DONDERDAG 13 JUNI 1935 DAGBLAD VOOR OE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG No. 213 Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergn" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Ve Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Geestelijke behoeften. De in sommige kringen gekoesterde hoop, dat de invoering van den vrijen Zaterdagmiddag tengevolge zou hebben, dat dan allerlei publieke vermakelijkhe den als voetbalwedstrijden e.a. van den Zondag naar den Zaterdag zouden wor den verplaatst, is niet in vervulling ge gaan. Wel is bereikt, dat nu ook de beoefe- niaars van spel en sport in Christelijken kring meer gelegenheid hebben voor lichamelijke oefening, maar de groote wedstrijden worden nog altijd op Zondag gehouden. Wat in Engeland mogelijk blijkt en wat ook hier kan, blijkens den onlangs gespeel den voetbalwedstrijd Nederland-Engeland, wordt hier niet toegepast, omdat men den Zondag niet beschouwt als Gods dag, maar als oen dag, waarover de mensch in vrijheid voor spel en vermaak kan be schikken. Van vrijzinnig-godsdienstige zijde werd hiertegen onlangs bezwaar gemaakt en gevraagd althans den Zondagmorgen vrij te houden voor de voldoening aan gees telijke behoeften. Onmiddellijk kwam hiertegen de heer A. B. Kleerekoper, een der voormannen van de S. D. A. P. in het geweer. „Is het zoo schreef hij een volks belang, dat de kerk op den Zondagmorgen een monopolie houdt of krijgt? Het zou goed zijn als men eens goed overdacht, dat één zevende deel van ons volk blijkens de laatste volkstelling „geen gezindte" heeft en d'at een veel grooter deel van het volk nooit een kerk bezoekt. Dit feit is er, en betreft een volksgroep, die in getalsterkte minstens de derde is na de Protestanten en Ka tholieken. Wie durft nu de stelling aan, dat deze aanzienlijke groep het bijeenko men op Zondag naar haar geestelijke behoeften moet worden belet,zoodra de kosters hun sleutels te voorschijn halen om vast een der groote kerkdeuren te ope nen? Is d a t een volksbelang? Of eischt veeleer het volksbelang, dat ook deze aan zienlijke volksgroep haar geestelijke be hoeften naar eigen inzicht bevredigt?" Van belang is hierbij niet, dat van Soc. Dem. zijde de „vrijlating van den Dag des Heeren" voor spel en vermaak geëischt wordt. Van een partij die de Christelijke grondslagen van ons volksleven niet eer biedigt en voor wie het Woord van God niet het minste gezag beeft, kan niet ver wacht worden, dat zij voor Zondagsrust (anders dan uit sociale overwegingen) en Zondagsheiliging het pleit zal voeren. Maar van belang is w e 1 wat hier ge zegd wordt over de geestelijke behoeften. Het is gewoonte geworden met waar deering te spreken over godsdienst, reli gie, geestelijke waarden enz. Er is bijna geen partij of beweging, die niet erkent de „waarde van den gods dienst" en die niet eerbiediging vraagt van religieuze opvattingen. Niet zoo weinigen worden daardoor van de wijs gebracht. De rechte onderschei ding gaat verloren. Daarom valt het toe te juichten, dat een man als Kleerekoper zich bier zoo dui delijk beeft uitgesproten. HET CONFLICT IN NOORD-CHINA PLOTSELING VERSCHERPT. Japansche eischen weer verzwaard. De Chineesch-Japansche verhouding is plotseling ernstiger geworden, omdat de Ohineesohe minister van Oorlog, Ho jing tsjin, geweigerd heeft een schriftelijk ant woord te zenden op de Japansche eischen, zooals de Japanners vroegen. Er is een termijn bepaald tot midder nacht. Men vreest, dat de gevechten on middellijk zullen aanvangen in Noord- Gbina, indien de Japansche militaire autoriteiten op dit punt blijven aandrin gen. Het geloof neemt toe, dat de Ohinee- sche autoriteiten de Japanners het hoofd zullen bieden, voor wat hun nieuwe eischen aangaat. De Japansche eischen hebben echter een halve paniek veroorzaakt. Talrijke burgers hebben Peking vandaag verlaten. D'e Japanners zouden morgen een lucht- vaartbetooging boven Peking willen hou den en de politie heeft de bevolking aan gemaand om kalm te blijven. De Japanners hebben aan de Chineezen nieuwe sensationeel© eischen gesteld, die groote ongerustheid inboezemen, o.a. het massa-ontslag van regeeringsambtenaren en bun vervanging door anderen, die met vriendschappelijke gevoelens tegenover Japan bezield zijn. Dé nieuwe Japansche eischen zullen, indien zij warden aanvaard, ten doel heb ben, om bet grootste gedeelte van Noord- 'Gbina te veranderen in een Japansche provincie. De Ghineesche leiders hebben den geheelen dag geconfereerd over den toestand. Eenigen zijn voorstander om zich bij Sovjet-Rusland aan te sluiten om het hoofd te Meden aan den toestand, ter wijl anderen gelooven, dat het niet moge lijk is de nieuwe Japansche eischen af te Maan, hoe onredelijk zij ook zijn. Te Londen is geen enkele inlichting te verkrijgen ten aanzien van de uitnoodi- ging aan de belanghebbende mogendheden deel te nemen aan de Conferentie van Nanking inzake de Chineesche financiën. Reuter meldt nog uit Londen: De ont wikkeling in Noord-Ghina wordt te Lon- den met de grootste aandacht gevolgd. Daar de centrale Ghineesche regeering den Japansohen eisch van demilitairisa- tie heeft aanvaard, is de kwestie bij uit stek een Chineesch-Japansche aangele- genheid. Vrede in den Gran Chaco. Gisteren om half één is het wapenstil standsverdrag tussc'hen Bolivia .en Para guay onderteekend. De vijandelijkheden zullen binnen 48 uur, d. w. z. Vrijdagmid dag, gestaakt worden, zoodat voldoende tijd beschikbaar is om 'beide partijen op alle deelen van het front van de bereikte regeling in kennis te stellen. Reuter meldt uit Buenos Aires, dat de Senaat van Argentinië met algemeene stemmen een resolutie heeft aangenomen, waarin zij zioh aansluit bij de algemeene vreugde, die er heerscht naar aanleiding van den vrede in den strijd om het Ghaco- gebied. Het monarchisme in Griekenland. De Grieksche bladen publiceeren een brief, welken de secrearis van ex-koning George, Lavidis, gezonden heeft aan een afgevaardigde te Athene en waarin wordt gezegd: „De koning volgt met diepe emo tie de manifestatie van het GriekscM- volk. Hij is bereid naar Griekenland te rug te keeren, niet als leider van een overwinnende partij, doch als onpartijdig scheidsman tusschen alle partijen." Rusland en Roemenië. Een Roemeensch-Sowjet-Russisch ver drag van wederkeerigen bijstand, analoog aan het Fransch-Russisch Tsjecho-Slo- waaksch verdrag zal binnenkort tot stand komen. Dit is het resultaat van de Roemeensch- Russisohe toenadering, welke twee jaar geleden begon met de onderteekening van het verdrag tot definitie van den aanval ler en verleden jaar werd bevestigd door het herstel van de diplomatieke betrek kingen. De „Normandië" terug te Le Havre. Het stoomschip Normandië is om zes uur gistermiddag te Havre aangekomen. Het grootste Fransche watervliegtuig, de „Lieutenant de Vaisseau Paris" was het schip tegemoet gevlogen en cirkelde boven de „Normandië", toen het vaartuig ter hoogte van Havre verscheen. De overtocht werd volbracht in 4 da gen, 3 uur en 25 minuten. De gemiddelde snelheid bedroeg 30.31 knoopen, waar mede het schip zijn eigen heenreis-record heeft verbeterd. Verbad ap het dragen van kerkelijke gewaden. Vandaag treedt een nieuwe wet in wer king, waarbij het priesters, monniken en nonnen, die in Turkije wonen, verboden wordt hun kerkelijke gewaden in 't open baar te dragen. Meer dan 10.000 Moham- medaansche en Roomsch- en Griekscb- katholieke, Armeensche, Joodsche en Christelijke geestelijken worden door dien maatregel getroffen. De eenigen, waarvoor een uitzondering wordt gemaakt, zijn de Grieksche en Armeensche patriarchen, de Mohammedaansche Groot-Moefti en de Joodsche opperrabijn. De 40-urige werkweek. De internationale arbeidsconferentie te Genève heeft gister met 57 tegen 49 stem men, een door de arbeidersgroep voorge stelde resolutie aangenomen, waarin de conferentie zich in principe uitspreekt voor een algemeen© overeenkomst inzake de 40-uren werkweek. De verlangde kader-conventie zal ech ter, om aangenomen te worden, twee-der den meerderheid noodig hebben en deze kan slechts tot stand komen, indien de meerderheid der regeeringsvertegenwoor- digers, die zich 'heden van stemming ont hield, zich voor de conventie zou uitspre ken. Dö Nederlandsche regeeringsgedele- geerden, Prof. Aalberse en Mr Joekes en de Nederlandsche werkgeversgedelegeerde Kupers onthielden zich van stemming, v. oordeel zijnde, dat de aanneming van deze resolutie de kan® op het verkrijgen van een practisc'h resultaat niet zou verbete ren. Er bestaat toch geen redelijke kans, dat bij de slatstemming de conventie de vereisohte twee derde meerderheid zal verkrijgen. Koning George heeft bronchitis. Uit Sandringham, waar de koning en de koningin van Engeland momenteel vertoeven, wordt officieel medegedeeld, dat de koning lijdende is aan een aan val van bronchitis, die slechts langzaam geneest. Mede met het oog op de vermoeidheid van den koning, ten gevolge van de drukte in de laatste weken in verband met de jubileum-viering, hebben de behandelen de geneesheeren hem voorgeschreven minstens veertien dagen rust te houden, die zij noodig achten voor het herstel van zijn gezondheid. De Duitsche vloot-eischcn. Volgens de „Daily Herald" stelt Enge land vier voorwaarden ten aanzien van de Duitsche vlooteischen, t.w.: 1. De toegestane tonnage zou niet glo baal zijn, doch betrekking hebben op de verschillende categorieën, d.w.z.: Duitsch- land zou niet meer dan 35 pet. van de tonnage van iedere categorie der Brit- sche vloot mogen bezitten. 2. De Duitsche vlootbouw zou zich over een bepaald aantal jaren moeten uitstrek ken, zoodat niet Duitschland nieuwe en Engeland oude schepen heeft. 3. Aanvaarding door Frankrijk, Italië, de Vereenigde Staten en Japan. 4. E'r zou een middel gevonden moe ten worden, om in het verdrag van Ver sailles de noodzakelijke wijzigingen aan te brengen. Von Ribbentrop wordt vandaag ver wacht voor de hervatting der Engelsch- Duitsche vlootbesprekingen. Vóór het vertrek der Duitsche delega tie uit Londen zou een accoord zijn be reikt op den grondslag, dat de verhou ding van 35 pCt. der Britsche vlootstrijd- krachten, welke door Duitschland wordt geëischt, toepasselijk zou zijn op elke categorie van schepen afzonderlijk en dat deze verhouding tusschen de Brit sche en de Duitsche vloot constant zou blijven, d.w.z. dat de uitbreiding der vloot van een andere mogendheid dan Engeland geen uitbreiding der Duitsche vloot zou meebrengen. Engeland zou deze voorwaarden hebben aanvaard, met dien verstande, dat geen der onderteekenaars van het verdrag van Versailles er bezwaar tegen maakt. Korfe Berichten. In het kader van het tweede vijf jarenplan heeft de Sowjet-regeering 21 millioen roebel beschikbaar gesteld voor uitbreiding van de vliegtuigfabriek in Gentraal-Rusland, en Oost- en West-Si - berië. De Siberische vliegtuig-industrie zal zoo worden uitgebreid, dat zij onafhan kelijk is van Centraal-Rusland. De Italiaansche regeering heeft een verbod uitgevaardigd voor de versprei ding in Italië van vier Engelsche dagbla den wegens hun critiek eh commentaar op de houding die Italië in het conflict met Abessinië aanneemt. Het verbod geldt de „D'aily Herald", de „Manchester Guar dian", de „Sunday Express" en de „Lon don Evening Standard". Verkiezingen Eerste Kamer. Db R. K. fractie van de Utrechtsche Staten heeft, naar de „Msb." meldt, in een vergadering te Utrecht besloten om te trachten samenwerking te verkrijgen met de provincie Zeeland. Meer in het bijzon der zal in overleg gesproken worden over den zetel van den heer A. G. de Bruyn in de Eerste Kamer. Notariaat. Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris te St Jacobi-Parochie (gemeente 'tBildt), P. van der Maën, candidaat-notaris te De Werkhorst (gem. Staphorst). Aardappelziekte. In het etmaal van des avonds 10 Juni tot des avonds 11 Juni is op de Zuid-Hol- landsche eilanden, in Noord-Holland tus schen Hoorn en Enkhuizen en in het mid den van het land de weersgesteldheid gunstig geweest voor het optreden van aardappelziekte. In Friesland en Noord- Holland benoorden Alkmaar gunstig be houdens iets te geringe bewolking en in Zeeland iets te weinig bewolking en neer- Belangrijke houttransactie. Er bestaat kans, aldus de „Java Bode", dat het Boschwezen een zeer groote hout levering in China krijgt. Men is in voorloopige onderhandeling over de levering van een paar millioen djati dwarsliggers, zoowel met de Ghi neesche regeering als met de eigenaars van particuliere spoorwegen. D'e directeur van Economische Zaken heeft ook hierover in China besprekingen gevoerd, waarin hij fungeerde als trait d'union tusschen Boschwezen en de be langhebbenden in China. Mocht de levering tot stand komen, dan zou in het eerste jaar een partij van vierhonderdduizend dwarsliggers naar Ghina worden gezonden, in komende ja ren door een gelijke hoeveelheid gevolgd. Sigarenfabrikant en kleinhandelaar. Naar het Gorr. Bureau verneemt, zal weldra een einde komen aan den te Am sterdam in strijd met de Tabakswet be- staanden toestand, dat in eenzelfde loka liteit gecomMneerd het bedrijf van siga renfabrikant en van kleinhandelaar wordt uitgeoefend. Te beginnen 1 Augustus a.s. zullen de bedrijfsvergunningen van de houders van gecombineerde bedrijven ge leidelijk worden ingetrokken, waarbij be langhebbenden, voor zoover zij om zeer bepaalde redenen van die gunst niet zul len moeten worden uitgesloten, in de ge legenheid zullen worden gesteld een loka liteit te huren in de Centrale "Werkplaats voor de Sigarenindustrie op de Marine werf daar ter stede, ter voortzetting van het bedrijf van fabrikant. Christelijk Nationale Werkmansbond. D'e Christolijk Nationale Werkmans bond zal 13 en 14 Augustus a.s. te Utrecht zijn jaarlijksche algemeene vergadering houden. Op 21 dezer zal de Bond in buitenge wone algemeene vergadering te Utrecht bijeenkomen ter bespreking van de belan gen van het fonds U.B.O. Nederi. Christelijke Bouwarbeidersbond. Verschenen is het verslag van den Nederi. Chr. Bouwarbeidersbond over de jaren 1933 en 1934. Hieruit blijkt, dat het ledental een wei nig terugliep, n.l. van 13.756 in 1 Jan. 1933 tot 13.704 op 1 Jan. 1935. De groote werkloosheid in 1933 en 1934 wierp een donkei e schaduw op het Bonds- le /en „Verbetering in de werkgelegenheid heeft zich gedurende die beide jaren niet voorgedaan. In 1932 kunnen we het aan tal werkdagen onzer leden op gemid deld 13.300 leden X 300 werkdagen 3.990.000 dagen stellen; het aantal werk- loosheidsdagen onzer leden was echter 1.497.412, hetgeen ongeveer 37.5 procent werkloozen beteekent, over het geheele jaar. Dit cijfer is in doorsnee over 1933 en 1934 niet lager geweest; in de week van 3 tot 8 December 1934 waren van 73000 tegen werkloosheid verzekerde bouwarbeiders 33415 werkloos of wel 45 pet. Voor de schilders waren de getallen in die week nog belangrijk ongunstiger; van 11863 tegen werkloosheid verzeker de schilders waren 7034 of wel 59 pet. werkloos. Deze laatste getallen werden door het seizoen ongunstig beïnvloed, maar doen toch ook wel zien, dat de werkloosheid gedurende de beide ver slagjaren zeer hoog is geweest. Veel leed en zorg is daardoor over onze leden ge komen." Inzake de werkloozenkas wordt in een bijgevoegd schrijven meegedeeld, dat voor dit jaar op de exploitatierekening een tekort wordt geraamd van rond 70 k 80 duizend gulden. Deze cijfers zijn aan den Dienst overgelegd, met verzoek alsnog subsidieverhooging toe te staan. Blijkt dit niet mogelijk, dan zal aan eenige beperking van den uitkeerings- duur niet te ontkomen zijn. BOND VAN MEISJESVEREEN. OP GEREF. GRONDSLAG. Voor den te Arnhem gehouden Bonds dag van Geref. Meisjesvereenigingen was enoime belangstelling. Het aantal aan wezigen werd op ongeveer 8000 geschat, zoodat in zes gebouwen moest worden vergaderd. Dinsdagavond werd een begroetingssa menkomst gehouden die uitnemend slaag de. Dei „hoofdvergadering" werd giste ren in de groote zaal van „Musis Sacrum" gehouden, onder leiding van mej. M. Par- mentier te Oegstgeest. In de middagvergaderingen in de groote zaal en concertzaal van „Musis Sacrum" gehouden, hield Ds W. H. v. d. Vegt van Goes een rede over: „Heden- daagsche devotie en Gereformeerde gods dienst". Spr. begon met 'Op te merken, dat het woord devotie niet uit de Christelijke godsdienst stamt. Daarom kan men het ook gebruiken voor de overgave aan de marxistische of fascistische wereldbe schouwing. Van deze hedendaagsche de votie (toewijding) werd een voorbeeld ge geven uit het leven van den Franschen literator André Gide. De daad overweegt bij deze devotie. In het Christendom mist de devotie dit accent. Daar is zij haast identiek met gevoelsreligie. Dit werd toe gelicht met een overzicht van de moder ne devotie der Broeders des. gemeenen levens tot de hedendaagsche devotie, waar in de schemeringen van het gevoelsleven Binnenland. De eerste uitslagen der Gemeenteraads verkiezingen in Zeeland. Het nieuwe tarief van invoerrechten. Buitenland. Spanning tusschen Japan en Ghina ver ergerd. De 40-urige werkweek te Genève bespro ken. Wapenstilstand tusschen Bolivia en Pa raguay. De Duitsche vlooteischen, Een kleine advertentie ln de rubriek „Vraag en Aanbod" kost slechts 7b cent bij vooruitbetaling. alle vastheid van belijdenis en dogma ver vaagt, wat een noodlottig misverstand meebrengt voor het theologisch spraak- gebruik. Men houdt dan wel vast aan de historische terminologie van het recht zinnig Christendom maar legt er de meest vrijzinnige inhoud in. Dezeconsequentie van de gevoelsreligie moet ons voorzichtig maken. De mensch met zijn ontroeringen vraagt dan de aandacht. Ware devotie heeft alle aandacht voor God. En wie God zegt, zegt dienst van God. En dienst is daad. Daarbij ontbreekt de verrukking niet. Godsdienst is liefdedienst tot liefde daad. Daarom hebben wij; niet alleen op onze hoede te zijn voor gevoelswiegelingen, wij mogen de godsdienst evenmin gebruiken voor verstandsbespiegelingen. God spreekt tot ons door Zijn Woord met het doel, dat we onze praktische levenshouding zouden kennen en vaststellen. Zoo is de devotie van den Geref. godsdienst gebon den aan het Woord. De devoten hebben hun exercitiae pietatis (oefeningen in de vroomheid). Wij' hebben die praktisch in het doen van den wil Gods. Daarvoor heeft Christus ons geen bepaalde techniek en systematiek geleerd. Dan komen we weer onder de wet. Wel moeten we ern stig gebruik maken van vaste tijden voor gebed en Schriftonderzoek. Vooral make men alles wat men kan van het Bijbel lezen en de gebedstijden, die het gewone Christenleven kent. Bovenal zijn onze geestelijke oefeningen in de samenkom sten der gemeente te zoeken. Calvijn noemt deze onze exercitia pietatis. Het verlangen naar God is verlangen naar de kerk (Psalm 42). In het Woord en het Sacrament ligt de devotie (toewijding) van ons leven. Deze gaat van God uit. De ge hoorzaamheid des verbonds is onze daad van devotie. Daarin ligt de verheffing en verheerlijking van ons leven. Wie kerk en verbond niet kent en erkent naar het Woord kan niet komen tot de ware de votie van den Gereformeerden godsdienst. Minister De Wilde sprak over het on derwerp: Levenskracht Levenskracht, aldus Spr., is op zichzelf niet voldoende. Er behoort als bij een boot, een roer bij. Men moet weten hoe en waartoe de krachten dienen moeten. Bijl de geref. jonge vrouwen is het Gods Woord dat aan haar levenskracht stuur en richting wil geven. Als men de zaken historisch onder zoekt is het heel moeilijk uit te maken wiens invloed, die van den man of die van de vrouw, ten slotte het grootste is ge weest, al was die der vrouw meer ver borgen. De naar buiten tredende daden worden door mannen volvoerd, maar in 't verbor gen hebben vrouwelijke krachten ten goe de en ten kwade gewerkt. De groote invloed van de vrouw be perkt zich allerminst tot de moeder of de echtgenoote. Ook de invloed van het jonge meisje en van de ongetrouwde vrouw is niet te onderschatten. Zij druk ken ook haar stempel op gezin en omge ving bij 'opvoeding of charitatieven ar beid. Overal in de wereld ziet men de krach ten van ongeloof en revolutie toenemen. In de staatkunde draait voor velen alles om het materieele. De critiek is mateloos. Het gezag wordt overal tot in het leger ondermijnd. Wie acht geeft op dit alles, vraagt zich met bezorgdheid af, waarop het moet uitloo- pen. Men gelooft niet meer, men hoopt niet meer, men heeft niet meer lief, en het leven moot genot en ontspanning bie den. Na ons de zondvloed. Tegen dien storm der geesten moeten we in. Gij wilt uw vrouwelijke gaven stellen in den dienst, waartoe God u roept, op welke plaats ook. De levenskracht, die gij ont vangen hebt is voor land en volk, voor heel onze toekomst van het grootste be lang. Stelt haar dan, aldus besloot spr., naar uwen aard en positie ten dienste van gezin en kerk, van staat en maatschappij,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1