EERSTE BLAD VRIJDAG 21 JUNI 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No, 220 Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws Staten-Generaal. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emerge" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingcn 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. GRATIS. ZIJ, DIE ZICH THANS ABONNEE- REN, ONTVANGEN DE NOG IN JUNI VERSCHIJNENDE NUMMERS GRATIS. HET FRANSCHE KABINET. Een aanval afgeslagen. Gisteravond heeft het eenheidsfront der linksche partijen den beraamden aanval op het ministerie-Laval ondernomen, door de rapporteurs van de commissie van onderzoek naar de gebeurtenissen van den 6den Februari te doen voorstel len, de ontwerpen Doumerque en Flandin inzake de ontbinding der liga's aan de orde te stellen. De minister-president Laval wees ech ter de lehandeling van de voorstellen, die tot groote moeilijkheden en tot on- derlingen strijd aanleiding zouden geven, van de hand en vroeg aan de Kamer, hem aan zijn taak te laten. Laval gaf de Kamer vlakweg te ver staan, dat hij, indien zij hem onnoodig zou hinderen, eenvoudig het sluitingsde creet van de zitting zou voorlezen. Hij verklaarde, dat de regeering zelf wel voor de 'handhaving van de orde zou zorgen. De Kamer ging daarop tot stemming over, waarbij een groot deel der radicalen met de regeering meestemde, zoodat het voorstel-Rucart met 335 tegen 265 stem men werd verworpen. DE BOUW VAN DE NIEUWE DUITSCHE VLOOT. Naar een bewapenings-wedloop? Het eerste gedeelte van het „35-procent- vlootbouwprogram" van Duitschland, zal naar de vlootcorrespondent van de „Daily- Telegraph" verneemt, terstond worden uitgevoerd en in den kortst mogelijken tijd voltooid. De Duitsche autoriteiten hebben hier toe besloten, om de beschikking te krij gen over een grooter aantal opleidings schepen, daar de tegenwoordige vloot twee „slagschepen-in-zakformaat", vijf kruisers en twaalf torpedojagers slechts een zeer klein gedeelte van de nieuwe vloot-officieren en manschappen kan op nemen. De eerste onderzeeërs van het 250 ton- type zullen begin Augustus op stapel worden gezet en worden toegewezen aan de opleidingsschool voor duikbootperso- neel te Kiel ter vervanging van de na gemaakte booten, welke tot nog toe voor de opleiding van duikbootpersoneel wer den gebruikt. Naar de correspondent van het Lon- densche blad voorts verneemt, breidt Duitschland zijn vlootpersoneel gestadig uit tot een minimum van 35.000 man. Dit is geen definitief cijfer en men geeft te kennen, dat het eventueel nog aan zienlijk zal worden uitgebreid. Krachtens het verdrag van Versailles was, zooals bekend, het vlootpersoneel van Duitschland beperkt tot 1500 offi cieren en 13.500 manschappen. Dit totaal was echter reeds overschreden en lag thans dichter bij de 20.000. Zooveel mogelijk zal het personeel wor den samengesteld uit vrijwilligers met langen diensttijd, die veel bruikbaarder zijn dan dienstplichtigen met korten diensttijd. Betreffende het Britsch-Duitsche vloot- verdrag schrijft de „New-York Times", dat de Engelsche regeering zich iets heeft veroorloofd, dat zij bij een ander als een schending van de internationale verdra gen zou hebben veroordeeld. Het blad is verder van meening, dat het wellicht wel tijd is, het verdrag van Versailles te herzien, wat de poenale sancties aan gaat, doch dat een schending van het verdrag daartoe niet de juiste methode is. Engeland kan thans, aldus schrijft het blad, zijn vloot-suprematie over Duitsch land handhaven, doch het dient ook re kening te houden met Italië en Frankrijk, die de kwestie voor den Volkenhond en zelfs voor het Haagsche hof kunnen bren gen. Tevenover deze kwestie kunnen de Vereenigde Staten en Japan evenmin on verschillig staan. Hen uitnoodigen tot deelneming aan een vlootconferentie is één, doch hen te plaatsen tegenover een voldongen feit is een tweede. De Japansche ministeries van buiten- landsche zaken en marine zijn uiterst ge reserveerd ten aanzien van de Britsch- Duitsche vlootovereenkomst. De Japansche bladen zijn van meening, dat de uitbreiding der Duitsche vloot Frankrijk tot een bewapeningswedloop zal brengen. Volgens het blad „Asahi" be grijpt de Japansche politiek de Duitsche eischen, doch sympathiseert zij met de houding van Frankrijk en Italië, welker oppositie gefundeerd is op de realiteit. BELASTINGBOODSCHAP VAN ROOSEVELT. President Roosevelt heeft gisteren zich met een speciale belastingboodschap tot het Congres gewend. Hierin verzoekt de president het Con gres toe te stemmen in een algemeene ver hooging der belastingen, meer in het bij zonder van de belasting op de zeer hooge inkomens van natuurlijke personen, van de successierechten op zeer groote erfe nissen, de belasting op schenkingen aan natuurlijke personen en de belasting op de inkomsten van naamlooze vennootschap pen. Wat de inkomstenbelasting voor de naamlooze vennootschappen betreft, stelt de president een progressieve heffing voor met een minimum van 10% en een maxi mum van 10%. Deze belasting zal in de plaats komen van de huidige uniforme heffing van 13% pet. Naast de reeds bestaande successiebe lasting stelt Roosevelt een suppletoire hef fing voor op de zeer groote erfenissen en legaten. De voorgestelde heffing op de schenkingen tusschen natuurlijke perso nen heeft ten doel te verhinderen, dat de successiebelasting wordt ontdoken. Voorts stelt president Roosevelt een amendement op de grondwet voor, waarbij de regeering het recht krijgt een belasting te heffen op de rente van staats- en ge- meenteleeningen en waarbij ook de ge meenten worden gemachtigd emissies van gemeentelijke leeningen te belasten. De democraten in het Huis van Afge vaardigden verhieven zich vrijwel allen van hun zetels, toen Roosevelt zijn bood schap voorlas en betuigden hun instem ming met Roosevelt's wenschen door ap plaus en luide bijvalsbetuigingen. Versterking van het Fransche leger. Aan het Fransche parlement is een be sluit meegedeeld waarbij degenen die m April 1935 zijn ingelijfd na afloop van het eerste jaar van hun dienst nog zos maanden onder de wapenen worden ge houden. De lichting, die in October 1935 zal worden opgeroepen, zal nog een jaar lan ger in dienst worden gehouden en zoo vervolgens alle lichtingen tot in 1939. Formosa door typhoon geteisterd. Naar uit Tainan op Formosa wordt bericht, heeft een hevige typhoon daar ernstige schade aangericht. De visschersvloot, welke op 18 Juni was uitgeloopen is nog niet teruggekeerd. Meer dan 65 schepen worden vermist. Bovendien is nabij Tsihokka een schip met 20 scholieren omgekomen. Alle op varenden zijn verdronken. Schepen van de Japansche kustwaent zijn uitgevaren, om naar de vermiste vis- schers te zoeken. Versterking van de Deensche vloot. Dagens Nyheter schrijft, naar Reuter uit Kopenhagen meldt, o.a.: Indien Dene marken niet wil, dat in geval van oorlog een vreemde mogendheid zich meester maakt van zijn grondgebied, moet het een eigen vloot scheppen om zich in de Oost zee te beschermen. Herstel van betrekkingen Brussel-Moskou. De socialistische minister Vanderveldc confereert op het oogenblik te Parijs met den socialistisehen leider Blum en den Sovjet-gezant Potemkin over herstel dei- diplomatieke betrekkingen tusschen Bel gië en Sovjet-Rusland. De officieele on derhandelingen zijn, naar het ministerie van Buitenlandsche Zaken mededeelt, nog niet begonnen. Het conflict Italië-Abessynië. Dé Abessynische regeering heeft den Volkenbondsraad voorgesteld in verband met de voortgezette militaire toebereidse len van Italië direct een aantal neutrale waarnemers te 'benoemen, die zich naar Abessynië zouden moeten begeven om een onderzoek in te stellen in het grensgebied van Italiaansch Somaliland en de overige gebieden. De taak van deze waarnemers zou zijn, den wer'kelijken toestand van het grens gebied na te gaan en alle vermeende en werkelijke incidenten te onderzoeken en den Raad hierover verslag uit te brengen. De Abessynische regeering is bereid de kosten hiervan te dragen en den leden der commissie alle mogelijke hulp en bij stand te verleenen. In de nota wordt er op gewezen, dat de situatie steeds dreigender afmetingen aanneemt en dat er onmiddellijk gevaar bestaat vein een schending der Abessyni sche onafhankelijkheid. Deze nota is aan de leden-staten over handigd. In Volkenbondskringen is men van meening, dat de leden van den Raad geen besluit zullen nemen, daar op het oogenblik de arbitrage-procedure tusschen Italië en Abessynië nog aan den gang is. Eerst als de termijn hiervoor (25 Augus tus) verloopen is, kan een nieuwe proce dure in aanmerking komen. Bovendien 'biedt het voorstel van Abessynië nog deze moeilijkheid, dat 't een eenzijdig optreden zou beteekenen, dat 'bij een geschil tus schen twee landen niet goed in aanmer king kan komen. Korte Berichten. Bij de nieuwe ramp, tengevolge vein het doorbreken van de dijken van de Ar kansas, zijn wederom eenige duizenden families dakloos geworden. Het Engelsche Hoogerhuis heeft met 236 tegen 55 stemmen de Brisch-Indische grondwetsherziening in tweede lezing aangenomen. Tusschen Valencia en Sagunto is gisteren een autobus omgeslagen. Drie menschen zijn hierbij gedood; 14 men- schen werden zóó ernstig gekwetst, dat zij naar een ziekenhuis moesten worden gebracht. Nabij Sydney is een scheepje met drie man aan boord door den wind naar open zee gedreven. Vliegtuigen en een tor pedojager zoeken thans de Tasmanzee af, doch tot nu toe hebben zij geen spoor van het scheepje 'kunnen ontdekken. Met een vliegtuig van de Air France arriveerden gisteren te Buenos Aires Pa- rijsche dagbladen precies 60 uur en vijf tig minuten, nadat zij te Parijs van de pers waren gekomen. De Russische vliegers Zille en Pri- loetski hebben in een ballon van 220 kub. M. inhoud met een open gondel een hoog te bereikt van meer dan 10.000 meter. Blijkens een recente statistiek wonen er meer dan 9.5 millioen Italianen buiten Italië, waarvan 7.75 millioen in Amerika en Australië en 2 millioen in Europa, Afrika en Azië. Het Bezuinlgingsontwerp. Het regeeringsantwoord aan de Twee de Kamer op het voorloopig verslag, be treffende het bezuinigingsontwerp is, naar de Telegr. vernam, in concept ge reed. In den eerstvolgenden ministerraad wordt het concept besproken, waarna de laatste hand er aan kan worden gelegd Of de memorie van antwoord daarna spoe dig gepubliceerd zal worden staat nog niel vast. Het' is -zeer wel mogelijk, dat eerst nog een nader overleg met de commis sie van voorbereiding uit d'e Tweede Ka mer zal volgen alvorens het eindverslag wordt vastgesteld. Voorshands rekent men in parlementaire kringen niet, dat het regeeringsantwoord nog deze maand be kend zal worden. Pensioenfonds voor de grafische vakken. Te Amsterdam is de algemeene leden vergadering gehouden van de vereeniging Pensioenfonds voor de grafische vakken. Uit het jaarverslag blijkt, dat de be- drijfsgewijze pensioenverzekering van alle georganiseerde drukkerijen in het land, waarin het fonds voorziet, op 31 Dec. 1258 ondernemingen bestreek met 11.373 verzekerde werknemers. Ten behoeve van deze werknemers zijn pensioenen verzekerd tot een gezamenlijk bedrag van f6.065.784.17 per jaar, over eenkomende met een verzekerd kapitaal van f 60.657.841.70. In het verslagjaar werd f 846.749.20 aan premie ontvangen. De premiereserve steeg to'tf 4.170.239.95, waarnaast nog een extra reserve van f 570.360.59 aanwezig is. Van de 281 pensioengerechtigden had den 251 het pensioen laten ingaan. In het verslagjaar werd f 66.997.81 uitge keerd. De distributie van rundvleesch en gehakt in blik. Dé minister van Binnenlandsche Za ken heeft een circulaire aan de gemeente besturen gericht betreffende distributie van rundvleesch en gehakt in blik. ,,Naar mij wordt medegedeeld, bestaat de indruk, dat in enkele gemeenten bij de distributie van rundvleesch en gehakt in blik geen of niet voldoende rekening wordt gehouden met de door mij terzako gegeven voorschriften. Dit geeft mij aanleiding nogmaals met grooten nadruk er op te wijzen, dat door u nauwlettend moet worden toegezien, dat rundvleesch en gehakt in blik, 't welk wordt gedistribueerd, niet wordt ver strekt aan categorieën, die daarvoor in gevolge de thans geldende voorschriften niet in aanmerking komen. Tevens wijs ik nogmaals op de wen- schelijkheid bovenbedoelde distributie, indien eenigszins mogelijk, door bemidde ling van de slagers en grossiers in uw gemeente te doen plaats vinden. Zulks geldt nog in versterkte mate voor de mijn streek, waar de distributie van rund vleesch en gehakt in blik op ruimer schaal geschiedt dan elders. Ten slotte breng ik onder uwe aandacht, dat het, behoudens in bijzondere gevallen, gewenscht moet worden geacht, dat voor administratiekosten uwentwege geen groo - ter bedrag wordt ingehouden dan 1 a lVï cent per bus, opdat aan de slagers die bij de distributie hun bemiddeling verleenen, een bedrag van 31/* a 4 cent per bus ten goede kome." D. v. d. Meulen t. Gistermiddag is te Sneek op 46-jarigen leeftijd overleden de heer D. v. d. Meulen, hoofdredacteur van het Anti-Revolutio naire Friesche Dagblad en lid van de Pro vinciale Staten van Friesland. De heer v. d. Meulen, die vroeger hij het onderwijs werkzaam was, bekleedde in de anti-revo lutionaire kringen in Friesland een voor aanstaande plaats. Hij was o.a. secreta ris van het Prov. Comité van A.R. Kies- vereenigingen. De overledene was een vurig en gehar nast strijder voor de A.R. beginselen. Eerste Kamer. In de gisteren gehouden zitting van het Centraal Stembureau is in de plaats van ir H. D. Louwes, die zijn benoeming tot lid van de Eerste Kamer niet heeft aangenomen, benoemd verklaard tot lid dier Kamer mr A. G. A. ridder van Rap- pard, lid der Tweede Kamer, te Tiel. Een adres van de S. D. A. P. De Sociaal-Democratische Arbeiders Partij en het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen hebben een zeer uitvoe rig adres aan de Tweede Kamer gezon den over 't bezuinigingsontwerp. Aan het slot daarvan zeggen zij, dat in het belang van het Nederlandsche volk moet wor den gehoopt, dat het wetsontwerp tot ver laging van de openbare uitgaven zal wor den verworpen en dat zal worden overge gaan tot een ander politiek beleid: dal der constructieve politiek, hetwelk naar de overtuiging van adr. het eenige is, waarmee ons volk voor verdere oecono- mische, financieele en geestelijke inzin king kan worden behoed. Notariaat. Bij Kon. besluit van 18 Juni is be noemd tot notaris te Amsterdam, de heer J. Wilkens, candidaat-notaris aldaar. De organisatie van de N. S. B. Het Tweede Kamerlid, de heer van der Heide, heeft aan den Minister van Justi tie, de volgende vragen gesteld: 1. Is het de regeering bekend, of het juist is, dat de nationaal-socialistische beweging besloten heeft een nieuwe orga nisatie op te richten of te doen oprichten, die naar den schijn buiten deze beweging zou staan om bij een eventueel verbod van de weerafdeelingen de plaats van deze te kunnen innemen? 2. Zoo ja, is het haar bekend, welke doelstelling deze nieuwe organisatie heeft; draagt ze een militair of een semi-mili- tair karakter, zooals kan worden afge leid uit de militaire titulatuur van storm troepen, brigades, commandanten en ka der; uit het feit, dat bij aanmelding tot het lidmaatschap van deze stormtroepen, waarvoor de aanbeveling van een hooge- ren functionnaris van de N. S. B. een noodzakelijke voorwaarde is, opgaaf moet worden verstrekt van allerlei bijzonderhe den, b.v. welk gewicht het adspirant lid heeft, welke methode van zelfverdediging hij zich eigen heeft gemaakt en op welke tijden van den dag of nacht hij beschik baar kan zijn? 3. Is de Minister niet van oordeel, dat, als deze organisatie inderdaad een mili tair of semi-militair karakter mocht dra gen of slechts naar den schijn dit karakter niet mocht hebben aan deze vol strekt on-Nederlandsche methode van doen voor goed een einde moet worden gemaakt? Onderzoek naar de gedragingen van den Haagschen hoofdcommissaris. Het Tweede Kamerlid, de 'heer Visser, heeft aan den minister van justitie dn vólgende vragen gesteld: Is het juist dat reeds voordat de ge wezen hoofdcommissaris van politie ie 's-Gravenhage, F. van 'tSant, den dienst met eervol ontslag en met recht op pen sioen verliet, tegen dezen hoogen ambte naar ernstige vermoedens van onrecht matige handelingen waren gerezen en dat het verleende ontslag met die vermoedeus verband 'hield? Is het juist dat ingevolge die vermoe dens in plaats van ingrijpen der justitie een „eereraad" is benoemd om bepaalde gedragingen van dezen gewezen hoofd commissaris van politie te onderzoeken en heeft de regeering aan de benoeming van dien raad medegewerkt en direct of indirect den gang van dat onderzoek ge volgd of doen volgen? Wordt ook vanwege de justitie in deze zaak een zelfstandig onderzoek ingesteld en kan de regeering verzekeren, dat in dien eventueels oneerlijke handelingen Binnenland. Distributie van vleesc'h in blik. De Nederlandsch-Duitsche transferrege ling. De nieuwe sluis bij Terneuzen. Buitenland. De bouw van de nieuwe Duitsche vloot. De positie van het Fransche Kabinet. Duitschland terug naar den Volkenbond? Het conflict Italië-Abessynië. hebben plaats gehad tegenover dezen ge wezen hoofdcommissaris van politie op dezelfde wijze is en wordt opgetreden als tegenover andere personen die zich aan strafbare handelingen te buiten gaan? Was er voor deze aangelegenheid geen reden tot toepassing van preventieve hechtenis, zooals dat bij andere delicten herhaaldelijk plaats heeft? Weet de regeering dat omtrent dit ge val zeer verontrustende geruchten worden verbreid en acht zij het niet wenschelqk dat ten spoedigste de volle waarheid om trent deze zaak wordt bekend gemaakt, door volledige inlichtingen aan de Ka mer te verstrekken? TWEEDE KAMER. De Nozema. Export van eieren. De Tweede Kamer heeft gisteren het wetsontwerp tot 'het in het leven roepen van een N.V. Nederlandsche Omroep-Zen- der-Maatschappij (Nozema) zonder hoof delijke stemming aangenomen. Bij het wetsontwerp inzake goedkeu ring van het op 11 Dóe. 1931 te Brussel gesloten verdrag tot het merken van eieren in het internationale handelsver keer, uitte de heer Vervoorn (P.B.) de hoop, dat dit wetsontwerp den eieren- export zal verbeteren. Thans is de eier- prijs nog laag en zijn de bedrijfslasten zwaar. Er hebben intusschen nog maar drie landen tot dusver geratificeerd. De Minister van Economi sche Zaken, de heer Ge 1 issen, antwoordde, dat men het merkteeken kan aanbrengen op de schaal en op de kist. Dat de ratificaties zoo langzaam gaan, stelt ook spr. teleur, omdat bij de indus trie terecht het streven op normalk atie is gericht, doch de normalisatie komt er voor de eieren eerst langzaam. D'e indie ning van dit wetsontwerp is wel wat ver laat, maar dit hindert niet, omdat toch nog niet genoeg landen hebben geratifi ceerd voor de inwerkingtreding. De voorzitter deelde aan het einde der vergadering mede, dat hij voorne mens is de Kamer weder bijeen te roepen tegen Dinsdag 9 Juli ter behandeling o.m. van de wijziging der begrooting van het gemeentefonds, de verkeerswet en de re geling van uitverkoopen en opruimingen. Omtrent hetgeen dan verder aan de orde zal worden gesteld zal spr. aan de Ka mer nadere mededeelingen doen. DE NEDERLANDSCH-DUITSCHE TRANSFERREGELING. In aansluiting aan de reeds eerder ge dane mededieeling omtrent de Neder- landsc'h-Duitsc'he transferregeling en de in verband daarmede 'gesloten overeen komsten inzake bet reisverkeer van Ne derlanders naar Duitschland en van Duit- schers naar Nederland, wordlt van offi cieele zijde bericht, dat het transferpro tocol thans te Berlijn door Hr Ms gezant aldaar en door een vertegenwoordiger van de Duitsche regeering is ondertee kend. Ter aanvulling van de op 14 Juni j.l. bekend gemaakte bijzonderheden wordt nog het volgende omtrent deze transfer regeling medegedeeld: le. Nederlandsche sohuldeischers van vorderingen, welke een goudclausule dra gen, doen 'door het aannemen van de uit het transferprotoco'l voortvloeiende beta lingen, voor zoover de betalingen door de Duitsche debiteuren op papierbasis be rekend zijn, igeen afstand van hun even- tueele rechten tot betaling in 'goud of te genwaarde daarvan, van de later opeisc'h- baar wordende renten en van hun kapi taalvordering. 2e. 'Het criterium, wie als Nederland sche sChuldeisChers in den zin van het Protocol te beschouwen zijn, is in het algemeen ongewijzigd gebleven. Een be perking is daaraan toegevoegd, dat per sonen van niet-Nederlandsche nationali teit, die na 1 Juli 1935 'hun zetel of vaste woonplaats in Nederland gevestigd heb ben, ook ai waren zij op 1 Juli 1933 reeds eigenaren van de betreffende effecten of andere vorderingen, niet onder de trans ferregeling vallen, tenzij de opbrengsten

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1