BERTELS EERSTE BLAD Buitenland. ;h. v.) ZATERDAG 15 JUNI 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 215 Binnenland Belangrijkste Nieuws Een verstandig boer voedert Berteis' Voer Let op ons ongeschonden loodje aan iederen zak 9 iler. 2,30 u. dhr de mldt. ogenraad. er (beve»tiglng), erse. di van Dijk, iteinz, 2.30 u, ds n. dhr v. d. Kolff e, nm. geen d. :r, nm. ds Oost- ndt te Biervliet. ma, 2 u. geen d. rger. ten, 7 u. ds Pan- 'jebbes, nm. g. d. i. Ru. ;s Hietkamp. .pel, nm. ds v. ds Spijkerboer. n Duijne. ienst. Is Reus. lek, nm. geen d. u. ds v. Kooten. Gasthuiskerk, Papendrecht. in. is Scholing, i. Vis te Haam- ast. Fransen. ds Visser. 9 u. leesdienst, d. Vegt. n. leesdienst. is Booij. ■renbeek. Scheele. eesdienst. v. d. Ende, 7 u. Koolstra. ugdenhil, 2.30 u. Beukema. Dijken, 2 u. ds ienst. s de Vries. avinck. 1. Guchte. isser, 2 u. leesd. :and. van Dijk. ds v. Heiningen, dr v. Zuilen. iten. ds Verhagen. leesdienst. ds Hofman, n av. leesdienst. ienst. 5.30 u. ds van leesdienst. u. leesdienst. leesdienst. eente. dienst, erk. :esdienst. Kraan te Baarn. u. ds Sluyter te in de Waalsche leente. I en 6 u. ds J. J. Maandagav. 8 u. Werges. Hasper te Den ils. heiligingsdienst. 8 u. verlossings- \.dj. Franken. ERBERICHT. nd van 15 Juni: ind uit Z. rich- raar of half be- of onweer, later er. iddag 3 u. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergn" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchöque en Girorekening 41155. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertenticn 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. lag 3 u.: 763. fietsen: Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De waarde van één stem. D'at het ook bij de Raadsverkiezingen aan één stem han hangen, bleek te Eem- nes. Doordat een dissidente R.K. lijst werd ingediend verloren de R.-Katholieken een klein getal stemmen, met het gevolg, dat zij drie zetels verkregen en een stern- overschot van öl0/? stem. Een neutrale lijst had echter een overschot van 524/? stem en kreeg daarvoor een overschot- zetel toegewezen. Met één stem meer zou den de R.K. hun vierden zetel hebben behouden. Zoo kan het ook in andere plaatsen gaan. Het verlies van één stem kan oorzaak zijn dat een zetel verloren gaat. Laten onze vrienden in de plaatsen waar nog gestemd moet worden, hiermee rekening houden. Niemand zegge: een stem meer of min der doet er niet toe. Het gemis van één stem kan beteeke- nen het verlies van een raadszetel en als gevolg daarvan zelfs van een wethou derszetel. De gehuwde ambtenares. Bij het afdeelingsonderzoek van het wetsontwerp tot verlaging van de open bare uitgaven in de Tweede Kamer, is opnieuw aangedrongen op ontslag van de gehuwde ambtenares niet-kostwin- ster zijnde. Het moet wel verwondering wekken, dat hieromtrent niet reeds lang maat regelen zijn genomen. Nu zoovele huisvaders moeten worden ontslagen, nu duizenden jonge menschen geen kans krijgen tot gezinsvorming te komen, is het handhaven van de gehuw de ambtenares, voorzoover zij niet als kostwinster optreedt, onduldbaar. Het vorig jaar toen in den Amster- damsdhen gemeenteraad het ontslag van de vrouw bij huwelijk ter sprake kwam gaf de heer Steinmetz deze cijfers: Er zijn in den gemeentedienst 28 vrou wen, wier man ook in den gemeente dienst is; daarvan zijn er 22 zonder kin deren; 6 met een totaal van 8 kinderen. Van de 111 gehuwde ambtenaressen wier man niet in den gemeentedienst is, heb- ben er 91 geen kinderen, en 20 in totaal 34. Van de 87 gehuwde schoonmaaksters hebben er 76 geen kinderen en 11 in totaal 18 kinderen. Ook voor het onder wijzend personeel gaf de spreker soort gelijke cijfers. Dit zijn opmerkingen die te denken geven. Het handhaven van de gehuwde vrouw in publieken dienst blijkt te leiden tot toe passing van het geen of hoogstens nog twee kinderstelsel. Zoo is de vraag gewettigd of de Over heid regelingen in stand mag houden die zoo ze al niet tot onzedelijke practijken uitlokken, die althans bevorderen. In alle opzichten toe te juichen zou zijn een maatregel betreffende ontslag van de gehuwde ambtenares. DE NEDERLANDSCH-DUITSCHE TRANSFEROVEREENKOMST. Volgens de nieuwe regeling zal 3Vs °/o rente worden getransfe reerd; van huren en pachten 80 °/o; de rest kan werden ont vangen in „Holland-marken" of 4 °/o „funding-bonds". Offers in het algemeen belang. In aansluiting op het communiqué be treffende het tot stand komen van een nieuwe transfero'vereenkomst met Duitseh- land voor het jaar, loopende van 1 Juli 1935 tot en met 30 Juni 1936, worden van officieele zijde mededeelingen gedaan om trent den in'houd van de getroffen rege lingen. Hier volgen de hoofdpunten van de nieuwe transfer-overeenkomst: Vorderingen van Nederlandsche schuld- eischers uit hoofde van renten, dividen den e.d. opbrengsten zullen, voor zoover de Duitsche debiteuren bij de „Konversi onskasse fair Deutsche Auslandsschul- den" betaald hebben, tot een bedrag van 3Vs °/o per jaar getransfereerd worden. Huren en pachten zullen voor 4/5 gedeel te worden getransfereerd. Dividenden van kapitalen, die geen nominale waarde heb ben, worden in het algemeen voor de helft getransfereerd. Voor opbrengsten boven het hierboven genoemde in contanten te betalen gedeel te geldt het volgende: Ten aanzien van obligaties, welke meer dan 3Va °/o rente dragen, zullen Neder landsche schuldeischers voor hetgeen meer verschuldigd, doch tot geen hooger rentebedrag dan 51/! °/o in totaal, te hun ner keuze kunnen verkrijgen: a. een op naam van den schuldeischer staande, niet verhandelbare chèque op de Konversionskasse, luidende in Reic'hs- marken, welke voor de na te noemen doel einden in Duitschland gebruikt kunnen worden. Deze marken zullen hierna „Hol landmarken" genoemd worden; en/of: b. „Fundingbonds", uitgegeven door „Konversionskasse" met garantie van de Duitsche regeering, welke in guldens lui den, 4 °/o rente dragen, en een looptijd van 10 jaar hebben. De rente en aflossing dezer funding bonds worden door de Duitsche wet voor alle transferbelemmeringen gevrijwaard. Jaarlijks wordt een zeker vast bedrag voor amortisatie door aankoop besteed. De fundingsbonds zullen verhandelbaar zijn, zoodat verwacht mag worden, dat hier te lande voor deze bonds een markt zal ontstaan, evenals in Engeland reeds voor de daar te lande uitgegeven honds het geval is. Ten aanzien van de dividenden van aan deden met nominale waarde, zullen Ne derlandsche schuldeischers voor de helft van het verschil tussehen de getransfe reerde 31/» °/o en het netto dividend „Hol landmarken" en/of fundingbonds kunnen ontvangen, met dien verstande, dat de totale betaling in contanten en in „Hol landmarken" en/of fundingbonds niet minder dan 5V2 °/o zal bedragen, tenzij het totale gedeclareerde netto dividend minder dan 5V2 °/o mocht zijn. Bij dividenden van aandeelen, die geen nominale waarde hebben, kunnen Neder landsche schuldeischers voor de helft van het bedrag boven de getransfereerde helft (dus voor van de totale opbrengst) „Hollandmarken" en/of fundingbonds ontvangen. Nederlandsche schuldeischers, die vast rentende vorderingen hebben, welke niet in effecten belichaamd zijn, zullen voor het hoogere hoven de getransfereerde 3V2 °/o, doch tot geen hooger rentebedrag dan 53t! °/o in totaal, Hollandmarken en/of fundingbonds kunnen ontvangen. Nederlandsche gerechtigden tot huren en pachten zullen voor het hoogere boven het 4/5 getransfereerde gedeelte, Hol land marken en/of fundingsbonds kunnen ontvangen. I Zij, die ervan afzien het hoogere boven het getransfereerde gedeelte in „Holland marken" en/of fundingbonds te ontvan gen, hehouden hun aanspraken tegen de „Konversionskasse" tot het bedrag hun ner oorspronkelijke vordering met inacht neming van de thans geldende Duitsche wettelijke bepalingen. De z.g. Hollandmarken" kunnen door den Nederlandschen schuldeischer, op wiens naam de betreffende chèque staat, in Duitschland worden gebruikt voor: a. betaling van reizen in Duitschland. b. Voor betaling van alle Duitsche be lastingen; c. Voor betaling van reparaties, onder houd enz. van onroerende goederen. d. Voor betaling van diensten, welke verband houden met het beheer van zijn in Duitschland aanwezige vermogensbe- standdeelen of het handhaven zijner rech ten, welke daarop betrekking 'hébben (bv. beheers- of proceskosten); e. voor ondersteuning aan familieleden of voor giften aan sociale, religieuze of dergelijke instellingen. Bovendien kunnen „Hollandmarken" in Credit-sperrmarken worden omgezet (waardoor zij verhandelbaar worden), in dien gedurende veertien achtereenvolgen de dagen tevoren, de gemiddelde koers van „Greditsperrmarken" in Amsterdam hooger was dan de gemiddelde koers van de fundingbonds aldaar. Nederlandsche houders van Dawes en Young-ohligatiën zullen per jaar 3K °/o getransfereerd krijgen. Het verschil tus sehen deze 3V2 °/o en de oorspronkelijke rente zullen zij in een speciaal soort Sperrmarken kunnen ontvangen (zl.g.n. Dawes- en Youngmarken, welke verhan delbaar zijn en die gebruikt kunnen wor den op ongeveer dezelfde wijze als regis- termarken). De ramp te Relnsdorf. De speciale verslaggever van het offi- ciëele Duitsche Nieuwsbureau meldt Vrij dagmiddag van de plaats des onheils, dat er uit de puinhoopen nog steeds rook opstijgt. Alleen aan de ingenieurs en red dingsmanschappen is toegestaan door te dringen tot den haard van de ramp. In verwrongen kluwen steken stukken ijzer, gebarsten ketels, stangen en andere over blijfselen uit de puinhoopen waar nog kort geleden een groot aantal arbeiders aan het werk waren. De arbeiders hebben een plichtsbetrach ting getoond, die den hoogsten lof ver dient. Daardoor is een uitbreiding van de ramp voorkomen en is het aantal slachtoffers niet nog grooter geworden. Tal van arbeiders, die hun werkplaats nog tijdig hadden kunnen verlaten, zijn ondanks de rondvliegende glassplinters naar andere werkplaatsen gesneld om daar door instorting opgesloten arbeiders te bevrijden. Dit is de derde maal, dat in deze fabfiek een ontploffing is ontstaan. Reeds in 1915 en 1925 hebben hevige ontploffingen ver woestingen aangericht, waarbij in beide gevallen ongeveer 50 menschenlevens te betreuren vielen. In de niet-vernielde werkplaatsen werd gistermiddag reeds, na opruiming van de glassplinters etc. weer gewerkt. Een groot aantal lichtgewonden is weer in de fabriek verschenen om het werk te hervatten. Menschen, die in de buurt van de fa briek wonen, waar de ontploffing plaats vond, schatten het aantal slachtoffers veel hooger, dan de officieele opgave. Een der bewoners verklaarde: „Er zijn min stens 500 dooden en gewonden." De autoriteiten nemen het strengste stilzwijgen in acht over de ramp en gis termorgen werden alle telefonische ge sprekken van buitenlandsche correspon denten, die het aantal slachtoffers hooger schatten, dan de officieele instanties, af gebroken. Twee Fransche journalisten, die zich per auto naar de plaats van het onheil be gaven, zijn door de geheime politie aan gehouden en bijna twee uur lang vastge houden. Onder toezicht van de politie werden de journalisten gistermiddag toegelaten tot een bezoek aan de dorpen in een om trek van verscheidene kilometers rond Reinsdorf. Overal droegen de gebouwen de sporen van de explosie. Het bezoek aan de fabriek en het ziekenhuis van Wit tenberg blijft verboden en er mogen geen foto's worden genomen op de plaats van de ramp. Het conflict Japan-China. De spoorlijn Peking.Tientsin wordt bezet. Uit Tokio wordt gemeld, dat op last van den chef van den generalen staf van het Kwantoeng-leger, de spoorbaan Pe king'Tientsin door Japansche troepen volgens een vastgesteld plan wordt bezet. De bezetting zal op 23 Juni voltooid zijn. Officieus wordt meegedeeld, dat de Ja pansche ambassadeur in de Ver. Staten, Saito, op het departement van buiten landsche zaken te Washington een lang durige bespreking heeft gevoerd over den politieken toestand in Noord-China. De ambassadeur heeft de Amerikaan- sche regeering op de hoogte gesteld van de militaire maatregelen, die de Japan sche regeering ter bescherming van haar belangen getroffen heeft. D'oor Reuter geïnterviewd gaf Taka- hasji, de militaire attaché toe, dat de Japansche troepen door Koepeikau (aan den Grooten Muur) waren getrokken en waarschijnlijk Mijoem op 50 K.M. ten Z. van Koepeikau hadden hereikt. Naar men in Chineesche kringen te Londen verneemt, heeft de ambassadeur van China de Britsche regeering gepolst over de mogelijkheid van E n - gelsche hulp tegen de actie der Japanners. De Chineesche ver tegenwoordiger had onlangs reeds een eerste démarche in deze richting gedaan. Daar China niet langer bereid is de groeiende eiscben der Japanners te aan vaarden, is bet van meening, dat het ver der aan de belanghebbende mogendheden staat tussehen beide te komen om de ac tie van Japan tot staan te brengen. Men meent te weten, dat China ook Washington op soortgelijke wijze gepolst heeft. Het schijnt, dat de ambassadeur van China niet de verzekeringen heeft gekre gen, waarom hij heeft verzocht. Nader wordt gemeld, dat China, naar men gelooft, tot de Westersche mogend heden dringende vertoogen heeft gericht betreffende de jongste gebeurtenissen in Noord-China. De hooge hotelprljzen in België. Het Belgische departement van oecono- mische zaken maakt op dit oogenblik een koninklijk besluit gereed, met het doel de onmatige opdrijving der hotelprijzen in de hoofdstad en elders, maar vooral te Brussel, te beteugelen. Sommige hotel houders blijken hunne prijzen met 25 pet. en meer te hebben verhoogd, terwijl de stad Brussel juist de belasting op de ho telkamers had ingetrokken, ten einde de eventueels prijsverhoo-ging tot een mini mum te zien beperken. Het koninklijk be sluit zal de hotelhouders verplichten hunne prijzen te afficheeren en tevens di verse controlemaatregelen inhouden. Vlaotbesprekingen te Londen hervat. Yon Ribbentrop heeft gistermorgen een bezoek gebracht aan het Foreign Office te Londen, waar hij door Sir Samuel Hoare werd ontvangen. De bespreking duurde twee uur en een kwartier. Gister avond werden de vlootbesprekingen in tegenwoordigheid van den minister van marine hervat. Reuter is van meening, dat de kans op een vlootconferentie, in den herfst, waar bij Duitschland en Rusland met de onder teek enaars van het verdrag van Was hington zouden onderhandelen toeneemt, hoewel de houding van Frankrijk en Ita lië tegenover het verloop van de Duitsch- Engelsche besprekingen nog niet vast staat. Uit Tokio wordt gemeld, dat volgens een verklaring van den minister van ma rine, Japan zich met kracht zal verzetten tegen deelneming van Duitschland en Rusland aan de eerstvolgende vlootconfe rentie. In Amerika dreigt een staking Hedennacht om 12 uur zou een staking uitbreken, waarbij 300.000 arbeiders in de Amerikaansche steenkoolindustrie be trokken zijn. De arbeiders eischen een verhooging van de loonen en verkorting van de ar beidsweek. Uit Toledo in O'hio wordt gemeld, dat de georganiseerde arbeiders van de elec- triciteitsmaatschappij „Edison" de voor stellen der werkgevers inzake loonsverla ging van de hand hebben gewezen. Zij be sloten eventueel in staking te gaan. Men vreest, dat deze staking ernstige gevolgen zal hebben voor het economische leven in Noord-Ohm. Naar Reuter uit Washington verneemt, heeft president Roosevelt bij zijn pogin gen, om de staking in de steenkolenindu- strie te voorkomen, gisteren een onder houd gehad met de leiders der mijnwer kers en met een tweetal leden van het congres. Op verzoek van Roosevelt hebben de leiders der mijnwerkers beloofd den leden van hun organisaties aan te bevelen, niet in staking te gaan. Het is nog niet be kend of hieraan gevolg is gegeven. Korte Berichten. Het Fransche kabinet heeft nog maals z-ijn onwrikbaar besluit bevestigd, om den franc te verdedigen en de specu latie te onderdrukken. De Grieksche regeering verklaarde, dat zij bij het a.s. referendum over den staatsvorm volkomen neutraal zal blij ven. Na den senaat heeft ook het Ameri kaansche representantenhuis zich voor verlenging van het N.R.A.-stelsel uitge sproken. PRINSES JULIANA IN FRIESLAND. Geestdriftige ontvangst van de bevolking. Op haar rijtoer door het Oostelijk ge deelte van de provincie Friesland is H. K. H. Prinses Juliana enthousiast door de bevolking ontvangen. Te 11 uur stond op het Hofplein te Leeuwarden een groote menigte opge steld, welke de Prinses lang en luide toe juichte. Overal langs den Groninger straatweg stond de plattelandsbevolking de Vorstin op te wachten. In Bergum leek het een waar oranjefeest. Overal hin gen de vlaggen uit, waaronder zeer veel oranje. Luid werd H. K. H. toegejuicht. In Nijega bracht men Haar op andere wijze hulde. Men had hier vloerkleeden over den weg gelegd, om zoo zijn aan hankelijkheid te betuigen. In Drachten was de schare nauwelijks te houden. Men drong tussehen de poli- tie-auto en de koninklijke auto in en wist van geen wijken. D'e koninklijke auto was gedwongen te stoppen en op dit moment werden door een meisje bloemen aan de Prinses aangeboden. Zichtbaar ontroerd dankte H. K. H. voor zooveel bewijs van trouw en liefde. Zonder moeite kon de auto daarop Drachten verlaten. De be volking was thans tevreden gesteld. Te Dhurswou.de werd in het bosch enkele oogenblikken gepauzeerd, waarna de tocht voortgezet werd naar Gorredijk. Overal stonden enthousiaste scharen langs den weg. In huize „Oranje Woud" werd de thee gebruikt. Dé burgemeester van Heeren veen in ambtsgewaad sprak de Prinses toe. Het geheele dorp was versierd met rood-wit-blauw en oranje vlaggen. Tenslotte ging de tocht over Akrum naar Leeuwarden. Hier werd overal langs den weg de Prinses hulde gebracht. Heden gaat de weg over Franeker en Harlingen via den afsluitdijk naar Am sterdam. Prinses Juliana op Schiphol. Naar gemeld wordt, zal de medische dienst van de K. L. M. Donderdag 20 Juni a.s. op Schiphol voor het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis een demonstratie geven met een voor zieken- vervoer ingericht* Fokker-toestel van hel type F Vllb, waarmede reeds verschei dene patiënten, voornamelijk uit het bui tenland, naar Nederland met gunstige re sultaten zijln vervoerd. Binnenland. Betalingsverkeer met Duitschland. Prinses Juliana in Friesland. De uitkomsten van het spoorwegbedrijf. Buitenland. Het optreden van Japan tegenover China. D'e ramp te Reinsdorf. Dreigende staking in Amerika. De voorzitster van het Roode Kruis, Prinses Juliana, heeft 't voornemen deze demonstatie bij te wonen. De brug bij Moerdijk. Donderdag zijn de werkzaamheden aan de verkeersbrug over het Hollandsch Diep in een nieuw stadium gekomen, daar de verbinding tussehen de in de rivier gelegen strekdam en den Zuidelijken oever is tot stand gekomen. Bij eb is n.l. het gat, dat nog in de verbinaingsdam wan, gedicht, zoodat de toekomstige oprit naar het Zuidelijke landhoofd in eersten aan leg voltooid is. Ingezonden Mededeeling. De van OUDS BEKENDE naam BERTELS waarborgt gehalte, kwa liteit en zuiverheid van Uw veekoek jes, varkens- en pluimveevoeder. Bestelt bi] Uw plaatselijken voederhandelaar of coöperatie. Oliefabrleken n.v. - Amsterdam De verkiezing van leden voor de Eerste Kamer. „Bij besluit van den Algemeenen Lei der van 12 Juni 1935" zoo lezen wij in het orgaan der N.S.B. „zijn aange wezen om zitting te nemen in de Eerste Kamer der Staten-Generaal: 1. het lid M. graaf de Marchant et d'Ansembourg te Amstenrade, gewestelijk commissaris der N.S.B. in de 3e inspec tie; 2. het lid mr A. J. van Vessem te Utrecht, rechtskundig raadsman der N.S.B." En nadat van beiden een levensbe schrijving gegeven is, lezen wij nog: „Het woord is nu aan onze Statenle den in de provinciën Limburg, Noord- Brabant, Zeeland, Utrecht, Noord-Hol landen Friesland, wier eerste taak het zal zijn de eerste N.S.B.-ers in de Eerste Kamer te brengen. „Wij twijfelen er niet aan of zij zullen er een eer in stellen juist deze bekwame kameraden de hun aangewezen plaats te doen innemen". Saneering in het bouwvak. In de te Groningen gehouden jaarver gadering van den Bond van Ghr. Bouw vakpatroons in Nederland kwam aan de orde een voorstel van het bestuur om bij principieele uitspraak het hoofdbestuur te machtigen verdere onderhandelingen te voeren met zuster-organisaties over saneering van het aannemersbedrijf. In de toelichting werd gewag gemaakt van de ernstige klachten, die worden gehoord over de ondraaglijke concurrentie der laatste jaren als gevolg van het gebrek aan werk en de beunhazerij. Betreffende de door enkele afdeelingen aanhangig gemaakte bezwaren tegen de z.g. Opzetten, hechtte de vergadering haar goedkeuring aan een prae-advies van het hoofdbestuur, dat, rekenende de noodza kelijkheid van een dergelijke regeling, slechts dan tot een regeling wil overgaan, indien samenwerking kan worden bereikt met zusterorganisaties. Jaarvergadering Ned. Chr. Radio Vereenlging. In de gisteren voortgezette vergadering van de N.C.R.V. werd aan H. M. de Ko ningin een telegram met zegenbede ge zonden. Na de pauze volgde discussie op de inleiding van Ds van der Zaal, waarbij met algemeene stemmen besloten werd een telegram te zenden aan den Minister van Binnenlandsche Zaken, waarin er op wordt aangedrongen, dat er in het Bestuur van de „Nozema" niet meer dan twee ambtenaren van P.T.T. zullen zit ting nemen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1