GEEN ANGST MEER VOOR UW KIND DINSDAG 11 JUNI 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 211 Advertenties 3d cent per regel. Ingezonden mededeeiingen 6? cent per rege1. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws Uit de Provincie. krachtige kost voor het kind EEN ZEGEN VOOR UW KIND Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.29. Losse nummers 5 cent. Als een goed instrument. Wij moeten ook de Gemeenteraadsver kiezingen zien in het juiste licht. Het persoonlijke element treedt daarbij veel sterker op den voorgrond dan bij de andere verkiezingen. Het aantal voorkeur stemmen is bij de raadsverkiezingen als regel betrekkelijk groot. En de partijgren- zen zijn dan in tal van plaatsen minder scherp gemarkeerd. Soms komt het voor, dat, al naar ge lang van de plaatselijke omstandigheden, kiezers die gewoon zijn op één der Chris telijke partijen hun stem uit te brengen, bij de verkiezing voor den raad het hokje voor den naam van een vrijzinnig candi- daat rood maiken en omgekeerd. Dit alles is een gevolg van het feit, dat de Gemeenteraadsverkiezingen niet in het juiste licht worden gezien. Als Dr H. Co'lijn in: „Jezus Christus en het mensc'benleven" de universeele heer schappij van Christus in het licht heeft gesteld, vervolgt hij: „Het regiment van den Heere Christus geschiedt intusschen niet onmiddellijk. Het gaat .niet buiten den mensch en de mensdhelijke hulpmiddelen om. Allereerst is daar de Openbaring Gods in natuur, historie en Heilige Schrift. Dan roept de Kerk van Christus, aan welke de b e d i e- n i n g van het Woord is toevertrouwd, om gehoor. Voorts is er niet minder een di recte inwerking op de harten van hen, die tot regeeren of tot controle op het regee- ren geroepen zijn. En eindelijk is in den modernen tijd ook degewoneburgermet zijn stembijet in de 'hand een instrument waarvan de Christus-Koning Zich be dien t". D'e kiezer ook bij de raadsverkiezingen een instrument in de hand van den Christus-Koning Indrukwekkende gedachte. Die alle onverschilligheid en lajuwheid uitsluit. Mogen alle Antirevolutionaire- en alle kiezers, die wenschen vast te houden aan de Christelijke beginselen, zich ook bij deze verkiezingen openbaren als een goed instrument! Groote meerderheid voor het kabinet- Laval, Het kabinet-Laval heeft in de Fran- sche Kamer een groote meerderheid ver worven. Met 324 tegen 160 stemmen is het wetsontwerp tot het verleenen van buitengewone volmachten aan de regee ring goedgekeurd. Ook de senaat keurde het ontwei p tot het verleenen van buitengewone volmach ten goed met 233 tegen 15 stemmen. Op 18 Juni zal de Kamer weer bij eenkomen, om dan de loopende zaken af te handelen. Einde Juni of begin Juli zou het par lement tot den herfst op vacantie gaan. Aanslag op den Negus? Een trein, waarin zich de Negus van Abessynië bevond, is tusschen Djiboeti en Addis Abeba overvallen door twee duizend Dankalis, die door middel van mitrailleurvuur op de vlucht zouden zijn gedreven. Spionnageproces in Duitschland te wachten. Twee Engelsche bladen, de „New Chro nicle" en de „Daily Herold", bevatten van hun correspondent te Berlijn het bericht, dat binnenkort voor het volks gerecht te Berlijn een groot aantal per sonen, zoowel mannen als vrouwen, te recht zullen staan, die beschuldigd wor den van spionnage. Onder hen bevinden zich verscheidene personen uit de aristo cratie. Noodweer in Noord-Bulgarije. Een groot deel van Noord-Bulgarije is door een ontzettend noodweer geteisterd. Door vallend gesteente en dakpannen werden drie personen gedood en meer dan 20 gewond, sommigen ernstig. De Donau, die door den hevigen storm tot een woedende watermassa werd, is op verscheidene plaatsen buiten zijn oevers getreden. Eenige dorpen moesten door de bewoners ontruimd worden. Frick verwacht bevredigend einde van kerkstrijd. In een onderhoud met den Canadee- schen schrijver Erland Eohlin heeft de Duitsche minister van Binnenlandsche Zaken, dr Frick, ook de kerkkwestie aan geroerd. De rijksregeering, zoo verklaarde dr Frick, wilde na het sluiten van het concordaat met de r.-katbolieke kerk ook de evangelische kerk niet ten achter stel len. Daartoe was het noodig, de 28 lands- kerken in één Duitsche evangelische kerk te vereenigen. De evangelische kerkleiders hebben het voorstel der regeering aange nomen en een evangelische rijkskerk ge sticht. Het kwam echter helaas tot tegen stellingen, vaak van persoonlijken aard, welke vooral in het buitenland tegen de rijksregeering werden gebruikt. De regeering wenscht niets liever dan dat deze tegenstellingen uit den weg wor den geruimd en zij is bereid, daartoe mede te werken. Ik ben, zoo zeide de minister, er van overtuigd, dat de kerkstrijd spoe dig op bevredigende wijze zal zijn opge lost. Belgische prijzen vóór en na de devaluatie Voorstanders van devaluatie hebben, om hun aanhang maar tot iederen prijs te doen groeien, verkondigd, dat in Bel gië de kosten van levensonderhoud slechts met 3 pet. zouden zijn gestegen na de besnoeiing van den Belga. „Het is onvermijdelijk schrijft naar aanleiding daarvan de „Matin" dat zij, die met geld knoeien, het ook met de waarheid niet te nauw nemen." En ter staving van deze bewering geeft het Fran- sche blad een overzicht van de Belgische prijzen van de belangrijke levensmiddelen van 20 Maart en van 20 Mei. Rijst kostte 20 Maart frs 186, 20 Mei niet minder dan frs 345. Spek dat 20 Maart frs 3.50 kostte, stond op 20 Mei met frs 5.50 geprijsd. Gerookt spek kostte 20 Maart frs 7.25, op 20 Mei moest de Belgische huisvrouw er frs 9 voor betalen. Eieren, die vóór de devaluatie 25 centimes per stuk kostten, moeten nu 35 tot 40 cen times per stuk opbrengen. Wat den meelprijs betreft, die is met 28 pet. gestegen, d.w.z. met precies het zelfde percentage als waarmee de Regee ring den Belga in waarde deed dalen. Brood, het voornaamste volksvoedsel, kostte 20 Mei 19,5 pet. meer dan 20 Maart. Mussolini richt bedekte verwijten aan Engeland. Zaterdagmorgen is Mussolini met een door hem zelf bestuurd driemotorig vlieg tuig te Gagliari op Sardinië aangekomen. Na de in verband met het Abessynisch conflict gemobiliseerde derde divisie „Sa- baudia", welke alhier gereed staat om uit te varen, te hebben geïnspecteerd, hield Mussolini een rede, waarin hij o.a. zei: „Wij storen ons allerminst aan hetgeen men aan gene zijde van de grenzen ook moge zeggen, immers alleen wij kunnen onze rechters en de beste garanten van onze toekomst zijn, enkel en alleen wij en niet de anderenl Wij zullen in onze handelingen letter lijk hen navolgen die ons toen het erom ging een rijk te stichten en te verdedigen, zich nooit iets hebben aangetrokken van de wereldopinie." Volgens de jongste berichten uit Rome is de anti-Britsche stemming aldaar ten toppunt gestegen. Dé door den Duce gehouden rede zal deze anti-Britsche gezindheid zeer zeker niet hebben getemperd. In Rome is de bewaking van het ge bouw der Britsche ambassade verdrie dubbeld, terwijl ook de Abessynische le gatie nog steeds door een sterke afdee- ling carabinieri beschermd wordt, wel een bewijs, dat de stemming allesbehalve rustig is. Nieuwe aardbeving op Formosa. Het eiland Formosa is wederom door een ernstige aardbeving geteisterd. Vol gens de tot dusverre ontvangen berichten zijn in de provincie Deichoe vele dorpen door deze ramp getroffen. Naar verluidt zijn in totaal ongeveer 600 huizen verwoest en talrijke bewoners om het leven gekomen. Ook het aantal ge wonden is aanzienlijk. Complot tegen Stalin? Naar uit Moskou gemeld wordt is Yenukidse, een der leidende bolsjewiki, gearresteerd en naar Siberië verbannen. Yenukidse wordt er van beschuldigd de „geestelijke vader" te zijn van een ter roristische groep, die samenzweerde te gen het leven van Stalin. Twee andere leiders zijn uit hun func ties ontheven. Korte Berichten. Na wekenlange nasporingen is de recherche te Berlijn er in geslaagd, een gevaarlijke dieven- en helersbende op het spoor te komen. Tot dusverre zijn reeds vier inbrekers en negen helers gearres teerd. De misdadigers hebben sedert Oc tober 1934 in meer dan honderd zaken ingebroken en in totaal 31 auto's gesto len. i De Pruisische minister-president, generaal Goering, is gisteren met zijn echtgenoote per vliegtuig uit Belgrado naar Duitschland teruggekeerd. Na een uitgebreid onderzoek is de staatspolitie te Sofia er in geslaagd, de schrijvers te ontmaskeren van de aan den koning gerichte smaadbrieven, die veel verontwaardiging hebben gewekt. In totaal zijn tien personen gearresteerd; onder hen zouden zich ook eenige be kende politieke leiders bevinden. DE PRINSES HERSTELD. H. K. H. Prinses Juliana heeft zich Zondag voor het eerst na haar ziekte weer naar buiten begeven en te Apeldoorn met H. M. de Koningin en de Prinses Von Erbach, die als gast ten paleize Het Loo vertoeft, de godsdienstoefening in de kerk der Evang. Luth. Gemeente bijge woond. H.K.H. zag er nog wel betrokken uit. Tertiaire wegen. In de memorie van antwoord inzake het Verkeersfonds aan de Eerste Kamer deelt de Regeering mede, dat een alge- meene regeling betreffende de ver betering van de tertiaire wegen in eerste ontwerp gereed is. De behandeling van dit ontwerp, waarover nog verschillende lichamen moeten worden gehoord, zal nog eenigen tijd vorderen, waarna een de finitief ontwerp kan worden opgemaakt. Bezuiniging bij de Spoorwegen. In de af deeling der Eerste Kamer is bij de behandeling van de begrooting van het Verkeersfonds wederom tot uiting ge komen de bezorgdheid omtrent de tekor ten van het spoorwegbedrijf. De wensch werd daarbij uitgesproken, dat het aan passingsproces in nog sneller tempo zal worden voortgezet. Dé Minister van Waterstaat zegt nu in de Memorie van Antwoord, dat deze wensch uiterst moeilijk zal zijn te vervul len na de reeds zoo forsche bezuiniging op de uitgaven, welke is toegepast. Sedert 1921 zijn de jaarlijksche exploi tatiekosten tot ongeveer de helft vermin derd, hetgeen neerkomt op een bedrag van meer dan 90 millioen. De regeering is evenzeer bezorgd om trent de nog steeds voortdurende tekor ten, doch het verontrustende is, zoo merkt de minister op, dat de oorzaken van de daling der ontvangsten der Spoorwegen grootendeels ontsnappen aan den invloed van den wetgever, regeering en directie der N. S. Zoolang de crisis blijft voort duren, zal verdere daling blijven dreigen. D'e minister overweegt intusschen maat regelen, waardoor eenerzijds het perso nenverkeer aantrekkelijker wordt ge maakt, anderzijds de bezuiniging op de exploitatiekosten nog verder kan worden doorgevoerd. De werking van het Werkfonds. In 1934 is, aldus de mem. van antw. omtrent het Verkeersfonds aan de Eer ste Kamer, het beroep op het Werkfonds niet zoo gunstig verloopen als aanvanke lijk was gedacht, in de eerste plaats, om dat het fonds eerst laat in het jaar de werkzaamheden kon aanvangen en verder omdat uiteraard de voor elk werk te voe ren onderhandelingen niet dadelijk zoo vlot konden verloopen. Thans gaat dit gemakkelijker en uit het volgende overzicht kan blijken, dat in den loop van een jaar reeds belangrijke bedragen uit het Werkfonds voor wegen- verbetering zijn bestemd. Naar den stand van begin Mei zijn in uitvoering genomen 22 werken ten bedrage van ruim 2.8 mil lioen, terwijl bij het Werkfonds aanhan gig zijn 17 werken ten bedrage van rond 4.4 millioen, te zamen en vóór Juli a.s. vermoedelijk nog verschillende werken ten bedrage van rond 5 millioen, voor uitvoering met hulp van het Werkfonds in aanmerking kunnen worden gebracht, waardoor een versnelling van het werk tempo wordt verkregen. Eén groot aan deel van deze werken valt op de wegen in het centrum van het land, mede om dat versnelde uitvoering van die verbin dingen van belang wordt geacht. Voor de zomerzegels. De minister van Sociale Zaken, prof. dr J. R. Slotemaker de Bruine, zal op Woensdag 12 Juni a.s., 's avonds 7.15 7.30 uur een woord spreken ter inleiding van de z.g. zomerzegels, welke deze maand verkrijgbaar zullen worden ge steld. De uitgifte van deze zegels heeft ten doel het verzamelen van gelden tot het verzorgen van sociale en cultureele be langen. D'e inleiding van den minister zal door de omroepzenders Hilversum en Huizen worden uitgezonden. Crediet voor den kleinen middenstand. Te Leiden is een vergadering gehouden van de bemiddelingscommissie voor crisis-crediet in Rijnland. In deze verga dering werd met algemeene stemmen be sloten tot oprichting van een Rijnlands borgstellingsfonds voor den kleinen mid denstand. Dit fonds zal den middenstand in Rijnland groote diensten kunnen be wijzen, mede door het saneeren en vol waardig maken van middenstandsbedrij- ven. Er werd een kleine commissie inge steld, welke de verschillende punten voor den stichtingsbrief zal ontwerpen. DUITSCHE BETALINGEN AAN NEDERLAND. Achterstallige afrekeningen bedragen circa R.M. 70 millioen. In verband met het feit, dat de tegen waarde in guldens van de post, die op het Sonderkonto van de Nederlandsche Bank bij de Deutsche Verrechningskasse aan de beurt van afrekening was, het totaal der in de week van 3 tot en met 8 Juni 1935 voor de afwikkeling van het Sonderkonto beschikbaar gekomen clea- ringsguldens overtrof,, konden gedurende deze periode geen Sonderkonto-posten tot uitbetaling worden gebracht. Het nummer van de laatste afgereken de Sonderkonto-post is dus nog 77113 evenals verleden week. De afrekening van post nr. 77114 kan in de eerste da gen van de volgende week worden tege moetgezien. Het totale bedrag van de op het Son derkonto uitstaande posten, welke nog niet tot uitbetaling zijn gekomen beloopt nog 51.7 millioen R.M. Dé Sonderkonto-posten, waarvoor koersfixeering is verkregen, zijn hieron der begrepen. Aan Treuhanderkontopos- ten is door de Ned. Bank in do week van 3 t/m 8 Juni in totaal een bedrag van ongeveer honderdduizend Rm. met de be gunstigden afgerekend. Het hoogste afgerekende volgordenum mer bleef 15549. Het totale bedrag van de op het Treu- handerkonto Niederlandse uitstaande vorderingen, welke nog niet tot uitbeta ling zijn gekomen beloopt op het oogen- blik omstreeks 18,8 millioen Rm. De Treuhanderkontoposten waarvoor koersfixeering is verkregen, zijn hieron der begrepen. TEWERKSTELLING IN HET LAND BOUWBEDRIJF. Met toeslag van de regeering. De Minister van Sociale Zaken heeft aan Burgemeesters en Wethouders der gemeenten in de provincies Groningen, Friesland, Drente en Overijssel een aan schrijving gezonden, waarin hij wijst op de proef, gedurende ongeveer een jaar in ons land genomen, welke hierin bestond, dat het opnemen van arbeiders in land en tuinbouwbedrijven werd bevorderd door het geven van bijslagen van over heidswege. De resultaten met deze proef verkregen, zijn van zoodanigen aard, dat de minis ter, mede op verzoek van tal van ge meentebesturen, besloten heeft, aan alle gemeenten in de genoemde provincies de gelegenheid te geven, om de onderstaande regeling ook in haar gebied toe te passen. Deze regeling, welke voorloopig geldt voor het tijdvak van 1 Juli t.m. 31 Dec. 1935, komt in groote lijnen op het vol gende neer. De bijslag van de Overheid wordt ge geven in het loonbedrag, dat in dit tijd vak in een bedrijf is uitbetaald boven een bepaald minimum. Dit minimum loonbedrag wordt vastgesteld voor de ver schillende gewassen, welke in 1935 wor den verbouwd. De inspecteur voor de werkverschaffing in de provincie geeft aan, hoeveel per H.A. en per gewas, al naar gelang van het landbouwgebied, dit minimum zal zijn. Voor arbeid, dien de bedrijfsleider in eigen bedrijf verricht, wordt een loonbe drag vastgesteld naar evenredigheid van den arbeid, welken hij in zijn bedrijf ver richt. Ditzelfde geldt voor de overige ge zinsleden en inwonend mannelijk of vrouwelijk personeel. Onder geen beding mag' hier meer in rekening worden ge bracht dan het gangbare loon. Indien het loon gedeeltelijk in natura wordt uitge keerd, b.v. met den kost, wordt hiermede rekening gehouden. De bijslag bedraagt 50 pet. van het meerdere loon, dat voor werkzaamheden in het bedrijf is uitgekeerd boven het minimumloonbedrag. Het loon voor alle werkzaamheden in het bedrijf, dus ook voor greppelen, slooten schoonmaken, draineeren, ontginnen, breken en zwin gelen van vlas enz. kan in de berekening van het uit te keeren loon worden opge nomen. Uitgezonderd is echter het loon, uitgekeerd aan dienstboden of vrouwen, die huiselijke werkzaamheden verrich ten en loon uitbetaald aan smeden, bouw vakarbeiders, rietmakers enz. In geval van twijfel beslist, na overleg met het college van B. en W., de arbeidsinspectie voor de werkverschaffing. Als voorbeeld van hetgeen hier is uit eengezet kan dienen, dat, wanneer een bepaald bedrijf in totaal f2200 aan loon heeft uitbetaald, terwijl het minimum loon voor dit bedrijf, berekend naar de verschillende gewassen, die zijn ver bouwd, f2000 is, dan bedraagt de toeslag 50 pet. van f200 (n.1. f2200—f2000) f 100. In de gemeenten, die tot deze regeling Binnenland. De uitvoer van komkommers naar Duitschland stopgezet. De bezuiniging bij de spoorwegen. Tewerkstelling in het landbouwbedrijf. Het onweer van gisteren. Buitenland. Groote meerderheid voor het kabinet- Laval. Complot tegen Stalin? Nieuwe aardbeving op Formosa. Mussolini en Engeland. toetreden, zal de 50 pet. bijslag van de Overheid komen voor gemeenschappelijke rekening van het Werkloosheidssubsidie- fonds en de gemeente. Noodweer boven Terneuzen. Gistermiddag omstreeks zes uur ont lastte zich boven Zeeuwsch-Vlaaudc-ren een onweersbui, gepaard gaande met een hevige regen™ en hagelval. In Terneuzen werden hagelsteenen ter grootte van een duivenei waargenomen, welke talrijke ruiten van dakvensters verbrijzelden Aan den oogst is groote schade aangericht. Een klein vaartuigje, waarin gezeten waren de heer A. Berwald met zijn zoon P. en diens echtgenoote, kwam in het peis van Terneuzen op de Westerschelde te kapseizen. De inzittenden konden zich vastklampen aan het bootje en zijn eeni gen tijd daarna door bet op weg naar Antwerpen zijnde s.s. „Röslar" opgepikt en naar Antwerpen meegenomen. Ingezonden Mededeeling. im i beenen, dat is eon UGA Kind. OndordoktQfswolQB wot to dooo eb sty LIGA Mnradea. Bestal nog kade* soo'n bekend rood pok.b$ l>w winkelier. Dr A. W. van Renterghem 90 jaar. Dr van Renterghem te Amsterdam vierde Zondag zijn negentigsten geboor tedag, gezond en wel en midden in de praktijk. Hij is de zoon van een geneesheer in Goes. Op zijn vijftiende jaar voelde Al- bert Willem eveneens roeping voor de medische wetenschap. Hij volgde het on derricht aan de Rijkskweekschool voor militaire geneeskundigen te Utrecht en nam, twintig jaar oud, als officier van gezondheid dienst bij de Marine. Drie jaren lang zwierf hij langs de kusten van Borneo en Sumatra. Daarna volgde zijn vestiging als dorps dokter in bat Zeeuwsche 'Heinkens- z a n d, waar 'hij al spoedig de vertrouwde werd van zijn patiënten, en zijn verhui zing naar zijn geboorteplaats Goes, en zijn eerste kennismaking met de wetenschap van het hypnotisme en somnabulisme (het contact met den, in die dagen wereldbe- roemden dotter Liébeault te Nancy). „Ik kwam," aldus vertelde Dr van Ren terghem aan het Hdbl., „in Goes terug, één en al hypnotisme, en ik verrichtte wonderen. Door zelf te gelooven, deed ik anderen gelooven. Ik gaf openbare séan ces, die druk werden bezocht. Op één van die séances kwam ook Frederik van Eeden, pas gepromoveerd en als arts te Bussum gevestigd, als toeschouwer. Mijn methode moet ook op 'hem sterken indruk

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1