MAGGI5 EERSTE BLAD Telefoon 447. Buitenland Binnenland Belangrijkste Nieuws MAANDAG 17 JUNI 1935 DAGBLAD VOOR OE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 217 SOEPTABLETTEN Uitg.: IS.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergn" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiön 30 cent per regel. Ingezonden mededcelingcn 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto 0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. BEPERKING CUMULATIE VAN INKOMENS. Een wetsontwerp ingediend. Thans is ingediend een wetsontwerp in zake vereenvoudiging en uitbreiding dei maatregelen tegen cumulatie van inkom sten. In de memorie van toelichting z.gt de regeering, dat er in de laatste jaren een stijgende ontstemming volt waar te nemen tegen het gelijktijdig genot van inkomsten uit verschillende overheidskassen door één persoon of door meer leden van één ge zin. Hoewel die ontstemming in verhand met de heerschende werkloosheid te be grijpen is, ia de critiek op de cumulatie van inkomsten niet altijd gerechtvaardigd. D'e artikelen 67 en 69 der Pensioenwet 1922 de Pensioenwetten voor de Zee- en Landmacht en voor de Spoorwegambte naren bevatten overeenkomstige bepalin gen grijpen ten deze reeds zeer sterk in. Ten aanzien van de bezwaren, geuit tegen het gelijktijdig of achtereenvolgens bekleeden van pensioengerechtigde be trekkingen, mag niet over het hoofd ge zien worden, dat dit niet steeds kan wor den vermeden, omdat de kwaliteiten wel ke voor een bepaalde betrekking worden vereischt, niet zelden juist in bijzondere mate voorkomen bij hen, die reeds een pensioengerechtigde betrekking bekleeden of bekleed hebben. Verder dient er op gewezen, dat in tal van gevallen, waarin cumulatie van in komsten uit openbare kassen werd gesig naleerd, die cumulatie het gevolg was van het bekleeden van politieke functies (wet houder en gedeputeerde), waarop uit den aard der zaak de regeering geen invloed kan uitoefenen. In het thans aangeboden wetsontwerp wordt voorgesteld de bestaande regeling te vereenvoudigen, voorts in de cumula tiebeperking te betrekken vergoedingen, genoten wegens het bekleed hebben van politieke functies, en verder regelen te stellen voor de toekenning van deze ver goedingen. In afwijking van de voor de zooge naamde wachtgeld-vervangende pensioe nen reeds bestaande regeling werd bij de wet van 28 Mei 1925 voor de invaliditeits pensioenen, de vervroegde ouderdomspen sioenen en de Ministerspensioenen en de cumulatie van pensioen met inkomsten niet beperkt wegens inkomsten uit a 11 e n arbeid of elk bedrijf na het ontslag ter hand genomen, maar sledhts tot inkom sten uit een betrekking, bedoeld in artikel 3 of 4 der Pensioenwet 1922. De korting op het pensioen werd verder niet bepaald op het volle bedrag, waarmee het totaal van pensioen en inkomsten de laatstelijk genoten wedde of de z.g. fictieve wedde overschreed, maar op 90 pet. daarvan. Tenslotte heeft de korting niet plaats zoolang het pensioen wordt genoten, maar tot het bereiken van den 65-jarigen leef tijd. Tegen het verschil in deze cumulatie- beperkende bepalingen zijn bezwaren ge uit. De regeering meent hieraan tegemoet te komen door de voorschriften van de eene bepaling te verscherpen en die van de andere te verzwakken. De controle op het gelijktijdig genot van pensioenen is tot nu toe niet geregeld In dit ontwerp wordt ten deze een voor ziening voorgesteld. Het komt der regeering voorts gewenscht voor, dat enkele voorschriften worden gegeven omtrent de toekenning van wachtgeld en pensioen wegens het bekleed hebben van het wethouderschap en het lidmaatschap van Gedeputeerde Staten. Voorgesteld wordt de toekenning van wachtgeld en pensioen facultatief te laten, doch om trent duur en bedrag van het wachtgeld ingang en maximum van het pensioen en kele beperkingen te stellen. De regeering meent, dat zal kunnen worden volstaan met een afloopend wachtgeld met een maximalen duur van 3 jaar en cumulatie beperking wegens inkomsten uit een ambt of betrekking in dienst van een der licha men, genoemd in artikel 3 en artikel 4 der Pensioenwet 1922, of uit het beklee den van wethouderschap of lidmaatschap van Gedeputeerde Staten, met ingang van of na den dag van aftreding ter hand ge nomen of aanvaard, en met een ouder domspensioen, waarvoor een maximum van 50 pet. der laatstelijk genoten wedde haar voldoende voorkomt, Op dit ouder domspensioen zullen mede cumulatie-be perkende bepalingen moeten worden toe gepast bij gelijktijdig genot van een amb tenaarspensioen of een ander, politiek pensioen, indien het totaal bedrag dier pensioenen een bedrag van f 4000, of bij genot van een pensioen als gewezen mi nister, van f 6000 overschrijdt. De uit zonderingspositie, welke de wet van 17 Juli 1923 voor de nonactiviteitswedden schept voor hen, die lid zijn van een der Kamers van de Sta- ten-Generaal, is in verband met de tegen woordige tijdsomstandigheden niet lan ger te handhaven. De regeering stelt daar om voor om de werking van die bepaling, waarbij artikel 4 dier wet buiten werking wordt gesteld voor hen, die bij het inwer kingtreden dier wet in het genot waren van een verlof-traktement of non-activi teitswedde, hun toegekend voor den duur van het Kamerlidmaatschap, hooger dan de ingevolge de wet hun toekomende non- activiteitswedde, te beperken tot den duur der loopende zittingsperiode. Ingezonden Mededeellng. SIEBENGA'S FRUITHANDEL Lange Vorststraat 63 Goes. Behalve een termijn, waarbinnen de be staande wachtgeld- en pensioenvorderin gen voor gewezen wethouders en gewezen leden van Gedeputeerde Staten moeten worden herzien, schrijft het thans inge diende ontwerp voor, dat de wachtgelden en de pensioenen, waarop ingevolge die verordeningen vóór 1 October 1935 recht is ontstaan, ook na dien datum worden uitbetaald tot de bedragen, waarop die verordeningen voor dien datum recht ga ven. Ten slotte wordt voorgesteld, de pen sioenen, verleend aan gewezen wethou ders of leden van Ged. Staten met 10 pet. te verlagen, indien de tegenwoordige sa larisregeling dier functionarissen, verge leken met die der vroegere, 10 pet. of meer is gedaald. GROOTE SPOORWEGRAMP IN ENGELAND. Veertien dooden en 60 gewonden. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft nabij Londen een ernstig spoorweg ongeluk plaats gehad. Nabij het station Welwyn is een sneltrein van achteren op een anderen sneltrein, die voor een ou- veilig signaal stond te wachten, gereden. D'e gevolgen waren ontzettend. Tal van wagens werden geheel of gedeeltelijk in elkaar gedrukt. Van den goederentrein ontspoorden de locomotief en eenigo wa gens. Tot Zondagochtend waren veortien dooden, waaronder twee vrouwen en twee zuigelingen, en zestig gewonden gebor gen. Van de gewonden moesten velen in einstigen toestand naar het ziekenhuis worden vervoerd, Nader wordt gemeld: Zaterdagavond te 23 uur vertrok van het station Kings Gross te Londen een trein met week-end passagiers naar het Noorden, en precies 15 minuten later ver trok op hetzelfde spoor de „Flyirg Scottsmann", de bekende sneltrein naar Schotland, met post en passagiers. Kort voor middernacht reed laatstge noemde trein met razende snelheid men zegt ongeveer 10O K.M. op den in het station Welwyn stilstaan den eerst ver trokken trein. Door het nachtelijk duister klonken spoedig hartverscheurende kreten. Met behulp van acetyleenlampen werden de lijken met groote moeite uit de puinhoopen bevrijd. D'e gewonden wer den onmiddellijk naar de naburige zie kenhuizen van Welwyn en Hertford over gebracht. Bij het aanbreken van den dag leverde het terrein van de ramp een droefgeesti- gen aanblik op. Men vreest, dat zich onder de puinhoo pen nog meer slachtoffers bevinden. Nauwelijks 12 uur na het ernstige spoorwegongeluk bij Welwyn, beeft zich nabij Glasgow in Schotland een nieuw treinongeluk voorgedaan. Een personen trein reed op het station Gourock tegen een stootblok. Tengevolge van de aerige botsing werden 22 personen gewond waarvan 3 ernstig. Besprak Von Rlbbentrop ook buitenland- sche kwesties? Dé „Manchester Guardian" meent te weten, dat de besprekingen tusschen den Britschen minister van Buitenlandscln* Zaken, sir Samuel Hoare, en den Duit- schen buitengewo-nen gezant von Ribben- trop niet uitsluitend op vlootkwesties betrekking hebben gehad, doch dat ook vraagstukken op het gebied der buiten- landsche politiek ter tafel zijn gekomen. Voorts verneemt het blad, dat de des kundigen het aantal z.g. vestzakkruisers van 10,000 ton, dat Duitschland mag be zitten, op drie hebben vastgesteld en dat Duitschland het recht zal krijgen vijf kruisers van 22.000 ton ts bouwen. De ontploffing te Relnsdorf. Het opruimings- en herstelwerk te Reinsdorf is nog steeds in vollen gang. Zeer veel bewoners ziet men loopen met verbanden om het hoofd of met een arm in een draagdoek. Tot nog toe zijn 58 do-oden geborgen, waarvan slechts 38 geïdentificeerd kon den worden. Teneinde ook de andere doo den te identificeeren, zijn de naaste bloed verwanten van de overige slachtoffers op geroepen om zich met de leiding der fa briek in verbinding te stellen. „Staakt het vuren!" Vrijdagmiddag prompt twaalf uur is aan het front van den Chaco door de beide oppercommandanten van Bolivia en Paraguay bevel gegeven: „Staakt het vuren". D'e laatste uren vóór het begin van den wapenstilstand kwam het nog slechts tot lichte voorpostengevechten en botsin gen tusschen patrouillegangers. In alle Zuid-Amerikaansche hoofdste den heerscht groote vreugde. Overal is de wapenstilstandsdag tot een openbaren feestdag verklaard. Verdediging van den franc. De Fransche regeering heeft een ern stige waarschuwing gericht tot do krin gen, die trachten de maatregelen tot ver dediging van den franc te saboteeren. Laval, zoo wordt in een officieel com muniqué verklaard, is vastbesloten, geen enkele handeling te zullen toelaten, die niet in de lijn is van de hem door het Parlement verstrekte opdracht. De aan de regeering verleende be voegdheden zijn voldoende om hen, -die zouden willen trachten, zich tegen de saneeringsplannen te verzetten, in hun pogingen te hinderen. De positie van het Belgische Kabinet. In diverse politieke en financieels krin gen worden, naar de „N. R. C." meldt, alarmeerende geruchten verspreid betref- treffende de positie van het kabinet van Zeeland. Volgens deze geruchten zouden de groote banken een offensieve actie te gen de regeering hebben ingezet met het doel haar ten val te brengen en zoodoende aan de in voorbereiding zijnde regeerings- contro-le op de banken te ontsnappen. Daar hetparlement binnen en'kele da gen met vacantie gaat en de regeering van dien kant blijkbaar geen gevaar dreigt, zouden zekere banken en oud-ministers hun actie hebben geconcentreerd op de Belgische rentewaarden, wel wetend, dat deze een kwetsbaar onderdeel zijn van het regeeringsprogramma. De Belgische geconverteerde staatsleeningen en speci aal de z.g. „Belgische rente" zouden ten gevolge van dit offensief met 7 punten zijn teruggeloopen. Ten minste 2 Fransch- Belgische bladen zouden geld hebben ge kregen om deze campagne tegen de hui dige regeering te voeren. Van andere zijde wordt verzekerd, dat de eensgezindheid ver van volmaakt is in den schoot van de regeering. Zelfs de so cialistische ministers zouden het onder elkaar niet eens zijn. Korte Berichten. De Mexicaansche regeering is afge treden. Als oorzaak van de politieke cri sis, die tot de demissie van het kabinet geleid heeft, wordt genoemd de sinds lang bestaande tegenstelling tusschen pre sident Gardenas en den ex-president Gal les. Vrijdagavond is er boven Parijs een hevig onweer losgebarsten, dat heel wat schade heeft veroorzaakt. Tengevolge van hevige onweders, die groote schade hebben aangericht in het geheele Zuid-Westen van Texas, is de Colorado-rivier buiten haar oevers ge treden. Tien personen zijn verdronken. Een aantal anderen wordt vermist. De materieele schade wordt op verscheiden mülioenen geschat. DUITSCHERS MOGEN 500 R.M. NAAR ONS LAND MEENEMEN. In aansluiting aan het bericht over het treffen van een regeling tusschen de Ne- derlandsche en Duitsche regeering ter zake van het toeristenverkeer, verneemt men nog het volgende: Het zal ten gevolge van deze rege ling voor een ieder, die in Duitschland zijn domicilie heeft, mogelijk zijn boven het bestaande bedrag van R.M. 10 per maand reiscredietbrieven, reis-chèques en/of hotelcoupons te koopen, waarvan de tegenwaarde ten hoogste R.M. 500 mag zijn. Het over de grens mede te nemen be drag mag uitsluitend besteed worden voor verblijfkosten hier te lande. Men kan in Duitschland, desgewensoht, zijn retourreisbiljet koopen, zoodat de reis kosten niet in mindering komen van het hiervoor genoemde bedrag van R.M. 500. Deze regeling geldt uitsluitend voor het toeristenverkeer en i» voorioopig tot 16 September a.». van kracht. Teneinde te voorkomen, dat het totaal beschikbaar gestelde bedrag niet in Nederland wordt besteed, zijn aan de regeling eenige beperkende bepalingen verbonden, waarvan de bona fide reizi gers echter niet den minsten hinder zul len ondervinden. Ingezonden Mededeellng. PER TABLET VOOR 2*3 PORTIES Voor H.H. Winkeliers verkrijgbaar bij Firma GEBRSs. DUVEKOT, GOES H. M. DE KONINGIN ONTHULT HET VAN HEUTZS-MONUMENT. Een indrukwekkende plechtigheid. Het op het Olympiaplein te Amsterdam verrezen monument, gewijd aan den grooten Nederlander, die een zoo belang rijk aandeel heeft gehad in de totstand koming van de twee-eenheid Nederland- Nederlandsch-Indië; den generaal J. B. van Heutsz, is Zaterdagmiddag, in tegen woordigheid van ongeveer twee duizend genoodigden, door H. M. de Koningin, die vergezeld was van H.K.H. Prinses Juliana, onthuld. Reeds des morgens arriveerde de Lands vrouwe per auto. Er was langs den geheelen weg door de stad tal van bewoners hadden, in navolging van het voorbeeld, wat de openbare gebouwen betreft, de driekleur uitgestoken veel belangstelling van de zijde der burgerij en herhaaldelijk steeg, bij het passeeren van den stoet, een spontaan gejuich op. Toen de auto's op den Dam kwamen, gaf het publiek op enthousiaste wijze uiting aan zijn vreugde en het gejuich verstomde eerst toen H. M., die buigend en wuivend uiting had gegeven aan Haar dank voor dit huldebetoon, het Paleis was binnen gegaan. Ook H. K. H. Prinses Juliana, die, komende van Leeuwarden, waar zij enkele dagen heeft doorgebracht, eerst later per auto arriveerde, werd een har telijke ontvangst bereid. Nadat 's middags eerst een kort bezoek was gebracht aan de tentoonstelling „Kleu renpracht", gingen de vorstelijke perso nen naar het Olympiaplein, waar een de tachement van de Koloniale Reserve de eerewacht had betrokken. Na de ontvangst van Koningin en Prinses hield generaal Swart een inlei dende rede. Vervolgens hield de Minister-president Dr H. Colijn een indrukwekkende rede, waarin hij de beteekenis van generaal Van Heutsz in het licht stelde. Een luid applaus weerklonk, toen Z.Exc. mededeelde, dat H. M. de Koningin den voorzitter van het hoofdbestuur van den Kon. Bond van ridders M. W. O. bene den den rang van officier een onderschei ding had toegekend; opnieuw steeg het applaus op na de diepgestemde en geest driftig uitgesproken peroratie. De Konin gin drukte den minister-president lang en hartelijk de hand en dankte hem voor de gehouden toespraak. Als bij tooverslag stonden alle aan wezigen van hun plaatsen op, toen Hare Majesteit zich van haar zetel verhief en, naar voren schrijdende, een knop indruk te, welke op een tafeltje was geplaatst. Op hetzelfde oogenblik viel het reus achtige doek weg, dat de middenpartij met het groote hoofdbeeld van het monu ment tot nu toe aan 't gezicht onttrok ken had en vertoonde zich het geheele kunstwerk in al zijn schoonheid aan de toeschouwers. Eerbiedig luisterde men naar de eerste strophe van het „Wil helmus", dat na deze onthulling door „Apollo" op prachtige wijze ten gehoore werd gebracht en men blééf staan, toen de Koningin op het verhoogde gedeelte aan den rand van den vijver een krans neerlegde. Ook H. K. H. Prinses Juliana legde een krans aan den rand van den vijver neer, waarna dit Koninklijke voorbeeld ge volgd werd door kranslegglngen namens de regeering, de familie van generaal van Heutsz, het Comité van Heutsz, de Ko loniale Reserve, als vertegenwoordigster van het Indische leger, en tenslotte na mens de Kon. Ned. Marine en het Neder- landsche leger. Inmiddels had de stoet van rijtuigen zich weer gevormd. Terwijl de eerewacht Binnenland. Duitschers mogen 500 R.M. naar on3 land meenemen. Wetsontwerp tegen cumulatie ingediend. Een onderhoud met oud-minister Steen- berghe. Buitenland. Spoorwegongeluk in Engeland. De positie van het Belgische kabinet. van de Koloniale reserve opnieuw de eer bewijzen bracht, verlieten de Koningin en de Prinses de tribune. Toen de stoet zich in Beweging zette klonk over het gansche plein gejuich; gejuich, dat zich voortplantte langs de route, welke de rijtuigen namen naar de grens van de gemeente. Aan de Harte- veldsche brug stapten de Vorstinnen met het gevolg over in auto's, welke naar Het Loo reden. Oponthoud van ds Nachtegaal (e Bagdad. Wij hebben bericht, dat de zieke werk tuigkundige van de Nachtegaal, welke zich op de uitreis te Bagdad bevindt, vervan gen zou worden door den werktuigbouw kundige van de Koetilang, die op de thuisreis is. D'oor onvoorziene omstandig heden moet een verandering in deze rege ling gebracht worden. De Koetilang zet nu met zijn oorspronkelijke bemanning de reis voort en de Nachtegaal wacht do aankomst van de Oeverzwaluw af, die Zaterdagmorgen uit Amsterdam vertrok ken is met een tweeden werktuigkundige aan boord. D'aarna vliegen Nachtegaaien Oeverzwaluw samen naar Batavia. Tweemaal per week post naar Indi3. De K. L. M. is zeer tevreden over de vermeerdering van de post, die reeds bij het begin van den halfwekelijkschen dienst te bespeuren valt. Een «vergelijking, met de overeenkomstige week van Juni 1934 toont aan, dat de hoeveelheid post, met dezen dienst vervoerd, reeds terstond een flinke stijging toont. In de week van 1219 Juni 1934 nam het Indië-viiegtuig 298 Kg. briefpost uit Amsterdam en 63 Kg. post uit Leipzig mee, totaal 361 Kg. Thans hebben „Nachtegaal" en „Oever zwaluw" de eerste vliegtuigen van den halfwekelijkschen dienst, te zameri 387,396 Kg. briefpost uit Amsterdam aan boord en 157,550 Kg. uit Leipzig, te za- men 544,946 Kg. Tegen opheffing der keuringsdiensten. De Centrale Bond van Ned. Verbruiks coöperaties heeft aan de Tweede Kamer een uitvoerigen brief gezonden, waarin, in opdracht van de 142 bij hem aangesloten verbruikscoöperaties, wordt aangedrongen geen medewerking te wil len verieenen aan de door de Regeering voorgestelde bezuinigingsmaatregelen voor zoover die zullen leiden tot opheffing van de keuringsdiensten. Bond van J. V. op G. G. Het "hoofdbestuur van den Ned. Bond van Jongelingsvereenigingen op Geref. Grondslag heeft in zijn Vrijdag gehouden vergadering gekozen tot voorzitter van den bond in de plaats van den heer A. Zijlstra te Groningen, die bedankte, Lr K. Dijk te 's-Gravenhage en in diens plaat3 tot vice-voorzitter den heer P. v. Nes Gz. te 's-Gravenhage. Ds J. E. Vonkenberg t Op de begraafplaats te Voorthuizen is een monument ter nagedachtenis van wijlen Ds J. E. Vonkenberg, in leven op richter en voorzitter van den Ned. Bond van Jongelingsvereenigingen op Geref. grondslag, onthuld. De voorzitter van den Bond, de heer A. Zijlstra uit Groningen, heeft het monu ment aan de weduwe van den overledene, Mevr. W. M. Vonkenberg-Segboer uit Hilversum, overgedragen. De oudste zoon, Mr E. J. E. G. Vonkenberg dankte. Invaliditeitswet en de Ouderdomswet 1919 Op 1 Mei 1935 werden 29.723 weduwen- renten en 13.805 weezenrenten krachtens de Invaliditeitswet genoten, terwijl op ge noemden datum krachtens artikel 373 dier wet 110.748 personen in bet genot waren van een als vrucht hunner verze kering verkregen Ouderdomsrente van drie gulden per week. Voorts genoten 47.921 personen een In- validiteitsrente als bedoeld in art. 71 dier wet. Krachtens art. 24 der Ouderdomswet 1919 waren op vorengenoemden datum 127.143 personen in het genot van een als vrucht hunner verzekering verkregen Ouderdomsrente van drie gulden per week Vergadering der Eerete Kamer. In de vergadering van de Eerste Ka mer op Dinsdag 25 dezer, des avonds te half negen, zullen o.m, versohillende eon-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1