2 pakken 1.2.5. \oor TIJDELIJKE AANBIEDING VAN Rechtszaken Ingezonden Stukken. Telegrammen. Berichten over onze Adverteerders. 27 Mei tot 15 Juni. Maar kom daar or ia om! Het kost ont- i zaglijk veel moeite, om een object van werkverschaffing te vinden, goedgekeurd te krijgen en... te financieren. Als er zich werkelijk eens een geval van onjuiste, onbillijke of demoralisee- rende toepassing der contra-prestatie voor doet, zullen de directeur van gemeente werken en B. en W., naar vertrouwd mag worden, daaraan spoedig een eind maken, als daarop hun aandacht gevestigd wordt. Verder is er ontzaglijk lang gepraat over een, ja laten we het maar noemen, zooals het is, een erfeniskwestie. Eenige erfgenamen zouden graag zien, dat een boomgaard aan den 's lieer Ilendrikskin- derendijk de bestemming van bouwter rein kreeg. Dit zou hun aardig ten goede komen. B. en W. hadden na ingewonnen advies van den inspecteur der volkshuis vesting daartegen geen bezwaar, als er maar tegen gewaakt werd, dat hier het stadsbeeld bij de entrée van Goes niet werd verknoeid en weer een plekje grond werd volgepropt met huizen zonder eenig systeem, zooals helaas zoo vaak gedaan is. Daarom moesten enkele voor waarden worden gesteld, o.a. bebouwing één op drie. Dat vonden de erfgenamen bezwaarlijk. Ze waren zoo gelukkig in notaris Jonkers een warm en wel wat eenzijdig verdediger van hun belangen te vinden. Maar de voorzitter wist te voorkomen, nu er meeningsverschil aan den dag trad, dat een beslissing werd genomen. Deze werd aangehouden, tot het uitbreidings plan in den Raad komt, wat nog wel een jaartje kan duren. Ten slotte de Gasthuis-affaire. JVlen kent de geschiedenis van de tijde lijke administrateursbenoemmg, waaraan wij Zaterdag een artikeltje wijdden Hel was te voorzien, dait hierover een hartig woordje zou worden gesproken. Een uitspraak van den Raad is niet gevallen, maar toch gelooven we niet te bout te spreken, als we zeggen, dat zeer waarschijnlijk de Raad deze benoeming (de beer Eckhardt noemde ze ontactisch) niet zou hebben gedaan. Dit viel uit d?. uitlatingen van enkele Raadsleden en van den voorzitter en uit hetgeen wij van an dere leden vóór en na de vergadering hoorden, wel met voldoende zekerheid op te maken. Maar zooals bekend, de Raad 'heeft niet de bevoegdheid deze tijdelijke benoeming ongedaan te maken. Er ontstond een heftig woorden-duel tussche'n de heeren Vermaire (voorzitter van het Gasthuisbestuur) en Vissc'her (I'd daarvan). Beiden beschuldigden el- kan Ier over en weer de belangen van het Gasvhuis geschaad te hebben. De heer Vermaire nam blijkbaar nog ten volle de b.nccming voor zijn rekening, sprak al thans geen woord, waaruit het tegendeel zou zijn af te leiden, hoewel de voorzitter tocii wel min of meer in die richting wilde door het bekende beeld van het boetekleed te gebruiken. Vermoedelijk zal dhr V. er wel niet in geslaagd zijn den vreemden indruk, die deze benoeming op een groot deel der burgerij heeft go- maakt, weg te nemen. 'Ook de heer Visscher bleef op zijn stuk staan. Of 'hij tegenover persvertegen woordigers iets heeft gedaan, wat hij niet doen mocht, is een zaak, die het Gast huisbestuur zal hebben uit te maken. Daar staat de Raad en ook de pers geheel buiten. Dit is wel waarschijnlijk, dat, als alle leden van het Bestuur gezwegen hadden, er een traditioneole geheime Raadszitting zou zijn gehouden en het publiek wel zoo goed als geheel onkun dig van het gebeurde zou zijn gebleven. Of dit nu gewenscht zou zijn geweest, ook tegenover de 76 andere sollicitanten, wa gen we toch te betwijfelen. De pers zal er zeker altijd toe mede werken, om de publieke zaak publiek te behandelen, ook al is dit deze of gene niet bepaald aangenaam. De voorzitter trachtte als een goed bur gervader olie op de golven te werpen. Hij wees beide partijen op de fouten, die ze naar zijn meening gemaakt had den en hoopte, dat Dij de definitieve be noeming ook aandacht aan andere solli citanten zal geschonken worden. Wij hopen dit met hem en betreuren J iet, dat deze zaak is voorgevallen. Het nieuwe Bestuur stuurde in de goede rich ting en heeft al getoond een beleid te kunnen voeren, dat waardeering verdient. Daarora bejammeren we deze ontactische daad. Rechtbank te Middelburg. Uitspraak van 7 Juni. Abortus: G. J. v. d. H. 49 j. z.b. te Ber gen op Zoom, 8 mnd. gev.straf. Verduistering in dienstbetrekking: D. L. L. 27 j., koopman te Goes, 1 mnd. gev. straf. Kinderen achterlaten in hulpbehoeven den toestand: I. de J. 53 j., mosselschip- per te Bruinisse, 1 mnd gev.str. voorw. Oplichting: M. B. S. 26 j. timmerman te Middelburg. 2 mnd. gev.straf voorw. O'vertr. Motor- en Rijwielwet: L. J. V., 41 j., garagehouder te Burgh f 5 of 2 d. Ter zitting van de Rechtbank werden de navolgende zaken behandeld: S. de B., 17 G. de V., 22 j., J. v. d. H., 23 j I. A. v. d. S. 18 j., H M., 14 j., allen schippersknechts wonende te Bres- kens, hadden op 14 Mei 1.1. te Breskens een woning toebehoorende aan W. G. Z. Brokké, geheel en al vernield. Verdachten erkenden de vernieling, uit gezonderd verd. M. De off. v. justitie vorderde tegen ver dachten de B., de V., en J. v. d. H. ieder 1 mnd. gev.straf, tegen verdachte.' t. d. S 14 d. gev.straf en tegen verd. H. M. vrij spraak. Door den ambt. van het O.M, bij het Kantongerecht te Terneuzen was hooger beroep aangeteekend tegen een vonnis van den Kantonrechter waarbij A V., 29 j., reiziger te Vlissingen, werd vrijgesproken van de hem ten laste gelegde overtr. van de Motor- en Rijwielwet. De off. v. justitie eischte thans \ernietiging van het vonnis van den kantonrechter en veroordeeling van verdachte tot een geldboete van f 500 of 1 mnd. hechtenis en intrekking van het rijbewijs voor den tijd van 1 jaar. Mr. P. G. Adriaanse bepleitte vrij spraak. Ruiten verantwoordelijkheid der Radactie ,>De Zeeuwsche Beker." Ee volgende liefdegaven vloeiden in on zen „beker" tot versterking der verdrukte Christenen in Rusland: Lering Hr Krop te Goes f 65; Zondags school te O.kapelle f 5, eerste druppel uit Terneuzen f 5, van K. A. te Z. f 25, gift van N.N. te Terneuzen f 100; uit coll. G. K. te Goes f 10; uit coll. G. K. te Vrooi- wenp. f 1, te St. Laurens f 1, te Arnem. f 1, te Middelb. f 2.50, f 10; te Serooskerke f 1, lezing Ds Koning te 'lerneuzen f 50.41, door bemiddeling Ds Oussoren f 1, Ds Hippel f 1, Ds V. V. Vader f 5, nog enkele druppelen uit Tern, f 4.50, kl. meisjesver. Martha te Wolfaartsd. f2.60, Zendings- naaikrans te Souburg f 8, optreden Ds Kern en Lr Steinwand te M'burg f 186.45, mej. N.N. te M burg f 2.50, coll. bruiloft fam. G. te M'burg f 3, F. te Melisk. f 5. In totaal voor onze tweede rondgang met den „Beker" ontvangen de som van f 776.92. We zijn dus met al deze vóórdruppelen weer aan de eerste mille toe! Met. vriendelijken dank en dringende aanbeveling, Namens het Prov. Comité, A. KONING, Giro nr 220659. St. Laurens. Gouden jubileum Bijbelvereeniging voor Noord-Brabant en Limburg. Den 16den Juni mag de Bijbelvereeni ging voor Noord-Brabant en Limburg haar 50-jarig bestaan herdenken. Dank baar is het Bestuur voor hetgeen God door deze Vereeniging met haar drie col porteurs gedurende een halve eeuw heeft willen doen in het belang van Roomschen en ook van Protestanten. Daarnevens is het allen erkentelijk, die door gebed en gaven den arbeid steun den. Zou mettertijd het gezegend werk dezer Vereeniging gestaakt moeten worden? Niemand, die iets meer van nabij be kend is met hetgeen in den loop der jaren verricht en bereikt werd, zal dit wenschen. Welnu het Bestuur is overtuigd, dat het ook niet behoeft. Onder 's Heeren zegen zal het werk der Vereeniging voortgang kunnen hebben, maar naast gebed is in dezen tijd méér dan ooit noodig finan- ciëele steun van zeer velen. Groote gif ten, gelijk voorheen wel ontvangen wer den, blijven thans geheel achterwege, ter wijl meerderen tengevolge van de tijds omstandigheden, zeer tot hun leedwezen, zich genoodzaakt zagen te bedanken als contribuant. Bij gelegenheid van het 50-jarig be staan doet het Bestuur een dringend be roep op Kerkeraden om een extra-col lecte te willen houden voor meergenoemde Vereeniging, op Predikanten om extra gave te mogen ontvangen uit catechi satiebus of andere hun ter beschikking staande kassen en voorts op allen, die bij machte zijn in deze zoo moeilijke dagen nog iets te kunnen doen in het belang van Gods Koninkrijk. Zeer zou het Bestuur zich verblijden met Uwe opgave als Begunstiger of (en) voor Uwe grootere- dan wel kleinere feestgave. Alleszins is het bestuur zich bewust van het juiste, dat gelegen is in uw spre ken „dat in eigen kring veel te 'doen is", „dat voor zoo heel veel van buitenaf ge vraagd wordt", maar desondanks waagt het te verzoeken „wil bij gelegenheid van het gouden jubileum niet afwijzend staan tegenover het verzoek van bet bestuur, opdat het wel schoon en heerlijk, maar ook zoo moeilijk en onder allerlei tegen kanting plaats vindend werk onzer colpor teurs door ben niet zuchtend behoeft te geschieden en door hun getrouwen arbeid het Woord Gods in menig gezin dat er van verstoken of vervreemd is, moge ko men en daar onder den zegen des Hee ren zijn heilzame werking en invloed uit- oefene op hart en leven voor tijid en eeuwigheid. In de hoop, dat lezers en lezeressen van bovenstaande daartoe door gebed en gaven zullen medewerken, verblijven wij gaarne, Het bestuur der Bijbelvereen. voor Noord-Brabant en Limburg, Ds J. F. LIJSEN, Klundert, Voorz. Ds J. w. d. VLUGT, „Vrederust", Bergen op Zoom, Sercetaris. Ds JOH. D. JANSEN, Roosendaal (N.B.), Penningm. giro-nr. 103905. Bergen op Zoom, Juni 1935. der op te richten afdeeling. Nu is mij be kend, dat 2 personen zich 'hebben opge geten, te weten de heer M. de Groot en ondergeteekende. Dus bij gewonen gang van zaken kon men volgens recht aannemen; dat uit bovenstaanden één als bode werd be noemd, of beiden de leden zouden worden voorgesteld (bij eventueele oprichting) mits zij bekwaam zijn voor dat werk. Nu doet zich eohter tot veler verbazing deze vreemde 'handeling voor, dat iemand ais 'bode fungeert, die zich dien avond niet heeft opgegeven. Gaarne zag ik onderstaande vragen in uw blad beantwoord Welke heeren ma'ken deel uit van het comité, hetwelk deze zaken (heeft behan deld? Volgens welke artikelen van reglement of statuten 'handhaaft het comité zijn rechten in deze zaak? Is deze benoeming slechts voorloopig? Moet een benoeming als deze niet door de afdeeling zelf geschieden? Wordt bij eventueele „oprichting" als nog de benoeming aan de afd. zelf over gelaten? Met dank voor de opname, Jn. JAOOBSE. Grijpskerke (W.), Noordhoek A 91. Geachte Redactie, Te Grijpskerke is op Vrijdag 17 Mei een vergadering gehouden ter bespreking van de eventueele oprichting van een plaat selijke afdeeling van het algemeen zieken fonds „Walcheren", gevestigd te Vlissin gen. 'Op deze vergadering was onder meer óó>k gelegenheid zich op te geven als bode Excursie naar de Gruyter's fabrieken. Woensdag werd door een 60-tal klanten uit Goes en omliggende dorpen een bezoek gebracht aan de fabrieken van de N.V. de Gruyter te 's-Hertogenbosch. Met 2 autobussen werd de tocht gemaakt. De be/oekers werden ontvangen in het meis jesschaftlokaal van de nieuwe fabriek, waar koffie geserveerd werd. Daarna ving de rondgang door de fabriek aan. Door de hal van de fruitontvangst werd de Jam'hal bezoc'ht, waar het fruit verwerkt wordt tot jams, bessensap, appel- en pe- renstroop, appelmoes, limonades, enz. Waschmachines, steriliseerketels, vruch tensappers, vacuum-apparaat, alles in volle werking, gaven den bezoeker een duidelijk beeld van de bewerking, welke het fruit doormaakt eer de jampot of limonadeflesch gevuld is. Door de jam- pakkamer, waar een etiketteermaehine verbazend vlug haar werk doet, en de jam opslagruimte komt men in de expeditie hal van waar de verzending naar de meer dan 230 eigen winkels plaats 'heeft. Door de hal komt men in de vermicelli- en macaroni-fabriek. Deegkneedmachines, persen en vledlntanachine deze geeft aan de vermicelli de bekende „krakeling"- vorm, zijn zeer interessant. In de modern ingerichte bakkerij bakt een 40 m. lange gasoven de deegvormpjes tot koekjes of biscuits. Op een koel- en transportband wordt het bakwerk afgekoeld en naar de biscuftpakkerij op de volgende etage ge- tra nsnorteerd. Vandaar komt men in de bouillonblokjes- en soeppakkamer, waar tie pasmachme voor bouillonblokjes en die voor bloksoepen, het handverpakken van losse soepen en het afvullen, kurken en etiketteeren van aroma te zien is. Langs laboratorium en proeflokaal gaat de 'tocht naar de fietsafdeeling, de cen trale werkplaats, waar fietsen en drie wielers voor de Gruyter's bezorgdienst worden gemonteerd en hersteld. In de olie-aftapinricbting worden de sla-olie- flesschen gevuld en gekurkt, hier is ook een flessclhen-wasdhmachine met een ca paciteit van 2.5 millioen per jaar. In den kelder liggen millioenen flesschen opge slagen, verder ook vaten met fruit, dat verduurzaamd wordt om in den winter te kunnen verwerken. Na de rondgang in de nieuwe fabriek werd weer plaats ge nomen in de autobussen en gereden naar Royal" Vischstraat, waar gemeenschap pelijk een uitgebreide warme lunch ge bruikt werd en krach'ten verzameld voor den rondgang in de fabriek, aan de Orten- straat. Evenals des morgens werd bet gezel schap ook nu weer in 3 groepen verdeeld, welke onder leiding van een uitlegger ■door dit fabriekscomplex de rondgang aanvingen. Na de Zuidvruchten werd stil gestaan bij de thee, waar een kijkje ge nomen werd bij de breekinrichting en mengmachines. Vervolgens /trokken in het bijzonder 'de tbeepakmaohines de be langstelling. Over den papierzolder, waar een 300.000 kg. papier ligt opgeslagen, bereikt men de drukkerij op de 5e etage. Op de zakken- drukkerij, waar alle soorten voor de win kels over het ge'heele land vervaardigd worden, staan ook de druk en stanzma- chines. Daarna werd een kijkje genomen in de koffiefabriek. De ruwe koffie wordt beneden in een Jacobsladder gestort en gaat zoo naar de 5e etage. De sorteerma- cbine haalt de onrijpe boonen er uit. De goede koffie wordt dan in groote silo's gestodt, die 1.200.000 pond koffie kun nen bevatten. In de koffiebranderij staan 10 bijzonder geconstrueerde branders op gesteld met een capaciteit van 50.000 pond per dag. Na machinale ontsteening wordt de koffie afgewogen en direct naar de win kels verzonden. In het expeditie-lokaal werd even dc automatische brandweer-installatie ge toond. In de fabriek bevinden zich 5300 automatische brandweermannekes, zoo genaamde „sprinklers", 'die op regelma tige afstanden zijn aangebracht en waar van de dop smellt zoodra de temperatuur er onder te 'hoog wordt. Heeft dit plaats, dan gaat automatisch ;het brandalarm en komt water uit de sprinkler. Hierna werd de cacao- en chocolade fabriek bezichtigd. Het geheele proces werd gevolgd. Het ontdoppen, breken en Ingezonden Mededeeling. Koopt nu 2 pak 1.2.3., Holland's beste zelfwer kend waschmiddel. Tot 15 Juni geeft Uw win kelier 2 pak 12.3. voor slechts 30 cents en U ontvangt daarbij een der prachtige nieuwe leg- puzzles voor Uwe kinderen. Doet thans Uw wasch - vlug, veilig en goed - met 1.2.3. Onovertroffen ook voor het fijne goed. HANDEISONDERNEMING AKSOI AAEICOOAN I» 2 3 DOET DE WASCH/ branden van de cacao-boon, 'het malen, de fabricage van cacaopoeder het uilper sen der cacaoboter, de chocoladeberei- ding. De productie van de reepen-pak- machine bedraagt meer dan 20 millioen per jaar. In de Nieuwe Grutterij werd eerst be zichtigd de zuig-installatie, welke met een capaciteit van 20.000 kg. per uur de granen uit de schepen zuigt, waarna deze granen over 'zuiveringsmachines en auto matische weegschalen loopen en gestort worden in de groote silo's. Deze silo's, 30 in getal, kunnen 5 millioen pond rijst en granen bevaitten. Na nog een kijkje ge nomen te hebben op het reclame-atelier, in de Puddingpakkamer, vereenigden de I groepen zich in 'het Meisjesschaftlokaal, waar limonade en flikken geserveerd en aan de bezoekers briefkaarten van de fa brieken en een tablet chocolade aangebo den werden. Vermelden we nog dat voor de sociale belangen van het personeel ook gezorgd wordt. Er zijn keurig ingerichte schaftlokalen, afzonderlijk voor meisjes en mannen, wasohinrichtingen en kleed kamers. Regelmatig kan van douches worden gebruik gemaakt. Een en ander is van groot belang voor de 'hygiëne in de fa briek. Ook de fabriekskleeding is hierop ingesteld. 'Door een speciale juffrouw met diploma maatschappelijk werk wordt hierop toegezien en door haar worden ook de huisgezinnen bezocht, waaruit het personeel komt. Ook zijn de meisjes in de gelegenheid naai en kookcursussen te volgen. Na het bezoek, dat aan de deel nemers van 'de excursie een leerrijken dag bezorgd heeft, verlieten allen wel voldaan over de ontvangst de fabrieken van de Gruyter. Van het Hof. DEN HAAG. H. M. de Koningin heeft met ingang van 15 Juni 1935 aan Jkvr. A. M. baronesse Bentinck op haar ver zoek op de meest eervolle wijze ontslag verleend als hofdame van H. K. H. Prin ses Juliana der Nederlanden, onder dank betuiging voor de vele diensten door haar met zooveel toewijding in die betrekking aan H. K. H. bewezen. D'EN HAAG. De heffing op boter en de vervoervergunning voor buitenlandsche boter zijn voor de volgende week vastge steld op f 1.10 per K.G. Mr Steenberghe. DEN HAAG. Nu Mr Steenberghe het departement van Econ. Zaken heeft ver laten, hebben wij ons tot hem gewend met het verzoek in een interview enkele vra gen te beantwoorden, welke naar aanlei ding van zijn aftreden gerezen zijn. De heer Steenberghe deelde ons mede, dat hij de officieele mededeeling omtrent de ministerwisseling, welke namens het Kabinet dus ook namens hem j.l. Maandag gepubliceerd werd, voorloopig nog voldoende acht. Wanneer hij de pers commentaren met betrekking tot zijn af treden zal hebben 'gelezen, zal hij' op de zaak terugkomen. In welken vorm Mr Steenberghe dit zal doen, staat nog niet vast. Voorts deelde de heer Steenberghe ons nog mede, dat hij zich dezer dagen voor «enigen tijd naar buiten zal begeven, waarna hij zich metterwoon in Noord- Brabant gaat vestigen. De aardappel-regeling. DEN HAAG. Inzake het afloopen van de aardappelvervoerregeling wijzen wij nog op het volgende. De erkende handelaren die minder dan 10.000 K.G. aardappelen in voorraad heb ben, kunnen de door hen betaalde heffing toch gerestitueerd krijgen, indien zij huu voorraden bijeen brengen tot een hoeveel heid van 10.000 K.G. of meer en voor deze hoeveelheid door een hunner als vertrou wensman een restitutie-aanvrage laten in dienen. Tegelijk met de vervoerregeling vervalt ook de regeling voor restitutie ten behoe ve van liefdadige instellingen, zoodat de daarvoor in aanmerking komende instel lingen van dien aard, die nog voorraden hebben, waarop geen restitutie heeft plaats gehad, tijdig vóór 14 Juni haar aanvragen daartoe moeten indienen. Kon. bezoek aan Rotterdam. ROTTERDAM. In verband met het gis teren aangekondigde bezoek van H. M. de Koningin op Zaterdag 22 Juni a.s. aan Rotterdam deelt het comité tot huldi ging van de nagedachtenis van wijlen Z. K. H. Prins Hendrik in de gemeente lijke zeevaartschool mede, dat het in do bedoeling van H. M. ligt aanwezig te zijn bij' de overdracht aan het gemeente bestuur van het door dit comité in de zeevaartschool te plaatsen borstbeeld van Z. K. H. Prins Hendrik. D'e overdracht zal plaats vinden des middags om 2 uur in de hal van de zeevaartschool. De vliegtocht van de Ministers. ROTTERDAM. Vandaag hebben de le den van het Kabinet uitgezonderd de Ministers dr Dekker, Mr de Wilde en Prof. Slotemaker de Bruine, een vlieg tocht boven ons land gemaakt, met het D'ouglastoestel P.H.A.K.S. „De Sperwer", bestuurd door den heer Blaak. Om 9 uur arriveerde dr H. Golijn per auto uit Den Haag in gezelschap van Mevrouw van der Hoeven en freule de Savornin Lohman. Zij- werden begroet door den heer A. Plesman. EVen later arriveerden de Ministers Jhr de Graaff, Mr van Lith de Jeude en Prof. dr ir Gelissen, wier auto tus- schen de pont en het vliegveld door de politie was aangehouden wegens over treding van de maximum snelheid. D'e Ministers hebben bij hun aanhou ding „dienstzaken" ter verontschuldiging opgegeven. Weinig minuten later arriveerden de Ministers Oud en van Sehaik, beiden ver gezeld van hun dames. Tegen half 10 begaf het gezelschap zich naar het platvorm, waar „De Sper wer" getooid met de nationale driekleur wachtte. Het gezelschap, waarbij zich de heeren Plesman en Slotemaker hadden gevoegd, nam in de cabine plaats; precies om half 10 verhief het toestel zich van den gTond en verdween in Z.W. richting. Eerst is de Sperwer naar Haamstede gevlogen, waar te kwart voor 11 vlot werd geland. Van Haamstede ging de tocht naar Vlissingen, waar om 11 uur werd geland. Om 11.09 werd uit Vlissingen gestart en nadat de Sperwer eerst boven de We reldtentoonstelling te Brussel had gevlo-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 2