2e of 3e Pinksterdag naar MIDDELBURG HENNING, Markt en natuurlijk op de Foto bij EERSTE BLAD ZATERDAG 8 JUNI 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. 210 Heilige Geestdrift. Belangrijkste Nieuws Buitenland Binnenland Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. .T. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Ylissingen f0,20. Losse nummers 5 cent. Advert ent'ö.n 30 rpot per regel. Ingezonden mededeelmgoo 60 cent, per roo-ei. Kleine AdvertentISn Dinsdags en. Vrtjdegs 0 75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. MAANDAG (TWEEDE PINKSTER DAG) VERSCHIJNT ,(DE ZEEUW" NIET. In „Het heerlijk ambacht", eenigen tijd geleden bij Callenbac'h te Nijker k versche nen, geeft „Wilma" een aangrijpende tee- kening van de moeilijkheden waarmee een werklooze onderwijzer worstelt. Hij is een tijdlang in een ziekenhuis verpleegd en slentert nu doelloos rond. Kans op een benoeming is er niet. En zijn moeder^. 'n weduwe, in haar winkeltje hel pen, wil hij niet. Als vroeger zijn vader, den boer op te gaan en de klanten te be zoeken, stuit hem tegen de borst. Hij ver langt naar de school, waar hij in zijn ele ment is en hij haat de lappenwinkel. Hij wordt zóó moe van 't ontzenuwend wach ten, dat hij den lieven langen morgen op bed blijft liggen om de grauwheid der da gen niet te zien. Maar dan ontmoet hij op zijn weg een harmonicaspeler, die opgewekt zijn volks deuntjes speelt, een weridooze, evenals hij, eencommunist. „Haal je den kost op met harmonica spelen?" „Soms, als ik niet anders te doen heb; ik houd van muziek". jongelingsvereeniging of een andere jeugdorganisatie, maar de werkelijke be zieling, de heilige geestdrift ontbreekt. "Wanneer zij zien hoe communisten en andere revolutionaire jongeren vol geest drift ijveren voor hun idealen, dan heb ben zij 't gevoel alsof ze staan met leege handen. En dit verschijnsel beperkt zich niet tot de jonge menschen. Ook onder de ouderen zijn er velen, die als een vergelijking wordt gemaakt met anderen die door onheilige, menschelijke idealen bezield zijn, een pover figuur ma ken. Menschen, die zich nooit eens recht „geven". Die zich voor alle actie onver schillig toonen en tegenover communisten en Nat. Socialisten met hun revolutionaire machtsidealen, een armelijken indruk ma ken. Gevolg hiervan is, dat de ware, de hei lige, de Goddelijke Geest-drift ontbreekt. Wij mogen straks weer het Pinksl er- feest vieren. Weer herdenken de uitgie ting van den Heiligen Geest, waardoor de discipelen, die kort tevoren uit mensehen- vrees hun Meester verlieten of zelfs sma delijk verloochenden, geworden zijn tot vrijmoedige getuigen. Waardoor dezelfde jongeren, bij wie alle geestdrift voorgoed gedoofd scheen, bezield door den Geest des Heeren, met groote kracht predikten het Evangelie van het Koninkrijk Gods. Moge de vrucht van het komende Pink sterfeest zijn, dat breede scharen in hei lige Geest-drift vol geestkracht zich ge ven voor de zaak des Heeren op alle le vensgebied. Minister-president Mac Donald overhan digde den koning zijn ontslagaanvrage, welke werd aanvaard. Ongeveer een uur later werd de leider van de conservatieve partij, Baldwin, door den koning ontvangen en met de vorming van het nieuwe kabinet belast. Daar het plan tot omvorming van hel kabinet reeds wekenlang vaststond, was Baldwin in staat, nog in den loop van den middag de definitieve ministerlijst aan den koning voor te leggen. Het conservatieve element is in bet nieuwe kabinet iets sterker vertegenwoor digd dan in het oude. Eenige verbazing zou het kunnen wekken, dat Mac Do-nald nu met de speciale opdracht belast is van coördineering der weermachten van leger, vloot en luchtmacht. Men moet wel aan Mac Donalds pacifistische overtuiging te rugdenken. Hij was toch een dergenen, die tijdens den wereldoorlog dienst weigerde. Een mensch kan veranderen! De Synode van Augsburg gesloten. De derde synode van de Duitsche evan gelische kerk, zooals de meerderheids- groep, vereenigd in de confessioneeie kerk, zich noemt, is beëindigd, zonder dat het manifest, waarin het confessio neeie front tot een vervolgde kerk wordt verklaard, werd gepubliceerd. De toon, waarop de discussies werden gevoerd, was mild en niet weinig werd gedaan, om Hitier gunstig te stemmen. Schucht, de officieele door den minis ter van binnenlandsche zaken gezonden waarnemer, maakte een groot aantal aan- teekeningen, doch zeide niets. Boven Twente troffen wij uitstekend weer, maar op het traject van Enschedé naar Barneveld en vandaar over het Zui delijk gedeelte van het IJsselmeer werd het weer zeer slecht. Hevige regens, ge paard gaande met eenig remous, dat het geheele gezelschap echter uitstekend wist te verdragen, lachte Dr Colijn. En u zelf ook, Excellentie? i Ik? Met gepaste vrijmoedigheid mag ik zeggen, dat ik een der eerste vliegers in Nederland ben geweest. Wat vliegen is weet ik dus wel, hetgeen echter zeker niet wil zeggen, dat ik dezen fraaien tocht bo ven ons vaderland met de korte rond vlucht boven de Brusselsche wereldten toonstelling niet heb geapprecieerd. Een aardig moment was het nog voor de vliegende ministers, dat, toen zij1 Bar neveld passeerden, beneden hen op aarde zich nog twee andere Excellenties bevon den, n.l. de ministers Deckers en De Wil de, die aldaar den B. V. L.-dag bijwoon den. Het plan was om hier een bos bloe men neer te werpen. De „Sperwer" was echter gedwongen een te groote hoogte te houden, zoadat hier ten slotte niets van kon komen. Wethouder J. ter Haar Jr. was ne- mens het gemeentebestuur van Amster dam op het vliegveld ter begroeting aan wezig. Voorts werden de ministers ver welkomd door den havenmeester van Schiphol, den heer Dellaert en den sta tionschef van de K. L. M., den heer Thompson. Mevrouw Colijn kwam haar echtgenoot afhalen. Binnenland. Export van boter naar Duitschland. De vliegtocht van de ministers. De misdrijven te Oss. Buitenland. Het nieuwe Fransdhe en het gewijzigde Engelsche kabinet. De codes in Amerika. Een Japa.nsch ultimatum aan China? dan te Scheveningen in de heropende zit ting der commissie zal worden voorge legd. De encephalitis. Naar het „U. D." verneemt, heeft Prof. Dr. Aldershoff, hoogleeraar bij de medi sche faculteit te Utrecht, onlangs in een wetenschappelijke kring te Leiden mede- deeling gedaan van de resultaten van een door hem ingesteld onderzoek met betrek king tot de encephalitis (hersenontste king), aan welke ziekte de patiënten in den regel komen te overlijden. In deze mededeelingen heeft de Utrechtsche boog- leeraar uiteengezet, hoe het hem gelukt is, door huid-enting de encephalitis over te brengen van dier op dier. Dit resultaat, dat tot dusver in medischen kring onbe kend was, sluit de mogelijkheid in zich, „Als je niets anders te doen hebt? Ik dacht, dat je werkloos was?" Nu schieten de oogen van den jongen vuur. „Maar ik werkl Ik wil paraat zijn als de dag komt, onze dag, waarvoor de men schen zoo bang zijnl Wij hebben de toe komst. Wij moeten sterk blijven. Ik werk, en als ik niet werken kan, leer ik. Ik graaf in den grond, ik verf, ik hamer, ik help die hulp noodig 'heeft- en niet betalen kan, ik help voor niets als 't moet of voor een stuk brood, voor een kleedingstuk, voor nachtlogies onder de menschen die niet hebben. Ik heb veel geleerd in deze jaren. Ik wil klaar zijn als onze dag er is. Vandaag schijnt de zon, vandaag heb ik vacantie genomen, ik speel en zing. Wil je eens hooren?" Zijn oogen schitteren, zijn handen tril len als hij ze om de harmonica spant. Hij speelt de „Internationale" Dan loopt hij met stevigen pas verder in de richting van het naaste dorp, uit volle borst zingend zijn revolutionaire lied. Geert blijft hem, naturen, ontzet en diep gedeemoedigd. Dat is dus een van de communisten Maar die jongeman bezit meer dan hijl Die heeft een toekomst, die ziet zijn dag naderen. Hij is Christelijk opgevoed, hij heeft niets, geen dag, geen toekomst, hij leeft in een toestand van slap verweer, in de ne gatie. En de Mei bloeit! Het leven bloeit! Hij heeft zijn gezondheid van God gekregen, om te leven, te bloeien. Hij heeft niets, hij is een armzalig, dood ding. Hij gaat in bet gras zitten op de plaats, die de jongen zooeven heeft verlaten. Hij zit met zijn armen om zijn opgetrokken knieën en gebogen hoofd. „Ik heb niets", zegt hij, „mijn God, heb ik dan heelemaal niets!" Heeft iemand wat? zooals die commu nist! Maar dan duikt er een ander gezicht voor hem op, het gezicht van een jonge man in het ziekenhuis; hij murmelt zijn stervenslied, zingen kan hij niet meer; maar de woorden op zichzelf zijn gezang; „Alzo-o lief heeft God de wereld gehad". Het is de groote Goddelijke Internatio nale, van boven af gezongen over de aar de, tot daad geworden in den Zoon, Dien Hij aan de wereld gaf. De jonge communist moet zingen: „Ont waakt slaafge-boornen, oude vormen en krachten moeten sterven. Begeerte heeft mij aangeraakt!" Over hem klinkt het gezang van de liefde van God over de wereld, liefde, die doodt en tot nieuw leven wekt! Wilma heeft hier het beeld geteekend van vele jonge menschen, werklo-ozen en anderen, in onze dagen. Zij hebben goed beschouwd, geen ideaal. Alle bezieling ontbreekt. Zij gaan naar de kerk en lezen plichts getrouw hun Bijbel, ze zijn misschien nog wel min of meer ijverige leden van een Het nieuwe Fransche Kabinet. De „Echo de Paris" publiceert de vol gende verklaring van Laval: „De aard der volmachten, die ik verlang, stelt mij in staat, na mijn besprekingen met de ver schillende groepen en vooral met de ra dicaal-socialisten op een groote meerder heid te rekenen, die zich bewust is van de noodzaak, om een zuinig beheer te voeren. Slechts wanneer de regeering een krachtige deflatie-politiek voert, kan zij de financiën saneeren. De offers, die de gemeenschap zal moeten brengen, zullen minder drukkend en beter verdeeld zijn, dan de offers, die verbonden zijn met een valuta-crisis. Deze regeering is vastbesloten om de speculatie tegen den franc te breken en onze valuta te redden." Laval, die gisternacht om drie uur zijn derde ministerie had gevormd, bracht zijn kabinet nog gistermiddag voor de Ka mers. Zulks was geheel in overeenstem ming met den ernst van den toestand, die niet langer toeliet, het land in het onze kere te laten, of de franc verdedigd zou worden. De regeeringsverklaring door Laval voorgelezen, werd zonder de minste geest drift ontvangen. D'e atmosfeer van de kamer was niets anders dan berusten in het voldongen feit en de gedwongen beslissing. Nadat een drietal sprekers het woord hadden gevoerd tot het indienen van in terpellaties, werd door Laval voorgesteld, deze te verdagen. De verdaging werd met 412 tegen 167 stemmen goedgekeurd waar mede de regeering tevens haar vertrou wensvotum binnenhad, daar Laval de kwestie van vertrouwen hierbij had ge steld. Laval 'heeft daarop onmiddellijk het voorstel inzake exceptioneele volmachten voor de francverdediging en financieel herstel ingediend. De Kamer besloot tot spo-edbehandeling. De tekst van het volmachten-ontwerp luidt aldus: Teneinde de devaluatie van de munt te voorkomen, machtigen de senaat en de kamer de regeering tot 1 October 1935 alle beschikkingen te decreteeren (welke dan kracht van wet hebben) om te strijden te gen de speculaties en om den franc te ver dedigen. De decreten zijn voor den lsten Januari 1936 te ratificeeren. De financieele kamercommissie nam het ontwerp inzake de exceptioneele volmach ten met 19 tegen 14 stemmen aan. D'e socialistische kamergroep heeft be sloten, tegen bet ministerie te stemmen. Zij zal slechts de oppositie vormen met de communisten en enkele op zichzelf staande elementen. Nieuw Brltsch Kabinet gevormd. De reeds lang verwachte reorganisatie van het Engelsche Kabinet is gister vol trokken. Toen de vertegenwoordiger van Reuter Schueht eenige vragen wilde stellen, liep deze door en verklaarde, dat het hem niet veroorloofd was, iets te zeggen. Door de synode is een verklaring opge steld welke, naar verluidt, aan officieele regeeringsinstanties ter inzage zal wor den voorgelegd, voordat zij Zondag a.s. van alle kansels der evangelische kerken zal worden voorgelezen. De „vrijwillige" codes in de Ver. Staten. Tijdens een gisteren gehouden perscon ferentie heeft Roosevelt een uiteenzetting gegeven van de soc. doeleinden der regee ring. D'e president verklaarde verder geen tegenstander te zijn van een vrijwillige regeling voor de petroleum-industrie tus- sohen de verschillende staten onderling. De vrijwillige codes en prijsafspraken zullen volgens Roosevelt alleen dan rechts geldig zijn, indien zij niet in strijd zijn met de anti-trustwetgeving. Korte Berichten. Naar het Japansche agentschap „Nippon Dempo" meldt, zouden de Ja pansche militaire autoriteiten in Noord- China voornemens zijn binnenkort aan de Nankingregeering een ultimatum te stellen. Een "Weensch journalist is in Duitschland gearresteerd, omdat hij te D'anzig informaties bij de oppositie en niet bij de regeering zou hebben inge wonnen. PRINSES JULIANA. Naar uit Apeldoorn gemeld wordt, heeft het herstel van de keelaandoening, waaraan Prinses Juliana lijdt, een gun stig verloop. DE VLIEGTOCHT DER MINISTERS Een prachtig geslaagde vlucht. D'e vliegtocht, welken een aantal leder van het kabinet gisteren met de „Sper wer" boven ons land heeft gemaakt, is des middags te ruim half vier op Schip hol geëindigd. Het gezelschap steeg onmiddellijk in een der K. L. M.-bussen, waarmede het vliegveld werd rondgereden, teneinde de fraaie Fokkers, de F 36 en de F 22, die buiten de hangars stonden te pronken, ge makkelijk te kunnen bezichtigen. Na af loop vereenigde men zich an,n een thee in het K. L. M.-restaurant, waar 't „vlie gende" ministerie zich in de wolken toon de over de prachtige vlucht boven Neder land. Vooral minister Colijn, zegt de „Tel.", die ons in eenige korte bewoordingen zijn bevindingen van dezen dag mededeelde, was enthousiast over de „Sperwer". Een prachtige machine, de Douglas, waarin men zonder moeite kan spreken met de medepassagiers, want van de motoren hoort men slechts een in het geheel niet hinderlijk gezoem, zoo vertelde de pre mier. Verbindend en onverbindend verklaren van ondernemensovereenkomsten. In het Staatsblad is afgekondigd de wet van 24 Mei tot het algemeen verbin dend en onverbindend verklaren van on dernemersovereenkomsten. Samenvoeging van gemeenten. Naar gemeld wordt, hebben Gedepu teerde Staten van Overijssel den gemeen teraden van Blankenham, Kuinre, Blok zijl, Ambt Vollenhove en Stad-Vollenhove verzocht, op Vrijdag 14 dezer te vergade ren, teneinde de mogelijkheid en wensche- lijkheid te bespreken van samenvoeging dezer vijf gemeenten. De vergaderingen zullen worden bijgewoond door een com missie uit Ged. Staten. Economisch technologisch instituut in Noord-Holland. Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land stellen aan de Prov. Staten voor hen te machtigen over te gaan tot instelling van een economisch technologischen dienst en daarvoor een bedrag van f 10.000 te bestemmen. Export van boter naar Duitschland. De heer Lovink heeft aan den Minister van Economische Zaken de volgende vra gen gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat .all® leden van den Bond van Coöperatieve Zuivelverkoopvereenigingen, - die tot dus verre maandelijks ongeveer 500.000 KG. boter naar Duitschland verzonden, dien uitvoer noodgedwongen hebben moeten eindigen, doordat het risico-, aan de be talingen verbonden, te groot was? 2. Is de minister niet van oordeel, dat het noodzakelijk is, aangezien andere lan den dien Hollandschen aanvoer overne men, dat alles in het werk moet gesteld worden om de bezwaren der exporteurs te ondervangen? 3. Is de minister bereid, met het oog op den noodtoestand in den landbouw hiertoe ten spoedigste het noodige te ver richten en tijdelijk een garantieregeling te treffen als bestaan heeft van 27 Septem ber 1934 tot 13 Februari 1935? Het bezuinigingsontwerp. Naar „De Standaard" verneemt, zal vandaag of volgende week het voorloopige verslag op het wetsontwerp tot beperking van de rijksuitgaven (bezuinigingsont werp) gepubliceerd worden. Abessinische commissie naar Scheveningen. In het communiqué betreffende de ver daging van de werkzaamheden der Itali- aansch-Abessinische verzoeningssamen komsten tot 25 Juni en het weder bijeen komen dezer commissie te Scheveningen wordt gezegd, dat intusschen verdere ge documenteerde gegevens met betrekking tot het incident van Oeal-Oeal verzameld zullen worden. Voorts zal het geheele com plex nogmaals nauwkeurig worden bestu deerd. Men hoopt er in te slagen, op grond van deze tussc'hentijdsche besprekingen tot een compromisvoorstel te komen, dat dat door verder experimenteel onderzoek belangrijke conclusies zullen kunnen wor den getrokken ten opzichte van encepha litis bij den mensch. De wijze van over brenging dezer ziekte was tot dusverre niet bekend. De onderzoekingen van Prof. Aldershoff hebben derhalve een belangrij ken weg geopend, waarlangs men hoopt te te kunnen komen tot verdere belangwek kende onderzoekingen die perspectieven kunnen openen voor de genezing van de encephalitis bij den mensch. DE WISSELING AAN ECONOMISCHE ZAKEN. Ons volk eensgezind achter het Kabinet-Colijn. In de Maasbode schrijft de heer A. baron van Wijnbergen een artikel waarin hij er op wijst, dat waar de huidige we reldtoestand bet regeeren buitengewoon moeilijk maakt, het meer dan croit noodig is, dat aan het Kabinet de noodige steun wordt geschonken. „En toch, wie kennis heeft genomen van hetgeen de laatste maanden in ver schillende kringen zooal gezegd en ge schreven werd, zal niet kunnen ontken nen, dat tegen het Kabinet stemming wordt gemaakt. Wiji treden niet in beoordeeling van de bedoelingen, die daarbij! voorzitten, maar kunnen ons niet onttrekken aan den in druk, dat daarbij' met 's lands hoogste be langen wordt gespeeld. In ganseh de wereld het blijkt da gelijks is het aantal werkelijk groote mannen gering, en stellig hier te lande moet, zoo ergens, de zuinigheid betracht worden ten opzichte van hen. Nog dezer dagen schreef ons een onzer politieke vrienden, doelend op den heer Colijn: „Nu de stabilisatie naderbij schijnt te komen, is die internationaal ge ziene figuur minder dan ooit te missen". En naast deze -overweging gelden no-g andere. Waar zoo de zaken staan, komt het ons ook o-njuist vo-or, het voor te stellen, als of door het heengaan van een Minister van Economische Zaken het kabinet een geweldigen schok zou hebben gekregen, zou zijn verzwakt. Het spreekt wel vanzelf, dat een for mateur, met zorg zijn Kabinet hebbend saamgesteld, van harte hoopt met dezelfde personen zijn taak te voleindigen, als mede, dat elke persoonswisseling, zij het tijdelijk, in meerdere of mindere mate, storing brengt. Maar daarmede behoeft niet gepaard te gaan een verzwakking. Zelfs kan ze een voordeel brengen. 'Eb zoo meenen wij, dat de laatste Mi nisterswisseling dit voordeel heeft ge bracht, dat de politieke hemel is opge klaard. Dat de jonge, sympathieke Minister van Economisohe Zaken, die met zooveel toe wijding en plichtsbetrachting zijn buiten gemeen zware taak op zoo charmante wijze te vervullen wist, binnen een jaar na zdjln ambtsaanvaarding zich verplicht

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1