«7AKKEHTJE© Gemeenteraad van Goes Kalmte bij Examens. bl| Hoofdpl|n, Kiespijn, Spierpijn, Pv Zenuwpijn, RhtumaMiche pijnen Uit de Provincie Bovengenoemde 6lager-redenaar zond derhalve op 3 Mei den volgenden brief aan het bestuur van de Mussert-partij: „Hierbij deel ik u mede, dat mijn be danken als lid der Nationaal-Socialisti- sche Beweging, gedaan op Zaterdag 16 Maart j.l. als officieel moet worden be schouwd. Uit verschillende kringen bereiken mij de berichten, dat mijn bedanken niet door de leiding was aanvaard. Voor de goede gang van zaken deel ik u mede, dat die berichten in strijd zijn met de feiten. Derhalve stel ik er prijs op u nogmaals schriftelijk mede te deelen, dat mijn besluit vaststaat en ik geen prijs meer stel op het lidmaatschap uwer be weging". Ie arme kerel zit intusschen zijn leven lang met een strafregister, dat niet voor de poes is. (Slot.) Voortgezet werden de discussies over het adres van den heer J. J. de Jonge inzake bebouwing en straataanleg op het terrein van wijlen den heer de Bokx. Dhr Jonkers zou willen toestaan hier een straat aan te leggen. Dan kan de familie verder gaan. De v o o r z. zegt, dat dit krachtens wet en Kon. Besluit niet mogelijk is. Dhr Jonkers: het gaat alleen om een parallelstraat, wat in het Kon. Be sluit niet is bedoeld. De v o o r z. had alleen de requestran- ten ter wille willen zijn met een voorloo- pige, principieele beslissing. Maar de meeningen blijken verdeeld. Dhr V i s s c h e r wil zich niet graag vastleggen met een of andere toezegging. Dhr Jonkers vraagt, wanneer het uitbreidingsplan komt. De voorz. vermoedt dat het ongeveer een jaar zal duren. Dit hangt samen met de grenswijziging. De discussies worden gesloten. Een be sluit wordt niet genomen. Reclame straatbelasting. Dhr Simons licht het adres toe, dat daarna wordt aangehouden. Le geloofsbrieven van het nieuwbe noemde Raadslid, den heer Mr H. G. J. Zaayer, worden onderzocht. Tot zijn toe lating wordt besloten. lot leden der schattingscommissie voor de rijksinkomstenbelasting worden be noemd de heeren P. Ghamuleau, J. Jon- gepier, A. L. van Melle en A. Vermaire. Wijziging begrooting 1934. Dhr V i s s c h e r komt er tegen op, dat nu pas bekend wordt, dat de post steunver- leening werkloozen 35.000) met 11.000 moet worden overschreden. Had niet beter geraamd kunnen zijn? De voorz. antwoordt, dat men nu door de ervaring is geleerd. De raming was hij de begrooting 1934 een slag in de lucht. Controle op onderhouds werken der gemeente. Dhr Simons verdedigt zijn voorstel. Spr. vindt den tegenwoordigen toestand, dat beneden het tarief wordt gewerkt, onjuist. Het spijt Spr., dat B. en W. zijn voorstel geheel afwijzen. Het staat vcor Spr. vast, dat er niemand voor verlies werkt. Wordt er dus beneden tarief gewerkt, dan moet er wat anders gebeuren. Spr. dringt aan op meer controle. In dien geest doet Spr. een voorstel. Dhr C r u c q heeft niet het idee, dat er sterk geknoeid wordt. Vorig jaar is be sloten het werk niet zonder meer aan de laagste inschrijvers te gunnen. Daaraan hebben B. en W. niet de hand gehouden. Dit geeft misschien aanleiding tot min derwaardige practijken. Dhr Simons zegt, dat er meermalen verschillen in de rekeningen geschikt moeten worden. Dit weten B. en W. ook wel. Dit bewijst, dat er iets niet in orde is. Controlebons zijn volgens Spr. noodig. Dhr Jonkers acht controle ook ge- wenscht. In andere gemeenten bestaat ook wel een controle-systeem. De voorz. juicht elke poging tot con trole toe. Maar het is moeilijk een systeem te vinden, dat in de practijk uitvoerbaar is en voor een gemeente van de grootte als Goes niet te veel kost. Dhr Simons vindt het overdreven om te zeggen, dat het controle-systeem, door Spr. voorgesteld, uitbreiding van personeel tengevolge zou hebben. Weth. Goedbloed zou graag bewij zen zien, dat er geknoeid wordt. Spr. heeft vertrouwen in de controle van Ge meentewerken. Dhr Tf o 1s t e 11 e weet van een werkgever, dat, wanneer er ingeschreven wordt 19 pet. beneden tarief, er móét ver loren worden. De voorz. zegt, dat het hier een kwestie van vertrouwen is. Er wordt zoo veel mogelijk gecontroleerd. Spr. ver klaart, dat B. en W. in dit opzicht dili gent zullen zijn. Dhr Simons wil de voorwaarde stel len, dat inschrijvingen beneden tarief ter zijde worden gelegd. B. en W. zullen dit overwegen. De Gasthuiskwestie. Te voorz. zegt, dat bij B. en W. de mededeeling is ingekomen, dat het Gast- huisbestuur tot tijdelijk administrateur heeft benoemd den heer G. M. den Herder. B. en W. hadden hoop, dat de beslis sing inzake de pensionneering van den heer Adriaanse gevallen zou zijn. Maar dit is niet geschied. Daardoor kan in deze vergadering geeen definitieve administra teur worden benoemd. Nu heeft het Gast- huiabestuur dus een tijdelijk administra teur benoemd, waartoe het 't recht heeft Deze kwestie zou hier niet besproken behoeven te worden, maar er is hierover veel gesproken en geschreven, zoodat Spr. er in 't publiek mededeeling van doet. Dhr C r u o q vindt deze voorstelling van zaken onschuldig, maar toch is de loop van zaken in strijd met den oproep in de bladen. De voorz. erkent dit. Maar B. en W leefden bij het plaatsen der advertentie in de veronderstelling, dat de kwestie met Adriaanse zou zijn beslist. We wisten, dat de heer Van Greuningen met 1 Juli niet meer ter beschikking van het Gasthuis- bestuur zou zijn. Dhr C r u c q: in werkelijkheid is de si tuatie zoo niet. Het was best mogelijk den Raad een tijdelijke benoeming te laten doen met toezegging van een vaste benoe ming. Hetzelfde is wel gebeurd met oen hoofd van een school, Ook had aan den heer van Greuningen gevraagd kunnen worden nog wat langer in functie te blij ven. De voorz. antwoordt: in het geval met het schoolhoofd was ontslag verleend. Nu is dit niet het geval. De heer Van Greu ningen is niet bereid na 1 Juli in functie te blijven. Dhr V i s s c h e r kan zich niet bedwin gen. Hij moet spreken. Het is de bedoe ling van B. en W. niet geweest, de zaak zoo te behandelen als nu is geschied. Spr. wil de zaak precies zeggen zooals ze is. Spr. kan verklaren, dat de tijdelijke benoeming van het Gasthuisbestuur een vast karakter draagt. De voorz. zegt, dat het eerst zijn be doeling was om, nadat deze benoeming tijdelijk was geschied, aan den Raad een zekere sympathiebetuiging daarvoor te vragen. Maar nadat Spr. had vernomen dat een lid, van het Gasthuisbestuur hier over in openbare vergadering had gespro ken en de pers had geïnspireerd, is hij daarvan teruggekomen. Dhr Vermaire licht de tijdelijke be noeming toe in denzelfden geest als de voorzitter. Er bleef niets anders over dan een tijdelijk administrateur te benoemen omdat geen vaste kan worden benoemd Spr. bespreekt in dit verhand een ar tikel irf „De Zeeuw" van 1 Juni j.l. Spe ciaal komt Spr. op tegen de bewering, dat de benoeming van den heer Den Herder al lang in kannen en kruiken was. Daar is geen sprake van. Spr. heeft althans aan een afspraak geen deel genomen. De meerderheid wilde de minderheid niet muilkorven, maar wilde eerst den Raad in kennis stellen, vóór de benoeming pu bliek mocht worden. Ware bedoeld artikel afkomstig van een buitenstaander, dan was Spr. er niet op ingegaan. Maar nu insinueert een gasthuisbestuurder er allerlei dingen in aan 't adres van zijn mede-bestuurders. Hier zijn de belangen van het Gasthuis geschaad en een eerlijke zaak in een valsch daglicht gesteld. Dhr V i S3 cher: het is hier niet de plaats om over een persartikel te spre ken. Spr. draagt hiervoor geen verant woordelijkheid. Hij heeft het niet ge schreven en alleen inlichtingen aan de pers verstrekt, toen ze hem gevraagd werden. Men wilde Spr. wel degelijk muilkorven en geheimhouding opleggen De mededeeling behoefde niet op de Raadsvergadering te wachten, want het Gasthuisbestuur was bevoegd tot een tij delijke benoeming. Deze tijdelijke bonoe- ming en dat is de hoofdzaak 1 draagt echter het karakter van een vaste. Dit is ook door het Bestuur volmondig erkend. Verder is niemand van de andere solli citanten opgeroepen. De meening van de meerderheid stond vast. Niet Spr., maar de meerderheid heeft de belangen van het Gasthuis geschaad, door op een dergeijke wijze iemand te be noemen. De voorzitter acht het onmogelijk, dat de tijdelijke benoeming een vast ka rakter zou hebben, zoolang de Raad er niet zijn sanctie aan gehecht had. Spr. wil hierover echter niet te lang praten, omdat daardoor de belangen van het Gasthuis zouden worden geschaad. We maken allen op onze beurt wel eens een fout. Het is zeker een eigenaardige figuur, dat een lid van een college tegenover an deren een weergave van de notulen eener vergadering geeft. Spr. kan zich begrij pen, dat anderen zich daaraan hebben gestooten. Anderzijds zou Spr. de meerderheid van het Gasthuisbestuur den raad willen geven, namens B. en W., om bij een de finitieve benoeming meer dan nu reke ning te willen houden met andere solli citanten. Spr. adviseert: maak nog eens kennis met enkele sollicitanten. Dan zou voldaan worden aan den wensch van den Raad. Dhr Eckhardt twijfelt niet aan de goede bedoeling van het Gasthuisbestuur maar betreurt toch, dat het ontactisch heeft gehandeld. D'e voorzitter hoopt, dat de defini tieve benoeming spoedig zal kunnen plaats hebben en dat het Gasthuisdrama nog eens in een blijspel zal veranderen. D'e cijfers vallen nu reeds mee. Dhr de R o o onderschrijft de wenk van den voorzitter, maar toch gelooft Spr., dat dhr Visscher door zijn publi catie het belang van het Gasthuis heeft geschaad. Dhr Visscher had moeten wachten tot de definitieve benoeming. Do verhoudingen in het Gasthuisbestuur zijn nu vertroebeld. Dhr van Melle vraagt den heer Vis scher of men hem absolute geheimhou ding wilde opleggen, dan wel tot B. en W. het wisten. Dhr C r u c q ziet in deze zaak twee fouten. Het is verkeerd, dat een medebe stuurder solliciteert naar deze betrek king. Hij had als bestuurder moeten be danken. Spr. vraagt: als de heer Den Herder geen bestuurder en geen bekende geweest was, zou hij dan zijn benoemd? Volgens Spr. is daar geen sprake van. Dit zegt feitelijk alles. Devoorzitter: laten allen, die fou ten hebben gemaakt, hun hand in eigen boezem steken. Dhr Visscher kan begrijpen, dat hij het zwarte schaap is. Maar Spr. over weegt memories te schrijven van wat er na 5 Januari is gebeurd. Men negeert de minderheid in het Gasthuisbestuur straal. Spr. heeft naar beste weten de publieke belangen behartigd. Maar ook de keurige rede van dr Planteydt werd geen woord waardig gekeurd. Spr. is bereid den burgemeester per soonlijk in te lichten op verschillende punten. Dhr Vermaire wil dr Planteydt vragen of er altijd sprake is van een meerderheid en een minderheid in het Gasthuisbestuur. Dhr Visscher: ik spreek over deze benoeming. Verder zegt Spr., dat de hee ren Thomassen en Pieterse geheimhou ding wilden opleggen. Rondvraag. Dhr Hollestelle klaagt over een pulphoop en mestvaalt in de Scheldestraat. Onderzoek wordt toe gezegd. Dhr d e R o o meent, dat het stemge- heim in het lokaal bij den heer Jacobs niet voldoende gewaarborgd was. Ook hier wordt onderzoek en zoo mo gelijk verbetering toegezegd. Hierna te kwart over vijf sluiting. Een goed begin is het halve werk. Mijnhardt's Zenuwtabletten verzekeren U een goed begin, want zij helpen U over Uwe aanvankelijke zenuwachtigheid heen. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. MOTORRIJDEND NEDERLAND. Het aantaal personen-auto's neemt nog vrij sterk toe. Telken jare publiceert het centraal bu reau voor de statistiek een uitermate be langwekkende hoeveelheid cijfers over de aantallen auto's, motorrijwielen, autobus sen en vrachtauto's in ons land. D'e dezer dagen verschenen statistiek (stand op 1 Augustus 1934) geeft, aldus schrijft de A. N. W. B., Toeristenbond voor Neder land, een heel wat minder optimistisch beeld dan vroeger het geval was, toen de grafische lijnen in ononderbroken steil heid naar boven klommen, getuigenis af leggend van een evolutie op verkeersge bied, die te meer interessant was omdat zoovele andere statistieken chronisch te rugliepen. De statistiek, welke betrekking heeft op 1 Augustus 1934, geeft de volgende eind cijfers te zien, waarbij tevens vermeld is hoeveel motorrijtuigen in ons land voor komen per 1000 inwoners: Aantal motorrijwielen en fietsen met hulpmotor: 1 Aug. 1931 per totaal 1000 inwoners 33.378 (4,2), 1 Aug. 1932 37.694 (4,7), 1 Aug. 1933 42.122 (5,15), 1 Aug. 1934 44.411 (5,36). Aantal personenauto's: 1 Aug. 1931 75.369 (9,5), 1 Aug. 1932 81.277 (10,08), 1 Aug. 1933 85.400 (10,43), 1 Aug. 1934 90.088 (10,87). Aantal autobussen: 1 Aug. 1931 3.625 (0.45), 1 Aug. 1932 3.783 (0.47), 1 Aug. 1933 3,814 (0,47), 1 Aug. 1934 3.814 (0.46). Aantal vrachtauto's: 1 Aug. 1931 46.012 (5,8), 1 Aug. 1932 48.4-94 (6,01), 1 Aug. 1933 49.007 (5,99), 1 Aug. 1934 49.951 (6,02). Tezamen: 1 Aug. 1931 158.384 (19.96), 1 Aug. 1932 171.248 (21.24), 1 Aug. 1933 180.343 (22.04), 1 Aug. 1934 188.264 (22.71). Merkwaardig is het daarbij te consta- teeren dat het aantal personenauto's vrij wel geleidelijk blijft toenemen. Wel is het accres hier minder sterk dan eenige ja ren geleden: van 1929 tot 1930 en van 1930 tot 1931 steeg het aantal personen auto's in ons land telkens met ruim 7500 stuks. Van 19311932 was de stijging nog geen 6000, van 19321933 bedroeg het accres 4123 auto's en van 1933 tot 1934 zien we het aantal personenauto's stijgen van 85.400 tot 90.088, dus rond 4500. Hjet aantal autobussen bleef het laatste jaar merkwaardigerwijze precies gelijk en verschilt ook niet veel met dat van vorige jaren. Het aantal vrachtauto's is in de laatste drie jaar maar weinig toegeno men; van 1931 op 1932 nog met 2482, maar van 1932 tot 1933 met 513 en van 1933 op 1934 met 944. De fiets met hulp motor blijft zich in een stijgende popu lariteit verheugen. Op 1 Aug. 1930 telde ons land er 131, in 1931 waren er reeds 1055, in 1932 steeg het aantal tot 4775, in 1933 tot 8721 en op 1 Aug. 1934 reden er al 11.540 rond. Ze warden thans ook in diverse soorten in Nederland vervaardigd en de statistiek van de komende jaren zal wel leeren, dat deze handige en economi sche vervoermiddelen steeds meer toepas sing zullen vinden. Interessant is verder het overzicht van den ouderdom der motorrijtuigen in de drie grootste steden. Van de ruim 21.000 personenauto's (die men in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag tezamen houdt) is namelijk 39 pet. van het jaar 1929 of ouder. De provincie Noord-Holland is het rijkst aan motorrijtuigen met 29 stuks per 1000 inwoners, in Drente telt men er slechts 17 per 1000 inwoners. Chr. Lagere Landbouwschool te Axel. Een dag van bijzondere en ongewone beteekenis was het gisteren voor de Ghr. Lagere Landbouwschool en de gansche daarom heen levende landbouwkringen. Deze dag toch was de officiëele afscheids- dag van den heer P. le Feber als direc teur dezer inrichting, aangezien hij den pensioengerechtigden leeftijd bereikt heb bende, eenige maanden geleden ontslag heeft aangevraagd. Tevens echter was het de dag vein de installatie van het nieuw benoemde hoofd de heer K. Booy uit Dalfsen (O.) Te kwart over 2 opende de heer G. de Putter als voorzitter van den Ghr. Boe- ren- en Tuindersbond deze vergadering, Een woord van welkom werd gericht tot vergadering en autoriteiten, waaronder de heeren Huizinga, insp. van het Land bouwonderwijs,Mesu, van de commissie van toezicht in deze provincie, de hoofd bestuurders Dominicus en Vogelaar van de Ghr. B. T. B., de heer Quaak van de afd. West Z.-Vlaanderen, de oud-voorz. en ex- burgemeester Joh. de Feijter van Zaam- slag, de burgemeester van Axel enz. Die heer le Feber het woord verkrijgende, begon met tal van jeugdherinneringen uit 't verre verleden te schetsen en hoe hij als kweekeling en vervolgens als onderwij zer werd aangesteld op een salaris van aanvankelijk f400 te Groede en later f 525 te Axel. 43 jaren geleden kwam hij hier en na 25 jaar in functie te zijn ge weest, bij het gewone Lager Onderwijs, werd hij op treffende wijze gehuldigd. Hij herinnert aan den tijd van voor de op richting der school, toen hij in zeer wij den kring cursussen gaf tot in Klooster- zande toe. Uit de rede van den heer le Feber bleek, dat hij een „self made" man is, die aan niet minder dan een 600-tal cursisten les gaf in Landbouwonderwijs, na zonder te solliciteeren te zijn benoemd tot direc teur der school. Hij was een -der 10 eer sten, die een landbouwonderwijsakte ver wierven, en hoopte nu hij officiéél van de school afscheid ging nemen dat deze onder leiding van het nieuwbenoemde hoofd zou groeien en bloeien. Met het „Soli Deo Gloria" (God alleen zij de eer) eindigde spreker zijn boeiende rede. De voorzitter dankte hem voor zijn buitengewone verdiensten, andermaal en bood hem een prachtig fototoestel aan als blijk van waardeering van het bestuur. Hierna werd achtereenvolgens het woord gevoerd door den inspecteur van het L.O., den heer Huizinga, den heer Mesu, den o-ud-voorz. burgemeester De Feijter, één der pioniers der school, door burgemeester Blok, den heer van Dijk, di recteur der Lagere Landbouwschool te Schoondijke, A. Haak, namens de Z. L. M., G. de Kraker, penningm. van den G. B.T.B. van Zaamslag (Veer) en den heer J. Ramondt uit Sas van Gent. In de pauze werden door bereidvaar dige dameshanden versnaperingen rond gediend. In de tweede helft richtte de .voorzitter zich tot den opvolger van den heer le Feber, den hèer K. Booy, dien hij met eenige hartelijke woorden installeerde en aan de school verbonden verklaarde. De nieuwbenoemde directeur richtte zich vervolgens tot voorzitter, bestuur, autoriteiten met een welsprekend betoog waarin hij beloofde naar zijn bescheiden kunnen in de voetsporen van zijn voor ganger te treden, van wie hij nog veel raad en steun verwacht. Vervolgens spraken nog de heeren Hui zinga en Mesu woorden van gelukwensch en werd achtereenvolgens nog het woord gevoerd door den Rijkslandbouwconsu- lent, den heer Hovinge, de heeren Voge laar en Dominicus namens het H. B., van de C.B.T.B., waarvan de laatste vooral een treffende rede hield waarin hij de 3 hier aanwezige en in het middelpunt der belangstelling staande generaties schet ste. Burgemeester Blok sloot zich met de heeren Haak (Z.L.M.) en van Dijke hier bij nog met gelukwenschen aan en daarop richtte de voorzitter zich met een harte lijk woord van dank tot allen, die aan het welslagen van dezen onvergetelijken mid dag het hunne hadden bijgedragen. B. N ij h o 11 f Gisteren is te Leeu warden, 61 jaar oud, overleden tengevolge van een verkeersongeval dat hem Maan dag j.l. trof, de heer B .Nijholt, gemeente ontvanger, aldaar. De heer Nijholt was gedurende 20 jaar werkzaam bijl de belas tingen te Middelburg, waarvan de laatste zes jaar als controleur. Met in gang van 1 Januari 1914 werd hij als zoodanig te Leeuwarden benoeimd, tot 'hij in 1931 ontvanger werd. Middelburg. Weer het verkeer. Enkele personen 'zijn verbaliseerd wegens het niet-aangeven van het plan om van richting te veranderen, en een wegens het 'links nemen van een bocht. Op de Veersche brug reed een wiel rijd ster bij het paaseeren van een auto tegen de brugleuning en werd daarbij bloedend verwond. Woensdagavond werd door de A. R. kiesvereen. /Nederland en Oranje" een openbare vergadering gehouden in „St Joris", met het oog op de a.s. Gemeente raadsverkiezing. Deze vergadering werd door den voorzitter, dhr J. F. Heemskerk geleid, die een kort openingswoord sprak en daarna het woord verleende aan dhr W. A. den Hollander, die handelde over de taak der raden in tijden van dalende welvaart. Daarna werd het woord gevoerd door dhr Ghr. de Bruin, die wees op de waarde van het A. R. beginsel in crisistijd, Door een der aanwezigen werd een vraag ge steld over de houding der A. R, fractie t.o. de kennis en het voetballen op Zondag, waarop het A. R. standpunt nader werd uiteengezet. Kloetinge. Zaterdagavond 8 u. (Zomer tijd) hoopt het muziekgezelschap „Excel sior" zijn eerste zomerconcert te geven in de muziektent op het Marktveld. Het programma luidt als volgt: 1. Excel sior, marsch, H. Polak. 2. La Légion D'Honneur, ouverture, G. 'Gadenne. 3. Tendres Souvenirs valöe de Concert, J. M. Ghampell. 4. Euterpe, fantaisie-ballet, A. L. Doyen. 5. Tirailleur, marsch, J. Werkman. Pauze. 6. Dilbeek, marsch, Leon Marschand. 7. Fraternité, ouverture, D. Snoeck. 8. Victor en Joseph, polka, duo voor piston en bugel, G. van Uffelen. (So listen: A. Mabélis en Jan den Toonder). 9. Concordia, fantasie, Theo Banken. 10. Finale. Waarde. Dinsdagavond werd hier een propagandavergadering gehouden van de N. S. B. De vergadering werd gehouden in een daarvoor gehuurde tent, waarin ondanks den stortregen pkn. 600 perso nen aanwezig waren. 'De spreker, Ds van Duyl uiit Hilversum, begon met Waarde te complimentee ren voor zijn trouwe aanhang aan de N. S. B. Hierna volgden de gewone scheldpar tijen op de kerkelijke bladen, de A. R. partij, „De Zeeuw", Minister Colijn en Minister De Wilde. Bovenal critiek op alle regeeringsmaatregelen en een belofte van gouden bergen, wanneer de N. S. B. eens de macht in handen zou krijgen. Met welke middelen de leiding de internatio nale malaise, nationaal zal doen verdwij nen werd niet duidelijk gemaakt. Vooral werd geschermd met het Chris telijk karakter dat de N. S. B. zou 'bezit ten. Voorts werden de „kapitalisten" en de Banken uitgemaakt op een wijze, die men eerder van een rasecht S. D. A. P.er dan van een dominee zou verwachten. In de pauze werd gelegenheid gegeven schriftelijk of mondeling vragen te stel len. Na de pauze werd door een der aanwe zigen vragenderwijs aangetoond, dat de beginselen der N. S. B. niet met een Chr. levensbeschouwing vere-enigbaar zijn. Dit bleek o.a. ook uit bet begin der vergade ring, waar, om het anti-godsdienstige deel der N. 'S. B.ers in het gevlij te komen, niet met gebed 'kon worden begonnen. Ds van Duyl poogde dit te weerleggen met de verklaring, dat ieder voor 'zichzelf dit maar moest doen. Het viel spreker niet moeilijk de vragers belachelijk te ma ken; daarvoor werden de meest geschikte vragen uitgezocht en onder een min of meer geslaagde grap werden de vragers met een kluitje in bet riet gestuurd. Uit alles bleek, dat de N. S. B. graag een Christelijk etiket wil dragen, maar toch gaarne de ongeloovigen onder zijn zwart- roode vanen wil vergaderen. 'Gelukkig behoeft men zich niet levens lang te verbinden, men mag ook van in zicht veranderen en uit de partij treden. Trouwens de spreker van dezen avond kon het zich indenken dat men weieens een beetje zijn koers wijzigt. Immers bij zelf bestreed vroeger, als voorstander van „Kerk en Vrede", hevig het militairisme, en 'heeft ook 'die levens beschouwing prijs gegeven. Vergissen is menschelijk. Het zal den onbevooroordeelden bezoe ker wel duidelijk geworden zijn, dat de N. 'S. [B. een partij is van afbrekende kritiek, van het veel beloven en weinig geven, Ellewoutsdijk. Woensdagavond kwam de Gemeenteraad in spoedeischende ver gadering bijeen ter behandeling van de benoeming van den gemeente-veldwachter M. C. Koppenol als zoodanig te Ellewouts dijk en Driewegen met standplaats Elle woutsdijk. Alle leden present. Voorzitter de burgemeester. De voorzitter leest een schrijven voor, waarin de Minister van Binnenlandsche Zaken met het oog op de bezuiniging in dergel. kleine gemeenten zich er mee kan vereenigen, dat dhr Koppenol als gemeen te-veldwachter wordt benoemd voor de gemeenten Ellewoutsdijk en Driewegen, met standplaats 'Ellewoutsdijk. Door den Commissaris der Koningin is dan ook meit 1 Juli a.s. deze 'benoeming gedaan, onder de navolgende bepalingen: Ellewoutsdijk en Driewegen betalen beide de helft van het salaris, hetwelk is bepaald op f 752,50 dit met bet oog op het verlies van een paar betrekkingen, waarvan het salaris bedroeg f 154. Hierbij komt voor elke ge meente: diploma f 12,50, verg. schoeisel en kleeding f 50, rijwiel f 15, vergoeding wo- ninghuur f 75 en geneeskundige behan deling f 12.50, zoodat door beide gemeen ten samen f 927,50 zal moeten worden be taald. In verband met deze benoeming dient er een speciale verordening voor Koppe nol, regelende zijn bezoldiging te worden vastgesteld; na voorlezing van deze ver ordening geeft de voorzitter de gelegen heid hierover het woord te voeren. Dhr Meulenberg zegt, dat het 'hem ver blijdt, dat de Commissaris, na nader over deze kwestie te zijn ingelicht, een gewij zigd standpunt heeft ingenomen door als woonplaats van den veldwachter de ge meente Ellewoutsdijk aan te wijzen Door deze tegemoetkoming zal er z.i. ongetwij feld ook van de zijde van den raad op al geheels medewerking kunnen worden ge-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 2