AKKERTJES 0! die zenuwhoofdpijn! EERSTE BLAD MAANDAG 24 JUNI 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 222 Het Barthianisme en de politiek. Buitenland AKKER-CACHETS Binnenland Belangrijkste Nieuws Uitg.: IVV. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergn" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postcliöque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: B. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f 0.20. Losse nummers 5 cent. Advertcnticn 30 cent per regel. Ingezonden mcdedeclingen 60 cent per regel. Kleine Advertcnticn Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. GRATIS. ZIJ, DIE ZICH THANS ABONNEE- REN, ONTVANGEN DE NOG IN JUNI VERSCHIJNENDE NUMMERS GRATIS. Tusschen „Standaard" en „Nederlan der" wordt een interessante discussie ge voerd over de beteekenis van de dialec tische theologie, het z.g. Barthianisme, voor het politieke leven. De „Standaard" had gewaarschuwd te gen de ernstige gevaren die hier voor het staatkundige leven dreigen, waartegen de „Nederlander" betoogde, dat door een dergelijke bestrijding van theologi sche stroomingen, de eenheid van de protestantsch-Christelijke partijen wordt tegengestaan. Het Antirevolutionaire orgaan ver klaart deze bedenkingen van het Christe lijk Historische dagblad niet te begrijpen. „De Standaard is 'n politiek orgaan en houdt zich niet (bezig met den strijd tegen „theologische stroomingen". Wij letten alleen op de verschijnselen op politiek gebied. Dit ook in antwoord op de „N. Rott. Crt", die in het geding, dat ons thans bezig houdt vraagt: wat het verschil van denkbeelden op kerkelijk gebied nu met het staatkundige leven heeft te ma- ken. Welnu: het gaat ons om het staat kundig leven en nergens anders om. En omdat dit zoo is, wezen wij er één en andermaal op, dat er een geestelijke strooming opkomt en steeds meer invloed uitoefent, welke met den naam Barthia nisme wordt aangeduid en die met groote beslistheid de Christelijke politiek afwijst en van Christelijke partijen niet wil weten Die het zelfs zonde acht voor den Chris ten om daaraan maar te denken. Men kan Christen zijn in de politiek, maar Chris telijke politiek bestaat er niet en 'n Chris telijke politieke actie is uit den booze. Het is niet zoo, als de N. Rott. Courant meent, dat wij het Barthianisme uit de Christelijke politiek uitsluiten. Daaraan konden wij niet toekomen. Het Barthianisme sluit de Christelijke politiek uit. Nu schrijft de Nederlander in een ar tikel over Rechtsbeginselen wel, dat de Christelijke politiek blijft, ook al zouden er geen Christelijke partijen meer zijn, en zulk een uitspraak schijnt ons ook niet zonder bedenking, maar het lijkt ons toch vreemd, dat de gevaarlijke dwaling, hier genoemd, het hoofdorgaan van de chris telijk historische partij1 niet zou treffen. Wint -deze geestelijke strooming veld, die zich waarlijk niet tot het kerkelijk le ven in engeren zin bepaalt, dan wordt aan elke christelijke actie, voor ons vader land van zoo groote beteekenis, dan wordt ook aan de christelijke politiek de basis van onder onze voeten weggetrokken. Wij schreven eenmaal: het werkt als dyna- miet. En De Nederlander kon dit niet be strijden. Het wordt dus voor de christelijke par tijen een: te zijn of niet te zijn. De een heid der christelijk protestantsche partij en op goede basis opgetrokken, zou ook ons een vreugde zijn. Wij willen er gaarne aan medewerken. Allereerst aan die basis natuurlijk. Maar zal zulk een eenheid mogelijk zijn, dan is de eerste voorwaarde, dat er christe lijke politieke partijen zijn. En moet dus alles wat haar het recht van bestaan ont zegt met kracht worden weersproken. Dit wordt te meer eisch, als het is, zoo als de redactie van De Nederlander zegt, dat het Barthianisme «onder het belijdend volksdeel in ons land veld zou winnen. Wie 'kan nu zulk verweer op redelijken grond willen verbieden? Als De Nederlander ons zou kunnen aantoonen, dat wij ons vergisten, dan zou het natuurlijk anders worden. Als zij zou willen aantoonen, dat het tegendeel van hetgeen wij bestreden waarheid was, wij zouden met groote belangstelling van haar betoog kennis nemen. Wij wezen op beginselen en feiten. In binnen- en buitenland. Reeds enkele jaren geleden op de beteekenis der werken van een Dostojewsky, van Kierkegaard en an deren, wier wijsheid tot steeds ergere ont wrichting in het christenland voert, wijl zij op niets anders doelt dan op de ont wapening der Christenheid. Als de christelijke politieke pers op deze gevaren niet mocht wijzen, waar bleef dan haar roeping? Ons is 'het derhalve niet duidelijk, hoe wij het politieke leven door onze waar schuwing zouden kunnen schaden. Eer mochten wij rekenen op de hulp van De Nederlander in deze bange dagen. Bang, niet het minst tengevolge der geestelijke verwarring in de rijen van hen, die de christelijke grondslagen van het leven be hoorden te verdedigen, kon het, in steeds grooter eensgezindheid. Het gaat immers ook om het leven van de partij, die zij dienen wil". Het punt hier in het geding is van groot belang voor de ontwikkeling van ons politieke leven. Met de Standaard zijn wij van oordeel, dat hier inderdaad zeer ernstige gevaren dreigen niet alleen voor het staatkundige, maar ook voor het sociale leven. Voor een Christelijk-sociale beweging zooals wij die in ons land kennen en die nog andere dan Roode-Kruisdiensten wil verrichten, is bij het z.g. Barthianisme geen plaats. „Het is niet twijfelachtig zegt de N. R. Crt 1 naar welken kant in dezen de sympathieën der liberalen uitgaan". Verklaarbaar! Doorwerking van de Bar- thiaansche idee zou aan het liberalisme nieuwe kansen bieden. Professor Barth gepensionneerd. Minister Rust heeft Dr Karl Barth, professor in de theologie te Bonn, op grond van artikel 6 van het ambtenaren reglement gepensionneerd. Zooals men weet heeft Prof. Barth des tijds geweigerd den eed van trouw aan Hitler in den vollen omvang af te leggen. Langs diseiplinairen weg werd Prof. Barth hiervoor gestraft door korting van zijn salaris met een vijfde voor den duur van een jaar. De nationaal-soeialistische staat kan echter zoo meldt thans het D. .N. B. een ambtenaar, die niet be reid is den eed van trouw aan Hitier ter stond onvoorwaardelijk af te leggen, niet in actieven dienst gebruiken. Daarbij doet het er niet toe, of het voorbehoud, dat iemand maken wil, van algemeen princi- pieelen of van anderen aard is. Wie den eed aflegt met een innerlijk voorbehoud, zal nooit van zichzelf kunnen zeggen, dat hij te allen tijde en onder alle omstandig heden zich geheel in dienst van den Füh- rer stelt. Eden op reis. Frankrijk is verstoord op Engeland, omdat bet een vlootaccoord met Duitsch- land beeft 'gesloten. De Fransc'he regee ring is van meening, dat Engeland bier door eigenmachtig de betreffende bepa lingen van bet verdrag van Versailles buiten werking beeft gesteld. Daarom beeft de Britsche regeering Eden naar Frankrijk gezonden. Hij beeft tot (taak de Fransche regeering te over tuigen van de goede bedoelingen der Britsche regeering bij' bet afsluiten van bet Duitsoh-Engelscbe vlootaccoord. Hij zal ziclh tbans' naar Italië begeven, waar bij eveneens geen gemakkelijk taak zal 'hebben, want, zooals men weet is Mus solini verstoord over de Britscbe hou ding inzake bet ItaliaanschAbessynisch conflict. Koningin Elisabeth naar het klooster? In zekere Brusselscbe kringen heeft dezer dagen bet gerucht de ronde gedaan, dat koningin Elisabeth het voornemen zou hebben gehad zich uit de wereld terug te trekken en reeds baar intrek in een kloos ter zou hebben genomen. Naar aan de „N. R. Crt." van de best ingelichte zijde wordt verzekerd, is dit bericht alleszins voor barig en mogelijk zelfs geheel onjuist. Ko ningin Elisabeth heeft kort na den tragi- scben dood van koning Albert, er werke lijk aan gedacht in bet klooster te gaan, maar later aan dit voornemen geen gevolg gegeven. Zij verblijft trouwens nog altijd te San Rossore, bij Pisa, op een buiten goed toebehoorend aan den koning en de koningin van Italië. Centraal-Europa In conferentife? Het bericht, dat von Papen naar Boe dapest is vertrokken, beeft groot opzien gewekt. Naar verluidt is Vrijdagvoormiddag te Boedapest een conferentie gehouden tus schen van Papen, Schuschnigg en Goem- boes. In politieke kringen is men er van over tuigd, dat belangrijke gebeurtenissen het gevolg zullen zijn van deze besprekingen. Volgens goed ingelichte kringen kan men aannemen, dat Hongarije zeer ont stemd is, wijl het door tegenwerking van de kleine entente geen kans heeft ver kregen om absolute rechtsgelijkheid te verwerven op het gebied van bewapening, en dat 'het daarom besloten is niet langer steun te zoeken bij het voorgestelde Do- naupact, maar voortaan een meer pro- Duitsche politiek wil voeren. Britsche uitnoodlging aan Rusland. Naar het Telegraaf-agentschap der Sowjet-Unie meldt heeft de Britsche am bassadeur lord Chilston een bezoek ge bracht aan den volkscommissaris van buitenlandsche zaken Litwinov, dien hi; namens de Britsche regeering in kennis stelde van bet sluiten van de vlootover- eenkomst met Duitschland. Chilston verklaarde verder dat Brittan- nië behalve met Frankrijk en Italië, waar mee het reeds onderhandelt, ook met Sov jet-Rusland onderhandelingen wilde aan- knoopen over een beperking van de bewa pening ter zee. Litwinov nam kennis van de verklaring en beloofde de Britsche uitnoodiging aan den raad van volkscommissarissen te zul len voorleggen. Noodweer ln Amerika houdt aan. Uit Kansas City wordt gemeld, dat door hevige stormen in talrijke streken van het Midden-Westen opnieuw groote schade is aangericht. Te Shields, in Noord-Dakota, is een vrouw door het noodweer gedood, terwijl twee personen gewond zijn. Te Texarkona, in Texas, zijn drie per sonen door een wervelstorm gedood en 15 gewond. Talrijke huizen werden bescha digd. In een groot d6el van de Mississippi- vallei is de oogst verwoest. Het vlootaccoord van Londen. Naar uit Parijs gemeld wordt, verluid de het na de eerste besprekingen tusschen Laval en Eden, uit welingelichte bron, dat bet op het oogenblik niet in bet voorne men ligt, Fransche marinedeskundigen naar Londen te zenden, om in contact te treden met de Engelscbe admiraliteit. Daarentegen zullen de Fransche des kundigen in ieder geval deelnemen aan de vlootconferentie, die aan het einde van het jaar zal worden gehouden, in verband met het afloopen van het verdrag van Was hington. Japan bezet vliegveld In China. Op liet vliegveld van de China—Ame rica Air Company verschenen vertegen woordigers van het Japansche oppercom mando, die verklaarden, dat ingevolge de politieke gebeurtenissen in China het Ja pansche commando zich gedwongen zag, de maatschappij het recht op het gebruik van het vliegveld te ontzeggen. Het vlieg veld mocht nog slechts door de Japan sche militaire luchtvaart worden ge bruikt. Japansche soldaten bezetten hierop bet vliegveld, op de eerste plaats het ra dio-station en verbraken de verbindingen met Shanghai en Nanking. Tfvee uur na de bezetting landden zes Japansche bommenwerpers, die op het vliegveld werden gestationneerd en de Japansche oorlogsvlag werd geheschen. De Amerikaansche consul te Tientsin heeft tegen de bezetting van het vliegveld geprotesteerd. De tragische balans van Reinsdorf. Het jongste onderzoek in verband met de ontploffingsramp in Reinsdorf heeft uitgewezen, dat het aantal doodelijk ver ongelukten, respectievelijk aan hun ver wondingen bezweken personen, acht en zestig bedraagt. Naar verder vernomen wordt, bevin den zich in het Paul Gerhardt-Stift 83 zwaar gewonden, in de kliniek van Halle 10 personen, die aan de oogen gewond zijn, en in Dessau, Herzberg en Trebitz in totaal nog drie zwaar gewonden. Het aantal licht gewonden bedroeg in totaal 628. Naar inmiddels nog gebleken is, wor den op het oogenblik nog vier en dertig arbeiders vermist. Het staat vrijwel vast, dat ook deze om het leven zijn gekomen. De Duitsch-Engelsche vlootbesprekingen. D'e Duitsch-Engelsche vlootbesprekin- gen zijn Zaterdagavond definitief geëin digd. Op alle punten is tusschen de ma rine-deskundigen overeenstemming be reikt. Later zullen technische kwesties als door Duitschland te bouwen oorlogs schepen van elke categorie, de afmetingen dezer schepen en de bewapening, worden geregeld. De besprekingen hebben plaats gehad in denzelfden vriendschappelijken geest, als de vroegere besprekingen met andere regeeringen. De g'edachtenwisseling tusschen d9 Duitsche en de Engelsche regeering is vanzelfsprekend van voorloopigen aard, daar latere beslissingen op een toekom stige internationale vlootconferentie van de houding der andere mogendheden af hangen. De Duitsche vlootdelegatie is Zondag van Londen teruggekeerd en te half drie in middag te Hamburg aangekomen. Von Ribbentrop bracht rapport uit aan rijks kanselier Hitler. Korie Berichten. De politie heeft gisteren twee Duit- sohers aangehouden, die verdacht worden van spionnage, aangezien zij gisteren zijn betrapt op het maken van foto's dei- nieuwe Belgische militaire versterkingen te B&ttice in de provincie Luik. maar daartegen zijn immers die "AKKERTJES" een ware uitkomstl Ondervindt 't zelf en neem 1 of 3 Volgens recept van Apotheker Dumont De internationale arbeidsconferentie heeft de algemeene beginsel-conventie ten gunste van de 40-urenweek met 79 tegen 30 stemmen defintief goedgekeurd. De Turksche minister van binnen- landsche zaken heeft een verordening uit gevaardigd, waarbij het gebruik van lip penstift en rouge voor onderwijzerssen en schoolmeisjes tijdens bet schoolbezoek wordt verboden. Teneinde uitbuiting van toeristen in België te voorkomen, heeft de regeering besloten, dat voortaan alle restaurants en hotels op duidelijke wijze in alle kamers hun prijzen moeten adverteer en. HET BEZUINIGINGSONTWERP, Concessies van de Regeering. De memorie van antwoord over het bezuinigingsontwerp zal, naar men ver neemt, nog wel even uitblijven, al was ze in concept reeds enkele dagen gereed. Fr zijn nog moeilijkbeden gerezen. In- tusscben zal het uitstel niet lang duren. De memorie van antwoord zal o.a. ten aanzien van drie punten concessies be vatten: 1. Dö machtigingen aan de regeering zullen aanzienlijk worden beperkt. 2. T. a. v. pensioenen zal een minder harde regeling worden getroffen. 3. Do regeling van de kweekelingen bij het lager onderwijs zal door een min der krasse regeling worden vervangen. Waarschijnlijk mag worden geacht, zegt de „Siandaard", dat de Minister van Onderwijs ad interim, Prof. Dr Slotema- ker de Bruïne, die, naar den door ons gekregen indruk zoowel het Bezuinigings ontwerp, wat betreft afd. 8 (Sbc. Zaken) als de afd. 3 (Onderwijs) te verdedigen zal hebben, en. met hem dus de Regeering, hoewel handhavende de noodzakelijkheid van een belangrijke bezuiniging op het terrein van bet onderwijs, met een dus danig gewijzigde regeling zal komen, dat een niet onbelangrijk deel der bezwaren wordt ondervangen. ONGEVALLENWET. Omslagheffing voor premiestelsel. Naar de „Standaard" van bevoegde zijde verneemt, zal de vervanging van het pre miestelsel der Ongevallenwet door een omslagheffing hoogstwaarschijnlijk 1 Juli a.s. ingaan. Raadsbesluit door Kroon vernietigd. D'e tegenwoordige secretaris der Ge meente Ameide is tevens burgemeester dier gemeente en burgemeester van Tien hoven. Zoo men weet, komt nogal eens on- eenigheid voor tusschen den burgemees ter en leden van den raad en het ge meentebestuur. De raad der gemeente Ameide heeft nu eeu besluit genomen tot wijziging van de instructie voor den secretaris dier ge meente. O.m. komen in deze gewijzigde instructie de volgende bepalingen voor, dat de secretaris alle werkdagen op de secretarie aanwezig moet zijn. De Kroon heeft thans dit raadsbesluit vernietigd, o.a. op dezen grond, dat geen rekening is gehouden met de vrijheid van beweging, waarover de secretaris nood zakelijk moet kunnen beschikken ter richtig'j vervulling van de hem als bure- meester bij de wet opgelegde verplichtin gen, hetgeen moet worden geacht te zijn in strijd met het algemeen belang. Lichamelijke opvoeding van werkloozen. Gelijk bekend, is eenigen tijd geleden van den minister van sociale zaken een aanschrijving uitgegaan naar de gemeen tebesturen, waarin erop wordt gewezen, dat voor cursussen die beoogen, de cultu- reele ontwikkeling van werkloozen te be vorderen, en voor hun ontspanning, onder bepaalde voorwaarden, door de regeering gelden kunnen worden beschikbaar ge steld. Naar wij van liet rijkscollege voor de lichamelijke opvoeding van werkloozen vernemen, staat de minister ook welwil lend tegenover cursussen enz. voor sport en lichamelijke oefening en ontwikkeling van de werkloozen. Voor gemeentelijke commissies voor de lichamelijke opvoe ding en andere belangstellenden is de hiermede gegeven mogelijkheid van be teekenis. Mocht bij de plaatselijke gym nastiek- of sportorganisaties een initia- Binnenland. Koninklijk Bezoek aan Rotterdam. Omslagheffing voor de Ongevallenwet. De overbrugging van de Zandkreek. Zestigjarig bestaan van de Stoomvaart- Mij Zeeland. Buitenland. De Duitsch-Engelsche vlootbesprekingen geëindigd. Belangrijke conferentie te Boedapest. Prof. Barth gepensionneerd. tief opkomen ter bevordering van de lichamelijke opvoeding van werkloozen, dan verdient bet aanbeveling, dat men zich tot bet gemeentebestuur wendt ter nadere informatie. Het zachte weer. D'e weerkundige medewerker van het „Vad." schrijft: Sedert Vrijdag is een plotselinge tem peratuurstijging over geheel Europa ge komen, waarvan de oorzaak nog niet dui delijk is. De stijging was vooral sterk in Zuid-Europa en Midden-Frankrijk, waar reeds morgentemperaturen van 25 graden voorkwamen. Doordat de stijging in het Westen minder sterk was dan over het vasteland, zijn de temperatuurverschillen tusschen deze beide deelen van Europa grooter geworden en daarmede de weers- toestand minder stabiel. Het is daarom nog niet goed te overzien, welke gevolgen deze algemeene temperatuurstijging zal hebben en welke nieuwe weerstoestand zich hieruit zal ontwikkelen. Wat de temperatuurstijging in ons land betreft, deze moeten wij niet onderschat ten. In den namiddag steeg de tempera tuur nauwelijks tot de normale van dezen tijd van bet jaar. Dat bet weer plotseling zoo warm voelde, lag zoowel aan den plotselingen overgang van het gure eer waaraan wij gewend waren, tot een mil dere temperatuur, als aan het hooge vochtigbeidsgebalte. Echter wanneer de thermometer nog verder stijgt, zal men van warm zomerweer kunnen spreken. Politietroepen aan de grens. Men schrijft aan de ,,N. R. Crt": Zooals bekend bestaat ons leger in vre destijd slechts uit eenige kernen van sta ven van grootere eenheden, mobilisatie- bureaux en wat oefeningseenheden voor de recrutenopleiding. Behalve het wapen der Koninklijke ma rechaussee, welks taak in hoofdzaak, al thans voor vredestijd en normale omstan digheden, op het gebied van de politie ligt, is het eenige corps waar beschikt wordt over eenigo sterkte aan geoefend militair personeel, het korps politietroe pen. Nu wint, evenals o.a. in Frankrijk en België, ook bier te lande het idee veld, dat het niet verantwoord is ook in vre destijd de grenzen geheel onbewaakt en onverdedigd te laten voor een coup de main, een plotselingen aanslag, met bijv. pantserwagens. Zeker is er geen plaats voor een alarm gedachte, hetgeen niet wegneemt dat in bevoegde en verantwoordelijke kringen het voorbeeld van de oprichting van« de Bel gische grensdetachementen van vrijwillig doordienende dienstplichtigen, de „jagers wielrijders", sterk de aandacht getrokken heeft. In vergevorderden staat van voorberei ding is dan ook, nu hier te lande daar voor geen andere troepen beschikbaar zijn, het corps politietroepen gedeeltelijk te bestemmen voor de bewaking van toe gangswegen tot ons land. De uitbreiding van dit korps staat mede hiermede in verband, evenals het stellen van dit korps onder de rechtstreeksche bevelen van den minister van defensie. Bezuiniging en Kamer van Koophandel. De Kamers van Koophandel en Fa brieken in Nederland 'hebben een tele gram gezonden aan den Minister van Economische Zaken, in verband met de paragraaf van bet ontwerp van wet tot verlaging der openbare uitgaven, waar bij wordt voorgesteld die jaarlijksche bij dragen, verschuldigd door de ingeschre venen in het Handelsregister, aanzien lijk te verlagen en tengevolge waarvan een ■groot aantal kamers zal moeten worden opgeheven. Vooral in 'den laatsten tijd, volgens helt telegram, is de beteekenis der Kamers in groote mate gebleken, bij' 'de 'gedecentrali seerde uitvoering van verschillende maat regelen en juist nu in deze moeilijke tijden 'dienlt' vermeden te worden, dat het instituut der Kamers van Koophandel, dat zich speciaal richt op de behartiging der belangen van 'bet bedrijfsleven, wordt, beknot. Het iheeft op de Kamers een zeer on- aangenamen indruk gemaakt, dat in deze voor 'bet bedrijfsleven zoo belangrijke materie, noch. het advies der Kamers ge-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1