DE ZEEUW Verlaging der Openbare Uitgaven TWEEDE BLAD Johanna Coninghame. Uit de Provincie FEUILLETOP VAN VRIJDAG 14 JUNI 1935, Nr 214. VoorlcopiE Verslag van da Tweede Kamer In aansluiting op het in 't eerste blad omtrent het Voorloopig Verslag der Twee de Kamer inzake het bezuinigingsontwerp medegedeelde, laten wie hier nog een en ander volgen uit de opmerkingen, omtrent de afdeelingen van het ontwerp gemaakt. Justitie. Verscheidene leden waren van oordeel, dat op het gebied der justitie een verder gaande besparing mogelijk zou zijn. Zon der dat zij het verdere onderzoek daartoe beperkt zouden willen zien, noemden zij: de verhooging van de grens voor appèl in civiele zaken en het doen waarnemen van de rolzittingen door één rechter, resp. raadsheer. Binnenlandsche Zaken. Tegen opheffing^der Armenraden hadden vele leden ernsti0e nezwaren. lie Armenraden aldus deze leden ver richten zeer nuttigen aroeid, omdat zij ue dringend noodzakelijke samenwerking tusschen de verschillende instellin0en van weldadigheid teweegbrengen of althans bevorderen. Verscheidene leden gaven als hun oor deel te kennen, dat maatregelen als thans worden voorgesteld ter bereiking van >e- sparin=en in de gemeentekuis- houd i n g, noodig zijn geworden door dat bij de regeering een onvoldoende ge neigdheid bestaat om de samenvoeging van kleine gemeenten te bevorderen. Onderwijs. Verscheidene 'leden spraken er hun te leurstelling over uit, dat de reaeering de besparing op de openbare uitgaven tracht te bereiken door vooral op het onderwijs te bezuinigen en wel zeer in tiet bijzonder op het lager onderwijs, waarop reeds zoo vaak ingrijpende bezuinigingen zijn toe gepast. Ten opzichte van het on d er w ij s- personeel worden regelingen voor gesteld, welke, zooals de invoering van het kweekelingenstelsel, een derde deel van het personeel huiten het Bezoldigings besluit zullen stellen en welke voor an dere catagorieën van ambtenaren blijk baar niet wenschelijk wordt geacht. Het zelfde geldt ten opzichte van de verplich te pensionneering op 60-jarigen leeftijd. Zulk een uitzonderlijke behandeling van het onderwijzend personeel werd ten sterkste afgekeurd. Vele leden hadden ernstig bezwaar te gen de zeer ongelijke verdeeling van de bezuiniging over de verschillen de takken van onderwijs. Met kracht drongen deze leden er op aan, dat de Regeering niet zoo goed als uit sluitend op het lager onderwijs zal bezui nigen. Verscheidene leden koesterden ern stige bezwaren tegen de voorgestelde ver hooging van de leerlingenschalen voor het g.l.o. en het u.l.o. en het daar mee samenhangende verbod van boven tallig^ onderwijzers bij het g.l.O'. Zij vrees den, dat de deugdelijkheid van het onder wijs, vooral aan de kleine scholen voor g.l.o. van deze verzwaring van de schaal ernstig zal lijden, en wezen op de aanzien lijke vermeerdering van het aantal onder wijzers-wachtgelders, welke daarvan het gevolg zal zijn. Eenigen dezer leden vroegen zic'h af, welke uitwerking het verbod van aanstel ling van boventallige le er- krachten zal hebben. Hoe groot is het aantal leerkrachten, zoowel bij het g.l.o. als bij het u.l.o., dat als gevolg van de voorgestelde maatregelen met ingang van 1 Januari 1936 op wachtgeld zai ko men? Opgemerkt werd. dat de reaeering bl.i het ontwerpen van den voorgestelden maatregel blijkbaar niet "edacht heeft aan de belangen van de zoogenaamde „kop- (Vrij naar het Engelsch.) Politierechter te Middelburg. 37) o— „Ik wilde, dat je de menschen geen bij namen gaf; het staat zoo burgerlijk." „Wel nu nog mooierl Cissy, heb je dan zelf niet den bijnaam Watty uit gevonden, omdat ze ons haar Watteaur toont eiken keer, dat we naar Bristowr gaan? Wat mij aangaat, heet ze Watty, zoo heeft ze altijd voor ons geheeten en zoo zal ze voor mij blijven heeten; het spijt me, als het woord je onaangenaam in de ooren klinkt, want er is niets aar te doen." Den volgenden morgen aan het ontbijt hield Cissy haar vader een oo, enblik te gen, toen hij zijn dagelijksche visites wil de gaan maken, „Vader, mevrouw Watson verwacht ons vandaag ten eten, de jongens, Ger trude en mij. Wilt u de jongens als het u blieft zeggen, dat ze moeten gaan? Ze zeggen allebei, dat ze niet willen." „Kom, onzinl Ik wil niet, dat mevrouw Watson op die manier voor het hoofd wordt gestooten", zei dokter Prendergast. „Zoowel Oswald ala Charlie gaan; bo- scholeu", bestemd voor leerlingen van bet zevende leerjaar en booger. Met de regeling van het instituut der kweekelingen konden vele leden zich geenszins vereenigen. De hier toe strekkende maatregelen zullen blijkens de memorie van toelichting ten doel heb ben, aan het instituut der kweekelingen met akte een wettelijke basis te geven. In stryd met deze bedoeling laat de regee ring de rechtspositie van den workelijken kweekeling met akte even ongeregeld als zy thans is, noemt een aantal onderwy- zers in bet vervolg „kweekeling met akte" en verslechtert van dezen de rechtspositie door hun aanstelling en ontslag te leggen in handen van burgemeester en wethou ders, door bun de pensioenrechten te ont nemen, door hen te onttrekken aan de Rijkswachtgeldregeling en door hun een salaris in het vooruitzicht te stellen, la ger dan dat van een typist aan het Depar tement, waarvan zij op do meest beschei den wyze niet kunnen leven. Van de hier aan het woord zijnde leden meenden verscheidenen, dat, indien in- grypende bezuinigingen op de personeels lasten van het lager onderwys onvermy- delyk mochten zyn voor het evenwicht van de staatsfinanciën, andere maatrege len eerder voor toepassing in aanmerking zouden komen dan de hier voorgestelde. Daarby hadden zy bet oog op ont slag van de gehuwde onderwy- z e r e s, niet-kostwinster, waardoor naar schatting een besparing van onge veer een miliioen gulden zou Kunnen wor den verkregen. Verscheidene leden vestigden de aan dacht op de verklaring in de Memorie van Toelichting, dat in de gevallen, waarin de personeels-organisatie werkelyk onvol doende is, voortaan versterking zal moe- „en „orden gezoont door oenoeming van een k>. ee^enn^. k,r zuhen dus tv.ee soor ten kweekelingen zyn: a. verplichte kweekelingen, als bedoeld in de wet, benoemd door burgemeester en wethouders of schoolbestuur; b. kweekelingen, zooals de practyk die reeds kent, toegelaten door het hoofd der school. D'e laatsten, de- „boventallige" kweeke lingen, zullen, evenals de eersten, bystand kunnen verleenen, niet alleen, zooals ook thans wel geschiedt, enkele lessen waar nemen, maar zelfs aan een volledige klas volledig onderwys geven. Zeer vele leden verklaarden ernstige bezwaren te hebben tegen de voorgestelde regeling inzake beperking aan tal scholen voor g.l.o. Naar bun meening schept zy ongelykheid tusschen het byzonder en openbaar lager onder wys. Naar de meening van de bier aan bet woord zynde leden is geen reden aan te voeren, waarom niet, evenals er voor de byzondere en openbare scholen dezelfde stichtingsnormen zyn vastgesteld, voor beide gélyke opheffingsnormen zouden kunnen gelden, wanneer maar ten aanzien van bet openbaar onderwys de uitzonde ring, die by de stichtingsnormen is opge nomen, ook by de opheffingsnormen toe gelaten wordt. De eischen voor oprichting van byzon dere scholen, zoo vervolgden deze leden, zyn indertyd reeds met 50 pet. verhoogd Toen go-ld 'het een tydelyken maatregel, welke aanvankelyk een jaar van kracht zou zyn en nadien met twee jaren is ver lengd. 'Die verhoogde eischen zullen thans als norm gelden niet voor de oprichting, maar voor de instandhouding van byzon dere scholen. Dientengevolge zullen ruim 500 byzondere scholen of circa 12 pet. van het totaal, met opheffing worden be dreigd, terwyl byna 600 openbare scho len of ongeveer 18 pet. van het totaal, die evenmin aan de voor byzondere scholen te stellen normen voldoen, zullen blyven voortbestaan. Tegen een dergelyke toe passing van de financieele gelykstelling en van de pacificatie verzetten deze leden zich ten sterkste. Inzake bezuiniging' op de o n d e r - w y s o p 1 e i d i n g verklaarden ver schillende leden niet te kunnen inzien, welke de strekking is van den in de-ze pa ragraaf voorgestelden maatregel. Verscheidene leden, die zich konden vendien kunnen jullie meisjes vanavond niet alleen terugkomen. Is Johanna ook ny -de uitnoodiging inbegrepen?" „O ja, vader!" mengde Gertrude zich m het gesprek. „Watty heeft zooals im mer de beele schare geïnviteerd; maar Johanna wil liever niet meegaan en Dai sy en Sybil zyn nog- te jong." „Au vader, moeten de jongens mee?" „In myn jonge jaren was een buiten wandeling van een myl of drie met een lekkeren maaltyd in bet uitzicht een heel feest. Maar de tyden schynen wel veran uerd." Oswald haalde de schouders op en trok zyn meest verveelde gezicht. „Je hoort, wat vader zegt, Oswald." Oswald gaf een onverstaanbaar ant woord. Charlie, die zyn ontbyt beëindigd had, had de kamer veriaten voor het ge sprek tot een eind gekomen was. Het was een prachtige wintermorgen, helder vrie zend weer, zoodat slooten en plassen met een laagje ys bedekt waren en de wegen droog en hard waren, maar toch was het met koud genoeg' om jonge menschen er tegen op te doen zien naar buiten te gaan. Om elf uur zat Oswald in de school kamer met zyn boeken voor zich; Johan na had zich een plaatsje gezocht in de diepe vensterbank, terwyl Daisy en Sybil zich bezig hielden met -het kleuren van de plaatjes van een aflevering van de vereenigen met een beperking van f 3.6 miliioen per jaar bedragende openbare uitgaven voor de opleiding van onderwij zers, van wie reeds een vry groote reser ve aanwezig is, konden echter niet be- grypen, waarom ook de opleiding zelf, door het wegnemen van de gelegenheid om examen te doen, praotisoh onmogelyk moest worden gemaakt. Verscheidene leden konden zich met de voorgestelde paragraaf in het algemeen wel vereenigen. Inzake voorloopige pensionnee ring 60-jarige onderwy- z e r b betwistten sommige leden, dat pensionneering van valide ambtenaren een deugdelyk middel tot werkverruiming zou zyn. Vele leden verklaarden, met de Regee ring te kunnen medegaan, nu het aantal werklooze jongeren juist onder de onder wijzers, zoo abnormaal groot is. Oeconomlsche zaken. Ten aanzien van de voorgestelde ver laging jaarlijksche bij dragen Handelsregister, werd allereerst opgemerkt, dat dit met de verlaging van de openbare uitgaven niets te maken heeft, zoodat het de vraag is, of het wel onder den considerans van het wetsont werp te brengen valt. Doch ook afgezien hiervan rezen bij vele leden tegen dit voorstel of althans tegen de consequenties, welke de regee ring daaraan verbindt, ernstige bezwaren Van verschillende zijden werd erop ge wezen, dat opheffing van Kamers van Koophandel speciaal voor de midden- standsbedrijven, die meerendeels slechts 50 cents per jaar voordeel zullen hebben van de voorgestelde verlaging der bij dragen aan het Handelsregister, ernstige nadeelen zal opleveren. Gevraagd werd, op welke gronden dr regeering meent, dat samenvoeging dei- Kamers van Koophandel tot een aanzien lijke bezuiniging zal leiden. Sommige leden meenden dit te moeten betwijfelen. Sociale zaken. Het had verscheidene leden teleurgesteld dat in dit bezuinigingsontwerp een voor stel tot unificatie -der soc. verzeke ring ontbreekt. Een dergelyke unificatie is zóó herhaaldelijk in de Troonrede als bezuinigingsmaatregel aangekondigd, dat het toch wel moet bevreemden, dat dit voor de hand liggende middel om te ge raken tot een verlaging van de kosten der sociale verzekering, zoowel voor den Staat als voor het bedrijfsleven niet Is aangegrepen. Deze leden drongen er met kracht op aan, deze unificatie alsnog zoo snel mogelijk voor te bereiden. Sommige andere leden verwachtten van een zoodanige unificatie slechts teleur stellingen. Buitenwerkingstelling Wa renwet. Zoowel tegen den vorm als tegen den inhoud van het in deze para graaf voorgestelde hadden zeer vele leden ernstige bezwaren. Wat den vorm betreft, werd algemeen betreurd, dat de regeering ook bier die eene machtiging gekozen heeft, en dan nog wel een machtiging van zeer verre strekking, zonder dat ook maar met eenige duidelijkheid is aangegeven, op welke wijze zij daarvan gebruik wil maken. Sommige leden wilden reeds thans verklaren, dat huns inziens van het verleenen van de hier gevraagde machtiging in geen geval sprake kan zijn. Met betrekking tot het voornemen der regeering, over te gaan tot opheffing van den tak der inspectie voor de Volks gezondheid, die belast is met het toezicht op de Warenwet, de Opiumwet en de Wet op de Artsenijbereidkunde, gaven sommige leden als hun oordeel te ken nen, dat wel is waar een gedeelte van dit toezicht kan worden overgebracht naar de geneeskundige inspectie, doch dat zij gezien het feit, dat dit toezicht op vele punten toch reeds onvoldoende mag worden genoemd de voorgenomen algeheele opheffing verwerpelijk achtten. „Draagt Elkanders Lasten". Het suppletiefonds „Draagt Elkanders Lasten" hield Donderdagmiddag in het Militaire Tehuis te Middelburg zijn al- gemeene jaarvergadering. Het doel van Illustrated London News. De kleine meisjes meenden, dat ze in de vacantie ook wel plaats in de schoolkamer mochten hebben; en haar eigendommen van plaatjes, afgedankte verfdoozen, kwasten met nog slechts en kele versleten haren, verhoogden nog de chronische wanorde, die daar heerschte. Gertrude was niet in de kamer. Plotse- linglink .kwam Gissy binnen. „Waar is Trude", vroeg ze. „0 kinde ren, jullie mag hier niet zoo'n rommel maken. Kijk nu eens, hoe je met wate'- geknoeid hebt op het tafelkleed; het is meer dan verschrikkelykl" En Cissy be gon zonder vorm van proces alles byeen te garen, wat naar haar meening niet op de scboolkamertafel thuis hoorde, terwyl ze Sybil, die op het punt waB in tranen uit te barsten, weg stuurde om een doek te halen, waarmee ze het water zou kun nen opnemen, dat als een vijvertje op het dikharige kleed was blyven staan. „Oswald", zei ze, terwyl ze voortging met haar schoonmaakoperatie, „we moe ten om twaalf uur weg. Ik hoop, dat je zorgen zult klaar te zyn; en waar zyn Gertrude en Charlie?" „Ze zyn na het ontbyt samen uitge gaan", zei Johanna. „Ik heb ze de weg zien afoopen." „Heeft tante ben ergens heen ge stuurd?" deze vereeniging is, om allen geldelijk te steunen, wier gezinnen getroffen worden, doordat een der leden verpleegd inoet worden in de stichting „Vrederust". De vereeniging strekt zich over geheel Zee land uit. Daar de voorzitter L. W. B. A. Mulder te Ovezande ziek was, presideerde de vice-voorzitter, Ds W. Reus te West- kapelle. Hij sprak naar aanleiding van de verzen 22 en 23 van Romeinen 8, een openingswoord. Volgens het verslag van den penning meester waren de inkomsten over 1934 f2592,13 en de uitgaven f2407,08, alzoo een goed slot van f 185,05. Aan 18 personen uit alle deelen van Zeeland werd geldelyke steun verleend. De rekening en verantwoording werd goedgekeurd. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek o.a., dat de vereeniging 1567 leden telt. Als meer personen wisten, welk nut het suppletiefonds doet, kon het leden aantal veel grooter zijn. De begrooting over 1935 werd vastge steld in ontvang en uitgaaf op f3663,90. Dank zy het legaat van wylen mevr. Blum—de Niet is dit bedrag grooter dan op andere jaren. De aftredende bestuursleden Ds W. Reus, J. den Hamer en P. de Regt wer den herkozen. De heer Dr Preuninger, geneesheer aan de stichting „Vrederust", hield een lezing over: „De verzorging van geesteszieken in verband met het milieu. Na eerst een vergelijking gemaakt te hebben met de verzorging van krank zinnigen in vroegere tijden met die in onzen tijd, toonde hij door tal van voor beelden aan, hoe het milieu of de om geving, waarin de geesteskranke ver keert, op dezen van grooten invloed is. De gestichten moeten voor de verplce^ den een tehuis zijn. Omgang, inrichting woning, werkzaamheden, ontspanning, leiding, enz. zijn belangrijke factoren, die voor den geesteszieke tot heil kunnen zijn. Ook muziek, zang, sport en zelfs de film kunnen een weldadigen invloed uitoefenen. De verplegers en verpleegsters dienen zoodanige leiding te geven, dat de zieke zelf verantwoordelijkheidsgevoel krijgt. Niet minder is de geestelijke ver zorging van groote beteekenis. Middelburg. Uit het Volk Vooi het Volk. In de Donderdagavond in het Schuttershof gehouden algemeene vergadering van de Vereeniging „Uit het Volk—Voor het Volk", herinnerde de voorzitter, de heer W. de Graaf, er aan, dat het Juist gisteren 70 jaar geleden was, dat deze vereeniging, die op ver schillend gebied zoo heel veel voor Mid delburg heeft gedaan, is opgericht. Ook wees spr. er op, dat het op 8 Juli a.s. 25 jaar geleden was, dat de nestor van het. bestuur, de heer C. W. D'huij, het bestuurslidmaatschap aanvaardde. Op voorstel van den voorzitter werd de heer D'huij tot eerelid der vereeniging be noemd. Hierna heeft de secretaris, de heer P. Luteyn, het jaarverslag over 1935 uit gebracht en er op gewezen, dat na de financiëele offers, die de vereeniging zich heeft getroost, om den 25sten ver jaardag van Prinses Juliana op waar dige wyze te vieren, er niet op te reke nen viel, dat in het 70ste jaar van haar bestaan de vereeniging bijzondere feeste lijkheden op touw zou kunnen zetten, De verjaardag van de Koningin werd op de gebruikelijke wijze gevierd met caril lonbespeling en een fakkeloptocht, waar bij het Middelburgsch Muziekkorps assis teerde. Als voornaamste feit in het af- geloopen jaar memoreert de secretaris het besluit van 9 Januari j.l., waarby het initiatief werd genomen tot het oprichten van een gedenkteeken in Middelburg voor wijlen H. M. de Koningin-Moeder, De rekening van den penningmeester over het betrokken jaar sluit met een tekort van f50,55. Evenals bij alle ver- eenigingen valt ook hier een sterke daling van de opbrengst der contributie waar te nemen. Het aantal leerlingen der Volkszang school bedroeg bij het begin van den cursus 28 jongens en 98 meisjes, bij het einde 24 jongens en 105 meisjes, dus een vermeerdering van 3 leerlingen. Verslag en rekening werden vastgesteld. Tot leden van het bestuur herkoos de vergadering den heer W. de Graaf en „Ja", zei Daisy. „Ze moesten een briefje naar de pastorie brengen." „Nu, ik hoop maar, dat ze bytyds te rug zullen zyn. Gertrude zal zich nog moeten verkleeden. Wil je haar zeggen, dat ze zich zoo veel mogelyk haast, als ze terug komt, Johanna. Ik ga een half uurtje studeeren. Vooruit Daisy en Sybil, jullie moet je klaar gaan maken, juf heeft gezegd, dat ze vanmorgen met jul lie uit zou gaan. Zorg, dat er hier geen snippertje rommel blijft liggen." „Kyk eens, Cissy", zei kleine Sybil, „is de soldaat niet prachtig geschilderd? Daisy heeft zyn jas zoo rood gemaakt." „En ongelukkigerwyze zyn neus en wangen ook", gaf Cissy tsn antwoord „Ik vind, dat juf niet goed moest vinden, dat je zoo zat te knoeien." Kleine Sybil trots in de prestatie van haar zusje, ontving een hevigen klap. Wat vriendelyke bewondering zou voor het kind zooveel waard zyn geweest; en de kleine puk verliet langzaam, haast droevig, de kamer, haar schat in de hand. „Ja, prachtig; wat een mooie jas heeft die soldaat nu aan," dat antwoord zou Daisy gelukkig gemaakt hebben zonder Cissy's waarheidsliefde te hoeven kwet sen. De schitterende kleur van de stram me soldatenfiguur maakte bet plaatje in de oogen van de zesjarige Sybil veel A. van der Mijle en bewerkte, dat de secretaris, die die functie wilde neer leggen en ook uit het bestuur wilde treden, op dit laatste is teruggekomen en wel in het bestuur, dus niet als secre taris blijft. Men had nu de bedoeling den heer L. A. Schenk, een afwezig be stuurslid, deze functie op te dragen. In verband met de feestelijkheden op 31 Augustus, deelde de voorzitter mede, dat het in de bedoeling ligt in den middag een voetbalwedstrijd te doen spelen, als wat wel betwyfeld werd, de noodige medewerking daartoe zal komen. Verder het uitschrijven van een vliegerwedstrijd, waarby nog kwam een wedstryd in het maken van vliegers. Nog zou op het sportterrein het vendel zwaai en plaats vinden. Later op den middag staat een zanguurtje op het programma en hebben twee muziekgezelschappen, maar ook verschillende zangverenigin gen, reeds in principe medewerking toe gezegd. Des avonds volgt dan een klei nere fakkeloptocht dan gewoonlijk, met de bedoeling, dat de muziek dan enkele nummers als slot op de Markt geeft. By de besprekingen kwam naar voren de wenscheiykheid ook ballonnetjes aan de kinderen te verstrekken. Dit zal onder de oogen worden gezien. Het ligt in de bedoeling van het be stuur met een lijst geld bijeen te brengen. By de rondvraag vroeg de heer H. Bonnet inlichtingen over de Vereeni ging en wel of zij een bepaalde richting vertegenwoordigt, en of spr. er dan wel in behoort. Hij heeft reeds lang groot respect voor liet werken van deze ver eeniging en ook speciaal op Oranjedagen. Spr. is er gsen voorstander van geweest, dat een nieuwe Oranjevereeniging is op gericht, maar meent, dat ook „Uit het Volk" geen bepaalde richting moet hebben. De voorzitter gaf hierop eenlgs- zlns uitvoerig antwoord, om nog eens uiteen te zetten, dat hat aantal recht- sche leden van de Vereeniging niet groot is. Vroeger is langen tijd achtereen een rechtsch persoon lid van het bestuur ge weest. Een ander aariwyzen deden zij niet en toen is daarmede gebroken. Domburg. Woensdagavond vergaderde de gemeenteraad. Besloten werd ter vol doening aan een verzoek van den Minis ter, om enkele wijzigingen aan te bren gen in de verordening op de heffing van besmettelijke ziaktegelden. Voor kennisgeving werd aangenomen een adres van den Bond van Ned. Brou weryen tegen verlaging van het maxi mum voor verloven, daar hier geen ver laging plaats vind. Een ontwerp-verordening betrekking hebbende op de biljartbelasting werd aan geboden, waarby deze werd verlaagd. B. en W. vragen machtiging om een waterleidingkraan aan te brengen op de begraafplaats ten gebruike van hen, die beplantingen op de graven willen aan brengen. Hiertoe werd besloten. Ged. Sta ten vragen verandering aan te brengen in de voorgenomen regeling voor toe lating van kinderen uit Aagtekerke op de Openbare Lagere school in Domburg. Een ontwerp voor die regeling wordt overgelegd. Daarna werd met Aagtekerke een gemeenschappeiyke regeling vastge steld. Waar de pomp bij de Stationsstraat thans geen reden van bestaan meer heeft en het onderhoud te duur wordt, werd besloten deze op te ruimen. Voor het maken van een zuiveringin richting voor rioolwater, zal noodig zijn f5500; voor het verharden van den Ge- schiere-weg f 13.800. Voor verschillende uitbreidingen van de waterleiding, vooral in Oostkapelle f2000, tezamen f20.300. Eén door B. en W. gedaan voorstel om tot dat bedrag een leening aan te gaan en af te lossen in 20 jaar, werd aange houden. In verband inet de aanbesteding van het maken van het betonwerk voor een zuiveringsinrichting voor rioolwater, wer den aan den raad verschillende mededee- lingen gedaan. Daar de kosten van aan besteding van het werk hooger zijn dan geraamd werd, zal door B. en W. alsnog een nader onderzoek worden ingesteld. Wegens het breeder maken der bestra ting zullen twee boomen, vóór de woning van J. Passenier, op 't Groentje, worden gerooid. mooier, terwyl de minder gelukkige tint van wangen en neus voor baar verloren ging. Even later waren Johanna en Oswald alleen in de kamer. Een poosje heerschte er stilzwygen, maar plotseling zei Jo hanna: „D'aar komt Gertrude aan, maar Char lie is er niet by." „Wat zei je?" vroeg Oswald opschrik kend en lusteloos zyn boek op tafel wer pend. „Ik zei alleen maar, dat Gertrude er aankwam. Ik hoop, dat ze Cissy niet zal laten wachten." „Waarop wachten?" „Ben je nu al vergeten, dat jullie met zyn allen om twaalf uur naar mevrouw Watson moet-" „Ik ga niet", zei Oswald. „Alleen al de gedachte, zoo'n uitgebreid diner als zy ons altyd voorzet, midden op den dag te moeten verwerken, maakt me ziek." „Maar ik vind, dat je behoort te gaan", zei Johanna op haar eenvoudige, directe manier. „Geef me een goede reden om een week lang hoofdpyn te hebben." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 5