rkiezingen. NILLhIJ was er gelukkig een polis van^ Chr. School, Westwal 34a s. Gemengd Nieuws Ingezonden Stukken. Land- en Tuinbouw. Rechtszaken Telegrammen. Marktber chteri Burgerlijk^ Stand. Posterijen en Telegrafie Er waren 2 Briefwisseling. Advertentiën. Heeft U aan slechte zaken 't land. Plaats uw annonce in deze krant. trassen. Toen er 1 achterbleef LEVENSYERZEKERING-MIJ. Inspecteur G.DELOOZE Molenwater N.4I. Te lef. 61Ö MIDDELBURG De gewone audiëntie van den Commissaris der Koningin Iit Zeeland op Donderdag 20 Juni 1935 ZAL NIET DOORGAAN. Aangifte van leerlingen voor de nieuwe cursus, ALGEMEENE VERGADERING van de afd. Zeeland van den Chr. Boeren- en Tuindersbond Kiezers en Kiezeressen van Nieuw- en St. Joosland I A. J. KLOMPE C. A. POLDERDIJK R. GOEDHART P. S. Slechts ÉÉN BLOKJE ROOD maken. Mevrouw bepaal zelf Uw leeftijd 1 Dr. E. Rlchter's KRUIDENTHEE ïn, dat de lei- ogst bekwame rtep, om hem gen de steeds nde corruptie schreef toen e spoedig be- r lawines van chandalen. meegevallen. ;en" bleven uit m de trouwe ïlpen aan het corruptie be- aar succes. ;elijk optreden, het toch een ti en speuren op corruptie jntdekt wordt, één corruptie- nneer, als men eet te hebben, andere autori- bemoeien, dan in dit opzicht dankbaar, dat hoopt nogeens ht gesteld. OPMERKER. ds Krop uit van het hoofd- ncentratie van s spreker, niet choolonderwijs, rvormd onder- ran het hoofd- et hoofdbestuur der hervormde ntratie en ver- prof. Aaiders het tijdschrift schreef, alleen .de scholen ge- rlem, secretaris ilijk is, dat do worden gecon- gemengde scho- hartigt dan de scholen. wees naar het in samenwer- aan de recht- tzonden. ïg wees in zijn slot der verga- ijke verwarring, dag moeilijker, larop noodzake- i voorspoed kan gen terrein ko- iVij moeten, al- dringen in den it van het chris arbeiden. Onze selieten te ma- ;e prediken aan ering met dank- ijst Kattendijke n 1931 276), op 315 (in 1931 kozenen meldden as en Meijer val- de heeren Hun- t 1166 stemmen ijst II (r.-kath.) 189 st., lijst IV V (r.-kath.) 3!80 2 st. i lijst I twee ze en H. Gil jam); lekozen Em. Ha- e zetels (gekozen •t en de Milliano) gekozen A. Cam- Giljam, Em. Ha- m den Raad kee- Weijde, H. Gar- melen. ingedeeld bestaat protestanten en ;n Gemeenteraad De uitslag be- n mijn verwach- ieralen 'n grooter egedacht en dat a wat lager had ing maken met dan blijkt wel, ilgemeen aan de hebben gegeven. 3 wel erg leelijke van de liberalen er op aankomt, aar het niet gaan niet dweep met r dit neemt niet houding van de aejuichen. Zij heb- ek besef en meer verantwoordelijkheidsgevoel te bezitten dan hun leider, die de gemeentepolitiek van geenerlei beteekenis acht en wiens onlangs gegeven advies ten doel had, de verwarring zooveel mogelijk te vermeer deren en de regeerkracht van de ge meentebesturen te verzwakken. Ik had eigenlijk verwacht, dat de vrij zinnig-democraten in massa op de Vrij- heidshonders zouden stemmen, maar uit den vooruitgang van de socialisten kan worden afgeleid, dat een niet onbelangrijk deel zich naar links heeft gekeerd en de positie van de S.D.A.P. versterkt. De Chr.-Historischen, die vermoedelijk een aantal Staatk. Gereformeerde stemmen tot zich hebben getrokken, wisten zich prachtig te handhaven en kwamen zelfs nog iets hooger dan bij de Statenverkie zingen. En de A.-R. partij tenslotte heelt ooi niet kwaad geboerd. Zij verkeerde in ongunstige positie, daar een aantal kie zers uitstedig was, zoodat er op gerekend werd, dat het stemcijfer wel niet hooger zou komen dan in 1931, toen op de n.R. lijst 581 stemmen werden uitgebracht. Maar het is meegevallen, nis we renenuig houden met het aantal kiezers dat wei voor de Staten en niet voor den uemeente- raad mociit stemmen, dan kan gezegd worden dat ze zich in vergelijking met de Statenverkiezingen goed beeit genouden. De K.K. Staatspartij heeft niet gelukkig geboerd. Er was een kleine achteruitgang aie mogelijk verband houdt met de wei nige actie aan die zijde ontwikkeld. De totaal-uitslag is, dat alles bleef zoo als het was en dat de samenstelling van den Raad wat de sterkte der partijen be treft geen verandering heeft ondergaan. De rechtsche meerderheid bleef genand- haald. nis we net aantal stemmen nemen dan staat het 2627 rechts tegen 1776 links en wat de zetels betreft: 8 rechts tegen 5 links. Een uitslag waarmee we tevreden kunnen zijn. Met genoegen heb ik gezien, dat de ver kiezing een uiterst kalm verloop had, en dat van een verkiezingsstrijd, in dien zin dat de partijen elkaar over en weer op scherpe wijze aanvallen, geen sprake is geweest. Blijkbaar leeft bij alle partijen meer of minder het besef, dat hoezeer iedere groep ook haar eigen standpunt handhaaft, samenwerking in deze zware tijden, in het belang der gemeente en hare ingezetenen noodzakelijk is. Nauwelijks zijn de verkiezingen ach ter den rug of we worden al weer geroe pen voor een soortgelijke handeling in verband met de voorgenomen grenswijzi ging uer gemeente. Zooals ge weet schrijft de Gemeentewet voor, dat bij, wijziging van het gemeente lijk grondgebied, Gedeputeerde Staten al vorens hun advies aan den Minister uit te brengen het gevoelen moeten inwinnen van de raden der bij de wijziging betrok ken gemeenten en, voor elke gemeente, van een commissie uit de ingezetenen, waarvan de burgemeester voorzitter is. Deze commissie wordt op dezelfde wijze gekozen als de leden van den raad. Hieruit blijkt dat de wijziging van de gemeentelijke grenzen door den wetgever als van groot belang wordt beschouwd. Hoe belangrijk de onderwerpen ook ma gen zijn, die bij den raad in behandeling komen, aan hem en aan hem alleen blijft de beslissing. De ingezetenen worden daarin niet gekend; de raad alleen heeft de bevoegdheid om namens de ingezetenen te beslissen. Bij wijziging van het gemeentelijk grondgebied echter, maakt de wet een uit zondering. Dan wordt aan de ingezetenen gelegenheid gegeven zich nog op een an dere wijze dan door den raad uit te spre ken. In verband mof zaak is, naar ik in „De Zeeuw" las, deze week een bijeen komst gehouden, onder leiding van den burgemeester, om zoo mogelijk te bereiken dat de verkiezing bij enkele candidaat- stelling zal afloopen. Gebeurt dat niet, dan is een stemming met al den aankleve van dien noodig, wat tengevolge zou heb ben dat een bedrag van eenige honderden guldens geheel nutteloos zou worden uit gegeven. Waar echter door de afgevaar digden van de diverse kiesvereenigingen volle medewerking is toegezegd, is het wel zoo goed als zeker dat de verkiezing van bedoelde commissie bij enkele candidaat- stelling zal afloopen. Voor de kiesvereenigingen is dan weer een tijdperk van betrekkelijke rust aange broken, een rust, die althans wat de A.R. partij betreft moet dienen tot verzameling van nieuwe krachten om straks weer mei verhoogde activiteit aan het werk te kun nen gaan. VERITAS. 'Smokkelwaar in een boerderij. Ambtenaren van de cri siscentrale hebben onder Moesel nabij Weert een taxi aangehouden, die op liet erf van een boerderij aldaar, beladen werd met Belgische boter, die frauduleus ons land was binnengevoerd. In de boer derij werd nog een grootere partij Belgi sche boter aangetroffen. De smokkelwaar werd, evenals de auto, die geheime berg plaatsen bleek te bevatten, in beslag ge nomen. f 1300 te Beek ontvreemd. Naar eerst thans bekend wordt, is één le zer dagen in den laten avond in de wea ning van een gehuwden mijnwerker, wo nende Stationsstraat te Beek (L.), een som gelds ontvreemd ten bedrage van f 1300. Dit bedrag dat deze zorgvolle huis vader met groote opofferingen heeft ver gaard, teneinde binnenkort een zaak te kunnen beginnen, was in contanten in huis bewaard en opgeborgen in een blik ken trommel. Tijdens de afwezigheid van het gezin moet de diefstal door een goed ingelichte zijn gepleegd. Toen de bewo ners thuis kwamen, vonden zij de voor deur geopend. Echter is op het geld niet direct acht geslagen, zoodat de diefstal eerst later ontdekt is, De sleutel van de geldkist was geborgen in een nevenver- trek en is op dezelfde plaats gedeponeerd. De geldkist zelve was onder kleederon verborgen. De inbraken in scholen en kerken te IJ muiden. Nadat deze week nog weer ingebroken was in het Ned. Herv. Vereenigingsgebouw te IJmuiden, heeft de politie aldaar Woens dagnacht een zekeren H. B. op heeter- daad betrapt, terwijl hij poogde in te breken in de Bethlehemkerk der Ned. Herv. Gemeente. Na een ingesteld onder zoek bleek men den persoon gevat te heb ben, die den laatsten tijd in verschillende scholen en kerken heeft ingebroken. Het onderzoek wordt voortgezet. Moordaanslag te A I- blasserdam. Gisteravond omstreeks half 7 heeft de 60-jarige H. D., zonder beroep, wonende te Alblasserdam, een aanslag gepleegd met een geladen revol ver op den 32-jarigen P. G. V., van be roep veekoopman, wonende te Willige Langerak. Enkele voorbijgangers zagen den vee koopman met bloedend hoofd uit het huis van D. vluchten. V. was bij D. op bezoek. Er was ruzie en handgemeen ontstaan om een geldkwestie. Plotseling trok D. een revolver en schoot op V., die niet levens gevaarlijk in den rug werd getroffen. De ze vluchtte door het raam omdat de deur gesloten was en liep daarbij nog eenige wonden op. Het slachtoffer had de revol ver, die hij aan D. had weten te ontruk ken in de hand en zette het op een loopen. Bij het raadhuis wist men hem te grijpen Men bracht hem., geheel overstuur in het raadhuis, waar geneeskundige hulp werd ingeroepen. Een dokter constateerde dat V. geen levensgevaarlijke verwonding had opgeloopen. De burgemeester heeft den dader, die inmiddels was gearresteerd, feen verhoor afgenomen. De dader bekende volledig. Buiten verantwoordelijkheid der Redact' OLIEBOLLENDAG ten bate van het plaatselijk Crisis-Comité. Kortgeleden deed ik een beroep op den weldadigheidszin van de Goessche bur gerij ten behoeve van een algemeen, na tionaal sociaal doel. Thans voldoe ik gaarne aan het tot mij gerichte verzoek, om Uw aandacht te vestigen op den oliebollendag van Dinsdag a.s., ten bate van het plaatse lijk Crisis-Comité, waarvan dus de finan- ciëele resultaten ten goede zullen komen aan de meest behoeftigen in onze eigen gemeente alleen. Tegen geringen prijs worden, op verschillende punten der ge meente, U oliebollen aangeboden door dames, die hare recette zullen afdragen aan het plaatselijk Crisis-Comité. Veel heeft het Comité noodig, groot is de behoefte in menig gezin. Dit wetend zal ongetwijfeld bij een ieder, die zoo bevoorrecht is, dat hij of zij niet op Crisis- Comité of steunverleening is aangewezen, de begeerte bestaan om dezen oliebollen dag te doen slagen en zoodoende, ditmaal op aangename wijze, behulpzaam te zijn in het lenigen van den nood der mede burgers. Laat een ieder a.s. Dinsdag meerdere malen zijn dubbeltje voor de 2 oliebollen offeren of wenscht men zich tegen in digestie te vrijwaren, zich bepalen tot het storten van meerdere dubbeltjes voor een zakje met twee stuks oliebollen. Laat Uw menu thans besluiten met oliebollen, eet deze desnoods op straat; in ieder geval koopt oliebollen. Hoofdzaak is, dat het Crisis-Comité ver rast worat met een goede bijdrage. Uwe meest behoeftige mede-gemeente- naren zullen dan in ruimere mate dun tot nu toe het geval was, voorzien kun nen worden van het allernoodzakelijkste. VAN DUSSELDORP, Burgemeester van Goes. Uitvoer van landbouwproducten. De uitvoer van paarden nam, naar I et Centraal Bureau voor de Statistiek te 's Gravenhage meedeelt, in de afgeloopen maand toe vergeleken met de maand te voren. Van oudere paarden werden 158 stuks geëxporteerd. Van jonge paarden werden 18 stuks meer uitgevoerd. Slachtvee werd in de afgeloopen maa ;id niet geëxporteerd. Van fok vee betrokken België en Italië ieder 2 stieren en stier kalveren. Melk- en kalfkoeien werden to taal-2 stuks geëxporteerd. Jongvee weed hoofdzakelijk door België en Italië betr k- ken. Van varkens vond evenals de maa id te voren geen uitvoer plaats. Schapen ontmoetten belangstelling m België (9) en Frankrijk (183). De to. Ie export bedroeg 192 stuks (April 157). De totale uitvoer van hoenders vermï- derde in de afgeloopen maand aanzien'ik door een geringeren export naar Duitse'ï- land, doch ook naar België en Frankrik verminderde de uitvoer. Geslacht plui-i- vee werd in ongeveer gelijke hoeveelhec' n over onze grenzen uitgevoerd. Duitse ï- land betrok weliswaar minder, doch daarentegen Engeland en Zwitserland iots meer. Van den totalen eieruitvoer (8.572 ton ter waarde van bijna 2,5 millioen gulden) betrok Duitschland 4.188 ton en Engeland 3.5C9 ton. Van koelhuiseieren bleef de uit voer gelijk aan die der vorige maand. De uitvoer van granen, erwten en boo- nen was gering. Van fijne zaden bleef de export ongeveer op het niveau van de maand tevoren, uitgezonderd van gras zaad waarvan de uitvoer door grootere afname van de zijde van Duitschland be langrijk toenam. Van men en sjalotten vond nagenoeg geen uitvoer meer plaats. Van klei-aardappelen verlieten 10.829 ton ons land, die bijna uitsluitend naar België werden uitgevoerd. Een klein par tijtje pootaardappelen (79) werd nog ge ëxporteerd. Onbewerkt vlas werd in een grootere hoeveelheid uitsluitend naar Bel gië uitgevoerd, eveneens nam de uitvoer van geroot vlas toe. Faillissementen. Het fail lissement van J. Broodman, melkrijder, wonende te Oosterland, curator Mr G. J. B. du Groo, adv. en proc. te Zierikzee, is geëindigd door de verbindend geworden eenige uitdeelingslijist, zonder eenige uit- keering aan de concurrente schuld- eischers. Groote brand. DREUMEL. In den afgeloopen nacht om 12 uur, sloeg tijdens een hevig on weer de bliksem in een pand, bewoond door de familie J. Kusters. Het huis, welks dak met riet was bedekt, stond spoedig geheel in vlammen en weldra was ook het aangrenzende pand, bestaan de uit mandenmakerij en v-nnnhuis, door het vuur aangetast. Aan blusschen viel niet te denken. Ook een derde pand waar in gevestigd was een schilderswerkplaats, bakkerij en café, kon niet voor het vuur gespaard blijven. De plaatselijke brand weer bestreed het vuur met alle kracht, doch moest zich beperken tot het nat houden van de omliggende panden. Eerst te 12 uur was men mede door den hevi- goii regenval, het vuur meester. Van de inboedels kon slechts weinig worden ge red. De schade wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt. MIDDELBURG, 14 Juni 1935. Zeeuwsche blauwe 121132, Bonte 88132, Bevelan ders 85105 et., alles per 25 K.G. Mithlotiams le soort 10—14, 2e 912, 3e 810, Moskrul 2. Zuring 3, Spinazie 29. Wagenaars- boonen 47—50, Suikerboonen 28, Tuinboo- nen 1927, Stamsnijboonen 4958, Dop erwten 20—32, Tomaten A 13, B 11, C 10, Blauwe Druiven 101128, Roode bessen ,60—70 ct., alles per K.G. Peterselie 38, ct. per ship. Koolplanten: Spruit 3, Sa- voye 5, Bloem 10 ct., alles per 100. Peen 38, Kroten 57, Selderie 1—2, Rabarber 2,54, Radijs 12, Rammenas 11,5, Sjalotten 2 ct., alles per bos. Bloem kool 310, Andijvie 1, Kropsla 1, Witte komkommers 3—6, Groene 3 ct., alles per stuk. Bloemen: Pioenen 19, Papaver 2, Lupine 3, Lelie 15, Iris 2—8, Latyris 3, Koren bloemen 1, Rozen 10, Anjelieren 13 ct., alles per bos. Begonia's 5, Lobelia's 3—4, Geraniums 8—9, Cactussen 15 ct., alles per stuk. Asterplanten 411 per 100, To matenplanten 11 ct. per 10 stuks. MIDDELBURG, 15 Juni 1935. Aardbei en 2848 ct., Druiven f 1,15 per K.G. Per ziken 57 ct. per stuk. KAPELLE. Groote veiling van 14 Juni. Kruisbessen 22,50 gld. p. 100 k.g. Kleine veiling: aardbeien 1437, roode bessen (Fay's Prol.) 61, postelein 1011, aardappelen (eerstelingen) 1416, rabar ber 2, tomaten 1214, doperwten 18, gele boontjes (kas) 40 ct. alles per k.g.; bloemkool 410, komkommers 5 ct. p. stuk; rammenas 1,601,70 gld. p. 100 bos, selderieplanten 11, koolplanten 10 12, asterplanten 58 ct. alles p. 100 plan ten; geraniums 910 ct. p. pot. Van 613 Juni. VLISSINGEN. Ondertrouwd: A. M. Luitwieler, 39 j. en P. J. Leijnse, 22 j., J. G. Beumer, 35 j. en J. B. W. te Roller, 23 j.; W. Bakker, 26 j. en J. I. Riet bergen, 24 j. Getrouwd: J. P. Maas, 28 j. en J. van Belzen, 25 j.; P. L. Velg'he, 58 j. en H. V/. Reijmes, 45 j.; A. Bokkers, 36 j. en A. Izeboud, 34 j.; J. P. G. Hofman, 31 j. en W. de Nooijer, 25 j. Bevallen: K. A. de Klerk geb. Ossol, d.; L. Fleurbaaij geb. de Bree, d.; A. lij- kers geb. de Visser, z.; P. Baard geb. de Jager, d.; R. M. Korff geb. Mach geels, z.; G. R. M. Kooman geb. Mercy, z.; G. Hemmekam geb. Verbeom, z.; D. M. Groesser geb. Pieterse, z.; J. L. Bukkc is geb. Kleinepier, z.; M. van de Grijp gab. Kooman, d.E. van Rosevelt geb. J i- rooij, z.; J. Hol geb. Hamelink, d.; J. Schenkenberg geb. Blokpoel, d. Overleden: J. van der Steen, 65 man van E. le Roij. (V. 0.) Van 511 Juni. O.- EN W.-SOUBURG. Ondertrouv l: J. J. Walrave, 24 j. en M. Goedhart, 14 j.; P. Tëeuwen, 22 j. en G. Meerman, 21 j. M. Teeuwen 24 j. en I, Nicklaas, 22 j. Overleden: P. Faaese, 79 j., man van M. Peene. (V. C.) Van 613 Juni 1935. KRUININGEN. Geboren: Hendrik Joost z.v, Gornelis van Nieuwenhuizen en „intje Dek; Neeltje d.v. Nijs Boer en Neeltje Dekker. Overleden: Dina Elisabeth Janse van Rosendaal 61 j. echtg. van Hubregt de Smidt. (I. Gr.) WEMELDINGE. Gehuwd: M. de Ha mer 28 j. jm. en S. Paauwe 24 j. jd.; G. Schouwenaar, 28 j. jm. en G. W. Hoo- gesteger 27 j. jd. Overleden: D. Kooman 9 d. d.v. Jacs. Kooman en E. Rijkse. (I. Gt.) Over de maand Mei. ST. ANNALAND. Gehuwd: G. de Graaf, 26 j. en M. Rijnberg 20 j.; H. Jopse 23 j. van Poortvliet en E. A. Jeroense 21 j.; A. Rijnberg 22 j. en J .J. van Poortvliet 23 j.; J. Ridderhof, 23 j. en V. van Vos sen 23 j.; M. Kloet 21 j. van St. Maartens dijk en C. A. Kaashoek, 20 j.; J. Kurvink 29 j. en L. Slager 26 j.; J. L. Snoep 29 j. en J. W. Scherpenisse 25 j. Geboren: Jozias z.v. G. Ridderhof en M. den Haan; Jan z.v. W. van der Male en A. G. N. Kortleven; Cornelia z.v. P. Scherpenisse en M. D. Goudzwaard; Al- bert Jacob Leendert z.v. J. Slager en J. Goedegebuure; Adriaan Johannes z.v. G. Scherpenisse en W. J. Scherpenisse; Cor- nelis z.v. J. Moerland en J. van Iwaarden. Overleden: Witte Izaak 5 m. z.v. H. Overbeeke en E. K. Rijnberg. (Th. Gt.) Opgave betreffende het kantoor der posterijen te Middelburg. In den loop der maand Mei 1935 werd aan bovengenoemd kantoor op spaar boekjes inge egd f 66.265,86, en te rugbetaald f 59.923,38. Derhalve meer in gelegd dan terugbetaald f 6342,48. Stand van hedenmorgen 10 u.: Heden schonk de Heere ons een zoon en broertje ALBERT. Ds en Mevr. v. d. GUCHTE GORT. MAARTEN. Veere, Geref. pastorie, 15 Juni 1935. HET plaatsen van adverten- tiën in verschillende bladen geeft soms heel wat moeite. Men kent vaak niet het juiste adres, is niet bekend met de tarieven enz. En dan heeft men behalve het schrijven van de brieven, de portkoslen. MAAR waarom zou men zich moeite geven? Al dit werk wordt gratis door ons verricht. ZONDER eenige prijsverhoo- ging belasten wij ons met de plaatsing van advertentiën in diverse bladen. SPAART dus uw tijd en geld en moeite en laat ons voor plaatsing zorgen. ADM. „DE ZEEUW", Bureaux Lange Vorststraat, Goes. Telefoon 11. GOES. Hoofd: A. A. NEDERHAND. die 1 Sept. a. s. begint, bij voor keur op DONDERDAG 20 JUNI a. s., des avonds van 71/» tot 8V» uur in de school. HET BESTUU te houden D.V. op VRIJDAG 21 JUNI 1935, des v.m. 10 uur, in het café „De Stadsherberg" te Oostburg. O.m. hoopt op deze vergadering dhr J. BIEMOND, Hoofdbestuurslid, te spreken over: „Zuivelbeperking en regeeringsmaatregelen". Na afloop der vergadering een autotocht door de omgeving. HET BESTUUR. Stand van gistermiddag 3 u.: 761. Licht op voor fietsen: Zondag 9 u. 51 min. Maandag 9 u. 52 min. Op ons bureau te Goes bevindt zich een vulpen waarvan de eingenaar niet bekend is. Redactie. Stemt op 19 Juni a.s. op lijst VIER: Het Bestuur der Vrijzinnige Kies- vereeniging te Nieuw- en St. Joosland. Zorg ervoor het symbool Uwer jeugd te behouden, opdat U op het hoogte» punt Uwer levenskracht niet door anda» ren wordt verdrongen. Vetaanzetting, slechte teint en lusteloosheid vinden hun oorzaak in opeenhooping der vela kwade stoffen in het lichaam. Drinkt ook U vanaf heden dagelijks een kop Dr. E. Richters Kruidenthee. Zonder dieet brengt zij Uw gewicht tot het normale terug en verfrischt Uw bloed en inwendige organen. Reeds ne 2 of 3 dagen gevoelt ge U als harboraa en begint U het leven weer met voUg. teugen te genieten! v.af Ov ets. p. pak in alle apoth. en drog. Nu ook in tabletvorm.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 3