WOENSDAG 12 JUNI 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 212 Buitenland Binnenland Uit de Provincie Beiangrijkste Nieuws Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergn" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel, Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Inschakeling in het partijleven. Op 25 Juni a.s. zal te IJmuiden een debatvergadering worden gehouden, waarin Mr H. Bijleveld namens de Anti revolutionaire Kiesvereeniging en de heer Van Geelkerken namens den kring IJmuiden van de N. S. B. het woord zal voeren. Gedebatteerd zal worden aan de hand van vooraf gepubliceerde stellin gen. We hebben hier te doen met een be richt van meer dan plaatselijke beteeke- nis. Er blijkt toch uit, dat de N. S. B., die aanvankelijk het politieke partijleven ver oordeelde en verklaarde daarvan niets te moeten hebben, zich steeds meer als een gewone politieke partij met wat onge wone allures gaat ontwikkelen. Geheel overeenkomstig de eischen van het uit Duitschland geïmporteerde lei der-beginsel, heette het eerst, dat bij de N. S. B. niet gepraat werd, maar alleen geluisterd. Van het parlementaire stel sel, gewoonlijk aangeduid als het praat systeem, moest men niets hebben. Van debat kon daarom geen sprake zijn. Al leen schriftelijk gestelde vragen werden toelaatbaar geacht. Langzamerhand is er een kentering ge komen. Hier en daar begon men monde ling gestelde vragen te beantwoorden en in sommige plaatsen werd ook debat toe gestaan. Daarna kwam het bericht, dat aan de Statenverkiezingen zou worden deelgeno men. De bedoeling heette te zijn de sterkte van de N. S. B. te peilen, maar het ge volg is, dat de heeren N. S. B.-ers straks mee moeten doen en zich over practische zoowel als principiëele vraagstukken uit spreken. En nu wordt te IJmuiden een formeele debatvergadering gehouden. Wij constateeren het met genoegen. De N. S. B. gaat zich voegen naar en wordt ingeschakeld in het partij leven. Zij openbaart zich wat zij van het begin af was, maar niet wilde zijn als een politieke partij, die vooralsnog zeer sterk naar links overhelt. Nog een sabelkletterende rede van Mussolini. Mussolini heeft bij zijn bezoek, dat hij voor het eerst sedert 2 jaar heeft ge bracht aan Sardinië, een grooten tocht gemaakt over het eiland. Te Sarrari hield hij een toespraak tot de zwarthemden. Hij brandmerkte de „voorgewende open bare meening aan de overzijde der grens, die niets anders is dan een vogelver schrikker" en eindigde met de woorden: ,,De strijd zal worden voortgezet tot wel zijn van het volk en tot eer van de vlag." Gisteren zijn te Massawa in Italiaansch Eritrea, wederom twee Italiaansche stoomschepen de „Italia" en de „Corte- lazzo" aangekomen, met groote hoeveel heden materiaal en troepen, bestemd voor de versterking van de Italiaansche strijd krachten in Oost-Afrika. De „Giornale d'Italia" ontleent aan de „Aihram", een groot Arabisch dagblad, een bericht, waarin het heet, dat de Brit- sche militaire autoriteiten in Egypte al lengs nieuwe troepencontingenten, ter sterkte van 100.000 manschappen, krij gen. Deze effectieven zouden in Egypte aankomen en gereed worden gehouden voor eventueele conflicten aan de Soedan grens. Na de inspectie van de voor Afrika be stemde troepen door Mussolini in Sardi nië en het vertrek der eerste afdeelingen zijn ook in andere havens verdere troe pentransporten begonnen. Evang. Kerk in Duitschland. De predikanten die uit de concentratie kampen zijn ontslagen hebben tweeden Pinksterdag hun dienst in de kerken waargenomen zonder door politie of an deren gehinderd te worden. Dte Niemöller te Dahlem zeide in zijn preek, van een hunner gehoord te hebben, dat hij zelfs geen exemplaar van het Nieuwe Testa ment in het kamp in zijn bezit had mo gen hebben. Voorts verklaarde ds Nie möller, dat eenige van zijn ambtgenooten nog gevangen zijn. Enorm Engelsch vliegtuig. De luchtvaartmedewerker van de „Daily Express" bericht, dat op het oogenblik voor Engeland een groot pas sagiersvliegtuig het snelste ter wereld naar verhouding van zijn afmetingen wordt gebouwd. Geen passagiersvliegtuig tot dusver in Engeland of elders gebouwd, kan met dit vliegtuig wat afmetingen en snelheid be treft, worden vergeleken. Het wordt een 3200 P.K.-viermotorige eendekker met een kruissnelheid van 160 mijl per uur en een topsnelheid van drie mijl per minuut, volgens voorzichtige berekening. Het zal ruimte bieden aan 56 passagiers en hun bagage of 3,5 ton passagiers en vracht I of een kwart millioen brieven en postpak ketten. Het zal waarschijnlijk het eerste van een aantal van dergelijke vliegtuigen zijn voor de 20.000-mijlsroute van de Impe rial Airways naar Australië. Volgens het vastgestelde plan zal de luchtmail uit Indië dan in twee dagen in Londen kun nen zijn, van Kaapstad in vier dagen en van Australië in zeven dagen. Zwaar noodweer boven Frankrijk en Engeland. Tijdens de Pinksterdagen is Frankrijk geteisterd door een hittegolf, gevolgd door zware wolkbreuken. In het departement Seine te Oise is ten gevolge van hevigen hagelslag groote schade aangericht. De bijzonder hevige warmte heeft tot het smelten van de sneeuw in de bergen geleid, waarvan het dorpje Valeires do nadeelige gevolgen ondervond. Geweldige sneeuwmassa's stortten om laag en deden het door het dorp loopende beekje overloopen, waardoor de meeste huizen onder water kwamen te staan. Tevens geraakten aard- en steenmas sa's los. Vele huizen werden bedolven of beschadigd. Ook Londen en deelen van Zuid-Enge- land zijn geteisterd door onweer en ha gelbuien. Te Deal in Kent stond het water ruim een halven meter hoog. In vele huizen werd groote schade aangericht. Ook in Folkstone werden vele huizen en straten overstroomd. Rusland en Tsjecho-Slowakije. Stalin heeft Zondag Benes, den Tsje- cho-Slowaakschen minister van buiten- landsche zaken ontvangen. Er heeft een vriendschappelijk onderhoud plaats ge had, dat meer dan een uur duurde. De vertegenwoordigers der beide sta ten zagen zich genoodzaakt, vast te stel len, dat het gevoel van bezorgdheid over het lot van den algemeenen vrede, dat zich de laatste jaren van de Europeesche sta ten meester heeft gemaakt, niet verdwe nen is, doch integendeel nog sterker is geworden. Benes is gisteren te Leningrad aange komen. Hij zal 12 dagen daar blijven. Japans drijven In het Verre Oosten. De plaatsvervangende Japansche mi nister van oorlog deelde den staatssecre taris van het kabinet officieel mede, dat de leider van de Ghineesche militaire commissie te Peiping, de minister van oorlog, in opdracht van de Nanking-re- geering de Japansche eischen heeft aan genomen, zoodat spoedig een vreedzame oplossing van het nieuwe Japansch-Chi- neesche geschil verwacht kan worden. Intusschen worden de Japansche plan nen in Noord-China in de Japansche bla den openhartig en uitvoerig behandeld en wel onder het motto „Noord-China voor de Noord-Ghineezen". Onder „Noord-Chi na" wordt hierbij een gebied verstaan, dat zich naar het Zuiden ongeveer tot Hoankho uitstrekt. Uit dit gebied moeten volgens de Ja pansche wenschen alle leidende persoon lijkheden, die Japan of Mandsjoekwo vij andig zijn gezind, worden verwijderd, de dienovereenkomstig georiënteerde organi saties worden onderdrukt en alle Chi- neesche troepen warden teruggetrokken. Op deze wijze zou Noord-China een reus achtige „gedemilitariseerde zóne" wor den, bestuurd door Japan vriendelijk ge zinde personen. Ondanks de inwilliging van de Japan sche eischen door de Ghineesche regee ring houden welingelichte Amerikaansche kringen rekening met de mogelijkheid eener toespitsing van den toestand in Noord-China. XJit Washington wordt gemeld, dat daar vele kenners van de vraagstukken, welke het Verre Oosten betreffen, van meening zijn, dat sedert drie jaren het oorlogsge vaar tusschen Japan, de Vereenigde Sta ten en sommige Europeesche mogendhe den nimmer zoo groot is geweest als thans. Korte Berichten. De Grieksohe legatie spreekt ten stelligste tegen, dat ex-koning George te Parijs zou vertoeven. Niet hij, doch prins Nicolaas, zwager van den hertog van Kent, is Zondag te Parijs aangekomen. Benoorden Tokio heeft een hevige hagelstorm den geheelen rijst- en graan oogst vernield. Dte schade wordt op 10 millioen jen geschat. WAT HET WERKFONDS DEED EN DOET. Totaal 93 plannen tot een bedrag van f24.849.216,20. Wij ontvingen de volgende gegevens met betrekking tot de Openbare Werken, die met behulp van het Werkfonds wor den gefinancierd. Van deze werken zijn 33 plannen uit gevoerd en in uitvoering tot een bedrag van f 5.923.293.85 en 60 plannen toegestaan tot een bedrag van f24.849.216,20. Het aantal manweken op de bouw plaats voor deze werken bedraagt ruw geschat 360.000, d.i. ca. 7000 manjaren. Een gelijk aantal arbeidsweken wordt bovendien buiten de bouwplaats ver- loond, zoodat men kan zeggen, dat onge veer 14.000 man gedurende een jaar door bovengenoemde Werkfonds-werken te werk worden gesteld. Bovendien vinden ongeveer 55.000 man werk in de door het Rijk gesubsidieerde werkverschaffing. Deze personen worden evenwel in de werkloozenstatistiek als werkloozen opgenomen. Voorts is voor 45 industriëele projecten van het Werkfonds een totaal bedrag toegestaan van f 1.983.064 en moeten en kele millioenen gereserveerd worden voor een nog in overweging zijnd werk. Het aantal manweken voor deze pro jecten is uiteraard moeilijk in cijfers uit te drukken. Drukte aan den Moerdijk. Aan het Moerdijksche veer is de drukte Maandagavond buitengewoon groot ge weest, vooral van den Brabantschen kant. Te ca. half 10 wachtte er een filé van ca. 300 auto's en touringcars. De stoet, die ongeveer 2 K.M. lang was, had zijn eind punt ver buiten de kom van het dorp Moerdijk. En nog lang bleef het aantal auto's aangroeien. Drie veerbooten onder hielden den dienst in deze uren, doch het is begrijpelijk, dat men er niet in slaagde gelijken tred met den voortdurend was- senden autostroom te houden. De Armenraden. De Algem. Synodale Commissie der Ned. Herv. Kerk heeft een adres aan de leden der Tweede Kamer gezonden, waar in gepleit wordt voor het behoud der Ar menraden. Het bezuinigingsontwerp en de pensioenen. Het bestuur van den Ned. bond van gepensionneerden, heeft naar aanleiding van het wetsontwerp ter verlaging van de openbare uitgaven, een adres gezonden aan de volksvertegenwoordiging. Adr. zeggen, dat in dit wetsontwerp wordt voorgesteld een inhouding op de pensioenen, den gepensionneerden toege kend, welke inhouding ten hoogste zal be dragen 10 pet. van het verkregen pen sioen. Deze korting achten zij in strijd met het wettelijk recht, daar adressanten het pensioen beschouwen als verkregen eigendom of bezit en aantasting daarvan ontoelaatbaar is. De gepensionneerden worden in alle verzwaring van lasten tengevolge der cri sis, even sterk getroffen als de overige bevolking. Het komt hun onverklaarbaar voor, waarom zij door extra belasting, zooals de bedoelde voorgestelde korting nog eens in het bijzonder aangepakt moe ten worden, te meer wijl het percentage van den pensioensgrondslag tot het ver krijgen van pensioen van 2 op 1.75 is ge bracht en de loonsverlagingen ook vari invloed zijn geweest op het verkregen pensioen. Mooie opdracht aan Stork. Naar gemeld wordt heeft het agent schap Amsterdam der machinefabriek Gebr. Stork Co. N.V. een dezer dagen de opdracht gekregen voor de levering eener complete palmoliefabriek op Ma- lakka,voor rekening der Société Finan- cière des Caoutchoucs te Parijs. Deze fabriek, die bestemd is voor de oliepalmenonderneming Johore Labis en verreweg de grootste in haar soort in Malakka zal worden, krijgt een voorloo- pige capaciteit van 15.000 ton palmolie per jaar, d.w.z. voldoende om de produc tie van een oliepalmen-aanplant van on geveer 5000 H.A. te verwerken, terwijl de bedoeling is, dat later aanplant en fa- briekscapaciteit zullen worden verdub beld. De opdracht voor buitenlandsche reke ning voor deze levering naar een Brit- sche kolonie, welke niet alleen de geheele olie-installatie, doch ook kraohtstation, gebouwen, lorrie-materiaal etc. omvat, mag zeker als een groot succes voor onze Nederlandsche industrie worden be schouwd (zooals bekend, zijn de vier grootste palmoliefabrieken op Malakka eveneens door Stork gebouwd). W. Westerman f. In den ouderdom van ruim 70 jaar is te 's Gravenhage overleden de heer W Westerman, oud-president van de Rotter- damsche Bankvereeniging, een zeer be kende figuur in de handelswereld van ons land, die gedurende tal van jaren een vooraanstaande plaats in het financieels en zakenleven van ons land heeft ingeno men. Autobus-concessies. Ged. Staten hebben besloten: a. af te wijzen het verzoek van W. Mahu te Kloosterzande (gem. Hontenisse), om vergunning tot het in werking brengen van een autobusdienst, uitsluitend op Maandagen, van Ossenisse naar Hulst en omgekeerd; b. aan de N.V. „Stoomtram Hulst Walsoorden", gevestigd te Terneuzen ver gunning te verleenen tot het in werking brengen van een autobusdienst, uitslui tend op Maandagen, van Walsoorden over Ossenisse en Hengstdijk naar Hulst en omgekeerd; c. af te wijzen het verzoek van W. Mahu te Kloosterzande (gem. Hontenisse), om vergunning tot het in werking brengen van een autobusdienst, uitsluitend op Donderdagen, van Walsoorden naar de Belgische grens (richting St. Nicolaas), en omgekeerd; d. aan de N.V. „Stoomtram Hulst Walsoorden' gevestigd te Terneuzen, ver gunning te verleenen tot het in werking brengen van een autobusdienst, uitslui tend op Donderdagen, van Walsoorden over Groenendijk, Hulst en St. Jansteen naar de rijksgrens bij Kapellebrug en om gekeerd; e. aan de N.V. „Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg Mij.", gevestigd te Terneuzen, vergunning te verleenen tot het in wer king brengen van een autobusdienst, uit sluitend op Vrijdagen, van Hulst, over Ter-Hole, Zaamslag, Axel, Zuiddorpe en Overslag naar de rijksgrens en omge keerd. Stand der werkloosheid. De stand der werkloosheid in 't district der districts-arbeidsbeurs te Middelburg was per 31 Mei j.l. Aagtekerke 9, Arnemuiden 184, Baar land 28, Biggekerke 17, Borssele 19, Ga lijnsplaat 10, Domburg 34, Driewegen 15, Ellewoutstijk 13, Goes 223, 's Gravenpol der 20, Grijpskerke 13, 'sH. Abtskerke 3, 's H. Arendskerke 80, 's Heerenhoek 63, Heinkenszand 31, Hoedekenskerke 43, Ierseke 168, Kapelle 16, Kats 5, Kat- tendijke 5, Kloetinge 28, Kortgene 7, Kou- dekerke 86, Krabbendijke 39, Kruiningen 70, Meliskerke 8, Nieuwland 14, Nisse 7, Oostkapelle 19, Oudelande 28, Ovezande 45, Rilland-Bath 4, Ritthem 21, Scbore 26, Serooskerke 38, St. Laurens 14, Sou burg 285, Veere 16, Vrouwenpolder 38, Waarde 19, Weineldinge 45, Westkapelle 191, Wissenkerke 65, Wolfaartsdijk 29, Zoutelapde 21, Middelburg 1019, Vlis singen 1103. Totaal stonden op 31 Mei j.l. ingeschre ven 4284 werkzoekenden. Hagel- en stormschade in het Land van Hulst. De schade door den storm in het Land van Hulst aangericht, aan huizen en gewas sen blijkt op meer dan 25.000 gulden ge raamd te moeten worden. In de gemeen ten St. Jansteen en Glinge werd een 20- tal boomen ontworteld of knapte af, ter wijl de straten met stukken puin en steen waren bedekt. In de gemeenten Hontenisse en Osse nisse bleef geen enkel woonhuis onbe schadigd, ruiten werden door de hagel- steenen verbrijzeld en de alhier gevestigde tuinders leden groote schade door het bre ken van de ruiten van hun kassen. Ook hier werd een groot aantal boomen ont worteld. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. In laatstgenoemde ge meente zijn vele veldgewassen, zooals bie ten, boonen en erwten geheel verhageld. De schade aan de gewassen wordt groo- tendeels door verzekering gedekt, doch de woonhuizen waren voor het meerendeel onverzekerd. (Tel.) Middelburg. Auto over den kop geslagen. Gistermorgen reed de heer G. de Looze met een kleine vierpersoons- auto over den MiddelburgKoudekerk- schen weg, toen hij wilde uitwijken voor een melkkar en daarbij tegen een paal aanreed. De auto sloeg over den kop en aan den anderen kant van den weg tegen een paal. Verschillende personen schoten te hulp, o.a. een passeerende Hollandsche auto mobilist. Toen het bleek, dat, ook na het inslaan van een ruit de heer de L., die al leen in de auto zat, niet uit zijn benarde positie achter het stuur was te verwijde ren, heeft men de kap van de auto uit gesneden en kon de heer de L. toen uit den wagen geholpen worden. Oogenschijn- lijk had hij geen letsel van beteekenis opgeloopen, maar voor nader onderzoek is hij, naar het- Gasthuis gereden met de auto van den bovenbedoelden passee- renden ingenieur. De zwaar beschadigde auto is later op gehaald en naar de garage te Middelburg vervoerd. De verkeerswee k. Gisteren is hier de verkeersweek begonnen, waar- Binnenland. Wat het werkfonds deed en doet. Dubbelweeksdhe luchtdienst op Indië ge opend. Buitenland. Weer een oorlogszuchtige rede van Mus solini. Noodweer boven Frankrijk en Engeland. De actie van Japan in het verre Oosten. van het doel is een bijzondere actie te voeren voor een veilig verkeer. Verschil lende winkeliers maakten of zullen nog maken etalages die geheel op het veilig verkeer wijzen. Er zijn er reeds, die daar in o.i. uitstekend zijn geslaagd. Daarnaast is een groot aantal biljetten opgehangen, die aan het veilig verkeer herinneren. Maar het voornaamste werk ligt toch bij de politie, die bij de gewone sur veillance speciaal op verkeersovertredin gen let en dan waar noodig een waar schuwing geeft. Het was gisteren voor namelijk te doen om de voetgangers het verkeer te leeren en vooral waar met Pinksteren drie veel buitenlui in de stad waren, had de politie in het midden der stad, met name op de Markt, handen vol werk om aan de daar aanwezigen de eerste beginselen van goed verkeer bij te brengen. B a 1 d a d i g h e i d. Op het Jaag pad is een jeugdige wielrijdster gevallen en heeft zich nog al bezeerd, toen een paar jongens haar met krabben gooiden om haar angst aan te jagen. Stadhuisbelichting. Van avond van 10 tot 11 uur zal de eerste be lichting van het stadhuis in dit seizoen plaats hebben en wel ter gelegenheid van de algemeene vergadering van de Vereen, van Vrijzinnig Hervormden in Nederland, die hier gehouden wordt. De politie heeft procesverbaal opge maakt tegen een automobilist, die wei gerde op herhaalde last van een agent zijn auto te verplaatsen. De Cactus-tentoonstel ling. Bij de officieele opening van de Cactus-tentoonstelling heeft de heer J. H. Koers namens de commissie van voorbe reiding dank gebracht aan den ontvanger der Registratie en Domeinen, die mede werkte om het gymnastieklokaal ter be schikking te stellen, de turnvereenigingen die hun lessen opschorten en verschillen de heeren voor hun velen arbeid voor de tentoonstelling. Hierna droeg spr. de tentoonstelling over aan bet bestuur. De voorz., dhr D. P. Meijler, heette daarna alle genoodigden welkom. Spr. prees het omvangrijke werk van deze or ganisatie en hoopte, dat deze zoowel voor de commissie als voor de vereeniging een succes mocht worden. De voorzitter van „Succulenta" dhr Chr. de Ringh, zeide gaarne de reis van Hilversum naar Middelburg ondernamen te hebben voor deze opening. Hij was verbaasd een zoo uitgebreide collectie planten aan te treffen. Ook dhr Brand sprak nog woorden van bewondering, niet alleen over de quantiteit, doch ook over de kwaliteit, want als vakman zou hij de planten niet beter kunnen kweeken. Direct kwam er flink bezoek op de ten toonstelling en deze hield Maandagmid dag en avond, doch ook gisteren den ge heelen dag aan. Gevonden voorwerpen. Pakje met inhoud, Henning, Markt C 14; poirte- mon. m. inh., burgemeester, Aagtekerke; notitieboekje, de Valk, L. Breestr. C 147; huissleutel, H. Buys, Molenberg K 89; sleutel melkbus, H. Jansen, Seisweg K 180; kammetje met etui, A. Tilleger, Mo lenwater N 38; lipssleutel, A. Tanis, Veer- sche singel S 29; damesport. m. inh., v. Nieuwenhuize, L. Giststr., F 199; kinder muts, A. J. Nellen, Beenh.singel K 70; glacé handschoenen, mag. Focus, L. Burg, belastingmerk, A. A. Florusse, Bagijnbof- str. E 194; postduif (geringd), A. de Ja ger, Segeersweg V 100; padvinderspart., G. Vogel, Segeerssingel V 46; kinderpart. met inh., A. Castel, Heerenstr. H 130; padvindershoed, Daniëlse, K. Singelstr. C 290; kinderpart., Ja Verhage, Stads- wegje R 151; kinderzakdoek, J. Sinke, L. Geere K 372; postduif, J. Kleyn, Noord weg R 29; twee Lipssleutels, Ver- sluys, Roode Toren, Markt; zakje met inh., E. Versluys, Koudekerkscheweg D 5; belastingmerk, Wattel, Pottenbakkers- singel G 58; motorhandschoen, Geldof, Vischmarkt H 166; belastingmerk, Schel - lings, Jeronimusstr. M 142; ijzeren ge wicht, B. v. P.; port. m. inh., Pattenier,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1