EERSTE BLAD VRIJDAG 14 JUNI 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 214 De Tweede Kamer over het Bezuinigingsontwerp. Buitenland. Belangrijkste Nieuws Binnenland Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergn" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent Advertentiën 80 cent per regel. Inge-enden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto 10.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Het Voorl. Verslag. Eenzijdige aanpas singspolitiek? Het gevaar van deva luatie. De salariskortingen. Verschenen is het zeer uitvoerige voor- loopige verslag der Tweede Kamer op het wetsontwerptot verlaging der openbare uitgaven, meer algemeen hekend als „het bezuinigingsontwerp". Daaraan is het vol gende ontleend: Waren verscheidene leden van meening dat de vereischte saneering mede zal wor den gevonden door een verhooging van 's lands inkomsten, algemeen was men de zienswijze toegedaan, dat voor het berei ken van het gestelde doel verlaging van de apenbare uitgaven niet kan worden ge mist. Vele leden laakten de late indiening van het ontwerp, dat reeds zoo langen tijd geleden werd aangekondigd. Bij hun beschouwingen over het beleid der regeering stellen verscheidene leden voorop, dat het, voorzoover de tegen woordige economische en financieels toe stand van ons land het gevolg is van de wereldcrisis, uiteraard dwaasheid zon zijn de regeering met eenige schuld te willen belasten. De crisis en haar funeste wer king op een land van Nederland's positie onttrekken zich aan haar macht. Wel echter mag naar de meening de zer leden de vraag gesteld worden, of het Nederlandsche volk door de wereld crisis en haar gevolg niet zwaarder ge drukt is dan het geval geweest zou zijn, indien door de regeering een ander be leid gevoerd ware dan thans is geschied. Deze vraag beantwoorden zij met volle overtuiging bevestigend. Eenzijdig was de gevolgde aanpassings politiek, wijl zij de vaste lasten, welke op de volksmassa drukken voor het groot ste deel onaangetast liet. Gezien de slechte resultaten, waartoe deze eenzijdige aanpassingspolitiek tot dusver heeft geleid, kan het naar het oordeel der hier aan het woord zijnde leden niet dan verwondering baren, dat de regeering haar blijkens dit wetsont werp in versterkte mate wenscht voort te zetten. Naar de leden, hier aan het woord, meenden, had de regeering de werkver ruiming in eigen hand moeten houden en de zorg daarvoor moeten centralisee- ren bij een speciaal departement. Verscheidene andere leden stelden bijl hun beoordeeling van het beleid der Re geering voorop, dat het kenmerken de van dat beleid daarin gelegen is, dat het allereeerst gericht is op het budgetaire evenwicht, de sluitende begroo ting; dat het eenzijdig is ingesteld op de Staatshuishouding. De leden hier aan het woord, achtten het weinig nuttig, op dit oogenblik tot de Regeering verwijten te richten over de politiek, welke zij in het verleden heeft gevoerd. Zij meenden echter wel nadrukkelijk als hun oordeel te kennnen te moeten ge ven, dat het hun als een belangrijke fout voorkomt, dat ook thans nog bij de over wegingen, welke het Regeeringsbeleid bepalen, de Staatshuishouding de eerste plaats inneemt. Men blijft steeds achter het evenwicht aanloopen. Het Regeerings beleid wordt een registratie van de tekor ten, welke door offers van het volk moe ten worden gedekt. Hun gedachten omtrent een actieve wel- vaartspolitiek nader uitwerkend, gaven deze leden een schema van de eischen, waaraan naar hun meening het regee ringsbeleid behoort te voldoen. Die politiek zal gericht moeten zijn op verhooging van de totale koopkracht van ons volk en op de vermindering van de werkloosheid. De uitvoer van agrarische en industri- eele producten dient te worden bevorderd. De regeling der exportcredietgaranties moet zoo geregeld worden, dat de Neder landsche producten op de wereldmarkten niet biji vreemde producten achter komen te staan. In sommige gevallen behooren exporttoeslagen te worden verleend. De handelsbeweging tusschen de ver schillende gebiedsdeelen van het Rijk dient krachtig te worden gestimuleerd. Intusschen zal het Nederlandsche be drijfsleven steeds meer aangewezen zijn op de markt in het eigen land en de ge biedsdeelen over zee. Mede daarom is be houd en uitbreiding van den industrieelen arbeid in ons land een eisch van de eer ste orde. Ter bevordering daarvan zijn o.a. de volgende maatregelen onmisbaar: Vaststelling van een tarief van invoer rechten, dat aan de Nederlandsche bedrij ven ongeveer dezelfde bescherming biedt als dat van andere West-Europeesche landen aan de hunne. Handhaving en verbetering van het vakonderwijs. Bevordering van het opsporen van in dustrieels projecten door de' oprichting van economisch-technologische instituten. Verleening van steun aan de oprich- ting van regionale industriebanken met als sluitstuk de stichting van een centrale bank voor crediet op langen termijn. Het verplicht stellen van het gebruik van het Nederlandsch product door de organen van de Overheid en door instel lingen, welke van de Overheid afhanke lijk zijn. Gezorgd zal moeten worden voor. uit breiding van de bebouwbare /oppervlakte door verdere inpoldering, ontwatering, vervening en ontginning. De samenwerking van bedrijfsgenooten moet krachtig worden bevorderd. Zij, die zich daarbij onwillig toonen, behooren tot rede te worden gebracht. Dat het aanvankelijk bestaande voorne men om maatregelen tot verlaging van de vaste lasten in het ontwerp op te nemen, is prijsgegeven, betreurden de hier bedoel de leden in hooge mate. Wat het vraagstuk der devaluatie be treft merkte een aantal leden op, dat dit van zeer ver-strekkende beteekonis en uiterst gevaarlijk is, al wordt daarover door velen met onmiskenbaar gemak ge sproken. Zij konden de devaluatie als vrij- willig toegepast redmiddel niet aanvaar den. Eenige andere leden stelden in dit ver band nog de vraag of de regeermg bij voortduring bedacht is op de handha ving van de voor de doorvoering van baar monetaire politiek benoodigde goudposi tie. Bij den vorigen aanval op den gulden zijn wederom 100 millioen aan goud uit ons land verdwenen. Op deze wijze zal men toch niet kunnen voortgaan. Is het juist vroegen dezelfde leden dat de aanval op den gulden, die thans wederom in Londen is gepleegd en die zoogenaamd uit Parijs wordt gevoerd, in werkelijkheid door eenige te Amsterdam gevestigde banken is opgezet? En is de regeering niet voornemens tegen hen. die in of van uit ons land een zoodanige actie ondernemen of begunstigen, strengs maatregelen te nemen? Bij verschillende leden was de vraag gerezen, of niet een verdergaande bezui niging noodzakelijk is. Deze leden waar schuwden tegen de optimistische onder stelling, dat met de totstandkoming van de bij het ontwerp voorgestelde en aange kondigde maatregelen een sluitend bud get zou worden verkregen. Verser oidene leden hadden tegen de plannen der regeering het bezwaar, dat die plannen in zeker opzicht te ver gaan. De voornemens welke de regeering met betrekking tot de ruim 20 millioen, welke voor belastingverlaging beschikbaar blij ven, koestert, zijn naar de meening dezer leden zeer onvoldoende toegelicht. Bij verscheidene leden bestond ernstig bewaar tegen de verlaging van de salaris sen der rijksambtenaren met een bedrag van 10 millioen gulden. Zij noemden die verlaging een nieuwen aanslag op den welstand van het overheidspersoneel na de vele, die daarop reeds zijn gepleegd. Van dat personeel werd reeds geëischt in totaal een bedrag van 65,5 millioen. Van dit bedrag moet dan nog 5 mil lioen worden afgetrokken in verband met de technische herziening in 1928, zoodat als totale verlaging overblijft een bedrag van 60,5 millioen. Komen de thans voorgestelde besparin gen tot stand, dan zal het overheidsper soneel, voor zoover uit 's Rijks kas be zoldigd, sedert 1923 ruim 80 millioen heb ben geofferd. Ongetwijfeld zal de regee ring dan opnieuw de provinciën en ge meenten noodzaken het voorbeeld van het rijk te volgen. Naar het oordeel der hier aan het woord zijnde leden laat het hui dige peil der salarissen voor de groote massa der ambtenaren nieuwe offers niet meer toe. Zeer groote groepen van het overheidspersoneel zijn reeds tot een ar moedig bestaan gezonken. Andere leden sloten zich bij deze ziens wijze aan. Ook zij' achtten het hoogst be denkelijk, dat op de salarissen van het Rijkspersoneel een nieuwe korting van 5 6 pet. zal worden toegepast, nadat sinds 1923 van dat personeel reeds zoo herhaaldelijk vérgaande offers zdjh ge vraagd. Sommige leden achtten de salarisverla ging op dit oogenblik ook psychologisch een fout, nu tegelijkertijd een verlaging van eenige heffingen wordt aangekondigd. Andere leden waren, gezien de nood zakelijkheid van een aanzienlijke bespa ring op de Rijksuitgaven en de omstandig heid dat de salarissen van die uitgaven een zoo groot deel uitmaken, van oordeel, dat aan oen verdere korting niet zal kunnen worden ontkomen. Verscheidene leden, die bij een vorige gelegenheid te kennen gaven, dat zij te gen een korting op eenmaal toegekende pensioenen principieel bezwaar hadden, verklaarden ook thans over dat bezwaar niet te kunnen heenstappen. Verscheidene andere leden, die dit prin- cipieele bezwaar niet deelden, achtten, nu de omstandigheden zoodanig zijn gewij zigd, dat ernstige bezuiniging plicht is, een korting op de pensioenen, welke naar vroegere, hoogere grondslagen zijn bere kend, niet ongerechtvaardigd. Een ernstig bezwaar tegen de in uit zicht gestelde regeling met betrekking tot de pensionneering van wachtgelders achtten verscheidene leden daarin gele gen, dat tal van ambtenaren, teneinde de Regeering tegemoet te komen bij de nood zakelijke personeelsvermindering, vrijwil lig zijn afgevloeid, in de zekerheid, dat hun een wachtgeld was gewaarborgd. Intusschen waren verscheidene dier le den bereid, andere middelen aan te geven, welke naar hun meening zouden kunnen worden aangegrepen om ze mede tot her stel van het financieel evenwicht te doen strekken. In de eerste plaats noemden zij1 ver mindering op groote schaal van het aan tal gemeenten. Ook een verandering in den muntvorm, bestaande in de vervanging van de zilve ren door een nikkelen munt, kan, naar dezelfde leden opmerkten, tot een aan zienlijke bate voor de schatkist leiden. Voorts gaven deze leden als hun oordeel te kennen, dat op het gebied der belastin gen het een en ander is te doen. Met verwondering hadden verscheidene leden geconstateerd, dat de regeering tot dusver heeft nagelaten een regeling be treffende de cumulatie van inkomens uit overheidskassen tot stand te brengen. Zij drongen er op aan, dat een regeling van dezen aard thans spoedig bij de Ka mer zal worden aanhangig gemaakt. Andere leden sloten zich bij dezen aan drang aan. ONTZETTENDE ONTPLOFFINGSRAMP IN DUITSCHLAND. Te Rheinsdorf, nabij Wittenberg, is een fabriek van springstoffen in de lucht ge vlogen. De ontploffing had plaats op een oogen blik, waarop alle werklieden in de fabriek waren. Men vreest, dat allen gedood of zwaar gewond zijn, aangezien vrijwel de geheele fabriek werd vernield. De ontploffing was zóó sterk, dat ver scheidene kilometers in den omtrek de ruiten sprongen. Alle beschikbare am bulances zijn gerequireerd, alle doctoren uit het district Wittenberg zijn naar de plaats des onheils geroepen. Eerst deelde het propagandaministe- rie mee, dat in geen geval het aantal dooden meer dan vijftig bedraagt, maar dit werd niet geloofd. De ramp is een ware catastrophe geworden. De fahrieksleiders in Rheinsdorf zijn nog niet in staat de eigenlijke oorzaak der explosie vast te stellen; het onder zoek duurt nog voort. Men neemt voor- loopig aan, dat de sterke zonnehitte de oorzaak der ontploffing moet zijn ge weest. Het hoofdgebouw der fabriek geraak te in brand en verscheiden arbeiders, die zich nog in het gebouw bevonden, werden door de vlammen ingesloten, Het propaganda-ministerie heeft aan de redacties der D'uitsche bladen order gegeven, slechts berichten van het „Deutsche Nachrichtenbureau" over de explosie in de springstoffenfabriek te publiceeren. Reuter meldt, dat het aantal dooden bij de catastrofe te Rheinsdorf wordt ge schat op 500 a 1500. Het geheele district is door politie en troepen afgesloten. Alle particulier ver keer is stopgezet. De familie van de slachtoffers wordt geweerd. Hartverscheurende tooneelen spelen zich af, als vrouwen, moeders en kinderen der slachtoffers door de politie worden tegengehouden en verwijderd van de gebouwen, waar de slachtoffers liggen. Een later telegram meldt nog, dat de fabriek ongeveer 13.000 arbeiders in dienst had. Ofschoon het, volgens een offcieel communiqé, nog onmogelijk is, den om vang van de ramp te schatten, duiden de geruchten, welke men in Wittenberg el kaar toefluistert, erop, dat de ramp in derdaad allervreeselijkst moet zijn. Het getal der slachtoffers wordt er op 1500 geschat. Het rijksministerie van propaganda houdt vol, dat het aantal dooden niet meer dan zestig bedraagt. Het aantal zwaar gewonden wordt op 110 geschat, dat der licht gewonden op 300. Nader wordt gemeld, dat het aantal dooden is vastgesteld op 52 en dat der ernstig gewonden op 75. Van de ongeveer 300 licht gewonden kon het grootste deel na het aanleggen van een noodverband weer naar huis gaan. De ontploffing werd in een omtrek van 10 K.M. gehoord. Het gevaar voor nieuwe ontploffingen schijnt te zijn geweken, hoewel te mid dernacht nog vlammen uit het puin op stegen. Het gebouw was de eenige fabriek voor ontplofbare stoffen welke krach tens het verdrag van Versailles voor het leger .was toegestaan. Sedert eenigen tijd werd dag en nacht in drie ploegen gewerkt. Het aantal werklieden bedraagt 7000. De Japansche eischen aan China. Onder de nieuwe eischen door het Ja pansche leger in Kwantoeng aan Peking gesteld, merkt men o.a. op de afschaffing der Anti-Japansche actie in geheel Chi na, het opgeven van elke gedachte aan het zoeken van steun bij buitenlandsche mogendheden tegen Japan, enz. Naar thans wordt gemeld, zijn de mili taire voorbereidingen van Japan voor het optreden in Noord-China reeds op 9 Juni begonnen. Sedert Maandag zijn twaalf treinen met Japansche troepen en een pantsertrein Sjanhikwan gepasseerd. Voor morgen is het bezoek van een es kader Japansche vliegtuigen uit Dzjehol te Peking aangekondigd. Gisteren is een massavlucht uit Peking begonnen. In de plaats van de gelaten heid, die er tot dusver heerschte, is thans een zeer groote nervositeit getreden. Dé uittocht van de nerveuze Ghineezen uit Peking duurt nog steeds voort; de treinen zijn overvol. Naar verluidt, zouden de Japanners China hebben gewaarschuwd, dat het niet behoeft te rekenen op hulp van buiten landsche mogendheden. Italianen-uittocht uit Ethiopië. Bevestigd wordt, dat de Italiaansche pers haar anti-Britsche campagne sinds Maandag gestaakt heeft. De verschepingen van troepen en oor logsmateriaal naar Oost-Afrika worden zonder onderbreking voortgezet. Naar uit Addis Abeba vernomen wordt, heeft de halve Italiaansche kolonie Ethio pië verlaten en is naar Eritrea vertrok ken. De andere helft van de Italianen in Ethiopië houdt zich gereed, om omstreeks half Juli te vertrekken. De laatste dagen hebben vertegenwoor digers van de Italiaansche regeering in Bulgarije en in de Roemeensche havens groote hoeveelheden voedingsmiddelen, in het bijzonder graan en vee, opgekocht. Binnen twee dagen zullen twee Donau- booten met graanlading naar Oost-Afrika vertrekken. Torgler vrij. De leider van de vroegere Duitsche communistische partij, Torgler, die zich, ofschoon hij in het rijksdagproces werd vrijgesproken, nog steeds tot dusver in hechtenis bevond, zou thans op vrije voe ten zijn gesteld. Bevestigd wordt, dat Torgler eenige da/- gen geleden in vrijheid is gesteld. Hij ver blijft in de omgeving van Berlijn. Hij heeft het communisme vaarwel gezegd. Volgens een ander telegram zou hij zelfs aanhanger zijn geworden van de na- tionaal-sociaÜstische ideeën!! Korte Berichten. De Fransche minister van Onder wijs, dr Marcombes, is overleden, juist toen hij zich naar den ministerraad wilde begeven. De ministerraad is daarop afge last. Marcombes' ministerieele loopbaan heeft slechts één week geduurd. In het districtsziekenhuis te Los Angeles zijn 24 positieve gevallen van kinderverlamming ontdekt. i In afwachting van den wapenstil stand in het Chaco-gebied, die heden middag ingaat, trachtten de Paraguya- nen nog een overwinning te behalen. i Tegengesproken wordt, dat er ge- dachtenwisseling zou plaats hebben tus schen Rome en Londen tot regeling van het conflict met Abessynië. Boven het vliegveld van Boedapest zijn twee militaire vliegtuigen met elkaar in botsing gekomen. Zij stortten tenge volge daarvan neer en vatten onmiddel lijk vlam. De inzittenden van beide toe stellen, vier in getal, kwamen om het leven. DUITSCHERS NAAR NEDERLAND. Minder belemmeringen van het toeristenverkeer. Naar van de meest bevoegde zijde ver nomen wordt, is tegelijk met het afsluiten van het Duitsch-Nederlandsche transfer- Binnenland. Prinses Juliana te Leeuwarden. Voorloopig verslag der Tweede Kamer over het bezuinigingsontwerp. De stand der werkloosheid. Buitenland. Groote ontploffing in Duitschland. Japan gaat door met zijn actie tegen China. Het Italiaansch-Abessynisch conflict. verdrag een overeenkomst geparafeerd, waarbij het toeristenverkeer van Duitsch land naar Nederland minder belemmerin gen in den weg wordt gelegd dan tot op heden het geval is. Het geldt hier een geheel aparte rege ling, welke wel is waar onafhankelijk van het transferverdrag is tot and ge komen, maar die toch zeer we erband daarmede houdt. Zijn wij wel ingelicht, zegt hoi iïdbl., dan is dit z.g. Reise-Abkommen mogelijk geworden door een kleine verbetering, in de clearing-situatie tusschen ons land en Duitschland. Het schijnt, dat deze over eenkomst voor het Nederlandsche toe ristenverkeer van zoo groote beteekenis getroffen is voor den duur van het zomerseizoen. Indien de Duitschers er gebruik van maken, zullen vooral de Noordzeebadplaatsen eenig profijt van dit Reise-Abkommen kunnen trekken. Prinses Juliana te Leeuwarden. Gistermiddag vijf uur is Prinses Ju liana met klein gevolg per auto van Het Loo te Leeuwarden aangekomen voor haar particulier bezoek aan Friesland. Voor de woning van den Commissaris der Koningin, mr P. A. V. baron van Ha- rinxma thoe Slooten, ten wiens huize de Prinses haar intrek heeft genomen, ston den bonderden ingezetenen de aankomst af te wachten. Een luid gejuich plantte zich voort langs de rijen mensahen, toen de Prinses voorbij reed. Toen H. K. H. de woning betrad, en zich naar binnen be gaf, zongen de wachtenden het Wilhel mus. De Prinses verscheen inmiddels voor een der ramen en wuifde de menigte minzaam toe. Het voornemen van de Prinses is van daag naar Duurswoude te rijden en ver volgens naar bet Oranjewoud bij Heeren veen, waar ze een bezoek zal brengen aan gravin van Limburg Stirum. Morgenmid dag kwart voor zes keert de Prinses te Leeuwarden terug. Jaarvergadering „Bartimeus". De Vereeniging „Bartiméus", de ver- eeniging tot bevordering van Chr. opvoe ding en onderwijs voor blinde kinderen en jonge lieden, heeft gisteren in haar inrichting te Zeist de 20ste jaarlijksche algemeene vergadering gehouden, onder leiding van den voorzitter, den (heer P. L. de Gaay Fortman. Na de afhandeling van enkele inge komen stukken werd het jaarverslag van den penningmeester, den heer A. Oosten wijk, van den Haag uitgebracht. De ex ploitatierekening „School" sloot met een nadeelig saldo van f8028,11; de exploi tatierekening „Internaat" met een nadee lig saldo van f2290,52. Uit de verlies- en winstrekening bleek, dat de inkomsten terug waren geloopen met een bedrag van f 16.009,96. De vooruitzichten zijn niet be moedigend en een ernstig beroep op Chris telijk Nederland zal gedaan moeten worden. De heer J. Laansma, het hoofd der school, deelde mede, dat het aantal leer lingen in het afgeloopen jaar met 7 daalde. Het aantal leerlingen bedraagt momenteel 59. Verscheidene jongens kon den met succes in de maatschappij ar beid vinden. De bibliotheek kon weer uitgebreid worden. in het bestuur waren twee vacatures. Do heer H. Timmer Bzn, van Voorscho ten is tot gedelegeerde benoemd n trad daardoor uit het hoofdbestuur, t> vijl de heer D. Veis Heyn bedankt h ft. In deze vacatures werden na sch: telijke stemming benoemd: ds Van Voorst Vader, Ned. Herv. predikant te Middelburg en de heer Z. Bruin Slot te Hoogevecn. Voorzitter van het Werkfonds. Naar wij vernemen, bestaat de moge lijkheid, dat de nieuwe Minister van Eco nomische Zaken, Prof. Ge-lissen, zich te vens zal belasten met het voorzitterschap van het Werkfonds 1934. De ramp van de Uiver. Naar van betrouwbare zijde gemeld wordt, is de commissie-Schor er, welke

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1