AKKERTJES DINSDAG 18 JUNI 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 218 Nog geen 3 Ceilf per dag kost een abonnement op „De Zeeuw" Abonnementsprijs p. kwartaal f 2.50 Weekabonnementenf 0.20 Buitenland. Binnenland Eiken dag even „fit".... Belangrijkste Nieuws Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergn" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. ve Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Go.es en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededcelingen 00 cent per regel. Kleins Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. De Gemeenteraadsverkiezingen. De Gemeenteraadsverkiezingen zijn tot nu toe voor de rechtsche partijen in het algemeen en voor de A. R. partij in het .bijzonder, niet ongunstig verloopen. Een zuivere vergelijking is, dank zij al lerlei plaatselijke combinaties niet moge lijk, maar voor zoover valt na te gaan wist de A. R. partij vrijwel overal haar positie te handhaven. Ondanks de vaak felle bestrijding van links en rechts bleef het Antirevolutio naire volk als geheel trouw aan zijn be- ginsel. Laat het in Zeeland, waar deze week in verreweg de meeste plaatsen de raadsver kiezingen gehouden worden, niet anders zijn. Onder den schoonen schijn van leuzen als: algemeen belang, gemeentebelang en dergelijke, tracht men ook onze mannen en vrouwen te verlokken, het Antirevolu tionaire Vaandel te verloochenen. Vooral als wat helaas soms voorkomt ook mannen van Antirevolutionairen huize zich leenen om op een „vrije lijst" een plaats in te nemen en de officieels can- didaten te bestrijden. Een goed Antirevolutionair doet daar aan niet mee. Hij houdt zich aan de lijst van zijn kiesvereeniging. Hij stemt op de Antire volutionaire lijst, of als de Kiesvereeni ging met een andere partij tot een accoord kwam op de lijst, waarop ook voor de An tirevolutionaire candidaten een plaats is ingeruimd. WERKLOOSHEIDSSUBSIDIEFONDS. De begrooting voor 1935 sluit met een nadeelig slot van f 4.600.000. Ingediend is een wetsontwerp tot vast stelling van de begrooting van het werk- loosheidssubsidiefonds voor 1935. In de memorie van toelichting geeft de regeering de volgende totalen voor 1935 van het werkloosheidssubsi diefonds: Ge wone dienst uitgaven f,14.150.000; In komsten f 9.|550D00; nadeelig slot f 4.600.000. Ter toelichting van dit tekortcijfer moge het volgende dienen. Bijl de instelling van het Werkloos- heidssubsidiefonds is het leidend beginsel geweest, dat aan de gemeenten bijdragen zouden worden gegeven volgens een zoo danige schaal, dat het totaalbedrag dier bijdragen 'de beschikbare middelen van het fonds niet zou overschrijden. Het was daarbij het voornemen der regeering deze schaal zoo tijdig vast te stellen, dat de ge meenten daarvan bij het opmaken van haar begrootingen reeds zouden kunnen kennis dragen. Tusschen het tijdstip, waarop de schaal werd vastgesteld, en het tijdstip van in diening der begrooting ligt een tijdperk van nagenoeg een jaar. In dit tijdperk is de toestand op het stuk der werkloosheid niet verbeterd. Integendeel vordert de be strijding van de gevolgen daarvan thans hoogere bedragen dan in den zomer vaD 1934 te voorzien was. Dit beteekent, dat de handhaving van de oorspronkelijk ont worpen schaal thans vermoedelijk zal lei den tot het bovengemeld nadeelig slot op de rekening van het fonds. Dit ware alleen te voorkomen geweest, indien de schaal der bijdragen ware gewijzigd, zoodat aan de gemeenten minder zou worden uitge keerd dan aanvankelijk in de bedoeling lag. De regeering heeft gemeend, tot een dergelijke wijiziging der schaal niet te moeten overgaan. De gemeenten hebben er immers op mogen rekenen, dat de bij dragen zouden worden vastgesteld over eenkomstig hetgeen haar in Juli 1934 was medegedeeld en het zou tot allerlei moei lijkheden voor haar financiën hebben aanleiding gegeven, indien daarin thans verandering werd gebracht. Het noodzakelijk gevolg daarvan is, dat de begTOoting van het fonds voor 1935 een tekort moet aanwijzen. Vanzelfsprekend zal het streven der regeering er op gericht zijn dit tekort zooveel mogelijk te beper ken. Een der middelen daartoe zal zijn een nauwkeurig onderzoek der begrootingen van de gemeenten, die voor een extra bij drage in aanmerking komen. In overleg met Ged. Staten zal de regeering nagaan of wellicht wegens extra bijdragen zal kunnen worden volstaan met een kleiner bedrag dan op de fondsbegrooting daar voor is uitgetrokken. Dit neemt niet weg, dat er mede zal moeten worden gerekend, dat een tekort van eenigen omvang door de fondsrekening zal worden aangewezen. Bij de vaststelling der begrooting voor het volgend jaar zal dan zijn te overwegen, op welke wijze in de dekking daarvan zal kunnen worden voorzien. Deze methode heeft het voordeel, dat dan tijdig voor den aanvang van een nieuw begrootingsjaar kan worden bepaald, welke gevolgen een en ander voor de begrootingen der onder scheidene gemeenten met zich zal bren gen. Die gemeenten kunnen daarmede dan bij de opstelling harer begrootingen aan stonds rekening houden. Wat den kapitaaldienst betreft, herin nert de regeering aan het voornemen de gemeenten die in 1934 bedragen ter zake van werkloosheidsuitgaven hebben moe ten uitstooten op haar aanvraag een ren teloos voorschot te verstrekken ten be- loope van het uitgestooten bedrag. Ter uitvoering van dit voornemen is in de begrooting van het fonds een post van f 28 millioen geraamd. Dit bedrag moet in tien jaarlijksche termijnen, te beginnen op 31 December 1935, door de gemeenten worden afgelost. De eerste aflossing is dan onder artikel 9 der inkomsten van het fonds geraamd. Aangezien het fonds geen geldmiddelen voor dit doel tot zijn beschikking heeft zal uit 's Rijks schatkist ten 'aste van hoofd stuk Vil B der Rijksbegrooting een voor schot aan het fonds worden verleend. Dit voorschot zal in 10 jaar weder door het fonds aan de Rijksmiddelen moeten wor den teruggegeven. De eerste aflossing aan de Rijksmiddelen moet op 31 December 1935 plaats hebben. De Britsch-Duitsche vlootbesprekingen. Vermoedelijk zullen de Britsch-Duitsche vlootbesprekingen voor het einde der week beëindigd worden. Gistermorgen hebben de deskundigen van beide partijen wederom besprekingen gevoerd over tech nische kwesties. Er had gisternamiddag geen enkele bij eenkomst plaats van Engelsche en Duit- sche vlootgedelegeerden. Waarschijnlijk zal de volgende plenaire bijeenkomst van daag plaats vinden. Het schijnt, dat het Fransche antwoord op de Engelsche nota in zake de Duitsch- Engelsche besprekingen er op wijst, dat het vlootstatuut van Duitschland niet ge wijzigd kan worden dan door alle onder teekenaars van Versailles en dat het ont worpen accoord het te Washington vast- g stelde evenwicht verbreekt. Ook zou Frankrijk uit voorzorg voor zijn veilig heid zijn vrijheid in zake vlootbases moe ten hernemen. De afzetting van Prof. Karl Barth herroepen. Na een disciplinair proces voor de rechtbank te Keulen is, naar men zich zal herinneren prof. Karl Barth, hoogleeraar in de godgeleerdheid aan de universiteit te Bonn, op 20 December van het vorige jaar uit zijn ambt ontzet, omdat hij had geweigerd den ambtseed in den voorge schreven vorm af te leggen. Hij wilde aan den eed van trouw aan den Leider en Rijkskanselier namelijk de woorden toe voegen „voor zoover ik dat als evange lisch Christen voor God kan verantwoor den". Tegen het tegen hem gevelde von nis, 'twelk hem bovendien het recht op pensioen ontzegde en hem alleen een jaar lang half wachtgeld toekende, was prof. Barth in hooger beroep gekomen bij het Pruisisch hoog-administratief gerechts hof. Naar de Zwitsersche evangelische persdienst meedeelt, heeft dit hof het te gen prof Barth gevelde vonnis vernietigd, zoodat hij zijn ambt als hoogleeraar te Bonn kan hervatten. De Fransche verdedigingswerken aan de oostgrens. Naar aanleiding van het bezoek, dat de Fransche minister van oorlog en de le- gercommissie uit de Kamer aan de ves tingwerken aan de Oostgrens hebben ge bracht, geeft de afgevaardigde Rucart in de Matin een overzicht van die werken. Rucart berekent, dat er sedert 1930 voor de vestingwerken van de Noordzee af tot aan Belfort en die aan de Zuid-Oostgrens 5117 millioen frank is uitgegeven, de kos ten van den aankoop van het terrein en van de uitrusting der vestingwerken daar in begrepen. Korte Berichten. i De Oostenrijksche regeering heeft een wet aangenomen, welke toestaat ten minste de helft van het bedrag, dat an ders aan werkloozensteun zou zijn uitge keerd, als subsidie te verleenen aan de industrieels ondernemingen, die in de tweede heft van dit jaar hun personeel met ten minste 20 pet. zullen uitbreiden. De amnestie, die is afgekondigd ter gelegenheid van den terugkeer van het Saargebied naar Duitschland, is thans, naar een Keulseh blad mededeelt, toege past in 13,280 gevallen. Naar de bladen mededeelen is te Kanton de staat van beleg afgekondigd in verband met de ontevredenheid, welke bestaat onder het personeel van de vloot wegens de betaling van de gages. De Russische regeering heeft haar gezant te Boekarest instructie gegeven met Roemenië onderhandelingen te ope nen over het sluiten van een Russisch- Roemeensch veiligheidspact. i De volkscommissaris voor de bin nenscheepvaart heeft medegedeeld, dat in de eerste helft van 1935 door onvoorzich tigheid en gebrek aan discipline ca. 30 Russische stoomschepen zijn gezonken of onbruikbaar geworden, waarbij talrijke menschen om het leven zijn gekomen en de staat vele honderden millioenen roe bels heeft verloren. 'In den Oosthaven te Berlijn waren gisteren twee arbeiders bezig met het rei nigen van verscheidene groote benzine tanks, die in den grond gebouwd zijn. Eén hunner verloor in één der tanks het be wustzijn. De tweede snelde zijn kameraad te hulp, doch ook hij viel bewusteloos neer. Toen beiden eindelijk geborgen wa ren, bleken de levensgeesten reeds gewe ken. i Gedurende de maand Mei is het aantal werkloozen in Zwitserland, evenals in de voorafgaande maand, verminderd. Het aantal ingeschreven werkloozen daal de met 6536 tot 65.908. Het aantal werk loozen is echter nog belangrijk grooter dan het vorige jaar, toen het op 31 Mei niet meer dan 44.087 bedroeg. Deze ver meerdering is voornamelijk het gevolg van den toestand in de bouwvakken. OPBRENGST DER RIJKSMIDDELEN. De Omzetbelasting herstelt zich. Blijkens het jongste overzicht van den stand der Rijksmiddelen is voor den dienst 1935 tot heden aan directe Be lastingen 1.749.946,03 minder ontvan gen dan in de overeenkomstige periode in het vorige jaar. Deze daling komt vooral door den achteruitgang van de inkom stenbelasting, die thans reeds 1.837.375,03 gld minder heeft opgebracht dan in 1934. Slechts de grondbelasting bracht 350.874,54 meer op dan in het vorige jaar, terwijl ook de belasting van de doode hand met 497.646 het hare deed om de opbrengst te verhoogen. Wat de overige middelen betreft, de Omzetbelasting, waarvan de opbrengst per maand 6.791.666,67 is geraamd, bracht het in de afgeloopen maand tot 5.619.284,65 tegen 5.3ip.716,81 in Mei 1934. De opbrengst is anderzijds bedui dend hooger dan die van April 1935, toen slechts 4.593.987 aan Omzetbelasting in de schatkist vloeide. Tot de overige middelen, die in Mei 1935 meer opbrachten dan de raming, be- hooren de accijns op zout 160.929,88), couponbelasting 287.685.63), rechten en boeten van zegel 980.233,77) en de rechten en boeten van successie, van over gang bijl overlijden en van schenking 1.836.075,92). In hooge mate bleven echter in gebreke de Div.- en Tantième belasting 1.437.066,95), invoerrechten 5.646,036,48), accijns op het gedistil leerd 1.233.520,62), bier (1.114.814,66) gld.) en de Omzetbelasting (9.365.284,85 gld.), die wel zeer veel minder opbrachten dan de raming. De opbrengst van de Invoerrechten be droeg in Mei 1935 nog 7.323.499,28 meer dan het vorige jaar. Ook de zout- accijins, suikeraccijns, tabaksaccijns, om zetbelasting, couponbelasting, rechten en boeten op zegel en rechten en boeten van successie brachten meer op dan in het vorige jaar. Steunverlening aan tijdens werkloosheid gehuwden. De minister van sociale zaken heeft besloten, de bepaling omtrent het verlee nen van steun aan diegenen, die tijdens werkloosheid zijn gehuwd, te wijzigen. Tot dusver werd de methode gevolgd, dat met betrekking tot de tijdens werkloosheid ge huwden een datum werd vastgesteld, waarvoor men gehuwd moest zijn om voor gehuwdensteun in aanmerking te komen. Deze datum werd na verloop van tijd verschoven, waardoor dan op een be paald oogenblik zij1, die na bedoelden da tum gehuwd waren, gehuwdensteun ont vingen. Als datum waarvoor men gehuwd moest zijn, gold sinds de laatste wijziging 1 April 1934. De minister van sociale za ken heeft thans bepaald, dat aan hen, die tijdens hun werkloosheid zijn gehuwd, geen gehuwden-uitkeering mag worden Als Ge "AKKERTJES" in huis hebt,hebtGenooit„naredagen". Al staat Ge op met dat onbe haaglijke gevoel van een opko mende migraine, met hoofdpijn of andere klachten die voor vrouwen op gezette tijden echte dag-bedervers zijn, aan zal 'n "AKKERTJE" U dadelijk helpen. Volgens recept van Apotheker Dumont Metalen zak-etui met 3 stuks 20 cent. Glazen kokertje met 12stuks52 cent. verstrekt dan nadat zij een jaar gehuwd zijn of na hun huwelijk drie maanden in het vrije bedrijf hebben gewerkt. Gehand haafd is de bepaling, welke reeds be stond, dat zij, die na hun huwelijk kost- gangerssteun ontvingen, dien kunnen be houden zoolang zij ingevolge het voren staande nog niet voor gehuwdensteun in aanmerking komen. Invoer van papier en papierwaren. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot regeling van den invoer van papier en papierwaren. In de Memorie van Toelichting zegt de minister van Economische Zaken, dat in de afgeloopen periode de contingenteering wel eenig inzicht heeft gebracht in de ge heel omvangrijke materie, doch aan de desbetreffende fabrieken nog in zeer on voldoende mate steun gegeven heeft. In verband hiermede heeft de minister gemeend, de contingenteering eenigszins te moeten verscherpen. Daartoe werd overgegaan voor druk- en schrijfpapier, voor ander papier en papierwaren met uitzondering van behangselpapier en as- phaltdakpapier door verlaging van het percentage, terwijl voor beide laatstge noemde artikelen bij handhaving van het percentage door de wijziging der basisja ren de invoermogelijkheid eveneens een weinig werd teruggebracht, Werkverruiming voor Jeugdige werkloozen. Naar aanleiding van een bericht, be treffende een nationale verloting ten bate van de werkverruiming voor jeudige werkloozen, welk plan bij den minister van sociale zaken in studie zou zijn, ver neemt het ,,Hbld." van de meest bevoegde zijde, dat dit geen plan is, dat vande regeering uitgaat. Een der organisaties, welke zich met het vraagstuk der werkloosheid bezig heeft te houden, heeft een dergelijk plan bij het departement ingediend. De minis ter heeft toen geantwoord, dat in verband met het feit, dat de centrale commissie voor de jeugdwerkloosheid binnenkort ge- installeerd zal worden, er voor hem geen reden was zich op dit oogenblik nader met de zaak bezig te houden. Hulp aan jeugdige werkloozen. In de „Tijd" van Zaterdag 1.1. komt een bericht voor, dat de minister van Sociale Z®ken een plan in studie zou hebben voor het organiseeren van een groote nationale verloting ten bate van jeugdige werkloo zen. Dit bericht kan den indruk vestigen, dat de minister het initiatief zou hebben ge nomen of een plan zou hebben ontworpen tot het houden van een zoodanige verlo ting. Dit is echter ten eenen male onjuist. Van particuliere zijde is bij1 den minis ter een plan ingediend tot .het houden van een nationale verloting ten bate van de jeugdige werkloozen. De indieners vroe gen daarbij den minister dit plan door een commissie te laten onderzoeken. De minister heeft daarop geantwoord, dat, nu juist dezer dagen de commissie ter bestudeering van het vraagstuk der jeugdige werkloozen is geïnstalleerd, er geenerlei aanleiding bestaat om nog een nieuwe commissie te benoemen. De juist geïnstalleerde commissie toch zal het vraagstuk der jeugdige werkloozen in zijn vollen omvang bestudeeren. Of deze com missie aanleiding zal vinden om op het plan van een nationale verloting nader in te gaan, dient te worden afgewacht. Binnenland. Begrooting werkloosheidssubsidiefonds ingediend. Opbrengst rijksmiddelen. Herclassificatie van gemsenten. De R.K. onderwijzers tegen bet bezuini gingsplan. Buitenland. De vlootbesprekingen te Londen. Prof. Barth weer in functie? VAN BATAVIA NAAR AMSTERDAM IN 5V2 DAG. De vlucht van de „Koetilang". Wat Scholte en Hans Martin vertelden. De „Koetilang", het eerste Douglas-toe stel, dat de versnelde vlucht van Batavu naar Amsterdam heeft uitgevoerd, is gis teravond tegen half zeven op Schiplim aangekomen. De „Koetilang", onder com mando van Scholte, was "Woensdag uit Indië vertrokken en was dus 5 Ys dag la ter in Nederland terug. De heer Hans Martin, de secretaris van de K. L. M., die de tocht meemaakte, ver klaarde zich dadelijk na aankomst bereid enkele vragen te beantwoorden. Hoe was deze versnelde vlucht? Prachtig. Een volkomen succes. In vijf jaar had ik deze route niet gemaakt en mijn ervaring nu is niet meer te ver gelijken met die van vroegerl En dan laat de heer Martin vlotweg een aantal bijzonderheden volgen: Denk eens aan, Woensdag uit Ba tavia en nu, Maandag in den vooravond, sta ik op Schiphol. En, wat naar mijn meening heel veel zegt, ik ben volkomen frisch en fit. Eigenlijk is de vlucht een prachtige rustkuur geweest, en die En- gelschen daar hebben in de machine wat af-geslapen. Die zitten straks nog in Lon den en eergisteren liepen ze nog in Britsch-Indië; dat geeft wel een goed denkbeeld van deze snelle vluchten. De reisoutillage? Ik ben heengegaan langs de zuide lijke route, alles perfect; overal waar ik kwam was alles in orde; de agenten doen uitstekend hun werk, de grondorganisatie klopt prachtig. Terug, dat was de eerste snelle vlucht van Indië uit, hebben we de zomerroute gevolgd, dus AtheneLeipzig Die vlucht was één genoegen. Wat is dat heel anders dan vroeger! Voorop wil ik stellen, dat de dienst zoo is ingericht, dat de passagier steeds in den vooravond op de plaatsen, waar overnacht wordt, aankomt en hij1 hoeft 's morgens niet, althans niet voor de tro pen, zoo verschrikkelijk vroeg op te staan. Een belangrijk ding, omdat de vlucht nu niet meer voor hem een Ausdauer-pres- tatie, maar een genoegen wordt, een ple zierreis. Langs den weg zijn overal goede hotels, waar hij1 modern oomfOTt vindt en een zacht bed, als hij', na ook nog gelegen heid te hebben gehad de omgeving eens te gaan opnemen, een goede nachtrust wil gaan genieten. In Bagdad bijvoorbeeld, is juist weer een heel nieuw, uitstekend ho tel geopend. En het verblijf in de lucht? Is een en al gerief. Het geluid is zoo minimaal, dat ik bijvoorbeeld de heele vlucht geen watjes heb gebruikt; men kan gemakkelijk een conversatie voeren, maar wat men vooral heel goed kan, issla pen, op de ruime ligstoelen. Het leven aan boord is geriefelijk, het is er gezellig onder elkaar; er wordt een sandwich, een drank geserveerd, men leest of een passagier k ij k t slechts zelden of men slaapt. Zooals die Engelschen hebben ge daan. Dit vliegen is geweldig geriefelijk. Van vermoeienis is geen sprake. Al lereerst, als gezegd, heel weinig hinder van de motoren. En dan dit: de vlucht duurt ongeveer 55 uur, in 51/a dag is dat dus tien vlieguren per dag, voor zoo'n vlucht niet veel. En gewoonlijk maakt men, bij deze snelheid, na twee, twee-en- een-half uur alweer een tusschenlanding. Het langste traject, dat wij gevlogen heb ben, duurt 4 y> uur, en dat is niets in deze toestellen, die goed geventileerd zijn, waarmee men hoog en cjjjs koel vliegt wij1 hebben dikwijls de verwarming aan gehad 1 en die er zoo snel van door gaan. Hoe snel? Op den heenweg gemiddeld 270 k.m., terug, rekening houdende met den tegen wind, gemiddeld 250. Op die snelheden zijn onze tabellen berekend en hier, ik heb er aanteekening van gehouden, de ver schillen in aankomst met de vastgestelde dienstregeling is minimaal, het is een quaestie van minuten geworden en dat is zeer belangrijk voor de postverbinding. Practisch weet men nu op de minuut af, hoe laat de post op een vliegstation moet zijn, om nog meegenomen te kunnen wor den. Deze tijlden, dat heeft deze vlucht onomstootelijk aangetoond, zijn nog zeer

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1