AKKERTJES Hebt Gij Lendenpijn? 7/if. WOENSDAG 19 JUNI 1935 DAGBLAD VOOR OE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No, 218 Buitenland Binnenland Belangrijkste Nieuws AKKER.CACHETS Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergn" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiön 30 cent per regel. Ingezonden mededcelingcn 00 cent per regel. Kleine Advertcntiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. C. D. U. en S. D. A. P. In een bij1 de fa. Van Deventer te 's Gra- venzande verschenen zeer lezenswaardige brochure van J. W. van Frankenhuyzen over de Chr.-Democratische Unie, is o.a. opgenomen een lijstje van stemmingen in de Tweede Kamer, waaruit blijkt hoe vaak de heer Van Houten met de S. D. A. P en andere revolutionairen meestemde. Dit heeft ook de aandacht getrokken van de Sociaal-Democraten. In de Socialistische pers werd de afge vaardigde van de C.D.U. reeds aangeduid als „de kleine Albarda". En te Slochteren, waar de Chr. Demo craten bij1 de raadsverkiezingen niet met een eigen lijst uitkwamen, werd door de S. D. A. P. een strooibiljet verspreid, waarin de C. D. U.'ers werden uitgenoo- digd te stemmen op de lijst van de S. D. A. P. omdat deze partij „vlak naast den heer van Houten staat". „Als ge, zoo heet het in dit biljet, in de voorgaande jaren de vergaderingen van de Tweede Kamer hebt nagegaan, zult ge hebben opgemerkt, dat de Sociaal-Demo craten en de heer Van Houten van de Democratische Unie, bijna altijd gelijk hebben gestemd. In de practijk zijn ze ge lijk. Zij1, die hem hebben hooren spreken, kunnen dit getuigen." De juistheid van deze uitspraken kan niet worden ontkend. Er blijkt tusschen G. D. U. en S. D A. P. innige verwantschap te zijn. „In de practijk zijn ze gelijk," zegt te recht het hier aangehaalde strooibiljet. Ze zijn één in hun strijd tegen de toe passing van de waarlijk Christelijke begin selen; één ook hierin, dat ze beide een gevaar vormen voor de democratie. De vlootovereenkomst tusschen Engeland en Duitschland. Het Britsch-Duitsche vlootaccoord is gepubliceerd. Aan Duitschland wordt 35 toege staan van de Britsche vlootsterkte, op voorwaarde, dat deze tonnenmaat gelijke lijk wordt verdeeld over de verschillende categorieën, met uitzondering van de duikbooten, ten opzichte waarvan Duitschland wordt gemachtigd te gaan tot een totale tonnenmaat gelijk aan die van Groot-Britannië. De Britsche regeering beschouwt dit voorstel als een groote en belangrijke bij drage tot de zaak der beperking der zee macht en zij gelooft, dat het accoord, dat zij thans met de Duitsche regeering heeft bereikt het sluiten van een algemeen accoord nopens de beperking der vloten tusschen alle zeemogendheden ter wereld zal vergemakkelijken. Duitschland zal onder alle omstandig heden vasthouden aan de verhouding van 35 d.w.z. die verhouding zal niet worden beïnvloed door den aanbouw van andere mogendheden. Indien het algemeene evenwicht van de bewapeningen ter zee ernstig zou wor den verstoord door eenigerlei abnormalen en uitzonderlijken aanbouw door andere mogendheden, behoudt de Duitsche regee ring zich het recht voor de Britsche re geering uit te noodigen den aldus ge schapen toestand te onderzoeken. Wat betreft de onderzeeërs zal Duitsch land, zonder overschrijding evenwel van de verhouding van 35 voor de totale tonnenmaat, het recht hebben een ton nenmaat aan onderzeeërs te hebben gelijk aan de totale tonnenmaat aan onder zeeërs in het bezit van de leden van het Britsche Gemeenebest. De Duitsche regee ring neemt evenwel de verplichting op zich, dat, behoudens de omstandigheden, aangegeven in de onmiddellijk hierop volgende zinsnede, de tonnenmaat aan onderzeeërs van Duitschland niet 45 zal overschrijden van het totaal van die in het bezit van de leden van het Brit sche Gemeenebest. Voor het geval de toestand naar de meening der Duitsche regeering zou eischen, dat zij gebruik maakt van haar recht op een tonnenmaat aan onderzee- ers van boven de 45 behoudt zij zich het recht voor de Britsche regeering hier van in kennis te stellen en is zij het er mee eens, dat de quaestie het onderwerp zal uitmaken van een vriendschappelijke bespreking vóór de Duitsche regeering een dergelijk recht uitoefent. Fransche ontstemming. „Frankrijk herneemt zijn vrijheid op zee", aldus luidt het opschrift van een bericht in de „Echo de Paris" over de Duitsch-Engelsche vlootbesprekingen en de Fransche antwoordnota op de Engel- sche mededeeling. 27 staten hebben het verdrag van Ver sailles onderteekend. Engeland alleen neemt echter het initiatief, om de vlóot- clausules van dit verdrag te veranderen. In het artikel komt de ontstemming over de Duitsch-Engelsche onderhande lingen en de houding van Engeland dui delijk tot uitdrukking. Eden naar Parijs. Officieel wordt gemeld, dat Eden op 21 Juni en volgende dagen te Parijs be sprekingen zal voeren met de Fransche regeering, welke zullen loopen over de vlootquaestie en over den algemeenen Europeesehen toestand. Trotski in Noorwegen. Groote geheimhouding wordt betracht nopens het bezoek van Trotski aan Noor wegen. Enkele jaren geleden reeds heeft Trotski gepoogd vergunning te verkrijgen voor een verblijf in Noorwegen, doch de regeering beschikte toen afwijzend. De nieuwe arbeidersregeering, blijkbaar van een andere opvatting, verleende de ver gunning wel. Uit Parijs wordt gemeld, dat Trotski verscheidene maanden geleden uit Frank rijk is vertrokken en twee maanden op Corsica heeft doorgebracht. Trotski scheepte zich te Antwerpen naar Oslo in. I Van welingelichte zijde wordt verno men, dat Trotski en zijn echtgenoote van de Noorsche regeering verlof hebben ge kregen om zes maanden in Noorwegen te vertoeven. Trotski moet zich echter verre houden van alle politieke actie en zich vestigen op een plaats, welke de autori teiten hiertoe geschikt achten. Naar ver luidt is hij voornemens zich te vestigen in een sanatorium voor tuberculose. Duitschland eischt zijn koloniën. Tijdens de koloniale conferentie in Frei burg heeft gouverneur Schnee het woord geveerd over de waardeering, die de Duit sche koloniale werkzaamheid overal heeft gevonden en die de zinneloosheid bewij-st van de motiveering van 't aan Duitschland ontnemen van zijn koloniën. „Ons voortbestaan als volk," aldus spr., „eischt koloniën en wij houden daarom vast aan den eisch van uitlevering dier koloniën." Rijksstadhouder Ridder von Epp hield vervolgens een rede, waarin hij o.m. zei- de: „Wij behoeven geen rechtsgronden aan te voeren tegen de beschimping ons aangedaan, in het verdrag van Versailles met betrekking tot de koloniale kwestie. Het is voldoende, dat onze wil bestaat, zoo iets niet verder toe te laten en dat wij1 de gevolgen daarvan ook niet kunnen dulden, aangezien wijt de koloniën thans noodiger hebben, dan toen wij ze ver wierven. Het is noodzakelijk er aan te denken, dat Afrika zich thans reeds zoo lang on der vreemde heerschappij bevindt en dat op natuurlijke wijze dit land zich aan deze vreemde heerschappij meer aanpast. Wij hebben daarom geen tijd te verliezen, wanneer wij1 onze aanspraken willen doen gelden. De koloniale kwestie is voor ons geen aangelegenheid van imperialisme, maar een zaak van voeding. De koloniale eisch luidt heden voor ons, in twee woorden: „Brood en Eer".. Wij kunnen niet erkennen, dat Duitsch land weliswaar principieel waardig en ge rechtigd is tot het besturen van koloniën, doch dat men niets wil weten van feite lijke teruggave. Duitschland heeft ook geen interesse bij een mandaat, maar het eischt als eigendom datgene wat bet voor God en de menschen rechtens toebehoort. Tunnel door den Mont-Blanc. Te Courmayeur in Piemonte zijn dezer dagen uitvoerige Fransch-Italiaansche besprekingen gehouden inzake den tun nelbouw door den Mont-Blanc, Het ligt in de bedoeling thans weldra een aanvang te maken met dezen gigan- tischen arbeid, welke een zeer groote ver betering zal beteekenen ten aanzien van de verbinding Parijs;Rome. Men heeft thans vastgesteld, dat de tunnel een lengte van 12.800 M. zal heb ben, De tunnels door den Simplon, den Mont-Cenis en den St. Gothard zijn respectievelijk 19.800, 13.500 en 15.700 M lang. De breedte van den tunnel, die met gewapend beton ter dikte van 1.50 M. zal worden bekleed, zal 8 M. bedragen. De kosten worden op 250 millioen Lire ge raamd, waarvan Frankrijk en Italië ge lijke deelen zullen bijdragen. Er zullen 5 a 6000 arbeiders bij' den tunnelbouw te werk gesteld worden, en men heeft berekend, dat het werk op deze wijze in vijf jaren voltooid kan zijn. Korte Berichten. De Fransche ministerraad heeft een plan goedgekeurd dat richtlijnen geeft voor het verlagen van de uitgaven op de spoorwegen, hetgeen een besparing van een milliard en twee-honderd-vijftig mil lioen francs zal opleveren. Uit verscheidene deelen van Duitsch land kernen berichten over uitingen van vijandigheid tusschen nationaal-soc. en r.- katholieken, vooral onder de jongeren van beide categorieën. In eenige gevallen is de politie tusschen beide moeten komen. Zij beeft eenige r.-katholieken in bewa ring genomen. De invoer van bananen in Duitsch land zal aan strenge beperkingen worden onderworpen. Deze beperkingen hebben een groote importmaatschappij reeds ge dwongen baar bureau's en magazijnen te sluiten. De toestand in China wordt steeds verwarder. Tegelijk met het bericht, dat het Tsjabar-incident zou zijn geregeld, wordt nu gemeld, dat de spanning tus schen de centrale Nanking-regeering en de Zuid-Ghineesche regeering weder is verscherpt. Te Wittenberg hebben indrukwek kende plechtigheden plaats gehad ter ge legenheid van de bijzetting der dooden van de ramp te Reinsdorf. Minister Goe- ring hield een rede, terwijl ook Hitier tegenwoordig was. Verkiezingen voor de Eerste Kamer. De candidaatstelling voor de verkiezin gen van 25 leden der Eerste Kamer zal op 9 Juli a.s. plaats hebben, terwijl do stemmingen in de betrokken Provinciale Staten op Vrijdag 26 Juli a.s. zullen wor den gehouden. De tuberculose in Ned.-lndië. Mevr. De VriesBruins beeft aan den Minister van Koloniën de volgende vra gen gesteld: Is bet juist, dat door den G.-G. van Ned.-lndië in zijn rede bij de opening van den Volksraad, is medegedeeld, dat uit een gehouden onderzoek zou zijn ge bleken, dat de tuberculose zich in Ned.- lndië meer en meer tot volksziekte ont wikkelt? Is de Minister bereid, eenige nadere bijzonderheden over den gang van dit on derzoek en den omvang der ziekte mee te deelen? Wil de Minister verder aangeven, welke maatregelen in de toekomst tegen deze ernstige volksziekte zullen worden geno men? Middenstands Bedrijfs-Vereeniging. Dezer dagen hield de Middenstands-Be- drijfs Vereeniging (M.B.V.) te Utrecht in het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen haar 5e alg. vergadering. In zijn openingswoord wees de voorz., dhr W. G. Scheeres van Den Haag, op de gunstige uitkomsten, welke de M. B. V. weder over het jaar 1934 had bereikt. Het jaarverslag, alsmede de balans en rekening en verantwoording over het af- geloopen boekjaar werden onveranderd vastgesteld. De voorstellen van bet Bestuur tot wij ziging der Statuten en van het Reglement voor de Ziekteverzekering, mede in ver band met, de oip 1 Juli 1935 in werking tredende wijziging der Ziektewet, werdeD met alg. st. aangenomen. Aan de wettelijke reserve werd toege voegd een bedrag van f 39.580.77. Daaren boven werd de statutaire reserve verhoogd met f 39.929.50. Hiermede bedragen deze reserves per 31 December 1934 in totaal f 486.000. De arbeidsgeschillen in 1934. Uit de dezer dagen verschenen statistiek van de werkstakingen en uitsluitingen ge durende 1934, blijkt, dat het bedrijfsle ven in Nederland in dat jaar zeer weinig storing door arbeidsconflicten ondervond. In totaal werden 152 geschillen geteld, waarbij1 voor de werkgevers 90.000, voor de werknemers 114,000 arbeidsdagen ver loren gingen. Men moet tot 1908 terug gaan om dergelijke lage cijfers te vinden, Het verzet tegen loonsverlaging heeft in 1934 in mindere mate aanleiding tot ar beidsgeschillen gegeven dan in de voor afgaande jaren van depressie. Daarente gen waren zoowel de drang der werkne mers naar hooger loon, als de weigering van werkgevers om collectieve arbeids overeenkomsten te sluiten of toe te passen, geschilpunten van meer beteekeuis ge worden, De uitslag der conflicten was in 1934 voor de betrokken werknemers over het geheel gunstiger dan in het voorafgaande jaar. Voor 21 pot. van hen eindigden de geschillen met een volledig verlies, terwijl in 1933 het overeenkomstige percentage 33 bedroeg. De plaatsing van arbeiders in het vrije land- en tuinbouwbedrijf met bijslag op het loon van de overheid. Maandag is te Assen een bespreking gehouden tusschen den landbouwkundi gen adviseur voor werkverschaffing en steunverleening, tevens belast met de in spectie Drenthe, ir F. P. Mesu, en de ge meentebesturen, alsmede besturen van di verse landbouw- en landarbeidersorgani- saties, zulks naar aanleiding van de mi- nisterieele aanschrijving betreffende plaatsing in land- en tuinbouwbedrijven van arbeiders en de wijze waarop deze regeling dient te worden uitgevoerd. Ir Mesu heeft uiteengezet, dat de ge troffen regeling van buitengewone betee- kenis is voor de bestrijding van de werk loosheid. Tot nu toe was 't zoo dat slechts subsidie werd verleend voor ontginnings werkzaamheden, doch niet voor de exploi tatie van het landbouwbedrijf. Hiertegen heeft de regeering zich altijd verzet, zoo dat de nieuwe regeling als een principi- eele ommekeer kan worden beschouwd. De oorzaak bier van is te zoeken in het feit, dat het aantal werkloozen nog steeds stij gende is en het steeds moeilijker wordt objecten voor werkverschaffing te vinden, waarbij nog kwam de steeds slechter wor dende toestand van de staatsfinanciën, zoodat getracht moest worden met het zelfde geld meer werk tot stand te bren gen. Het moet aus niet zoo worden 'opge vat dat deze regeling bedoeld is als steun aan het bedrijf. r?7f,a. 7pZn. te Weet je al, dat Colijn In verkiezingstijd, zegt de Rotter dammer mag blijkbaar alles. Grove laster schijnt dan bij! partijen, die van de negatie moeten leven gangbare munt te zijn. Lieden, die bij1 de uitgangen van anti-rev. vergaderingen plaatjes uit- deelen, waarop men Dr Golijn zoomaar te midden van Roomsche priesters ziet staan, vertellen er bet praatje bij, dat bij het volk aan Rome overlevert en zoo komt de laster in de wereld, die van huis tot huis kruipt: „Weet je al, dat Colijn óók Roomsch wil worden En er zijn menschen, die in dezen tijd alles gelooven. Zoo kan men ook zonder risico een an der lasterpraatje verte.llen: „W e e t j e a 1, dat Colijn Zondag gevlogen heeft?" „Absoluut. Z e hebben hem gezien. Een heele rondvlucht boven Nederland, 's Morgens om half elf is bij van Waalha ven vertrokken." Zoo gaat het praatje over de kantoren: het wordt aangedikt en met schimpscheu ten voorzien verder verzonden. Bij het dagblad „De Telegraaf" werd geïnfor meerd, of het verhaal juist was. Men wist er daar niet van. Toen belde een vriend van ons blad, die het verhaal ook moest hooren, ons op. Waarop wij' dan in vre desnaam maar in Den Haag navraag de den, hoe Dr Colijn den Zondag had door gebracht. Legenden kunnen zoo akelig werken. Dr Colijn was op Zondag j.l. te half elf tegenwoordig bij de godsdienstoefening in de Noorderkerk te 's Gravenhage, waar Ds A. G. Barkey Wolf voorging. 27 jeug digen legden belijdenis van hun geloof af. Dr Colijn behoorde tot de eersten, die na afloop van den dienst de jonge lidma ten de hand kwam drukken om hun geluk te wenschen met de goede keuze. Mogen wij het hierbij laten? Er zullen wel méér legenden volgen. Gebrekkige voeding in de mobilisatiejaren Van de 565 ingeschrevenen voor de lichting 1936 te Apeldoorn zijn er 193 af gekeurd. Volgens den dienstdoenden ge neesheer waren de gevolgen van de ge brekkige voeding in de mobilisatie-jaren voor de meesten de reden, dat zij onge schikt voor het vervullen van den dienst plicht werden geacht. Stembus-balans. „Het Volk" geeft een overzicht van het resultaat der gemeenteraadsverkiezin gen in 174 gemeenten beneden 20.000 in woners met een totaal aantal zetels van 1662 (in 1931 1661), en van twee ge meenten met een inwonertal van 20.000 tot 50.000 met 52' zetels. Het blad komt tot de volgende winst en verliesrekening: De S. D.A.P. won 43 zetels, de A.R. 4, de G.P.H. 12, de C.D.U. 15, de Herv. Ger. 1, de Kath. Dem. 3, de R.A.S.P. 2 zetels. Verlies leden de R.K. met 19 zetels, de C.H. met 7 zetels, de V.B, met 57 ze tels, de V.D. met 23 zetels, de Staatk Ger. met 1 zetel en de Plattelanders met 18 zetels. Het aantal zetels der gezamen lijke overige partijen steeg met 40. De exploitatie van onze zenders. Het Tweede-Kamerlid, de heer Boon, heeft amendementen ingediend op het wetsontwerp tot het in het leven roepen van een N.V. Nederlandsche Omroep Zen der Mij (Nozema). Volgens het eerste lid van art. 1 van het wetsontwerp heeft de Nozema ten doel: a. den aanleg en de exploitatie van aan de eischen des tijds voldoende zendinrich- tingen voor den Nederlandschen radio- Binnenland. Bankschandaal te Wormerveer. De spoorwegen voor een ton bestolen. Buitenland. Duitschland eischt koloniën. De Engelsch-Duitsche vlootovereenkomst gepubliceerd. omroep ten behoeve van organisaties ol personen, tot het doen van uitzendingen bevoegd; b. het ter hand nemen van die werk zaamheden, welke met aanleg en exploi tatie van deze zendinrichtingen direct verband houden of daaraan verwant zijn en tevens dienstig zijn om het omroep- wezen in Nederland te steunen of het doel genoemd sub a te bevorderen. Volgens het eerste amendement-Boon nu zal in sub b de komma achter „zijn" vervangen worden door een punt en zul len vervallen de woorden „en tevens dienstig zijn om het omroepwezen in Nederland te steunen of het doel genoemd sub a, te bevorderen". Het tweede amendement strekt om te doen vervallen het tweede lid van art. 1, luidende: „de vennootschap is tevens bevoegd tot het verrichten van die taken, welke, niet liggende op het eigenlijke gebied der programmaverzorging en niet direct verband houdend met aanleg en exploitatie van de sub a genoemde zend inrichtingen, als voorwerp van samen werking tusschen de omroeporganisatie! te beschouwen zijn en overeenkomstig de statuten, zooals deze ter zake luiden of zullen luiden, ter hand genomen zullen worden." Het ongemak van velen, die een zittend leven leiden. Verrast zult Ge zijn na één of twee Volgens recept van Apotheker Dumont POLER WALCHEREN. Het Polderbestuur van Walcheren houdt Zaterdag 29 Juni een buitengewone algemeene vergadering. De agenda omvat o.a, een voorstel tot stichting van een bemalingsinrichting te Ritthem en tot het aangaan eener geld- leening deswege en tot aanschaffing van een baggermolen en een voorstel inzake pensionneering der z.g. losvaste arbeiders. Terwijl andere voorstellen eerst later gepubliceerd zullen worden, kan inzake dat tot aanschaffing van een baggermo len worden gemeld, dat voor het uitdie pen van verschillende watergangen in de laatste jaren gebruik is gemaakt van een baggermolen. Deze wijze van werken biedt verschillende voordeelen boven bet delven met de band en zij' is dan ook goed bevallen. Men kan de specie dieper weghalen zonder dat de kosten al te zeer worden opgevoerd; men behoeft de watergangen tijdens de uitvoering van het werk niet af te sluiten, zoodat de afwatering onge stoord kan doorgaan; de kosten zijn gerin ger, zij' worden door den Ingenieur ge schat op f 0.20f 0.25 per kub. M. Tot dusver is telkens wanneer bagg'èr- werk moest worden uitgevoerd, een molen gehuurd; thans is dit echter niet mogelijk. Ook afgescheiden van die onmogelijkheid bcht het Dag.. Bestuur het gewensebt dat de Polder een eigen baggermolen aan schaft. De Ingenieur raamt onder het noodige voorbehoud de kosten van het uitdiepen van verschillende watergangen in de eerstvolgende 910 jaar op rond f 02.700 met een eigen baggermolen met inbegrip van afschrijving, tegen rond f 70.200 met een gehuurde molen. Ter oriënteering vermeldt het dagel. be stuur dat aan huur is besteed in 1929 f3173, 1930 f3502.50 en 1933—1934 f 2874.50, totaal f 9010, terwijl de kosten van aanschaffing van een nieuwe molen, franco Middelburg, thans ongeveer f 7200 zullen bedragen en de leverancier de kos ten aan rente, afschrijving, onderhoud en reparatie op rond f 1200 's jaars bere kent. Er zal in de eerste 10 jaar voldoen de werkgelegenheid voor een baggermolen voorhanden zijn, en dan kan men weer be ginnen met de eerst uitgebaggerde water gangen. Voor de levering van een molen is een aanbieding gevraagd aan de ma-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1