EERSTE BLAD VRIJDAG 7 JUNI 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND Buitenland Binnenland Uit de Provincie Kerknieuws Belangrijkste Nieuws Onderwijs. Uit den Qoeschen Raad. 1 - -• I III HUI cww—-rrmmmrm*m mjwji i i üitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emerge" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw A b o n n e m e n t. s p r ij s f '2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f020. Losse nummers 5 cent. Advertentiftn 80 cent per regel, Tngeeonden mededesliogBu 60 cent per regel. Kleins Advertentiën Dinsdags en Vnjdags f0 75, h;j vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Kentering. Meermalen is reeds gebleken, dat er bij de S. D. A. P. een kentering is waar te nemen wat betreft haar houding ten op zichte van Vaderland en Oranje. Van die kentering spreekt wat de heer E. van Hinte schrijft in de „Sociaal-De mocraat": „Waarom moet een sociaal-democraat zich tegen het huis van Oranje Nassau uitlaten? Er was een reden, toen onze strijd op uitgestrekter terrein gestreden werd en toen de regeerende partijen, zoo als het nu nog is, zich geheel van ons Koningshuis meester gemaakt hadden. Maar die reden schijnt ons (en al spreken 'wij voor ons zelf, wij gelooven toch niet, dat wij alleen staan) thans vervallen... De S.D.A.P. heeft zich bereid verklaard aan een democratische regeering deel te nemen. Wij waardeeren de uitspraak van ons congres. Wij voorzien, dat er binnen afzienbaren tijd inderdaad van deelname aan de regeering sprake zal zijn. Maar dan hebben wij ook nader onze houding te bepalen tegenover een der meest be langwekkende uitingen van Nederlander schap: het Koningshuis van Oranje- Nassau. Ons Nederlandsche' volk wenscht, onafhankelijk van eenige regeerende in stantie (dat is de laatste tijd duidelijk bewezen door een partij, die van het Koningschap een aanfluiting wenscht te maken) het huis van Oranje-Nassau. Het Nederlandsche volk leeft met de lotge vallen van het Vorstenhuis mede. Hoe dat komt? Het is traditie. En heeft Marx niet gezegd, dat de traditie als een looden last op de ideeën van het menschelijk geslacht drukt? Wij behoeven die Neder landsche traditie waarachtig niet te ver anderen. Wij behoeven dat daarom niet te doen, omdat ons Vorstenhuis bestaat door democratische opvattingen en het zijn ontstaan te danken heeft aan het streven naar vrijheid, dat nog steeds een goed-Nederlandsche uiting is. En tasten wij eenig socialistisch begin sel aan, door het huis van Oranje te waardeeren? Wij zien dat niet. En wij doen ons best de zaken zeer nuchter te bekijken." Van die kentering spreekt ook het vol gende bericht in de Socialistische pers: „Maandag bracht de minister van So ciale Zaken, Prof. Dr Slotemaker de Bruïne, vergezeld van den hoofdinspec teur van de werkverschaffing, Meyer de Vries, een bezoek aan het werkkamp voor vaklieden van de A.J.C. te Vierhouten. De minister arriveerde tegen half één op den Paaschheuvel, die naast de roode vI ag d e Neder1 andsche driekleur droeg." Wij kunnen hier thans buiten bespre king laten de vraag, welke motieven hier werken. Feit is het bleek ook uit vroegere publicaties dat de waardeering voor het Oranjehuis en de erkenning van den historischen band tusschen Nederland en Oranje zich ook in Socialistischen kring baan breekt. Evenals bij de N. S. B. de zwart-roode vlag op de eerste plaats staat, gaat ook hier de roode vlag voorop, maar men waagt het dan toch over de werklooze jeugd de Nederlandsche driekleur te doen wapperen. Er is eenige kentering. Een nieuw Pransch kabinet gevormd. Om 5,25 u, gistermiddag werd het be kend, dat Piètri de opdracht tot vorming van een kabinet had teruggegeven. Piètri zon zich bereid verklaard hebben zich tevreden te Btellen met beperkte vol machten. Hij zou de zitting van het parlement hebben laten voortduren. Tegenover zijin concessies had Piètri echter zijnerzijds den eisch gesteld, dat hij niet in zee zou gaan met een wankel ka binet, dat >op papier misschien over 15 of 20 stemmen meerderheid beschikte, maar slechts met een regeering, die op een breede republikeinsche meerderheid zou steunen. Dit schijnt niet mogelijk geweest te zijn. In den loop van den avond bleek Laval voor de tweede maal aangewezen te zijn om een nieuw kabinet te vormen. Hij verklaarde nog voor één uur gister nacht de nieuwe ministerlijst aan Presi dent Lebrun te zullen voorleggen.. De radicalen hebben dus eieren voor hun geld gekozen. In den loop van den nacht is Laval er inderdaad in geslaagd een nieuw ka binet te vormen. Nader wordt gemeld: Het nieuwe Kabinet ouder leiding van Laval heeft nadat het zich aan den Pre sident der Republiek Lebrun had voorge steld, reeds in den loop van den nacht een soort Ministerraad gehouden, waarin de richtlijnen voor de Regeeringsverklaring werden besproken. Vanmiddag om 5 uur vindt een 'offici- eele Kabinetszitting plaats, waarin de Re geeringsverklaring definitief zal worden vastgesteld, die reeds te 6 uur in de Ka mer en in de Senaat zal worden voorge lezen. De vlootonderhandellngen te Londen. De vlootonderhandelingen tusschen Engeland en Düitschland worden van beide zijden met de grootste discretie behandeld. Düitschland motiveert zijn wensch om een aanzienlijke vloot te bouwen, met het Russisch gevaar in de Oostzee en de Bot- nische golf. De vergadering van gisterenmiddag duurde bijna 3 uur. John Simon nam deel aan de besprekingen, nadat deze eenigen tijd hadden geduurd. D'e aanwe zigheid van Simon wijst er op, dat men in een nieuwe faze der besprekingen ge komen is. Men beschouwt dit als een aan wijzing, dat het centrale punt der be sprekingen van heden veeleer de politieke zijde dan de zuiver technische kant der kwestie geweest is. De grootste terughouding wordt in acht genomen. Goering te Belgrado. Het programma van het bezoek van Goering aan Belgrado maakt allerminst den indruk van dat eener particuliere aangelegenheid. Op het Duitsche gezant schap, waar Goering ook zijn intrek heeft genomen, werd gisteravond een galadi ner gegeven. Vandaag geeft Jeftitsj een diner en in den loop van den dag zal Goering door prins-regent Paul en ko ningin-weduwe Maria worden ontvan gen. Het aangekondigde bezoek van rijks minister Goering aan Rome zal niet di rect in aansluiting aan zijn reis naar den Balkan, doch eerst later plaats vinden. Aardschokken in Italië. Woensdagmiddag 'is in verscheidene steden van de provincies Romagna en Venetië een aantal aardschokken gevoeld. Tamelijk hevig waren de schokken te Faënza, waar de bevolking zeer ver schrikt was. Ook werd hier aanzienlijke materieele schade veroorzaakt. Het epi centrum van de beving bevond zich op ongeveer 30 K.M. van Faënza. Minder hevige aaxdstooten werden ge voeld te Bologna, Ferara Forli en Vero na. Uit vrees verliet een deel der bevol king de huizen, doch voor zoover tot na toe vastgesteld kon worden, werd niemand gewond. Verdere versterking van de Belgische luchtmacht. Overeenkomstig een reeds geruimen tijd geleden opgemaakt luchtvaartpro gramma heeft de Belgische minister van landsverdediging thans weer 30 nieuwe militaire vliegtuigen besteld. In Septem ber a.s. zal het luchtvaartregiment te Evere-Brussel met een eerste escadrilje worden versterkt. Tevens bestaat het plan, dit jaar nog tot een nieuwe bestelling van kanonnen, voor de luchtvaartartillerie bestemd, over te gaan. Versterkte propaganda der Natlonaal- Sociallsten In Oostenrijk. De Oostenrijksche staatspolitie heeft een onderzoek ingesteld naar de actie van de een dezer dagen ontdekte nieuwe nationaal-sooialistisohe propaganda cen trale te Weenen. Sedert eenige maanden versoheen in Weenen een „Illegale Korrespondenz", dat o.a. nationaal-sooialistisoh propagan- da-materiaal verbreidde en de Oostenrijk sche regeering en de Italiaansche hou ding jegens Oostenrijk aanviel. Ofschoon bij) de politie den zetel van deze „Korrespondenz" wel bekend was, wilde men eerst voldoende bezwarend ma teriaal hebben om te kunnen optreden. In verloop van tijd bleek, dat tot de leiders behoorden een „Ministerialsekretar", die onmiddellijk werd ontslagen, twee inge nieurs en vier journalisten. Uit het gevonden materiaal koint duide lijk aan het licht dat de natiouaal-socia- listen, na een periode van passiviteit een uitgebreide actie zoowel in als buiten Oostenrijk voerden. O.a. zijn een groot aantal circulaires gevonden, bestemd voor buitenlandsche hotels, reisbureaux, waar in vreemdelingen wordt afgeraden om hun vacantie in Oostenrijk door te bren gen, vanwege het voortdurend gevaar van politieke onlusten. Gebleken is, dat de Duitsche regeering op de Duitsche correspondenten in Oos tenrijk een steeds sterker druk uitoefent om aan de nationaal-socialistische pro paganda mee te werken. Waarschijnlijk zal het nat.-socialistisch propaganda-cen trum thans naar Boedapest worden ver plaatst. Italië eischt dat de journalisten zich beperken. Naar het Romeinsche blad „H Mes- sagero" meldt, heeft de onderstaatssecre taris voor de pers en propaganda, graaf Ciano, bepaald, dat met ingang van 18 Juni a.s. de Italiaansche dagbladen niet meer dan eenmaal per week tien pagina's mogen maken en 'sWoensdas en 's Vrij dags zes pagina's moeten maken. Dé ove rige dagen mag de krant in geen geval uit meer dan acht pagina's bestaan. Korte Berichten. Thans wordt het aantal dooden van de aardbeving in Beloedsjistan opgegeven als 60.000. Het door de aardbeving getrof fen gebied is 200 kilometer lang en 30 breed. Men berekent de materieele schade op verscheidene millioenen pond sterling. De Portugeesche vlieger Fargo is zwaar gewond en zijn mecanicien die onlangs naar Timor was gevlogen, ge dood, toen hun toestel bij een landing te Vizou tijdens een luchtvaartfeest veron gelukte. Het toestel is geheel vernield. Gisterochtend is het 't „bliksemvlieg- tuig" der Duitsche Lufthansa gelukt het traject Keulen—Berlijn in 85 minuten af te leggen, met een gemiddelde snelheid van 365 K.M. per uur. Een ander vliegtuig is deze week van Hamburg naar Keulen in 70 minuten gevlogen. De gewone tijd is 95 minuten. Te Santa Anna in Galifornië zijn gisteren aardschokken waargenomen, waardoor de huizen op hun grondvesten schudden en schilderijen van de muren vielen. Ongevallen of ernstige beschadi gingen kwamen niet voor. NIEUWE RIJTUIGEN VAN DE SPOORWEGEN. Drie klassen in één wagen ondergebracht. Bij Werkspoor, zoo meldt de „Maas bode", is er een geheel nieuw type wagen gearriveerd, van een serie, die bij de spoorwegen-ingenieurs worden aangeduid als A. B. G. doorgangsrijtuigen. Het opmerkelijke van deze wagens is, dat onder één kap zoowel le, 2e als 3e klasse is aangebracht. Een groote verbe tering voor 'het doorgaand reizigersver keer op internationale lijnen, waardoor het overstappen voor verschillende rich tingen wederom aanzienlijk wordt be perkt. In het jongste nummer van „Spoor- en Tramwegen" vertelt de heer Ir E. Bolle- man Kijlstra, hoofdingenieur, chef van den Rijtuig- en Wagenbouw een en ander over deze nieuwste aanwinst onzer spoor wegen. De nieuwe rijtuigen bevatten één coupé eerste klasse, één coupé die naar gelang van de behoefte als eerste of tweede klas se dient, twee voor de tweede klasse en zes voor de derde klasse. De geheele wa gen is eenigszins in stroomlijn gebouwd, waardoor een vrij sierlijk en opvallend uiterlijk werd verkregen. Ook aan het in terieur is veel zorg besteed, waarbij meer dan in vroegere wagentypen metaal is verwerkt. Dubbele, metalen schuifdeuren scheiden de coupé's van de gang en de constructie daarvan is aldus, dat niet moer zooals vroeger, alle deuren automa tisch dichtrollen in de rij-richting, zoodra de remmen worden aangeslagen. In de eerst© en tweede klasse is een trijpbekleeding aangebracht, terwijl deze klassen resp. aan vier en zes reizigers zitplaats bieden. Ook de „facultatieve" eoupó heeft 0 zitplaatsen. Dé derde klas se, voorzien van een kunstlederen beklee ding, biedt ruimte voor acht passagiers. Comfortabele, breede ramen, geven een vrij uitzicht naar buiten en vooral het uit zicht aan de zijde van de gang is aanmer kelijk verruimd. Een ingenieus systeem voor verwar ming en luoht-verversching, naar believen door stoom of electriciteit in werking ge steld, verhoogt het comfort in de coupé's. Ten deele werkt de temperatuurregeling zelfs automatisch door middel van een thermostaat in de gemeenschappelijke af voerbuis van de lucht uit de coupé's. Eén dynamo, aangedreven via een ket ting van een wiel-as, is in ieder draai- stel aangebracht. 'De eene dynamo levert stroom voor de verlichting, de andere laadt de accumulatorenbatterij voor de ventilatie op. Daar de wagens op verschillende Euro- peesche trajecten zullen worden gebruikt, moest met allerlei eischen van de andere spoorwegmaatschappijen en nationale voorschriften worden rekening gehouden. D'aarom 'heeft men de draaistellen van twee remsystemen voorzien, vooreerst de bekende hoogedruk-Knorr rem, eveneens van de Henry rem, tenslotte ook van de voor Oostenrijk voorgeschreven losklep. SURINAME'S GOUVERNEUR NAAR NEDERLAND. Besprekingen met de regeering. Aan den heer Prof. dr J. G. Kielstra, gouverneur van Suriname, is met ingang van den dag in de maand Augustus a.s., waarop hij Suriname zal verlaten, in 's lands belang vier maanden verlof naar Europa verleend. Als waarnemend gouverneur zal, na het vertrek van den heer Kielstra, op treden de beer mr J. G. Brons, voorzitter van het Hof van Justitie te Paramaribo Naar aanleiding van dit bericht, kan er op gewezen worden, dat het in de laatste jaren meermalen is voorgekomen, dat de gouverneur van Suriname en Cu racao naar Holland kwamen om in per soonlijk contact met den Minister van Koloniën en diens Departement verschil lende kwesties te bespreken. Gouverneur Rutgers is ook in Nederland geweest tij dens zijn ambtsperiode evenals gouver neur van Slobbe. Prof. Kielstra zal nu ook eenigen tijd in ons land vertoeven en daarbij tal van staatkundige en economische kwesties, Suriname betreffende en welke minder gemakkelijk per correspondentie opgelost kinnen worden, nader met de Regeering bespreken. H. M. de Koningin naar Barneveld. Tijdens de officieele opening van den landdag van den B. V. L., welke gister middag te Barneveld gesohiedde, werd medegedeeld, dat H. M. de Koningin he den een bezoek aan Barneveld zal bren gen. H. M. zal te omtreekt twee uur daar aankomen, waarop na de officieele ont vangst de leden van den B. V. L. voor H. M. de Koningin zullen defileeren. Herinnerings-enveloppen der K. L. M. Een enveloppe in oranje-blanje-bleu, welke op alle kantor ender K. L. M. en bij de agentschappen gratis verkrijgbaar is, zal de herinnering levendig houden aan de opening van den tweemaal wekelijk- schen dienst Amsterdam-Batavia v.v. op 12 Juni a.s. Boven aan de enveloppe is in oranje een Douglas-vliegtuig afgebeeld, waaromheen in een krans de woorden staan: „Ter herinnering aan de eerste vlucht van den tweemaal wekelijkschen dienst Amsterdam-Batavia v.v. 12 Juni 1935". Links op de enveloppe bevindt zich in blauw de aanduiding: „Per lucht post - by airmail", waaronder in oranje het embleem der K. L. M. Ongetwijfeld vullen verzamelaars deze uitgave op hoogen prijs stellen. Hoog bezoek door de lucht. Hedenmorgen zijn de zes ministers per Douglas vliegtuig van Waalhaven opge-, stegen en gevlogen naar Haamstede waar de koffie werd aangeboden. Nadat men daar eenigen tijd vertoefd had, ging het verder door de lucht naar het vliegveld Vlissingen, waar men te ruim half elf daalde. Hier was de burge meester van Vlissingen, de heer G. A. van Woelderen, aanwezig, die de hooge bezoekers verwelkomde. De Ministers heb ben met hun dames enkele oogenblikken in het restaurant opgehouden en zijn toen een kijkje gaan nemen bij het sportvlieg- tuig, dat op de Schelde gebouwd is en dat men buiten den hangar had gereden. Met groote belangstelling werd de machine in ©ogenschouw genomen, waar na te ruim elf uur weer werd opgeste gen voor de vlucht naar Eindhoven. Voor den te Goes te houden Olie- bollendag ten bate van het Crisis-Comité is door de Qliefabrieken Calvé-Delft, 100 Kg. olie gratis beschikbaar gesteld. Schore. De leurder de Pree had gister het ongeluk, dat het paard, gespannen voor de kar, op hol sloeg. De kar en het tuig zijn vernield, terwijl het paard ver moedelijk moet worden afgemaakt. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Ede, H. A. Leenmans te Delft. Bedankt voior Twello, A. Hymans te Nijverdal. Geref. Kerken. Aangenomen naar Hardinxveld, J. J. Beukenkamp, cand. te Sleenwijk. Geref. Gemeenten. Beroepen te Bruinisse, J. Fraanje te Barneveld. Binnenland. Naar verlaging van de woninghurcn. Koninklijk bezoek aan Rotterdam. De afgebroken onderhandelingen met Düitschland. Zes ministers in de lucht. Buitenland. Een nieuw kabinet in Frankrijk. De vlootonderhandelingen te Londen. Aardschokken in Italië. hage beroepbaar verklaard in de Geref. Kerken. Krulningen. In de vergadering van no tabelen der Ned. Herv. Gem. alhier werd in de vacature van voorz. gekozen dhr A. J. Lindenbergh. Beroepbaar. De heeren J. Plomp te Rijswijk (Z.H.) en H. J. Spier te 's-Gra- venhage, beiden cand. aan de Vrije Uni versiteit, zijn door de classis 's-Graven- Examen Acte L.O. Aan de Chr. Kweekschool te Middel burg slaagden voor het eindexamen de dames: F. W. Hage, St. Aunaland; J. P. H. Oggel, Axel; P. Verheul, Oost- en West-Souburg; M. A. Harinck, |H. G. Lodewijk en G. D. M. Pel, allen te Mid delburg en de heer A. Ludikhuize te Middelburg. Middelburg. Mej. A. M. Wondergem, onderwijzeres aan de Chr. school, Singel straat alhier, heeft wegens huwelijk te gen 1 Sept. a.s. als zoodanig ontslag aan gevraagd. Goes. Bij het op 6 Juni j.l. gehouden examen voor ziekenverpleging (dipl. A.) slaagden: de zusters A. Dekker, A. Ch. M. Koert, Ch. C. v. d. Linde, J. v. d. Mast, A. J. Schultz. Allen opgeleid in het Gast huis te Goes. Bezuiniging bij onderwijs. Het hoofdbestuur van „Volksonderwijs" heeft een adres aan de regeering gezon den, waarin het bezwaar maakt tegen het bezuinigingsplan-Colijn, en wel in het bij zonder tegen de voorgestelde verhooging van de leerlingenschaal voor de school voor U. L. O., tegen verhooging van de leerlingenschaal voor de kleinste, de z.g. één- en tweemansscholen van het ge woon lager onerwijs, voorts tegen het voorstel om bijna een derde deel der onderwijzers te vervangen door z.g. „kwee- kelingen"; tegen voortgaande opheffing van openbare scholen met meer dan 60 leerlingen in kleine gemeenten tegen het voorgestelde art. 205 der L.O.-wet, tegen het voornemen om alle lagere dagnijver heidsscholen, waarvan de cursus langer dan twee jaren duurt, geleidelijk om te zetten in scholen met een cursusduur van twee jaren. Te 's-Gravenhage slaagden van de zes candidaten, die aan de Industrie- en Huishoudschool te Middelburg werden opgeleid voor het examen „Hulp der Moeder", afgenomen door de Vereeniging „Tesselschade", de dames J. Drioel, M. H. Pots, P. van Rigteren, allen Middelburg; G. J. Lems, Vlissingen; A. S. C. Seijs, Serooskerke, W. Westland, Vlissingen. Deze keer heeft de Goesche Raad het moeten afleggen tegen dien van Middel burg. De hoofdstedelijke vroedschap was Woensdag wonder boven wonder in zeven kwartier klaar, maar die van Goes deed meer dan drie uur over de afwerking der agenda. Het was kwart voor vier, eer men over de ingekomen stukkon was uitgepraat. Er zaten n.l. enkele paperassen tusschen, waarover blijkbaar veel te zeggen viel, Daar was eerst het omvangrijke rap port van den directeur van Gemeente werken over de zoogenaamde contra-pres tatie door de werkloozen, waarmede B, en W. zich vereenigd hadden. Daarover had de S.D.A.P. weinig goeds te zeggen. In deze bestrijding zat veel overdrijving. Men kan het stelsel van contra-prestatie, waarin op zichzelf toch niets verkeerds zit, doen ontaarden doch daar waakt de Minister zooveel mogelijk tegen maar men kan in de bestrijding ook de redelijkheid uit het oog verliezen. De hoofdzaak is, maar nogeens, daarop wordt van hoogerhand gelet, dat de in contra prestatie uit te voeren werken aan de gestelde eischen voldoen. Is dit in orde, dan kan toch niemand eenig steekhou dend bezwaar opperen. Ook Goes moet zich schikken in min der prettige omstandigheden. Liever was het zeker geheel den Raad, als doorloo pend de werklooze hoofden van gezin nen en kostwinners in de werkverschaf fing een middel van bestaan vonden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1