopig althans tot 15 November, op pre cies dezelfde uren de grens passeeren als mèt een douanekaart en zonder die kaart behoeft men geen enkele andere forma liteit te vervullen dan mèt douanekaart. Het heeft dus geen zin, zich zulk een overbodig document te laten verkoopen. POLITIEKE ZEDEMEESTERS. D'e nieuwste politieke partij, de Natio naal Socialistische Beweging, zegt de „Rotterdammer" speelt zeldzaam goed de rol van zedemeester over de andere groe pen. Deze doen aan vuige partijpolitiek en sluiten minderwaardige stembusaccoor- den. De N.S.B. echter dient slechts een beginsel; ze is principieel als geen ander. Alleen maar, de methode is een beetje vreemd. Gelijk te zien is bij de raadsver kiezingen, welke thans aan de gang zijn. In het laatste nummer van het orgaan dezer partij juicht de redactie: ,,Het is met de verkiezingen voor de gemeentera den een slappe boel. Nu de N.S.B. thuis blijft, merkt men van „verkiezingsactie" niet veel." „Nu de N.S.B. niet meedoet"? De N.S.B. doet zoo hard mogelijk mee. Zij helpt Nationaal Herstel op dreef en brengt geweldenaars in de raden, die straks in de praktijk zullen brengen wat het beteekent: ,,Het moet nu uit zijn met partijpolitiek"! Zij bevordert in Groningen de verkiezing van vijf revolutionairen of lieden van dit soort. Zij zegt aan de kiezers in Heemstede in tegenstelling met wat Vova schrijft Blanco stemmen is verkeerd; breng dus uw stem uit op de Chr. Dem. Unie. Zij adviseert aan de Haagsche nationaal socialisten om het stembiljet nuttig te ge bruiken en te stemmen op de Katb. De mocratische Partij. Het resultaat van dit laatste advies was niet schitterend. Nationaal Herstel kreeg 7000 stemmen minder dan de N.S.B. bij de Statenverkiezing, maar de K.D.P. kreeg geen stem meer dan toen en ver wierf geen zetel. AI te maal gevolgen van de principieele politiek, welke de N.S.B. voert. Hoe heet het ook weer in de brochures dezer partij? Verhooging van het moreele peil der bevolking is het doel. De gevolgde methode is toch wel ietwat ongewoon. Middelburg, De restauratie van den Langen Jan. Aan het schrijven van het gemeentebestuur van Middelburg aan Ged. Staten met verzoek om een bij-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1